EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0559

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEJ RADE Stanovisko Komisie podľa článku 355 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie k iniciatíve francúzskej vlády za zmenu štatútu ostrova Svätý Bartolomej voči Európskej únii

/* KOM/2010/0559 v konečnom znení */

52010DC0559

/* KOM/2010/0559 v konečnom znení */ OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEJ RADE Stanovisko Komisie podľa článku 355 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie k iniciatíve francúzskej vlády za zmenu štatútu ostrova Svätý Bartolomej voči Európskej únii


[pic] | EURÓPSKA KOMISIA |

Brusel, 18.10.2010

KOM(2010) 559 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEJ RADE

Stanovisko Komisie podľa článku 355 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie k iniciatíve francúzskej vlády za zmenu štatútu ostrova Svätý Bartolomej voči Európskej únii

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEJ RADE

Stanovisko Komisie podľa článku 355 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej úniek iniciatíve francúzskej vlády za zmenu štatútu ostrova Svätý Bartolomej voči Európskej únii

Francúzska republika predložila Európskej rade iniciatívu za zmenu štatútu ostrova Svätý Bartolomej voči Európskej únii podľa čl. 355 ods. 6 ZFEÚ. Na toto územie sa v súčasnosti vzťahujú kombinované ustanovenia článku 355 ods. 1 a článku 349 ZFEÚ. Francúzska republika navrhuje udeliť mu od 1. januára 2012 štatút zámorských krajín a území, na ktorý sa vzťahujú kombinované ustanovenia článku 355 ods. 2 ZFEÚ a štvrtej časti tejto zmluvy.

V článku 355 ods. 6 ZFEÚ sa stanovuje: „Európska rada môže na základe iniciatívy dotknutého členského štátu prijať rozhodnutie, ktorým sa vo vzťahu k Únii mení a dopĺňa postavenie dánskej, francúzskej alebo holandskej krajiny alebo územia uvedených v odsekoch 1 a 2 . Európska rada sa uznáša jednomyseľne po porade s Komisiou.“

V súlade s uvedeným ustanovením sa Rada [ dátum sa spresní ] o tejto iniciatíve radila s Komisiou.

Komisia preskúmala iniciatívu Francúzska výlučne z hľadiska dôsledkov, ktoré by táto zmena mala na samotné ustanovenia článku 355 ZFEÚ. Podľa týchto ustanovení a od dátumu nadobudnutia účinnosti zmeny štatútu sa na území ostrova Svätý Bartolomej už nebude uplatňovať právo Únie s výnimkou štvrtej časti ZFEÚ.

Vzhľadom na tento záver sa Komisia domnieva, že je potrebné sa v tomto stanovisku vysloviť ku dvom otázkam, a to k otázke meny a daní.

Menový systém

Z dokumentov predložených Európskej rade vyplýva, že si Francúzsko želá, aby sa na ostrove Svätý Bartolomej naďalej používalo euro. Medzi Francúzskom a Európskou úniou sa bude musieť na tento účel uzavrieť menová dohoda s cieľom zabezpečiť zachovanie uplatňovania právnych predpisov Spoločenstva v oblastiach nevyhnutných pre dobré fungovanie hospodárskej a menovej Únie (najmä pokiaľ ide o menové a finančné právne predpisy, právne predpisy týkajúce sa boja proti praniu špinavých peňazí a boja proti falšovaniu) podľa vzoru existujúcich alebo prebiehajúcich dohôd.

Vo vysvetľujúcom dokumente pripojenom k iniciatíve Francúzsko výslovne uviedlo, že „ prijme záväzky, ktoré sú považované za nevyhnutné nato, aby na ostrove Svätý Bartolomej bolo možné uplatňovať pravidlá týkajúce sa boja proti falšovaniu peňazí, boja proti nezákonnému obehu kapitálu a praniu špinavých peňazí, ako aj pravidlá týkajúce sa administratívnej spolupráce“.

Komisia tento záväzok berie na vedomie a vo vhodnom čase Rade odporučí začať rozhovory o uzatvorení menovej dohody medzi Európskou úniou a Francúzskom podľa článku 219 ods. 3 ZFEÚ. Toto odporúčanie bude zahŕňať najmä návrh rokovacích smerníc, ktoré bude na tento účel potrebovať Komisia. V súlade s platnými postupmi prípravy menových dohôd by sa rokovaní mala zúčastniť aj Európska centrálna banka.

Daňový systém

V záujme dobrého fungovania vnútorného trhu Únia prijala európsku politiku týkajúcu sa dobrej správy v daňových záležitostiach opísanú v oznámení Komisie KOM(2009) 201. Táto politika zahŕňa ustanovenia s cieľom okrem iného predchádzať cezhraničnému vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a daňovým únikom. Zahŕňa aj kódex správania v oblasti zdaňovania podnikov s cieľom bojovať proti škodlivej daňovej súťaži[1].

V oblasti daňovej spolupráce Únia prijala smernicu 77/799/EHS o vzájomnej pomoci príslušných úradov členských štátov v oblasti priamych daní[2], ako aj smernicu 2003/48/ES o zdaňovaní príjmu z úspor v podobe výplaty úrokov[3].

Komisia zastáva názor, že v nadväznosti na zmenu štatútu ostrova Svätý Bartolomej by sa malo zmluvnými ustanoveniami zaručiť, aby sa mechanizmy oboch uvedených smerníc v oblasti daňovej pomoci a spolupráce a v oblasti zdaňovania úspor na toto územie uplatňovali aj v budúcnosti.

Vo vysvetľujúcom dokumente pripojenom k návrhu Francúzsko výslovne uviedlo, že „prijme záväzky, ktoré sa považujú za potrebné na uplatňovanie pravidiel týkajúcich sa daňovej transparentnosti“.

Komisia tento záväzok berie na vedomie a vo vhodnom čase Rade odporučí začať rozhovory o uzatvorení príslušných dohôd na základe článku 218 ZFEÚ. Toto odporúčanie bude zahŕňať najmä návrh rokovacích smerníc potrebných na tento účel.

Pokiaľ ide o škodlivú daňovú súťaž, Komisia pripomína záväzok Francúzska prijatý spolu s ostatnými členskými štátmi v rámci spomínaného kódexu správania v oblasti zdaňovania podnikov. Podľa uvedeného dokumentu sa členské štáty zaväzujú podporovať prijímanie zásad na elimináciu škodlivých opatrení v daňovej oblasti na územiach, na ktoré sa neuplatňuje zmluva. Komisia vychádza zo zásady, že tento záväzok, osobitne pokiaľ ide o uvedené územia, sa bude uplatňovať aj na ostrov Svätý Bartolomej od začatia platnosti zmeny štatútu ostrova.

Iné oblasti

Z dôvodu úplnosti Komisia rovnako uvádza, že zmena štatútu by si mohla vyžadovať technické prispôsobenie v rôznych oblastiach sekundárnych právnych predpisov, najmä v oblasti pridruženia zámorských krajín a území k Európskej únii, regionálnej politiky, zamestnanosti, poľnohospodárstva, námornej politiky a colnej únie. Tieto prispôsobenia by sa mohli uskutočniť tak, aby brali do úvahy zmenu štatútu podľa uvedeného časového plánu (zmena štatútu 1. januára 2012).

Záver

Zmena štatútu ostrova Svätý Bartolomej vo všeobecnosti nepredstavuje osobitné problémy, pokiaľ ide o právo Únie. Určité technické prispôsobenie sekundárnych právnych predpisov je však potrebné. Rovnako Komisia považuje za potrebné, hlavne s cieľom zachovania záujmov Únie po dátume zmeny štatútu, aby sa uzavreli dohody medzi Francúzskom a Európskou úniou, pokiaľ ide o:

- zachovanie eura, ako aj právnych predpisov týkajúcich sa dobrého fungovania hospodárskej a menovej Únie;

- dobrej správy v daňových záležitostiach a presnejšie vzájomnej pomoci v oblasti daní a zdaňovania úspor.

[1] Rezolúcia Rady a zástupcov vlád členských štátov na zasadnutí Rady 1. decembra 1997 o kódexe správania v oblasti zdaňovania podnikov, Ú. v. ES C 2, 6.1.1998, s. 2.

[2] Ú. v. ES L 336, 27.12.1977, s. 15.

[3] Ú. v. EÚ L 157, 26.6.2003, s. 38.

Top