EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0131

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu podľa článku 251 ods. 2 druhého pododseku Zmluvy o ES o spoločnej pozícii Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o určitých aspektoch mediácie vo veciach občianskych a obchodných

/* KOM/2008/0131 v konečnom znení - COD 2004/0251 */

52008PC0131

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu podľa článku 251 ods. 2 druhého pododseku Zmluvy o ES o spoločnej pozícii Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o určitých aspektoch mediácie vo veciach občianskych a obchodných /* KOM/2008/0131 v konečnom znení - COD 2004/0251 */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 7.3.2008

KOM(2008) 131 v konečnom znení

2004/0251 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 251 ods. 2 druhého pododseku Zmluvy o ES o

spoločnej pozícii Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o určitých aspektoch mediácie vo veciach občianskych a obchodných

2004/0251 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 251 ods. 2 druhého pododseku Zmluvy o ES o

spoločnej pozícii Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o určitých aspektoch mediácie vo veciach občianskych a obchodných

1. KONTEXT

Dátum predloženia návrhu EP a Rade (dokument KOM(2004) 718 v konečnom znení - 2004/0251 (KOD): | 22. 10. 2004 |

Dátum stanoviska Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru: | 9. 6. 2005 |

Dátum stanoviska Európskeho parlamentu, prvé čítanie: | 29. 3. 2007 |

Dátum prijatia spoločnej pozície: | 28. 2. 2008 |

2. CIEĽ NÁVRHU KOMISIE

Dňa 22. októbra 2004 Komisia prijala návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o určitých aspektoch sprostredkovania vo veciach občianskych a obchodných. Cieľom navrhovanej smernice je uľahčiť možnosti riešenia sporov a podporovať riešenie sporov v priateľskom duchu prostredníctvom využívania mediácie a zabezpečením vyváženého vzťahu medzi mediáciou a súdnymi konaniami. Návrh predstavuje jedno z opatrení nadväzujúcich na Zelenú knihu o alternatívnom riešení sporov predloženú Komisiou v roku 2002; druhým opatrením bol Európsky kódex správania pre mediátorov, ktorý s pomocou Komisie vypracovala a vydala v júli 2004 skupina zainteresovaných strán.

3. PRIPOMIENKY K SPOLOČNEJ POZÍCII

Návrh Komisie pokrýval využitie mediácie v cezhraničných a vnútroštátnych sporoch, keďže panoval názor, že by nebolo ani uskutočniteľné, ani žiaduce podporovať mediáciu len v súvislosti so spormi, ktoré majú cezhraničný charakter.

Znenie spoločnej pozície Rady je však výsledkom rokovaní medzi troma inštitúciami a väčšina z Európskeho parlamentu i Rady podporila obmedzenie rozsahu pôsobnosti smernice na cezhraničné veci vzhľadom na obmedzujúci výklad článku 65 Zmluvy o ES. Vzhľadom na uvedené a v duchu kompromisu Komisia prijíma vymedzenie rozsahu pôsobnosti smernice prezentované v spoločnej pozícii za predpokladu, že definícia cezhraničnej veci bude mať najširší možný rozsah. Komisia zastáva názor, že spoločná pozícia rozširuje definíciu cezhraničnej veci so zreteľom na dva najdôležitejšie články smernice, t. j. článok 7 (dôverný charakter) a článok 8 (premlčacie a prekluzívne doby).

Pokiaľ ide o ustanovenia o premlčacích a prekluzívnych dobách uvedené v článku 8, spoločná pozícia neharmonizuje vnútroštátne predpisy o premlčacích a prekluzívnych dobách, ale ukladá členským štátom povinnosť zabezpečiť, aby ich predpisy o premlčacích a prekluzívnych dobách nebránili stranám obrátiť sa na súd alebo požiadať o rozhodcovské konanie, ak ich pokus o mediáciu zlyhá. V odôvodnení sa zreteľne uvádza, že tento výsledok treba dosiahnuť napriek rozdielom vo vnútroštátnych právnych predpisoch. Spoločná pozícia teda plní ten istý cieľ ako pôvodný návrh Komisie.

Spoločná pozícia Rady sa líši od stanoviska Európskeho parlamentu v prvom čítaní, najmä pokiaľ ide o tieto návrhy na zmenu a doplnenie.

Spoločná pozícia nepovoľuje vykonávanie smernice prostredníctvom dobrovoľných dohôd medzi stranami. Komisia s tým úplne súhlasí, keďže smernica zasahuje do pravidiel členských štátov o súdnych konaniach, ktoré nemožno vždy upraviť dohodami medzi stranami.

Zavedenie povinnosti uverejniť Európsky kódex správania pre mediátorov v Úradnom vestníku znemožnila skutočnosť, že kódex správania nie je právnym aktom inštitúcií, bola však nahradená povinnosťou uverejniť kódex správania na internete. Okrem toho sa Komisii ukladá povinnosť uviesť v bulletine EÚ, keď bude informovať o prijatí smernice, odkaz na tento kódex. Pre Komisiu sú tieto povinnosti prijateľné.

Pokiaľ ide o ustanovenie o preskúmaní uvedené v článku 11, v spoločnej pozícii sa vyžaduje od Komisie, aby vo svojej správe zvažovala vývoj mediácie v celej Európskej únii, čo je pre Komisiu prijateľné.

Celkovo Komisia môže prijať spoločnú pozíciu, ktorá aj napriek úprave niektorých prvkov pôvodného návrhu Komisie zostáva verná cieľu uľahčiť možnosti riešenia sporov a podporovať riešenie sporov v priateľskom duchu prostredníctvom využívania mediácie a zabezpečením vyváženého vzťahu medzi mediáciou a súdnymi konaniami.

4. ZÁVER

Komisia prijíma spoločnú pozíciu na základe skutočnosti, že obsahuje hlavné prvky jej pôvodného návrhu.

Top