Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0713

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE Mapovanie trestnej činnosti v EÚ: Štatistický akčný plán na roky 2011 – 2015

    /* KOM/2011/0713 v konečnom znení */

    52011DC0713

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE Mapovanie trestnej činnosti v EÚ: Štatistický akčný plán na roky 2011 – 2015 /* KOM/2011/0713 v konečnom znení */


    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    Mapovanie trestnej činnosti v EÚ: Štatistický akčný plán na roky 2011 – 2015

    ÚVOD

    ÚČEL

    Dôkazmi podložené politiky na úrovni EÚ je možné rozvíjať len na základe štatistických údajov o trestnej činnosti a trestnom súdnictve. Posudzovanie vplyvov, hodnotenie vykonávania právnych predpisov EÚ zo strany členských štátov a hodnotenie účinnosti nových zákonov – to je len niekoľko príkladov využívania štatistických informácií. Hoci členské štáty a Európska komisia už dávno uznali, že potrebujú faktické štatistiky, naďalej pretrváva nedostatok spoľahlivých a porovnateľných štatistických informácií.

    Účelom tohto oznámenia je informovať zúčastnené strany o pokroku dosiahnutom pri mapovaní trestnej činnosti a trestného súdnictva v uplynulých piatich rokoch a stanoviť najdôležitejšie opatrenia na obdobie ďalších piatich rokov vo forme akčného plánu na roky 2011 – 2015.

    SÚČASNÁ SITUÁCIA

    Akčný plán na roky 2006 – 2010: kontext

    V auguste 2006 Komisia prijala Akčný plán Únie na roky 2006 – 2010 o rozvoji komplexnej a koherentnej stratégie Únie v oblasti vypracovávania štatistík o trestnej činnosti a trestnom konaní. Za vykonávanie tohto akčného plánu bolo zodpovedné Generálne riaditeľstvo pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť (JLS) a od roku 2010 Generálne riaditeľstvo pre vnútorné záležitosti (HOME) v úzkej spolupráci s Eurostatom.

    Zároveň bola zriadená skupina expertov pre potreby politiky týkajúce sa údajov o trestnej činnosti a trestnom súdnictve[1], aby pomáhala Komisii pri určovaní potrieb politiky v oblasti údajov na úrovni EÚ a poskytovala poradenstvo v súvislosti s účinným rozvojom a využívaním ukazovateľov v oblasti trestnej činnosti a trestnom súdnictve. Táto skupina expertov pozostáva z úradníkov z oblasti polície, súdnictva a vnútorných záležitostí zo všetkých členských štátov EÚ, kandidátskych krajín a krajín EZVO[2], ako aj z príslušných úniových, európskych a medzinárodných organizácií a agentúr[3]. Zastúpené sú aj akademická obec a súkromný sektor. Skupina sa od roku 2006 stretla päťkrát.

    Zároveň bola zriadená pracovná skupina Eurostatu, ktorej úlohou je vykonávať zistenia a odporúčania skupiny expertov. Všetky členské štáty sú v pracovnej skupine zastúpené prostredníctvom vládnych expertov z národných štatistických úradov. Ďalší účastníci zastupujú krajiny EZVO a kandidátske krajiny, ako aj početné medzinárodné subjekty pôsobiace v tejto oblasti. Ďalší experti sú pozývaní ad hoc s cieľom diskutovať o témach súvisiacich s ich špecializáciou. Skupina expertov pre potreby politiky stanovuje priority a pracovná skupina Eurostatu diskutuje o ich uskutočniteľnosti a vykonávaní, posudzuje kvalitu zozbieraných údajov a v prípade potreby určí metódy a postupy, ktoré sa majú použiť. Okrem toho bolo na účely kontroly určitých úloh vyplývajúcich z akčného plánu zriadených niekoľko expertných podskupín a pracovných skupín. GR HOME zriadilo päť podskupín[4] a Eurostat dve pracovné skupiny[5].

    Akčný plán na roky 2006 – 2010: dosiahnuté výsledky

    Komisia aj členské štáty vynaložili značné úsilie pri vykonávaní rozsiahleho akčného plánu. Hlavné dosiahnuté výsledky je možné zhrnúť takto:

    Medzinárodná spolupráca – mechanizmus zberu údajov: Osobitná pozornosť bola venovaná vybudovaniu základne pre spoluprácu s orgánmi členských štátov, európskymi agentúrami a medzinárodnými inštitúciami, a to zriadením siete expertov a určením kontaktných miest. Výsledkom tejto spolupráce bol rozvoj funkčného mechanizmu na zber údajov, ktorý sa týka všetkých etáp procesu od určenia spoločných ukazovateľov po uverejnenie zozbieraných údajov.

    Lepšie pochopenie potrieb : Rovnako dôležité bolo zlepšenie znalostí so zreteľom na potreby, nedostatky a obmedzenia pri zbere a analýze údajov o trestnej činnosti na úrovni EÚ. Výmena informácií na stretnutiach expertov, skúsenosti získané pri zbere údajov počas tohto obdobia a výsledky výskumných projektov výrazne prispeli k tomuto úsiliu.

    Vývoj ukazovateľov a zber údajov : Od roku 2007 Eurostat každoročne vydáva publikáciu Štatistika v kocke[6] (Statistics in Focus) o štatistike trestnej činnosti, ktorá obsahuje údaje o celkovej trestnej činnosti, násilných trestných činoch, lúpežiach, vlámaniach, krádežiach motorových vozidiel, obchodovaní s drogami, počte osôb vo väzniciach a počte policajných úradníkov. V novembri 2010 bol vydaný prvý pracovný dokument o praní špinavých peňazí[7]. Štatistiky vychádzali z ukazovateľov stanovených podskupinou expertov pre pranie špinavých peňazí pri Európskej komisii. Ďalšie zoznamy ukazovateľov, ktoré boli doteraz zostavené, sa týkajú obchodovania s ľuďmi a počítačovej kriminality.

    Prieskum EÚ o bezpečnosti (o viktimizácii): Policajné a súdne štatistiky by sa mali doplniť štatistikami o obetiach, najmä v tých oblastiach trestnej činnosti, kde o udalosti nie sú vždy podávané správy. Navyše, pokiaľ sa používa spoločná metodika, sú prieskumy o viktimizácii spoľahlivým zdrojom úplne porovnateľných údajov. Rozvoj spoločnej metodiky a modulu prieskumu o viktimizácii bol preto ďalším dôležitým výsledkom tohto akčného plánu. Vykonanie prieskumu bolo naplánované na obdobie rokov 2013 – 2014 a poskytne prvýkrát v krajinách EÚ-27 porovnateľné informácie o miere výskytu jednotlivých druhov trestnej činnosti (miera viktimizácie) a o aspektoch spojených s pocitmi občanov v súvislosti s ich bezpečnosťou. Aktívne zapojenie národných štatistických úradov v každej etape (od navrhnutia modulu po prácu v teréne a odhady miery výskytu trestnej činnosti) zaručuje úplnú zodpovednosť za kvalitu údajov, čo je obzvlášť dôležité pre krajiny, ktoré nerobia vnútroštátne prieskumy týkajúce sa obetí, pretože môžu túto príležitosť využiť na vybudovanie svojich vlastných kapacít.

    Podpora príslušného výskumu: Výskumné činnosti v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí boli výrazne podporované prostredníctvom programu „Predchádzanie a boj proti trestnej činnosti“, ktorý umožnil veľkému počtu výskumných skupín zo všetkých 27 členských štátov vypracovať štúdie v oblastiach, ktoré majú pre Komisiu osobitný význam. Typickým príkladom využitia výsledkov výskumu je zoznam ukazovateľov o obchodovaní s ľuďmi, ktorý vychádza z návrhov a odporúčaní vyplývajúcich z príslušných štúdií.

    Akčný plán na roky 2006 – 2010: získané skúsenosti

    Aj keď sa v oblasti výskumu, koordinácie a vytvárania sietí vykonalo mnoho práce, dosiahlo sa len niekoľko viditeľných výsledkov. To sa týka predovšetkým tých cieľov, pre ktoré je potrebné nielen vyvinúť spoločné ukazovatele, ale aj skutočne zbierať údaje. Zber údajov je najpomalším a najproblematickejším aspektom vykonávania akčného plánu.

    Hlavné dôvody obmedzeného pokroku v oblasti zberu porovnateľných a jednotných údajov na úrovni EÚ boli zhrnuté v štúdii „Rozvoj klasifikačného systému na úrovni EÚ“, ktorú Komisia zadala v roku 2007[8]. Sú to tieto dôvody:

    Rozdielne definície trestných činov a rozdielne klasifikačné systémy : V celej EÚ sa na zbere údajov a zostavovaní štatistík o trestnej činnosti zúčastňuje najmenej 128 vnútroštátnych orgánov, pričom sa zistilo, že existuje najmenej 52 rôznych systémov klasifikácie trestných činov.

    Obtiažny tok údajov: Ukázalo sa, že koordinácia na vnútroštátnej úrovni je zložitá, najmä v prípade, keď je k dispozícii viac zdrojov údajov. Napriek tomu, že sú určené vnútroštátne kontaktné miesta, nie vždy majú prístup k údajom zo všetkých oblastí systému trestného súdnictva. Prv než sú k dispozícii integrované súbory údajov, dochádza preto pri zbere údajov k výrazným oneskoreniam.

    Rozdielne systémy podávania správ: V členských štátoch sa môžu pravidlá započítavania[9] pre mapovanie trestnej činnosti líšiť, čo ovplyvňuje porovnateľnosť údajov a často vedie k dvojitému započítaniu. Ďalšími prekážkami sú rozdiely vyplývajúce z okamihu záznamu údajov o trestnom čine a veľké množstvo postupov podávania správ v celej EÚ.

    Šírenie zozbieraných údajov zo strany EÚ a medzinárodných organizácií: Zber údajov o trestnej činnosti na medzinárodnej úrovni vo veľkej miery závisí od právomocí a mandátu príslušnej organizácie. V dôsledku toho sú orgány členských štátov často konfrontované s podobnými, avšak mierne odlišnými žiadosťami o údaje, čo vedie k nedorozumeniam a zvyšuje ich administratívnu záťaž.

    Ďalším dôvodom, prečo pri vykonávaní opatrení uvedených v akčnom pláne dochádzalo k oneskoreniam, bol nedostatočný záujem o niektoré činnosti na vnútroštátnej úrovni alebo odlišné stanovenie priorít v tejto oblasti, nedostatok financií a pracovníkov a nakoniec tiež zvýšenie administratívnej záťaže spojené s novými žiadosťami o údaje. Preto bolo splnených len 50 % cieľov[10].

    Pravdou zostáva, že informácie o tradičných formách trestnej činnosti – ktoré sú považované za formy nespadajúce do právomoci EÚ – sú spoľahlivejšie, porovnateľnejšie a všeobecne majú lepšiu kvalitu než údaje v oblasti cezhraničnej organizovanej trestnej činnosti, ktoré viac zodpovedajú politickým potrebám EÚ. Pokrok sa však dosiahol v komplexných nových oblastiach, ako sú pranie špinavých peňazí, obchodovanie s ľuďmi a počítačová kriminalita. Faktom však je, že údaje o tradičnej aj cezhraničnej organizovanej trestnej činnosti závisia od kvality a účinnosti domácich štruktúr na zber a poskytovanie údajov.

    POLITICKÉ ZÁVÄZKY

    V Štokholmskom programe[11] Európska rada vyzýva Komisiu, aby

    „pokračovala vo vývoji štatistických nástrojov na sledovanie trestnej činnosti a uvažovala o tom, ako po roku 2010 ďalej rozvíjať činnosti načrtnuté a čiastočne vykonávané v rámci Akčného plánu Únie na roky 2006 – 2010 o rozvoji komplexnej a koherentnej stratégie Únie v oblasti vypracovávania štatistík o trestnej činnosti a trestnom konaní s cieľom uspokojiť zvyšujúcu sa potrebu takýchto štatistík v mnohých oblastiach priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti“.

    Boj proti závažnej a organizovanej trestnej činnosti a počítačovej kriminalite a ich predchádzanie patria k piatim strategickým cieľom stratégie vnútornej bezpečnosti[12], ktorá vytvára základ pre účinnejšiu spoluprácu medzi členskými štátmi a inštitúciami EÚ s cieľom budovať bezpečnejšiu Európu. Výmena informácií a zber štatistických údajov v konkrétnych oblastiach, ako sú obchodovanie s ľuďmi, pranie špinavých peňazí, počítačová kriminalita a korupcia, sú v súlade s návrhmi opatrení uvedenými v tejto stratégii vnútornej bezpečnosti.

    BUDÚCA PRÁCA

    Akčný plán na roky 2011 – 2015: ciele

    Vzhľadom na to, že hlavná pozornosť sa sústredila na zavedenie nevyhnutných mechanizmov, je potrebné akčný plán na roky 2006 – 2010 považovať za prvý krok v dlhodobom procese. V rámci tohto akčného plánu bol vytvorený základ pre stratégiu EÚ na mapovanie trestnej činnosti a trestného súdnictva tým, že bol vyvinutý a vyskúšaný funkčný mechanizmus pre plynulý tok informácií z členských štátov a do členských štátov. Na základe získaných skúseností je teraz možné používať tento mechanizmus účinnejšie.

    Cieľom nového akčného plánu na roky 2011 – 2015 je pokračovať v práci začatej v roku 2006, rozvíjať ju a zamerať sa na dosahovanie výsledkov. Ciele uvedené v tomto akčnom pláne vychádzajú z priorít stanovených v stratégii vnútornej bezpečnosti pre určité oblasti trestnej činnosti a z odporúčaní, ktoré sformulovala skupina expertov pre potreby politiky v rámci písomnej konzultácie v lete 2010. Najdôležitejším výsledkom tejto konzultácie, ktorý odráža priority mnohých zúčastnených strán, bolo zistenie o potrebe cieleného a uskutočniteľného akčného plánu zameraného na kvalitu zbieraných údajov, analýzu a šírenie výsledkov a lepšiu koordináciu a spoluprácu všetkých zapojených aktérov (členských štátov, inštitúcií EÚ, agentúr EÚ, medzinárodných organizácií, akademickej obce). V reakcii na túto požiadavku boli ciele akčného plánu na roky 2011 – 2015 rozdelené do týchto štyroch oblastí:

    1. Spolupráca a koordinácia na úrovni EÚ a na medzinárodnej úrovni

    2. Kvalita údajov

    3. Analýza údajov a šírenie výsledkov

    4. Vývoj ukazovateľov a zber špecifických údajov

    Spolupráca na úrovni EÚ a na medzinárodnej úrovni

    Ciele v tejto kategórii zodpovedajú odporúčaniam expertov v súvislosti s lepším mapovaním potrieb tvorcov politík, lepšou komunikáciou so zúčastnenými stranami, podporou činností v oblasti štatistík trestnej činnosti a trestného súdnictva medzi inštitúciami EÚ a lepšou spoluprácou na úrovni EÚ a na medzinárodnej úrovni s cieľom zabrániť duplicite pri zbere údajov. Na dosiahnutie týchto cieľov boli okrem iných navrhnuté tieto opatrenia:

    - vytvorenie novej a rozšírenej skupiny expertov,

    - pravidelné informovanie príslušných pracovných skupín Rady o vykonávaní akčného plánu,

    - podpora a šírenie osvedčených postupov uplatňovaných členskými štátmi a medzinárodnými organizáciami pre zber a podávanie správ,

    - organizovanie zberu údajov v spolupráci s medzinárodnými organizáciami a/alebo agentúrami EÚ.

    Kvalita údajov

    Ciele v tejto kategórii slúžia na lepšiu porovnateľnosť údajov, ktoré sú už zbierané pravidelne. Keďže hlavnými dôvodmi neexistencie porovnateľných údajov sú rozdiely v trestných zákonníkoch a systémoch podávania správ, dôraz sa kladie na rozvoj medzinárodného systému klasifikácie trestných činov na štatistické účely, a to pri zohľadnení potrieb viacjazyčného prostredia. Podľa expertov konzultovaných v súvislosti s obsahom tohto akčného plánu by hlavnou prioritou malo byť zlepšenie kvality štatistík, ktoré každý rok Eurostat uverejňuje v publikácii Štatistika v kocke. Boli navrhnuté tieto opatrenia:

    - pokračovanie a podpora činností pracovnej skupiny UNODC-UNECE pre klasifikáciu trestných činov poskytnutím finančnej podpory tým členským štátom, ktoré chcú navrhovanú klasifikáciu vyskúšať,

    - zníženie úrovne agregácie a rozšírenie zoznamu trestných činov (v publikácii Štatistika v kocke o trestnej činnosti a trestnom súdnictve), aby sa dosiahli jednotnejšie kategórie,

    - v prípade potreby zavedenie demografických premenných (napr. pohlavie, štátna príslušnosť, veková skupina),

    - návrh usmernení a spoločných definícií, najmä pre nové súbory údajov o netradičných typoch trestných činov.

    Analýza údajov a šírenie výsledkov

    Počas konzultácie väčšina expertov poukázala na potrebu investovať viac do analýzy zozbieraných údajov. Kvôli rozdielom pri zázname, podávaní správ a klasifikácii trestných činov v členských štátoch môže byť porovnanie miery kriminality zavádzajúce, najmä pokiaľ absolútne čísla nie sú doplnené dodatočnými informáciami o ich kvalite (metaúdaje), napr. ak boli na začiatku procesu vydané odlišné inštrukcie a usmernenia.

    Je už dlho známe, že je potrebné vypracovať správu o trestnej činnosti v EÚ, ktorá by zahŕňala údaje a správy o trestnej činnosti a príslušné štatistiky. Rozvoj rámca pre vypracovanie takejto správy už bol zaradený medzi ciele akčného plánu na roky 2006 – 2010 a zároveň bol predmetom štúdie ukončenej v decembri 2010. Je však potrebné ešte podrobnejšie preveriť uskutočniteľnosť navrhovaných možností.

    Niekoľko zúčastnených strán tiež požadovalo šírenie údajov, štúdií, správ a osvedčených postupov a voľný prístup k nim. So zreteľom na uvedené požiadavky sa plánujú tieto opatrenia:

    - systematické zostavovanie a uverejňovanie metaúdajov a kontextových informácií podľa vzoru publikácie Štatistika v kocke,

    - vypracovanie správy o trestnej činnosti v EÚ na základe odporúčaní vyplývajúcich z predbežnej štúdie a posúdenia uskutočniteľnosti navrhovaných možností,

    - vypracovanie pracovných dokumentov a vysvetliviek pre každý nový zber údajov.

    Vývoj ukazovateľov a zber špecifických údajov

    Ciele v tejto kategórii sú v súlade so všeobecnou zhodou o stručnom a uskutočniteľnom akčnom pláne a s požiadavkou členských štátov, pokiaľ ide o dodatočné pracovné zaťaženie. Zároveň zodpovedajú prioritám stanoveným v stratégii vnútornej bezpečnosti pre špecifické oblasti trestnej činnosti.

    Naplánované sú dva typy činností:

    - prebiehajúce činnosti, ktoré sa začali v rámci predchádzajúceho akčného plánu, napr. vykonávanie prieskumu EÚ o bezpečnosti, prieskumu o viktimizácii pre podniky a tretí zber údajov o praní špinavých peňazí,

    - činnosti zahrnuté v predchádzajúcom akčnom pláne, v ktorých sa však dostatočne nepokročilo, napr. zber údajov o počítačovej kriminalite, alebo s ktorými sa ešte nezačalo, napr. vývoj ukazovateľov o korupcii.

    Od roku 2012 by mal byť zber štatistických údajov ešte viac uľahčený včasným vykonaním rozhodnutia (týkajúceho sa tretieho piliera) o zriadení Európskeho informačného systému registrov trestov (ECRIS)[13] zo strany členských štátov.

    Akčný plán na roky 2011 – 2015: výzvy

    Úspešné vykonávanie akčného plánu si vyžaduje intenzívnu a neustálu prácu na všetkých úrovniach (vnútroštátnej, európskej a medzinárodnej).

    Na vnútroštátnej úrovni je potrebné zlepšiť domácu koordináciu medzi rôznymi vládnymi a mimovládnymi používateľmi a poskytovateľmi údajov o trestnej činnosti. Skúsenosti ukázali, že tento nedostatok koordinácie je hlavným dôvodom oneskorení pri zbere údajov.

    Finančná kríza donútila niektoré členské štáty, aby znížili svoje administratívne náklady, čo tiež obmedzuje ich možnosť zúčastňovať sa na činnostiach skupín expertov a výborov. Komisia si túto situáciu uvedomuje a bude sa snažiť o minimalizáciu počtu zasadnutí a tiež zváži iné spôsoby komunikácie, napr. video- a telekonferencie.

    Na úrovni EÚ zostáva hlavnou výzvou porovnateľnosť zozbieraných údajov. Preto je potrebný jednotný prístup ku klasifikácii údajov o trestnej činnosti. Nielen členské štáty, ale aj agentúry EÚ musia používať spoločný systém klasifikácie. Je potrebné vynaložiť úsilie, aby sa nezopakovala súčasná situácia v niektorých členských štátoch, kde existuje niekoľko a často odlišných systémov klasifikácie trestných činov, čím sa ešte viac zvyšuje zložitosť zberu porovnateľných údajov.

    Na európskej a medzinárodnej úrovni sa hlavná pozornosť sústreďuje na koordináciu a výmenu osvedčených postupov. Spoločné zbery údajov (napr. Komisie, orgánov OSN, Rady Európy atď.) by znížili záťaž štatistických úradov členských štátov a tým aj čas potrebný na zber, kontrolu a prenos štatistických informácií.

    VYKONÁVANIE A NADVÄZNÉ OPATRENIA

    Za vykonávanie akčného plánu 2011 – 2015 bude zodpovedať GR HOME. Eurostat bude pokračovať v činnostiach začatých v rámci predchádzajúceho akčného plánu a v prípade potreby poskytne odborné poradenstvo v súvislosti s novými úlohami.

    Opätovné vytvorenie skupiny expertov na podporu Komisie pri zisťovaní politických potrieb súvisiacich s údajmi o trestných činoch pomôže Komisii, orgánom a agentúram EÚ a medzinárodným organizáciám pôsobiacim v tejto sfére zabrániť duplicitnej práci v oblasti organizovanej a drobnej[14] trestnej činnosti.

    Na plnenie určitých úloh sa zriadia podskupiny a pracovné skupiny, pokiaľ to skupina expertov na svojom výročnom zasadnutí schváli.

    Akčný plán bude v závislosti od vývoja týchto prác aktualizovaný a zistené opatrenia budú začlenené do príslušných pracovných programov Komisie, ako aj do štatistického programu Spoločenstva a jeho ročných pracovných programov. Je tiež možné, že do akčného plánu bude potrebné zahrnúť údaje na hodnotenie účinného vykonávania politík EÚ prostredníctvom trestno-právnych opatrení a že budú potrebné nové nástroje súvisiace s trestnou činnosťou a trestným súdnictvom. V novom finančnom výhľade sa zohľadní potreba podporiť členské štáty pri vykonávaní akčného plánu.

    Komisia bude príslušné pracovné skupiny Rady jedenkrát v roku informovať o pokroku dosiahnutom pri vykonávaní akčného plánu. V roku 2013 Komisia pripraví preskúmanie v polovici obdobia a na konci roku 2015 predloží Európskemu parlamentu a Rade záverečnú správu o výsledkoch a obmedzeniach pri vykonávaní akčného plánu.

    PREHĽAD OPATRENÍ V RÁMCI AKČNÉHO PLÁNU NA ROKY 2011 – 2015 O MAPOVANÍ TRESTNEJ čINNOSTI V EÚ

    1. SPOLUPRÁCA A KOORDINÁCIA NA ÚROVNI EÚ A NA MEDZINÁRODNEJ ÚROVNI

    Ciele | Zodpovedná strana | Časový rámec | Osobitné opatrenia |

    1.1 | Zriadenie komunikačného kanála medzi tvorcami politík (vrátane Komisie), poskytovateľmi údajov a koncovými používateľmi. | KOM (HOME) | Rozhodnutie Komisie v roku 2011 Od roku 2012 výročné zasadnutia | a) Opätovné vytvorenie a rozšírenie[15] skupiny expertov na konzultovanie s Komisiou pri vykonávaní akčného plánu. b) Definovanie a pravidelná aktualizácia potrieb politiky prostredníctvom diskusií a písomných konzultácií. c) Spätná väzba od používateľov štatistík o trestnej činnosti na účely lepšieho pochopenia, aký typ údajov tvorcovia politík a osoby s rozhodovacou právomocou potrebujú. |

    1.2 | Zvyšovanie povedomia a lepšie zviditeľnenie činností v oblasti štatistík o trestnej činnosti medzi inštitúciami EÚ. | KOM (HOME) | Nepretržite | a) Každoročné informovanie príslušnej pracovnej skupiny Rady o pokroku dosiahnutom pri vykonávaní akčného plánu. b) Podpora a šírenie osvedčených postupov používaných členskými štátmi a medzinárodnými organizáciami. |

    1.3 | Zlepšovanie spolupráce medzi novou skupinou expertov a pracovnou skupinou Eurostatu. | KOM (HOME, ESTAT) | Nepretržite | Spoločný prístup k správam zo zasadnutí, prezentáciám a podporným dokumentom. |

    1.4 | Zabránenie zbytočnému šíreniu štatistických údajov a duplicite informácií organizáciou zberu údajov v spolupráci s ďalšími medzinárodnými inštitúciami a/alebo agentúrami EÚ. | KOM (ESTAT, HOME, JUST) | Prvý spoločný zber údajov v roku 2011 | Spoločné zbery údajov UNODC – EUROSTAT. Preskúmanie iných možností. Spolupráca Komisie a Rady Európy pri zbere štatistických údajov o počte osôb vo väzniciach (SPACE I a II). |

    1.5 | Úzka spolupráca s akademickou obcou a podpora výskumných činností s politickým významom v prioritných oblastiach trestnej činnosti GR HOME. | KOM (HOME, ESTAT, JUST, RTD, ENTR) | Nepretržite | a) Významné zastúpenie akademickej obce v príslušných skupinách expertov a podskupinách Komisie. b) Šírenie informácií o možnostiach výskumu v rámci 7. a 8. rámcového programu pre výskum. c) Rozsiahle informovanie o konečných výsledkoch a výsledkoch projektov financovaných prostredníctvom programu ISEC. |

    2. KVALITA ÚDAJOV

    2.1 | Nadväzné opatrenia a pokračovanie spolupráce vo vývoji medzinárodného systému klasifikácie trestných činov na štatistické účely v spolupráci s UNODC a UNECE. | KOM (HOME, ESTAT), UNODC, UNECE | Nepretržite | a) Prispievanie k vývoju takéhoto systému klasifikácie a poskytovanie konečných výstupov príslušným skupinám. b) Finančná podpora (prostredníctvom programu ISEC) členským štátom, ktoré chcú navrhovanú klasifikáciu vyskúšať. |

    2.2 | Pokračovanie v každoročnom uverejňovaní údajov o trestnej činnosti a trestnom súdnictve (Štatistika v kocke) tak, aby poskytovali viac informácií. | KOM (ESTAT, HOME, JUST) | Nepretržite | a) Zavedenie demografických premenných (napr. pohlavie, veková skupina). b) Doplnenie informácií o štátnej príslušnosti a bydlisku osôb umiestnených vo väzniciach. c) Rozšírenie uverejňovaných informácií o ďalšie typy trestných činov. |

    2.3 | Zlepšenie porovnateľnosti zozbieraných a už uverejnených údajov. | KOM (ESTAT a HOME) | Nepretržite | a) Rozčlenenie všeobecných tried trestných činov na jednotnejšie kategórie trestných činov, pokiaľ je to možné[16]. b) Vývoj spoločných definícií a usmernení najmä pre nové súbory údajov o trestných činoch s európskym rozmerom, pri ktorých neexistujú predchádzajúce skúsenosti. |

    3. ANALÝZA ÚDAJOV A šÍRENIE VÝSLEDKOV

    3.1 | Vývoj uceleného rámca pre podávanie správ o trestnej činnosti v štátoch EÚ-27 s cieľom zabrániť zavádzajúcemu porovnávaniu. | KOM (HOME) s prispievaním od ostatných GR a medzinárodných zúčastnených strán | Prvé tlačené vydanie v rokoch 2013 – 2014 | Vypracovanie európskej správy o trestnej činnosti na základe odporúčaní vyplývajúcich z predbežnej štúdie uskutočnenej v rámci akčného plánu na roky 2006 – 2010 a posúdenia uskutočniteľnosti navrhovaných možností. |

    3.2 | Systematické zostavovanie a uverejňovanie metaúdajov a kontextových informácií. | KOM (ESTAT, HOME) | Nepretržite | Každý súbor údajov sa doplní súborom metaúdajov a komentárov členských štátov. |

    3.3 | Uverejňovanie pracovných dokumentov a vysvetliviek. | KOM (HOME) a/alebo externí experti v prípade potreby | Nepretržite | Pre každý špecifický súbor údajov (ciele 4.1 – 4.6) sa predložia výsledky a (ak to bude možné) ich analýza vo verejne prístupnom pracovnom dokumente. |

    4. VÝVOJ UKAZOVATEľOV A ZBER šPECIFICKÝCH ÚDAJOV

    4.1 | Mapovanie prania špinavých peňazí. | KOM (HOME, ESTAT) | Zber údajov v roku 2011 Uverejnenie výsledkov v prvej polovici roka 2012 | a) Tretí zber údajov o praní špinavých peňazí na základe ukazovateľov vypracovaných v rámci akčného plánu na roky 2006 – 2010. b) Posúdenie potreby pravidelného zberu každé dva roky. |

    4.2 | Mapovanie obchodovania s ľuďmi. | KOM (HOME, ESTAT pre zber údajov) | Prvý zber údajov v rokoch 2011 – 2012 | a) Prvý zber údajov o malom počte ukazovateľov v spolupráci so sieťou spravodajcov jednotlivých členských štátov. b) Posúdenie uskutočniteľnosti a potreby pravidelného zberu údajov. |

    4.3 | Mapovanie počítačovej kriminality. | KOM (HOME, s technickým poradenstvom ESTAT-u) | Prvý zber údajov v roku 2012 | a) Prvý zber údajov o trestných činoch navrhovanej smernice EÚ o útokoch na informačné systémy[17]. b) Posúdenie a prerokovanie postupného rozšírenia zoznamu o ďalšie trestné činy vykonávané pomocou počítača, napr. o internetové podvody veľkého rozsahu. |

    4.4 | Mapovanie korupcie. | KOM (HOME, s technickým poradenstvom ESTAT-u a úradu OLAF) | Prvý zber údajov v roku 2013 | Vývoj ukazovateľov a nadväzujúci pilotný zber údajov. |

    4.5 | Mapovanie miery viktimizácie a pocitov bezpečnosti v spoločnom prieskume EÚ (EU SASU). | KOM (ESTAT, HOME, JUST), členské štáty | Vykonanie prieskumu v roku 2013. Uverejnenie výsledkov v rokoch 2014 – 2015 | a) Vykonanie prieskumu v domácnostiach a medzi občanmi Európskej únie; model bol vypracovaný v úzkej spolupráci s členskými štátmi a zahŕňa mieru výskytu konkrétnych typov trestnej činnosti (miera viktimizácie) a ďalšie aspekty spojené s pocitmi občanov v súvislosti s ich bezpečnosťou. b) Analýza a uverejnenie výsledkov. |

    4.6 | Mapovanie rozsahu a typu viktimizácie v podnikateľskom sektore. | KOM (HOME) | Prieskum v rokoch 2011 – 2012 Výsledky v roku 2013 | Vykonanie prieskumu viktimizácie pre podniky na základe štúdie uskutočniteľnosti vypracovanej v rámci akčného plánu na roky 2006 – 2010. |

    4.7 | Mapovanie vplyvu právnych predpisov EÚ o trestných sankciách na vnútroštátnu prax. | KOM (JUST) | Výsledky v roku 2013 | Prvý zber údajov na základe štúdie o právnych predpisoch a postupoch týkajúcich sa trestných sankcií. |

    [1] Rozhodnutie Komisie (2006/581/ES).

    [2] Európske združenie voľného obchodu: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

    [3] EUCPN, EMCDDA, EUROJUST, EUROPOL, FRA, Rada Európy, European Sourcebook, UNODC, UNECE a UNICEF.

    [4] Podskupina pre plánovanie, pranie špinavých peňazí, trestné súdnictvo, obchodovanie s ľuďmi, policajnú spoluprácu a počítačovú kriminalitu.

    [5] Pracovná skupina pre viktimizáciu a pre dostupnosť údajov o trestnej činnosti.

    [6] http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/crime/publications

    [7] http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/product_details/publication?p_product_code=KS-RA-10-003.

    [8] Ponukové konanie JLS/D2/2007/03. Štúdia o rozvoji systému klasifikácie trestných činov na úrovni EÚ a posúdenie jeho schopnosti podporiť vykonanie akčného plánu v oblasti mapovania trestnej činnosti a trestnom súdnictve.

    [9] Niekedy sa vychádza z počtu páchateľov, niekedy z počtu trestných činov.

    [10] Ďalších 30 % cieľov bolo splnených len čiastočne alebo sú stále vo fáze vykonávania.

    [11] Ú. v. EÚ C 115, 4.5.2010, s. 21.

    [12] Stratégia vnútornej bezpečnosti EÚ: päť krokov k bezpečnejšej Európe. KOM(2010) 673 v konečnom znení.

    [13] Ú. v. EÚ L 93, 7.4.2009, s. 33.

    [14] Drobná trestná činnosť zahŕňa vlámanie, lúpež, krádež motorových vozidiel, útok, vandalizmus atď.

    [15] Tak, aby bolo zastúpených všetkých 27 členských štátov, pristupujúce a kandidátske krajiny, sekretariát Rady, agentúry EÚ, Rada Európy, orgány OSN, European Sourcebook (európska ročenka štatistiky trestnej činnosti a trestného súdnictva) a predstavitelia akademickej obce.

    [16] Veľmi to závisí od výsledku cieľa 2.1: vývoj medzinárodného systému klasifikácie trestných činov na štatistické účely.

    [17] Smernica prijatá Komisiou 30. septembra 2010 [KOM(2010) 517 v konečnom znení].

    Top