EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE2301

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 273/2004 o prekurzoroch drog“ COM(2012) 548 final – 2012/0261 (COD)

Ú. v. EÚ C 76, 14.3.2013, p. 54–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.3.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 76/54


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 273/2004 o prekurzoroch drog“

COM(2012) 548 final – 2012/0261 (COD)

2013/C 76/10

Spravodajca: David SEARS

Rada (15. októbra 2012) a Európsky parlament (22. októbra 2012) sa rozhodli podľa článku 114 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 273/2004 o prekurzoroch drog“

COM(2012) 548 final – 2012/0261 (COD).

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 8. januára 2013.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 486. plenárnom zasadnutí 16. a 17. januára 2013 (schôdza zo 16. januára 2013) prijal 130 hlasmi za, pričom 1 člen hlasoval proti a 7 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

Cieľom tohto návrhu je napraviť špecifické nedostatky zistené v existujúcich právnych predpisoch EÚ v súvislosti s monitorovaním a kontrolou obchodovania podnikov v EÚ s acetanhydridom, chemickou komoditou s rôznym zákonným a dôležitým využitím, ktorá sa však takisto zneužíva ako prekurzor na nelegálnu výrobu heroínu z morfínu zvyčajne v Afganistane. EHSV uznáva, že toto doplňujúce nariadenie je nevyhnutné a dôrazne podporuje uvedený návrh.

1.2

EHSV takisto podporuje návrh vytvoriť európsku databázu schválených prevádzkovateľov a koncových používateľov a návrh na zlepšenie získavania správ členských štátov o zachytených a zadržaných nelegálnych zásielkach všetkých určených a neurčených prekurzorov drog.

1.3

Rozšírenie existujúcich právnych predpisov týkajúcich sa registrácie o „používateľov“ si na rozdiel od registrácie „prevádzkovateľov“ vyžaduje niektoré nové alebo revidované vymedzenie pojmov. Uvádzajú sa menšie problémy a odporúčania. Koncoví používatelia by mali byť plne informovaní o účele a prínose registrácie. Príslušným orgánom by sa mali poskytnúť také isté práva vstupu do podnikateľských priestorov koncových používateľov, aké sa im poskytujú pri prevádzkovateľoch.

1.4

EHSV uznáva, že nové návrhy budú účinné, len ak sa správne odprezentujú a nebudú sa spájať so zbytočnou dodatočnou záťažou žiadnu zo zúčastnených strán. Preto dôrazne podporuje návrh oslobodiť mikropodniky od poplatkov za registráciu.

1.5

Nakoniec EHSV konštatuje, že pokiaľ ide o spoluprácu v záujme dosiahnutia želaných cieľov, európske zúčastnené strany úplne prijali požiadavky príslušného dohovoru OSN z roku 1988, najmä článok 12. Na základe toho sa v EÚ a mimo nej dosiahol úspech v spolupráci s ostatnými subjektmi v boji proti trestnej činnosti, pri ochrane zdravia obyvateľstva, umožnení pokračovania zákonného obchodu a zabezpečení dobrého mena príslušných organizácií a podnikov. Je potrebné, aby sa vykonávané postupy, úroveň vzájomnej úcty a dôvery a štýl a obsah oznámení dotknutým stranám uznali ako vzory regulačného správania a súladu na úrovni EÚ alebo ktorejkoľvek inej úrovni. EHSV dúfa, že podobnú podobu budú mať aj plánované návrhy kontrol psychotropných látok alebo syntetických „dizajnérskych drog“ v rámci silnej a vhodne zameranej zdravotnej politiky založenej na faktoch najmä v oblasti prevencie na úrovni EÚ a členských štátov. EHSV sa bude týmito návrhmi ochotne zaoberať neskôr.

2.   Úvod

2.1

Prekurzory drog sú látky, ktoré sa vyrábajú, predávajú a používajú na celom svete v rôznych zákonných a nevyhnutných procesoch, ktoré sa však môžu takisto zneužiť na nelegálnu výrobu drog, napríklad kokaínu, heroínu, extázy alebo metamfetamínov. Už dlho sa považuje za nevyhnutné úsilie o kontrolu obchodu s týmito látkami, ktoré sú žiadané pre ich fyzikálne vlastnosti, napr. ako rozpúšťadlá na získanie aktívnych zložiek z rastlinných surovín alebo ako chemické látky na úpravu charakteru a účinku výsledných drog.

2.2

Medzinárodný rámec činnosti predstavuje Dohovor OSN proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropnými látkami z roku 1988. V jeho článku 12 sa zdôrazňuje, že na dosiahnutie plánovaných výsledkov je nevyhnutná spolupráca medzi regulačnými orgánmi a podnikmi.

2.3

Na úrovni Európskej únie je dôležitým cieľom protidrogovej stratégie EÚ (2005 – 2012) a protidrogového akčného plánu (2009 – 2012) obmedzenie zneužívania prekurzorov drog. Právny rámec pri vnútornom obchode v súčasnosti predstavuje nariadenie (ES) č. 273/2004, ktoré spravuje Generálne riaditeľstvo pre podnikanie a priemysel (GR ENTR), a pri zahraničnom obchode nariadenie Rady (ES) č. 111/2005, ktoré spravuje Generálne riaditeľstvo pre dane a colnú úniu (GR TAXUD). Nariadenie Komisie (ES) č. 1277/2005 zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 297/2009 a nariadením (EÚ) č. 225/2011 poskytuje príslušným orgánom a hospodárskym subjektom podrobný vykonávací predpis.

2.4

Podľa týchto nariadení členské štáty zhromažďujú údaje a podávajú správy o množstvách (v tonách) niektorých určených (t. j. osobitne monitorovaných a kontrolovaných) a neurčených (dobrovoľne monitorovaných) látkach, ktoré boli zadržané (pred doručením) alebo zachytené (pri alebo po doručení). Tieto množstvá sa potom môžu porovnať s celkovým množstvom celosvetovo zadržaných alebo zachytených látok. Každé neočakávané zvýšenie oznámeného množstva alebo zmeny frekvencie a rozdelenia zadržania a zachytenia môžu byť spôsobené lepším monitorovaním, ale takisto môžu poukazovať na zvýšené zameranie na konkrétny trh na nelegálne účely, prípadne môžu byť spôsobené vnímanými alebo skutočnými nedostatkami pri miestnych kontrolách.

2.5

Konsolidované údaje za rok 2008 poukazujú na skutočnosť, že v roku 2007 sa sedemnásobne zvýšilo oznámené množstvo jedného konkrétneho prekurzora, acetanhydridu, ktorý sa používa na výrobu heroínu z morfínu (získaného z ópia). Množstvo 241 ton zachytené v EÚ predstavuje viac než 75 % celosvetovo zachyteného množstva. Medzinárodný úrad OSN pre kontrolu omamných látok (INCB) opakovane kritizoval túto skutočnosť. Komisia vo svojej správe COM(2009) 709 o hodnotení a vykonávaní príslušných právnych predpisov konštatuje, že aj keď vykonávanie bolo vo všeobecnosti uspokojivé, v skutočnosti existujú niektoré nedostatky a uviedla odporúčania, najmä v súvislosti s monitorovaním a kontrolou predaja acetanhydridu v EÚ.

2.6

Komisia a všetky ostatné príslušné strany v tomto procese uznali, že acetanhydrid plní dôležitú úlohu ako alkylačná látka pri syntéze veľkej škály materiálov s povrchovou vrstvou, filmov, plastov, liečiv (napr. aspirín) a iného spotrebného tovaru. Uvádza sa, že väčšiu časť celkovej svetovej produkcie (v súčasnosti okolo 1 milióna ton ročne) spotrebujú samotní výrobcovia a menšia časť (menej ako jedna tretina celkovej produkcie) sa predáva koncovým používateľom, ktorí sú treťou stranou. Odhaduje sa, že na nelegálnu spotrebu, najmä v Afganistane, sa použije 380 – 570 ton ročne. Z tohto množstva sa vyrobí približne 380 ton afganského heroínu, z ktorých 70 ton sa dodáva užívateľom drog v Európe. Vzhľadom na oznámenú priemernú cenu pri pouličnom predaji v Európe 40 EUR za gram to predstavuje ročný nelegálny obchod vo výške približne 3 miliardy EUR. V porovnaní s tým je trhová hodnota potrebného acetanhydridu zanedbateľná. Rovnako zanedbateľná je v porovnaní s hodnotou legitímneho predaja alebo s nákladmi súvisiacimi so stratou dobrého mena osôb alebo spoločností, spôsobenými takýmto zneužitím na nelegálne použitie. Celosvetový program primeranej pozornosti chemického priemyslu prispieva k tomu, aby oprávnení prevádzkovatelia, ktorí vstupujú na trh po prvýkrát, rozumeli týmto otázkam.

2.7

Takisto sa uznáva, že aj keby sa v Európe úspešne predišlo všetkým pokusom o zneužitie, k takému zneužitiu dôjde kdekoľvek vo svete. Zárobky výrobcov drog, ako sa uvádza v predchádzajúcom odseku, sú jednoducho veľmi vysoké. Kontroly sú však stále úplne odôvodnené a predstavujú vzory, ktoré by mali ostatní nasledovať. Pokiaľ sa považujú za nákladovo efektívne, príslušné priemyselné odvetvia ich úplne podporujú, aby mohli v EÚ naďalej zákonne obchodovať.

2.8

Vzhľadom na uvedenú situáciu Komisia preskúmala viacero alternatívnych prístupov stanovených v posúdení vplyvu a poradila sa s organizáciami zastupujúcimi príslušné odvetvia, najmä s CEFIC zastupujúcou výrobcov („prevádzkovateľov“) a niektorých významných koncových používateľov a FECC zastupujúcou distribútorov a menších koncových používateľov, a takisto so zástupcami členských štátov, ktorých povinnosťou bude vykonávať návrhy. Všeobecne sa uznáva, že súčasný návrh je uprednostňovanou možnosťou.

3.   Zhrnutie návrhu Komisie

3.1

Prostredníctvom návrhu Komisie sa rozširujú existujúce registračné požiadavky týkajúce sa výrobcov, distribútorov a predajcov na ich priemyselných koncových používateľov, t. j. spoločnosti, ktoré kupujú acetanhydrid na vlastné použitie alebo spracovanie v EÚ.

3.2

Cieľom je obmedziť skutočné alebo plánované zneužitie acetanhydridu v EÚ v záujme obmedzenia nelegálneho použitia mimo EÚ a vytvoriť väčšiu právnu istotu pre podniky, ktorých činnosť v EÚ je legitímna.

3.3

Súčasná kategória 2 určených látok podľa nariadenia (ES) č. 273/2004 sa preto rozdeľuje na dve časti, pričom kategória 2a je určená pre acetanhydrid a kategória 2b pre ostatné štyri chemické komodity, ktorých sa táto zmena netýka. Bezo zmeny ostávajú definície v kategórii 1 pre špeciálne chemické látky v malom množstve, ktoré podliehajú ešte prísnejšej kontrole ako najcitlivejšie „kľúčové“ prekurzory drog, a kategórii 3 pre viacúčelové chemické látky ako hromadný tovar.

3.4

Cieľom návrhu je takisto vytvoriť európsku databázu prekurzorov drog v záujme zabezpečenia účinnejšieho zberu údajov o zachytených a zadržaných zásielkach a vedenia zoznamu prevádzkovateľov a používateľov v EÚ s povolením alebo registráciou, ktorí legálne vyrábajú prekurzory drog, obchodujú s nimi alebo ich používajú.

3.5

V návrhu sa takisto spresňujú existujúce vymedzenia pojmov, uvádzajú sa výnimky v súvislosti s registračnými poplatkami pre mikropodniky, menia a dopĺňajú sa existujúce ustanovenia o komitológii v súlade s novými pravidlami Lisabonskej zmluvy a odstraňuje sa potreba formálneho schvaľovacieho procesu pri príprave usmernení. V návrhu sa takisto objasňujú práva členských štátov prijímať dodatočné opatrenia na získavanie informácií a, ak je to potrebné, vstupovať do podnikateľských priestorov prevádzkovateľov pri akejkoľvek podozrivej objednávke súvisiacej s neurčenými látkami.

3.6

Ustanovenia článku 114 Zmluvy o fungovaní EÚ predstavujú právny základ tohto návrhu, ktorý prinajmenšom v súčasnej forme spĺňa požiadavky EÚ týkajúce sa subsidiarity a proporcionality.

3.7

Nariadenie by nadobudlo účinnosť dvadsiatym dňom nasledujúcim po dni jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie a bolo by záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch. V nariadení sa stanovuje prechodné obdobie 18 mesiacov, aby mohli príslušné orgány vypracovať potrebné postupy a aby sa niektorí koncoví používatelia mohli prvýkrát zaregistrovať. Registračný postup sa pre všetkých používateľov sprísňuje a registráciu možno zamietnuť, ak sa informácie dodané príslušnému orgánu považujú za neuspokojivé.

3.8

Návrh sprevádza dôvodová správa a pracovný dokument útvarov Komisie (posúdenie vplyvu). K dispozícii je aj zhrnutie posúdenia vplyvu. Na príslušných internetových stránkach GR ENTR a GR TAXUD sa uvádza zhrnutie vývoja právnych predpisov EÚ o monitorovaní a kontrole prekurzorov drog obchodovaných v EÚ a medzi EÚ a tretími krajinami a poskytujú sa odkazy na všetky súvisiace dokumenty, zainteresované strany a príslušné organizácie.

3.9

Správy Komisie o zadržaní a zachytení prekurzorov drog založené na údajoch, ktoré poskytli členské štáty za obdobie rokov 2006 – 2010, sú podkladom súčasných návrhov a sú uvedené na internetových stránkach. Ďalšie informácie poskytlo GR ENTR v prezentácii zo 16. októbra 2012, ktorú predložilo pracovnej skupine Rady pre colnú úniu. Samostatne bola predložená kópia „Usmernení pre prevádzkovateľov“, ktoré uverejnili spoločne GR ENTR a GR TAXUD a vyhradili ich na distribúciu oprávnenými orgánmi členských štátov iba dôveryhodným spoločnostiam, ktoré sa zúčastňujú na dlhodobých zákonných transakciách určených a neurčených látok.

3.10

Vonkajšie a globálnejšie prehľady poskytujú iné správy, napríklad Správa o prekurzoroch a chemikáliách často používaných pri nelegálnej výrobe omamných a psychotropných látok z roku 2011, ktorú vydal INCB, alebo Správa o stratégii medzinárodnej kontroly omamných látok (časť Chemické kontroly) Ministerstva zahraničných vecí USA z roku 2012. V súčasnosti sa napríklad predpokladá, že keďže v Afganistane nie je zákonný dopyt po acetanhydride, je preto jeho dovoz v celom rozsahu nelegálny. Uvádza sa, že koaličné jednotky zachytili približne 20 ton z celkového oveľa väčšieho množstva dovezeného v roku 2011. Hlavnými nezákonnými zdrojmi sú údajne Čína, Južná Kórea, Európa, krajiny Strednej Ázie a India. Je zrejmé, že toto úsilie naďalej pokračuje a naďalej je nevyhnutná úzka medzinárodná spolupráca a ťažko získaná vzájomná dôvera.

4.   Všeobecné pripomienky

4.1

EHSV vo svojom stanovisku z 26. februára 2003 (1) k dokumentu COM(2002) 494 final plne podporil návrhy Komisie týkajúce sa navrhovaných kontrol prekurzorov drog. Táto skutočnosť sa úplne zohľadnila v konečnom znení uverejnenom vo februári 2004 ako nariadenie (ES) č. 273/2004 (2).

4.2

EHSV takisto dôrazne podporuje snahy o obmedzenie užívania drog v EÚ aj mimo nej, ako to jasne vyhlásil vo svojom stanovisku z mája 2012, ktorým reagoval na oznámenie Komisie nazvané „Ráznejšia európska reakcia na drogovú problematiku“ (3). V ňom sa zdôrazňuje potreba vyvážene posudzovať tak ponuku, ako aj dopyt. Zníženie ponuky, ktoré smie byť iba dočasné, sa musí opierať o silnú, dobre nasmerovanú a účinnú politiku verejného zdravia, najmä v oblasti prevencie, na úrovni EÚ a členských štátov (článok 168 ods. 1 Zmluvy o fungovaní EÚ). Podstatný význam bude mať spolupráca a výmena osvedčených postupov. Politika by mala byť založená na údajoch a dôkazoch, a nie naopak.

4.3

EHSV preto dôrazne podporuje súčasný návrh sprísniť monitorovanie a kontrolu obchodu s acetanhydridom medzi podnikmi v EÚ a zaviesť ďalšie opatrenia na podporu monitorovania a kontroly prekurzorov drog vo všeobecnosti, najmä vytvorením európskej databázy prevádzkovateľov a koncových používateľov s povolením alebo registráciou a databázy informácií, ktoré poskytnú členské štáty o zachytených a zadržaných látkach zneužívaných na nelegálne použitie, najmä na výrobu omamných a psychotropných látok, spravidla mimo EÚ. Mimoriadne znepokojujúce je zneužívanie malých množstiev acetanhydridu na výrobu heroínu.

4.4

EHSV takisto vyslovuje uznanie Komisii a všetkým stranám, ktoré sa zúčastňujú na vykonávaní existujúcich právnych predpisov a na následnom preskúmaní a konzultáciách, za úzku a pokračujúcu spoluprácu s členskými štátmi, regulačnými orgánmi, orgánmi činnými v trestnom konaní, výrobcami, dopravcami a koncovými používateľmi, ako sa ustanovuje v článku 12 dohovoru OSN z roku 1988. Na základe toho vznikol súbor správne zameraných, objasnených, dôkladne zdokumentovaných a nákladovo efektívnych návrhov, ktorý jednoznačne podporujú všetky priamo zainteresované subjekty, a preto je pravdepodobné, že ho budú v celom rozsahu vykonávať.

4.5

Výsledkom spolupráce je prudké zníženie množstiev prekurzorov drog, ktoré sa zachytili alebo zadržali v EÚ, čo, dúfajme, znamená, že EÚ sa už nepovažuje za ľahký cieľ. Uvádza sa, že mimoriadne účinné je dobrovoľné monitorovanie neurčených látok. Pri riešení takejto inovačnej, pretrvávajúcej a veľmi výnosnej trestnej činnosti je nevyhnutná pružnosť. Prinajmenšom v tejto oblasti majú všetci rovnaký cieľ. Všetky zúčastnené strany ho úplne uznali a snáď by sa mohol používať ako vzor nákladovo efektívnych právnych predpisov EÚ v ostatných oblastiach, s rozsiahlym vplyvom na podniky, zamestnancov a spotrebiteľov.

4.6

Právne predpisy sú takisto účinné, lebo na dotknutých výrobcov, distribútorov a koncových používateľov sa už vzťahuje viacero podobných kontrol rádioaktívnych látok, biologických činidiel, chemických látok s dvojakým využitím a vývozu, na ktorý je potrebný predchádzajúci informovaný súhlas atď. a majú skúsenosti s ich vykonávaním. Chystá sa aj zavedenie nových právnych predpisov o prekurzoroch výbušnín. V tejto súvislosti je však potrebné, aby sa nemenil rozsiahly charakter týchto požiadaviek a aby sa na nevyhnutné minimum obmedzil zoznam látok, ktoré si vyžadujú registráciu alebo povolenie. Súčasný návrh bude preto pravdepodobne účinný, prinajmenšom pokiaľ ide o jeho skôr úzko vymedzený cieľ ďalej obmedzovať čiastočné nezákonné využívanie acetanhydridu z prebiehajúceho zákonného obchodu v EÚ, keďže menej sústredené alebo náročnejšie alternatívy by pravdepodobne neuspeli.

4.7

EHSV tiež súhlasí s Komisiou, že návrh nemá vo všeobecnosti vplyv na pracovné podmienky v priemysle alebo na práva spotrebiteľov s výnimkou toho, že ako jednotlivci podporujú obmedzenie dostupnosti heroínu a súvisiacich výrobkov v Európe alebo mimo nej. Žiaľ, to bude ťažké posúdiť, ak sa uvedené obmedzenie skutočne dosiahne. Tento návrh však nezávisí od bilancovania nákladov a prínosov, a preto by sa mal v tejto forme začal vykonávať čo najskôr.

4.8

Okrem toho EHSV chce prispieť k ďalším iniciatívam EÚ v tejto oblasti a preto vyzýva Komisiu, aby čo najskôr predložila plánované nové návrhy osobitne o psychotropných látka a čisto syntetických tzv. dizajnérskych drogách, ktoré v súčasnosti neustále nahrádzajú tradičné drogy ako heroín a takisto celkovo rozširujú trh s drogami.

5.   Konkrétne pripomienky

5.1

EHSV konštatuje, že vymedzenia pojmov „prevádzkovateľ“ a „používateľ“ sa v súčasnosti môžu prekrývať (keďže každý „prevádzkovateľ“ v určitom čase „vlastní určenú látku“). Keďže je jednoznačne nevyhnutné odlíšiť uvedené dva pojmy, môže sa to urobiť v článku 2 písm. h) tak, že sa do prvého riadku za pojem „právnická osoba“ vložia slová „ktorá nie je prevádzkovateľ, ale“.

5.2

Takisto je dôležité ustanoviť, že to sa týka konkrétne používateľov, ktorí sú zapísaní do registra a vykonávajú činnosť v EÚ. Na predaj a/alebo zásielky používateľom mimo EÚ sa vzťahujú osobitné právne predpisy. V záujme zabezpečenia plynulého fungovania vnútorného trhu je takisto nevyhnutné, aby si jednotlivé členské štáty vzájomne ujasnili, kde je potrebná registrácia prevádzkovateľa a používateľa, napríklad tam, kde je prevádzkovateľ alebo používateľ zriadený, alebo tam, kde sa výrobok (acetanhydrid) uvádza na trh.

5.3

Požiadavka prvej registrácie koncových používateľov by mohla spôsobiť krátkodobé narušenie zákonného obchodu. Takéto narušenie možno minimalizovať aktívnou komunikáciou prevádzkovateľov alebo distribútorov počas 18-mesačného prechodného obdobia, ktorá bude založená najmä na jednoznačných a vhodne vypracovaných pokynoch vydaných zodpovednými orgánmi v členských štátoch. Vynikajúci vzor takejto komunikácie predstavujú existujúce „Usmernenia pre prevádzkovateľov“. Účel a výhody registrácie by sa mali objasňovať v čase registrácie, aby si koncoví používatelia aj prevádzkovatelia uvedomili možnosti a riziká čiastočného nelegálneho využívania a mohli lepšie prispieť k jeho obmedzovaniu. Oprávnené orgány by mali mať rovnaké právo vstupu do podnikateľských priestorov koncových používateľov aj prevádzkovateľov.

5.4

EHSV podporuje návrh Komisie oslobodiť mikropodniky od požiadavky platiť poplatky za registráciu, keďže je rozhodujúce nielen to, aby zákonný obchod pokračoval (v záujme mikropodnikov a ich zamestnancov), ale aby sa aj v čo najväčšom rozsahu akceptovali a vykonávali kontroly. Vzhľadom na to, že množstvá potrebné na nelegálne použitie sú pomerne malé, menší používatelia sú pravdepodobne najviac ohrození ponukami, o ktorých sa domnievajú, že si nemôžu dovoliť ich nevyužiť. Preto bude pri podpore súladu nevyhnutná dobrá komunikácia vo všetkých rozhodujúcich miestnych jazykoch, a to v tlačenej aj elektronickej forme.

5.5

EHSV konštatuje, že požiadavka vykazovania a poskytovania iných informácií v súvislosti s neurčenými látkami vyjadruje jej dobrovoľný charakter, t. j. že členské štáty nie sú povinné, ale môžu dodržiavať navrhované postupy. Je zrejmé, že táto možnosť nie je ideálna na ochranu vnútorného trhu, môže byť však vhodnejšia ako pridávanie ďalších látok na zoznam už určených prioritných prekurzorov. Všetky zúčastnené subjekty by preto mali túto situáciu pozorne sledovať.

5.6

Napokon, pokiaľ ide o navrhovanú európsku databázu, EHSV víta návrh a dôrazne podporuje jeho presadzovanie, pričom je nevyhnutné zabezpečiť dostatočné zdroje, aby príslušné strany mohli databázu dlhodobejšie aktualizovať a používať, a aby bola vytvorená tak, že bude prinášať výsledky a nebudú sa v nej len zhromažďovať zastarané alebo čiastočné údaje. Rovnako dôležitá bude kvalita a kvantita zozbieraných údajov. V tejto súvislosti bude rozhodujúca pretrvávajúca podpora štátnych orgánov presadzovania práva.

5.7

Prístup k údajom sa musí samozrejme obmedziť na tie subjekty, ktoré sa rozhodne a trvalo zaviazali k zákonnému obchodu – pravdepodobne na subjekty evidované v databáze. V záujme ochrany vnútorného trhu a minimalizovania nákladov je potrebné všade tam, kde je to možné, harmonizovať vstupné požiadavky na operátorov, distribútorov, predajcov, koncových používateľov aj členské štáty. To by však nemalo byť v rozpore s hlavným cieľom tohto návrhu určiť a obmedziť nezákonné používanie prekurzorov drog a, dúfajme, že aj zadržať osoby, ktoré sú zaň zodpovedné.

V Bruseli 16. januára 2013

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  Ú. v. EÚ C 95, 23.4.2003, s. 6.

(2)  Ú. v. EÚ L 47, 18.2.2004, s. 1.

(3)  COM(2011) 689 final, stanovisko EHSV: Ú. v. EÚ C 229, 31.7.2012, s. 85.


Top