Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XP0727(01)

    Príspevok z XLV. konferencie výborov pre európske záležitosti (COSAC) – Budapešť, 29. – 31. mája 2011

    Ú. v. EÚ C 221, 27.7.2011, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.7.2011   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 221/1


    Príspevok z XLV. konferencie výborov pre európske záležitosti (COSAC)

    Budapešť, 29. – 31. mája 2011

    2011/C 221/01

    1.   Cesta k oživeniu: správa ekonomických záležitostí, stratégia Európa 2020 a európsky semester

    1.1.

    COSAC (Konferencia výborov pre európske záležitosti) podporuje úsilie inštitúcií Európskej únie o posilnenie hospodárskej koordinácie v Európskej únii a v záujme rýchlejšej obnovy a udržateľného rastu zdôrazňuje potrebu zefektívniť toto úsilie v rámci stratégie Európa 2020.

    1.2.

    COSAC vyhlasuje, že balík šiestich legislatívnych návrhov o správe ekonomických záležitostí je nevyhnutný na zabezpečenie fiškálnej disciplíny a zamedzenie nadmerným makroekonomickým nerovnováham, ako sa uvádza v záveroch Európskej rady z 24. – 25. marca 2011. COSAC preto vyzýva všetky dotknuté inštitúcie EÚ, aby prijali všetky potrebné opatrenia s cieľom prijať uvedené návrhy do júna 2011. V tejto súvislosti COSAC vysoko hodnotí úsilie úradujúceho predsedníctva pri hľadaní kompromisu medzi inštitúciami EÚ.

    1.3.

    COSAC vyzýva vlády členských štátov EÚ, aby uľahčili účasť parlamentov na európskom semestri v záujme rešpektovania rozpočtových právomocí parlamentov. COSAC zdôrazňuje, že parlamenty majú v úmysle aktívne sa zapojiť do tejto novej iniciatívy pomocou tradičných prostriedkov parlamentnej účasti, ktoré zahŕňajú aj ich kontrolu zameranú na vnútroštátne reformné programy.

    1.4.

    COSAC víta iniciatívu prípadnej výročnej medziparlamentnej konferencie o rozpočte a vyzýva inštitúcie EÚ, aby aktívne prispeli k rozsiahlej diskusii, ktorá sa má uskutočniť v tomto rámci.

    1.5.

    COSAC oceňuje úsilie niektorých členských štátov, ktoré je zamerané na užšiu spoluprácu v oblastiach hospodárskej, fiškálnej a menovej politiky, a naliehavo vyzýva všetky členské štáty, aby využili možnosti užšej spolupráce stanovené zmluvami s osobitným zreteľom na vnútorný trh.

    2.   Parlamentné preskúmanie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky (SZBP) a spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP)

    2.1.

    COSAC berie na vedomie prebiehajúcu diskusiu v rámci konferencie predsedov parlamentov EÚ o budúcnosti parlamentného preskúmania SZBP a SBOP a upozorňuje na pokrok dosiahnutý počas bruselskej konferencie predsedov. COSAC sa nazdáva, že závery prijaté na tomto stretnutí sú dobrým východiskom pre budúce diskusie a konečné rozhodnutia týkajúce sa parlamentného preskúmania SZBP a SBOP. So záujmom očakávame nové stretnutie s cieľom pokračovať v tejto kontrolnej činnosti, ktoré by sa malo zvolať pri najbližšej možnej príležitosti.

    2.2.

    COSAC poznamenáva, že v nadväznosti na ukončenie zhromaždenia ZEÚ by sa mal v súlade s ustanoveniami Lisabonskej zmluvy vytvoriť rámec pre parlamentné preskúmanie SZBP a SBOP.

    2.3.

    Vzhľadom na osobitný charakter tejto oblasti politiky COSAC zdôrazňuje kľúčovú úlohu národných parlamentov pri parlamentnom preskúmaní spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ako aj spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky.

    2.4.

    COSAC preto s osobitným zreteľom na vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku žiada všetky dotknuté inštitúcie, aby úzko spolupracovali s parlamentmi a primerane ich informovali o rozvoji oblastí SZBP a SBOP s cieľom plniť ustanovenia Lisabonskej zmluvy.

    3.   Situácia v Únii

    3.1.

    V súlade s preambulou Zmluvy o Európskej únii COSAC zdôrazňuje, že Lisabonská zmluva znamená novú etapu v procese európskej integrácie. Opätovne potvrdzuje, že je potrebné vykonávať ustanovenia zmluvy o účinnej spolupráci medzi národnými parlamentmi a Európskym parlamentom.

    3.2.

    COSAC víta svoju prvú diskusiu o situácii v Únii v tomto rámci. Vyzýva Európsku komisiu, aby pri vypracúvaní vlastného hodnotenia situácie v Únii a takisto pri príprave pracovného programu Komisie zohľadnila stanoviská parlamentov.

    3.3.

    V súvislosti s ďalším vývojom v Európskej únii COSAC zdôrazňuje dôležitosť lepšej komunikácie s občanmi EÚ, a to nielen, ale aj tým, že sprostredkuje informácie o Európskej únii prostredníctvom parlamentov.

    4.   Spolupráca s inštitúciami Európskej únie

    4.1.

    COSAC víta novú kvalitu spolupráce medzi národnými parlamentmi a Európskou komisiou, ako aj Európskym parlamentom stanovenú v rámci Lisabonskej zmluvy.

    4.2.

    COSAC víta aktívnu činnosť národných parlamentov pri kontrole uplatňovania zásady subsidiarity podľa protokolu č. 2 Lisabonskej zmluvy. Národné parlamenty prijali rôzne postupy týkajúce sa praktického vykonávania kontrol uplatňovania zásady subsidiarity. COSAC sa domnieva, že medzi parlamentmi a inštitúciami EÚ by mala prebiehať výmena existujúcich postupov a skúseností v oblasti uplatňovania protokolu č. 2 a že uplatňovanie protokolu č. 2 by sa malo ešte viac objasniť prostredníctvom neustáleho dialógu medzi všetkými zúčastnenými stranami.

    4.3.

    Aby mohli národné parlamenty vykonávať kontroly uplatňovania zásady subsidiarity v súlade s cieľom Lisabonskej zmluvy, je nevyhnutné dôkladne objasniť návrhy Európskej komisie. COSAC uznáva nepretržité úsilie Európskej komisie o splnenie tejto požiadavky, ale zdôrazňuje, že je dôležité, aby Komisia pokračovala v tejto činnosti a ďalej ju rozširovala.


    Top