Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0859

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS)

    /* KOM/2011/0859 v konečnom znení */

    52011DC0859

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS) /* KOM/2011/0859 v konečnom znení */


    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o vykonávaní rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS)

    ÚVOD

    Podľa ustanovení článku 6 rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1297/2008/ES zo 16. decembra 2008 o Programe modernizácie európskej podnikovej a obchodnej štatistiky (MEETS) (ďalej len „rozhodnutie o programe MEETS“) Komisia „do 31. decembra 2010 a potom každoročne až do roku 2013 ... predloží Európskemu parlamentu a Rade priebežnú správu o vykonávaní programu MEETS“.

    Táto správa je druhou takouto správou, ktorá má poskytnúť prehľad o pokroku, ktorý členské štáty a Komisia (Eurostat) dosiahli od predchádzajúceho obdobia predkladania správ vo vykonávaní činností v rámci programu MEETS. V prvej správe sa dôraz kládol na akcie, ktoré sa začali a/alebo pokračovali v rámci ročných pracovných programov na roky 2009 a 2010. Počas uvedených prvých dvoch rokov sa miera čerpania operačných prostriedkov v rámci programu MEETS pohybovala vo výške takmer 80 %[1]. Tento údaj je možné vysvetliť predovšetkým skutočnosťou, že po hospodárskej a finančnej kríze z roku 2008 sa znížila schopnosť členských štátov zapájať sa do projektov EÚ.

    Táto druhá správa popisuje počiatočné hlavné výsledky, ktoré sa doteraz dosiahli, ako aj hlavné iniciatívy zahrnuté v ročnom pracovnom programe na rok 2011, ktorý sa prijal v roku 2010.

    Všetky činnosti v rámci programu MEETS sú v súlade so stratégiou stanovenou v oznámení Komisie Európskemu parlamentu a Rade z 10. augusta 2009 o metóde tvorby štatistiky EÚ: vízia pre nasledujúce desaťročie[2].

    CIELE, ROČNÉ AKCIE A PRIORITY

    Hoci program MEETS bude prebiehať až do konca roka 2013, prvé celkové hodnotenie sa uskutočnilo koncom roku 2010. Po uvedenom hodnotení sa ročný pracovný program pre program MEETS na rok 2011 upravil. Došlo k racionalizácii programu, pri ktorej sa preskúmal počet projektov a ročných akcií v rámci programu MEETS a zúžil sa rozsah strategického smerovania.

    Hlavné piliere programu MEETS sa naďalej opierajú o siete spolupráce v rámci Európskeho štatistického systému (EŠS) známe pod názvom „ESSnets“. Všetkých osem plánovaných sietí ESSnets už funguje, pričom posledná bola do praxe uvedená na začiatku roka 2011. V dôsledku racionalizácie sa v pracovnom programe na rok 2011 stanovuje dlhšie obdobie poskytovania podpory niekoľkým z týchto sietí ESSnets, pričom táto podpora sa bude poskytovať v podobe viacročných a nie ročných grantov.

    Poskytli sa tiež finančné prostriedky pre jednotlivé grantové dohody uzatvorené s národnými štatistickými úradmi a zadali sa zákazky na viaceré externé štúdie. Okrem toho prebiehajú ďalšie projekty, ktoré nemajú žiadne finančné dôsledky alebo ktoré sú začlenené do iných aktivít.

    Celkový rozpočet EÚ na pracovný program na rok 2011 je o niečo vyšší ako 11 miliónov EUR a vzťahuje sa na 19 ročných akcií a technickú a administratívnu podporu potrebnú na vykonávanie programu. Najbežnejším nástrojom financovania akcií zostávajú granty (približne 90 %), či už ide o granty poskytované prostredníctvom sietí ESSnets alebo o individuálne granty.

    Cieľ 1: Preskúmanie priorít a stanovenie cieľových súborov ukazovateľov pre nové oblasti

    Určenie menej dôležitých oblastí

    Od novembra 2010, keď Výbor pre Európsky štatistický systém prijal nový strategický prístup, sa v rámci ročného strategického preskúmania priorít Eurostatu stanovujú menej dôležité oblasti podnikovej a obchodnej štatistiky. Výsledkom preskúmania v roku 2010 bola racionalizácia programu MEETS a určenie viacerých negatívnych priorít, ktoré je potrebné ďalej rozpracovať do konkrétnych návrhov na zmenu a doplnenie existujúcich právnych predpisov. Tieto priority sa týkajú štatistiky činnostných jednotiek a ich radov v prílohách 2 a 4 nariadenia o štrukturálnej podnikovej štatistike[3] a ukazovateľa týkajúceho sa nových objednávok v priemysle v prílohe A k nariadeniu o krátkodobej štatistike[4]. Okrem toho sa ďalej pracuje na zmiernení požiadaviek na systém Intrastat a na zvýšení dôrazu na služby v rámci štatistiky medzinárodného obchodu s tovarom a službami.

    Rozvoj nových oblastí (skupiny podnikov, globalizácia, podnikanie, inovácia)

    Koncom roka 2010 sa na základe výsledkov počiatočnej štúdie začala metodická práca spojená s tvorbou štatistiky o skupinách podnikov v dvoch prioritných oblastiach, konkrétne v oblasti „obchodu v rámci skupiny“ a „výskumu a vývoja a inovácie“. Uskutočnili sa konzultácie s nadnárodnými podnikmi z celej Európy, ktoré sa zameriavali na otázku uskutočniteľnosti centrálneho zasielania týchto údajov materskou spoločnosťou. Okrem toho sa po dôkladnom preštudovaní informácií, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii na vnútroštátnej a európskej úrovni, zostavil súpis rôznych spôsobov, ktorými je možné zhromažďovať údaje o týchto dvoch kľúčových oblastiach týkajúcich sa skupín podnikov. Výsledkom oboch aktivít boli odporúčania týkajúce sa spôsobu, akým by bolo najlepšie zhromažďovať údaje v predmetných oblastiach, a metodický základ pre zber údajov EŠS o skupinách podnikov uskutočňovaný prostredníctvom materských spoločností týchto skupín podnikov. Počiatočné posúdenie tejto metodickej práce bude pred začiatkom akýchkoľvek pilotných skúšok začlenené do činností siete ESSnet na vytváranie profilov veľkých a zložitých nadnárodných skupín podnikov (pozri cieľ 2).

    Na začiatku roka 2011 bola dokončená štúdia zaoberajúca sa dostupnosťou ukazovateľov navrhovaných v príručke OECD o ukazovateľoch hospodárskej globalizácie v rámci EŠS a ich výpočtom. Po racionalizácii programu MEETS sa ďalšia metodická práca a pilotné skúšky budú uskutočňovať v rámci siete ESSnet na meranie globálnych hodnotových reťazcov (pozri cieľ 3).

    Pokiaľ ide o monitorovanie politík týkajúcich sa podnikania , ďalej sa pracuje na vytváraní právneho rámca pre zber harmonizovaných údajov o demografii zamestnávateľov. Okrem toho sa v roku 2011 v celej EÚ začal prvý dobrovoľný zber údajov pre navrhované ukazovatele intenzívneho rastu inovatívnych firiem, ktoré slúžia na účely nového kľúčového ukazovateľa „inovácia v Únii“ zavedeného v kontexte stratégie Európa 2020. Spolupráca s OECD pokračovala tiež prípravou spoločného programu pre ukazovatele podnikania a stanovením určujúcich faktorov podnikania, pri čom sa zahrnuli výsledky seminára, ktorý sa konal na konci roka 2010.

    Cieľ 2: Dosiahnutie racionálneho rámca pre podnikovú štatistiku

    Začlenenie koncepcií a metód do právneho rámca

    Sieť ESSnet pre konzistentnosť koncepcií a metód podnikovej a obchodnej štatistiky , ktorá bola vytvorená v roku 2010, začala pracovať na súpise uplatňovania štatistických jednotiek a ich definícií v členských štátoch. Na začiatku roka 2011 sa uskutočnili semináre s odborníkmi z Eurostatu a národných štatistických úradov a zostavil a overil sa dotazník určený na zber ďalších informácií. Okrem toho sa vypracovala správa, v ktorej sú vymedzené hlavné otázky, ktoré treba preskúmať, a plánované metódy a postupy. Ďalej sa uskutočnili prípravné práce potrebné nato, aby na začiatku roka 2012 bolo možné začať pracovať na cieľovej populácii, rámcoch, referenčnom období, klasifikáciách a ich uplatňovaní (členenia, špecifické súhrny), ako aj ich charakteristikách a definíciách.

    Projekt „ Zlepšenie súdržnosti medzi štatistikou platobnej bilancie a štatistikou medzinárodných transakcií “ sa ukončil. Výsledky tohto projektu vrátane odporúčaní a úplnej tabuľky zhody prispeli k práci pracovnej skupiny pre súdržnosť medzi štatistikou platobnej bilancie a obchodnou štatistikou.

    Vyvíjanie štatistiky o skupinách podnikov

    Veľký pokrok sa dosiahol v súvislosti s registrom EuroGroups[5] (EGR), ktorého cieľom je poskytovať konzistentné a koordinované rámce zisťovania na účely vysokokvalitnej štatistiky o globalizácii.

    Sieť ESSnet pre metodiku EGR pokročila pri vytváraní metodiky ústredného procesu a vnútroštátnych procesov EGR a dátového modelu do ďalšej etapy (verzia EGR 2). Dokončila sa populácia EGR zahŕňajúca 5 000 nadnárodných skupín podnikov a začalo jej rozširovanie na celkový počet 10 000 nadnárodných skupín podnikov. Členským štátom boli zaslané usmernenia o metodike EGR. Prebieha analýza úplného pokrytia populácie EGR pre štatistiku zahraničných afiliácií (FATS) a štatistiku zahraničných priamych investícií (FDI).

    Okrem toho sa viacerými grantmi poskytnutými v roku 2009 (16) a 2010 (8) podporilo vymedzenie procesov a metód EGR na vnútroštátnej úrovni na účely importovania, overovania správnosti, zlučovania a exportovania údajov EGR v prostrediach vnútroštátnych registrov. Granty sa tiež vzťahovali na vymedzenie a prvú fázu vytvárania nástrojov, ktorými sa majú podľa možnosti automatizovať procesy EGR na vnútroštátnej úrovni, a na zvýšenie kvality údajov EGR. Všetky členské štáty majú prístup ku všetkým výsledkom týchto grantových akcií a môžu ich teda využívať na prípravu a realizáciu zavedenia registra EGR na vnútroštátnej úrovni.

    Súčasťou rámca EGR je sieť ESSnet na vytváranie profilov veľkých a zložitých nadnárodných skupín podnikov . Jej cieľom je vytvoriť koordinované a zmysluplné štruktúry štatistických jednotiek a dosiahnuť dohodu o vykazovaní štatistiky skupín podnikov. V roku 2010 sa uskutočnila štúdia realizovateľnosti vytvárania medzinárodných profilov a štúdia o štatistických jednotkách súvisiacich s nadnárodnými skupinami podnikov. Vo výslednej metodickej práci sa bude ďalej pokračovať, pričom sa zohľadnia skutočné výsledky skúšok. V rámci aktivít siete ESSnet pre súdržnosť sa posúdi uskutočniteľnosť vykonávania odporúčania týkajúceho sa definície podniku.

    Organizovanie zisťovaní Spoločenstva s cieľom minimalizovať zaťaženie podnikov

    Pripravuje sa štúdia o metodických otázkach spojených s využívaním systému výberových zisťovaní EÚ pri zbere údajov.

    Cieľ 3: Podpora zavedenia efektívnejšieho spôsobu tvorby podnikovej a obchodnej štatistiky

    Lepšie využívanie údajov, ktoré už existujú v štatistickom systéme, vrátane možnosti realizácie odhadov

    Činnosť v oblasti „ uchovávania a prepájania údajov pri tvorbe podnikovej štatistiky “ vykonáva sieť ESSnet, ktorá bola vytvorená v druhej polovici roka 2010. Ako svoj prvý krok táto sieť ESSnet iniciovala preskúmanie existujúcich prístupov k prepájaniu údajov a ich uchovávaniu. S cieľom vytvoriť súpis najlepších postupov, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú v systémoch integrovaných podnikových údajov, a získať prehľad o problémoch, s ktorými sa jednotlivé štáty stretávajú, a ich požadovaných riešeniach sa vypracoval dotazník, ktorý sa zaslal členským štátom EŠS a Švajčiarsku. Výsledky boli predložené a prediskutované na seminári, ktorý sa konal v apríli 2011. Zo zisťovania a diskusií vyplynula potreba analyzovať viacero všeobecných tém súvisiacich s vytvorením dátového skladu a jeho prevádzkou. Tieto témy sa okrem iného týkali presnej definície/rozsahu pôsobnosti dátového skladu štatistických údajov v rámci tejto siete ESSnet, metaúdajov, postavenia/úlohy registra podnikov, dôvernosti a nejednotnosti údajov a ich kvality. Táto sieť ESSnet bude plniť úlohu skupiny odborníkov, pričom bude vytvárať databázu poznatkov, stanovovať a poskytovať usmernenia a tiež poskytovať služby v podobe partnerského hodnotenia a konzultácií.

    Okrem toho sa veľký pokrok dosiahol v rámci troch projektov v oblasti prepájania mikroúdajov pre jednotlivé štatistiky :

    - uskutočnila sa aktivita spočívajúca v prepojení mikroúdajov z medzinárodných zdrojov so štrukturálnou podnikovou štatistikou a štatistikou zahraničného obchodu a vypracovala sa metodika pre extrakciu takýchto údajov a prepájanie mikroúdajov. Výsledky sa zohľadnili v rámci ďalšej významnej akcie, ktorá sa začala na začiatku roka 2011 vytvorením siete ESSnet na meranie globálnych hodnotových reťazcov . Táto sieť ESSnet sa bude zaoberať jednou z hlavných iniciatív navrhnutých v stratégii Európa 2020 a jej cieľom je zostavovať štatistiku o čoraz väčšmi globalizovanej činnosti a organizácii podnikov a jej vplyve na tvorbu pracovných miest a udržateľný rast. Cieľom tohto projektu je tiež pomôcť tvorcom politík prijímať rozhodnutia na základe lepších informácií a sledovať globalizáciu/internacionalizáciu hospodárstiev prostredníctvom stanovenia a poskytnutia ukazovateľov hospodárskej globalizácie.

    - výsledkom štúdie uskutočnenej na účely projektu „nové štatistické ukazovatele zahraničného obchodu podľa podnikových ukazovateľov “ bola príručka pre zostavovateľov týkajúca sa tvorby štatistiky medzinárodného obchodu podľa podnikových ukazovateľov na základe väzby medzi údajmi o obchode a informáciami z registra podnikov. Uvedená štúdia tiež poskytla informácie o metodických otázkach spojených so zostavovaním kombinovanej štatistiky zahraničného obchodu a podnikovej štatistiky. Na základe toho bola do prepracovaných nariadení o Intrastate a Extrastate zahrnutá požiadavka, aby sa takéto štatistiky zostavovali každý rok. Pravidelná tvorba tejto štatistiky začala v roku 2011, pričom prvým referenčným rokom bol rok 2009. V súčasnosti ešte prebieha viacero pilotných štúdií, na ktoré boli členským štátom poskytnuté granty, s cieľom stanoviť a vytvoriť nové štatistické ukazovatele, ktoré kombinujú štatistiku obchodu a podnikovú štatistiku. Ďalším cieľom týchto štúdií je zlepšiť kvalitatívne a metodické aspekty spojené so zostavovaním týchto nových ukazovateľov.

    - sieť ESSnet pre prepojenie mikroúdajov o používaní IKT v súčasnosti skúma, či je v záujme zlepšenia reprezentatívnosti údajov v prepojených súboroch údajov možné uplatňovať alternatívne stratégie zisťovania, pričom sa zaoberá aj analýzou ich nákladov a prínosov.

    V rámci projektu „ Metodika pre modernú podnikovú štatistiku (optimálne výberové zisťovanie, odhad založený na modeli, integrácia údajov) “ sa pokračuje v skúmaní Príručky o metódach európskej podnikovej štatistiky a o metodickom vývoji v kľúčových oblastiach, ako je integrácia zisťovaní, moderné metódy zberu údajov a vyspelé postupy odhadovania.

    Lepšie využívanie údajov, ktoré už existujú v hospodárstve

    S cieľom pomôcť členským štátom, aby administratívne údaje využívali na štatistické účel y čo najefektívnejším spôsobom, sa v rámci programu MEETS poskytuje národným štatistickým úradom finančná podpora určená na rozvoj ich systémov zberu a spracovania údajov. Na základe grantových dohôd, ktoré boli v roku 2009 podpísané so 16 národnými štatistickými úradmi, sa zaviedli nové spôsoby aktualizácie registrov podnikov na štatistické účely, inovatívne metódy odhadovania údajov za mikropodniky a malé podniky, vytvorili sa nástroje na kontrolu kvality, opravu chýb a uchovávanie údajov. Tým sa zníži administratívne zaťaženie podnikov a zvýši sa kvalita štatistických informácií.

    Sieť ESSnet pre využívanie administratívnych a účtovných údajov, ktorá začala fungovať v roku 2009, naďalej skúma praktické otázky spojené s využívaním týchto údajov na tvorbu štatistík, ktoré sú spoločné pre všetky národné štatistické úrady. Výsledky výskumu a analytickej práce vykonanej v prvých dvoch rokoch činnosti sa budú ďalej rozvíjať v podobe odporúčaní a šírenia osvedčených postupov. Hlavné výsledky, ktoré sa doteraz dosiahli, sa týkajú prípravy prehľadu vnútroštátnych postupov využívania administratívnych údajov, opisu vnútroštátnych postupov, pokiaľ ide o využívanie rôznych metód odhadovania neúplných súborov údajov v prípadoch, keď sa administratívne údaje používajú pre krátkodobú štatistiku, a vytvorenie zoznamu ukazovateľov na posudzovanie kvality štatistiky podnikov na základe administratívnych údajov.

    Vyvinutie nástrojov na efektívnejšie získavanie, zasielanie a spracovanie údajov

    V rámci projektu s názvom „Lepšie využívanie colných údajov v štatistike zahraničného obchodu (Extrastat)“ sa na konci roku 2010 podpísalo niekoľko grantových dohôd s členskými štátmi. Cieľom je poskytnúť týmto štátom podporu pri prispôsobovaní systémov zberu údajov pre štatistiku zahraničného obchodu (Extrastat) novým colným systémom zavedeným Modernizovaným colným kódexom[6]. Počiatočné výsledky by mali byť k dispozícii na začiatku roka 2012.

    V rámci projektu s názvom „Uľahčenie používania kombinovanej nomenklatúry“ sa národným štatistickým úradom poskytli individuálne granty, vďaka ktorým sú k dispozícii klasifikačné pomôcky pre osoby, ktoré podávajú vyhlásenie v rámci systému Intrastat. Vytvorili sa webové nástroje a ďalšie materiály, aby bolo možné jednoduchšie určiť správne kódy komodít. Tým sa zvýši kvalita údajov a zníži sa zaťaženie respondentov.

    V apríli 2011 boli členské štáty vyzvané, aby sa zapojili do projektu s názvom „Uľahčenie zasielania údajov z podnikov do národných štatistických úradov“. Poskytovaná podpora sa bude týkať vývoja IT systémov na zber štatistických údajov od podnikov, vypracovania vnútroštátnych štatistických taxonómií a vytvárania vnútroštátnych štatistických taxonómií v jazyku XBRL.

    Cieľ 4: Modernizácia Intrastatu

    Harmonizácia metód na zlepšenie kvality v rámci zjednodušeného Intrastatu

    V dôsledku racionalizácie sa dva projekty s názvom „Zvýšenie kvality údajov v rámci zjednodušeného systému Intrastat“ a „Zníženie asymetrií v systéme Intrastat“, ktoré začali v počiatkoch programu MEETS, zlúčili na konci roka 2010 do jedného pod názvom „Harmonizácia metód v záujme zlepšenia kvality štatistiky obchodu v rámci EÚ“.

    V rámci tohto nového projektu budú členské štáty naďalej dostávať podporu pri riešení asymetrií a vypracovávaní a vykonávaní opatrení na zlepšenie kvality, pričom budú uplatňovať metodické usmernenia vypracované v roku 2010 na základe zmluvy o službách. Dve kolá zosúlaďovania, ktoré prebehli v rámci celej EÚ v rokoch 2009 a 2010, viedli k oprave a/alebo zamedzeniu radu značných asymetrií, pričom v prípade niektorých konkrétnych druhov tovaru (plyn, elektrina, plavidlá, lietadlá) sa zistila potreba ďalšieho zlepšenia metodických pokynov. Členským štátom sa na účely zosúlaďovania poskytli granty.

    Lepšie využívanie administratívnych údajov

    V záujme zvýšenia využívania administratívnych údajov pri tvorbe štatistiky Intrastatu zo strany členských štátov sa členským štátom v roku 2010 poskytli granty. Jednotlivé projekty ešte stále prebiehajú. Týkajú sa využívania administratívnych údajov na overovanie správnosti údajov zozbieraných v systéme Intrastat a (ďalšieho) vývoja spoločných systémov zberu údajov vo viacerých členských štátoch na účely Intrastatu, databázy DPH a systému výmeny informácií o DPH (VIES – VAT Information Exchange).

    Zlepšenie a uľahčenie výmeny údajov v Intrastate

    Uskutočnené štúdie a podpora poskytovaná členským štátom viedli k väčšiemu využívaniu elektronických prostriedkov a technológií na overovanie správnosti údajov pomocou automatizovaných postupov a uplatneniu moderných štatistických koncepcií na zisťovanie chýb a ich automatickú opravu.

    ZÁVER

    V rozhodnutí o programe MEETS sa podrobne opisujú akcie, ktoré sa majú financovať počas trvania programu. To odôvodňuje pomerne veľký počet iniciatív, ktoré sa uskutočnili v prvých dvoch rokoch programu. Jedným z dôsledkov hospodárskej a finančnej krízy z roku 2008 však bolo „naplnenie“ možností financovania zo strany národných štatistických úradov z dôvodu nedostatku ľudských zdrojov. Preto bolo potrebné program zracionalizovať prostredníctvom zlúčenia niektorých iniciatív a/alebo ich zamerania na šesť hlavných oblastí organizovaných prostredníctvom sietí ESSnets: konzistentnosť koncepcií a metód, EGR, vytváranie profilov veľkých a zložitých nadnárodných skupín podnikov, prepájanie mikroúdajov a uchovávanie údajov pri tvorbe štatistiky, metodika pre podnikovú štatistiku a využívanie administratívnych a účtovných údajov.

    Siete ESSnets, ktoré začali fungovať v roku 2009 alebo na začiatku roka 2010 odviedli veľký kus práce, najmä v oblasti metodiky EGR, vytvárania profilov a využívania administratívnych údajov. Pokiaľ ide o ostatné hlavné piliere programu MEETS (iniciatívy v oblasti konzistentnosti právnych aktov, dátového skladu a prepájania údajov), aktivity sa zameriavali na prípravné práce, zavedenie základnej infraštruktúry (spustenie sietí ESSnets, grantové dohody s viacerými príjemcami atď.) a vytváranie sietí národných expertov.

    Okrem toho pokračovalo financovanie prostredníctvom jednotlivých grantov, najmä s cieľom podporiť pokrok v oblasti metodiky a overiť určité metodické odporúčania, ale tiež vytvoriť nástroje na účinnejšiu extrakciu údajov, ich prenos a spracovanie. K dispozícii je už viacero výsledkov, ale väčšina akcií ešte stále prebieha.

    V záujme zefektívnenenia vnútroštátnych postupov zberu údajov pre podnikovú a obchodnú štatistiku je nevyhnutné považovať všetky akcie za vzájomne prepojené iniciatívy. Na to je potrebná dlhodobá angažovanosť a neustále monitorovanie. Ďalšie správy o pokroku sa preto predložia v roku 2012 a 2013. Konečné hodnotenie prebehne na začiatku roka 2014.

    [1] Eurostat vo svojej výročnej správe o činnosti za rok 2010 upozornil na výnimku týkajúcu sa využívania operačných prostriedkov na program MEETS v rámci rozpočtu na rok 2010. Táto výnimka sa zohľadnila pri výpočte miery čerpania prevádzkových prostriedkov v rámci programu MEETS za prvé dva roky.

    [2] KOM(2009) 404.

    [3] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008 z 11. marca 2008 o štrukturálnej podnikovej štatistike (prepracované znenie), Ú. v. EÚ L 97, 9.4.2008, s. 13.

    [4] Nariadenie Rady (ES) č. 1165/98 z 19. mája 1998 o krátkodobej štatistike, Ú. v. ES L 162, 5.6.1998, s. 1.

    [5] Právny základ bol stanovený v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 177/2008 z 20. februára 2008, ktorým sa zriaďuje spoločný rámec pre registre ekonomických subjektov na štatistické účely a zrušuje nariadenie Rady (EHS) č. 2186/93, Ú. v. EÚ L 61, 5.3.2008, s. 6.

    [6] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 450/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Spoločenstva (Modernizovaný Colný kódex), Ú. v. EÚ L 145, 4.6.2008, s. 1.

    Top