EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AR0256

Stanovisko Výboru regiónov „Akčný plán mestskej mobility“

Ú. v. EÚ C 232, 27.8.2010, p. 29–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.8.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 232/29


Stanovisko Výboru regiónov „Akčný plán mestskej mobility“

(2010/C 232/05)

I.   VŠEOBECNÉ PRIPOMIENKY

Kontext

1.   Výbor regiónov sa v roku 2008 (1) vyjadril k zelenej knihe Komisie: „Za novú kultúru mestskej mobility“ (2). V apríli 2009 prijal Výbor regiónov „Akčný plán mestskej mobility“ (3) ako reakciu na správu z vlastnej iniciatívy Európskeho parlamentu (4), v ktorom privítal početné iniciatívy v oblasti mestskej politiky, ktoré vznikli na úrovni EÚ.

2.   Výbor sa prihovára za model, v ktorom sa plány mestskej mobility realizujú prostredníctvom dlhodobých a trvalo udržateľných dohôd v rámci verejného sektora či verejného a súkromného sektora, alebo dohôd o mobilite a žiadal Komisiu, aby v rámci kohéznej politiky vytvorila nástroj na financovanie priamo dostupný regiónom a mestským oblastiam, ktorý by podnietil mestské oblasti, aby vypracovali plány mobility. Za vytváranie a uplatňovanie plánov mestskej mobility by mali byť zodpovedné samotné mestá.

3.   Výbor žiadal Európsku komisiu, aby k spomenutému procesu prispela financovaním iniciatív, udeľovaním ocenení a sprostredkovaním výmeny osvedčených postupov. Navrhla zaviesť ekvivalent celoeurópskeho označenia „modrá vlajka“ pre kvalitné pobrežné oblasti, ktoré by bolo udeľované na základe špecifických ukazovateľov mestským oblastiam s nízkou úrovňou znečistenia a dopravného preťaženia.

4.   Domnieva sa, že je potrebná harmonizácia na európskej úrovni, najmä pokiaľ ide o technické požiadavky týkajúce sa vozidiel (napr. dodatočné vybavenie existujúcich vozidiel časticovým filtrom), vybavenie infraštruktúry a prepravné služby, ako aj pri označovaní (značky a nálepky) povolenia vjazdu motorových vozidiel do zelených zón podľa súladu s európskymi normami emisií z výfukových plynov a noriem hlučnosti.

5.   Okrem toho Výbor regiónov vyjadril názor (5), že by sa mala venovať väčšia pozornosť sociálnemu rozmeru mestskej mobility, pretože je nástrojom podpory sociálnej a územnej súdržnosti v mestských a prímestských oblastiach.

6.   Komisia nedávno prijala Akčný plán mestskej mobility (6), v ktorom navrhuje dvadsať opatrení na podporu a pomoc miestnym, regionálnym a vnútroštátnym orgánom pri dosahovaní cieľov udržateľnej mestskej mobility. Po prvýkrát predložila komplexný balík na podporu trvalo udržateľnej mestskej mobility.

7.   Opatrenia, ktoré navrhuje Komisia, sa budú uskutočňovať v období štyroch rokov od prijatia akčného plánu, ale Európska komisia prehodnotí v roku 2012 uplatňovanie tohto akčného plánu a posúdi, či sú potrebné ďalšie opatrenia.

Poznámky k akčnému plánu mestskej mobility Európskej komisie

8.   Výbor regiónov je rád, že Európska komisia napokon predložila „Akčný plán mestskej mobility“, ktorý odráža hlavné aktuálne otázky týkajúce sa lepšej mobility v našich mestách.

Hospodárske a environmentálne dôvody pre akčný plán

9.   Európska komisia zistila, že 72 % (7) európskeho obyvateľstva žije v mestských oblastiach. V roku 2050 sa tento podiel zvýši na 84 %. Mestské oblasti riešia problém, ako spraviť dopravu udržateľnou tak z hľadiska konkurencieschopnosti (dopravné preťaženia, náklady na dopravu), ako aj z hľadiska životného prostredia (kvalita vzduchu, hluk).

10.   Výbor regiónov uznáva kľúčový význam mestskej mobility a mestskej dopravy pre budúcnosť Európy, pretože sa dotýkajú troch hlavných pilierov trvalo udržateľného rozvoja:

hospodárskeho piliera, pretože dopravné preťaženie je prekážkou hospodárskej konkurencieschopnosti (zdržanie obchodných transakcií, vyššie náklady na dopravu tovaru, atď.). Mestské oblasti sú hnacím motorom hospodárstva Európy, keďže sa v nich vytvára viac než 70 % hospodárskeho bohatstva EÚ. Sedem percent z tohto bohatstva sa však stráca z dôvodu externých nákladov, ktoré vznikajú následkom preťaženosti dopravných systémov, poškodenia zdravia a škôd na životnom prostredí,

environmentálneho piliera, pretože znečistenie, ktoré je spôsobené dopravou osobných a nákladných vozidiel a dopravným preťažením v mestských aglomeráciách a mestách, ako aj prímestskou dopravou, je jednou z najväčších prekážok k tomu, aby EÚ úspešne dosiahla „cieľ 20-20-20“. Motorizovaná doprava v mestách spôsobuje 40 % emisií skleníkových plynov uvoľnených z cestnej dopravy celkovo a 70 % emisií iných látok znečisťujúcich ovzdušie. Je zrejmé, že prechod na iné druhy dopravy v mestách (verejná doprava ako hlavné riešenie), prispeje k udržateľnosti rozvoja Európy,

sociálneho piliera, pretože lepšie systémy verejnej dopravy a zníženie dopravného preťaženia budú mať pozitívny dosah na kvalitu života občanov a ich zdravie. Umožnia tiež znevýhodneným štvrtiam a komunitám lepší prístup do centier miest, a tým aj lepší prístup k pracovným príležitostiam, službám (zdravotníctvo, vzdelávanie) a ku kultúre.

Úlohy a zodpovednosti

11.   Výbor regiónov víta, že Európska komisia si v plnom rozsahu uvedomuje význam zásady subsidiarity, pretože v akčnom pláne uznáva, že politiky mestskej mobility sú primárnou zodpovednosťou miestnych, regionálnych a vnútroštátnych orgánov, aj keď rozhodnutia prijaté na miestnej úrovni sa často vzťahujú na rámec stanovený regionálnou, vnútroštátnou a európskou politikou.

12.   Európska komisia zastáva názor, že partnerský prístup, pri ktorom sa plne rešpektuje zásada subsidiarity a rozdielne práva a povinnosti jednotlivých zúčastnených úrovní verejnej správy by mohol byť veľkým prínosom.

13.   Dvadsať opatrení navrhnutých v akčnom pláne sa týka hlavne nástrojov, ktoré by pomohli mestám a regiónom vytvoriť si udržateľnú politiku mobility a odrážajú väčšinu odporúčaní, ktoré VR v minulosti navrhol. Týmito nástrojmi sú:

výmena informácií a osvedčených postupov,

uverejňovanie informácií a usmernení k vypracovaniu plánov mestskej mobility,

dialóg s prevádzkovateľmi verejnej dopravy s cieľom vymedziť dobrovoľné záväzky týkajúce sa práv cestujúcich,

internetová príručka o ekologických vozidlách a diskusie s členskými štátmi o možnostiach začlenenia energeticky úsporného riadenia vozidiel do vodičských skúšok,

stredisko monitorovania mestskej mobility,

viacero štúdií v oblasti mestskej mobility, vrátane otázky, ako fungujú rôzne druhy „zelených zón“ v EÚ.

14.   Akčný plán mestskej mobility, ktorý vypracovala Komisia, poskytuje príležitosť stanoviť rámec EÚ na pomoc miestnym, regionálnym a vnútroštátnym orgánom pri ich činnostiach v mestských oblastiach, kde by sa mali rozvinúť siete udržateľnej dopravy a zaviesť nové technologické riešenia, a zároveň rešpektovať právomoci a zodpovednosti. Zároveň by sa mali zaviesť opatrenia, ktoré by občanom EÚ poskytli možnosť využívať v mestských oblastiach „čisté“ druhy dopravy a zmeniť svoje návyky, pokiaľ ide o mobilitu v mestách, aby sa podarilo dosiahnuť ciele v oblasti ochrany životného prostredia a hospodárskej konkurencieschopnosti, ako aj ciele v oblasti sociálnej súdržnosti EÚ.

15.   Akčný plán Európskej komisie stanovuje 6 tém, ktoré vzišli z diskusií o zelenej knihe, z ktorých si každá zaslúži samostatné pripomienky.

Podpora integrovaných politík

16.   Z týchto troch opatrení je pravdepodobne najdôležitejšia podpora, ktorá sa bude poskytovať miestnym orgánom pri tvorbe plánov udržateľnej mestskej mobility vzťahujúcich sa na nákladnú a osobnú dopravu v mestských a prímestských oblastiach. Tento krok bol rozhodujúcim odporúčaním Výboru regiónov (8).

17.   Zaujímavým dodatkom, ktorý si zaslúži podporu, je však návrh rozšíriť plány udržateľnej energetiky, ktoré majú pripraviť mestá zúčastňujúce sa na Dohovore starostov (9), o dimenziu mestskej mobility, a to s cieľom podporovať integrovaný prístup spájajúci energetiku a zmeny klímy s trvalo udržateľnou dopravou a otázkami mobility.

18.   Komisia plánuje poskytnúť informácie o prepojení opatrení v oblasti udržateľnej mestskej mobility a cieľov regionálnej politiky, vrátane prepojenia medzi mestskou dopravou a transeurópskou dopravnou sieťou.

Orientácia na občanov

19.   V oznámení sa uznáva skutočnosť, že práva cestujúcich a dostupnosť informácií o spoľahlivosti, bezpečnosti, atď. sú dôležitými predpokladmi toho, aby sa doprava autobusom, električkou, metrom, a inými typmi verejnej dopravy stala príťažlivejšou. Komisia zamýšľa vybrať osvedčené postupy z celej EÚ a prijať dobrovoľné záväzky na posilnenie práv cestujúcich vo verejnej doprave – je to iniciatíva, ktorú Výbor regiónov už predtým podporil (8).

20.   Európska komisia zamýšľa spolupracovať s prevádzkovateľmi verejnej dopravy a inými orgánmi na uľahčovaní poskytovania informácií s konečným cieľom poskytnúť užívateľom prostredníctvom internetu cestovný portál v oblasti verejnej dopravy na úrovni EÚ, pričom osobitná pozornosť sa bude venovať hlavným uzlom siete TEN-T a ich miestnym a regionálnym prípojom, – ako to Výbor regiónov navrhol v skoršom stanovisku (8).

21.   Komisia navrhuje začať pracovať na štúdii o pravidlách týkajúcich sa prístupu do rozličných druhov zelených zón v celej EÚ, ktorá má viesť k výmene osvedčených postupov. Tento návrh podopiera odporúčanie Výboru regiónov (8) na zavedenie európskeho ocenenia, o ktoré by sa každoročne uchádzali vynikajúce a prenosné projekty a iniciatívy v oblasti dopravy, ktoré by bolo ako súčasť zavedenia ekvivalentu celoeurópskeho označenia „modrá vlajka“ udeľované mestským oblastiam s nízkou úrovňou znečistenia a dopravného preťaženia („zelená vlajka“). Európska komisia pre Európsky týždeň mobility navrhuje, aby sa čo najlepšie využil už existujúci systém udeľovania cien a zaviedlo udeľovanie osobitnej ceny na podporu prijímania plánov udržateľnej mestskej mobility.

22.   Energeticky úsporné riadenie vozidiel sa už stalo povinnou súčasťou výcviku a skúšania vodičov z povolania, preto Komisia prediskutuje s členskými štátmi či a ako by bolo možné začleniť energeticky úsporné riadenie vozidiel do vodičských skúšok neprofesionálnych vodičov.

Ekologickejšia mestská doprava

23.   Európska komisia sa nazdáva, že opatrenia na úrovni EÚ môžu prispieť k posilneniu trhov s novými ekologickými technológiami pre vozidlá a alternatívne palivá. Komisia preto navrhuje naďalej podporovať výskumné a demonštračné projekty financované v rámci 7. rámcového programu pre výskum a technologický rozvoj, aby uľahčila uvádzanie vozidiel s nižšími emisiami alebo bez emisií a alternatívnych palív na trh, s osobitným odkazom na európsku iniciatívu v oblasti ekologických vozidiel (10) so zameraním na elektrické vozidlá a súvisiacu infraštruktúru v mestských oblastiach.

24.   Bude vypracovaná internetová príručka o ekologických a energeticky úsporných vozidlách, ktorá bude poskytovať podporu v rámci spoločného obstarávania vozidiel na verejné účely.

25.   Po vytvorení rámca EÚ na internalizáciu externých nákladov Komisia začne pracovať na štúdii o mestských aspektoch internalizácie, v ktorej bude hodnotiť efektívnosť a účinnosť rôznych cenových riešení pre externé náklady používateľov (na životné prostredie, preťaženosť dopravných systémov a ďalšie náklady).

Posilnenie financovania

26.   Osobitným odporúčaním Výboru regiónov (8) bolo, aby podmienkou získania európskej finančnej podpory a spolufinancovania projektov mestskej dopravy bola existencia integrovaných plánov mestskej mobility, čo by bolo ďalším nástrojom EÚ na podnecovanie vypracovávania plánov. Výbor regiónov podporil zaradenie európskych finančných nástrojov do finančného výhľadu, ktorý umožní spolufinancovanie plánov mestskej mobility pod podmienkou, že budú existovať dohody o mobilite v rámci verejného sektora alebo verejného a súkromného sektora, ktoré umožnia získavať finančné prostriedky zo súkromného sektora a miestnych, regionálnych a národných programov.

27.   V akčnom pláne Komisia tvrdí, že financovanie EÚ, vrátane nástrojov Európskej investičnej banky, môže byť dôležitým impulzom a prispieť k zvýšeniu súkromných finančných prostriedkov – a pomôcť tak vytvoriť inovačné režimy verejno-súkromných partnerstiev. Komisia by chcela pomôcť samosprávam a zúčastneným stranám preskúmať existujúce možnosti financovania a vytvoriť inovačné režimy verejno-súkromných partnerstiev.

28.   Komisia ďalej potvrdila, že bude naďalej podporovať úspešnú iniciatívu CIVITAS, a to aj po tretej generácii projektov, ktoré sa začali v roku 2008, ako sa za to Výbor regiónov v minulosti už zasadzoval (8).

Výmena skúseností a poznatkov

29.   Európska komisia plánuje vypracovať štúdiu o tom, ako sa dá zlepšiť zber údajov v oblasti mestskej dopravy a mobility a zriadiť virtuálnu platformu na výmenu informácií, údajov a štatistík, monitorovanie vývoja a uľahčenie výmeny osvedčených postupov – na základe existujúcich iniciatív (11). Tento krok už Výbor regiónov v minulosti uvítal.

Optimalizácia mestskej mobility

30.   Európska komisia sa snaží uľahčiť prechod na ekologickejšie druhy dopravy a účinnú logistiku v nákladnej doprave, v rámci čoho zorganizuje v roku 2010 konferenciu o mestskej nákladnej doprave. Výbor regiónov víta túto iniciatívu.

31.   Komisia takisto plánuje ponúknuť pomoc pri aplikácii inteligentných dopravných systémov – dúfajme, že s interoperabilnými dátovými komunikačnými protokolmi a prenosom údajov – na zlepšenie mestskej mobility so zameraním napr. na elektronické vydávanie cestovných lístkov a platenie, riadenie premávky, cestovné informácie atď.

II.   POLITICKÉ ODPORÚČANIA

VÝBOR REGIÓNOV

32.   Víta „Akčný plán mestskej mobility“, ktorý predložila Európska komisia, podporuje navrhované opatrenia, ktoré neporušujú zásadu subsidiarity a nezasahujú do hlavných kompetencií miestnych, regionálnych a vnútroštátnych orgánov, a domnieva sa, že riešenie otázok mestskej mobility je rovnako dôležité ako riešenie otázok infraštruktúry v regionálnej a diaľkovej doprave, a v každom prípade si vyžaduje doplňujúce opatrenia v tej či onej oblasti územného a funkčného pôsobenia.

Financovanie prechodu k využívaniu verejnej dopravy

33.   Domnieva sa, že opatrenia zamerané na technológie (technológia nových motorov, dokonalejšie palivá a iné zlepšenia), ktoré sú podporované v rámci siedmeho rámcového programu, nebudú samy osebe postačovať na zabezpečenie vysoko kvalitných bezpečných a dostupných systémov verejnej dopravy, a tým prechod na iné druhy dopravy a menšie dopravné preťaženie v mestských oblastiach. Je nevyhnutné podnecovať prechod na všetky formy verejnej dopravy, bicyklovú dopravu a pešiu chôdzu.

34.   Vyzýva preto Komisiu, aby prostredníctvom štrukturálnych fondov a kohéznej politiky, Európskej investičnej banky (EIB) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) venovala patričnú pozornosť mestskej mobilite v tých mestských a prímestských oblastiach EÚ, ktoré spĺňajú kritéria udržateľnosti.

35.   Ďalej v rámci nadchádzajúceho hodnotenia finančného výhľadu pre EÚ nalieha, aby sa zohľadňovali potreby dopravy, predovšetkým kvôli významnému prínosu, ktorý by financované plány mestskej mobility mohli predstavovať v súvislosti s hospodárskym, environmentálnym a sociálnym pilierom trvalo udržateľného rozvoja mestských aglomeráciách.

36.   podporuje odporúčania Európskeho parlamentu, aby bola vo finančnom výhľade na obdobie rokov 2014 – 2020 preskúmaná možnosť vytvoriť európsky finančný nástroj, ktorý by umožňoval spolufinancovať:

plány mestskej mobility a

investície do mestskej a veľkomestskej mobility, ktoré spĺňajú európske sociálno-hospodárske ciele, ako aj ciele v oblasti životného prostredia.

37.   Zastáva názor, že tieto opatrenia sú opodstatnené, keďže zabezpečenie vysoko kvalitných bezpečných, dostupných a rozsiahlych systémov verejnej dopravy v európskych mestách a prímestských oblastiach umožní:

posilniť hospodársky rast a konkurencieschopnosť pomocou zníženia dopravného preťaženia a dopravných nákladov, zvýšiť účinnosť riadenia osobnej a nákladnej dopravy, vytvoriť pracovné miesta na podporu systémov verejnej dopravy a pákového účinku takýchto investícií (12),

zlepšiť kvalitu životného prostredia znižovaním emisií skleníkových plynov a iných znečisťujúcich látok, obmedzovaním cestnej dopravy a úsporami energie (13), zlepšovaním kvality vzduchu a znižovaním zdravotných následkov (srdcovo-cievne choroby a ochorenia dýchacích ciest),

posilniť sociálnu a územnú súdržnosť (14) prostredníctvom zvýšenia mobility obyvateľov, najmä vylúčených komunít žijúcich na chudobných predmestiach, a zároveň zlepšiť v centrách miest prostredie obytných štvrtí a turisticky príťažlivých častí.

Prijatie integrovaného prístupu k politike zameranej na mestské oblasti

38.   Domnieva sa, že je potrebná väčšia koherentnosť medzi európskymi opatreniami a iniciatívami, a najmä integrovaný prístup k politike zameranej na mestské oblasti a územné plánovanie, aby iniciatívy na boj proti dopravnému preťaženiu a znečisťovaniu životného prostredia prostredníctvom vypracovania integrovaných, udržateľných plánov mestskej mobility v mestských aglomeráciách neboli negované inými opatreniami, napr. v oblasti urbanistického plánovania a výstavby bytov.

39.   Opakuje svoju podporu tvorby plánov udržateľnej mestskej mobility aspoň pre väčšie mestá, mestské a prímestské oblasti, ktoré by riešili otázky dostupnosti pre všetkých obyvateľov a potrieb nákladnej dopravy v týchto oblastiach, ako aj otázky dopravného preťaženia a účinkov na zdravie a životné prostredie.

40.   Zasadzuje sa za zavedenie stimulačných opatrení na úrovni EÚ, napr. aby vo vhodných mestských a prímestských oblastiach podmienkou získania európskej finančnej podpory a spolufinancovania projektov mestskej a metropolitnej dopravy bola existencia plánov udržateľnej mestskej mobility a prijatie dohôd o mobilite v rámci verejného sektora alebo verejného a súkromného sektora, ktoré umožnia získavať finančné prostriedky zo súkromného sektora a miestnych, regionálnych a národných programov.

41.   Uznáva, že mnoho miest už vypracovalo plány mobility, domnieva sa však, že ak by bol tento prístup prijatý vo všetkých veľkých mestských oblastiach s aktívnou účasťou zainteresovaných strán, mestá by aj naďalej mali mať možnosť prispôsobiť plány mobility svojim podmienkam, pričom Komisia by mohla poukázať na prínos konania na úrovni EÚ.

42.   Konštatuje, že Európska komisia – ako už pri predchádzajúcich príležitostiach – vyzvala miestne samosprávy, aby zostavili a realizovali plány trvalo udržateľnej mestskej dopravy (15). Komisia by mala nabádať členské štáty, aby to stanovili ako povinnosť pre všetky veľké mestské alebo prímestské oblasti a vhodným spôsobom motivovať miestne a regionálne orgány, aby tieto plány vypracovali.

43.   Požaduje, aby na iniciatívu CIVITAS bolo vyčlenených viac finančných prostriedkov, ale iba s tým cieľom, aby sa mohla rozvíjať za hranice demonštračných projektov a výmeny osvedčených postupov a pomohla pri podpore a uskutočňovaní plánov mestskej mobility.

44.   Vyzýva Komisiu, aby podnecovala k rozvíjaniu a uskutočňovaniu plánov mestskej mobility zavedením európskeho ocenenia, o ktoré by sa každoročne uchádzali vynikajúce a prenosné projekty a iniciatívy v oblasti dopravy, ktoré by bolo ako súčasť zavedenia celoeurópskeho označenia „zelená vlajka“ udeľované napríklad mestským oblastiam s nízkou úrovňou znečistenia a dopravného preťaženia alebo za dosiahnutie výrazného úspechu pri zmene voľby dopravného prostriedku (tzv. modal split – rozdelenie druhov dopravy).

45.   Odporúča, aby Komisia stanovila súbor ukazovateľov, na základe ktorých by bolo udeľované ocenenie mestská „zelená vlajka“, uvedomuje si však, že dosiahnutie nízkej úrovne znečistenia ovzdušia a nízkej úrovne hluku a dopravného preťaženia (rýchlosť a spoľahlivosť) bude pre mestá problémom, ktorý sa bude líšiť vzhľadom na rozmanitosť charakteristických čŕt miest a mestskej dopravy.

46.   Odporúča, aby sa pri udeľovaní ocenenia „zelená vlajka“ mestám zohľadňovalo aj to, či podporujú ekologické myslenie a/alebo myslenie zamerané na ochranu životného prostredia, napríklad či podporujú využívanie alternatívnych druhov dopravy (budovaním chodníkov pre peších a cyklistov, či propagáciou iných alternatívnych možností atď.).

Podpora prechodu k iným druhom dopravy

47.   Uznáva, že opatrenia, podľa ktorých budú všetky externé náklady na dopravné systémy (na životné prostredie, preťaženosť dopravných systémov a ďalšie náklady) hradiť používatelia podľa zásady znečisťovateľ platí tam, kde verejné orgány neinvestujú do verejnej dopravy, sa stretnú s lepším prijatím u občanov EÚ vzhľadom na to, že si lepšie uvedomujú problematiku klimatických zmien.

48.   Vyzýva Komisiu, aby bezodkladne začala s prácou na navrhovanej štúdii o mestských aspektoch internalizácie externých nákladov jednotlivých druhov dopravy, aby sa mohli prijať opatrenia, ktoré umožnia vyrovnať náklady na rôzne druhy dopravy (16), (17) a dosiahnuť udržateľnejší dopravný systém v mestských oblastiach.

49.   Domnieva sa, že usmernenia Európskej komisie k rôznym možnostiam na vyjadrenie externých nákladov mobility v dopravných cenách podnietia verejnosť k podpore ekologických druhov dopravy a prechod na ich využívanie. Zároveň to pomôže vysvetliť občanom, že individuálna doprava „sa zdá“ byť lacnejšia len preto, že pri kalkulácii jej hospodárnosti nie sú zohľadnené externé náklady.

50.   Víta skutočnosť, že Komisia podporuje výskum v oblasti ekologických, energeticky úsporných vozidiel a alternatívnych palív, zdôrazňuje však, že technologický pokrok síce prispeje k environmentálnej agende, avšak opatrenia na dosiahnutie presunu v oblasti dopravy sú tiež potrebné na riešenie problémov spočívajúcich v znečistení životného prostredia a dopravnom preťažení.

Posilnenie práv cestujúcich

51.   Víta návrh Európskej komisie týkajúci sa práv cestujúcich a dostupnosti informácií o bezpečnosti a spoľahlivosti, keďže sa však budú vzťahovať iba na dobrovoľné záväzky na základe osvedčených postupov v rámci celej EÚ, výbor vyzýva Komisiu, aby posilnila predpokladaný dosah týchto návrhov prostredníctvom kampaní zameraných na informovanie a zvýšenie povedomia vo všetkých členských štátoch v spolupráci s národnými, regionálnymi a miestnymi orgánmi.

52.   Žiada, aby takéto kampane na zvýšenie povedomia zahŕňali informácie o dosahu opatrení pre udržateľnú mestskú mobilitu a výberu spôsobu mobility občanov na životné prostredie a konkurencieschopnosť Európy a jej regiónov.

V Bruseli 15. apríla 2010

Prvý podpredseda Výboru regiónov

Ramón Luis VALCÁRCEL SISO


(1)  Stanovisko na tému „Zelená kniha o mestskej doprave“ (CdR 236/2007 fin).

(2)  KOM(2007) 551.

(3)  Stanovisko na tému „Akčný plán mestskej mobility“, spravodajca: Albert Bore (CdR 417/2008 fin).

(4)  Správa na tému „Akčný plán mestskej mobility“ (spravodajca: Gilles Savary) – 2008/2217 (INI).

(5)  Stanovisko na tému „Zelená kniha o územnej súdržnosti“, spravodajca: Jean-Yves Le Drian (CdR274/2008 fin).

(6)  KOM(2009) 490.

(7)  OSN, vyhliadky svetovej urbanizácie: prepracovanie z roku 2007.

(8)  Pozri poznámku pod čiarou 3.

(9)  www.eumayors.eu.

(10)  http://ec.europa.eu/research/trnasport/info/green_cars_initiative_en.html.

(11)  Napríklad – www.eltis.org.

(12)  Investície do o verejnej dopravy majú 2 až 2,5 násobný multiplikačný účinok na miestne a regionálne hospodárstvo – 5. rámcový program ES (2005): štúdia Transecon.

(13)  V mestách, v ktorých má verejná doprava vysoký modálny podiel, je možné ročne dosiahnuť úsporu paliva okolo 400 až 500 kg na obyvateľa – Medzinárodná únia verejnej dopravy (UITP).

(14)  Pozri poznámku pod čiarou 5.

(15)  Tematická stratégia pre životné prostredie v mestách – KOM(2005) 718) v konečnom znení.

(16)  Ceny cestovných lístkov na vlak a autobus sa zvyšujú rýchlejšie, než náklady na používanie súkromného auta (pozri správu 3/2004 Európskej agentúru pre životné prostredie.

(17)  „Udržateľná budúcnosť dopravy: smerom k integrovanému a používateľsky prístupnému systému založenému na technológiách“, spravodajca: Väino Hallikmägi, (CdR 146/2009 fin).


Top