Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010TA1216(03)

    Správa o overení ročnej účtovnej závierky spoločného podniku Iniciatívy pre inovačné lieky za rozpočtový rok končiaci sa k  31. decembru 2009 spolu s odpoveďami spoločného podniku

    Ú. v. EÚ C 342, 16.12.2010, p. 15–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2010   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 342/15


    SPRÁVA

    o overení ročnej účtovnej závierky spoločného podniku Iniciatívy pre inovačné lieky za rozpočtový rok končiaci sa k 31. decembru 2009 spolu s odpoveďami spoločného podniku

    2010/C 342/03

    OBSAH

     

    Bod

    Strana

    ÚVOD …

    1 – 5

    16

    VYHLÁSENIE O VIEROHODNOSTI …

    6 – 15

    16

    PRIPOMIENKY K ROZPOČTOVÉMU A FINANČNÉMU HOSPODÁRENIU …

    16 – 19

    17

    ĎALŠIE POZNÁMKY …

    20 – 25

    17

    Tabuľka …

    18

    Odpovede spoločného podniku

    21

    ÚVOD

    1.

    Európsky spoločný podnik pre vykonávanie spoločnej technologickej iniciatívy pre inovačné lieky (ďalej len „spoločný podnik IIL“) so sídlom v Bruseli bol založený v decembri 2007 (1) na obdobie desiatich rokov.

    2.

    Zakladajúcimi členmi spoločného podniku sú Európska únia zastúpená Komisiou a Európska federácia farmaceutického priemyslu a farmaceutických združení (EFPIA – European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations).

    3.

    Cieľom spoločného podniku IIL je významne zlepšiť efektívnosť a účinnosť procesu vývoja liekov s dlhodobým zámerom, aby farmaceutické odvetvie vyrábalo účinnejšie a bezpečnejšie inovačné lieky (pozri tabuľku).

    4.

    Maximálna výška príspevku EÚ pre spoločný podnik IIL na pokrytie prevádzkových nákladov a výskumných činností je 1 miliarda EUR, ktorá sa uhradí z rozpočtu siedmeho rámcového programu pre výskum. EÚ a združenie EFPIA ako zakladajúci členovia prispejú rovnakým dielom na prevádzkové náklady, pričom každý z nich poskytne príspevok nepresahujúci 4 % celkového príspevku EÚ. Ďalší členovia prispejú na prevádzkové náklady úmerne podľa svojho príspevku na výskumné činnosti. Výskumné podniky, ktoré sú členmi združenia EFPIA, prispejú na financovanie výskumných činností formou nepeňažných príspevkov minimálne vo výške finančného príspevku EÚ. Noví členovia by tiež mali poskytnúť financovanie výskumných činností.

    5.

    Spoločný podnik začal samostatne fungovať 16. novembra 2009.

    15.

    Pripomienky uvedené v nasledujúcej časti nemajú vplyv na vyhlásenia Dvora audítorov.

    PRIPOMIENKY K ROZPOČTOVÉMU A FINANČNÉMU HOSPODÁRENIU

    Plnenie rozpočtu

    16.

    Konečný rozpočet zahŕňal viazané rozpočtové prostriedky v objeme 82 mil. EUR a platobné rozpočtové prostriedky v objeme 82 mil. EUR. Keďže do konca roka 2009 začalo len niekoľko projektových činností, rozpočet pre platby sa ukázal byť nereálny. Zatiaľ čo miera čerpania viazaných rozpočtových prostriedkov bola 97 %, táto miera bola pri platobných rozpočtových prostriedkoch len 1 %.

    Predkladanie účtov: príspevky členov

    17.

    Dvor audítorov poznamenáva, že činnosti spoločných podnikov EÚ sú financované z príspevkov ich členov a že spoločné podniky nevlastnia ako taký žiadny kapitál. Dvor audítorov odporúča, aby sa táto osobitná črta spoločných podnikov jasne uvádzala v účtovnej závierke.

    18.

    Dvor audítorov preto víta skutočnosť, že v súlade s pravidlom účtovania EÚ č. 1 (skupinové účtovníctvo), príspevky členov sa zaraďujú medzi čisté aktíva v súvahách spoločných podnikov a v poznámkach k účtovne závierke sa uvádzajú ďalšie informácie o povahe týchto príspevkov.

    19.

    Dvor audítorov zastáva názor, že vykazovanie príspevkov členov v účtovnej závierke spoločných podnikov by malo byť do maximálne možnej miery zosúladené a berie na vedomie zámer Komisie vydať v tejto súvislosti pre spoločné podniky podrobné usmernenie.

    ĎALŠIE POZNÁMKY

    Systémy vnútornej kontroly

    20.

    Spoločný podnik je vo svojej začiatočnej fáze prevádzky a v roku 2009 ešte úplne nezaviedol systém vnútorných kontrol a systém pre finančné informácie. Ku koncu roka účtovník príslušné obchodné procesy zatiaľ nesformalizoval a nepotvrdil tak, ako sa to vyžaduje v rozpočtových pravidlách spoločného podniku.

    21.

    Ďalšia práca je potrebná predovšetkým v oblasti dokumentácie procesov a činností IT, ako aj v oblasti mapovania rizík IT. Spoločný podnik v roku 2009 rovnako nevypracoval plán na zabezpečenie pokračovania činnosti ani stratégiu v oblasti ochrany údajov.

    Chýbajúca hostiteľská dohoda

    22.

    Podľa nariadenia Rady, ktorým sa zakladá spoločný podnik IIL, sa medzi spoločným podnikom IIL a Belgickom uzatvorí hostiteľská dohoda týkajúca sa kancelárskych priestorov, výsad a imunít a inej podpory, ktorú Belgicko poskytne spoločnému podniku. Ku koncu roka 2009 však takáto dohoda nebola uzavretá.

    Vnútorný audit a útvar vnútorného auditu Komisie

    23.

    V článku 73 rozpočtových pravidiel spoločného podniku sa stanovuje, že spoločný podnik má oddelenie vnútorného auditu, ktoré je povinné dodržiavať príslušné medzinárodné štandardy. Tento dôležitý prvok systému vnútornej kontroly však ku koncu roku 2009 nebol zavedený.

    24.

    V súlade s postojmi vyjadrenými v stanovisku č. 4/2008 k nariadeniu o rozpočtových pravidlách spoločného podniku pre energiu jadrovej syntézy a v stanovisku č. 2/2010 k pravidlám financovania spoločného podniku SESAR, Dvor audítorov zastáva názor, že by sa malo objasniť súčasné ustanovenie stanov spoločného podniku o úlohe vnútorného audítora Komisie.

    25.

    V článku 10 stanov spoločného podniku IIL sa uvádza, že za vykonávanie funkcií zverených vnútornému audítorovi Komisie zodpovedá správna rada spoločného podniku. Takéto ustanovenie je vhodné pre oddelenie vnútorného auditu spoločného podniku, nie však pre vnútorného audítora Komisie, ktorý zodpovedá za všeobecný rozpočet EÚ ako celok.

    Túto správu prijala komora II, ktorej predsedá Morten LEVYSOHN, člen Dvora audítorov, v Luxemburgu na svojom zasadnutí 20. októbra 2010.

    Za Dvor audítorov

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    predseda

    Tabuľka

    Spoločný podnik Iniciatívy pre inovačné lieky (Brusel)

    Oblasti kompetencií Únie vyplývajúce zo Zmluvy o fungovaní EÚ

    Kompetencie spoločného podniku stanovené v nariadení Rady (ES) č. 73/2008

    Správa

    Zdroje, ktoré mal spoločný podnik k dispozícii v roku 2009

    Hlavné úspechy v roku 2009

    Zmluva o fungovaní Európskej únie

    Hlava XIX – Výskum a technologický rozvoj a kozmický priestor

    V článku 187 (predtým článok 171 Zmluvy o ES) sa uvádza:

    Únia môže zakladať spoločné podniky alebo iné štruktúry potrebné pre účinné vykonanie programov Únie v oblasti výskumných a pilotných programov a programov technologického rozvoja.

    V článku 188 ods. 1 (predtým článok 172 ods. 1 Zmluvy o ES) sa uvádza:

    Rada prijme na návrh Komisie a po porade s Európskym parlamentom a Hospodárskym a sociálnym výborom ustanovenia uvedené v článku 187.

    Ciele

    V článku 2 nariadenia Rady (ES) č. 73/2008 sa stanovuje:

    Spoločný podnik IIL prispieva k vykonávaniu siedmeho rámcového programu, a najmä témy Zdravie osobitného programu Spolupráca, ktorým sa vykonáva siedmy rámcový program. Jeho cieľom je významne zvýšiť efektívnosť a účinnosť procesu vývoja liekov s dlhodobým zámerom, aby farmaceutické odvetvie vyrábalo účinnejšie a bezpečnejšie inovačné lieky. Spoločný podnik IIL najmä:

    a)

    podporuje „predkonkurenčný farmaceutický výskum a vývoj“ v členských štátoch a krajinách pridružených k siedmemu rámcovému programu prostredníctvom koordinovaného prístupu na prekonanie zistených problematických miest výskumu v procese vývoja liekov;

    b)

    podporuje realizáciu výskumných priorít uvedených vo výskumnom pláne spoločnej technologickej iniciatívy pre inovačné lieky (ďalej len „výskumné činnosti“), najmä udeľovaním grantov na základe súťažných výziev na predloženie návrhov;

    c)

    zabezpečuje komplementárnosť s inými činnosťami siedmeho rámcového programu;

    d)

    je verejno-súkromným partnerstvom zameraným na zvýšenie investícií do výskumu v biofarmaceutickom sektore v členských štátoch a krajinách pridružených k siedmemu rámcovému programu prostredníctvom zlúčenia zdrojov a podpory spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom;

    e)

    podporuje zapojenie malých a stredných podnikov (MSP) do svojej činnosti v súlade s cieľmi siedmeho rámcového programu.

    Úlohy

    V článku 1 stanov tvoriacich prílohu k nariadeniu Rady sa stanovuje:

    Hlavné úlohy a činnosti spoločného podniku IIL sú:

    a)

    zabezpečiť vytvorenie a udržateľné riadenie spoločnej technologickej iniciatívy pre inovačné lieky;

    b)

    vymedziť a realizovať ročný plán plnenia uvedený v článku 18 prostredníctvom výziev na predloženie návrhov projektov;

    c)

    uskutočňovať pravidelné preskúmania a všetky potrebné úpravy výskumného plánu spoločnej technologickej iniciatívy pre inovačné lieky z hľadiska vedeckého vývoja, ku ktorému dôjde počas vykonávania plánu;

    d)

    mobilizovať potrebné zdroje verejného a súkromného sektora;

    e)

    vytvoriť a rozvíjať úzku a dlhodobú spoluprácu medzi Úniou, priemyslom a ostatnými zainteresovanými stranami, ako napríklad regulačnými orgánmi, organizáciami pacientov, akademickými a klinickými strediskami, ako aj spoluprácu medzi priemyslom a akademickou obcou;

    f)

    uľahčovať koordináciu s vnútroštátnymi a medzinárodnými činnosťami v tejto oblasti;

    g)

    uskutočňovať činnosti zamerané na komunikáciu a šírenie informácií;

    h)

    komunikovať a spolupôsobiť s členskými štátmi a krajinami pridruženými k siedmemu rámcovému programu prostredníctvom skupiny osobitne zriadenej na tento účel;

    i)

    organizovať aspoň výročné stretnutie (ďalej len „fórum zainteresovaných strán“) so záujmovými skupinami s cieľom zabezpečiť otvorenosť a transparentnosť výskumných činností spoločného podniku IIL voči zainteresovaným stranám;

    j)

    informovať právnické osoby, ktoré so spoločným podnikom IIL uzatvorili dohodu o grante, o možnostiach pôžičiek od Európskej investičnej banky, predovšetkým o finančnom nástroji s rozdelením rizika zriadeným podľa siedmeho rámcového programu;

    k)

    zverejňovať informácie o projektoch vrátane mien účastníkov a výšky finančného príspevku spoločného podniku IIL na účastníka;

    l)

    zabezpečiť účinnosť spoločnej technologickej iniciatívy pre inovačné lieky;

    m)

    vykonávať akúkoľvek inú činnosť potrebnú na dosiahnutie cieľov uvedených v článku 2 tohto nariadenia.

    1.   Správna rada

    Správna rada je hlavným rozhodovacím orgánom spoločného podniku IIL a zodpovedá za dohľad nad spoločným podnikom pri dosahovaní jeho cieľov. Zabezpečuje úzku spoluprácu medzi spoločným podnikom a jeho členmi pri vykonávaní jeho činností. Z tohto dôvodu garantuje splnenie cieľov stanovených spoločným podnikom IIL, najmä prekonanie problematickým miest v Európskom farmaceutickom výskume a vývoji a podporu biomedicínskeho výskumu v prospech pacientov.

    2.   Výkonný riaditeľ

    Výkonný riaditeľ, ktorý je vymenovaný správnou radou, je ako vedúci výkonný pracovník zodpovedný za každodenné riadenie spoločného podniku IIL v súlade s rozhodnutiami správnej rady. V tejto súvislosti pravidelne informuje správnu radu a vedecký výbor, ako aj odpovedá na akékoľvek ich osobitné ad hoc žiadosti o informácie. Výkonný riaditeľ je právnym zástupcom spoločného podniku IIL. Svoje úlohy vykonáva úplne nezávisle a zodpovedá sa správnej rade.

    3.   Vedecký výbor

    Vedecký výbor je poradným orgánom správnej rady a svoju činnosť vykonáva v úzkom spojení s výkonným úradom a s jeho podporou.

    Poskytuje poradenstvo o výskumnom pláne, o vedeckých prioritách pre návrh ročného plánu plnenia a o dosiahnutých vedeckých úspechoch opísaných vo výročnej správe o činnosti.

    Spoločnému podniku IIL poskytujú podporu aj dva externé poradné orgány:

    4.   Skupina zástupcov štátov IIL

    Skupina zástupcov štátov IIL sa skladá z jedného zástupcu každého členského štátu a každej krajiny pridruženej k rámcovému programu. Má vo vzťahu k spoločnému podniku IIL poradnú funkciu a vystupuje ako prostredník medzi spoločným podnikom IIL a príslušnými zainteresovanými stranami v jednotlivých krajinách.

    5.   Fórum zainteresovaných strán

    Fórum zainteresovaných strán je zasadnutie otvorené pre všetky zainteresované strany, ktoré aspoň raz ročne zvoláva výkonný riaditeľ.

    6.   Vonkajšia kontrola

    Dvor audítorov.

    7.   Orgán udeľujúci absolutórium

    Parlament na odporúčanie Rady.

    Rozpočet

    81,9 mil. EUR financovaných z príspevku Únie a 50 % prevádzkových nákladov prijatých zo združenia EFPIA (0,5 mil.).

    Stav zamestnancov k 31. decembru 2009

    29 pracovných miest v ročnom pláne pracovných miest, z toho 12 obsadených pracovných miest k 31. decembru 2009 pridelených na tieto úlohy:

    výkonný riaditeľ: 1,

    vedecké úlohy: 3,

    prevádzkové úlohy: 5,

    administratívne úlohy: 3.

    Zriadenie spoločného podniku IIL a riadenie

    Správna rada rokovala trikrát.

    Vedecký výbor taktiež rokoval trikrát.

    Skupina zástupcov štátov sa stretla dvakrát.

    Výkonný riaditeľ spoločného podniku IIL, Michel Goldman, bol vymenovaný správnou radou 10. júna 2009 a do výkonu funkcie nastúpil 16. septembra 2009. Medzičasom plnil funkciu priebežného výkonného riaditeľa Alain Vanvossel, ktorého do tejto funkcie vymenovala Európska komisia.

    Hlavnou úlohou v roku 2009 boli prípravné opatrenia potrebné v súvislosti so samostatnosťou, ktorá bola spoločnému podniku IIL udelená 16. novembra 2009.

    Medzi tieto opatrenia patrili najmä prijatie zamestnancov a zriadenie kancelárskych priestorov spoločného podniku IIL, ako aj vytvorenie postupov pre administratívne a prevádzkové činnosti.

    Spolu so samostatnosťou získal spoločný podnik IIL prevádzkovú kapacitu na plnenie svojho rozpočtu. Do súčasnosti bola za založenie a počiatočnú prevádzku spoločného podniku IIL zodpovedná Európska komisia v spolupráci s ďalším zakladajúcim členom v súlade s článkom 16 nariadenia Rady, ktorým sa založil spoločný podnik IIL.

    Výzva na predloženie návrhov a riadenie projektov

    Prvá výzva na predloženie návrhov uverejnená v roku 2008 bola finalizovaná a v dvojstupňovom konaní sa za pomoci nezávislých odborníkov vybralo 15 návrhov projektov. Väčšina dohôd o grante sa odoslala projektovým koordinátorom na podpis a desať z nich sa ku koncu roka začalo.

    Druhá výzva spoločného podniku IIL bola vydaná 27. novembra 2009 a termín pre prvú fázu konania bol február 2010.

    Infraštruktúra IT

    V dočasnom sídle IIL bola sprevádzaná infraštruktúra IT. Štruktúra bude prepracovaná a znovuzavedená v budúcich priestoroch.

    Nástroj na predkladanie návrhov bol celý prepracovaný a pridal sa špecializovaný modul pre uchádzajúce sa konzorciá, ktorý umožňuje predložiť a posúdiť prejavenia záujmu (fáza 1 výzvy na predloženie návrhov).

    Komunikácia

    V priebehu roka 2009 sa uskutočnili tri veľké komunikačné podujatia. Dňa 14. septembra sa konalo podujatie pre tlač za účelom predstavenia nového výkonného riaditeľa a tematických oblastí druhej výzvy na predloženie návrhov IIL.

    Dňa 17. novembra sa uskutočnil informačný deň o druhej výzve pre potenciálnych uchádzačov.

    Dňa15. decembra sa uskutočnilo podujatie pri príležitosti udelenia autonómie spoločnému podniku.

    Zdroj: Údaje poskytnuté spoločným podnikom.

    ODPOVEĎ SPOLOČNÉHO PODNIKU

    Plnenie rozpočtu

    Bod 16

    Spoločný podnik Iniciatívy pre inovačné lieky uznáva, že miera plnenia platieb v roku 2009 bola nízka. Vznikla v dôsledku skutočnosti, že fungovanie spoločného podniku sa nachádzalo v počiatočnej fáze.

    Systémy vnútornej kontroly

    Body 20 – 21

    Spoločný podnik Iniciatívy pre inovačné lieky uznáva poznámky Dvora audítorov. Spoločný podnik pokračuje vo vývoji svojich vnútorných kontrol a podniká kroky na vyriešenie otázok, na ktoré poukázal Dvor audítorov.

    Chýbajúca hostiteľská dohoda

    Bod 22

    Spoločný podnik Iniciatívy pre inovačné lieky pokračuje v spolupráci na účely vykonávania ustanovení hostiteľskej dohody a očakáva výsledky ďalších krokov v rámci postupu, ktorého cieľom je podpísanie uvedenej dohody.

    Vnútorný audit a útvar vnútorného auditu Komisie

    Bod 23

    Vnútorný audítor bude vymenovaný s účinnosťou od novembra 2010.


    (1)  Nariadenie Rady (ES) č. 73/2008 z 20. decembra 2007, ktorým sa zakladá spoločný podnik pre vykonávanie spoločnej technologickej iniciatívy pre inovačné lieky (Ú. v. EÚ L 30, 4.2.2008, s. 38).

    (2)  Súčasťou tejto účtovnej závierky je správa o rozpočtovom a finančnom hospodárení za daný rok, ktorá okrem iného obsahuje informácie o miere čerpania rozpočtových prostriedkov a súhrnné informácie o presunoch rozpočtových prostriedkov medzi rôznymi rozpočtovými položkami.

    (3)  Finančné výkazy obsahujú súvahu a výkaz hospodárskeho výsledku, ako aj prehľad hlavných účtovných postupov a ďalšie vysvetľujúce poznámky.

    (4)  Správa o plnení rozpočtu pozostáva z výkazu o výsledku rozpočtového hospodárenia a prílohy k nemu.

    (5)  Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1.

    (6)  Finančné pravidlá spoločného podniku IIL prijaté rozhodnutím jeho správnej rady 2. februára 2009.

    (7)  Článok 33 nariadenia Komisie (ES, Euratom) č. 2343/2002 z 19. novembra 2002 (Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 72).

    (8)  Článok 38 nariadenia (ES, Euratom) č. 2343/2002.

    (9)  Pravidlá týkajúce sa vykazovania účtov a účtovníctva orgánov EÚ sú stanovené v prvej kapitole siedmej hlavy nariadenia (ES, Euratom) č. 2343/2002z 19. novembra 2002, naposledy zmeneného a doplneného nariadením (ES, Euratom) č. 652/2008 z 9. júla 2008 (Ú. v. EÚ L 181, 10.7.2008, s. 23), a sú súčasťou nariadenia o rozpočtových pravidlách spoločného podniku IIL.

    (10)  Medzinárodná federácia účtovníkov (IFAC) a Medzinárodné štandardy najvyšších kontrolných inštitúcii (ISSAI).


    Top