EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0699

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS)

/* COM/2012/0699 final */

52012DC0699

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS) /* COM/2012/0699 final */


SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o vykonávaní rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS)

1.           ÚVOD

Podľa ustanovení článku 6 rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS) (ďalej len „rozhodnutie o programe MEETS“) Komisia „do 31. decembra 2010 a potom každoročne až do roku 2013 ... predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní programu MEETS“.

V prvej správe sa dôraz kládol na činnosti, ktoré sa začali a/alebo pokračovali v rámci ročných pracovných programov na roky 2009 a 2010. Druhá správa opisovala počiatočné hlavné výsledky, ktoré sa dosiahli, ako aj hlavné iniciatívy zahrnuté v ročnom pracovnom programe na rok 2011, ktorý sa prijal v roku 2010. V roku 2011 sa miera čerpania operačných prostriedkov v rámci programu MEETS pohybovala vo výške 97 %[1].

V tejto tretej správe sa uvádza prehľad pokroku, ktorý členské štáty a Komisia (Eurostat) dosiahli v roku 2012 pri uskutočňovaní činností v rámci programu MEETS.

Všetky činnosti v rámci programu MEETS sú v súlade so stratégiou stanovenou v oznámení Komisie Európskemu parlamentu a Rade z 10. augusta 2009 o metóde tvorby štatistiky EÚ: vízia pre nasledujúce desaťročie[2].

2.           CIELE, ROČNÉ AKCIE A PRIORITY

V roku 2011 sa v širšej diskusii o negatívnych prioritách v rámci Európskeho štatistického systému (ďalej len „EŠS“) uvažovalo o racionalizácii programu MEETS. Výsledkom bolo zlúčenie viacerých činností v rámci programu MEETS.

Hlavným prostriedkom na dosahovanie cieľov programu MEETS naďalej zostávajú siete spolupráce v rámci EŠS známe pod názvom „ESSnets“. ESSnets predstavujú spôsob rozvoja nových projektov, v rámci ktorého niekoľko členských štátov, ktoré sa zaujímajú o konkrétnu oblasť, aktívne spolupracuje na spoločných úlohách a následne poskytne výsledky nezapojeným členským štátom. Vďaka tomu je možné využívať synergie, šetriť náklady a vymieňať si osvedčené postupy a súčasne rozvíjať konkrétne činnosti, ktoré sú prínosom pre celý EŠS.

Všetky siete ESSnets pôsobiace v rámci programu MEETS boli do praxe uvedené počas prvých troch rokov programu. Pokiaľ ide o ročný pracovný program na rok 2012, pokračovali činnosti, ktoré tieto ESSnets začali v záujme modernizácie podnikovej a obchodnej štatistiky. V roku 2012 sa okrem toho začala uskutočňovať ďalšia činnosť, ktorá má členským štátom pomôcť dosiahnuť cieľ zníženia zaťaženia podnikov a súčasne umožniť EŠS reagovať na nové potreby, pokiaľ ide o štatistické informácie.

Celkový rozpočet EÚ na pracovný program na rok 2012 predstavuje sumu takmer 9 miliónov EUR a vzťahuje sa na 17 ročných činností a technickú a administratívnu podporu potrebnú na vykonávanie programu. Najbežnejším nástrojom financovania jednotlivých činností zostávajú granty (približne 82 %), a to tak granty poskytované prostredníctvom sietí ESSnets, ako aj vo forme individuálnych grantov.

2.1.        Cieľ 1: Preskúmanie priorít a stanovenie cieľových súborov ukazovateľov pre nové oblasti

Určenie menej dôležitých oblastí

Od novembra 2010, keď Výbor pre Európsky štatistický systém prijal nový strategický prístup, sa v rámci ročného strategického preskúmania priorít Eurostatu stanovujú menej dôležité oblasti podnikovej a obchodnej štatistiky. Výsledkom preskúmania v roku 2010 bola racionalizácia programu MEETS a stanovenie viacerých negatívnych priorít, ktoré je potrebné ďalej rozpracovať do konkrétnych návrhov na zmenu a doplnenie existujúcich právnych predpisov. Negatívne priority na rok 2012 sa týkajú štatistiky činnostných jednotiek a ich radov v prílohách 2 a 4 k nariadeniu o štrukturálnej podnikovej štatistike[3] a ukazovateľa týkajúceho sa nových objednávok v priemysle v prílohe A k nariadeniu o krátkodobej štatistike[4]. Okrem toho sa začali diskusie v súvislosti so znižovaním požiadaviek na Intrastat a so zvyšovaním dôrazu na služby v rámci štatistiky medzinárodného obchodu s tovarom a službami.

Medzi činnosti v oblasti znižovania zaťaženia a ďalšieho zjednodušovania stanovené na rok 2013 patrí zjednodušenie/harmonizácia postupov revízie v rámci podnikovej štatistiky a pokračovanie prác na vytváraní spoločných nástrojov, ako je napríklad register EuroGroups. Okrem toho bola tiež znovuotvorená diskusia o preskúmaní viacročných radov v prílohách 2 až 4 k nariadeniu o štrukturálnej podnikovej štatistike.

Prostredníctvom spoločného právneho rámca pre zber, zostavovanie, zasielanie a zverejňovanie štatistiky týkajúcej sa ekonomických činností podnikateľského sektora, ktorý sa vytvorí rámcovým nariadením o integrácii podnikovej štatistiky (ďalej len „FRIBS“), sa uskutoční zásadná revízia podnikovej štatistiky a jej integrácia. Vo všetkých oblastiach sa ako spoločný menovateľ využijú klasifikácie NACE (v prípade činností) a CPA (v prípade výrobkov). Očakáva sa, že tento prístup celkovo zníži štatistické zaťaženie podnikov a národných štatistických úradov. Eurostat má v rámci toho v úmysle reformovať Intrastat[5] prostredníctvom tzv. balíka medzinárodného obchodu alebo SIMSTAT-u, ktorý súčasne rieši zjednodušenie Intrastatu, veľmi potrebné zlepšenie kvality súvisiacich štatistických údajov a potrebu rozvíjať štatistiku medzinárodného obchodu so službami. Intrastat je v súčasnosti najviac zaťažujúcou oblasťou štatistiky. Spôsobuje viac ako 50 % celého štatistického zaťaženia podnikov.

Rozvoj nových oblastí (skupiny podnikov, globalizácia, podnikanie, inovácia)

Dve z oblastí politík, v ktorých ešte nie je štatistika plne rozvinutá, sú globalizácia a podnikanie. V roku 2013 sa bude uskutočňovať ďalšia činnosť s cieľom nadviazať na pokrok v oblasti metodiky a overiť výsledky.

V dôsledku racionalizácie uskutočnenej v roku 2011 sa v rámci dvoch sietí ESSnets vykonala ďalšia metodická práca a posúdenie metodiky vypracovanej na účely zostavovania ekonomických ukazovateľov týkajúcich sa globalizácie a štatistiky skupín podnikov. Vymedzením a vypracovaním cieľového súboru ukazovateľov globalizácie sa zaoberá sieť ESSnet na meranie globálnych hodnotových reťazcov, zatiaľ čo všeobecné posúdenie metodickej práce na nových ukazovateľoch založených na skupinách podnikov uskutočnila sieť ESSnet na vytváranie profilov veľkých a zložitých nadnárodných skupín podnikov.

V roku 2012 pokračovala spolupráca s OECD na ďalšom rozvoji spoločného programu pre ukazovatele podnikania. Dôraz sa kládol predovšetkým na stanovenie ukazovateľov intenzívneho rastu inovatívnych firiem, ktoré slúžia na účely nového kľúčového ukazovateľa „inovácia v Únii“. Súčasne sa začala uskutočňovať iniciatíva zameraná na vytvorenie právneho základu pre demografiu podnikov s cieľom umožniť zostavenie harmonizovaných údajov zo všetkých členských štátov EÚ v súlade s medzinárodnými údajmi zahrnutými v Programe pre ukazovatele podnikania. Okrem toho sa naďalej poskytovala podpora pre rozvoj a vytváranie nových ukazovateľov opisujúcich rámec pre určenie oblastí „prístup k financiám“, „výskum a vývoj, inovácie a technológie“, „spôsobilosti/zručnosti“ a „kultúra podnikania“.

2.2.        Cieľ 2: Dosiahnutie racionálneho rámca pre podnikovú štatistiku

Začlenenie koncepcií a metód do právneho rámca

Podniková štatistika sa zostavuje v súlade s právnymi predpismi Spoločenstva, ktoré sa v priebehu rokov vyvíjali a nemusia byť nevyhnutne jednotné, pokiaľ ide o pojmy, rozsah pôsobnosti, definície, metodiku atď. Ako už bolo uvedené, v rámci programu MEETS sa počíta s dôkladnou revíziou právnych predpisov s cieľom zracionalizovať rámec pre podnikovú štatistiku. Táto revízia je potrebná, aby používatelia mohli využívať štatistiku z rôznych zdrojov a porovnávať ju. Ďalším motívom na vypracovanie jednotnejších právnych predpisov a jednotnejšej metodiky je vznikajúca architektúra integrovaných systémov tvorby podnikovej štatistiky. K tejto integrácii však nemôže dôjsť bez ďalšej harmonizácie koncepcií, definícií a metodík. V záujme riešenia tejto otázky bola zriadená sieť ESSnet pre konzistentnosť koncepcií a metód podnikovej a obchodnej štatistiky. V rokoch 2010 a 2011 sa začali uskutočňovať dva pracovné balíky s cieľom analyzovať možnú nekonzistentnosť štatistických jednotiek, resp. populačných rámcov pre rôzne zisťovania, klasifikácie a ich uplatnenia. Práca v tejto oblasti pokračovala aj v roku 2012. Okrem toho sa v roku 2012 začal uskutočňovať tretí pracovný balík s cieľom analyzovať problémy s konzistentnosťou vo vzťahu k ukazovateľom a definíciám.

Príprava štatistiky o skupinách podnikov

Veľký pokrok sa dosiahol v súvislosti s registrom EuroGroups[6] (EGR), ktorého cieľom je poskytovať konzistentné a koordinované rámce zisťovania na účely vysokokvalitnej štatistiky o globalizácii.

V roku 2008 bola vytvorená sieť ESSnet pre metodiku EGR. V rokoch 2009 a 2010 vytvorila populáciu EGR zahŕňajúcu 5 000 nadnárodných skupín podnikov. V roku 2011 túto populáciu rozšírila na 10 000 nadnárodných skupín podnikov. V roku 2012 vytvorila metodiku ústredného procesu EGR a jeho vnútroštátnych procesov a ďalej rozvíjala dátový model (verzia 2 EGR) spolu s plánom na budúcu správu EGR. Šírenie údajov sa zlepšilo prostredníctvom vytvorenia webovej platformy pre dokumentáciu EGR. V roku 2012 bola tiež vytvorená nová sieť ESSnet, ktorá pokračovala v práci zameranej na dosiahnutie úplného pokrytia populácie EGR pre štatistiku zahraničných afiliácií (FATS) a štatistiku zahraničných priamych investícií (FDI) a na zahrnutie centrálnych bánk jednotlivých štátov ako tvorcov a používateľov v rámci EGR. Cieľom je, aby bol do roku 2013 k dispozícii stabilný systém, s pokrytím, ktoré bude slúžiť na účely štatistiky zahraničných afiliácií a štatistiky zahraničných priamych investícií. Zavedený by mal byť aj vzdialený prístup pre používateľov z národných štatistických úradov a centrálnych bánk jednotlivých štátov. Hlavným cieľom je integrácia rámcových populácií EGR, štatistiky zahraničných afiliácií a štatistiky zahraničných priamych investícií.

Na konci roku 2009 bola do praxe uvedená sieť ESSnet na vytváranie profilov veľkých a zložitých nadnárodných skupín podnikov, ktorá má za cieľ rozvíjať a uplatňovať metodiku vytvárania profilov. V roku 2012 táto sieť ESSnet pokračovala vo svojej práci v oblasti metodiky, pričom zohľadnila výsledky testov uskutočnených v roku 2011. Vypracovali sa usmernenia a dokumenty a financovalo sa uplatňovanie prevádzkových metód pre model vytvárania profilov v členských štátoch. V roku 2012 sa začalo testovanie a posudzovanie metodickej práce na štatistike založenej na skupinách podnikov v štátoch, ktoré nie sú členmi EŠS.

Organizovanie zisťovaní Spoločenstva s cieľom minimalizovať zaťaženie podnikov

V nadväznosti na prípravy uskutočnené v roku 2011 prebehla v roku 2012 štúdia s cieľom vypracovať metodiky na využívanie systému výberových zisťovaní EÚ pri zbere údajov.

2.3.        Cieľ 3: Podpora zavedenia efektívnejšieho spôsobu tvorby podnikovej a obchodnej štatistiky

Lepšie využívanie údajov, ktoré už existujú v štatistickom systéme, vrátane možnosti zostavovania odhadov

Prácu v oblasti „uchovávania údajov v dátovom sklade a prepájania údajov pri tvorbe podnikovej štatistiky“ vykonáva sieť ESSnet, ktorá bola vytvorená v druhej polovici roka 2010. V roku 2011 sa táto sieť ESSnet zameriavala na preskúmanie súčasných postupov uplatňovaných v systémoch integrovaných podnikových údajov v rámci členských štátov EŠS a na stanovenie hlavných spoločných problémov v tejto oblasti. V roku 2012 sa práca sústredila na tri hlavné oblasti zahŕňajúce všetky témy, ktoré členské štáty považovali z hľadiska dátového skladu štatistických údajov za najdôležitejšie: metaúdaje týkajúce sa dátového skladu štatistických údajov a dva hlavné aspekty budovania a realizácie dátového skladu štatistických údajov, konkrétne metodický aspekt a architektonický/technický aspekt. Počiatočné výsledky boli predstavené a prediskutované s členskými štátmi EŠS na seminári, ktorý sa konal v máji 2012. Táto práca bude pokračovať v roku 2013, pričom nasledujúci seminár je naplánovaný na február 2013.

Okrem toho sa značný pokrok dosiahol v rámci troch projektov týkajúcich sa prepájania mikroúdajov pre individuálne štatistiky:

Pokračoval projekt zameraný na prepájanie mikroúdajov o využívaní zdrojov na medzinárodnom trhu s údajmi podnikovej štatistiky. Sieť ESSnet na meranie globálnych hodnotových reťazcov, ktorá bola vytvorená v roku 2011, pokračovala v práci na rozvoji metodiky s cieľom zostavovať údaje o čoraz väčšmi globalizovanom spôsobe, akým podniky organizujú svoju činnosť, a jeho vplyve na tvorbu pracovných miest a udržateľný rast. Cieľom tohto projektu je pomôcť tvorcom politík prijímať rozhodnutia na základe lepších informácií a sledovať globalizáciu/internacionalizáciu hospodárstva prostredníctvom stanovenia a poskytovania ukazovateľov hospodárskej globalizácie. V roku 2012 boli podpísané dohody o grantoch na prepájanie mikroúdajov a v roku 2013 zúčastnené členské štáty posúdia a otestujú metodiku prepájania mikroúdajov a vytvoria prepojené súbory mikroúdajov pre analýzu vplyvov medzinárodne roztrieštených reťazcov tvorby štatistiky.

– Projekt zameraný na prepájanie údajov obchodnej a podnikovej štatistiky sa opäť začne v roku 2013. Pred rokom 2011 sa uskutočnila externá štúdia zameraná na vytvorenie metodického rámca na účely vytvorenia štatistických ukazovateľov týkajúcich sa zahraničného obchodu podľa podnikových charakteristík a na účely overenia jeho uskutočniteľnosti sa zrealizoval pilotný zber údajov. V roku 2013 členské štáty vytvoria a zostavia rozšírený súbor ukazovateľov založený na mikroúdajoch o obchode a podnikaní. Nové ukazovatele budú následne začlenené do databázy obchodu podľa podnikových charakteristík (trade by enterprise characteristics, TEC).

– Sieť ESSnet pre prepájanie mikroúdajov o používaní informačných a komunikačných technológií (ďalej len „IKT“) bola dokončená v roku 2012 a prostredníctvom prepojenia údajov z registrov podnikov, štatistických zisťovaní o využívaní IKT a elektronického obchodu v podnikoch, štrukturálnej podnikovej štatistiky a zisťovaní o inováciách vypracovala nové štatistické ukazovatele. Vytvorila tiež rozšírený súbor nástrojov na analýzu vplyvu IKT na výsledky podnikov vrátane archívu metaúdajov a softvéru na prepájanie a analyzovanie súborov mikroúdajov. Popri analýze prepojených údajov o podnikoch táto ESSnet analyzovala situáciu v zúčastnených krajinách, pokiaľ ide o stratégie zisťovaní a výberu vzoriek týkajúce sa podnikovej štatistiky, a vypracovala odporúčania na zlepšenie reprezentatívnosti prepojených údajov. Táto ESSnet tiež vypracovala a schválila protokol zahŕňajúci pravidlá a podmienky na šírenie výsledkov analýzy údajov širšej verejnosti.

Sieť ESSnet pre „metodiku pre modernú podnikovú štatistiku (optimálne výberové zisťovanie, odhad založený na modeli, integrácia údajov)“ bola vytvorená v roku 2010 a na konci roka 2012 začala druhú fázu svojho programu. Jej hlavným cieľom je poskytnúť metodické usmernenia v záujme podpory modernizácie a integrácie podnikovej štatistiky v rámci EŠS. Okrem vývoja v oblasti metodiky týkajúcej sa konkrétnych krokov tvorby štatistiky (návrh, zber údajov a odhady) tento projekt zhŕňa celý súbor metód podnikovej štatistiky v ucelenom rámci elektronickej príručky. Táto príručka bude slúžiť ako referenčný materiál aj ako školiaci manuál. V druhej a záverečnej fáze vyvodí táto sieť ESSnet závery týkajúce sa práce vykonanej na konkrétnych krokoch tvorby štatistiky a doplní príručku tak, aby zahŕňala každý krok postupu tvorby štatistiky, čím prispeje k optimalizácii podnikovej štatistiky EŠS.

Lepšie využívanie údajov, ktoré už existujú v hospodárstve

Sieť ESSnet pre využívanie administratívnych a účtovných údajov, ktorá začala fungovať v roku 2009, naďalej skúma praktické otázky spojené s využívaním týchto údajov na tvorbu podnikovej štatistiky. Výsledky výskumu a analytickej práce vykonanej v priebehu prvých troch rokov činnosti sa ďalej rozvíjali v podobe odporúčaní a šírenia osvedčených postupov. Hlavné výsledky, ktoré sa doteraz dosiahli, sa týkajú prípravy prehľadu vnútroštátnych postupov využívania administratívnych údajov, opisu metód odhadovania neúplných súborov údajov v prípadoch, keď sa administratívne údaje používajú pre krátkodobú štatistiku, a vytvorenia zoznamu ukazovateľov na posudzovanie kvality podnikovej štatistiky na základe administratívnych údajov.

S cieľom pomôcť členským štátom, aby administratívne údaje využívali na štatistické účely čo najefektívnejším spôsobom, sa v rámci programu MEETS naďalej poskytuje národným štatistickým úradom finančná podpora určená na rozvoj ich systémov s cieľom integrovať údaje z rôznych zdrojov do procesu tvorby štatistiky. To by malo viesť k zníženiu spravodajského zaťaženia podnikov a zvýšeniu kvality štatistických informácií.

V roku 2012 boli členské štáty vyzvané, aby sa zapojili do projektu s názvom „Uľahčenie zasielania údajov z podnikov do národných štatistických úradov“. Poskytovaná podpora sa týkala vývoja IT systémov na zber štatistických údajov od podnikov, vypracovania vnútroštátnych štatistických taxonómií a vytvárania vnútroštátnych štatistických taxonómií v jazyku XBRL.

Vývoj nástrojov na efektívnejšie získavanie, zasielanie a spracovanie údajov

V roku 2012 boli v rámci projektu pod názvom „Lepšie využívanie colných údajov v štatistike zahraničného obchodu (Extrastat)“ s členskými štátmi podpísané nové dohody o grante. Táto podpora pomáha členským štátom prispôsobiť ich systémy zberu údajov pre štatistiku zahraničného obchodu (Extrastat) novým colným systémom zavedeným Modernizovaným colným kódexom[7].

2.4.        Cieľ 4: Modernizácia Intrastatu

Harmonizácia metód na zlepšenie kvality v rámci zjednodušeného Intrastatu

V dôsledku racionalizácie sa dva projekty s názvom „Zvýšenie kvality údajov v rámci zjednodušeného systému Intrastat“ a „Zníženie asymetrií v systéme Intrastat“ zlúčili na konci roka 2010 do jedného projektu s názvom „Harmonizácia metód v záujme zlepšenia kvality štatistiky obchodu v rámci EÚ“. V roku 2012 bol vypísaný tender na ďalší rozvoj metód a postupov týkajúcich sa zostavovania štatistiky obchodu EÚ. Jeho cieľom bolo aktualizovať príslušné dokumenty a stanoviť odporúčané postupy. Okrem toho sa členským štátom poskytovala podpora na účely uplatňovania harmonizovaných metód a postupov potrebných na zvýšenie kvality štatistiky obchodu v rámci EÚ. Činnosť zameraná na znižovanie asymetrií na podrobnej a súhrnnej úrovni pokračovala poskytovaním pomoci členským štátom na účely uskutočňovania dvojstranných alebo viacstranných štúdií zameraných na vzájomné zosúlaďovanie.

Lepšie využívanie administratívnych údajov

V roku 2012 boli tiež podpísané granty, ktorými sa malo zvýšiť využívanie administratívnych údajov zo strany členských štátov pri tvorbe štatistiky obchodu v rámci EÚ. Ich cieľom je znížiť spravodajské zaťaženie a zlepšiť kvalitu štatistiky obchodu v rámci EÚ. Okrem (ďalšieho) vývoja spoločných systémov zberu údajov vo viacerých členských štátoch na účely Intrastatu, databázy DPH a systému výmeny informácií o DPH (VIES – VAT Information Exchange) sa činnosť zameriava na využívanie administratívnych údajov na overovanie správnosti údajov zozbieraných v systéme Intrastat a nahrádzanie štatistických zisťovaní.

Zlepšenie a uľahčenie výmeny údajov v rámci Intrastatu

Uskutočnené štúdie a podpora poskytovaná členským štátom viedli k rozsiahlejšiemu využívaniu elektronických prostriedkov a technológií na zber údajov, ich tvorbu, výmenu a overovanie pomocou automatizovaných a bezpečných postupov a k uplatňovaniu moderných štatistických koncepcií na odhaľovanie chýb a ich automatickú opravu.

3.           ZÁVER

V rozhodnutí o programe MEETS sa podrobne opisujú činnosti, ktoré sa majú financovať počas trvania programu. To odôvodňuje pomerne veľký počet iniciatív, ktoré sa uskutočnili v prvých dvoch rokoch programu. Jedným z dôsledkov hospodárskej a finančnej krízy z roku 2008 však bolo „naplnenie“ možností financovania národných štatistických úradov z dôvodu nedostatku ľudských zdrojov. Preto bolo potrebné program zracionalizovať prostredníctvom zlúčenia niektorých iniciatív a/alebo ich zamerania na šesť hlavných oblastí organizovaných prostredníctvom sietí ESSnets, ktorými sú: konzistentnosť koncepcií a metód, EGR, vytváranie profilov veľkých a zložitých nadnárodných skupín podnikov, prepájanie mikroúdajov a uchovávanie údajov v dátovom sklade pri tvorbe štatistiky, metodika pre podnikovú štatistiku a využívanie administratívnych a účtovných údajov.

Siete ESSnets, najmä tie, ktoré začali fungovať v roku 2009 alebo na začiatku roka 2010, odviedli prvotriednu prácu, hlavne v oblasti metodiky EGR, vytvárania profilov a využívania administratívnych údajov. Pokiaľ ide o ostatné hlavné piliere programu MEETS (iniciatívy v oblasti konzistentnosti právnych aktov, dátového skladu a prepájania údajov), aj tieto aktivity v súčasnosti dobre napredujú. Kým v roku 2011 sa siete ESSnet ešte stále zaoberali prípravnými prácami, zavádzaním základnej infraštruktúry (spustenie sietí ESSnets, dohody o grante s viacerými príjemcami atď.) a vytváraním sietí národných expertov, v roku 2012 už začali prinášať praktické výsledky.

Okrem toho pokračovalo financovanie prostredníctvom individuálnych grantov, najmä s cieľom podporiť pokrok v oblasti metodiky a overiť určité metodické odporúčania, ale tiež vytvoriť nástroje na efektívnejšiu extrakciu údajov, ich zasielanie a spracovanie. K dispozícii je už viacero výsledkov, ale väčšina činností ešte stále prebieha.

V záujme zabezpečenia väčšej efektivity vnútroštátnych postupov zberu údajov pre podnikovú a obchodnú štatistiku je nevyhnutné považovať všetky činnosti za vzájomne prepojené iniciatívy. Na to je potrebná dlhodobá angažovanosť a neustále monitorovanie.

Správa za rok 2012 je poslednou výročnou správou programu MEETS. Rok 2013 bude posledným rokom uskutočňovania tohto programu. Všetky činnosti sa dokončia, pričom všetky konkrétne konečné výsledky budú musieť byť k dispozícii do 31. decembra 2013. V záverečnej správe o vykonávaní programu MEETS, ktorá musí byť predložená Európskemu parlamentu a Rade do 31. júla 2014, musia byť preto zahrnuté všetky činnosti a výsledky z roku 2013. V záverečnej správe sa okrem toho musia vzhľadom na výdavky vzniknuté Spoločenstvu posúdiť prínosy opatrení pre Spoločenstvo, členské štáty a poskytovateľov a používateľov štatistických informácií s cieľom určiť oblasti, ktoré by bolo možné zlepšiť.

[1]               Vrátane zmeny rozpočtu programu vo výške 15 %, ku ktorej došlo v septembri 2011 v nadväznosti na zúčtovanie.

[2]               KOM(2009) 404.

[3]               Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008 z 11. marca 2008 o štrukturálnej podnikovej štatistike (prepracované znenie), Ú. v. EÚ L 97, 9.4.2008, s. 13.

[4]               Nariadenie Rady (ES) č. 1165/98 z 19. mája 1998 o krátkodobej štatistike, Ú. v. ES L 162, 5.6.1998, s. 1.

[5]               Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 638/2004 z 31. marca 2004 o štatistike Spoločenstva o obchodovaní s tovarom medzi členskými štátmi a o zrušení nariadenia Rady (EHS) č. 3330/91 (Ú. v. EÚ L 102, 7.4.2004, s.1), zmenené a doplnené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 222/2009 (Ú. v. EÚ L 87, 31.3.2009, s. 160).

[6]               Právny základ bol stanovený v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 177/2008 z 20. februára 2008, ktorým sa zriaďuje spoločný rámec pre registre ekonomických subjektov na štatistické účely a zrušuje nariadenie Rady (EHS) č. 2186/93, Ú. v. EÚ L 61, 5.3.2008, s. 6.

[7]               Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 450/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Spoločenstva (Modernizovaný Colný kódex). Ú. v. EÚ L 145, 4.6.2008, s. 1.

Top