Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0180

    Návrh odporúčanie Európskeho Parlamentu and Rady o vytvorení Európskeho systému kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET) [SEC(2008) 442 SEC(2008) 443]

    /* KOM/2008/0180 v konečnom znení - COD 2008/0070 */

    52008PC0180




    [pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

    Brusel, 9.4.2008

    KOM(2008) 180 v konečnom znení

    2008/0070 (COD)

    Návrh

    ODPORÚČANIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU AND RADY

    o vytvorení Európskeho systému kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET) [SEC(2008) 442 SEC(2008) 443]

    (predložená Komisiou)

    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1. Kontext návrhu

    Dôvody a ciele návrhu

    Potreba stálej obnovy vedomostí, zručností a odbornej spôsobilosti občanov je rozhodujúca pre konkurencieschopnosť a sociálnu súdržnosť EÚ, a v tomto smere má mať odborné vzdelávanie a príprava rozhodujúci prínos. Zložitosť a nedostatočná spolupráca medzi rôznymi poskytovateľmi/orgánmi a medzi rôznymi vnútroštátnymi systémami však oslabujú jeho vplyv. Prekážky bránia jednotlivým občanom v prístupe k vzdelávaniu a odbornej príprave a v kombinovaní a akumulácii vzdelávacích výstupov dosiahnutých v rôznych vzdelávacích prostrediach. Sťažujú občanom možnosť pohybovať sa v priestore európskeho odborného vzdelávania a prípravy (OVP) a na európskom trhu práce a získavať skutočné celoživotné vzdelávanie bez hraníc.

    Na Lisabonskom samite Európskej rady v roku 2000 sa dospelo k záveru, že vyššia transparentnosť kvalifikácie a celoživotného vzdelávania by mali predstavovať dva hlavné prvky v úsilí prispôsobiť systémy vzdelávania a odbornej prípravy Európy požiadavkám znalostnej spoločnosti, ako aj potrebe zlepšiť úroveň a kvalitu zamestnanosti.

    V rezolúcii Rady o podpore zdokonalenia európskej spolupráce v oblasti OVP z roku 2002 („kodanský proces“) sa zdôraznilo, že udelenie prioritného záujmu systému prenosu kreditov pre OVP je jedným zo spoločných opatrení potrebných na podporu transparentnosti, porovnateľnosti, prenosnosti a uznávania odbornej spôsobilosti a/alebo kvalifikácie medzi rôznymi krajinami a na rôznych úrovniach.

    V maastrichtskom komuniké z roku 2004 sa ministri zodpovední za OVP, Komisia a európski sociálni partneri dohodli, že budú venovať prioritný záujem rozvoju a implementácii ECVET. Tá istá skupina to potvrdila v helsinskom komuniké z roku 2006, v ktorom sa vyzýva k ďalšiemu rozvoju spoločných európskych nástrojov, najmä ECVET[1].

    Tento návrh týkajúci sa ECVET je reakciou na uvedený politický mandát.

    Všeobecný kontext

    Jednou z hlavných prekážok získania väčšieho záujmu o medzinárodnú mobilitu ako súčasť základného a ďalšieho odborného vzdelávania a prípravy je náročnosť identifikácie, potvrdzovania a uznávania vzdelávacích výstupov získaných počas vzdelávacieho pobytu v inej krajine. Celoživotné vzdelávanie sa ďalej v stále väčšej miere uskutočňuje v rôznych krajinách a vo veľkej škále prostredí, formálnom, neformálnom a informálnom.

    Preto je potrebné umožniť ľuďom realizovať vlastnú vzdelávaciu dráhu založenú na ich vzdelávacích výstupoch pri prechode z jedného vzdelávacieho prostredia do druhého a z jednej krajiny do druhej.

    Jednou z najdôležitejších výziev, s ktorými sa treba vyrovnať, je rôznorodosť, ba až roztrieštenosť vzdelávania, OVP a kvalifikačných systémov v Európe. V hre môže byť zapojené veľké množstvo kvalifikácií a rôznych príslušných inštitúcií a aktérov. Medzi ich činnosti môže patriť určovanie kvalifikácií, metódy hodnotenia a potvrdzovania vzdelávania, určovanie cieľov odbornej prípravy, určovanie obsahu vzdelávacích výstupov a implementácia programov odbornej prípravy. Zapojený môže byť široký okruh poskytovateľov: ministerstvá, agentúry, profesijné sektory, spoločnosti, sociálni partneri, komory, mimovládne organizácie atď. V niektorých prípadoch môže národný orgán akreditovať alebo splnomocniť poskytovateľov odbornej prípravy alebo iných aktérov, aby pripravovali a vydávali kvalifikácie, body atď. V iných prípadoch môžu byť tieto funkcie postúpené na regionálnu úroveň alebo na poskytovateľov.

    Krajiny majú vnútroštátny rámec určovania úrovne kvalifikácií alebo vnútroštátnu klasifikáciu týchto úrovní. Tieto rámce môžu alebo nemusia byť zamerané na organizáciu cyklov vzdelávania alebo odbornej prípravy. Okrem toho, v závislosti od systémov, možno kvalifikáciu získať buď len po jednom druhu formálneho programu odborného vzdelávania, alebo po viacerých druhoch procesov učenia.

    Udelenie kvalifikácie sa v niektorých systémoch zakladá na akumulácii jednotiek vzdelávacích výstupov, buď spojených s kreditnými bodmi (Spojené kráľovstvo, Fínsko, Švédsko…), alebo bez kreditných bodov (Francúzsko, Španielsko…). Systémy kreditov sa niekedy vytvárajú v širšom kvalifikačnom rámci (škótsky a waleský kreditný a kvalifikačný rámec), alebo sú určené pre špecifické kvalifikácie (systém IFTS v Taliansku). Okrem toho, v závislosti od krajiny, existuje mnoho spôsobov využívania jednotiek a bodov za vzdelávacie výstupy, a v niektorých krajinách môžu spolu existovať rôzne postupy prideľovania bodov za vzdelávacie výstupy.

    Vzhľadom na uvedenú rôznorodosť sa vyžadujú spoločné dohody a technické zásady na zabezpečenie vzájomnej dôvery a na umožnenie prenosu a uznávania vzdelávacích výstupov v prostredí medzinárodnej mobility.

    Existujúce ustanovenia v tejto oblasti na európskej úrovni

    Tento návrh týkajúci sa ECVET patrí do skupiny európskych iniciatív, medzi ktoré patrí Európsky systém prenosu a započítavania kreditov (ECTS), Europass[2], Európska charta kvality mobility (EQCM), európske zásady identifikácie a uznávania neformálneho a informálneho vzdelávania a Európsky kvalifikačný rámec pre celoživotné vzdelávanie (EQF)[3]:

    - ECTS bol podporený odporúčaním Európskeho parlamentu a Rady z 10. júla 2001 o mobilite v rámci Spoločenstva pre študentov, osoby, ktoré sa vzdelávajú, dobrovoľníkov, učiteľov a školiteľov[4], používaným vo vysokoškolskom vzdelávaní. ECVET by mal byť zlučiteľný s ECTS, aby umožnil prepojiť odborné vzdelávanie a prípravu s vysokoškolským vzdelávaním.

    - Europass bol vytvorený rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady č. 2241/2004/ES z 15. decembra 2004 o jednotnom rámci Spoločenstva pre transparentnosť kvalifikácií a schopností.

    - Európske zásady identifikácie a uznávania neformálneho a informálneho vzdelávania boli schválené vo forme záverov Rady v roku 2004[5]. Pri implementácii ECVET budú tieto zásady zohľadnené.

    - EQCM bola prijatá na základe odporúčania Európskeho parlamentu a Rady z 18. decembra 2006 týkajúceho sa medzinárodnej mobility v rámci Spoločenstva na účely vzdelávania a odbornej prípravy (Európska charta kvality mobility[6]). V bode 8 jeho prílohy sa stanovuje, že v prípade mobility jednotlivcov „by mala byť účastníkom v prípade potreby poskytnutá pomoc na uľahčenie uznania a certifikácie“ vzdelávacích výstupov. ECVET má za cieľ podporovať kvalitu mobility jednotlivcov v zmysle požiadaviek uvedeného odporúčania.

    - EQF bol odštartovaný odporúčaním Európskeho parlamentu a Rady o európskom kvalifikačnom rámci (EQF)[7] z roku 2008 ako referenčný nástroj na porovnávanie kvalifikačných úrovní vo vnútroštátnych kvalifikačných systémoch a aj v kvalifikačných systémoch vytvorených medzinárodnými odvetvovými organizáciami. ECVET bude dopĺňať EQF a bude sa zakladať na spoločných pojmoch a zásadách. ECVET skutočne využíva EQF ako referenčnú úroveň pre kvalifikáciu.

    Súlad s ostatnými politikami a cieľmi Únie

    ECVET sa neuplatňuje na vzájomné uznávanie kvalifikácií v oblasti regulovaných povolaní, keďže to je zabezpečené smernicou 2005/36/ES[8] zo 7. septembra 2005, pretože ECVET nepredstavuje nástroj na poskytovanie práv migrujúcim osobám pri uznávaní ich kvalifikácie získanej v jednom členskom štáte s cieľom vykonávať regulované povolanie v inom členskom štáte. Orgánom členských štátov stanovuje v takom prípade právne záväzné povinnosti len táto smernica.

    2. Konzultácie so zainteresovanými stranami a hodnotenie vplyvu

    Konzultácie s odborníkmi

    Správa strediska Cedefop (2005) „ Európske prístupy k systémom (prenosu) kreditov v OVP – Posúdenie uplatniteľnosti existujúcich kreditných systémov na Európsky systém prenosu kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET)“ sa v značnej miere zakladá na príslušných medzinárodných prípadoch a postupoch v oblasti kreditných systémov. V roku 2005 Komisia financovala dve štúdie na preskúmanie ECVET v súvislosti s európskou mobilitou v oblasti základnej odbornej prípravy[9]. Z týchto dvoch štúdií vyplýva, že zainteresované strany, s ktorými sa uskutočnili stretnutia a pohovory, posudzujú zásady ECVET v priaznivom svetle. ECVET je považovaný aj za rozhodujúci nástroj na zlepšenie systémov OVP s perspektívou dosiahnutia lepšieho súladu s potrebami jednotlivcov a požiadavkami trhu práce. Štúdie však zdôraznili, že ECVET nemožno zaviesť a používať, ak nie je kultúrne a technicky prispôsobený vnútroštátnemu, regionálnemu alebo odvetvovému prostrediu. Potvrdzujú, že ECVET možno uplatňovať bez spochybnenia existujúceho systému základného vzdelávania a odbornej prípravy a základných zásad certifikácie a kvalifikácií.

    Na záver, Komisia vyvodila užitočné závery z výsledkov projektov predtým financovaných v rámci programu Leonardo da Vinci, ktoré dokázali, že prístup založený na jednotkách vzdelávacích výstupov je vhodnou odpoveďou na otázku prenosu a akumulácie vzdelávacích výstupov osôb, ktoré prechádzajú z jedného vzdelávacieho prostredia do iného.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami (2006 – 2007)

    Od novembra 2006 do marca 2007 odštartovala Európska komisia celoeurópsky konzultačný proces o návrhu ECVET, ktorý sa zakladá na pracovnom dokumente útvarov Komisie „Európsky systém kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET) – Systém prenosu, akumulácie a uznávania vzdelávacích výstupov v Európe“ - SEK(2006) 1431. Tento dokument sa zakladal na práci expertnej skupiny založenej v roku 2003 a tvorenej zástupcami všetkých hlavných oblastí vzdelávania a odbornej prípravy (všeobecné vzdelávanie a príprava, vzdelávanie a príprava dospelých, odborné vzdelávanie a príprava, vysokoškolské vzdelávanie a príprava), ako aj zástupcami orgánov verejnej moci, sektorov, sociálnych partnerov a Cedefop.

    Ako súčasť procesu konzultácií bol predložený návrh ECVET, ktorý sa prediskutoval počas konzultačného obdobia na viacerých zasadnutiach organizovaných národnými orgánmi, sociálnymi partnermi, odvetvovými orgánmi a inými. Počas toho istého obdobia sa vykonala otvorená konzultácia na internete. Výsledky[10] konzultačného procesu sa prerokovali na konferencii, ktorá sa konala v Mníchove v júni 2007.

    Konzultačný proces potvrdil širokú podporu pre ECVET. Väčšina respondentov súhlasila s tým, že existuje potreba spoločného európskeho systému kreditov pre OVP. Podpora však bola podmienená súborom požiadaviek a odporúčaní, ktoré sa zohľadnili v tomto návrhu.

    Získavanie a využívanie expertízy

    Príslušné vedecké/odborné oblasti

    Po skončení konzultačného procesu bola v roku 2007 vytvorená expertná skupina s cieľom odsúhlasiť nový súbor technických špecifikácií, ako aj súbor kľúčových definícií, na ktorých je založené toto odporúčanie. Cedefop a Európska nadácia pre odborné vzdelávanie tiež aktívne prispeli k práci a úzko spolupracovali s Komisiou, externými odborníkmi a expertnými skupinami.

    Zhrnutie prijatých a použitých odporúčaní

    Pozri vyššie.

    Prostriedky použité na uverejnenie odborných odporúčaní

    Na záver, technické špecifikácie odsúhlasené expertnou skupinou boli súčasťou dokumentu predloženého poradnému výboru pre odbornú prípravu, ktorý vydal pozitívne stanovisko k hlavným prvkom návrhu na zasadnutí konanom 13. decembra 2007.

    Hodnotenie vplyvu

    V hodnotení vplyvu sa zdôrazňuje pridaná hodnota, ktorú môže ECVET priniesť pri podpore celoživotného vzdelávania a zmenšení prekážok mobility v Európe. Uvádzajú sa v ňom rôzne možnosti, ktoré Komisia zvažovala pri hľadaní riešení na tieto otázky a na zabezpečenie vytvorenia ECVET.

    Neprijatie žiadneho opatrenia Európskou úniou by umožnilo pokračovanie súčasnej neuspokojivej situácie, ktorá by bola neprijateľná pre mnohé zainteresované strany vzhľadom na uvedené prekážky prenosu a uznávania vzdelávacích výstupov; navyše by nespĺňalo jasný mandát daný Komisii.

    Oznámenie Komisie by nezapojilo členské štáty ani Európsky parlament do jeho prijatia, a preto by nevytvorilo potrebný politický záväzok na vytvorenie a účinnú implementáciu funkčného ECVET.

    Ani odporúčanie Komisie podľa článku 150 zmluvy by nemalo silnejší vplyv ako predchádzajúca možnosť, keďže by nezapojilo členské štáty ani Európsky parlament do jeho formálneho prijatia, a preto by tiež neprinieslo úroveň politického záväzku potrebnú na účinnú implementáciu ECVET.

    Rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady podľa 149 a 150 zmluvy by sa prijali zásady a povinnosti pre tie členské štáty, ktoré uvádzajú svoje vnútroštátne systémy do vzťahu s ECVET. Prevládajúci konsenzus zainteresovaných strán (členských štátov, sociálnych partnerov, sektorov a iných) však je, že ECVET by mal byť dobrovoľný.

    Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady podľa článkov 149 a 150 zmluvy by členské štáty zaviazalo na dobrovoľnom základe k používaniu ECVET ako nástroja na podporu transparentnosti, porovnateľnosti, prenosu a akumulácie vzdelávacích výstupov medzi rôznymi vzdelávacími prostrediami a rôznymi krajinami s cieľom vytvoriť priestor celoživotného vzdelávania bez hraníc. Komisia hodnotí túto možnosť ako najvhodnejšiu. Najpresnejšie zodpovedá očakávaniam členských štátov a zainteresovaných strán a môže poskytnúť najlepší základ pre úspešnú implementáciu funkčného ECVET a pre dosiahnutie skutočnej pridanej hodnoty, ktorú európsky rozmer môže priniesť.

    Správa Komisie o hodnotení vplyvu je dostupná na internetovej stránke Komisie.

    3. Právne prvky návrhu

    Zhrnutie navrhovaného opatrenia

    Navrhované odporúčanie by členské štáty zaviazalo používať ECVET na dobrovoľnom základe. Zriaďuje ECVET ako metodický rámec, ktorý možno použiť na opis kvalifikácií z hľadiska jednotiek vzdelávacích výstupov a s nimi súvisiacimi bodmi, na účel prenosu a akumulácie vzdelávacích výstupov. ECVET sa zakladá na návrhu jednotných a účelných jednotiek vzdelávacích výstupov, a nie na roztrieštení kvalifikácií. ECVET nemá za cieľ ani nevyžaduje zosúlaďovanie kvalifikácií a systémov OVP, ale má za cieľ lepšiu porovnateľnosť a zlučiteľnosť. Navrhované odporúčanie zahŕňa dve prílohy obsahujúce slovník termínov a hlavné znaky ECVET.

    Odporúča sa, aby členské štáty implementovali ECVET do roku 2012. Odporúča sa tiež, aby členské štáty vytvorili podľa potreby partnerstvá a siete na európskej, vnútroštátnej, regionálnej a odvetvovej úrovni, a aby pri implementácii ECVET podporovali a uplatňovali zásady zabezpečenia kvality v OVP. Členské štáty by mali poskytnúť zainteresovaným stranám a jednotlivcom prístup k informáciám o ECVET a poradenstvo, a mali by zabezpečiť, aby všetky príslušné kvalifikácie a súvisiace dokumenty „Europass“ vydané príslušnými orgánmi obsahovali jasné informácie týkajúce sa používania ECVET. Na záver sa odporúča, aby členské štáty zabezpečili zavedenie fungujúcich mechanizmov koordinácie, monitorovania a preskúmania, ktoré zohľadňujú existujúce nástroje s cieľom zaručiť jednotnosť iniciatív vnútri krajín a medzi krajinami. Vnútroštátne preskúmanie poskytne podporu pre európske preskúmanie, ktoré má organizovať Komisia.

    Návrh vyzýva Komisiu, aby podporovala členské štáty pri vykonávaní uvedených úloh, vypracovala príručku a nástroje pre používateľov ECVET, vytvorila skúšobnú skupinu používateľov ECVET a vybudovala európsku sieť ECVET s cieľom zabezpečiť kvalitu a celkovú jednotnosť procesu spolupráce pri implementácii ECVET. Komisia bude navyše monitorovať opatrenia prijaté v reakcii na toto odporúčanie s cieľom prípadného preskúmania štyri roky po jeho prijatí.

    Právny základ

    Články 149 a 150 zmluvy.

    Zásada subsidiarity

    Činnosťou Spoločenstva sa lepšie dosiahnu ciele návrhu z týchto dôvodov:

    - Návrh poskytuje spoločný nástroj, spoločnú terminológiu, spoločné referencie a spoločné prístupy a dohody pre spoluprácu medzi príslušnými zainteresovanými stranami. Tieto funkcie nemožno zabezpečiť činnosťou na vnútroštátnej úrovni.

    - Výzvy súvisiace so vzájomnou dôverou, transparentnosťou, potvrdzovaním a prenosom vzdelávacích výstupov v OVP v európskom meradle sú spoločné pre všetky členské štáty a nemôžu sa riešiť výhradne na vnútroštátnej alebo sektorovej úrovni.

    - Ak by mali zainteresované strany zapojené do OVP zo všetkých 27 členských štátov rokovať o uzatvorení dvojstranných dohôd o predmete upravenom navrhovaným odporúčaním so všetkými zainteresovanými stranami individuálne a nekoordinovane s použitím osobitných a individuálnych pojmov, zásad a pravidiel, viedlo by to k mimoriadne zložitej a netransparentnej celkovej štruktúre na európskej úrovni.

    Zásada proporcionality

    Toto odporúčanie je v súlade so zásadou proporcionality, pretože nenahrádza ani nevymedzuje vnútroštátne systémy kvalifikácie a/alebo kvalifikácií, nezosúlaďuje OVP ani systémy kvalifikácií a ponecháva implementáciu odporúčania na členské štáty. Využívať sa budú existujúce systémy vykazovania, čím sa minimalizuje administratívne zaťaženie.

    Výber nástrojov

    Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady.

    4. Vplyv na rozpočet

    Žiadny vplyv na rozpočet Spoločenstva.

    5. Doplňujúce informácie

    Doložka o preskúmaní/revízii/doložka o skončení platnosti

    Návrh obsahuje doložku o preskúmaní.

    Európsky hospodársky priestor

    Navrhovaný akt sa týka EHP preto by mal byť rozšírený na Európsky hospodársky priestor.

    Podrobné vysvetlenie návrhu

    Cieľom ECVET je podporovať a presadzovať medzinárodnú mobilitu a prístup k celoživotnému vzdelávaniu v OVP. Kým EQF predstavuje spoločný referenčný rámec, ktorý by mal slúžiť ako konverzný nástroj medzi rôznymi kvalifikačnými systémami a ich úrovňami, ECVET predstavuje spoločný metodický rámec, ktorého úlohou je uľahčiť prenos kreditu za vzdelávacie výstupy z jedného kvalifikačného systému do iného systému alebo z jedného spôsobu vzdelávania do iného (pozri príklady v prílohe dôvodovej správy, graf 1). Prispieva k priestupnosti vzdelávacích systémov, zlučiteľnosti medzi nezávislým vzdelávaním a systémami OVP, a tým podporuje možnosť, aby si osoby, ktoré sa vzdelávajú, vytvárali vlastnú cestu vzdelávania vedúcu ku kvalifikácii. Jeho implementácia sa zakladá na zásade dobrovoľnej účasti členských štátov a zainteresovaných strán.

    Metodický rámec ECVET obsahuje zásady a hlavné technické špecifikácie, ktoré umožňujú opísať kvalifikácie na základe jednotiek vzdelávacích výstupov a s nimi súvisiacich bodov ECVET (pozri graf 2 v prílohe) na účel prenosu a akumulácie kreditu a na podporu partnerstiev. Zásady ECVET a technické špecifikácie sú určené na pružné, ale štruktúrované používanie. Podrobnejšie sa opíšu v používateľskej príručke ECVET.

    ECVET ako kreditný systém založený na jednotkách bude prispievať k rozvoju a rozširovaniu európskej spolupráce vo vzdelávaní a odbornej príprave. Keďže sa navrhovaný kreditný systém založený na jednotkách zakladá na vzdelávacích výstupoch, je zlučiteľný so všetkými kvalifikačnými systémami, vzdelávacími prostrediami a vzdelávacími prístupmi. Prístup založený na jednotkách podporuje pružné individuálne dráhy vzdelávania, kde osoby, ktoré sa vzdelávajú, môžu akumulovať požadované jednotky vzdelávacích výstupov získané v rôznych obdobiach, v rôznych krajinách a v rôznych spôsoboch vzdelávania na dosiahnutie kvalifikácie. Jeho pružnosť uľahčuje proces organizovania skúseností s mobilitou pre osoby, ktoré získavajú OVP, zatiaľ čo jeho zásady uchovávajú celkovú jednotnosť a integritu každej kvalifikácie a bránia prílišnej roztrieštenosti vzdelávacích výstupov, ktoré je potrebné potvrdzovať a uznávať. Na záver, kreditný systém založený na jednotkách vytvára možnosť rozvoja spoločných referencií pre kvalifikácie OVP zabezpečením spoločnej štruktúry a dohôd.

    Partnerstvá a siete ECVET zahŕňajú príslušné inštitúcie, orgány, sociálnych partnerov, sektory a poskytovateľov a sú dôležité pre skúšanie, rozvoj a širokú implementáciu ECVET. Poskytujú širokému okruhu inštitúcií pôsobiacich v oblasti OVP spôsob, ako pracovať spolu. Vytvárajú prostredie, v ktorom možno rozvíjať vzájomnú dôveru, a poskytujú rámec pre prenos kreditov ECVET. Tieto partnerstvá by sa mali oficiálne potvrdzovať prostredníctvom memoránd o porozumení ECVET . Dohody o vzdelávaní predstavujú jednoduché, účelné a systematické usmernenia pre praktickú implementáciu dojednaní o prenose kreditov a postupy pre individuálne osoby, ktoré sa vzdelávajú.

    Body ECVET sú pripojené ku kvalifikácii a jednotkám vzdelávacích výstupov ako nutný a doplňujúci zdroj informácií. Tieto sa tvoria na základe spoločných európskych dohôd a tým, že zlepšujú čitateľnosť dosiahnutých vzdelávacích výstupov, uľahčujú prenos a akumuláciu vzdelávacích výstupov získaných osobou, ktorá sa vzdeláva.

    Vzdelávacie výstupy sa priraďovaním bodov ECVET k jednotkám za kvalifikáciu a za jej zložky stávajú viac „hmatateľné“. Body ECVET poskytujú týmto spôsobom informácie z hľadiska celkovej váhy vzdelávacích výstupov požadovanej na získanie kvalifikácie a umožňujú identifikovať relatívnu váhu každej zložky. Odrážajú získané jednotky vzdelávacích výstupov a akumuláciu jednotiek. Je potrebné poznamenať, že body ECVET majú význam len v súvislosti so vzdelávacími výstupmi v rámci konkrétnej kvalifikácie, pokiaľ vnútroštátne, regionálne alebo sektorové pravidlá neumožňujú, aby sa body ECVET používali iným spôsobom. Podľa dohody sa za vzdelávacie výstupy, ktoré by sa mali získať za rok formálneho denného OVP, priradí 60 bodov.

    V ECVET predstavuje každý kredit získaný osobou, ktorý sa vzdeláva , vyjadrenie potvrdenia ním dosiahnutých vzdelávacích výstupov na účel prenosu a akumulácie na získanie kvalifikácie. Tieto vzdelávacie výstupy sa posudzujú a potvrdzujú, takže kredit (jednotky vzdelávacích výstupov) možno prenášať z jedného kvalifikačného systému OVP do druhého alebo z jedného vzdelávacieho prostredia do iného. ECVET možno používať bez ohľadu na to, či tieto kvalifikačné systémy majú svoj vlastný(é) kreditný(é) systém(y). ECVET možno implementovať v rámci akejkoľvek kvalifikácie OVP na akejkoľvek referenčnej úrovni EQF. Je uplatniteľný na vzdelávacie výstupy dosiahnuté v akomkoľvek prostredí (príklady v prílohe, graf 3). Konečnými používateľmi ECVET sú osoby, ktoré sa vzdelávajú. ECVET bude účinný, až keď ho sprevádzkujú dotknuté príslušné inštitúcie na vnútroštátnej, regionálnej, miestnej alebo odvetvovej úrovni. Tieto inštitúcie by mali určiť rozsah implementácie a rozhodnúť o ňom, a svoje rozhodnutia by mali oficiálne potvrdiť na príslušnej úrovni. Majú úlohu aj pri zabezpečení toho, aby sa implementácia a používanie ECVET riadili kritériami zabezpečenia kvality.

    S cieľom vytvoriť podmienky na účinné postupy uznávania a prenosu kreditov, a tým podporiť vzájomnú dôveru medzi rôznymi aktérmi, vyžaduje ECVET záväzok k uplatňovaniu kritérií a postupov zabezpečenia kvality všetkými zapojenými aktérmi a na všetkých úrovniach systému.

    Implementácia ECVET by mala predstavovať spojitý proces, ktorý vyžaduje účinný a trvalo udržateľný záväzok príslušných inštitúcií, orgánov, sociálnych partnerov, sektorov a poskytovateľov, a bude vyžadovať vysoký stupeň synergie medzi iniciatívami na európskej, vnútroštátnej a sektorovej úrovni.

    Príloha k dôvodovej správe

    Graf 1 – EQF a ECVET pre transparentnosť a prenosnosť vzdelávacích výstupov (príklad)

    [pic]

    V uvedenom príklade získala príslušná osoba kvalifikáciu vo FR akumuláciou vzdelávacích výstupov prenesených z HU a EI.

    Graf 2 – Jednotky vzdelávacích výstupov a body ECVET (príklad)

    [pic]

    Graf 3 – Uplatnenie ECVET na prenos a akumuláciu vzdelávacích výstupov

    Príklad č. 1 : Prenos organizovaný dvoma partnermi (poskytovateľmi OVP) vo formálnom študijnom prostredí pre osoby zapojené do programu mobility, napríklad do programu Leonardo da Vinci.

    [pic]

    Príklad č. 2 : Prenos a hodnotenie vzdelávacích výstupov dosiahnutých za odborné a životné skúsenosti (neformálne a informálne vzdelávacie prostredie) osobou, ktorá má odborné skúsenosti a chce získať kvalifikáciu.

    [pic]

    2008/0070 (COD)

    Návrh

    ODPORÚČANIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU AND RADY

    o vytvorení Európskeho systému kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET)

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 149 ods. 4 a článok 150 ods. 4,

    so zreteľom na návrh Komisie[11],

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[12],

    so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov[13],

    konajúc v súlade s postupom stanoveným v článku 251 zmluvy[14],

    keďže:

    (1) Rozvoj a uznávanie vedomostí, zručností a odbornej spôsobilosti občanov sú rozhodujúce pre osobný rozvoj, konkurencieschopnosť, zamestnanosť a sociálnu súdržnosť v Spoločenstve. V súvislosti s tým by mali uľahčovať medzinárodnú mobilitu pre pracujúcich a osoby, ktoré sa vzdelávajú, a prispievať k plneniu požiadaviek ponuky a dopytu na európskom trhu práce. Účasť na bezhraničnom celoživotnom vzdelávaní pre všetkých, prenos, uznávanie a akumulácia vzdelávacích výstupov osôb dosiahnutých vo formálnom, neformálnom a informálnom prostredí by sa mali preto podporovať a zlepšovať na vnútroštátnej úrovni, ako aj na úrovni Spoločenstva.

    (2) Na Lisabonskom zasadnutí Európskej rady v roku 2000 sa dospelo k záveru, že vyššia transparentnosť kvalifikácie by mala byť jedným z hlavných prvkov, ktoré sú potrebné na prispôsobenie systémov vzdelávania a odbornej prípravy v Spoločenstve požiadavkám znalostnej spoločnosti. Na Barcelonskom zasadnutí Európskej rady v roku 2002 sa zdôraznila dôležitosť metód zlepšenia transparentnosti a uznávania v oblasti odborného vzdelávania a prípravy.

    (3) V uznesení Rady z 19. decembra 2002 o podpore zlepšenia európskej spolupráce v odbornom vzdelávaní a príprave[15] („Kodanský proces“) a v spoločnej správe Rady a Komisie o implementácii pracovného programu Vzdelávanie a odborná príprava 2010 prijatej v roku 2004[16] sa zdôrazňuje dôležitosť systému prenosu kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu.

    (4) V záveroch Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa stretli v rámci Rady 15. novembra 2004[17], o budúcich prioritách zlepšenia európskej spolupráce v odbornom vzdelávaní a príprave sa udelila prednosť rozvoju a implementácii Európskeho systému prenosu kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET) s cieľom umožniť, aby osoby, ktoré sa vzdelávajú, stavali pri presune medzi systémami odbornej prípravy na výsledkoch dosiahnutých na svojej vzdelávacej dráhe.

    (5) Účelom tohto odporúčania je vytvoriť Európsky systém kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ďalej len „ECVET“) určený na uľahčenie prenosu, uznávania a akumulácie vzdelávacích výstupov osôb, ktoré sa usilujú získať kvalifikáciu. To zlepší transparentnosť a prenosnosť vzdelávacích výstupov občanov medzi členskými štátmi a v členských štátoch v priestore bezhraničného celoživotného vzdelávania.

    (6) ECVET by sa mal zakladať na zásadách a technických špecifikáciách stanovených v prílohe 2 tohto odporúčania. Mal by byť ďalej podporený zásadami zabezpečenia kvality stanovenými v záveroch Rady o zabezpečovaní kvality v odbornom vzdelávaní a príprave z mája 2004[18] a v odporúčaní o vytvorení európskeho referenčného rámca zabezpečenia kvality odborného vzdelávania a prípravy[19].

    (7) ECVET je uplatniteľný na všetky vzdelávacie výstupy, ktoré by sa v zásade mali dať dosiahnuť rôznymi vzdelávacími dráhami, a potom prenášať a uznávať. Toto odporúčanie preto prispieva k širším cieľom podpory celoživotného vzdelávania a zvýšenia zamestnateľnosti, mobility a sociálneho začlenenia pracujúcich a osôb, ktoré sa vzdelávajú, modernizácie systémov vzdelávania a odbornej prípravy, rozvoja pružných a individualizovaných dráh OVP, prepojenia medzi potrebami vzdelávania, odbornej prípravy, zamestnanosti a potrebami osôb k budovaniu mostov medzi formálnym, neformálnym a informálnym vzdelávaním a k uznávaniu vzdelávacích výstupov nadobudnutých životnými a pracovnými skúsenosťami.

    (8) Transparentné zásady zabezpečenia kvality, výmena informácií a rozvoj partnerstiev medzi inštitúciami príslušnými pre kvalifikáciu, poskytovateľmi OVP a inými príslušnými zainteresovanými stranami by mali pomôcť budovať vzájomnú dôveru a mali by podporovať implementáciu tohto odporúčania.

    (9) Toto odporúčanie by malo uľahčiť zlučiteľnosť a porovnateľnosť medzi kreditnými systémami používanými v OVP a Európskym systémom prenosu a akumulácie kreditov (ECTS), ktorý sa používa vo vysokoškolskom sektore, a tým prispieť k vyššej priepustnosti medzi úrovňami vzdelávania a odbornej prípravy v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi a praxou.

    (10) Potvrdzovanie výsledkov neformálneho a informálneho vzdelávania by malo byť podporované v súlade so závermi zasadnutia Rady o spoločných európskych zásadách identifikácie a potvrdzovania neformálneho a informálneho vzdelávania z 28. mája 2004[20].

    (11) Toto odporúčanie dopĺňa odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady […] z […] o vytvorení európskeho referenčného rámca zabezpečenia kvality odborného vzdelávania a prípravy (ďalej len „EQF“)[21], v ktorom sa odporúča, aby členské štáty podporovali úzke prepojenie medzi EQF a existujúcimi alebo budúcimi európskymi systémami prenosu a akumulácie kreditov vo vysokoškolskom a odbornom vzdelávaní a príprave. Kým hlavným cieľom EQF je zvýšiť transparentnosť, porovnateľnosť a prenosnosť nadobudnutých kvalifikácií, ECVET bude uľahčovať prenos, uznávanie a akumuláciu vzdelávacích výstupov jednotlivcov na ich ceste k dosiahnutiu kvalifikácie.

    (12) Toto odporúčanie zohľadňuje rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 2241/2004/ES z 15. decembra 2004 o jednotnom rámci Spoločenstva pre transparentnosť kvalifikácií a schopností (Europass)[22] a odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady 2006/961/ES z 18. decembra 2006 týkajúce sa medzinárodnej mobility v rámci Spoločenstva na účely vzdelávania a odbornej prípravy: Európska charta kvality mobility [23].

    (13) Toto odporúčanie by nemalo mať vplyv na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES zo 7. septembra 2005 o uznávaní odborných kvalifikácií[24], ktorá poskytuje práva a povinnosti príslušnému vnútroštátnemu orgánu, ako aj migrujúcej osobe. Používanie ECVET by nemalo mať vplyv na prístup k trhu práce, ak odborná kvalifikácia bola uznaná v súlade so smernicou 2005/36/ES.

    (14) Keďže cieľ tohto odporúčania, a to uľahčiť spoluprácu a posilniť komunikáciu a transparentnosť s cieľom podporiť mobilitu a celoživotné vzdelávanie, nemôžu v uspokojivej miere dosiahnuť členské štáty, a možno ho z dôvodu jeho rozsahu lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva, toto odporúčanie je v súlade so zásadou subsidiarity uvedenou v článku 5 zmluvy. V súlade so zásadou proporcionality stanovenou v uvedenom článku neprekračuje toto odporúčanie rámec nevyhnutný na dosiahnutie týchto cieľov, keďže nenahrádza ani nevymedzuje vnútroštátne kvalifikačné systémy a/alebo kvalifikácie a/alebo vnútroštátne kreditné systémy, neuvádza konkrétne vzdelávacie výstupy ani schopnosti jednotlivcov, a nemá za cieľ ani nevyžaduje atomizáciu ani zosúladenie kvalifikačných systémov,

    TÝMTO ODPORÚČAJÚ, ABY ČLENSKÉ ŠTÁTY:

    1. Podporovali Európsky systém kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ďalej len „ECVET“) stanovený v prílohách 1 a 2 s cieľom uľahčiť medzinárodnú mobilitu v odbornom vzdelávaní a príprave a bezhraničné celoživotné vzdelávanie.

    2. Používali ECVET od roku 2012, najmä prijímaním opatrení na jeho postupné uplatňovanie na kvalifikáciu v odbornom vzdelávaní a príprave v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi a praxou, na účel prenosu, uznávania a akumulácie vzdelávacích výstupov jednotlivcov dosiahnutých vo formálnom, neformálnom a informálnom prostredí.

    3. Podporovali rozvoj vnútroštátnych a európskych partnerstiev a sietí, do ktorých sú zapojené príslušné inštitúcie a orgány, sociálni partneri, sektory a poskytovatelia OVP a ktoré sú určené na experimentovanie, implementáciu a podporu ECVET.

    4. Zabezpečili, aby zainteresované strany a osoby v oblasti odborného vzdelávania a prípravy mali prístup k informáciám a usmerneniam na používanie ECVET. Ďalej odporúčajú zabezpečiť, aby príslušné orgány primerane zverejňovali uplatňovanie ECVET na kvalifikáciu a aby súvisiace dokumenty „Europass“ vydané príslušnými orgánmi obsahovali jasne určené príslušné informácie.

    5. Uplatňovali zásady zabezpečenia kvality pri používaní ECVET, najmä v súvislosti s posudzovaním, potvrdzovaním a uznávaním vzdelávacích výstupov.

    6. Zabezpečili, aby existovali fungujúce mechanizmy koordinácie a monitorovania na príslušných úrovniach v súlade s právnymi predpismi, štruktúrami a požiadavkami každého členského štátu s cieľom zaručiť kvalitu, transparentnosť a jednotnosť iniciatív prijatých na implementáciu ECVET.

    SCHVAĽUJÚ ZÁMER KOMISIE:

    1. Podporovať členské štáty pri vykonávaní úloh uvedených v bodoch 1 až 6 a pri uplatňovaní zásad a technických špecifikácií ECVET stanovených v prílohe 2, najmä uľahčením testovania, spolupráce, vzájomného učenia, podpory a zavádzania informačných a konzultačných programov prostredníctvom európskej siete ECVET.

    2. Vypracovať užívateľskú príručku a nástroje v spolupráci s vnútroštátnymi a európskymi odborníkmi a používateľmi, rozvíjať odborné znalosti na posilnenie zlučiteľnosti medzi ECVET a Európskym systémom prenosu a akumulácie kreditov, ktorý sa používa vo vysokoškolskom sektore, a poskytovať pravidelné informácie o rozvoji ECVET.

    3. Vytvoriť do jedného roka od dátumu prijatia tohto odporúčania skupinu používateľov ECVET, do ktorej patria príslušné strany zainteresované v odbornom vzdelávaní a príprave a vnútroštátne príslušné inštitúcie, a ktorá sa zúčastňuje na práci v európskej sieti ECVET s cieľom prispievať k aktualizácii užívateľskej príručky a ku kvalite a celkovej jednotnosti procesu spolupráce pri implementácii ECVET.

    4. Monitorovať a ďalej sledovať prijaté opatrenia, najmä aktualizáciou metodických materiálov, a po posúdení a vyhodnotení týchto opatrení v spolupráci s členskými štátmi podať správu štyri roky po prijatí tohto odporúčania Európskemu parlamentu a Rade o získaných skúsenostiach a vplyve na budúcnosť v prípade potreby aj vrátane prípadného preskúmania a úpravy tohto odporúčania.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament Za Radu

    predseda predseda

    PRÍLOHA 1

    Na účely tohto odporúčania sa uplatňujú tieto definície:

    a) „kvalifikácia“ znamená formálny výsledok procesu posudzovania a potvrdzovania, ktorý sa získa, keď príslušný orgán určí, že príslušná osoba dosiahla vzdelávacie výstupy zodpovedajúce daným normám,

    b) „vzdelávacie výstupy“ znamenajú vyjadrenie o tom, čo osoba, ktorá sa vzdeláva, vie, chápe a je schopná robiť pri ukončení procesu vzdelávania a sú definované z hľadiska vedomostí, zručností a odborných spôsobilostí,

    c) „jednotka vzdelávacích výstupov“ (jednotka): zložka kvalifikácie tvorená súvislým súborom vedomostí, zručností a odborných spôsobilostí, ktoré možno posudzovať a potvrdzovať,

    d) „kredit za vzdelávacie výstupy“ (kredit): vzdelávacie výstupy osôb, ktoré boli posúdené a ktoré možno akumulovať na účel kvalifikácie alebo prenášať na iné vzdelávacie programy alebo kvalifikácie,

    e) „príslušná inštitúcia“: inštitúcia, ktorá je na základe pravidiel a postupov účastníckych krajín zodpovedná za návrh a udeľovanie kvalifikácie alebo uznávanie jednotiek alebo za iné funkcie súvisiace s ECVET, ako prideľovanie bodov ECVET ku kvalifikáciám a jednotkám, posudzovanie, potvrdzovanie a uznávanie vzdelávacích výstupov,

    f) „posudzovanie vzdelávacích výstupov“: metódy a postupy používané na určenie rozsahu, v akom osoba, ktorá sa vzdeláva, skutočne získala vedomosti, zručnosti a odborné spôsobilosti,

    g) „potvrdzovanie vzdelávacích výstupov“: postup potvrdzovania, že určité posudzované vzdelávacie výstupy dosiahnuté osobou, ktorá sa vzdeláva, zodpovedajú osobitným výstupom, ktoré môžu byť vyžadované pre danú jednotku alebo kvalifikáciu,

    h) „uznávanie vzdelávacích výstupov“: postup osvedčovania oficiálne dosiahnutých vzdelávacích výstupov prostredníctvom udeľovania jednotiek alebo kvalifikácií,

    i) „body ECVET“: numerické vyjadrenie celkovej váhy vzdelávacích výstupov v kvalifikácií a relatívnej váhy jednotiek v súvislosti s kvalifikáciou.

    PRÍLOHA 2

    ECVET – Zásady a technické špecifikácie

    Európsky systém kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu je určený na uľahčenie uznávania vzdelávacích výstupov – v rámci mobility – na účel získania kvalifikácie. Jeho uplatňovanie pre danú kvalifikáciu sa zakladá na nasledujúcich zásadách a technických špecifikáciách:

    1. Jednotky vzdelávacích výstupov

    Jednotka predstavuje zložku kvalifikácie a pozostáva z časti vedomostí, zručností a odborných spôsobilostí požadovaných pre danú kvalifikáciu. Kvalifikácia v zásade obsahuje viaceré jednotky a je tvorená celým súborom jednotiek. Osoba, ktorá sa vzdeláva, môže teda získať kvalifikáciu akumuláciou požadovaných jednotiek získaných v rôznych krajinách a v rôznych prostrediach (formálnom, neformálnom a informálnom).

    Jednotky, ktoré tvoria kvalifikáciu, by mali byť:

    - opísané zreteľne a zrozumiteľne odkazom na vedomosti, zručnosti a odborné spôsobilosti, na ktoré sa vzťahujú,

    - vytvorené a organizované súvisle vzhľadom na celkovú kvalifikáciu,

    - vytvorené tak, ktorý umožňovali samostatné posudzovanie a potvrdzovanie vzdelávacích výstupov obsiahnutých v jednotke.

    Jednotka môže byť osobitná pre jednotlivú kvalifikáciu alebo spoločná pre viaceré kvalifikácie. Očakávané vzdelávacie výstupy, ktoré vymedzujú jednotku, možno dosiahnuť bez ohľadu na to, kde alebo ako sa dosiahli. Jednotka sa preto nemá v zásade zamieňať so zložkou formálneho vzdelávacieho programu alebo poskytovania odbornej prípravy.

    Pravidlá a postupy pre vymedzenie charakteristiky jednotiek vzdelávacích výstupov a pre spájanie a akumuláciu jednotiek pre danú kvalifikáciu určujú príslušné inštitúcie v súlade s vnútroštátnymi, regionálnymi alebo sektorovými pravidlami.

    Špecifikácie pre jednotku by mali obsahovať:

    - všeobecný názov jednotky,

    - všeobecný názov kvalifikácie, s ktorou je jednotka spojená,

    - odkaz na kvalifikáciu podľa úrovne EQF, prípadne úrovne NQF, s kreditnými bodmi ECVET spojenými s danou kvalifikáciou,

    - vzdelávacie výstupy obsiahnuté v jednotke,

    - postupy a kritériá na posudzovanie týchto vzdelávacích výstupov,

    - body ECVET spojené s jednotkou,

    - v prípade potreby trvanie platnosti jednotky.

    2. Prenos a akumulácia vzdelávacích výstupov, partnerstvá ECVET

    V ECVET sa jednotky vzdelávacích výstupov dosiahnuté v jednom prostredí posudzujú a potom sa po úspešnom posúdení prenášajú do iného prostredia. V tomto druhom prostredí ich potvrdzuje a uznáva príslušná inštitúcia ako súčasť požiadaviek na kvalifikáciu, ktorú sa daná osoba snaží dosiahnuť. Jednotky vzdelávacích výstupov možno akumulovať na získanie tejto kvalifikácie v súlade s vnútroštátnymi, sektorovými alebo regionálnymi pravidlami. Postupy a usmernenia na posudzovanie, potvrdzovanie, akumuláciu a uznávanie jednotiek vzdelávacích výstupov navrhujú dotknuté príslušné inštitúcie.

    Prenos kreditov založený na ECVET a uplatňovaný na vzdelávacie výstupy získané vo formálnych vzdelávacích prostrediach by sa mal uľahčiť budovaním partnerstiev a sietí zahŕňajúcich príslušné inštitúcie, z ktorých každá má právomoc udeľovať v svojom prostredí kvalifikácie alebo jednotky, alebo dávať kredit za získané vzdelávacie výstupy na účel prenosu a potvrdzovania.

    Budovanie partnerstiev má za cieľ:

    - poskytovať všeobecný rámec spolupráce a nadväzovania kontaktov medzi partnermi stanovený v memorande o porozumení (MoP), prostredníctvom ktorého sa vytvára ovzdušie vzájomnej dôvery,

    - uľahčiť partnerom navrhovanie osobitných mechanizmov prenosu kreditov pre osoby, ktoré sa vzdelávajú.

    V MoP by sa malo potvrdiť, že partneri:

    - navzájom akceptujú svoj status príslušných inštitúcií,

    - navzájom akceptujú kritériá a postupy zabezpečovania kvality, posudzovania, potvrdzovania a uznávania ako uspokojivé na účely prenosu kreditov,

    - súhlasia s podmienkami vykonávania partnerstva, akými sú ciele, trvanie a mechanizmy preskúmania MoP,

    - súhlasia s porovnateľnosťou príslušných kvalifikácií na účely prenosu kreditov, s použitím EQF na stanovenie referenčných úrovní,

    - určia ďalších aktérov a príslušné inštitúcie, ktoré sa môžu podieľať na príslušnom procese, a ich funkcie.

    Na uplatnenie ECVET na vzdelávacie výstupy získané v neformálnom a informálnom vzdelávacom prostredí alebo mimo rámca MoP by príslušná inštitúcia, ktorá má právomoc udeľovať kvalifikácie alebo jednotky alebo udeľovať kredit, mala vypracovať postupy a mechanizmy identifikácie, potvrdzovania a uznávania týchto vzdelávacích výstupov prostredníctvom udeľovania zodpovedajúcich jednotiek a s nimi súvisiacich bodov ECVET.

    3. Dohoda o vzdelávaní a osobný záznam

    Pri uplatnení prenosu kreditov, v ktorom sú zapojení dvaja partneri a konkrétna mobilná osoba, ktorá sa vzdeláva, uzatvoria príslušné dve inštitúcie a osoba, ktorá sa vzdeláva, dohodu o vzdelávaní v rámci MoP. V tejto dohode:

    - by sa malo rozlišovať medzi príslušnou „domácou“ a „hostiteľskou“ inštitúciou[25],

    - by sa mali stanoviť osobitné podmienky pre obdobie mobility, ako totožnosť osoby, ktorá sa vzdeláva, trvanie obdobia mobility, očakávané vzdelávacie výstupy a súvisiace body ECVET.

    V dohode o vzdelávaní by sa malo stanoviť, že v prípade, ak študent dosiahol očakávané vzdelávacie výstupy a „hostiteľská“ inštitúcia ich pozitívne posúdila, „domovská“ inštitúcia ich môže potvrdiť a uznávať ako súčasť požiadaviek na kvalifikáciu v súlade s pravidlami a postupmi stanovenými príslušnou inštitúciou.

    Prenos medzi partnermi sa môže vzťahovať na vzdelávacie výstupy dosiahnuté vo formálnom alebo neformálnom prostredí. Prenos kreditu za dosiahnuté vzdelávacie výstupy má preto tri etapy:

    - „hostiteľská“ inštitúcia posudzuje dosiahnuté vzdelávacie výstupy a udeľuje kredit osobe, ktorá sa vzdeláva. Dosiahnuté vzdelávacie výstupy a zodpovedajúce body ECVET sa zaznamenávajú v „osobnom zázname“[26] osoby, ktorá sa vzdeláva,

    - „domovská“ inštitúcia potvrdí kredit ako vhodné potvrdenie o výsledkoch dosiahnutých študentom,

    - „domovská“ inštitúcia potom uzná vzdelávacie výstupy, ktoré sa dosiahli. Toto uznanie predstavuje dôvod na udelenie jednotiek a ich zodpovedajúcich bodov ECVET v súlade s pravidlami „domovského“ systému.

    Potvrdzovanie a uznávanie príslušnou „domovskou“ inštitúciou závisí od úspešného posúdenia vzdelávacích výstupov príslušnou „hostiteľskou“ inštitúciou v súlade s dohodnutými postupmi a kritériami zabezpečenia kvality.

    4. Body ECVET

    Body ECVET poskytujú doplňujúce informácie o kvalifikáciách a jednotkách v numerickej forme. Nemajú žiadnu hodnotu nezávislú od nadobudnutých vzdelávacích výstupov, ktorých sa týkajú, a sú odrazom dosiahnutých úspechov a akumulácie jednotiek. V záujme umožnenia spoločného prístupu k používaniu bodov ECVET sa uplatňuje dohoda, podľa ktorej sa k vzdelávacím výstupom, ktoré by sa mali dosiahnuť za rok formálneho denného OVP, priradí 60 bodov.

    V ECVET má priraďovanie bodov zvyčajne dve fázy: body ECVET sa priradia najprv na kvalifikáciu ako celok a potom na jej jednotky. Pre danú kvalifikáciu sa berie jedno formálne vzdelávacie prostredie ako referenčné a na základe dohody sa tejto kvalifikácii priradí celý počet bodov. Z tohto celkového počtu sa potom priradia body ECVET každej jednotke podľa jej relatívnej váhy v rámci kvalifikácie.

    V prípade kvalifikácie, ktorá nemá referenčný formálny spôsob vzdelávania, možno kreditné body ECVET priradiť na základe odhadu porovnaním s inou kvalifikáciou, ktorá má formálne referenčné prostredie. Na vytvorenie porovnateľnosti kvalifikácie by sa príslušná inštitúcia mala odvolávať na príslušnú úroveň EQF, prípadne NQF, alebo na podobnosť odborných spôsobilostí alebo odborných oblastí, respektíve vzdelávacích výstupov.

    Relatívna váha vzdelávacích výstupov vzhľadom na kvalifikáciu by sa mala určovať podľa týchto kritérií alebo ich kombinácie:

    - relatívna dôležitosť vzdelávacích výstupov, ktoré tvoria jednotku, pre účasť na trhu práce, pre napredovanie k iným kvalifikačným úrovniam alebo pre sociálnu integráciu,

    - zložitosť, rozsah a objem vzdelávacích výstupov v jednotke,

    - úsilie potrebné pre osobu, ktorá sa vzdeláva, na dosiahnutie vedomostí, zručností a odborných spôsobilostí požadovaných pre jednotku.

    Relatívna váha akejkoľvek danej jednotky, ktorá je spoločná pre viaceré kvalifikácie, vyjadrená v bodoch ECVET, môže byť v jednotlivých kvalifikáciách rozdielna.

    Priraďovanie bodov ECVET je zvyčajne súčasťou štruktúry kvalifikácií a jednotiek. Vykonáva ho príslušná inštitúcia zodpovedná za navrhovanie a udržiavanie kvalifikácie alebo osobitne splnomocnená na túto úlohu. V krajinách, v ktorých už existuje vnútroštátny systém bodov, vytvoria dotknuté príslušné inštitúcie mechanizmy na konverziu vnútroštátnych kreditných bodov na body ECVET.

    Úspešné dosiahnutie kvalifikácie alebo jednotky je impulzom na udelenie súvisiacich bodov ECVET nezávisle od skutočného času potrebného na ich dosiahnutie.

    Prenos jednotky zvyčajne znamená prenos zodpovedajúcich bodov ECVET, aby boli zahrnuté, keď sa uznávajú prenášané vzdelávacie výstupy. Je vecou príslušnej inštitúcie, aby v prípade potreby opakovane posúdila body ECVET, ktoré sa majú započítať, pokiaľ sú pravidlá a metodiky stanovené na tento účel transparentné a podporené zásadami zabezpečenia kvality.

    Každá kvalifikácia získaná prostredníctvom neformálneho alebo informálneho vzdelávania, pre ktorú možno identifikovať referenčný formálny spôsob vzdelávania, a zodpovedajúce jednotky majú rovnaký počet bodov ECVET ako referenčný spôsob vzdelávania, keďže sa dosahujú rovnaké vzdelávacie výstupy.

    [1] Maastrichtské komuniké o budúcich prioritách zdokonalenej európskej spolupráce v odbornom vzdelávaní a príprave, 14. decembra 2004 (http://ec.europa.eu/education/news/ip/docs/maastricht_com_en.pdf); Helsinské komuniké o zdokonalenej európskej spolupráci v odbornom vzdelávaní a príprave, 5. decembra 2006 (http://ec.europa.eu/education/policies /2010/doc/helsinkicom_en.pdf).

    [2] Rámec Spoločenstva pre transparentnosť kvalifikácií a odborných spôsobilostí (Europass).

    [3] Návrh odporúčania Európskeho parlamentu a Rady o vytvorení európskeho kvalifikačného rámca pre celoživotné vzdelávanie, KOM(2006) 479 v konečnom znení, Brusel 5. 9. 2006.

    [4] Ú. v. ES L 215, 9.8.2001.

    [5] 9600/04 EDUC 118 SOC 253, 28. 5. 2004.

    [6] Ú. v. EÚ L 394, 30.12.2006, s. 5.

    [7] Ú. v. EÚ […]

    [8] Ú. v. EÚ L 255/22, 30.9.2005, s. 1.

    [9] ECVET Reflector (http://www.ecvet.net/c.php/ecvet/index.rsys); ECVET Connexion (http://www.ecvetconnexion.com/).

    [10] http://ec.europa.eu/education/ecvt/results_en.html

    [11] Ú. v. EÚ C , , s. .

    [12] Ú. v. EÚ C , , s. .

    [13] Ú. v. EÚ C , , s. .

    [14] Ú. v. EÚ C 145, 30.6.2007, s. 5 – 9.

    [15] Ú. v. ES C 13, 18.1.2003, s. 2.

    [16] Dok. 6905/04 EDUC 43 z marca 2004.

    [17] Dok. 13832/04 EDUC 204 SOC 499 z novembra 2004.

    [18] Dok. 9599/04 EDUC 117 SOC 252 z mája 2004.

    [19] Ú. v. EÚ … , , s. .

    [20] Dok. 9600/04 EDUC 118 SOC 253.

    [21] Ú. v. EÚ … , , s. .

    [22] Ú. v. EÚ L 390, 31.12.2004, s. 6

    [23] Ú. v. EÚ L 394, 30.12.2006, s. 5.

    [24] Ú. v. EÚ L 255, 30.9.2005, s. 22. Smernica zmenená a doplnená smernicou 2006/100/ES (Ú. v. EÚ L 363, 20.12.2006, s.141).

    [25] „Domovská“ inštitúcia je inštitúcia, ktorá bude potvrdzovať a uznávať vzdelávacie výstupy dosiahnuté osobou, ktorá sa vzdeláva. „Hostiteľská“ inštitúcia je inštitúcia, ktorá dodáva odbornú prípravu pre príslušné vzdelávacie výstupy a posudzuje dosiahnuté vzdelávacie výstupy.

    [26] Prepis záznamov je dokument, v ktorom sa špecifikujú posúdené vzdelávacie výstupy osôb, ktoré sa vzdelávajú, jednotky a udelené body ECVET.

    Top