Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0249

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 z 20. júna 2007 o štatistike Spoločenstva týkajúcej sa štruktúry a činnosti zahraničných afiliácií

    /* COM/2012/0249 final */

    52012DC0249

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 z 20. júna 2007 o štatistike Spoločenstva týkajúcej sa štruktúry a činnosti zahraničných afiliácií /* COM/2012/0249 final */


    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 z 20. júna 2007 o štatistike Spoločenstva týkajúcej sa štruktúry a činnosti zahraničných afiliácií

    1.           Úvod

    Hlavným cieľom nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 o štatistike Spoločenstva týkajúcej sa štruktúry a činnosti zahraničných afiliácií (ďalej len „nariadenie FATS“) je stanoviť spoločný rámec a normy kvality štatistiky pre systematickú tvorbu porovnateľnej štatistiky zahraničných afiliácií.

    V článku 12 nariadenia (ES) č. 716/2007 sa uvádza, že Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní nariadenia do 19. júla 2012. V správe, ktorú má vypracovať Eurostat, sa najmä:

    (1) posúdi kvalita vypracovanej štatistiky;

    (2) posúdi prínos plynúci pre Spoločenstvo, členské štáty, poskytovateľov a používateľov štatistických informácií z vypracovanej štatistiky vo vzťahu k nákladom;

    (3) posúdi napredovanie pilotných štúdií a ich vykonávanie;

    (4) označia oblasti, ktoré sú vhodné na zdokonalenie, a zmeny a doplnenia, ktoré sa s ohľadom na získané výsledky a vynaložené náklady javia ako potrebné.

    V článku 2 nariadenia FATS sa poskytujú vymedzenia pojmov týkajúcich sa štatistiky zahraničných afiliácií, kde štatistika vnútorných zahraničných afiliácií (ďalej len „vnútorná FATS“) je štatistika opisujúca činnosť zahraničných afiliácií so sídlom v krajine, v ktorej sa údaje spracúvajú[1], a štatistika vonkajších zahraničných afiliácií („vonkajšia FATS“) je štatistika opisujúca činnosť zahraničných afiliácií so sídlom v zahraničí, kontrolovaných krajinou, v ktorej sa údaje spracúvajú[2].

    V súlade s článkom 7 nariadenia (ES) č. 716/2007 stanovujúcim požiadavku uverejniť „príručku s odporúčaniami, ktorá obsahuje príslušné vymedzenie pojmov a dodatočné usmernenia týkajúce sa štatistiky Spoločenstva vypracovanej podľa tohto nariadenia“, prvé vydanie príručky s odporúčaniami k štatistike zahraničných afiliácií (ďalej len „príručka s odporúčaniami FATS“) bolo zverejnené v roku 2007 a odvtedy ju Eurostat v spolupráci s odborníkmi z členských štátov dvakrát revidoval[3]. Jej cieľom je stanoviť metodiku a usmernenia na zber a zostavovanie štatistiky vnútorných a vonkajších zahraničných afiliácií v Európskej únii (ďalej len „EÚ“).

    Vymedzenie pojmu „zahraničná afiliácia“ v článku 2 nariadenia (ES) č. 716/2007 používa tri termíny, a to: kontrola, inštitucionálna jednotka a sídlo. Keďže tieto termíny majú veľmi všeobecný charakter, je potrebné ich bližšie vymedziť, aby sa zabezpečilo zostavovanie harmonizovaných údajov. Príručka s odporúčaniami FATS obsahuje presnejšie vymedzenie týchto termínov a vysvetľuje pojem „konečná kontrolujúca inštitucionálna jednotka“ (ďalej len „UCI“), ktorý majú národné štatistické orgány uplatňovať pri zostavovaní štatistiky FATS:

    konečná kontrolujúca inštitucionálna jednotka zahraničnej afiliácie je inštitucionálna jednotka v kontrolnom reťazci zahraničnej afiliácie, ktorá nie je kontrolovaná ďalšou inštitucionálnou jednotkou.

    Členské štáty EÚ musia Eurostatu poskytovať informácie požadované podľa nariadenia (ES) č. 716/2007, jeho vykonávacích a pozmeňujúcich a doplňujúcich nariadení Komisie a usmernení príručky s odporúčaniami FATS.

    V tejto správe sa skúmajú najdôležitejšie aspekty vykonávania nariadenia (ES) č. 716/2007, podľa správ podaných členskými štátmi, a opatrenia prijaté Komisiou s cieľom zabezpečiť vysokú kvalitu európskej štatistiky činnosti zahraničných afiliácií.

    2.           Vykonávacie opatrenia

    V nariadení FATS sa stanovuje spoločný rámec na zostavovanie štatistiky FATS. Na účely zostavovania porovnateľných údajov, ktoré sú medzi členskými štátmi harmonizované, ako aj na zníženie rizika chýb pri zasielaní údajov bolo však potrebné spresniť technický formát údajov a postup zasielania údajov, ktoré je potrebné dodržiavať. Okrem toho sa niektorým členským štátom museli udeliť výnimky, aby mohli spraviť potrebné úpravy svojich vnútroštátnych štatistických systémov. Po prijatí nariadenia o revidovanej štatistickej klasifikácii ekonomických činností NACE Revision 2[4] bolo potrebné takisto prijať úrovne členenia podľa činnosti pre FATS.

    Na zachytenie všetkých týchto zmien sa prijali tieto pozmeňujúce a doplňujúce nariadenia:

    (1) nariadenie Komisie (ES) č. 364/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007, pokiaľ ide o technický formát na zasielanie štatistiky o zahraničných afiliáciách a výnimky, ktoré sa majú poskytnúť členským štátom,

    (5) nariadenie Komisie (ES) č. 747/2008 z 30. júla 2008, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 o štatistike Spoločenstva týkajúcej sa štruktúry a činnosti zahraničných afiliácií, pokiaľ ide o vymedzenie ukazovateľov a zavedenie klasifikácie NACE Rev. 2,

    (6) nariadenie Komisie (ES) č. 834/2009 z 11. septembra 2009, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 o štatistike Spoločenstva týkajúcej sa štruktúry a činnosti zahraničných afiliácií, pokiaľ ide o správy o kvalite.

    Eurostat takisto vydal už uvedenú príručku s odporúčaniami (v čase písania tejto správy prebieha jej revízia), ktorá obsahuje presné vymedzenia pojmov a pokyny pre členské štáty, ako zostavovať údaje.

    3.           Hlavné príslušné súbory údajov

    Štatistika zahraničných afiliácií (FATS) je potrebná na náležité posúdenie vplyvu podnikov pod zahraničnou kontrolou na hospodárstvo Európskej únie. FATS takisto uľahčuje sledovanie efektívnosti vnútorného trhu a postupnú integráciu hospodárstiev v kontexte globalizácie. V oddiele 2 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 716/2007 sa ustanovuje rad ukazovateľov, ktoré majú byť zostavované:

    Vnútorná FATS:

    K 11 hlavným ukazovateľom (premenným), ktoré zahŕňa vnútorná štatistika FATS, patria:

    · premenné týkajúce sa demografie podnikov (napr. počet podnikov),

    · premenné týkajúce sa produkcie (napr. obrat, pridaná hodnota k výrobným nákladom),

    · premenné týkajúce sa vstupov: vstupy práce (napr. počet zamestnaných osôb, náklady na zamestnancov); vstupy výrobkov a služieb (napr. celkové nákupy výrobkov a služieb)

    Vonkajšia FATS:

    Údaje je nutné poskytnúť pre tri povinné premenné a 8 nepovinných. K povinným premenným patria:

    · premenná týkajúca sa demografie podnikov – počet podnikov,

    · premenná týkajúca sa produkcie – obrat,

    · premenná týkajúca vstupov: vstup práce – počet zamestnaných osôb

    Zoznam nepovinných premenných je podrobne uvedený v príručke s odporúčaniami FATS.

    Premenné by sa mali poskytnúť rozčlenené podľa krajiny, v ktorej má zahraničná afiliácia sídlo, a podľa činnosti, ktorú vykonáva, ako je uvedené v prílohe III k nariadeniu FATS.

    4.           Kvalita zostavenej štatistiky

    Členské štáty musia Komisii predkladať výročnú správu o kvalite, ktorá sa použije na posúdenie kvality údajov zaslaných Eurostatu[5].

    Eurostat a národné štatistické orgány úzko spolupracujú s cieľom zabezpečiť včasnosť, presnosť, spoľahlivosť a jednotnosť štatistiky FATS. Príručka s odporúčaniami FATS, ktorá je referenčným dokumentom pre technické detaily, okrem toho zabezpečuje ďalšie zlepšovanie porovnateľnosti údajov a odzrkadľuje najnovší vývoj v oblasti metodiky.

    Nasledujúca analýza sa vzťahuje na výsledky posledných dostupných správ o kvalite týkajúcich sa údajov FATS za referenčný rok 2009, za ktorý mal byť prvýkrát k dispozícii úplný súbor údajov zahrnujúci všetkých 27 členských štátov. Možno vyvodiť záver, že nie všetky členské štáty v plnej miere dodržiavajú právne predpisy týkajúce sa FATS:

    Hľadisko kvality || Vnútorná FATS || Vonkajšia FATS

    Včasnosť || 21 z 27 || 23 z 27

    Rozsah || 81 % || 94 %

    Presnosť || prijateľná || prijateľná

    Jednotnosť || 25 z 27 – 2 členské štáty zostavujú vnútornú FATS nezávisle od štrukturálnej podnikovej štatistiky (pozri oddiel 4.7) || 20 z 27 – 7 členských štátov musí zaviesť zladené klasifikačné kódy pre PZI (pozri oddiel 4.7) a FATS

    Porovnateľnosť medzi jednotlivými krajinami || 27 z 27 || 26 z 27 (v čase písania tejto správy Grécko nepoužívalo pojem konečná kontrolujúca inštitucionálna jednotka)

    4.1.        Včasnosť

    Lehoty sú stanovené v oddiele 5 príloh I a II k nariadeniu (ES) č. 716/2007 a bližšie spresnené v príručke s odporúčaniami FATS z roku 2009. Lehoty na zasielanie údajov vnútornej FATS a vonkajšej FATS Eurostatu sa vyjadrujú v mesiacoch od konca referenčného roka:

    t + 20

    Dodržanie lehoty na predloženie správy za referenčný rok 2009 možno zhrnúť takto:

    · 21 krajín doručilo svoje súbory údajov vnútornej FATS včas,

    · 23 krajín doručilo svoje súbory údajov vonkajšej FATS včas.

    Niektorým členským štátom boli udelené výnimky z ustanovení nariadenia FATS, aby mohli spraviť potrebné úpravy svojich vnútroštátnych štatistických systémov. Týka sa to najmä vývoja nových štatistických registrov a metód zberu údajov. V prípade vonkajšej FATS bola na referenčné roky 2007 a 2008 povolená úplná výnimka Francúzsku, Luxembursku, Španielsku, Spojenému kráľovstvu a Nórsku. Na referenčné roky 2007 a 2008 bola okrem toho Luxembursku udelená úplná výnimka, pokiaľ ide o poskytovanie údajov vnútornej FATS.

    Celkovo bolo dodržanie lehoty na predloženie správy za rok 2009 uspokojivé a dochvíľnosť sa zlepšila v porovnaní s predložením údajov za referenčný rok 2007, keď v stanovenej lehote doručilo vnútornú FATS iba 18 krajín a vonkajšiu FATS iba 16 krajín. Stanovil sa postup na sledovanie dodržiavania lehoty a Eurostat spolupracuje s tými členskými štátmi, ktoré dosiaľ lehoty v plnej miere nedodržujú.

    4.2.        Dostupnosť zverejnených údajov FATS

    Všetky údaje FATS, ako aj ucelené, cielené a podrobné vysvetlenia metodických otázok (metaúdaje), sú dostupné bezplatne na webovej stránke Eurostatu v časti „Priemysel, obchod a služby“[6] alebo prostredníctvom vyhľadávacej funkcie. Štatistika FATS sa takisto zverejňuje na vnútroštátnej úrovni, v rámci zodpovednosti národných štatistických orgánov, čo ešte viac zvyšuje dostupnosť údajov.

    Databáza „FATS – štatistika zahraničných afiliácií“ poskytuje podrobné informácie o štatistických postupoch, právnych otázkach, pravidlách dôvernosti a opis vnútroštátnych metód zberu údajov[7]. Stručné vysvetlenia štatistických pojmov sú uverejnené v novom online slovníku v štýle wiki a ako odpovede na „Často kladené otázky“. Agregované údaje za EÚ pre konečné údaje vnútornej a vonkajšej štatistiky za rok 2009 sa vypočítajú na základe dostupných údajov, ktoré poskytli členské štáty, a v prípade chýbajúcich údajov na základe odhadov. Agregované údaje za EÚ, ktoré nie sú dôverné, sa uverejnia na webovej stránke Eurostatu v roku 2012 a možno ich bezplatne stiahnuť.

    4.3.        Rozsah údajov zasielaných Eurostatu

    Rozsah údajov sa meria ako podiel počtu poskytnutých hodnôt údajov a celkového počtu požadovaných hodnôt.

    Z hľadiska zostavovania agregovaných údajov za EÚ je rozhodujúce zaslanie úplných súborov údajov. Chýbajúce údaje obmedzujú výklad a informačnú hodnotu štatistiky FATS.

    V prvom kole podávania správ za referenčný rok 2007 boli 3 členské štáty EÚ schopné poskytnúť úplné súbory údajov týkajúcich sa vnútornej FATS a 13 členských štátov vonkajšej FATS.

    Úplnosť údajov sa v prípade referenčného roku 2009 výrazne zlepšila. V prípade vonkajšej FATS sa podiel chýbajúcich hodnôt znížil z 21 % na 6 %, keďže chýbajúce údaje oznámilo iba 5 členských štátov, zatiaľ čo 22 členských štátov poskytlo úplné súbory údajov. V prípade vnútornej FATS celkový podiel chýbajúcich údajov klesol zo 47 % v roku 2007 na 19 % v roku 2009, keďže 9 členských štátov EÚ poskytlo 100 % požadovaných údajov.

    Tabuľka 2: Rozsah a dôvernosť údajov, vnútorná a vonkajšia FATS, rok 2009, v %

    Krajiny[8] || Celkový počet zaslaných buniek ako % z buniek požadovaných nariadením FATS || Podiel zaslaných buniek, ktoré sú dôverné (%)

    || vnútorná FATS || vonkajšia FATS || vnútorná FATS || vonkajšia FATS

    Veľké krajiny || 85 || 96 || 26 || 14

    Stredné krajiny || 78 || 87 || 14 || 21

    Malé krajiny || 84 || 100 || 18 || 20

    SPOLU || 81 || 94 || 17 || 20

    4.4.        Dôvernosť

    Medzi percentuálnym podielom dôverných údajov a relevantnosťou štatistiky existuje súvislosť. Ak je vysoký percentuálny podiel údajov dôverný, štatistika nebude dostatočne uspokojovať potreby používateľov. V tabuľke 2 je uvedené, v akom rozsahu znižuje dôvernosť údajov ich dostupnosť pre vnútornú a vonkajšiu FATS. Celková miera dôvernosti predstavuje 17 %, respektíve 20 %.

    4.5.        Relevantnosť pre používateľov

    Údaje FATS sa v rastúcej miere používajú na meranie aspektov a účinkov globalizácie.

    Ukazovateľom relevantnosti údajov FATS pre používateľov štatistík Eurostatu je počet údajov alebo publikácií stiahnutých z webovej stránky Eurostatu do roku 2011.

    Číselné údaje uvedené v nasledujúcej tabuľke predstavujú počet prístupov používateľov k údajom dostupným na webovej stránke Eurostatu v oddiele pre publikácie počas rokov 2010 a 2011.

    Tabuľka 3: Počet prístupov k údajom, 2010 a 2011

    Celkový počet súborov údajov stiahnutých bezplatne || 8 128

    Rok 2010 || 3 616

    Rok 2011 || 4 512

    V roku 2011 možno pozorovať zvýšenie o takmer 25 %, čím počet stiahnutých súborov stúpol na 4512. Očakávalo sa to, keďže ide o novú oblasť a záujem používateľov neustále narastá.

    Hlavnými používateľmi údajov FATS sú Komisia (Generálne riaditeľstvo pre obchod, Generálne riaditeľstvo pre vnútorný trh a služby, Generálne riaditeľstvo pre podnikanie a priemysel), medzinárodné organizácie (OECD, WTO, OSN), ministerstvá, obchodné komory, odbory, novinári, výskumní pracovníci, veľvyslanectvá, federácie, subjekty na podporu podnikania atď.

    4.6.        Presnosť

    Presnosť sa kontroluje určením odchýlok od nariadenia FATS a príručky s odporúčaniami FATS, ako aj vykonávaním pravidelných kontrol kvality.

    4.6.1.     Nesprávna klasifikácia

    Nesprávna klasifikácia znamená zaradenie štatistických jednotiek do nesprávnej triedy v rámci danej klasifikácie, napríklad zatriedenie určitého podniku do obchodu namiesto priemyslu.

    Hlavným problémom zisteným v tejto oblasti je správne kódovanie ekonomickej činnosti afiliácií. Tieto informácie môžu chýbať, byť nejednoznačné alebo nesprávne a nemusí byť možné ich overenie v obchodných registroch. Na zistenie nesprávnych kódov sú zavedené kontroly hodnovernosti.

    V prípade vonkajšej FATS je nedostatočný rozsah vykazujúcich jednotiek ďalším problémom, ktorý treba riešiť. Hlavným dôvodom nedostatočného rozsahu sú prahové hodnoty veľkosti, ktoré používajú niektoré členské štáty. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že nie je právne ani reálne možné uskutočniť zisťovanie u fyzických osôb. A na záver časový odstup medzi založením novej skupiny podnikov a jej objavenie sa v dostupných registroch a iných databázach môže spôsobiť vylúčenie tejto vykazujúcej jednotky z opory výberu.

    4.6.2.     Neodpoveď

    Jednotková neodpoveď znamená, že na zisťovaní sa nezúčastnia všetky vykazujúce jednotky vo výberovom súbore.

    Takmer všetky členské štáty zdôraznili, že veľké podniky, ktoré významne prispievajú ku konečným výsledkom, sú v porovnaní s menšími podnikmi vo všeobecnosti viac motivované poskytnúť odpovede pri zisťovaní. Preto aj keď v niektorých prípadoch môže byť nevážená miera neodpovede vysoká, skutočná chýbajúca časť je v štatistikách omnoho menej významná.

    Použilo sa viacero metód na zníženie miery neodpovede. Väčšina krajín použila písomné a/alebo telefonické upomienky jednotkám, ktoré neposkytli odpoveď. Právne opatrenia (napr. pokuty) majú zostavovatelia údajov k dispozícii v prípade, že majú právny základ na zisťovanie a vyplnenie dotazníka je povinné. Takéto opatrenia sa však považujú iba za poslednú možnosť, keďže dobré vzťahy s podnikmi sú dôležité z hľadiska všetkých budúcich žiadostí o údaje, okrem iného pokiaľ ide o ostatné oblasti štatistiky.

    4.7.        Jednotnosť a porovnateľnosť

    4.7.1.     Jednotnosť

    Jednotnosť dvoch alebo viacerých štatistických výstupov odkazuje na mieru, do akej štatistické postupy, ktorými boli výstupy vytvorené, používali rovnaké koncepcie – klasifikácie, vymedzenia pojmov, cieľové populácie a harmonizované metódy[9].

    Cieľová populácia je teoretická populácia jednotiek, na ktoré sa zisťovanie zameriava a v prípade ktorých sa má vypracovať štatistika. V kontexte vonkajšej FATS je rozdiel medzi cieľovou populáciou štatistických jednotiek (o ktorých sa zbierali údaje) a cieľovou populáciou vykazujúcich jednotiek (od ktorých sa údaje zozbierali). V prípade vnútornej FATS sa populácia štatistických jednotiek vo väčšine prípadov rovná populácii vykazujúcich jednotiek.

    Štrukturálna podniková štatistika (SBS), štatistika priamych zahraničných investícií (PZI) a štatistika výskumu a vývoja merajú prvky rovnakého javu ako FATS – internacionalizáciu podnikov – a sú úzko prepojenými oblasťami štatistiky. Táto vecná podobnosť je takisto vyjadrená v postupe na zostavovanie a údaje sú často zostavované pomocou rovnakého zisťovania. Je preto dôležité, aby sa výsledky príliš neodlišovali.

    Vnútorná FATS

    Keďže sú vymedzenia pojmov ekonomických ukazovateľov a členenia činností pri populácii v prípade vnútornej FATS jednotné s populáciou v prípade štrukturálnej podnikovej štatistiky (oddiel 2 príloha I k nariadeniu č. 716/2007), údaje by mali byť takisto jednotné.

    Vnútorná FATS ako podsúbor štrukturálnej podnikovej štatistiky by mala používať všetky údaje dostupné v štrukturálnej podnikovej štatistike. Dve krajiny však zostavujú vnútornú FATS nezávisle od štrukturálnej podnikovej štatistiky a populácie nemožno porovnať. V troch krajinách je populácia vo vnútornej FATS menšia ako príslušná časť populácie pri zisťovaní SBS a šesť krajín potvrdilo, že populácia vo vnútornej FATS sa rozšírila nad rámec príslušnej časti populácie pri zisťovaní SBS. Skutočnosť, že populácie nie sú plne konzistentné, nutne neznamená, že údaje nie sú jednotné. Naopak, úprava populácie v SBS na účely FATS by mala zlepšiť kvalitu údajov.

    Vonkajšia FATS

    Pokiaľ ide o vonkajšiu FATS, vo väčšine prípadov sa ako východiskový bod používa ročné zisťovanie týkajúce sa stavov priamych zahraničných investícií alebo špecifické zisťovanie FATS. Údaje sa zbierajú na základe zisťovania u rezidentských podnikov. Zber údajov sa zvyčajne zakladá na vyčerpávajúcom zisťovaní. Väčšina krajín potvrdila, že použila rovnaké kódy pre činnosť nerezidentov v prípade stavov priamych zahraničných investícií v zahraničí, ako aj v prípade vonkajšej FATS. Sedem krajín odpovedalo, že boli použité rozličné kódy.

    4.7.2.     Porovnateľnosť

    a) Porovnateľnosť medzi jednotlivými krajinami

    Dôkladná analýza údajov Eurostatom zabezpečuje neustále zlepšovanie porovnateľnosti medzi krajinami. Vzhľadom na zavedené spoločné vymedzenia pojmov a klasifikácie je porovnateľnosť údajov medzi krajinami pomerne vysoká.

    Rozdiely medzi krajinami sa čoraz častejšie dajú vysvetliť. Niektoré problémy však pretrvávajú, keďže jedna krajina nepoužila pojem konečná kontrolujúca inštitucionálna jednotka. To však nemá významný vplyv na kvalitu celkových agregovaných údajov. Od referenčného roku 2010 sa pojem konečná kontrolujúca inštitucionálna jednotka používa vo všetkých členských štátoch EÚ.

    b) Porovnateľnosť v čase

    K nezrovnalostiam v čase dochádza, keď údaje zozbierané za konkrétne referenčné obdobie nie sú plne zlučiteľné s údajmi nasledujúcich období z dôvodu viacerých zvláštností v určitom časovom období. V takýchto prípadoch hovoríme o zlome v časových radoch.

    Vnútorná FATS

    V prípade referenčných rokov do roku 2006 sú údaje dostupné iba pre krajiny, ktoré ich zaslali dobrovoľne. Od referenčného roku 2007 bol zber údajov povinný. Okrem toho niektoré krajiny začali uplatňovať dohodnutú spoločnú metodiku vrátane pojmu konečná kontrolujúca inštitucionálna jednotka. Táto dôležitá zmena v metodike viedla k štrukturálnemu zlomu v údajoch pre všetky krajiny.

    K ďalšiemu štrukturálnemu zlomu došlo pri údajoch za rok 2008, čo bol prvý referenčný rok, za ktorý boli údaje zostavené podľa revidovanej klasifikácie činností (nariadenie (ES) č. 1893/2006, ktorým sa zavádza štatistická klasifikácia ekonomických činností NACE Revision 2). V dôsledku toho údaje vnútornej FATS za rok 2008 nemožno priamo porovnať s predchádzajúcimi referenčnými rokmi.

    Od referenčného roku 2008 bola preto v online databáze Eurostatu vytvorená samostatná tabuľka pre vnútornú FATS. Priame porovnanie je možné iba na úrovni celkovej činnosti a v prípade sekcií a divízií NACE, pri ktorých nedošlo k zmenám.

    Vonkajšia FATS

    Pri vonkajšej FATS niektoré krajiny dobrovoľne zostavovali rady údajov od roku 2004. Za referenčný rok 2007 sa zostavovanie údajov vonkajšej FATS a zasielanie údajov stali povinné. Vykonávanie nariadenia FATS viedlo k štrukturálnemu zlomu v dostupných časových radoch, najmä z dôvodu zavedenia dôležitej metodickej zmeny – pojmu konečná kontrolujúca inštitucionálna jednotka. Toto je takisto hlavným vysvetlením, prečo údaje pred rokom 2007 a údaje od roku 2007 nemožno v prípade väčšiny krajín porovnať. Na zohľadnenie tejto skutočnosti sú údaje vonkajšej štatistiky FATS v online databáze Eurostatu rozdelené do samostatných tabuliek, ktoré obsahujú údaje pred rokom 2007 a po roku 2007.

    Pokiaľ ide o vykonávanie nariadenia (ES) č. 1893/2006, ktorým sa zavádza štatistická klasifikácia ekonomických činností NACE Revision 2, členské štáty musia uplatňovať novú klasifikáciu činností pri údajoch vonkajšej FATS od referenčného roku 2010. Bude to viesť k ďalšiemu štrukturálnemu zlomu od roku 2010.

    Kvalita údajov poskytnutých členskými štátmi preukazuje celkovo širokú zhodu a trvalé zlepšovanie v predchádzajúcich rokoch. Metodický rámec zavedený nariadením sa neustále vyvíja prostredníctvom vzájomných konzultácií a zasadnutí venovaných jednotlivým témam. Eurostat spolupracuje aj s ďalšími medzinárodnými organizáciami s cieľom zvýšiť porovnateľnosť údajov a metód mimo Európskej únie.

    5.           Náklady a záťaž v súvislosti so štatistikou zahraničných afiliácií

    Väčšina členských štátov nemeria zaťaženie v kvantitatívnom vyjadrení, a môže preto poskytnúť len kvalitatívne posúdenia. Odhad nákladov spojených so zberom a šírením štatistiky zahraničných afiliácií preto nemožno ľahko vyčísliť. Existuje široké spektrum zdrojov údajov FATS, ktoré sa používajú aj na tvorbu iných štatistík, alebo sú spojené s predkladaním správ finančných inštitúcií a podnikov regulačným orgánom. Preto je ťažké oddeliť špecifické náklady na zber a tvorbu údajov o zahraničných afiliáciách od celkových nákladov na zber údajov, ktoré sa často používajú na iné účely. Okrem toho v určitých členských štátoch môžu údaje zbierať dve rôzne inštitúcie, t. j. národná centrálna banka a národný štatistický úrad, čím sa ešte viac komplikujú spoľahlivé odhady.

    Vnútorná FATS

    Najväčšiu časť vstupu práce a záťaže respondentov, ktoré sú nevyhnutné na tvorbu vnútornej štatistiky FATS, možno pripísať zdrojom potrebným na tvorbu veľkého súboru štatistických údajov týkajúcich sa štrukturálnej podnikovej štatistiky (nariadenie (ES) č. 295/2008 o štrukturálnej podnikovej štatistike). Pri pohľade na súhrn odhadov poskytnutých členskými štátmi možno dospieť k záveru, že činnosti zrealizované navyše, ktoré sú spojené s vykonávaním nariadenia (ES) č. 716/2007, si v prípade vnútornej FATS vyžadovali iba pomerne malý dodatočný vstup práce.

    Vonkajšia FATS

    Priame zahraničné investície (PZI) a vonkajšia FATS sú úzko spojené štatistické oblasti, keďže obe merajú prvky internacionalizácie podnikov. Táto vecná podobnosť je takisto vyjadrená v postupe na zostavovanie údajov a údaje FATS sú často zostavované pomocou rovnakého zisťovania týkajúceho sa PZI. Je preto ťažké určiť dodatočné náklady spojené s tvorbou vonkajšej FATS.

    V roku 2007 sa však uskutočnilo zisťovanie týkajúce sa nákladovej efektívnosti a z jeho výsledkov vyplýva, že veľká väčšina členských štátov môže vypracovávať vonkajšiu FATS s nízkymi alebo stredne vysokými nákladmi.

    V prípade vonkajšej aj vnútornej FATS národné štatistické orgány potvrdili, že sa chystajú zaviesť určité opatrenia na vnútroštátnej úrovni, aby sa znížila záťaž, a to najmä väčším využívaním administratívnych údajov, organizovaním zberu údajov prostredníctvom webových stránok a zlepšením existujúcich elektronických dotazníkov.

    6.           Pokrok a vykonávanie pilotných štúdií

    Pilotné štúdie pre vnútornú a vonkajšiu FATS sa vyžadujú v článku 5 nariadenia (ES) č. 716/2007 s cieľom posúdiť relevantnosť a uskutočniteľnosť zberu dodatočných premenných.

    V odseku 4 tohto článku sa uvádza, že pilotné štúdie sú základom pre ďalšie rozhodnutia o vykonávacích opatreniach vrátane rozhodnutí o rozsahu zostavovania údajov pre vnútornú a vonkajšiu FATS. Odzrkadľuje to význam, ktorý sa prikladá pilotným štúdiám v súvislosti s budúcou koncepciou zostavovania údajov FATS v rámci EÚ.

    Prvé kolo pilotných štúdií sa začalo v roku 2006. Druhé kolo sa uskutočnilo v roku 2007. Zúčastnené krajiny testovali uskutočniteľnosť zavedenia dodatočných premenných a následne poskytli zostavené údaje Eurostatu.

    V prípade vnútornej FATS sa zber údajov pre sekcie M, N a O, ako aj pre premenné týkajúce sa výskumu a vývoja pre NACE Rev.1.1 sekcie G, H, I, K, M, N a O (a pre zodpovedajúcu klasifikáciu v NACE Rev.2) zdá byť uskutočniteľný s relatívne malým úsilím zo strany podnikov alebo národných štatistických orgánov. Ak všetky členské štáty potvrdia uskutočniteľnosť a potreby používateľov sa znovu potvrdia, zber údajov vnútornej FATS sa rozšíri tak, aby regulárne zahrnoval tieto premenné.

    Ak skúmame vonkajšiu FATS, najmenej tri z pilotných premenných možno považovať za uskutočniteľné: náklady na zamestnancov, pridaná hodnota k výrobným nákladom a hrubé investície do hmotných aktív. Veľká väčšina zúčastnených členských štátov dospela k záveru, že tieto tri premenné by sa mohli pomerne ľahko získať od podnikov, keďže ich možno priamo, alebo takmer priamo, odvodiť z účtovných systémov. Na druhej strane sa zber premenných súvisiacich s obchodom, ktoré sú dôležité pri analýze globalizácie, zdá byť menej uskutočniteľný, aspoň zatiaľ. Bolo by to veľmi nákladné a ťažšie by sa získavali od tých skupín podnikov, ktoré sú pre FATS dôležité, t. j. od najväčších skupín.

    Na záver, zúčastnené členské štáty vykonali viacero pilotných štúdií. Ich výsledky poskytli prehľad o tom, čo je potrebné na zostavenie dodatočných premenných vo vnútornej a vonkajšej FATS, ktoré boli v nariadení FATS vymedzené ako nepovinné. Komisia má výhrady k navrhnutiu, aby boli ktorékoľvek z pilotných premenných povinné, keďže sa zdá, že to zvýši záťaž národných štatistických orgánov a respondentov. Komisia však potvrdzuje veľký dopyt používateľov po týchto informáciách.

    7.           Oblasti, ktoré možno zlepšiť a zmeniť

    V blízkej budúcnosti Eurostat plánuje ďalšie zlepšenie kvality údajov FATS prostredníctvom rozvoja a harmonizácie metodiky s cieľom:

    - vykonať hladký prechod na klasifikáciu NACE Rev. 2 v prípade vonkajšej FATS, čo by viedlo k lepšej porovnateľnosti na medzinárodnej úrovni,

    - vypočítať agregované údaje za EÚ pre údaje vnútornej aj vonkajšej FATS od referenčného roku 2009.

    V strednodobom horizonte by členské štáty mohli pri zostavovaní FATS používať ako spoločný nástroj register EuroGroups (ďalej len „EGR“). EGR sa v súčasnosti vyvíja a bude obsahovať údaje o skupinách podnikov a jednotkách, ktoré ich tvoria, ako aj o ich ukazovateľoch. Umožňuje to zladiť kód krajiny UCI s krajinou, ku ktorej podniky patria, čím sa zvýši kvalita FATS.

    Eurostat v súčasnosti pracuje aj na rámcovom nariadení o integrácii podnikovej štatistiky (ďalej len „FRIBS“) s cieľom stanoviť spoločný právny rámec na systematický zber, zostavovanie, zasielanie a zverejňovanie európskej štatistiky týkajúcej sa ekonomickej činnosti, štruktúry a výkonnosti podnikového sektora. V súvislosti s FRIBS sa znovu posúdia požiadavky týkajúce sa FATS.

    [1]               Článok 2 písm. f) nariadenia (ES) č. 716/2007.

    [2]               Článok 2 písm. g) nariadenia (ES) č. 716/2007.

    [3]               K dispozícii na adrese: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-AR-09-014/EN/KS-AR-09-014-EN.PDF .

    [4]               Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 z 20. decembra 2006.

    [5]               Článok 6 ods. 2 nariadenia (ES) č. 716/2007.

    [6]               http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home.

    [7]               http://circa.europa.eu/Members/irc/dsis/foreignaffiliatesstatistics/library?l=/public&vm=detailed&sb=Title .

    [8]               Označeniami CETO sa zoskupujú krajiny podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008 z 11. marca 2008 o štrukturálnej podnikovej štatistike:

    veľké krajiny: DE, FR, IT, UK,

    stredné krajiny: BE, DK, ES, GR, IE, NL, AT, PL, PT, FI, SE, NO,

    malé krajiny: BG, CZ, EE, CY, LV, LT, LU, HU, MT, RO, SI, SK.

    [9]               s. 42 Príručky s odporúčaniami FATS, znenie z roku 2009.

    Top