Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0198

    Návrh na rozhodnutie Rady o prijatí doplnkového výskumného programu, ktorý má vykonávať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu

    /* KOM/2009/0198 v konečnom znení */

    52009PC0198

    Návrh na rozhodnutie Rady o prijatí doplnkového výskumného programu, ktorý má vykonávať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu /* KOM/2009/0198 v konečnom znení */


    [pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

    Brusel, 22.4.2009

    KOM(2009) 198 v konečnom znení

    Návrh na

    ROZHODNUTIE RADY

    o prijatí doplnkového výskumného programu, ktorý má vykonávať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu

    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1. KONTEXT NÁVRHU

    Rada prijala 19. februára 2004 trojročný doplnkový výskumný program, ktorý by malo uskutočňovať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (2004-2006) a ktorý sa týka prevádzky spoločenstvového reaktora s vysokým tokom neutrónov (HFR - High Flux Reactor) v Pettene (Holandsko). Rada prijala 26. novembra 2007 jednoročné predĺženie tohto doplnkového programu (2007). Tento program teda skončil 31. decembra 2007. HFR bol aj naďalej v prevádzke po celý rok 2008 bez doplnkového výskumného programu, pričom sa vynakladalo úsilie, aby sa jeho prevádzka a využitie zakladali na nezávislom a trvalejšom právnom režime. Keďže toto úsilie vyšlo nazmar, bude teraz nevyhnutné zabezpečiť ďalšiu finančnú podporu v rámci nového doplnkového výskumného programu.

    Toto oznámenie sa teda týka nového trojročného programu zameraného na prevádzku HFR (2009-2011).

    Komisia využíva HFR v súlade s dohodou medzi organizáciou Euratom a Holandskom z 25. júla 1961. Podľa tejto dohody sa Komisia v mene Spoločenstva zaviazala vybudovať potrebné zariadenia a poskytnúť dodatočné vybavenie s cieľom umožniť „optimálne využitie“ týchto zariadení (vrátane HFR). Táto dohoda bola podpísaná na obdobie 99 rokov. Na jej vykonávanie obe strany uzavreli 31. októbra 1962 zmluvu o dlhodobom prenájme na 99 rokov, ktorou sa udeľuje právo in rem („bail emphytéotique”).

    HFR zohráva v Európskej únii dôležitú úlohu pri podpore bezpečných jadrových technológií, vo výskume materiálov pre termojadrovú fúziu, v základnom výskume a v lekárskych aplikáciách:

    - Napriek poklesu zdrojov na výskum a vývoj v oblasti jadrového štiepenia je HFR aj naďalej veľmi aktívny v oblasti bezpečnosti existujúcich a budúcich reaktorov. HFR sa podieľa na týchto programoch: starnutie reaktorov a riadenie životného cyklu reaktorov, zlepšenie bezpečnosti jadrových palív, transmutácia jadrového odpadu so zreteľom na zlepšenie podmienok pre konečnú likvidáciu odpadu, štúdie pre novú generáciu jadrových reaktorov (generácia IV) týkajúce sa bezpečnosti jadrových palív.

    - V základnom výskume sa neutrónové zväzky využívajú na štúdium štruktúry materiálov. Táto oblasť činnosti sa neustále vyvíja a prispieva k pochopeniu mechanizmov narušovania materiálov a zmierňovania týchto mechanizmov v súvislosti s bezpečnosťou existujúcich jadrových elektrární. Skúmajú sa metódy nedeštruktívnych vyhodnocovacích techník, ktoré využívajú neutrónové zväzky a vlastnosti neutrónov. Prostredníctvom európskej siete sa realizuje úsilie o koordináciu, šírenie výsledkov a podpora harmonizácie.

    - Reaktor sa takisto využíva na komerčnú výrobu rádioizotopov pre vyše 60 % z 10 miliónov lekárskych diagnóz určovaných každý rok v Európe. Jeho výkon robí z neho v tejto oblasti dôležité zariadenie pre európske farmaceutické spoločnosti. Navyše vďaka polohe reaktora v Európe sa jeho produkcia rýchlo zasiela do európskych lekárskych stredísk. To má zásadný význam pre najčastejšie používané izotopy s krátkym polčasom rozpadu.

    - HFR je takisto zariadením odbornej prípravy pre doktorandov a držiteľom doktorátu vykonávajúcim svoje výskumné činnosti prostredníctvom európskych programov.

    2. KONZULTÁCIE SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENIE VPLYVU

    Spomedzi členských štátov, s ktorými sa uskutočnili konzultácie so zreteľom na ich výskumné aktivity v jadrovom odvetví, tri členské štáty (Holandsko, Francúzsko a Belgicko) súhlasili, že budú poskytovať finančné prostriedky na HFR.

    3. PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

    Návrh sa zakladá na článku 7 Zmluvy o Euratome.

    4. VPLYV NA ROZPOČET

    Na základe finančného výkazu tohto nového doplnkového programu sa očakáva, že príspevok poskytnú tri zúčastnené členské štáty, konkrétne Holandsko, Francúzsko a Belgicko. Suma príspevkov od týchto troch členských štátov je vo výške približne 35 miliónov EUR. Táto suma zhŕňa opatrenia na vyradenie reaktora z prevádzky. Časťou týchto príspevkov podľa tohto doplnkového programu sa uhradia výdavky (vrátane opatrení týkajúcich vyradenia z prevádzky), ktoré vznikli na účely prevádzky HFR počas roku 2008, t. j. obdobia, keď na takéto financovanie nebol zavedený doplnkový program ani iný mechanizmus.

    Komisia potvrdzuje vyhlásenie zaznamenané v zápisnici zo zasadnutia Rady z 27. júna 1996, ktorým vyhlásila, že „HFR môže na základe adekvátneho financovania prispievať k vykonávaniu programov Spoločenstva, či už v kontexte s rámcovými programami, alebo mimo neho. Táto účasť bude prebiehať na základe hospodárskej súťaže alebo prostredníctvom poskytovania služieb ožarovania pre ústavy SVC v rámci vykonávania ich príslušných činností.“ To znamená, že Komisia nebude prispievať na prevádzkové náklady HFR finančnými prostriedkami zo svojho inštitucionálneho rozpočtu vrátane akýchkoľvek nákladov na údržbu alebo opravu reaktora.

    5. ĎALŠIE INFORMÁCIE

    Neuplatňuje sa

    Návrh na

    ROZHODNUTIE RADY

    o prijatí doplnkového výskumného programu, ktorý má vykonávať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä na jej článok 7,

    so zreteľom na návrh Komisie,

    po konzultácii s Výborom pre vedu a techniku[1],

    keďže:

    (1) V rámci Európskeho výskumného priestoru reaktor s vysokým tokom neutrónov (ďalej len „HFR“) v Pettene je a určitý čas zostane dôležitým prostriedkom, ktorý má Únia k dispozícii na to, aby prispievala k náukám o materiáloch a testovaniu materiálov, k jadrovej medicíne a k výskumu bezpečnosti v oblasti jadrovej energie.

    (2) Prevádzka HFR bola podporená súborom doplnkových výskumných programov, z ktorých platnosť posledného, rozhodnutia Rady č. 2007/773/Euratom z 26. novembra 2007 o jednoročnom predĺžení súčasného doplnkového výskumného programu, ktorý za Európske spoločenstvo pre atómovú energiu uskutočňuje Spoločné výskumné centrum, uplynula 31.decembra 2007[2].

    (3) HFR bol aj naďalej v prevádzke po celý rok 2008 bez doplnkového výskumného programu, pričom sa vynakladalo úsilie na to, aby sa jeho prevádzka a využívanie zakladali na nezávislom a trvalejšom právnom režime. Keďže toto úsilie vyšlo nazmar, je nevyhnutné zaistiť pokračovanie finančnej podpory podľa nového doplnkového výskumného programu.

    (4) Prevádzka HFR je s jeho terajšou prevádzkovou licenciou možná najmenej do roku 2015.

    (5) Pretože HFR je aj naďalej potrebný ako nenahraditeľná infraštruktúra pre spoločenstvový výskum v oblasti zlepšovania bezpečnosti existujúcich jadrových reaktorov, ochrany zdravia vrátane vývoja lekárskych izotopov pre lekársky výskum, jadrovej syntézy, základného výskumu a odbornej prípravy i odpadového hospodárstva vrátane možnosti študovať bezpečnosť správania sa jadrových palív pre novú generáciu reaktorových systémov, malo by sa v jeho prevádzke pokračovať na základe tohto dodatkového výskumného programu do roku 2011.

    (6) Holandsko, Francúzsko a Belgicko by pre svoj osobitný záujem o ďalšiu prevádzku HFR mali, ako už naznačili, financovať tento program prostredníctvom finančných príspevkov do všeobecného rozpočtu Európskych spoločenstiev pomocou pripísaného príjmu.

    (7) Príspevkami podľa tohto doplnkového programu by sa mali takisto uhradiť výdavky vynaložené počas roku 2008,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Doplnkový program výskumu týkajúci sa prevádzky reaktora s vysokým tokom (HFR) v Pettene (ďalej len „program“), ktorého ciele sú stanovené v prílohe I, sa prijíma na dobu troch rokov zo začiatkom 1. januára 2009.

    Článok 2

    Odhadovaná výška nevyhnutného príspevku na vykonanie programu je 34,992 miliónov EUR. Rozpis tejto sumy je stanovený v prílohe II. Tento príspevok sa pokladá za pripísaný príjem v súlade s článkom 18 ods. 2 nariadenia Rady č. 1605/2002[3].

    Článok 3

    1. Riadením programu je poverená Komisia. Na tento účel požiada o služby Spoločné výskumné centrum.

    2. Správna rada Spoločného výskumného centra musí byť o vykonávaní programu sústavne informovaná.

    Článok 4

    Komisia predloží každý rok do 15. septembra Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní tohto rozhodnutia.

    Článok 5

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie .

    Uplatňuje sa od 1. januára 2009

    Článok 6

    Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

    V Bruseli

    Za Radu

    predseda

    PRÍLOHA I

    VEDECKÉ A TECHNICKÉ CIELE

    Hlavné ciele programu sú tieto:

    1. Zaistiť bezpečnú a spoľahlivú prevádzku reaktora s vysokým tokom neutrónov (HFR) tak, aby sa zaručila dostupnosť toku neutrónov na pokusné účely.

    2. Umožniť výskumným ústavom efektívne využívať HFR v širokej škále odborov: zlepšenie bezpečnosti existujúcich jadrových reaktorov, ochrana zdravia vrátane vývoja lekárskych izotopov na riešenie otázok lekárskeho výskumu, jadrová syntéza, základný výskum a odborná príprava a odpadové hospodárstvo vrátane možnosti študovať bezpečnosť správania sa jadrových palív pre novú generáciu reaktorových systémov.

    ___________________________________________________________________________

    PRÍLOHA II

    ROZDELENIE PRÍSPEVKOV

    Príspevky určené na program pochádzajú z Holandska, Francúzska a Belgicka.

    Rozdelenie týchto príspevkov je takéto:

    Holandsko : 32,892 miliónov EUR;

    Francúzsko : 0,9 miliónov EUR

    Belgicko: 1,2 miliónov EUR

    Spolu : 34,992 miliónov EUR.

    Tieto príspevky sa platia do všeobecného rozpočtu Európskych spoločenstiev a musia sa prideliť na tento program. Z príspevkov podľa tohto doplnkového programu sa môžu takisto uhrádzať výdavky na prevádzku HFR počas roku 2008.

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1. NÁZOV NÁVRHU:

    Doplnkový výskumný program, ktorý má vykonávať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu.

    2. RÁMEC ABM/ABB

    Príslušná(-é) oblasť(-ti) politiky a súvisiace činnosti:

    Oblasť politiky: Kapitola 10 – Priamy výskum

    Činnosť: 10 04 Dokončenie predchádzajúcich rámcových programov a ostatné činnosti

    3. ROZPOČTOVÉ POLOŽKY

    3.1. Rozpočtové položky [prevádzkové položky a súvisiace položky technickej a administratívnej pomoci (predtým položky BA)] vrátane ich názvov:

    10 04 04 Prevádzka reaktora s vysokým tokom neutrónov (HRF)

    Položka 10 04 04 02 [4] — Doplnkový program HFR (2009 až 2011)

    Položka 6 2 2 1 – Príjem z prevádzky HFR, ktorý sa má použiť na poskytnutie dodatočných finančných prostriedkov – Pripísaný príjem

    3.2. Trvanie akcie a finančného vplyvu:

    1.1.2009 až 31.12.2011 (príspevkami podľa tohto doplnkového programu sa môžu takisto uhrádzať výdavky vynaložené počas roku 2008)

    3.3. Rozpočtové charakteristiky:

    Rozpočtová položka | Druh výdavkov | Nové | Príspevok EZVO | Príspevky od žiadateľských krajín | Výdavková kapitola vo finančnom výhľade |

    Nepovinné | Nedif.[5] | ÁNO | NIE | NIE | č. 1a |

    4. ZHRNUTIE ZDROJOV

    4.1. Finančné zdroje

    4.1.1. Zhrnutie viazaných rozpočtových prostriedkov (VRP) a platobných rozpočtových prostriedkov (PRP)

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Druh výdavkov | Oddiel č. | 2009 | 2010 | 2011 | Spolu |

    Prevádzkové výdavky[6] |

    Viazané rozpočtové prostriedky (VRP) | 8.1. | a | pm | pm | pm | Pm |

    Platobné rozpočtové prostriedky (PRP) | b | pm | pm | pm | pm | pm | pm |

    Administratívne výdavky zahrnuté v referenčnej sume[7] |

    Technická a administratívna pomoc (NRP) | 8.2.4. | c | pm | pm | pm |

    CELKOVÁ REFERENČNÁ SUMA |

    Viazané rozpočtové prostriedky | a+c | pm | pm | pm |

    Platobné rozpočtové prostriedky | b+c | pm | pm | pm | pm | pm | pm |

    Administratívne výdavky nezahrnuté v referenčnej sume[8] |

    Ľudské zdroje a súvisiace výdavky (NRP) | 8.2.5. | d | pm | pm | pm |

    Administratívne náklady nezahrnuté v referenčnej sume (NRP) okrem nákladov na ľudské zdroje a súvisiacich nákladov | 8.2.6. | e | pm | pm | pm |

    Celkové orientačné finančné náklady na akciu |

    VRP SPOLU vrátane nákladov na ľudské zdroje | a+c+d+e | pm | pm | pm |

    PRP SPOLU vrátane nákladov na ľudské zdroje | b+c+d+e | pm | pm | pm | pm | pm | pm |

    Údaje o spolufinancovaní

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Subjekt podieľajúci sa na spolufinancovaní | 2009 | 2010 | 2011 | Spolu |

    Holandsko | f | 16,446 | 8,223 | 8,223 | 32,892 |

    Francúzsko | 0,300 | 0,300 | 0,300 | 0,900 |

    Belgicko | g | 0,600 | 0,300 | 0,300 | 1,200 |

    VRP SPOLU vrátane spolufinancovania | a+c+d+e+f | 17,346 | 8,823 | 8,823 | 34,992 |

    * Výdavky za rok 2008 budú pokryté príspevkami za rok 2009. Príspevky sú pripísané príjmy.

    Túto sumu vypočítali príslušné členské štáty s cieľom uviesť do rovnováhy predpokladané náklady reaktora na obdobie rokov 2008 až 2011 pri zohľadnení očakávanej úrovne obchodných príjmov. Komisia v žiadnom prípade nebude uhrádzať schodok vyplývajúci z prevádzky ani prípadné náklady na údržbu alebo opravu.

    4.1.2. Zlučiteľnosť s finančným plánovaním

    x Návrh je zlučiteľný s platným finančným plánovaním.

    ( Návrh si vyžaduje zmenu v plánovaní príslušnej výdavkovej kapitoly vo finančnom výhľade.

    ( Návrh môže vyžadovať uplatnenie ustanovení medziinštitucionálnej dohody[9] (t. j. nástroj flexibility alebo revíziu finančného výhľadu).

    4.1.3. Finančný vplyv na príjmy

    ( Návrh nemá finančný vplyv na príjmy.

    x Návrh má finančný vplyv na príjmy, a to s týmto účinkom:

    Tento doplnkový program budú financovať tri členské štáty – Holandsko, Francúzsko a Belgicko.

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 1 desatinné miesto)

    Pred akciou [Rok n-1] | Stav po akcii |

    Počet ľudských zdrojov spolu | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. |

    5. CHARAKTERISTIKY A CIELE

    5.1. Potreba, ktorá sa má uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte

    HFR zohráva v Európskej únii HFR dôležitú úlohu pri podpore bezpečných jadrových technológií, v oblastiach výskumu starnutia jadrových elektrární a predĺženia ich životnosti, transmutácie aktinidov s dlhým polčasom rozpadu, pokiaľ ide o lepšiu bezpečnosť uskladňovania odpadu, zlepšovanie bezpečnosti palív, štúdie bezpečnosti palív pre novú generáciu reaktorov (generácia IV). V základnom výskume sa okrem toho neutrónové zväzky využívajú na štúdium štruktúry materiálov. Táto oblasť činnosti sa neustále vyvíja a prispieva k pochopeniu, akými mechanizmami dochádza k narušovaniu materiálov a ako je možné tieto mechanizmy zmierniť v súvislosti s bezpečnosťou existujúcich elektrární. V rámci termojadrovej fúzie sa uskutočňuje niekoľko projektov na skúšanie konštrukčných a množivých materiálov pre budúce reaktory na jadrovú syntézu.

    5.2. Pridaná hodnota zapojenia Spoločenstva a previazanosť návrhu s inými finančnými nástrojmi a možná synergia

    Vlastníkom HFR je Komisia. Tento doplnkový program je nevyhnutný na to, aby prevádzka reaktora mohla pokračovať, pričom sa zohľadňuje skutočnosť, že zriadenie plánovaného spoločného podniku nebolo možné, pretože takáto právna schéma nemala podporu od potenciálnych partnerov. Treba poznamenať, že popri svojom vedeckom využití je reaktor veľmi dôležitý pre zdravotníctvo (výroba rádioizotopov na zdravotnícke účely).

    5.3. Ciele, očakávané výsledky a súvisiace ukazovatele návrhu v kontexte rámca ABM

    Hlavné ciele doplnkových programov HFR sú tieto:

    1. Bezpečná a spoľahlivá prevádzka v Pettene; táto činnosť zahŕňa bežné používanie zariadenia počas maximálneho prevádzkového obdobia a dodávku toku neutrónov pre pokusy.

    2. Racionálne využívanie reaktora sa vypracuje v širokej škále odborov; hlavné témy výskumu a vývoja zahŕňajúce využitie reaktora HFR sú ilustrované týmito príkladmi: zlepšenie bezpečnosti existujúcich jadrových reaktorov a jadrových reaktorov novej generácie, ochrana zdravia vrátane vývoja lekárskych izotopov na riešenie otázok lekárskeho výskumu, výskum materiálov pre reaktory na jadrovú syntézu, základný výskum a odborná príprava, odpadové hospodárstvo vrátane možnosti študovať bezpečnosť jadrových palív pre novú generáciu reaktorov.

    5.4. Spôsob implementácie (orientačný)

    x Centralizované riadenie

    ( priamo Komisiou

    ( nepriamo delegovaním právomocí na:

    ( výkonné agentúry

    ( subjekty zriadené Spoločenstvami podľa článku 185 nariadenia o rozpočtových pravidlách

    ( národné verejné subjekty/subjekty poverené poskytovaním služieb vo verejnom záujme

    ( Zdieľané alebo decentralizované riadenie

    ( s členskými štátmi

    ( s tretími krajinami

    ( Spoločné riadenie s medzinárodnými organizáciami (uveďte konkrétne)

    Príslušné poznámky:

    6. MONITOROVANIE A HODNOTENIE

    6.1. Systém monitorovania

    Povinnosti Komisie pozostávajú z riadenia doplnkového programu a následne z podávania správ o (i) technickom stave prevádzky reaktora, (ii) jeho vedeckom využívaní, (iii) jeho rozpočtovej situácie z hľadiska príjmu finančných prostriedkov od členských štátov a (iv) uskutočnených platbách.

    Program je zahrnutý do plánovacieho cyklu ABM Spoločného výskumného centra a do ročného plánu riadenia. Monitorovanie oznámených cieľov sa preto zahrnie do výročnej správy SVC o činnosti.

    Okrem toho SVC (Ústav pre energiu) pripraví výročnú správu. Bude venovaná riadeniu doplnkového programu a bude sa zaoberať týmito skutočnosťami:

    - technické výkazníctvo poskytujúce údaje o prevádzke HFR,

    - súhrnný opis hlavných vedeckých úspechov,

    - stav činnosti týkajúcich sa opráv a údržby,

    - stav rozpočtu, pokiaľ ide o príjmy od členských štátov a použitie rozpočtu doplnkového programu (vrátane rezerv na demontáž, poplatkov za spravovanie, platby prevádzkovateľovi atď.).

    - Správa bude adresovaná Európskemu parlamentu, Rade a správnej rade SVC.

    6.2. Hodnotenie

    6.2.1. Hodnotenie ex-ante

    Toto je nové vydanie predchádzajúceho doplnkového programu. Príprava tohto nového doplnkového programu bola predmetom interného posudzovania vykonaného zúčastnenými členskými štátmi.

    6.2.2. Opatrenia prijaté po strednodobom hodnotení/hodnotení ex-post (znalosti získané z podobných predchádzajúcich skúseností)

    Obsah vykazovania sa bude zlepšovať, ako sa už uviedlo, v súlade s povinnosťami uvedenými v rozhodnutí Rady.

    6.2.3. Podmienky a interval budúcich hodnotení

    Zúčastnené členské štáty vykonajú po skončení doplnkového programu interné posúdenie.

    7. OPATRENIA PROTI PODVODOM

    Audit a vnútornú kontrolu podávania správ uvedené predtým v texte vykonávajú úradníci Spoločného výskumné centra, pričom sa zaoberajú technickými aj rozpočtovými hľadiskami. Prístup ku všetkým auditom a vnútorným kontrolám sa poskytne Dvoru audítorov.

    Kontrolu pohybu štiepnych materiálov pokrýva Euratom a MAAE.

    8. PODROBNÉ ÚDAJE O ZDROJOCH

    8.1. Ciele návrhu z hľadiska ich finančných nákladov

    Viazané rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 |

    Úradníci alebo dočasní zamestnanci[11] (XX 01 01) | A*/AD |

    B*, C*/AST |

    Zamestnanci financovaní podľa článku[12] XX 01 02 |

    Iní zamestnanci[13] financovaní podľa článku XX 01 04/05 |

    SPOLU |

    8.2.2. Opis úloh vyplývajúcich z akcie

    Jedinou úlohou vykonávanou Spoločným výskumným centrom je riadenie doplnkového programu. Títo zamestnanci Spoločného výskumného centra (1 AD a 1 AST) sú plne financovaní prostredníctvom tohto doplnkového programu.

    8.2.3. Pôvod ľudských zdrojov (štatutárny)

    x Pracovné miesta pridelené v súčasnosti na riadenie programu, ktoré sa majú nahradiť alebo predĺžiť

    ( Pracovné miesta predbežne pridelené v rámci plnenia RPS/PNR (ročnej politickej stratégie/predbežného návrhu rozpočtu) na rok n

    ( Pracovné miesta požadované v ďalšom postupe RPS/PNR

    ( Pracovné miesta preobsadzované zo zdrojov existujúcich v príslušnom riadiacom útvare (vnútorná reorganizácia)

    ( Pracovné miesta požadované na rok n, ale neplánované v rámci RPS/PNR daného roku

    8.2.4. Ostatné administratívne výdavky zahrnuté v referenčnej sume (XX 01 04/05 – Výdavky na administratívne riadenie) - neuvedené

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Rozpočtová položka (číslo a názov) | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 a nasl. | SPOLU |

    Iná technická a administratívna pomoc |

    - intra muros |

    - extra muros |

    Technická a administratívna pomoc spolu |

    8.2.5. Finančné náklady na ľudské zdroje a súvisiace náklady, ktoré nie sú zahrnuté v referenčnej sume

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Druh ľudských zdrojov | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 a nasl. |

    Úradníci a dočasní zamestnanci (XX 01 01) |

    Zamestnanci financovaní podľa článku XX 01 02 (pomocní zamestnanci, vyslaní národní experti, zmluvní zamestnanci atď.) (uveďte rozpočtovú položku) |

    Náklady na ľudské zdroje a súvisiace náklady (nezahrnuté v referenčnej sume) spolu |

    Výpočet – Úradníci a dočasní zamestnanci |

    1 AD a 1 AST sú pokryté účelovo viazanými príjmami pochádzajúcimi priamo z tohto dodatkového programu. |

    Výpočet – Zamestnanci financovaní podľa článku XX 01 02 |

    p.m. |

    8.2.6. Iné administratívne výdavky nezahrnuté v referenčnej sume v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta) |

    Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 a nasl. | SPOLU |

    XX 01 02 11 01 – Služobné cesty |

    XX 01 02 11 02 – Zasadnutia a konferencie |

    XX 01 02 11 03 – Výbory[15] |

    XX 01 02 11 04 – Štúdie a konzultácie |

    XX 01 02 11 05 – Informačné systémy |

    2 Ostatné výdavky na riadenie (XX 01 02 11) spolu |

    3 Ostatné výdavky administratívnej povahy (spresnite uvedením odkazu na rozpočtovú položku) |

    Administratívne náklady (nezahrnuté v referenčnej sume) okrem nákladov na ľudské zdroje a súvisiacich nákladov spolu |

    Výpočet – Ostatné administratívne výdavky nezahrnuté v referenčnej sume |

    p.m. |

    [pic][pic][pic]

    [1] Stanovisko z 1. apríla 2009.

    [2] Ú. v. EÚ L 312, 30.11.2007, s. 29.

    [3] Nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 z 25. júna 2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev, Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1.

    [4] Má sa vytvoriť nová rozpočtová položka.

    [5] Nediferencované rozpočtové prostriedky, ďalej len „NRP“.

    [6] Výdavky, ktoré nespadajú do kapitoly xx 01 príslušnej hlavy xx.

    [7] Výdavky, ktoré spadajú do článku xx 01 04 hlavy xx.

    [8] Výdavky v rámci kapitoly xx 01 iné ako výdavky podľa článkov xx 01 04 alebo xx 01 05.

    [9] Pozri body 19 a 24 medziinštitucionálnej dohody.

    [10] Ako sa uvádza v oddiele 5.3.

    [11] Náklady, ktoré NIE sú zahrnuté v referenčnej sume.

    [12] Náklady, ktoré NIE sú zahrnuté v referenčnej sume.

    [13] Náklady, ktoré sú zahrnuté v referenčnej sume.

    [14] Uveďte odkaz na konkrétny legislatívny finančný výkaz pre príslušné výkonné agentúry.

    [15] Uveďte druh výboru a skupinu, ku ktorej patrí.

    Top