Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AR0005

    Stanovisko Výboru regiónov Digitálna integrácia

    Ú. v. EÚ C 172, 5.7.2008, p. 12–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.7.2008   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 172/12


    Stanovisko Výboru regiónov „Digitálna integrácia“

    (2008/C 172/03)

    VÝBOR REGIÓNOV

    Vyjadruje presvedčenie, že pretrvávajúce veľké rozdiely v oblasti IKT spôsobujú sociálne a ekonomické vylúčenie. Vytvorenie rovnosti príležitostí v digitálnej oblasti je preto zo sociálneho hľadiska nevyhnutné. Domnieva sa však, že je tu skrytý aj doposiaľ nevyužitý hospodársky potenciál. Používanie IKT ako nového „spoločenského nástroja“ má veľký význam pre vytvorenie prepojenia medzi stratégiou IKT a sociálnou politikou Spoločenstva.

    VR preto upozorňuje členské štáty, že je potrebné zvýšiť úsilie o digitálnu integráciu a o vypracovanie konkrétnych, časovo vymedzených programov, ktoré by sa dali vyhodnotiť. Kladie dôraz na zapojenie miestnej a regionálnej úrovne do opatrení členských štátov a Spoločenstva na podporu digitálnej integrácie a považuje za potrebné nástojiť na tom, aby miestne a regionálne orgány vypracovali osobitné plány na podporu informačnej spoločnosti, ako aj miestneho digitálneho rozvoja.

    Podporuje úsilie informovať lepšie verejnosť, posilniť výmenu skúseností medzi zúčastnenými stranami, a zabezpečiť aktívnu spoluprácu na miestnej a regionálnej úrovni medzi odvetviami IKT, verejnou správou, poskytovateľmi služieb a organizáciami konečných užívateľov a sociálnymi organizáciami, s cieľom zaručiť čo najväčšiu účinnosť.

    Zdôrazňuje kľúčovú úlohu a zodpovednosť územných samospráv pri zabezpečovaní širokopásmového prístupu za primeranú cenu v regiónoch, kde trhové mechanizmy zlyhali, pri riadení pilotných projektov na odstránenie veľkých rozdielov v dostupnosti IKT a vytváraní nového prístupu k elektronickým verejným službám zameraným na občanov.

    Zdôrazňuje význam odbornej prípravy a vzdelávania prispôsobených potrebám vyplývajúcim z neustáleho digitálneho vývoja v celej spoločnosti, s osobitným zohľadnením znevýhodnených skupín ako sú osoby vyššieho veku, osoby s nižšou kvalifikáciou, ekonomicky neaktívne osoby a osoby, ktoré nenadobudli dostatočné digitálne znalosti potrebné v pracovnom živote.

    Vyzýva Komisiu, aby uplatnila ukazovatele šírenia a využívania IKT v regiónoch, čo by umožnilo vyvodiť užitočné a potrebné závery pre prijímanie opatrení na hospodársku, sociálnu a technologickú konvergenciu regiónov.

    Spravodajca

    :

    András SZALAY (HU/ALDE), člen mestskej rady, Veszprém

    Referenčný dokument

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Iniciatíva i2010 týkajúca sa digitálnej integrácie („e-Inclusion“) „Informačná spoločnosť pre všetkých“

    KOM (2007) 694 v konečnom znení

    Politické odporúčania

    VÝBOR REGIÓNOV,

    1.

    vzhľadom na to, že jeho poslaním je propagovať a v praxi uskutočňovať trvalo udržateľnú sociálnu a hospodársku regionálnu súdržnosť, víta oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Iniciatíva EÚ i2010 týkajúca sa digitálnej integrácie („e-Inclusion“) „Informačná spoločnosť pre všetkých“, ktoré podporuje digitálnu integráciu a dáva jej nový impulz. Nedostatok informačných a komunikačných technológií (IKT), spôsobuje, podobne ako aj uplatňovanie, využívanie a rozvoj týchto technológií, negatívny vedľajší efekt (spillover effect): zväčšuje a prehlbuje digitálne rozdiely.

    2.

    Oceňuje stručnosť a prehľadnosť analýzy a záverov oznámenia Komisie a strategický rámec pre budúce opatrenia. VR víta ochotu Komisie uplatniť v tejto problematike celoeurópsky prístup (1).

    3.

    Súhlasí s konštatovaním, že digitálna integrácia zohráva rozhodujúcu úlohu pri dosahovaní hospodárskych a sociálnych cieľov iniciatívy „i2010 – Európska informačná spoločnosť pre rast a zamestnanosť“ (2), a tým aj cieľov lisabonskej agendy.

    4.

    Súhlasí s názorom, podľa ktorého sú investície do IKT pre aktérov na regionálnej a miestnej úrovni významným nástrojom, pretože prispievajú k riešeniu problémov súvisiacich s rovnosťou príležitostí, s ktorými sa stretávajú v rôznych oblastiach. VR tiež upozorňuje na to, že je nutné aktívne zapájať regióny, miestne a regionálne samosprávy do prípravy stratégií a programov týkajúcich sa prideľovania a využívania prostriedkov Spoločenstva. Keďže tieto orgány sú riadiacou úrovňou, ktorá je najbližšej k občanovi, sú bezprostredne postavené pred problémy súvisiace s potrebami na miestnej úrovni a vnímajú potreby rozvoja.

    5.

    Oceňuje, že tento dokument zaviazal jednotlivých aktérov, ktorých sa digitálna integrácia týka – individuálnych užívateľov, priemysel IKT, dodávateľov služieb, úrady a mimovládne organizácie – prijímať k niektorým bodom rozhodné opatrenia a že im v tejto oblasti pridelil konkrétne úlohy.

    6.

    Podotýka, že táto iniciatíva je porovnateľná s odporúčaniami VR v jednom z jeho predošlých stanovísk o praktických opatreniach na podporu vytvorenia spravodlivej informačnej spoločnosti, kde ide hlavne o starnutie v informačnej spoločnosti (3), elektronickú verejnú správu a preklenutie širokopásmových rozdielov (4), demografickú budúcnosť Európy (5), výskum v oblasti IKT (6) a situáciu osôb so zdravotným postihnutím (7).

    7.

    Uznáva, že na základe súčasných ukazovateľov dosiahnutie cieľov z Rigy do roku 2010 nie je zaručené. Úsilie vyvíjané jednotlivými členskými štátmi je aj naďalej rozkúskované a chýba spolupráca. VR preto upozorňuje členské štáty, že je potrebné zvýšiť v budúcich rokoch úsilie o vypracovanie konkrétnych, časovo vymedzených programov, ktoré by sa dali vyhodnotiť.

    8.

    Pokladá za dôležité trvať na zapojení miestnej a regionálnej úrovne do opatrení členských štátov a Spoločenstva na podporu digitálnej integrácie, pretože práve na tejto úrovni sa môže digitálna spoločnosť dostupná všetkým stať raz skutočnosťou vďaka najnovátorskejším a najcielenejším opatreniam.

    9.

    Považuje za potrebné nástojiť na tom, aby miestne a regionálne orgány vypracovali osobitné plány na podporu informačnej spoločnosti, ako aj miestneho digitálneho rozvoja prostredníctvom uplatňovania „miestnej digitálnej agendy“.

    10.

    Žiada, aby ho Európska komisia v plnom rozsahu zapojila do iniciatív, ktorých úlohou by bolo prehodnotiť alebo upraviť prijatú a uplatňovanú stratégiu.

    11.

    Vyjadruje želanie, aby bol včas informovaný o výsledkoch a záveroch priebežnej hodnotiacej správy o uplatňovaní stratégie i2010 a aby sa mohol k veci vyjadriť.

    12.

    Víta kampaň Európskej komisie „Digitálna integrácia pre každého“, naplánovanú na rok 2008, pre ktorú bol prvým významným podnetom seminár na tému „Podpora aktívneho občianstva prostredníctvom vzdelávania na regionálnej a miestnej úrovni“, ktorý Výbor regiónov usporiadal v novembri 2007 vo fínskom Lahti. VR sa chce aktívne zapojiť do tejto kampani v roku 2008 a rád by pomohol zabezpečiť čo možno najširšiu účasť na verejnej konzultácii. V tejto súvislosti zdôrazňuje svoju vlastnú úlohu hnacej sily v príprave kampaní, stratégií a programov na miestnej a regionálnej úrovni.

    13.

    Víta ministerskú konferenciu o digitálnej intergrácii, ktorá sa uskutoční koncom roku 2008, a európsku cenu za digitálnu integráciu, ktorá bude udelená pri tejto príležitosti. Zdôrazňuje svoju ochotu aktívne sa podieľať na organizovaní tejto konferencie medzi iným aj na výbere kandidátov na uvedenú cenu.

    14.

    Vyjadruje presvedčenie, že pretrvávajúce veľké rozdiely v oblasti IKT prekážajú rozvoju sociálnej súdržnosti a prosperity a ich udržaniu a spôsobujú sociálne a ekonomické vylúčenie. Iniciatíva i2010 prispeje ku zlepšeniu kvality života občanov a vôbec k lepšej spoločnosti.

    15.

    Súhlasí s názorom, že vytvorenie rovnosti príležitostí v digitálnej oblasti je zo sociálneho hľadiska nevyhnutné. Domnieva sa však, že je tu skrytý aj nesmierny, doposiaľ nevyužitý, hospodársky potenciál.

    Preklenutie širokopásmových rozdielov

    16.

    Navrhuje, aby Komisia venovala osobitnú pozornosť hospodársky menej rozvinutým regiónom, aby mohli lepšie využiť možnosti, ktoré poskytujú IKT, a tak dosiahli skutočnú konvergenciu a pritom sa vyhli riziku vylúčenia.

    17.

    Potvrdzuje svoj záväzok aktívne začleniť do plánov regionálneho rozvoja aj ciele integratívnej informačnej spoločnosti a efektívne sa zapájať do sietí v rámci iniciatívy „Regióny pre ekonomickú zmenu“ (8).

    18.

    Súhlasí s Európskou komisiou, že štrukturálne fondy a poľnohospodársky fond pre rozvoj vidiek musia napomáhať, hlavne v odľahlých a vidieckych oblastiach, rozvoju širokopásmovej infraštruktúry ako aj infraštruktúry elektronických služieb a aplikácií a tým zmierňovať rozvojové rozdiely medzi mestom a vidiekom.

    19.

    Domnieva sa, že dostupné širokopásmové pripojenie na celom území EÚ za prijateľné ceny predstavuje základný faktor pre zabezpečenie kvality služieb občanom, pre podporu hospodárskej súťaže a produktivity daných regiónov, ktorý umožňuje rozsiahly rozvoj informačnej spoločnosti založenej na vedomostiach.

    20.

    Zdôrazňuje kľúčovú úlohu a zodpovednosť územných samospráv, pokiaľ ide o poskytovanie rôznych druhov služieb a možností vzdelávania, a ich blízkosť k občanovi. Môžu pomôcť zabezpečiť širokopásmový prístup za primeranú cenu v regiónoch, kde sa ukázalo, že len trhové mechanizmy nepostačujú. Opatrenia verejných orgánov tým, že pomôžu rozvinúť digitálne zručnosti a vytvoriť prostredie priaznivé pre podniky odvetvia IKT a výskum v tejto oblasti, môžu byť príkladom pre riešenia elektronickej štátnej správy zamerané na užívateľa.

    21.

    Zdôrazňuje, že jednou z hlavných myšlienok cieľa modernizácie hospodárstva európskej kohéznej politiky pre obdobie rokov 2007 – 2013 je zvýšenie príťažlivosti členských štátov, regiónov a miest zabezpečením prístupových komunikácii a služieb zodpovedajúcej kvality a úrovne. Výbor sa domnieva, že rozvoj elektronických verejných služieb toto úsilie podporuje a pomáha rozširovať vedomosti tým, že stimuluje výskumné a inovačné kapacity.

    22.

    Pripomína, že IKT predstavujú základný faktor zlepšenia koordinácie a kooperácie v rôznych oblastiach medzi orgánmi na miestnej úrovni, orgánmi regiónov, členských štátov a Spoločenstva ako aj medzi inštitúciami a občanmi EÚ.

    Preklenutie rozdielov v dostupnosti IKT

    23.

    Vzhľadom na Amsterdamskú zmluvu, ktorá zakazuje diskrimináciu na základe zdravotného postihnutia, nalieha, aby boli verejné internetové stránky prístupné a zdôrazňuje, že podľa súčasných výsledkov sme ešte ďaleko od vytýčeného cieľa. Výbor regiónov upozorňuje, že regióny a obce môžu pomôcť túto situáciu zmierniť a to nielen zaobstaraním potrebných produktov a služieb, ich rozvojom a poskytovaním ale aj tým, že podnietia vytvorenie takého hospodárskeho prostredia, ktoré podnikom poskytne lepšie možnosti prístupu na trhy. Pritom môže byť pre miestne a regionálne orgány najmä v aglomeráciách nevyhnutné investovať do rozvoja IKT a infraštruktúry.

    24.

    Súhlasí s Komisiou v tom, že aj miestne a regionálne orgány by mali viesť pilotné projekty.

    25.

    Súhlasí s názorom, že pre uskutočnenie opatrení akčného plánu sú potrebné nové programy rozvoja praktických zručností aj pre osoby zodpovedné za riadenie a rozvoj verejných služieb.

    Preklenutie rozdielov v digitálnej spôsobilosti

    26.

    Nazdáva sa, že rozdiely v oblasti digitálnej spôsobilosti sú stále závažné. Rizikové skupiny tvoria osoby vyššieho veku, osoby s nižšou kvalifikáciou, ekonomicky neaktívne osoby a osoby, ktoré nenadobudli dostatočné digitálne znalosti na plné rozvinutie svojich digitálnych zručností v pracovnom živote.

    27.

    Víta návrh Komisie vykonať v roku 2008 prieskum o digitálnej spôsobilosti na území celej EÚ a do konca roka 2008 vypracovať usmernenia pre politickú stratégiu v oblasti digitálnej spôsobilosti ohrozených skupín.

    28.

    .Zdôrazňuje význam odbornej prípravy a vzdelávania prispôsobených potrebám vyplývajúcim z neustáleho digitálneho vývoja v celej spoločnosti, s osobitným zohľadnením znevýhodnených skupín.

    29.

    Súhlasí s Komisiou, pokiaľ ide o prvoradú úlohu a zodpovednosť orgánov na všetkých úrovniach verejnej správy pri zabezpečení digitálnej spôsobilosti. Podporuje tiež účasť a aktívnu spoluprácu priemyslu a sociálnych organizácií na uskutočnení tohto cieľa.

    Moderné verejné elektronické služby

    30.

    IKT poskytujú veľmi dobré možnosti na zlepšenie kvality verejných služieb. Aj VR sa domnieva, že rozvoj a rozširovanie IKT je pre európske mestá príležitosťou potvrdiť ich úlohu hnacej sily rozvoja, stredísk poznatkov a skutočných inkubátorov inovatívnych služieb a príslušných poznatkov.

    31.

    Zastáva názor, že ak má dôjsť k prepojeniu rozvoja IKT s posilnením úlohy európskych miest, potom je v prvom rade potrebné upevniť postavenie orgánov miestnej a regionálnej verejnej správy, aby aj naďalej uplatňovali stratégiu udržiavania a oživovania konkurencieschopnosti.

    32.

    Zdôrazňuje, že dôležitý je nový prístup, ktorý umožní, aby sa elektronické verejné služby zamerali na občana, a podčiarkuje úlohu miestnych a regionálnych orgánov zodpovedných za jeho vypracovanie. Táto úloha má osobitný význam pre odľahlé, najodľahlejšie a vidiecke regióny ako aj obce nachádzajúce sa na ostrovoch. Spoločenské a hospodárske výhody, ktoré prináša rozvoj IKT, sú tu nevyhnutné pre kohéziu a môžu byť veľkým prínosom.

    33.

    Uznáva, že podpora digitálnej integrácie na miestnej a regionálnej úrovni môže zlepšiť kvalitu života občanov, posilniť ich účasť na živote miestneho spoločenstva, stimulujúco pôsobiť na hospodársku súťaž, zakladanie nových podnikov a vznik lepších, efektívnejších a cielenejších verejných a súkromných služieb.

    34.

    Žiada posilniť a podporiť včasnú prevenciu, riešenie a odstraňovanie bezpečnostných problémov sietí a informácií, čo je úlohou Európskej agentúry pre bezpečnosť sietí a informácií (ENISA).

    IKT riešenia pre sociálne znevýhodnené osoby a skupiny, ktorým hrozí vylúčenie

    35.

    Vzhľadom na nadchádzajúce demografické zmeny pokladá za želateľné a potrebné vytvoriť a rozvíjať podmienky pre liečbu na diaľku (9), ktorá pomôže zvýšiť úroveň zdravotníckych služieb, zvýšiť nezávislosť starších osôb, zlepšiť ich kvalitu života a posilniť ich sociálne začlenenie, čím bude spoločnosť môcť pri svojom rozvoji profitovať zo skúseností a odborných znalostí, ktoré nahromadili. Intenzívnejšie používanie informačných a komunikačných technológií môže okrem toho zlepšiť zdravotnícke služby založené na existujúcich IKT. Môžu vzniknúť nové výrobky a služby založené na týchto technológiách, ktoré môžu pomôcť zvýšiť úroveň zdravia obyvateľstva, uľahčiť prístup k zdravotníckym verejným službám a trvalo znížiť výdavky systémov sociálneho zabezpečenia.

    36.

    Zdôrazňuje, že je dôležité, pri zohľadnení záujmov trhu, vyvinúť a poskytovať výrobky a služby zodpovedajúce skutočným potrebám cieľových skupín. V súvislosti s uvedeným VR zdôrazňuje, že je nutné navzájom priblížiť rôzne regulačné systémy a z hľadiska technológií voliť riešenia v súlade s hlavným smerovaním.

    37.

    Odporúča, aby v iniciatíve „Regióny pre ekonomickú zmenu“ bola IKT službám pre osoby vyššieho veku priradená významnejšia úloha.

    38.

    Víta skutočnosť, že digitálna integrácia zohráva významnú úlohu vo výskumných programoch (7. rámcový program, Program podpory politiky informačných a komunikačných technológií) v oblasti starnutia obyvateľstva a osôb so zdravotným postihnutím.

    39.

    Zdôrazňuje, že je nutné zabezpečiť zachovanie kultúrnej a jazykovej rôznorodosti.

    40.

    Poznamenáva, že je nutné digitalizovať európske kultúrne písomné dedičstvo, aby sa zachovalo pre budúcich generácií. Táto operácia sa musí zrealizovať vo všetkých jazykoch, regiónoch a krajinách Európy (10).

    Začlenenie aktivít na podporu digitálnej integrácie s cieľom dosiahnuť čo najdlhší trvalý účinok

    41.

    Kladie osobitný dôraz na úzku odbornú spolupráci a partnerstvo medzi zainteresovanými subjektmi.

    42.

    Zdôrazňuje, že je nutné zosúladene a koherentne zavŕšiť odstraňovanie prekážok regulačného, technického alebo iného charakteru, ktoré bránia uskutočniť digitálnu integráciu, s cieľom zabezpečiť jej trvalosť a maximálnu účinnosť.

    43.

    Zdôrazňuje, že územné samosprávy je potrebné zapojiť nielen do fázy realizácie ale tiež do fázy vytvárania stratégie. Umožnilo by to posilniť vzťahy a komunikáciu medzi zainteresovanými subjektmi a zvýšiť efektivitu programov.

    44.

    Plne podporuje stratégiu Európskej komisie na zvýšenie objemu a kvality výskumu zameraného na IKT v Európe. Okrem výskumu a rozvoja je potrebné klásť dôraz na mechanizmy, ktoré pomáhajú prenášať konkrétne výsledky výskumu do všetkých zložiek európskeho priemyslu.

    45.

    Vyjadruje uspokojenie nad tým, že bohatstvo digitálneho obsahu, interoperabilita a bezpečná výmena informácii majú v rámci výskumných programov svoje miesto.

    46.

    Súhlasí s názorom Komisie, že používanie IKT ako nového „spoločenského nástroja“ má veľký význam. K tomu je však potrebné vytvoriť prepojenie medzi stratégiou IKT a sociálnou politikou Spoločenstva.

    47.

    Zdôrazňuje, že je potrebné v súlade s horizontálnymi prioritami vypracovať základné opatrenia zamerané na podporu rovnosti príležitostí (napríklad bezbariérový prístup k verejným internetovým stránkam pre všetkých alebo vybudovanie širokopásmovej infraštruktúry). Na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutné zapojiť verejnú správu.

    48.

    Uznáva pridanú hodnotu, ktorú by mohla priniesť európska politika digitálnej integrácie (koordinácia, spolupráca, partnerstvo, financovanie). VR súhlasí s názorom, že je dôležité zvýšiť v tejto oblasti transparentnosť ako aj uvedomovanie si sociálnej zodpovednosti.

    49.

    Podporuje širokú a priebežnú výmenu informácií, osvedčených postupov a skúseností medzi zúčastnenými stranami, ako aj úsilie lepšie informovať verejnosť a zabezpečiť aktívnu spoluprácu na miestnej a regionálnej úrovni, ktorá by mala zahŕňať odvetvia IKT, verejnú správu, poskytovateľov služieb a organizácia zastupujúce konečných užívateľov s cieľom zaručiť čo najväčšiu účinnosť.

    50.

    Okrem toho pokladá za dôležité vytvoriť celoeurópsku sieť regiónov, prostredníctvom ktorej by bolo možné zvýšiť a zlepšiť možnosti účasti regiónov na projektoch spolupráce.

    51.

    Upozorňuje na trojnásobne výhodnú situáciu, ktorá by tu vznikla. Bola by na osoh tak odvetviu IKT ako aj užívateľom a spoločnosti ako celku.

    52.

    Odporúča Komisii, aby podporila vypracovanie a uplatňovanie ukazovateľov, ktoré by poskytli obraz a umožnili by komparatívne vyhodnotiť šírenie a využívanie IKT v regiónoch, čo by umožnilo vyvodiť užitočné a potrebné závery pre prijímanie opatrení na hospodársku, sociálnu a technologickú konvergenciu regiónov.

    V Bruseli 9. apríla 2008

    Predseda

    Výboru regiónov

    Luc VAN DEN BRANDE


    (1)  CdR 252/2005 fin.

    (2)  KOM(2005) 229 v konečnom znení.

    (3)  CdR 84/2007 fin.

    (4)  CdR 272/2006 fin.

    (5)  CdR 341/2006 fin.

    (6)  CdR 155/2005 a CdR 150/2005 fin.

    (7)  CdR 312/2003 fin.

    (8)  KOM(2006) 675 v konečnom znení.

    (9)  CdR 256/2004 fin.

    (10)  CdR 32/2006 fin.


    Top