EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0083

Návrh smernica európskeho Parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 78/660/EHS o ročnej účtovnej závierke niektorých typov spoločností, pokiaľ ide o mikrosubjekty {SEK(2009) 206} {SEK(2009) 207} (Text s významom pre EHP)

/* KOM/2009/0083 v konečnom znení - COD 2009/0035 */

52009PC0083




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 26.2.2009

KOM(2009) 83 v konečnom znení

2009/0035 (COD)

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Návrh

SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 78/660/EHS o ročnej účtovnej závierke niektorých typov spoločností, pokiaľ ide o mikrosubjekty

{SEK(2009) 206}{SEK(2009) 207}

(Text s významom pre EHP)

DÔVODOVÁ SPRÁVA

1. KONTEXT NÁVRHU

1.1. Ciele návrhu

Cieľom tohto návrhu zmeny a doplnenia smernice 78/660/EHS o ročnej účtovnej závierke niektorých typov spoločností (štvrtej smernice v oblasti práva obchodných spoločností)[1] je zjednodušiť podnikateľské prostredie a najmä požiadavky na finančné výkazníctvo mikrosubjektov s cieľom posilniť ich konkurencieschopnosť a uvoľniť ich potenciál rastu. Zmeny by mali viesť k zníženiu administratívnej záťaže a súčasnému zabezpečeniu primeranej ochrany a informácií pre zainteresované strany ako aj umožneniu prispôsobiť požiadavky na vykazovanie, ktoré musia mikrosubjekty plniť, skutočným potrebám používateľov a zostavovateľov.

1.2. Všeobecný kontext

Európska rada na svojom zasadnutí 8. a 9. marca 2007 zdôraznila, že znižovanie administratívnej záťaže je dôležité pre stimuláciu európskeho hospodárstva, najmä vzhľadom na potenciálne výhody, ktoré to môže priniesť malým a stredným podnikom (MSP). Zdôraznila, že na zníženie administratívnej záťaže v rámci EÚ je nevyhnutné intenzívne spoločné úsilie Európskej únie a členských štátov[2]. Európska rada na svojom zasadnutí v marci 2008 vyzvala Komisiu, aby stanovila nové „zrýchlené“ legislatívne návrhy na účely zníženia administratívnej záťaže[3]. Účtovníctvo a vykonávanie auditu boli označené ako kľúčové oblasti, pokiaľ ide o zníženie administratívnej záťaže pre európske podniky.

Komisia v dôsledku finančnej krízy vydala „Európsky plán obnovy hospodárstva“ s cieľom obnoviť dôveru spotrebiteľov a podnikov. Prísľubom Európskeho plánu obnovy hospodárstva je znížiť záťaž MSP a mikrosubjektov okrem iného „zrušením požiadavky, aby mikropodniky pripravovali ročnú účtovnú závierku“[4].

Európsky parlament taktiež nabáda „Komisiu, aby pokračovala vo svojej činnosti s ohľadom na zjednodušenie práva spoločností, účtovníctva a vykonávania auditu…, najmä štvrtej a siedmej smernice v oblasti práva obchodných spoločností“[5] a jasne vyzýva Komisiu, aby predložila legislatívny návrh, ktorý umožní členským štátom vyňať miestne a regionálne podniky z rozsahu pôsobnosti smerníc o účtovníctve[6].

Štvrtá smernica o práve obchodných spoločností bola prijatá v roku 1978 s cieľom vytvoriť harmonizovaný súbor požiadaviek na externé vykazovanie platný pre všetky spoločnosti s ručením obmedzeným v EÚ. V roku 1983 bola prijatá siedma smernica o práve obchodných spoločností a doplnila spoločný súbor požiadaviek na konsolidované účtovné závierky. Štvrtá a siedma smernica o práve obchodných spoločností (smernice o účtovníctve) spolu vytvárajú jadro pre acquis v oblasti účtovníctva. Za ostatných 30 rokov sa smernice o účtovníctve menili a dopĺňali niekoľkokrát. Od prijatia nariadenia (ES) č. 1606/2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (nariadenie o IAS)[7] musia kótované spoločnosti (a podniky s kótovanými dlhopismi) predkladať účtovné závierky zostavené podľa IFRS a v dôsledku toho sú oslobodené od väčšiny požiadaviek obsiahnutých v štvrtej a siedmej smernici o práve obchodných spoločností. Tieto smernice však ešte vždy tvoria základ účtovníctva v EÚ pre MSP[8].

Smernice o účtovníctve viedli k zlepšeniu podmienok účtovného vykazovania v EÚ. Každou ďalšou zmenou a doplnením smerníc o účtovníctve sa však vytvorili nové požiadavky a hoci každá ďalšia požiadavka bola náležite odôvodnená, je teraz dôležité znovu posúdiť, či by sa menej užitočné požiadavky nemali vyňať alebo nahradiť.

V odporúčaní Komisie 2003/361/ES[9] sa definujú mikropodniky, malé a stredné podniky. Z konzultácií s členskými štátmi však vyplýva, že prahové hodnoty mikropodnikov v uvedenom odporúčaní sú na účely účtovníctva pravdepodobne príliš vysoké. V predloženom návrhu sa odporúča do legislatívneho rámca EÚ zaviesť kategóriu mikrosubjektov ako najmenších podnikov[10]. Spoločnosti, ktoré ku dňu závierky neprekročia limity dvoch z týchto kritérií: bilančná suma vo výške 500 000 EUR, čistý obrat vo výške 1 000 000 EUR a/alebo priemerný počet zamestnancov počas účtovného roka 10 osôb, sa považujú za mikrosubjekty. Mikrosubjekty v súčasnosti podliehajú rovnakým pravidlám ako väčšie spoločnosti. Časom sa však zistilo, že rozsiahle pravidlá vykazovania, ktoré sa na ne vzťahujú, nie sú úmerné ich osobitným účtovným potrebám, vedú k záťaži v podobe nákladov a môžu brániť efektívnemu využívaniu kapitálu na produktívne účely.

V navrhovanej zmene a doplnení sa predstavuje cielená zmena štvrtej smernice o práve obchodných spoločností[11], ktorá by v krátkodobej perspektíve mala viesť k výraznému zjednodušeniu právnych predpisov. Tento návrh je súčasťou priebežného programu Komisie na zjednodušenie právnych predpisov, ktorý je kľúčovou prioritou programu lepšej právnej úpravy.

Tento návrh by sa mal vnímať aj ako súčasť rozsiahlejšieho revidovania štvrtej a siedmej smernice o práve obchodných spoločností, ktoré sa predpokladá v legislatívnom pracovnom programe Komisie na tretí štvrťrok 2009. V kontexte tejto plánovanej modernizácie/zmeny účtovného rámca EÚ sa v krátkom čase začnú verejné konzultácie.

2. VÝSLEDKY KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A HODNOTENIE VPLYVU

2.1. Konzultácie so zainteresovanými stranami

Útvary Komisie uskutočnili prieskum s cieľom určiť potenciálne najzaťažujúcejšie požiadavky smerníc o účtovníctve[12]. Z počiatočných zistení vyplynulo, že by sa mohlo uskutočniť niekoľko zmien a doplnení na ich zjednodušenie.

O týchto počiatočných predstavách a odporúčaniach sa diskutovalo s členskými štátmi v Regulačnom výbore pre účtovníctvo (ARC) na niekoľkých zasadnutiach od decembra 2006. Na základe týchto diskusií Komisia v júli 2007 uverejnila oznámenie[13], v ktorom uviedla potenciálne zmeny a doplnenia/zmeny smerníc o účtovníctve. Útvary Komisie určili možnosti politiky, ktoré by sa mali posúdiť, a okrem iného navrhli, aby sa v rámci štvrtej smernice o práve obchodných spoločností zaviedla nová kategória takzvaných „mikrosubjektov“, ktorú by členské štáty mali možnosť oslobodiť od požiadaviek uvedenej smernice. Väčšina zainteresovaných strán, ktoré odpovedali v rámci verejných konzultácií, sa vyslovila za oslobodenie mikrosubjektov od požiadaviek smerníc o účtovníctve, čo by znamenalo výrazné zníženie administratívnej záťaže pre tieto subjekty a povzbudenie nových začínajúcich podnikov.

Skupina nezávislých zainteresovaných strán na vysokej úrovni pre oblasť administratívnej záťaže (ďalej len skupina na vysokej úrovni)[14] prerokovala spôsoby zníženie záťaže v oblasti práva spoločností a auditu a dospela k záveru, že viaceré účtovné povinnosti vyplývajúce zo smerníc o účtovníctve nie sú potrebné. Skupina na vysokej úrovni preto vo svojej správe[15] vyzýva, aby sa rýchlo prijal právny predpis o možnosti členského štátu oslobodiť mikrosubjekty od požiadaviek smernice o účtovníctve.

2.2. Hodnotenie vplyvu

Útvary Komisie predložili Rade Európskej komisie pre hodnotenie vplyvu hodnotenie vplyvu tohto návrhu, ktorá ho 28. januára 2009 schválila. Pripomienky zo strany rady sa zohľadnili.

V hodnotení vplyvu sa dospelo k záveru, že navrhovaným vyňatím mikrosubjektov z rozsahu pôsobnosti štvrtej smernice o práve obchodných spoločností sa očakáva pozitívny vplyv na zníženie administratívnej záťaže spojenej s vykazovaním pre mikrosubjekty, čím sa vytvoria možnosti na poskytovanie relevantnejších a zrozumiteľnejších informácií pre hlavných používateľov, veriteľov a manažment podniku, a to bez výrazného záporného vplyvu na informácie pre externé zainteresované strany a ochranu veriteľov, ako aj na cezhraničný obchod. V niektorých členských štátoch to bude mať vplyv na dostupnosť štatistických údajov, čo vyústi do zmien v zbere štatistických údajov. Mohlo by sa to vyriešiť napríklad dodatočnými štatistickými prieskumami. Návrh povedie aj k určitému zníženiu verejne dostupných informácií. Pokiaľ však ide o mikrosubjekty, uverejňované finančné výkazy nezohrávajú veľkú úlohu, keďže napríklad zamestnanci takýchto spoločností majú zvyčajne priamy kontakt s manažmentom a vlastníkom(-mi) mikrosubjektov. Pokiaľ ide o širokú verejnosť, záujem o informácie týkajúce sa mikrosubjektov je vo všeobecnosti veľmi nízky[16].

2.3. Monitorovanie a hodnotenie

Tento návrh by sa mal vnímať v spojení s ďalšími opatreniami na zjednodušenie, pokiaľ ide o štvrtú a siedmu smernicu o práve obchodných spoločností, a hodnotenie ich vplyvu, ako aj hodnotenie by sa malo uskutočniť spoločne. Komisia bude vykonávanie monitorovať spolu s členskými štátmi a bude organizovať semináre o vykonávaní. Hodnotenie účinkov a fungovania výnimky pre mikrosubjekty bude zahŕňať posúdenie najdôležitejších cieľov lepšieho prispôsobenia účtovných pravidiel potrebám používateľov a zostavovateľov finančných výkazov a celkového zníženia administratívnej záťaže.

V celkovej revízii štvrtej a siedmej smernice o práve obchodných spoločností predpokladanej v legislatívnom pracovnom programe Komisie na tretí štvrťrok 2009 by sa otázka monitorovania mala hlbšie rozvinúť.

3. PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

3.1. Právny základ

Článok 44 ods. 1 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva[17].

3.2. Zásada subsidiarity a proporcionality

Tento návrh nepatrí do výlučnej právomoci Spoločenstva. Akcia na úrovni EÚ je nevyhnutná, pretože povinnosti účtovného vykazovania pre mikrosubjekty vyplývajú zo smernice EÚ. S cieľom umožniť členským štátom oslobodiť mikrosubjekty od týchto požiadaviek, je potrebné upraviť štvrtú smernicu o práve obchodných spoločností. Akcia na úrovni EÚ je preto odôvodnená. Navrhované úpravy sú úmerné cieľu odstrániť pre mikrosubjekty zbytočnú administratívnu záťaž.

Návrh je v súlade s prístupom Spoločenstva k regulácii účtovníctva v EÚ, ktorý je založený na zásadách. Smernice o účtovníctve okrem toho predstavujú „minimálnu harmonizáciu[18]“. Tým sa zabezpečuje proporcionalita a členským štátom sa ponecháva pružnosť, pokiaľ ide o to, ako splniť ciele a súčasne znížiť finančnú a administratívnu záťaž mikrosujbektov na minimum. Pri vykonávaní tejto smernice by preto členské štáty mali analyzovať a zohľadniť aj vnútroštátne právne predpisy a možno odporúčať ďalšie opatrenia na zjednodušenie. V tejto súvislosti je takisto nutné uviesť, že Komisia si uvedomuje skutočnosť, že na členských štátoch sa ponecháva, aby kontrolovali a monitorovali, či spoločnosti vyňaté z rozsahu pôsobnosti štvrtej smernice o práve obchodných spoločností dodržiavajú kritériá pre mikrosubjekty alebo nie. Komisia vybrala túto možnosť úmyselne, a to v súlade so zásadou subsidiarity.

3.3. Výber nástroja

Navrhovaným nástrojom sa menia a dopĺňajú existujúce smernice, a preto je týmto nástrojom smernica.

4. ZJEDNODUšENIE

V nadväznosti na oznámenie Komisie „Lepšia právna úprava pre rast a zamestnanosť v Európskej únii“[19] začala Komisia v októbri 2005 novú etapu zjednodušovania existujúcich právnych predpisov na úrovni EÚ, a to stanovením priebežného programu[20] pôvodne na roky 2005 – 2008. V januári 2009 Komisia predložila tretie strategické hodnotenie programu lepšej právnej úpravy a aktualizovala priebežný program na zjednodušenie právnych predpisov[21]. V uvedenom priebežnom programe na zjednodušenie právnych predpisov sa prijatie predloženého návrhu Komisiou plánuje na rok 2009[22] ako súčasť revízie smerníc o účtovníctve, pri ktorej sa majú zohľadniť záujmy malých podnikov a znížiť administratívna záťaž. Príprava tohto všeobecnejšieho návrhu si vyžaduje viac času. Komisia sa preto domnieva, že v súlade s Európskym plánom obnovy hospodárstva sú v záujme zníženia záťaže mikrosubjektov opatrenia potrebné v krátkom čase. Podľa návrhu by zjednodušenie prinieslo významné výhody.

Podľa odhadov, ktoré má Komisia k dispozícii, je v EÚ približne 5,3 milióna mikrosubjektov, ktoré spĺňajú aspoň dve z definovaných kritérií[23]. Každá spoločnosť musí vynaložiť náklady vo výške priemerne 1 558 EUR na splnenie požiadaviek na vykazovanie vyplývajúcich zo smerníc o účtovníctve. Odhadlo sa, že aj bez akýchkoľvek zákonných povinností by spoločnosti na splnenie potrieb riadenia a poskytovania externých informácií vynaložili približne 25 % z uvedenej sumy. Zostávajúcich 75 % predstavujúcich 1 169 EUR je preto odhadovanou účtovnou záťažou týchto spoločností. Predstavuje to účtovnú záťaž vo výške 6,3 miliardy EUR. V rámci scenára maximálneho využitia možnosti, keď všetky členské štáty vyjmú mikrospoločnosti z rozsahu pôsobnosti smernice a nezavedú ďalšie požiadavky, predstavuje najlepší odhad potenciálnych úspor pochádzajúcich z návrhu 6,3 miliardy EUR (s rozpätím 5,9 miliardy EUR až 6,9 miliardy EUR).

5. VYSVETLENIE NÁVRHU

Komisia navrhuje pre členské štáty zavedenie možnosti vyňať mikrosubjekty z rozsahu pôsobnosti štvrtej smernice o práve obchodných spoločností, čím by sa oslobodili od požiadavky zostavovať účtovné závierky. V súlade s tým Komisia navrhuje pridať do štvrtej smernice o práve obchodných spoločností nový článok 1a, aby sa tak rozšírili možnosti členských štátov vyňať mikrosubjekty z rozsahu pôsobnosti štvrtej smernice o práve obchodných spoločností.

Je však potrebné uviesť, že spoločnosti vrátane mikrosubjektov vedú záznamy o predaji a transakciách na účely vlastného riadenia a pre daňové výkazníctvo. Smernicou sa členským štátom umožní zosúladiť finančné výkazníctvo s takýmito ďalšími potrebami vykazovania, aby sa predišlo zbytočnej administratívnej záťaži. Mikrosubjekty môžu na základe dobrovoľnosti naďalej zostavovať účtovné závierky, poskytovať ich na audit a posielať ich do vnútroštátneho registra.

6. VPLYV NA ROZPOčET

Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet Spoločenstva.

2009/0035 (COD)

Návrh

SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 78/660/EHS o ročnej účtovnej závierke niektorých typov spoločností, pokiaľ ide o mikrosubjekty

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 44 ods. 1,

so zreteľom na návrhy Komisie[24],

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[25],

konajúc v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy,

keďže:

(1) Európska rada na zasadnutí z 8. a 9. marca 2007 vo svojich záveroch zdôraznila, že znižovanie administratívnej záťaže je dôležité pre pozdvihnutie európskeho hospodárstva a že je nevyhnutné intenzívne spoločné úsilie na zníženie administratívnej záťaže v rámci EÚ.

(2) Účtovníctvo bolo označené za jednu z hlavných oblastí, v ktorých treba znížiť administratívnu záťaž spoločností v rámci Spoločenstva.

(3) Komisia vo svojom oznámení o zjednodušení podnikateľského prostredia pre spoločnosti v oblasti práva spoločností, účtovníctva a auditu[26] stanovila možné zmeny a doplnenia štvrtej smernice Rady 78/660/EHS z 25. júla 1978 o ročnej účtovnej závierke niektorých typov spoločností, vychádzajúcej z článku 54 ods. 3 písm. g) zmluvy[27], vrátane možnosti členských štátov oslobodiť mikrosubjekty od povinnosti zostavovať ročné účtovné závierky v súlade s uvedenou smernicou.

(4) V odporúčaní Komisie 2003/361/ES[28] sa definujú mikropodniky, malé a stredné podniky. Z konzultácií s členskými štátmi však vyplýva, že prahové hodnoty mikropodnikov v uvedenom odporúčaní sú na účely účtovníctva pravdepodobne príliš vysoké. Mala by sa preto zaviesť podskupina mikropodnikov, nazvaná mikrosubjekty, ktorá by zahŕňala spoločnosti s nižšími prahovými hodnotami pre bilančnú sumu a čistý obrat, ako sú prahové hodnoty stanovené pre mikropodniky.

(5) Vo väčšine prípadov podnikajú mikrosubjekty na miestnej alebo regionálnej úrovni, pričom sa do cezhraničných činností nezapájajú vôbec, alebo len zriedka a na splnenie náročných regulačných požiadaviek majú obmedzené zdroje. Okrem toho sú mikrosubjekty dôležité na vytváranie nových pracovných miest, rozvoj výskumu a vývoja a vytváranie nových hospodárskych činností.

(6) Mikrosubjekty však často podliehajú rovnakým pravidlám vykazovania ako väčšie spoločnosti. Tieto pravidlá predstavujú pre ne záťaž neúmernú ich veľkosti, ktorá je preto v porovnaní s väčšími podnikmi pre najmenšie podniky neprimeraná. Preto by malo byť možné oslobodiť mikrosubjekty od povinnosti zostavovať ročné účtovné závierky, a to aj v prípade, ak tieto účtovné závierky poskytujú údaje pre štatistické informácie.

(7) Skupina nezávislých zainteresovaných strán na vysokej úrovni pre oblasť administratívnej záťaže vo svojom stanovisku z 10. júla 2008 vyzvala, aby sa rýchlo prijal právny predpis o možnosti členských štátov oslobodiť mikrosubjekty od povinnosti zostavovať ročné účtovné závierky v súlade so smernicou 78/660/EHS.

(8) Európsky parlament vo svojom uznesení z 18. decembra 2008 o požiadavkách v oblasti účtovníctva týkajúcich sa malých a stredných podnikov a najmä mikrosubjektov[29] vyzýva Komisiu, aby predložila legislatívny návrh, ktorý umožní členským štátom vyňať mikrosubjekty z rozsahu pôsobnosti smernice 78/660/EHS.

(9) Keďže cieľ tejto smernice, a to zníženie administratívnej záťaže mikrosubjektov, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov, ale z dôvodu jeho účinku ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva, môže Spoločenstvo prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku táto smernica neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

(10) Smernica 78/660/EHS by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť,

PRIJALI TÚTO SMERNICU:

Článok 1 Zmena a doplnenie smernice 78/660/EHS

V smernici 78/660/EHS sa vkladá tento článok 1a:

„Článok 1a

1. Členské štáty môžu ustanoviť výnimku z povinností vyplývajúcich z tejto smernice spoločnostiam, ktoré ku dňu závierky neprekročia limity dvoch z týchto troch kritérií:

a) bilančná suma: 500 000 EUR;

b) čistý obrat: 1 000 000 EUR;

c) priemerný počet zamestnancov počas účtovného roka: 10.

2. Ak ku dňu závierky prekročí spoločnosť počas dvoch po sebe nasledujúcich účtovných rokov limity dvoch z troch kritérií ustanovených v odseku 1, táto spoločnosť už nemôže využívať výnimku uvedenú v uvedenom odseku.

Ak ku dňu závierky prestane spoločnosť prekračovať limity dvoch z troch kritérií ustanovených v odseku 1, môže využívať výnimku uvedenú v uvedenom odseku za predpokladu, že uvedené limity neprekročila počas dvoch po sebe nasledujúcich účtovných rokov.

3. V prípade tých členských štátov, ktoré neprijali euro, hodnota vyjadrená v národnej mene rovnajúca sa hodnotám stanoveným v prvom odseku sa získa uplatnením výmenného kurzu uverejneného v Úradnom vestníku Európskej únie v deň nadobudnutia účinnosti smernice ustanovujúcej tieto hodnoty.

4. Výška bilančnej sumy uvedená v odseku 1 písm. a) bude obsahovať aktíva z položiek A až E pod názvom „Aktíva“ v článku 9 alebo aktíva z položiek A až E v článku 10.

Článok 2 Transpozícia

1. Členské štáty uvedú do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou, ak a keď sa rozhodnú využiť možnosť ustanovenú v článku 1a smernice 78/660/EHS. Komisii bezodkladne oznámia znenie týchto ustanovení a tabuľku zhody medzi týmito ustanoveniami a touto smernicou.

Členské štáty uvedú priamo v prijatých ustanoveniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2. Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3 Nadobudnutie účinnosti

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4 Adresáti

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli

Za Európsky parlament Za Radu

predseda predseda

[1] Ú. v. ES L 222, 14.8.1978, s. 11.

[2] Závery predsedníctva Európskej rady v Bruseli - dok. 7224/07 bod 24.

[3] Závery predsedníctva Európskej rady v Bruseli – dok. 7652/08 bod 9.

[4] Oznámenie Komisie Európskej Rade, plán hospodárskej obnovy Európy – KOM(2008) 800, 26.11.2008, bod 4, dostupné na internetovej adrese Komisie: http://ec.europa.eu/commission_barroso/president/pdf/Comm_20081126.pdf

[5] Správa o medzinárodných štandardoch finančného výkazníctva (IFRS) a riadení Rady pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) (2006/2248(INI)), EP, Výbor pre hospodárske a menové záležitosti, spravodajca: Alexander Radwan, A6-0032/2008, 5.2.2008, s. 10.

[6] Uznesenie Európskeho parlamentu z 18. decembra 2008 o požiadavkách v oblasti účtovníctva týkajúcich sa malých a stredných podnikov a najmä mikropodnikov, P6_TA(2008)0635.

[7] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 z 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (Ú. v. ES L 243, 11.9.2002, s. 1).

[8] V samostatnej smernici sa ustanovujú požiadavky pre audit a ročnú účtovnú závierku (smernica 2006/43/ES o štatutárnom audite ročných účtovných závierok a konsolidovaných účtovných závierok – Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006, s. 87).

[9] Ú. v. EÚ L 124, 20.5.2003, s. 36.

[10] Táto nová skupina podnikov sa uvádza v oznámení Komisie z júla 2007 (Oznámenie Komisie o zjednodušení podnikateľského prostredia pre spoločnosti v oblasti práva spoločností, účtovníctva a auditu, KOM(2007) 394, 10.7.2007. Dostupné na internetovej adrese Komisie: http://ec.europa.eu/internal_market/company/simplification/index_en.htm).

[11] Siedmu smernicu o práve obchodných spoločností nie je potrebné zmeniť a doplniť, keďže súčasné znenie tejto smernice poskytuje členským štátom možnosť, aby od povinnosti pripravovať konsolidované finančné výkazy oslobodili spoločnosti, ktoré sa majú konsolidovať a ktoré spolu nepresahujú limity stredného podniku podľa definície vo štvrtej smernici v oblasti práva obchodných spoločností (článok 6 ods. 1 siedmej smernice v oblasti práva obchodných spoločností).

[12] Vrátane štúdie uskutočnenej spoločnosťou Ramboll Management z poverenia Komisie: Štúdia o administratívnych nákladoch acquis EÚ v oblasti práva obchodných spoločností, júl 2007, dostupná na internetovej adrese Komisie: http://ec.europa.eu/internal_market/company/docs/simplification/final_report_company_law_administrative_costs_en.pdf

[13] Oznámenie Komisie o zjednodušení podnikateľského prostredia pre spoločnosti v oblasti práva spoločností, účtovníctva a auditu, KOM(2007) 394, 10.7.2007. Dostupné na internetovej adrese Komisie: http://ec.europa.eu/internal_market/company/simplification/index_en.htm

[14] Podrobné informácie o skupine nezávislých zainteresovaných strán na vysokej úrovni možno nájsť na internetovej adrese Komisie: http://ec.europa.eu/enterprise/regulation/better_regulation/high_level_group_is_en_version.htm

[15] Správa skupiny na vysokej úrovni:

http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/docs/080710_hlg_op_comp_law_final.pdf

[16] V hodnotení vplyvu sa opisuje niekoľko možností politiky, ktoré zvažovali útvary Komisie: Možnosť 0 spočíva v tom, že nedôjde k žiadnym zmenám štvrtej smernice o práve obchodných spoločností, možnosť 1 v podpore členských štátov plne využiť v súčasnosti existujúce možnosti uvedené v štvrtej smernici o práve obchodných spoločností, v možnosti 2 sa predpokladá povinné vyňatie mikrosubjektov z rozsahu pôsobnosti štvrtej smernice o práve obchodných spoločností, v možnosti 3 sa zavádza možnosť pre členské štáty vyňať mikrosubjekty z rozsahu pôsobnosti štvrtej smernice o práve obchodných spoločností, možnosť 4 by znamenala zjednodušený povinný režim účtovníctva pre mikrosubjekty a v možnosti 5 sa navrhujú zmeny a doplnenia štvrtej smernice o práve obchodných spoločností bez zavedenia novej kategórie mikrosubjektov.

Na základe porovnania všetkých uvedených možností sa v hodnotení vplyvu dospelo k záveru, že zavedenie možnosti pre členské štáty vyňať mikrosubjekty z rozsahu pôsobnosti štvrtej smernice o práve obchodných spoločností (uvedená možnosť 3) predstavuje najvýraznejšie zníženie záťaže a okrej toho je možné realizovať ju v najkratšom časovom rámci a preto je najvhodnejšou alternatívou na dosiahnutie cieľa výrazného zníženia administratívnej záťaže malých podnikov a prispôsobenia požiadaviek na vykazovanie potrebám používateľov a zostavovateľov.

[17] Ú. v. ES C 325, 24.12.2002, s. 35.

[18] Členské štáty môžu zaviesť rozsiahlejšie požiadavky na vnútroštátnej úrovni. Smernice už obsahujú početné možnosti pre MSP, avšak členské štáty mnohé z týchto možností neprevzali.

[19] KOM(2005) 97, 16.3.2005.

[20] KOM(2005) 535, 25.10.2005.

[21] KOM(2009) 17, 28.1.2009.

[22] Uvádza sa aj v plánovanom programe Komisie ako 2009/MARKT/051.

[23] Bilančná suma vo výške 500 000 EUR, čistý obrat vo výške 1 000 000 EUR a/alebo priemerný počet zamestnancov počas účtovného roka 10 osôb.

[24] Ú. v. EÚ C […] […], s.[…].

[25] Ú. v. EÚ C […] […], s.[…].

[26] KOM(2007) 394.

[27] Ú. v. ES L 222, 14.8.1978, s. 11.

[28] Ú. v. EÚ L 124, 20.5.2003, s. 36.

[29] Ú. v. EÚ C […] […], s.[…].

Top