EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC1113(04)

Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

Ú. v. EÚ C 309, 13.11.2010, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.11.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 309/13


Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

2010/C 309/07

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietky proti žiadosti o zápis podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 (1). Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

„GÖTTINGER STRACKE“

ES č.: DE-PGI-0005-0703-17.06.2008

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Názov:

„Göttinger Stracke“

2.   Členský štát alebo tretia krajina:

Nemecko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny:

3.1.   Druh výrobku:

Trieda 1.2 –

Mäsové výrobky (tepelne spracované, solené, údené atď.)

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1:

„Göttinger Stracke“ je saláma sušená na vzduchu, vyrobená zo surového bravčového mäsa, ktoré ma konzistenciu a farbu suchej salámy. Vyrába sa z bravčového mäsa z práve porazených ošípaných. Na dosiahnutie optimálnej kvality je najvhodnejšie mäso z dospelých ošípaných, ktoré sa vykrmovali počas dlhšieho obdobia. Ide jednak o ťažké a dlhšie vykrmované bravy a jednak o prasnice. Podiel mäsa prasníc a bravov musí byť aspoň 65 %, pričom podiel mäsa prasníc nemôže byť nižší ako 40 %. Podiel mäsa bravov by mal teda predstavovať 25 %. V prípade bravov ide o kastrované samce. Hmotnosť bravov a prasníc určených na výrobu salámy „Göttinger Stracke“ musí byť pri porážke 150 kg. Bravy a prasnice majú v tom čase aspoň 1 rok. Pri spracovaní je toto bravčové mäso, ktoré pochádza z dospelých a dlhšie vykrmovaných ošípaných, vo všeobecnosti pevnejšie a hutnejšie. Preto je obzvlášť vhodné na výrobu salámy „Göttinger Stracke“. Na výrobu tejto salámy sa však môže použiť aj mäso z mladých prasiat. Podiel mäsa z mladých prasiat nesmie presiahnuť 30 až 35 %. Na výrobu salámy „Göttinger Stracke“ sa používajú kvalitné kusy bravčového mäsa, t. j. pliecka, stehná a bôčiky. Majú štruktúru, ktorá je veľmi vhodná na spracovanie, preto prispieva k osobitnému vzhľadu plátkov salámy „Göttinger Stracke“. Po zomletí mäsa v mlynčeku sa do zmesi opatrne primiešavajú koreniny (čierne korenie, koriander, muškátový orech, cesnak), prípadne rum a malé množstvo cukru (dextróza, sacharóza) a fermenty s pridaným kváskom a dusitanovou nakladacou soľou. Po ukončení procesu dozrievania má saláma stredne mäkkú konzistenciu a zostane dostatočne pevná, aby sa mohla krájať. Saláma má mierne hrubozrnnú štruktúru a intenzívnu červenú farbu. Saláma „Göttinger Stracke“ sa vyznačuje mäsovou, aromatickou chuťou, ktorá nie je kyslá. Saláma „Göttinger Stracke“ má valcovitý tvar. Zvyčajne sa používajú črievka s priemerom 40 až 60 mm s rozličnou dĺžkou.

Saláma „Göttinger Stracke“ je mimoriadne suchá saláma. Suší sa minimálne na 35 % a obsah vlhkosti dosahuje hodnotu maximálne 0,88 skutočnej hmotnosti. Obsah tuku je 28 g na 100 g, pričom 11,5 g tvoria nasýtené mastné kyseliny. Energetická hodnota je 356 kcal alebo 1 478 kJ, obsah bielkovín je 25 g, obsah uhľohydrátov < 1 g, obsiahnutý cukor dosahuje < 0,5 g, obsah vlákniny < 1 a obsah sodíka 1,6 g na 100 g.

Od salámy „Göttinger Feldkieker“ sa saláma „Göttinger Stracke“ odlišuje tvarom, priemerom a hmotnosťou. Saláma „Göttinger Stracke“ je rovná a jej priemer je všade rovnaký, kým priemer salámy „Göttinger Feldkieker“ sa po celej dĺžke mení. Z toho vyplýva, že dozrieva iným spôsobom a má odlišnú chuť.

3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch):

„Göttinger Stracke“ sa vyrába prevažne zo sušeného, pevnejšieho bravčového mäsa zo starších zvierat. Podiel použitého bravčového mäsa zo starších zvierat musí byť minimálne 65 %. Toto mäso sa vyznačuje charakteristickou kvalitou tuku, ktorá je výsledkom cieleného vykrmovania ošípaných. Výhodou je, že pri dozrievaní salámy „Göttinger Stracke“ možno predísť oxidačným zmenám. Preto sa saláma ani nekazí.

3.4.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu):

3.5.   Konkrétne kroky pri výrobe, ktoré sa musia uskutočniť v označenej zemepisnej oblasti:

Celý výrobný proces.

3.6.   Osobitné pravidlá pri krájaní, strúhaní, balení atď.:

3.7.   Osobitné pravidlá pri označovaní:

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti:

Oblasť mesta Göttingen.

5.   Spojenie so zemepisnou oblasťou:

5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti:

Mesto Göttingen a jeho okolie sú tradične dobre známe pre svoje vysoko rozvinuté odborné znalosti a metódy, pokiaľ ide o výrobu mäsových výrobkov. Existujú dokumenty dokazujúce popularitu suchej salámy z Göttingenu, ktoré siahajú až do 18. storočia [pozri najmä publikáciu doktora Günthera Meinhardta Die „chute Ghöttinger Wurst“ — eine geschichtliche Dokumentation über die „Echte Göttinger Wurst“ (Historická dokumentácia o „Pravej göttingenskej saláme“) a iné dokumenty, ako napríklad prieskum o suchej göttingenskej saláme, ktorý predložil štátny tajomník von Münchhausen 25. marca 1760 – originál sa v súčasnosti nachádza v mestských archívoch].

Prinajmenšom od roku 1980 sa „Göttinger Stracke“ vyrába prevažne v meste Göttingen a pod týmto názvom sa uvádza na trh v göttingenskom regióne.

5.2.   Špecifickosť výrobku:

V meste Göttingen a v okolitom regióne je saláma „Göttinger Stracke“ veľmi dobre známa a spotrebitelia ju obľubujú ako regionálnu špecialitu.

V roku 2005 uviedlo 83 % respondentov z reprezentatívnej vzorky spotrebiteľov salám, ktorí žijú v oblasti Göttingen prinajmenšom päť rokov, že pozná salámu „Göttinger Stracke“. V prieskume sa zistilo, že pre spotrebiteľov v göttingenskom regióne predstavuje saláma „Göttinger Stracke“ charakteristickú suchú salámu, ktorá vyniká spomedzi iných suchých salám v regióne vďaka osobitej chuti, vzhľadu a konzistencii. V odpovedi na otázku „Čím sa saláma Göttinger Stracke odlišuje od iných suchých salám?“ uviedli opýtaní spotrebitelia tenký, dlhý tvar a tvrdú konzistenciu salámy „Göttinger Stracke“ ako vlastnosti, ktoré ju odlišujú od iných suchých salám. Okrem toho mali zhodnotiť mieru výstižnosti niektorých tvrdení o saláme „Göttinger Stracke“. Podľa očakávania väčšina opýtaných spotrebiteľov (88,1 %) súhlasila s tým, že si pod pojmom „Göttinger Stracke“ najčastejšie predstaví suchú salámu. Jej vzhľad a konzistencia sa však takisto považovali za osobitné vlastnosti. Napríklad 10,7 % sa vyjadrilo, že saláma „Göttinger Stracke“ je „dlhá“. Vlastnosti „tvrdá“/„pevná“ uviedlo 10,3 % opýtaných spotrebiteľov. Vlastnosť „tenká“ spomenulo 8,7 %. Vlastnosť „sušená na vzduchu“ uviedlo 7,5 %. A nakoniec, 5,1 % poznamenalo, že saláma „Göttinger Stracke“ „chutí dobre“. Len 1,6 % zastávalo názor, že saláma „Göttinger Stracke“ je podobná saláme „Göttinger Feldkieker“.

Skutočnosť, že saláma „Göttinger Stracke“ má mimoriadnu povesť, je zjavná aj z toho, do akej miery respondenti v priemere súhlasili alebo nesúhlasili so 14 pripravenými tvrdeniami o dobrom mene tohto výrobku. Konkrétne bol výsledkom pomerne veľký súhlas s tvrdením, že saláma „Göttinger Stracke“ je „typická suchá saláma göttingenského regiónu“, ale len malý súhlas s vyjadrením, že „Göttinger Stracke nie je suchá saláma s mimoriadne dlhou tradíciou“.

Ako možno stručne zhrnúť, prieskum preukázal, že opýtaní spotrebitelia považujú salámu „Göttinger Stracke“ za výrobok, ktorý je veľmi výrazne spojený s göttingenským regiónom.

Celkový záver empiricky vykonanej štúdie dokazuje, že „Göttinger Stracke“ je göttingenská suchá salámová špecialita, ktorá je dobre známa a teší sa vynikajúcej povesti v göttingenskom regióne [pozri vedeckú správu profesora Andreasa Scharfa s názvom „Göttinger Stracke“ — Bekanntheit und regionales Ansehen, Ergebnisse einer empirischen Untersuchung (Saláma „Göttinger Stracke“ – obľuba a regionálna povesť, výsledky empirickej štúdie) z 18. marca 2005].

5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO):

Dobrá povesť, ktorej sa teší saláma „Göttinger Stracke“, vyplýva zo skutočnosti, že ide o tradičný regionálny výrobok. Povesť tohto výrobku je založená najmä na jeho regionálnom pôvode, ako to vyplýva z uvedenej štúdie. Podľa tejto štúdie je saláma „Göttinger Stracke“ z pohľadu spotrebiteľa typickou regionálnou suchou salámovou špecialitou a špecialitou z göttingenského regiónu.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie:

[Článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006]

Markenblatt, zv. 32 z 10.8.2007, časť 7a-aa, s. 14628

(http://publikationen.dpma.de/DPMApublikationen/dld_gd_file.do?id=83)


(1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.


Top