Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008IR0009

    Stanovisko Výboru regiónov Európsky nástroj pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR) – Strategický dokument na obdobie 2007 – 2010

    Ú. v. EÚ C 257, 9.10.2008, p. 26–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.10.2008   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 257/26


    Stanovisko Výboru regiónov „Európsky nástroj pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR) – Strategický dokument na obdobie 2007 – 2010“

    (2008/C 257/05)

    VÝBOR REGIÓNOV

    je presvedčený, že hodnoty demokracie a ľudských práv tak, ako ich proklamuje Charta základných práv Európskej únie pripojená k Lisabonskej zmluve, sú základným kameňom procesu európskej integrácie, a že zlepšenie ochrany ľudských práv na území EÚ dodá podpore demokracie a ľudských práv v oblasti vonkajších vzťahov EÚ väčšiu dôveryhodnosť,

    poukazuje na to, že demokracia a ľudské práva sú predovšetkým otázkami celosvetového záujmu a sú verejným majetkom. V mnohých spoločnostiach sú miestne samosprávy najbližším orgánom, ktorý má zodpovednosť voči jednotlivým občanom pokiaľ ide o uplatňovanie týchto práv. Keďže tento nástroj sa v prvom rade zameriava na vytváranie verejných inštitúcií, mal by klásť väčší dôraz na miestne a regionálne inštitúcie

    poukazuje aj na možnosť začleniť stratégiu Výboru regiónov pre monitorovanie volieb do rámca cieľa 5 a tak podporiť budovanie demokracie na miestnej úrovni a pomôcť občanom stotožniť sa s demokratickým procesom,

    domnieva sa, že podporiť pozorovanie volieb je dôležitou súčasťou rozvoja demokracie a nazdáva sa, že v budúcich stratégiách EÚ pre monitorovanie volieb je potrebné venovať osobitnú pozornosť monitorovaniu miestnych a regionálnych volieb v tretích krajinách,

    domnieva sa, že v rámci pozorovania národných volieb by EÚ mala venovať väčšiu pozornosť hodnoteniu vplyvu podpory demokracie na miestnej a regionálnej úrovni.

    Spravodajkyňa

    :

    pani Heini UTUNEN (FI/ALDE), členka mestského zastupiteľstva, Jyväskylä

    Referenčný dokument

    Strategický dokument Európskej komisie na obdobie 2007 – 2010: Európsky nástroj pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR) a prílohy (finančné prostriedky vyčlenené pre EIDHR v období 2007 – 2010)

    K(2007) 3765

    POLITICKÉ ODPORÚČANIA

    VÝBOR REGIÓNOV

    A   Všeobecné odporúčania

    1.

    Poznamenáva, že VR je presvedčený, že hodnoty demokracie a ľudských práv tak, ako ich proklamuje Charta základných práv Európskej únie pripojená k Lisabonskej zmluve, sú základným kameňom procesu európskej integrácie, a že zlepšenie ochrany ľudských práv na území EÚ dodá podpore demokracie a ľudských práv v oblasti vonkajších vzťahov EÚ väčšiu dôveryhodnosť.

    2.

    Rozhodujúci význam pripisuje presvedčeniu Európskej únie, že demokracia a ľudské práva sú univerzálnymi hodnotami, ktoré by sa mali neustále presadzovať na celom svete a podporuje úsilie dosiahnuť tento cieľ v tretích krajinách.

    3.

    Pripomína, že nemenným postojom Výboru regiónov bolo a je, že skutočná demokratická správa vecí verejných nemôže existovať bez podstatného presunu právomocí a kompetencií na miestnu a regionálnu úroveň. Spoluprácou pri hľadaní praktických riešení konkrétnych každodenných problémov môžu miestne a regionálne orgány vytvoriť dôveru medzi národmi, dôveru v miestnu demokraciu a vieru v dialóg medzi kultúrami. Môžu umožniť občanom, aby si tieto hodnoty lepšie osvojili a pomôcť trvalejšie budovať kapacity na podporu demokracie a ľudských práv.

    4.

    Poukazuje na to, že demokracia a ľudské práva sú predovšetkým otázkami celosvetového záujmu a sú verejným majetkom. V mnohých spoločnostiach sú miestne samosprávy najbližším orgánom, ktorý má zodpovednosť voči jednotlivým občanom pokiaľ ide o uplatňovanie týchto práv. Keďže tento nástroj sa v prvom rade zameriava na vytváranie verejných inštitúcií, mal by klásť väčší dôraz na miestne a regionálne inštitúcie.

    5.

    Uznáva unikátnu úlohu EIDHR, ktorý prispieva k rozvoju a upevňovaniu demokracie a právneho štátu v tretích krajinách na celom svete, ako aj úlohu, ktorú zohráva pri stanovení jednotného a zosúladeného konania EÚ v tejto konkrétnej oblasti.

    6.

    Domnieva sa, že EIDHR je viditeľným prínosom pre Európu, čo posilňuje vplyv Európy v oblasti podpory demokracie a ľudských práv v tretích krajinách. VR zdôrazňuje, že zámer EÚ podporovať demokraciu neznamená, že by EÚ mala alebo chcela vyvážať svoj model a vnucovať ho tretím krajinám. EIDHR poskytuje len možnosť šíriť spoločné zásady individuálnych slobôd vo väčšej miere. Poukazuje na to, že Európska charta miestnej samosprávy, ktorú schválila Rada Európy poslúžila mnohým novým demokraciám v Európe ako hlavný zdroj inšpirácie a návod pri budovaní fungujúcich miestnych samospráv. Aj nový návrh Európskej charty regionálnej demokracie Kongresu obcí a regiónov Európy by mohol slúžiť tomuto cieľu.

    7.

    Vzhľadom na skutočnosť, že stratégia má za cieľ poskytovať pomoc bez ohľadu na súhlas vlád tretích krajín, VR zdôrazňuje, že podľa neho by demokraticky zvolené miestne a regionálne samosprávy v týchto krajinách mali byť považované za partnerov pri dosahovaní cieľov EIDHR a výslovne zahrnuté do zoznamu aktérov na rovnakej úrovni ako organizácie občianskej spoločnosti.

    8.

    Pripomína, že VR už vytvoril niekoľko nástrojov na uplatňovanie svojej politiky v krajinách, s ktorými nadviazal kontakty. Pravidelný politický dialóg a výmena osvedčených postupov so zástupcami miestnych a regionálnych orgánov tretích krajín môžu prebiehať najmä vďaka vytvoreniu troch pracovných skupín: pre západný Balkán, Turecko a Chorvátsko, ale aj vďaka cyklu konferencií o európskej susedskej politike.

    9.

    Uprednostňuje dlhodobejší strategický prístup k tomuto nástroju a jeho cieľom. Prioritné oblasti sa počas každého plánovacieho obdobia menia a preto sú dlhodobý rozvoj a hodnotenie programu a jeho iniciatív zložité. Podrobné hodnotenie a presné vypracovávanie správ po ukončení programov pomáha ďalej rozvíjať budúce programy.

    10.

    Upozorňuje, že je potrebné zosúladiť postupy predkladania žiadostí o pridelenie prostriedkov z EIDHR a vyzýva, aby bol praktický priebeh programu zjednodušený tak, aby mohli aj menej organizované štruktúry využiť tento nástroj a naplno a pružne s ním pracovať. Keďže EIDHR zostáva nástrojom pomerne malej veľkosti, pre jeho úspech je nesmierne dôležité, aby fungoval selektívnym a strategickým spôsobom.

    11.

    Odporúča, aby bola stratégia hodnotená a prehodnocovaná z perspektívy miestnych a regionálnych orgánov a z hľadiska subsidiarity v tretích krajinách. Spravovanie EIDHR nesmie zvyšovať administratívne zaťaženie do takej miery, že by sa stalo prekážkou najmä pre projekty, ktoré sú pre miestnych aktérov charakteristické. Mala by byť umožnená čo najväčšia flexibilita, aby sa zabránilo diskriminácii, ktorú by mohla spôsobovať príliš hutná štruktúra.

    B   Tematické odporúčania

    12.

    Záväzky Výboru regiónov v oblasti demokracie, dobrej verejnej správy, európskych hodnôt a ľudských práv sú dôvodom pre jeho zapojenie do tejto stratégie ako celku. Medzi navrhovanými piatimi cieľmi by sa však vo viacročnom plánovacom období na roky 2010 – 2013 mohol klásť osobitný dôraz na zapojenie miestnych a regionálnych orgánov do cieľa 2. Okrem toho VR poukazuje aj na možnosť začleniť stratégiu Výboru regiónov pre monitorovanie volieb do rámca cieľa 5 a tak podporiť budovanie demokracie na miestnej úrovni a pomôcť občanom stotožniť sa s demokratickým procesom.

    Cieľ 1

    Zlepšiť dodržiavanie ľudských práv v krajinách a regiónoch, kde sú najviac ohrozené

    13.

    Zdôrazňuje, že hoci sa pomoc pri dosahovaní tohto cieľa zameriava hlavne na mimovládne organizácie, malo by byť uznané, že v niektorých krajinách a regiónoch môžu byť ochrancovia ľudských práv a aj úradníci miestnych orgánov vystavení istému riziku kvôli svojmu postaveniu a každodennej práci. Snahou by malo byť podporiť vo väčšej miere tieto osoby.

    Cieľ 2

    Posilniť úlohu občianskej spoločnosti pri podpore ľudských práv a demokratickej reformy, ako i pri pokojnom zmierovaní záujmov jednotlivých skupín a pri upevňovaní politickej účasti a zastúpenia

    14.

    Domnieva sa, že participatívna a inkluzívna demokracia na miestnej a regionálnej úrovni je najlepším spôsobom ako dlhodobo vybudovať dobre fungujúcu demokraciu zameranú na potreby občanov a založenú na dobrej správe vecí verejných, ktorá by mala dôveru a podporu občanov.

    15.

    Volá po inkluzívnom modeli demokracie, ktorý sa dá dosiahnuť napríklad zabezpečením politického zastúpenia mužov i žien, prípadne pôvodného obyvateľstva a miestnych menšín. Medzi ďalšie oblasti, kde sa zdá byť mimoriadne dôležité šíriť osvedčené postupy a podporovať miestne a regionálne orgány pri výraznejšom zapájaní občanov, patrí aj problematika miestnych menšín a osôb s postihnutím, ako aj detí a mládeže.

    16.

    Poznamenáva, že pre dobrú správu založenú na širokom politickom zastúpení a participácii je rozhodujúce uvedomiť si, že najlepšie rozhodnutia sú tie, ktoré sa prijímajú na úrovni čo najbližšie k občanom.

    17.

    Vyzdvihuje skutočnosť, že demokratický proces skladania účtov – počnúc miestnou a regionálnou úrovňou – je nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie transparentnosti verejnej správy a zohráva významnú úlohu v boji proti korupcii a chudobe.

    18.

    Domnieva sa, že miestne a regionálne orgány zohrávajú významnú úlohu pri posilňovaní miestnej spolupráce medzi skupinami s protichodnými záujmami tým, že pomáhajú rozvíjať kontakty medzi ľuďmi na menej formálnej úrovni a zameriavajú sa na hľadanie praktických riešení každodenných problémov občanov.

    19.

    Domnieva sa, že občianska spoločnosť, miestne MVO a občianske organizácie pre základné slobody a ľudské práva, ako aj miestni ochrancovia ľudských práv môžu dosiahnuť lepšie výsledky pri uplatňovaní politických hospodárskych a sociálnych práv na miestnej úrovni, pokiaľ bude ich práca uznaná a nebudú pri nej musieť čeliť rizikám, obťažovaniu a neistote, a že miestna úroveň má pre podporu demokratických hodnôt a politickej uvedomelosti občanov osobitný význam, pokiaľ môžu organizácie spolupracovať s miestnymi a regionálnymi orgánmi, ktoré majú určité právomoci.

    20.

    Zdôrazňuje prínos prístupu na miestnej úrovni pokiaľ ide o cezhraničnú spoluprácu v rôznych oblastiach, vrátane urovnávania konfliktov. Osobitnú pozornosť si zasluhuje prínos miestnych iniciatív, ako napríklad „diplomacia miest“, ktoré zohrávajú vďaka podpore dialógu medzi kultúrami a opatreniam na budovanie dôvery na miestnej úrovni dôležitú úlohu v konfliktných situáciách. Preto by bolo vhodné zamerať sa v ešte väčšom rozsahu na celosvetovú kampaň za demokraciu a ľudské práva, napríklad prostredníctvom nadnárodného prístupu, ktorý by jednoznačne zohľadňoval miestnu a regionálnu úroveň.

    Cieľ 3

    Podporovať aktivity zamerané na ľudské práva a demokraciu v oblastiach, ktoré sú zahrnuté v usmerneniach EÚ. Patria sem témy ako dialóg o ľudských právach, zástancovia ľudských práv, trest smrti, mučenie a deti v ozbrojených konfliktoch

    21.

    Pripomína, že hoci sa dialóg o ľudských právach vedie zväčša so štátnymi orgánmi, otázkam demokracie sa jednoznačne treba venovať aj na miestnej a regionálnej úrovni. Fungujúci demokratický systém nemožno vytvoriť a udržať bez toho, aby sa doň zapojila a osvojila si ho miestna a regionálna úroveň – obe úrovne prispievajú v každom ohľade k rozvíjaniu tohto systému.

    22.

    Keďže OSN definuje ochrancov ľudských práv ako osoby alebo organizácie, ktoré sa zapájajú do podpory a ochrany ľudských práv a základných slobôd, úloha rozhodujúcich činiteľov na miestnej úrovni a aktivistov je jasná.

    23.

    Naliehavo poukazuje na skutočnosť, že k veľkému počtu prípadov týrania dochádza v miestnych väzeniach a na miestnych policajných staniciach. Preto je potrebné vyvinúť veľké úsilie na uplatňovanie národných zákonov a dodržiavanie medzinárodných záväzkov na miestnej úrovni. Podporu si preto vyžadujú aj miestne MVO, ktoré monitorujú konanie orgánov, a príslušné školenia pracovníkov miestnych orgánov.

    24.

    Podporuje usmernenie týkajúce sa práv dieťaťa, a význam miestnych orgánov vidí v oblasti vzdelávania a zabezpečení prístupu k primeranému vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti, vrátane práce v oblasti práv na reproduktívne zdravie, najmä v prípade dievčat.

    25.

    Víta oznámenie Komisie KOM(2008) 55 v konečnom znení, ktoré venuje deťom osobitné miesto v rámci vonkajších aktivít EÚ, a poukazuje na skutočnosť, že je potrebné propagovať zaradenie záujmov a práv detí do všetkých vonkajších aktivít EÚ.

    Cieľ 4

    Podporiť a posilniť medzinárodný a regionálny rámec ochrany ľudských práv, spravodlivosť, právny štát a presadzovanie demokracie

    26.

    Víta dohody o spolupráci, ktoré boli uzatvorené s aktérmi ako Rada Európy, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe či Medzinárodný trestný tribunál, a bol by rád, keby sa kládol dôraz na podporu miestnej demokracie a zvyšovanie kapacity miestnych a regionálnych orgánov pri uplatňovaní občianskych, politických, hospodárskych a sociálnych práv.

    27.

    Zdôrazňuje právo detí podieľať sa na rozhodovaní o záležitostiach, ktoré sa ich dotýkajú a ovplyvňovať ich, pričom ich názorom sa musí venovať patričná pozornosť zodpovedajúca ich veku a vyspelosti (v súlade s článkom 12 Dohovoru OSN o právach dieťaťa), najmä pri rozhodovaní o miestnych otázkach.

    Cieľ 5

    Budovať dôveru v demokratické volebné procesy, najmä prostredníctvom pozorovania volieb

    28.

    Na základe svojich skúseností a aktívnej podpory miestnej a regionálnej demokracie, decentralizácie a rozvoja samospráv v Európe je presvedčený, že pre podporu skutočnej demokracie a ľudských práv vo svete je nevyhnutné zabezpečiť, aby štátne a európske orgány rešpektovali stanovené právomoci miestnych a regionálnych samospráv.

    29.

    Zdôrazňuje, že pozorovanie volieb sa počas uplynulých dvoch rokov stalo jedným z účinných nástrojov vonkajšej politiky VR. Výbor v tejto súvislosti oceňuje skúsenosť a angažovanosť Kongresu obcí a regiónov Európy (CLRAE) v tejto oblasti. VR víta, že mal možnosť zapojiť sa do práce CLRAE zameranej na podporu a ďalší rozvoj miestnej a regionálnej demokracie.

    30.

    Domnieva sa, že podporiť pozorovanie volieb je dôležitou súčasťou rozvoja demokracie a nazdáva sa, že v budúcich stratégiách EÚ pre monitorovanie volieb je potrebné venovať osobitnú pozornosť monitorovaniu miestnych a regionálnych volieb v tretích krajinách.

    31.

    Domnieva sa, že v rámci pozorovania národných volieb by EÚ mala venovať väčšiu pozornosť hodnoteniu vplyvu podpory demokracie na miestnej a regionálnej úrovni.

    32.

    Zdôrazňuje, že nadchádzajúca stratégia na obdobie 2010 – 2013 by mala vziať do úvahy úlohu, ktorú by miestne a regionálne orgány mohli zohrávať v tejto iniciatíve, najmä pokiaľ ide o proces miestnych volieb a európske odborné poznatky pri ich monitorovaní v tretích krajinách.

    V Bruseli 18. júna 2008

    Predseda

    Výboru regiónov

    Luc VAN DEN BRANDE


    Top