Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0197

    STANOVISKO KOMISIE k návrhu rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa schvaľuje preskúmanie navrhovanej zmeny a doplnenia zmlúv, pokiaľ ide o doplnenie Protokolu o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Českú republiku

    /* COM/2012/0197 final */

    52012DC0197

    STANOVISKO KOMISIE k návrhu rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa schvaľuje preskúmanie navrhovanej zmeny a doplnenia zmlúv, pokiaľ ide o doplnenie Protokolu o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Českú republiku /* COM/2012/0197 final */


    STANOVISKO KOMISIE

    k návrhu rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa schvaľuje preskúmanie navrhovanej zmeny a doplnenia zmlúv, pokiaľ ide o doplnenie Protokolu o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Českú republiku

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 48 ods. 3,

    keďže:

    (1)       Na zasadnutí Európskej rady, ktoré sa konalo 29. a 30. októbra 2009, sa hlavy štátov alebo predsedovia vlád, prihliadajúc na stanovisko Českej republiky, dohodli, že v čase uzavretia nasledujúcej zmluvy o pristúpení by sa mali zmluvy zmeniť a doplniť tak, že sa k Zmluve o Európskej únii (ZEÚ) a Zmluve o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) pripojí Protokol o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Českú republiku. V protokole by sa malo stanoviť, že Protokol č. 30 o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Poľsko a Spojené kráľovstvo sa vzťahuje aj na Českú republiku. V tejto súvislosti Európska rada pripomenula, že Lisabonská zmluva môže nadobudnúť platnosť len na základe ratifikácie všetkými 27 členskými štátmi v súlade s ich príslušnými ústavnými požiadavkami a potvrdila odhodlanie dosiahnuť, aby zmluva nadobudla platnosť do konca roka 2009. Lisabonská zmluva nadobudla platnosť 1. decembra 2009 po jej ratifikácii v Českej republike dňa 13. novembra 2009.

    (2)       Dňa 5. septembra 2011 predložila česká vláda v súlade s článkom 48 ods. 2 ZEÚ Rade podnet na zmenu a doplnenie zmlúv, ktorý sa týka doplnenia Protokolu o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Českú republiku.

    (3)       Predseda Európskej rady sa listom z 25. októbra 2011 obrátil na Komisiu a požiadal ju o stanovisko k uvedenému podnetu.

    (4)       Podľa článku 6 ods. 1 prvého pododseku ZEÚ má Charta základných práv Európskej únie rovnakú právnu silu ako zmluvy. V druhom pododseku článku 6 ods. 1 ZEÚ sa spresňuje, že charta žiadnym spôsobom nerozširuje právomoci Únie vymedzené v zmluvách. Charta, ako sa uvádza v jej preambule, rešpektujúc právomoci a úlohy Únie, ako aj dodržiavanie zásady subsidiarity, opätovne potvrdzuje práva vyplývajúce najmä z ústavných tradícií a medzinárodných záväzkov spoločných pre členské štáty, Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, sociálnych chárt prijatých Úniou a Radou Európy, ako aj judikatúry Súdneho dvora Európskej únie a Európskeho súdu pre ľudské práva. Jej cieľom je posilniť ochranu základných práv ich zviditeľnením. V súlade s článkom 51 ods. 1 sú ustanovenia charty „pri dodržaní zásady subsidiarity určené pre inštitúcie, orgány, úrady a agentúry Únie, a tiež pre členské štáty výlučne vtedy, ak vykonávajú právo Únie.“

    (5)       V článku 1 ods. 1 protokolu č. 30 sa stanovuje, že chartou sa nerozširuje možnosť Súdneho dvora Európskej únie, ani iného súdu alebo súdneho orgánu členských štátov, na ktoré sa vzťahuje protokol č. 30, aby určili, či sú zákony, iné právne predpisy alebo administratívne ustanovenia, postupy alebo konanie členských štátov, na ktoré sa protokol vzťahuje, v súlade so základnými právami, slobodami a zásadami, ktoré opätovne potvrdzuje. Podľa článku 1 ods. 2 protokolu č. 30 žiadne ustanovenie hlavy IV charty nevytvára práva, ktorých je možné sa súdne domáhať, uplatniteľné v Poľsku alebo Spojenom kráľovstve okrem prípadov, keď sú tieto práva ustanovené vo vnútroštátnych právnych predpisoch týchto členských štátov. Nakoniec v článku 2 protokolu č. 30 sa stanovuje, že v rozsahu, v ktorom akékoľvek ustanovenie tejto charty odkazuje na vnútroštátne právne predpisy a postupy, sa toto ustanovenie v Poľsku alebo Spojenom kráľovstve uplatňuje len v rozsahu, v akom sa práva alebo zásady, ktoré obsahuje, uznávajú v právnych predpisoch alebo postupoch týchto členských štátov.

    (6)       Protokolom č. 30 nie sú dotknuté iné povinnosti Poľska a Spojeného kráľovstva podľa Zmluvy o Európskej únii, a najmä jej článku 6 ods. 3, Zmluvy o fungovaní Európskej únie a práva Únie vo všeobecnosti, V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že charta len opätovne potvrdzuje práva, slobody a zásady uznané v Únii a zviditeľňuje ich. Účelom protokolu č. 30 je objasniť uplatniteľnosť charty vo vzťahu k právnym predpisom a administratívnym postupom týchto členských štátov a jej súdnu vymáhateľnosť v týchto členských štátoch.

    (7)       Komisia pripomína že dohoda hláv štátov alebo predsedov vlád na zmene a doplnení zmlúv, pokiaľ ide o doplnenie Protokolu o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Českú republiku, sa dosiahla v osobitnom kontexte.

    VYDÁVA KLADNÉ STANOVISKO

    k návrhu rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa schvaľuje preskúmanie navrhovanej zmeny a doplnenia zmlúv, pokiaľ ide o pripojenie Protokolu o uplatňovaní Charty základných práv Európskej únie na Českú republiku.

    Toto stanovisko je určené Európskej rade.

    Top