EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0124(03)

Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

Ú. v. EÚ C 19, 24.1.2012, p. 11–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.1.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 19/11


Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

2012/C 19/08

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietky proti žiadosti o zmenu a doplnenie podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 (1). Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

„ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ ΧΙΟΥ“ (MANDARINI CHIOU)

ES č.: EL-PGI-0005-0709-27.06.2008

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Názov:

„Μανταρίνι Χίου“ (Mandarini Chiou)

2.   Členský štát alebo tretia krajina;

Grécko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny:

3.1.   Druh výrobku:

Trieda 1.6

Ovocie, zelenina a obilniny, čerstvé alebo spracované

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1:

„Mandarini Chiou“ je mandarínka bežnej odrody vyskytujúcej sa na Chios (bežná stredozemská odroda) druhu Citrus deliciosa tenore, ktorá má tieto vlastnosti:

Fyzikálne vlastnosti:

Tvar

:

guľatý sploštený tvar

Hmotnosť

:

60 – 150 g

Veľkosť

:

55 – 70 mm

Kôra

:

1,5 – 3,5 mm, ľahko sa oddeľuje od dužiny.

Počet plodolistov

:

7 – 14, ľahko sa oddeľujú.

Počet semien

:

8 – 24, malé s polyembrionickým endospermom.

Organoleptické vlastnosti:

Plod je žltooranžovej farby, má jemnú, chutnú dužinu intenzívnej vône a dosť hrboľatú svetlo oranžovú kôru.

Chemické vlastnosti:

Obsah šťavy

:

33 – 45 %

Obsah cukru

:

> 9,0 Brix

Kyslosť

:

0,7 – 1,75 %

Cukry/kyseliny (index zrelosti)

:

5,4 – 15

Esenciálne oleje:

napríklad: α-tujén, α-pinén, kamfén, β-pinén, β-myrcén, ο-metylanizol, p-cymén, d-limonén, γ-terpinén, linalol, β-karyofylén. Hlavnou zložkou s najväčšou koncentráciou je d-limonén, za ktorým nasleduje γ-terpinén. Esenciálne oleje sa extrahujú z celého plodu alebo výlučne z kôry mechanickým spôsobom a získané množstvo závisí od rozličných hľadísk, napríklad od stupňa zrelosti ovocia, jeho veľkosti a použitej metódy.

3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch):

3.4.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu):

3.5.   Konkrétne kroky pri výrobe, ktoré sa musia uskutočniť v označenej zemepisnej oblasti:

„Mandarini Chiou“ sa musí pestovať, zberať, triediť a kalibrovať v zemepisnej oblasti ostrovov Chios, Psara a Inousses.

3.6.   Osobitné pravidlá pri krájaní, strúhaní, balení atď.:

3.7.   Osobitné pravidlá pri označovaní:

„Mandarini Chiou“ spracované ako cukrovinky, šťava a iné výrobky, napríklad esenciálne oleje, musia byť označené v súlade s oznámením Komisie – Usmernenia pre označovanie potravín s chráneným označením pôvodu (CHOP) a s chráneným zemepisným označením (CHZO), používaných ako prísady (Ú. v. EÚ C 341, 16.12.2010, s. 3 a 4).

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti:

Ochrana názvu sa požaduje pre ostrovy Chios, Psara a Inousses.

5.   Spojenie so zemepisnou oblasťou:

5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti:

Vlastnosti pôdy – geologické podložie charakterizujú naplavené sedimenty zo zvetraných vápencových hornín. Pôda je väčšinou ílovitá, bohatá na celkový aktívny vápnik (CaCO3), čo sú edafické faktory priaznivé na pestovanie „Mandarini Chiou“.

Klimatické podmienky – klímu regiónu charakterizuje:

prítomnosť vetrov ročných období (meltémov, ktoré sa v Stredozemí vyskytujú iba v Egejskom mori), ktoré zmierňujú zmenu klímy (prispievajú k miernemu podnebiu a vo všeobecnosti chránia plody pred mrazom) a rozháňajú oblaky,

vysoká miera slnečného osvitu počas celého roka (ostrov Chios má vyšší počet hodín bezoblačného počasia ako iné miesta v Grécku), najmä v období vetrov meltémov je čas slnečného osvitu najdlhší,

malé teplotné rozdiely počas roka, čo znamená, že zimy sú mierne a krátke a leto je svieže.

Tieto klimatické charakteristiky sú spojené s nasledujúcimi činiteľmi: a) stála vysoká teplota povrchových vôd (> 22 °C), dokonca aj na jeseň, b) poloha pozemkov umožňuje ožiarenie ovocia vo významnej miere slnkom a c) vlastnosti pôdy opísané v predchádzajúcom písmene ovplyvnili veľkosť a kvalitu pestovaného ovocia a umožnili vysoký obsah cukru vďaka značnému vystaveniu slnku v spojení s vysokými dennými teplotami, ktoré podporujú fotosyntézu, a s vysokými nočnými teplotami, ktoré pomáhajú rýchlemu rozkladu kyselín. Vďaka uvedeným činiteľom sa zvyšuje index zrelosti

Formula

a v dôsledku toho aj sladká chuť a intenzívna aróma.

Antropogénne činitele – pestovanie „Μandarini Chiou“ nie je len poľnohospodárska činnosť vykonávaná s nevyhnutnými zmenami nepretržite počas mnohých desaťročí, ale táto činnosť a aj výstavbe príslušných budov a vývoju postupov, ktoré sa úplne prispôsobili produkcii a ku ktorým patrí/patria:

osobitná architektúra veľkého počtu budov – domov vlastníkov poľnohospodárskych podnikov. Vystavané sú v sadoch a zvyčajne majú dve podlažia, čo umožňuje lepšie sledovať porasty,

spôsob zavlažovania, pri ktorom sa využíva gápeľ na čerpanie vody veľmi dobrej kvality zo studní. Je potrebné zdôrazniť, že zavlažovací systém na ostrove vytvorili v 14. storočí Janovčania, ktorí tiež vybudovali odvodňovacie systémy v tom období jediné na svete,

pokročilé metódy zberu, ktoré boli vyvinuté. Podľa mnohých zdrojov boli pestovatelia na ostrove Chios jediní v Grécku, ktorí si osvojili správnu techniku zberu ovocia zo stromu, t. j. ovocie odstrihli nožnicami s konárikom blízko plodov ponechajúc iba stopku, aby zabránili poškodeniu plodov dlhými konárikmi pri preprave ovocia vo vedrách a debnách,

techniky a postupy zúrodňovania, ktoré zaviedli pestovatelia citrusového ovocia, okrem iného využitie hnoja od hovädzieho dobytka, oviec, kôz a hydiny, ktoré pestovatelia ovocia zároveň chovali. Hoci používanie hnoja zostáva jedným z hlavných postupov využívaných pri hnojení stromov, postupne sa táto metóda vytráca, keďže hnoj nie je k dispozícii v dostatočnom množstve,

techniky a postupy zvolené na ochranu stromov proti mrazu, ako aj proti riadenému vypaľovaniu, múry oplotenia (toichogyria) a hustý spon stromov (minimálna vzdialenosť medzi stromami je od 2 do 2,5 m, na 1 000 m2 je vysadených asi 100 stromov).

5.2.   Špecifickosť výrobku:

„Mandarini Chiou“ je jedným z najznámejších tradičných poľnohospodárskych výrobkov Grécka. Spolu s „Mastiha Chiou“ je najvýznamnejším výrobkom s chráneným označením pôvodu v kraji. Výrobok je veľmi žiadaný pre svoju osobitnú chuť a charakteristickú intenzívnu vôňu. Rozmanitosť mandarínok pestovaných na ostrove Chios je jedinečná Pokladá sa za jednu z najväčších a najaromatickejších na svete. Dokonca aj vôňa nezrelých mandarínok je taká výrazná, že jej pretrvávanie prezradí každého, kto ich konzumoval. Vôňa zo sadov vysadených mandarínkami „Mandarini Chiou“ je taká intenzívna, že ostrov Chios sa stal známym v Grécku a v zahraničí ako voňavý Chios. Pre návštevníkov ostrova tento prívlastok nie je žiadnym prekvapením, hovorí sa, že vône z regiónu Kampos možno zacítiť dokonca už na mori, od prvej chvíle, čo návštevníci začnú svoju cestu do zeleného stredu ostrova.

Žiadosť o ochranu „Mandarini Chiou“ ako výrobku s chráneným označením pôvodu sa opiera o jeho povesť, ktorá sa zakladá na osobitnej kvalite. Názov „Mandarini Chiou“ sa ujal koncom 19. storočia na trhu s čerstvým ovocím, aby označil jedinečný a požadovaný výrobok s charakteristickou výraznou vôňou a výnimočnou chuťou pestovaný na ostrove Chios spôsobom, ktorý prispel k jeho osobitnej obchodnej hodnote.

Aby sa zachovali osobitné vlastnosti tohto ovocia, „Mandarini Chiou“ sa po zbere balili do papiera. Tento postup vynašli pestovatelia na ostrove Chios a nepoužíval sa nikde inde v Grécku. Prvú písomnú zmienku o balení mandarínok do papiera na ostrove Chios zaznamenal v roku 1878 francúzsky autor A. Testevuide v cestovateľskom časopise Le Tour du Monde.

5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO):

Výnimočná povesť výrobku je výsledkom kombinácie osobitných prirodzených vlastností výrobku, ale aj účinného zásahu človeka.

V každom prípade si spotrebitelia v Grécku i v zahraničí veľmi cenia „Mandarini Chiou“, predovšetkým pre ich charakteristickú vôňu a výnimočnú chuť, činitele, ktoré mali v minulosti zásadný význam pre prosperovanie miestneho hospodárstva a rozvoj obchodu s európskymi štátmi (s Československom, Bulharskom, Rumunskom, Srbskom, Poľskom a Nemeckom). Všetky tieto osobitosti sa uvádzajú v mnohých písomných záznamoch slávnych cestovateľov (Galland, Testevuide, Ζοlontas, Τοmbazis, Sgouros a Sotiriadou).

Zároveň i prírodné prostredie prispelo významnou mierou k povesti výrobku, najmä podmienky súvisiace s pôdou a klímou v oblasti. Pokiaľ ide o odovzdávanie tradície osobitných vlastností výrobku, dôležitú úlohu malo začlenenie jeho pestovania do hospodárskeho a obchodného prostredia miestnej spoločnosti.

Napokon treba spomenúť, že výrobok „Mandarini Chiou“ do veľkej miery vďačí za svoju povesť osobitným vlastnostiam zemepisnej oblasti, kde sa tieto mandarínky pestujú. Nie je to náhodou, že sa ostrov Chios nazýva voňavý ostrov.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie:

[článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006]

http://www.minagric.gr/greek/data/Allin1_for%20CD01.pdf


(1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.


Top