EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0449

Správa Komisie - Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc − (ECHO): Výročná správa za rok 2007 {SEC(2008) 2236}

/* KOM/2008/0449 v konečnom znení */

52008DC0449

Správa Komisie - Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc − (ECHO): Výročná správa za rok 2007 {SEC(2008) 2236} /* KOM/2008/0449 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 9.7.2008

KOM(2008) 449 v konečnom znení

SPRÁVA KOMISIE

Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc − (ECHO) Výročná správa za rok 2007

{SEC(2008) 2236}

OBSAH

1. ÚVOD 3

2. Všeobecné aspekty politiky 4

3. GLOBÁLNY PREHľAD HUMANITÁRNYCH OPERÁCIÍ GR ECHO V ROKU 2007 6

3.1. Všeobecné informácie 6

3.2. Hlavné zásahy v roku 2007 podľa regiónov a prideľovanie finančných prostriedkov. 9

3.3. Porovnávacia analýza 11

3.4 Tematické financovanie 11

3.5. Činnosti týkajúce sa pripravenosti na katastrofy 12

3.6. Spojenie pomoci, obnovy a rozvoja (LRRD) 13

3.7. Hlavní partneri pri humanitárnych operáciách 13

4. VZťAHY S INÝMI INšTITÚCIAMI EÚ, čLENSKÝMI šTÁTMI, NAJDÔLEžITEJšÍMI HUMANITÁRNYMI PARTNERMI A DARCAMI Z NEčLENSKÝCH šTÁTOV EÚ 13

5. Ďalšie činnosti 13

6. Záver 13

Príloha:

Podrobný prehľad humanitárnych operácií podľa jednotlivých krajín, vzťahy s partnermi, výsledky hodnotení a finančné tabuľky.

1. ÚVOD

Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc (GR ECHO) je útvarom Európskej komisie, zodpovedným za poskytovanie humanitárnej pomoci obetiam konfliktov alebo prírodných, ako aj človekom spôsobených katastrof v tretích krajinách. Tento všeobecný cieľ prispieva ku strategickému cieľu Komisie „Európa ako svetový partner“, ktorý je začlenený do všeobecného cieľa vonkajších vzťahov[1] ustanoveného Zmluvou o Európskej únii (EÚ). Mandát GR ECHO je zachraňovať a chrániť život, zmierňovať utrpenie alebo mu predchádzať a ochraňovať integritu a dôstojnosť obyvateľov postihnutých humanitárnymi krízami, ako je uvedené v nariadení Rady č. 1257/96.

Prostredníctvom svojho rozpočtu na humanitárnu pomoc poskytla EÚ v roku 2007 humanitárnu pomoc približne 127 miliónom príjemcom v tretích krajinách[2]. Ďalších 19,5 milióna ľudí získalo pomoc z akcií týkajúcich sa pripravenosti na katastrofy a zlepšenej schopnosti reagovať na potenciálne riziká.

Na základe týchto údajov je Európska únia naďalej najväčším jednotlivým darcom humanitárnej pomoci na svete.

GR ECHO podporuje operácie humanitárnej pomoci v súlade s medzinárodne dohodnutými humanitárnymi zásadami neutrálnym , nestranným a nediskriminačným spôsobom dodržiavaním medzinárodného humanitárneho práva („MHP“[3]) a chráni humanitárny priestor a zásady, ktoré sú čoraz viac ohrozované. Najlepší spôsob, ako môže GR ECHO zachovať tento humanitárny priestor, je naďalej prísne dodržiavať zásady dobrého humanitárneho darcovstva (DHD[4]), usilovať sa o vysokú kvalitu poskytovanej pomoci a viesť transparentný dialóg s inými kľúčovými aktérmi .

Rozhodnutia a opatrenia prijíma útvar výhradne na základe posúdenia humanitárnych potrieb, bez ohľadu na politické postoje iné než tie, ktoré potvrdzujú solidaritu Európskej únie s ľuďmi v núdzi. Pomoc je určená priamo ľuďom v núdzi bez ohľadu na rasu, vieru alebo politické presvedčenie.

Samotné GR ECHO neuskutočňuje programy pomoci. Je darcom a vykonáva svoju misiu prostredníctvom financovania humanitárnych akcií Spoločenstva za pomoci svojich partnerov, ktorí podpísali rámcovú dohodu o partnerstve (RDP), ako sú mimovládne a medzinárodné organizácie (pobočky Červeného kríža), alebo finančnú a administratívnu rámcovú dohodu (FAFA) v prípade agentúr OSN (v roku 2007, najmä UNICEF[5], UNHCR[6] a WFP[7]).

Úlohou GR ECHO je zabezpečiť, aby sa tovar a služby rýchlo dostali do krízových oblastí prostredníctvom týchto partnerov. Osobitné ustanovenia nariadenia o rozpočtových pravidlách a ich vykonávacie pravidlá uľahčujú rýchle poskytovanie pomoci. Tieto štrukturálne opatrenia takisto umožňujú generálnemu riaditeľstvu ECHO využívať technických asistentov na mieste (odborníkov z ECHO), aby zabezpečili identifikáciu zraniteľných častí spoločnosti, presné zhodnotenie potrieb, rýchle určenie vhodných partnerov a projektov na uspokojenie týchto potrieb. Potom nasleduje monitorovanie partnerov a projektov na mieste s cieľom zaistiť riadne finančné hospodárenie podporené vyhlásením o dôveryhodnosti, že sa finančné zdroje použili na určený účel.

Pomoc GR ECHO sa spolu s inými nástrojmi pomoci zameriava aj na uľahčenie návratu obyvateľov k sebestačnosti, kdekoľvek a kedykoľvek je to možné, a na to, aby mohlo v prípade dobrých podmienok postupne ukončiť financovanie. V tejto súvislosti sa GR ECHO aktívne angažuje v uskutočňovaní stratégie spojenia pomoci , obnovy a rozvoja (Linking relief, rehabilitation and development, ďalej len „LRRD“) a v rozvoji silnejšej spolupráce s inými útvarmi Komisie alebo darcami.

Na základe skúseností s riešením katastrof sa GR ECHO zameriava aj na podporu pripravenosti na katastrofy s cieľom znížiť zraniteľnosť a vystavenie ľudí rizikám a katastrofám, ako aj znížiť hospodárske náklady plynúce z týchto katastrof. S cieľom účinne plniť svoj mandát môže GR ECHO podporovať – kde je to vhodné a nutné – opatrenia na budovanie kapacít svojich realizačných partnerov.

Táto správa obsahuje zhrnutie hlavných činností GR ECHO v roku 2007. Príloha poskytuje rozsiahly prehľad činností GR ECHO financovaných v rôznych krajinách a regiónoch, v ktorých GR ECHO poskytuje pomoc prostredníctvom svojich partnerov, a štatistiky vybraté z finančnej správy za rok 2007[8].

Táto správa sa vydáva s cieľom splniť požiadavku článku 19 nariadenia o humanitárnej pomoci:

„Na záver každého finančného roka Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade výročnú správu spolu so zhrnutím týkajúcim sa operácií, ktoré boli v priebehu príslušného roka financované. Zhrnutie bude obsahovať informácie týkajúce sa agentúr, prostredníctvom ktorých boli humanitárne operácie realizované. V správe bude uvedený aj prehľad všetkých externých posudkov týkajúcich sa úloh, ktoré mohli byť realizované v rámci zvláštnych operácií“.

2. VšEOBECNÉ ASPEKTY POLITIKY

V posledných niekoľkých desaťročiach sa závažnosť, sila a počet prírodných katastrof celkove zvýšila . Počet ľudí postihnutých katastrofami sa zvýšil, pričom najchudobnejší ľudia boli postihnutí neprimeraným spôsobom. Podľa odhadov môže táto tendencia v budúcnosti ešte ďalej rásť.

Súčasne sa výrazne nezmenil počet konfliktov, väčšinou však trvajú dlhšie a sú stále viac ničivejšie napriek tomu, že počet utečencov v posledných rokoch klesá.

Medzinárodný kontext, v ktorom sa uskutočňuje humanitárna pomoc, sa výrazne zmenil a na scéne sa objavili noví aktéri. V tejto súvislosti tri inštitúcie (Európsky parlament, Rada a Komisia) podpísali v decembri 2007 Európsky konsenzus o humanitárnej pomoci [9], ktorým sa uznáva stále náročnejšie prostredie pre poskytovanie humanitárnej pomoci a posilňuje účinnejší a koordinovanejší prístup EÚ. Po tomto konsenze bude v roku 2008 nasledovať akčný plán predstavujúci konkrétne a operačné uskutočnenie mnohých politických záväzkov obsiahnutých v konsenze EÚ o humanitárnej pomoci .

Aby sa zlepšila reakcia Komisie na katastrofy a v rámci stratégie EÚ posilnila jej schopnosť reagovať na katastrofy a krízy v tretích krajinách[10], GR ECHO naďalej zvyšovalo počet odborníkov priamo na mieste s cieľom zabezpečiť rýchle zhodnotenie potrieb a rýchlu reakciu v prípade katastrofy. Posilnením operačných a zmluvných postupov GR ECHO, ktoré platia pre jeho realizačných partnerov (európske mimovládne organizácie, agentúry OSN a medzinárodné organizácie), ako aj zvýšenou kapacitou priamo na mieste[11] sa urýchlilo poskytovanie humanitárnej pomoci. Tieto zlepšenia výrazne prispievajú k rozvoju schopnosti EÚ riešiť krízy a katastrofy, ktorá sa stáva stále viac politickou prioritou, o čom svedčia oznámenia po cunami, Barnierova správa[12] a príslušné závery predsedníctva na zasadaní Európskej rady v Bruseli v decembri 2007.

Na základe zásady „ jeden nástroj na jednu politickú oblasť“ ustanovenej v oznámení Komisie[13] s cieľom zlepšiť účinnosť opatrení Spoločenstva, spolu s oznámením Komisie o finančnom výhľade na roky 2007 − 2013, sa zodpovednosť za riadenie humanitárnej potravinovej pomoci preniesla z GR AIDCO na GR ECHO s účinnosťou od 1. januára 2007. V rámci svojho mandátu zameriavalo GR ECHO svoj rozpočet na potravinovú pomoc na záchranu a ochranu života počas núdzových situácií a ich okamžitých následkov používaním tej istej zásady hodnotenia potrieb, ktorú uplatňuje na všetky svoje zásahy.

V dôsledku začlenenia potravinovej pomoci a pomoci vysídlencom v rámci GR ECHO sa pôvodný rozpočet na humanitárnu pomoc vyhradený na rok 2007 zvýšil na 722 miliónov EUR s predpokladaným ročným orientačným zvýšením o 3 % (2 % inflácia a 1 % čisté zvýšenie).

3. GLOBÁLNY PREHľAD HUMANITÁRNYCH OPERÁCIÍ GR ECHO V ROKU 2007

3.1. Všeobecné informácie

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov nebol rok 2007 svedkom žiadnych nových závažnejších kríz v oblasti humanitárnej pomoci, či už ide o prírodné katastrofy alebo zložité núdzové situácie. Naďalej však rastie frekvencia aj závažnosť prírodných katastrof, ktoré sa zmenou klímy zostrujú, a čoraz častejšie a vážnejšie postihujú ľudí, ktorí sú už aj tak zraniteľní. Od roku 1975 sa počet prírodných katastrof zvýšil z približne 75 na viac než 400[14] za rok. Tak napríklad bol počas obdobia rokov 1987 − 1998 priemerný počet oznámených hydrometeorologických katastrof 195 a počas obdobia rokov 2000 − 2006 sa zvýšil o 187 % na priemerne 365[15].

Prírodné katastrofy spôsobili v roku 2007 vážne škody: zemetrasenia strednej intenzity v Peru a na Šalamúnových ostrovoch, povodne v Afrike, Indii, Indonézii, Severnej Kórei, Vietname a Latinskej Amerike, cyklóny v Nikarague (Felix), Mozambiku (Favio) a Bangladéši (Sidr), hurikán Dean v Karibskej oblasti, tropické búrky na Haiti a v Dominikánskej republike (Noel) a suchá v Moldavsku, Paraguaji, Keni, Somálsku a sahelskom regióne. GR ECHO muselo rýchlo reagovať, aby pomohlo tisícom trpiacich ľudí, z ktorých niektorí už boli postihnutí inými krízami.

Napriek pokračovaniu mnohých zložitých núdzových situácií a škodám spôsobeným uvedenými prírodnými katastrofami mala absencia závažných rozsiahlych kríz za následok, že GR ECHO neprekročilo hranicu finančných prostriedkov pridelených rozpočtovým orgánom, vrátane ďalších prostriedkov z finančných zdrojov ERF a novopridelených finančných prostriedkov. GR ECHO preto na rozdiel od predchádzajúcich rokov nemuselo čerpať prostriedky Komisie z rezervy na núdzovú pomoc (EAR − Emergency Aid Reserve).

Generálne riaditeľstvo ECHO reagovalo na humanitárne krízy v roku 2007 poskytnutím pomoci na základe 85 rozhodnutí o financovaní. Implementácia viazaných rozpočtových prostriedkov bola 100 %. Krajiny AKT boli najväčšími príjemcami pomoci (422,7 milióna EUR, t. j. 55 % celkového konečného rozpočtu), nasledovala Ázia a Latinská Amerika (157,4 milióna EUR – 20,5 %) a východná Európa, nové nezávislé štáty, Blízky východ a stredozemské krajiny (124,9 milióna EUR − 16,2 %).

Uplatňovanie zásad založených na potrebách viedlo k tomuto geografickému rozdeleniu [16] finančných prostriedkov vyčlenených na humanitárnu pomoc v roku 2007. Je potrebné uviesť, že údaje za rok 2006 nezahŕňajú potravinovú pomoc, pretože ju v uvedenom roku stále spravovalo GR AIDCO:

Humanitárna pomoc v roku 2007 (vrátane potravinovej pomoci) | Porovnanie s rokom 2006 |

Celok/región | Spolu (v tis.) | % | Spolu (v tis.) | % |

A/1: Afrika, Karibik, Tichomorie | 422 760 | 55,0 % | 322 060 | 48,0 % |

Celá Afrika | 2 000 |

Somálsky polostrov | 217 950 | 161 050 |

Veľké jazerá | 89 500 | 84 050 |

Západná Afrika | 46 600 | 56 150 |

Karibská a tichomorská oblasť | 16 310 | 1 610 |

Južná Afrika, Indický oceán | 50 400 | 19 200 |

A/2: Nové nezávislé štáty, Blízky východ, Stredozemie | 124 897 | 16,2 % | 177 900 | 26,5 % |

NNŠ (Čečensko, Kaukaz, Tadžikistan …) | 25 807 | 33 000 |

Blízky východ, Stredozemie | 99 090 | 144 900 |

A/3: Ázia a Latinská Amerika | 157 366 | 20,5 % | 124 540 | 18,6 % |

Ázia | 117 301 | 99 940 |

Latinská Amerika | 40 065 | 24 600 |

Negeografické nástroje |

Tematické financovanie a granty | 28 900 | 3,8 % | 20 500 | 3,1 % |

Technická pomoc (odborníci a miestne zastupiteľstvá) | 25 400 | 3,3 % | 19 000 | 2,8 % |

Použitie novopridelených príjmov | 307 | 817 |

Podporné výdavky (audity, hodnotenie, informácie, atď.) | 8 900 | 1,2 % | 6 189 | 1,0 % |

SPOLU | 768 530 | 100% | 671 006 | 100 % |

[pic]

GR ECHO poskytuje finančnú pomoc obetiam konfliktov alebo prírodných katastrof v tretích krajinách na základe hodnotenia humanitárnych potrieb. Pomocou používanej metodiky[17] sa tretie krajiny klasifikujú podľa svojej celkovej zraniteľnosti (= index zraniteľnosti[18]) a podľa toho, či trpia humanitárnou krízou (= index krízy[19]). Pomocou tejto klasifikácie sa stanovilo, že 50 krajín/území trpelo krízou, 23 z nich bolo najviac zraniteľných a 18 z nich sa nachádzalo v sub-saharskej Afrike. Tieto výsledky sa potom porovnali s hodnotením, ktoré vykonali priamo na mieste odborníci GR ECHO a oddelenia GR ECHO rozdelené podľa geografických oblastí, aby určili stratégiu pre príslušné krajiny/regióny.

V súlade s používanou metodikou vyčlenilo GR ECHO v roku 2007 94,6 % zo svojho pôvodne plánovaného rozpočtu na prioritné oblasti s vysokými humanitárnymi potrebami v rámci hlavnej rozpočtovej položky na humanitárnu pomoc (23 02 01).

S cieľom plánovať svoju činnosť v prospech obyvateľov v najväčšej humanitárnej núdzi sa GR ECHO vo svojej stratégii pomoci naďalej zameriavalo na zabudnuté krízy (prípady, ktorým darcovia a médiá venujú málo pozornosti, čo sa odráža na nízkej úrovni poskytnutej pomoci). Analýza a metodika GR ECHO na určenie zabudnutých kríz je založená na kvantitatívnych údajoch (chýbajúce spravodajstvo médií alebo nízka podpora darcov v spojení s naliehavými potrebami), ako aj na kvalitatívnych faktoroch (hodnotenie odborníkov a administratívnych pracovník GR ECHO priamo na mieste).

Zabudnutými krízami zistenými v roku 2007 boli tieto krízy: sahrawskí utečenci v Alžírsku, Čečensko a postihnuté susedné republiky, obyvatelia Indie postihnutí nepokojom v Jammu a Kašmíre, pretrvávajúca kríza bhutánskych utečencov, ako aj povstanie Maoistov v Nepále, obyvatelia postihnutí konfliktom v Barme/Mjanmarsku v rámci samotnej krajiny a v susedných krajinách, ako aj obyvatelia postihnutí krízou v Kolumbii a v susedných krajinách. Okrem Kolumbie boli tieto krízy klasifikované ako „zabudnuté krízy“ už v roku 2006.

V roku 2007 bola na tieto krízy vyčlenená finančná podpora vo výške 60,7 milióna EUR, ktorá predstavuje 13 % pôvodného operačného rozpočtu[20].

Výsledky hodnotení celkových potrieb a zabudnutých kríz možno nájsť na internetovej stránke Europa http://ec.europa.eu/echo/policies/strategy_en.htm.

3.2. Hlavné zásahy v roku 2007 podľa regiónov a prideľovanie finančných prostriedkov

Pokiaľ ide o krízy, v roku 2007 nedošlo k žiadnym novým zložitým krízam, Komisia sa však musela zaoberať zhoršovaním humanitárnej situácie, niekedy zdĺhavými, zložitými núdzovými situáciami, ktoré existovali už v predchádzajúcich rokoch. Príkladom je Sudán , v prípade ktorého je situácia naďalej veľmi znepokojivá: pokračuje násilie proti civilnému obyvateľstvu a jeho vydieranie, ktoré opäť prinútilo mnohých utiecť na iné miesta v krajine alebo hľadať útočisko v susedných krajinách. Povodne, ktoré postihli sever Sudánu, vrátane Darfúrú, v júli 2007 ešte viac zhoršili situáciu.

V Konžskej demokratickej republike sa v lete 2007 opäť začali boje a vznikla napätá situácia na východe krajiny, najmä v severnej a južnej časti Kivu, čo spôsobilo značný pohyb obyvateľov a vyvolalo nové humanitárne potreby. Somálsko muselo čeliť aj prírodným katastrofám (suchám) a násiliu, ktoré prinútili mnohých obyvateľov opustiť svoje domovy.

Zásahy uvedené v nasledujúcich oddieloch sú podrobne opísané v oddiele I prílohy.

3.2.1. Afrika, Karibik a Tichomorie (krajiny AKT)

GR ECHO pridelilo v roku 2007 krajinám AKT celkovú sumu 422 miliónov EUR (t. j. 55 % zo svojho celkového konečného rozpočtu), pričom najväčšia finančná suma bola určená Sudánu v celkovej výške 110,45 milióna EUR a Konžskej demokratickej republike (50 miliónov EUR). Medzi ostatné hlavné zásahy v Afrike, ktoré si vyžiadali finančné prostriedky vo výške viac než 20 miliónov EUR, patrili zásahy v Čade (30,5 milióna EUR), Zimbabwe (30,2 milióna EUR), Saheli (25,5 milióna EUR), Ugande (24 miliónov EUR) a v Etiópii (20 miliónov EUR).

3.2.2. Blízky východ a NNŠ

Na Blízkom východe sa humanitárna situácia v roku 2007 ďalej zhoršila. GR ECHO reagovalo poskytnutím pomoci vo výške viac než 88 miliónov EUR, ktorá pokryla potreby najzraniteľnejších skupín obyvateľstva Západného brehu a pásma Gazy a palestínskych utečencov v Libanone, Jordánsku a Sýrii. Táto suma sa použila aj na zvládnutie vnútornej krízy v Iraku, vrátane utečencov v susedných krajinách.

Na Severnom Kaukaze Komisia naďalej financovala pomoc obetiam čečenského konfliktu schválením celkovej sumy 20,8 milióna EUR.

3.2.3. Ázia

V ázijských krajinách bola suma 27 miliónov EUR určená zraniteľným skupinám obyvateľstva postihnutým afganskou krízou a prírodnými katastrofami v Afganistane, Iráne a Pakistane. Suma 19 miliónov EUR bola pridelená na pomoc ohrozeným obyvateľom v Mjanmarsku a barmským utečencom pozdĺž hranice medzi Thajskom a Mjanmarskom, a suma 19,5 milióna EUR krajinám južnej Ázie (bez zohľadnenia finančných prostriedkov na pripravenosť na katastrofy) na obnovu spoločenstiev postihnutých povodňami.

3.2.4. Latinská Amerika

V Latinskej Amerike sa finančné prostriedky naďalej používali na poskytnutie pomoci obetiam konfliktu v Kolumbii (12 miliónov EUR). Séria prírodných katastrof však postihla Južnú aj Strednú Ameriku (zemetrasenie v Peru, hurikán v Nikarague, povodne v Bolívii a Kolumbii, studená vlna v Peru a sucho a lesné požiare v Paraguaji) a vyžiadala si neplánovaný zásah ECHO v celkovej výške 19 miliónov EUR.

3.3. Porovnávacia analýza

Porovnávacia analýza geografického rozdelenia rozhodnutí o financovaní 2003 − 2007 v nasledujúcom grafe ukazuje, že relatívny podiel finančných prostriedkov určených krajinám AKT sa nepretržite zvyšoval okrem roku 2005, keď sa tento trend obrátil, keďže obrovský podiel finančných prostriedkov bol poskytnutý Ázii na vyrovnanie sa s dvomi hlavnými krízami v tejto časti sveta: cunami a zemetrasením v Kašmíre. Ak sa pozrieme na päťročnú perspektívu, je potrebné tiež zdôrazniť, že financovanie určené pre rôzne regióny a oblasti sveta je veľmi premenlivé, čo potvrdzuje, že zásah GR ECHO je povahou a vymedzením orientovaný krátkodobo. Je potrebné tiež poznamenať, že viac než 96 % rozpočtu na humanitárnu pomoc je určených na financovanie humanitárnych operácií, zatiaľ čo menej než 4 % sú určené na podporné a administratívne výdavky (informácie, audity, hodnotenia, pomocní pracovníci, atď.). Pozri oddiel VI prílohy.

[pic]

3.4. Tematické financovanie

Vzhľadom na ústrednú úlohu, ktorú pri účinnom poskytovaní humanitárnej pomoci zohrávajú najdôležitejšie medzinárodné organizácie s mandátom v humanitárnej oblasti [agentúry OSN, Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC), Medzinárodná federácia spoločenstiev Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC), atď.], GR ECHO v roku 2007 naďalej podporovalo posilňovanie inštitucionálnych kapacít týchto organizácií prostredníctvom programov tematického financovania.

V roku 2007 podporilo GR ECHO agentúry OSN a organizácie hnutia Červeného kríža ako vedúce agentúry celkovou sumou 27,5 milióna EUR.

S cieľom zabezpečiť kapacitu účinnej reakcie na katastrofy sa osobitná pozornosť venovala týmto problematickým oblastiam: hodnoteniu kapacity sektora, posilneniu núdzovej kapacity, budovaniu kapacity, zvýšeniu dostupnosti prostriedkov pomoci hneď pri vzniku nových núdzových situácií, rozvoju štandardných operačných postupov, používaniu referenčných hodnôt na meranie výkonnosti a zlepšeniu koordinácie a podpory skupinového prístupu riadeného OSN s cieľom riešiť uvedené problémy.

3.5. Činnosti týkajúce sa pripravenosti na katastrofy

V súlade s nariadením Rady 1257/96 GR ECHO podporuje – popri svojej humanitárnej pomoci – pripravenosť na katastrofy prostredníctvom koordinácie, presadzovania a osobitného programu DIPECHO. Dôsledky katastrof, ako aj čoraz otvorenejšie uznávanie globálnych zmien klímy a ich vplyvu poukazujú na to, že tento záväzok je dôležitý aj primeraný.

Na strategickej úrovni GR ECHO posilňovalo svoje inštitucionálne zdroje v oblasti pripravenosti na katastrofy s cieľom zabezpečiť koherentnejší a komplexnejší prístup uľahčujúci zahrnutie tejto oblasti do programov humanitárnej pomoci a obnovy. Táto činnosť je úplne v súlade s celkovou pozornosťou, ktorú humanitárni a rozvojoví darcovia venujú činnostiam zameraným na zníženie rizika katastrof, a je v súlade s plánovanými následnými opatreniami Akčného rámca z Hjóga na roky 2005 − 2015.

V roku 2007 sa GR ECHO naďalej angažovalo v presadzovaní činností, ktorými sa zabezpečí, že rozvojoví darcovia zahrnú do svojej práce prvky znižovania rizika katastrof v regiónoch, ktoré sú často postihnuté prírodnými katastrofami (zemetrasenia, záplavy, cyklóny, atď.) a podporia praktické opatrenia na zníženie tohto rizika. GR ECHO takisto výrazne presadzuje koncepty na miestnej úrovni na zníženie rizika katastrof, ktoré posilňujú schopnosť a kapacitu ohrozených komunít.

Osobitnému riziku sú vystavené rozvojové krajiny, vzhľadom na značné nedostatky v oblasti vnútroštátnej kapacity reagovať na katastrofy a schopnosti miestnych komunít vyrovnať sa s nepriaznivými dôsledkami týchto katastrof. Projekty DIPECHO sú projekty na miestnej úrovni v oblasti pripravenosti na katastrofy zamerané na tie komunity, ktoré sú najviac vystavené prírodným katastrofám a majú nízku schopnosť vyrovnať sa s nimi. Tieto projekty majú byť vzorom, ktorý sa dá kopírovať, a ich cieľom je začlenenie do dlhotrvajúcich rozvojových a národných stratégií. Keďže prírodné katastrofy presahujú hranice štátov, akčné plány DIPECHO obsahujú okrem opatrení v rámci krajiny aj regionálne projekty. V roku 2007 vyhradilo GR ECHO celkovú sumu 19,05 milióna EUR na akčné plány DIPECHO v Strednej Amerike, Latinskej Amerike, južnej Ázii a Karibskej oblasti.

Okrem toho sa GR ECHO snaží začleniť do svojich humanitárnych zásahov pri prírodných katastrofách, pokiaľ je to možné a vhodné, prvky pripravenosti na katastrofy. V roku 2007 uplatnilo tento prístup v prípade 18 rozhodnutí o financovaní vydaných na základe reakcie na prírodné katastrofy v 17 krajinách (Šalamúnove ostrovy, Haiti, Jamajka, Dominikánska republika, Belize, Dominika, Santa Lucia, India, Nepál, Bangladéš, Srí Lanka, Afganistan, Vietnam, Nikaragua, Paraguaj, Peru a Kolumbia) so súvisiacimi zmluvami vo výške približne 2,135 milióna EUR. GR ECHO ďalej vyčlenilo 4 milióny EUR na posilnenie schopnosti IFRC reagovať na prírodné katastrofy vo vybraných vysokorizikových oblastiach.

Na medzinárodnej úrovni GR ECHO spolupracuje s hlavnými aktérmi v oblasti rozvojovej spolupráce. Cieľom je lepšie začleniť zníženie rizika katastrof do vývojových činností a zabezpečiť silnejšie spojenie týchto činností s úsilím vyvinutým v súvislosti s prispôsobením sa zmenám klímy vo vysokorizikových krajinách.

3.6. Spojenie pomoci, obnovy a rozvoja (LRRD)

Generálne riaditeľstvo ECHO sa zaviazalo rozvíjať vhodné prechodné opatrenia a stratégie na ukončovanie humanitárnej pomoci ( spojenie pomoci, obnovy a rozvoja, ďalej len „LRRD“ ). V roku 2007 sa zaviedli nové vonkajšie nástroje (predovšetkým nástroj rozvoja spolupráce a nástroj stability), ktoré predstavujú nové prostredie pre vykonávanie LRRD. Príslušné útvary Komisie sa najmä usilovali o lepšie prepojenie humanitárnej pomoci s rozvojovou spoluprácou. Bol zostavený zoznam pilotných krajín, v prípade ktorých sa konceptu LRRD venovala osobitná pozornosť. Na tomto neúplnom zozname boli uvedené Keňa, Libéria, Mauretánia, Sudán a Uganda. GR ECHO sa takisto podieľalo na práci týkajúcej sa krajín s nestabilnou situáciou, ktorú riadilo GR pre rozvoj.

3.7. Hlavní partneri pri humanitárnych operáciách

Humanitárna pomoc, ktorú poskytuje GR ECHO, sa uskutočňuje prostredníctvom partnerov. GR ECHO spolupracuje s približne 200 mimovládnymi organizáciami, agentúrami OSN a medzinárodnými organizáciami, medzi ktoré patrí Medzinárodný výbor Červeného kríža a Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Pre GR ECHO je dôležité mať široké a rôznorodé spektrum partnerov. To mu umožňuje účinne uspokojovať narastajúci zoznam potrieb na celom svete. GR ECHO si vybudovalo úzke pracovné vzťahy so svojimi partnermi na úrovni otázok politiky aj na úrovni riadenia humanitárnych operácií.

V roku 2007 GR ECHO uskutočňovalo svoje operácie prostredníctvom mimovládnych organizácií (47 %), agentúr OSN (42 %) a medzinárodných organizácií (11 %). Podrobnejšie informácie o ročnom rozdelení operácií medzi skupinami partnerov sú uvedené v oddiele VI.6 prílohy.

4. VZťAHY S INÝMI INšTITÚCIAMI EÚ, čLENSKÝMI šTÁTMI, NAJDÔLEžITEJšÍMI HUMANITÁRNYMI PARTNERMI A DARCAMI Z NEčLENSKÝCH šTÁTOV EÚ

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch udržiavalo GR ECHO aktívne vzťahy s inými inštitúciami, členskými štátmi, medzinárodnými organizáciami a naďalej podporovalo dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva a humanitárnych zásad (humanita, nestrannosť, nediskriminácia a neutralita), najmä pokiaľ ide o vývoj v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, napríklad misia EUFOR Čad.

Staralo sa takisto aj o to, aby sa povinnosť rešpektovať humanitárny priestor počas núdzových situácií zohľadnila v európskej a medzinárodnej diskusii. GR ECHO si vybudovalo aj pevný pracovný vzťah s nedávno vymenovaným humanitárnym spravodajcom Európskeho parlamentu.

V rámci svojich vzťahov s darcami z nečlenských štátov EÚ si GR ECHO udržiavalo kontakty s USA (USAID[21] a PRM[22]), najmä prostredníctvom pravidelných videokonferencií, ktoré riešili všeobecné politické témy a humanitárne operácie v špecifických krajinách s cieľom zaistiť súdržnosť a komplementaritu pri reagovaní na katastrofy.

Na zabezpečenie strategického a spoľahlivého dialógu medzi GR ECHO a jeho partnermi organizuje GR ECHO každý rok dialógy o strategickom partnerstve (SPD − Strategic Partnership Dialogues) na vysokej úrovni s každou organizáciou [agentúry OSN, mimovládne organizácie a hnutie Červeného kríža (ICRC a IFRC)].

Podrobnejšie informácie o týchto partneroch sú uvedené v oddiele VI.6 prílohy.

5. ĎALšIE čINNOSTI

V rámci svojich činností sa GR ECHO musí zaoberať aj inými témami, ktoré podporujú poskytovanie humanitárnej pomoci a jej kvalitu:

1. rozvojom bezpečnostnej a ochrannej politiky GR ECHO pre pracovníkov zapojených do poskytovania humanitárnej pomoci;

2. posilnením svojej schopnosti rýchlo reagovať na mieste vytvorením multisektorálnych tímov;

3. komunikačnou stratégiou a poskytovaním informácií;

4. podporovaním siete humanitárnej pomoci (NOHA) v oblasti odbornej prípravy, ktorá poskytuje multidisciplinárne postgraduálne štúdium.

Podrobnosti sú uvedené v oddiele IV prílohy.

Riadna implementácia humanitárnych operácií financovaných GR ECHO je zabezpečená prostredníctvom viacerých úrovní previerok a kontrol na rôznych stupňoch projektového cyklu. Rôzne aspekty tejto kontrolnej stratégie vypracované GR ECHO, jeho kontrolné a monitorovacie postupy sú opísané v oddiele V prílohy.

6. ZÁVER

V roku 2007 nedošlo k žiadnym novým závažným humanitárnym krízam. Prírodné katastrofy však spôsobili veľmi vážne škody a je pravdepodobné, že ich závažnosť, sila a frekvencia budú v budúcnosti ďalej rásť a že sa zmenou klímy ešte zosilnia. Súčasne sa nezmenil počet konfliktov, zväčšia však trvajú dlhšie a sú stále čoraz ničivejšie a častejšie postihujú už aj tak zraniteľné skupiny obyvateľstva.

[1] Nový článok 10c, ods. 2 Zmluvy o EÚ.

[2] Z tejto sumy GR ECHO pomohlo 12 miliónom utečencov a stabilnému počtu 25 miliónov vysídlencov (v ich vlastnej krajine) vo viac než 50 krajinách – www.internal-displacement.org (IDMC, Internal Displacement Monitoring Centre, Global overview of Trends and Developments in 2006).

[3] http://www.icrc.org/Web/Eng/siteeng0.nsf/htmlall/section_ihl_in_brief?OpenDocument.

[4] http://www.goodhumanitariandonorship.org/.

[5] Detský fond Organizácie Spojených národov.

[6] Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov.

[7] Svetový potravinový program Organizácie Spojených národov.

[8] K dispozícii na internetovej stránke: http://ec.europa.eu/echo/funding/key_figures/echo_en.htm.

[9] Na základe oznámenia „ Smerom k Európskemu konsenzu o humanitárnej pomoci“ prijatého 13. júna 2007 (KOM(2007)317 v konečnom znení).

[10] KOM(2005)153.

[11] Počet odborníkov sa medzi rokmi 2005 a 2007 zvýšil z 83 na 96.

[12] Za Európsku jednotku civilnej ochrany: Europe aid. http://ec.europa.eu/commission_barroso/president/pdf/rapport_barnier_en.pdf

[13] KOM(2004)101.

[14] Zdroj: Centre for Research on the Epidemiology of Disasters (CRED), 2006 disasters in numbers (Stredisko pre výskum epidemiológie katastrof (CRED), katastrofy v roku 2006 v číslach) http://www.unisdr.org/eng/media-room/press-release/2007/2006-Disaster-in-number-CRED-ISDR.pdf

[15] Zdroj: ten istý. Annual Disaster Statistical Review, Numbers and Trends, 2006 (Výročný štatistický prehľad o katastrofách, počty a trendy, 2006) http://www.em-dat.net/documents/Annual%20Disaster%20Statistical%20Review%202006.pdf

[16] Rozpis celkovej sumy vyčlenenej na rok 2007 podľa rozpočtových položiek, vrátane ERF, je k dispozícii v časti VI.

[17] http://ec.europa.eu/echo/policies/strategy_en.htm.

[18] Index zraniteľnosti meria vnútroštátnu schopnosť absorbovať a znižovať účinky kríz. Pozostáva z rôznych meraní od indexu ľudského rozvoja (IĽR) po úmrtnosť detí vo veku menšom než 5 rokov. http://ec.europa.eu/echo/files/policies/strategy/strategy_2008_en.pdf.

[19] Pomocou indexu krízy sa hodnotí časová blízkosť vážneho incidentu – vojny alebo prírodnej katastrofy – alebo zaťaž, ktorú predstavuje populácia utečencov alebo vnútorne vysídlených osôb na celkovú populáciu danej krajiny.

[20] Rozpočtová položka humanitárna pomoc.

[21] Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID).

[22] Úrad pre obyvateľstvo, utečencov a migráciu − USA (PRM).

Top