EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007SC0907

Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov Malé, čisté a konkurencieschopné Program na pomoc malým a stredným podnikom pri dodržiavaní právnych predpisov v oblasti životného prostredia Zhrnutie hodnotenia vplyvu {KOM(2007) 379 v konečnom znení} {SEC(2007) 906} {SEC(2007) 908}

/* SEK/2007/0907 v konečnom znení */

52007SC0907

Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov Malé, čisté a konkurencieschopné Program na pomoc malým a stredným podnikom pri dodržiavaní právnych predpisov v oblasti životného prostredia Zhrnutie hodnotenia vplyvu {KOM(2007) 379 v konečnom znení} {SEC(2007) 906} {SEC(2007) 908} /* SEK/2007/0907 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel 8.10.2007

SEK(2007) 907

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIES prievodný dokument

OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Malé, čisté a konkurencieschopné Program na pomoc malým a stredným podnikom pri dodržiavaní právnych predpisov v oblasti životného prostredia Zhrnutie hodnotenia vplyvu {KOM(2007) 379 v konečnom znení} {SEC(2007) 906} {SEC(2007) 908}

Malé a stredné podniky, ďalej len „MSP“, vymedzené ako spoločnosti s menej ako 250 zamestnancami, tvoria veľmi veľký podiel hospodárstva Európy. Podobne ako veľké spoločnosti, aj MSP môžu mať značný vplyv na životné prostredie. Tento vplyv nemusia mať ako jednotlivé podniky, ale prostredníctvom svojho celkového vplyvu spoločne naprieč odvetviami (aj keď v niektorých prípadoch môžu byť jednotlivé vplyvy MSP na životné prostredie veľmi významné na miestnej alebo regionálnej úrovni). Hoci je len málo dôkazov o ich konkrétnom vplyve na životné prostredie, existuje všeobecný konsenzus vyplývajúci z výskumu, že MSP sú mimoriadne problematickou skupinou, pokiaľ ide o dodržiavanie právnych predpisov v oblasti životného prostredia.

V literatúre sa všeobecne uznáva, že pre spoločnosti a verejné orgány by bolo veľmi zložité a nákladné podrobne určiť mieru, akou MSP prispievajú k znečisťovaniu životného prostredia (napr. znečisťovanie ovzdušia), pokiaľ ide o environmentálnu záťaž z rozličných znečisťujúcich látok (napr. CO2, SOx, NOx atď.) v jednotlivých členských štátoch. V mnohých prípadoch samozrejme príslušné údaje neexistujú. Okrem toho sa zdá, že často citovaný približný údaj o 70 % podiele priemyselného znečistenia v Európe je hodnoverný a vo viacerých štúdiách sa autori pokúšajú poskytnúť analýzu konkrétnych problémov súvisiacich so životným prostredím v prípade MSP v konkrétnych krajinách. Napríklad v jednej britskej správe sa uvádza odhad, že MSP sú zodpovedné za 60 % z celkového množstva emisií oxidu uhličitého z podnikov v Spojenom kráľovstve a dospelo sa v nej k záveru, že MSP majú dostatočný priestor na zlepšenie svojej energetickej efektívnosti a zníženie emisií. Z odhadov Holandska a Spojeného kráľovstva vyplýva, že MSP produkujú priemerne 50 % celkového množstva komerčného a priemyselného odpadu. Týmito štúdiami sa navyše podopiera tvrdenie, že MSP môžu v značnej miere zaťažiť životné prostredie.

Z početných regionálnych a celoštátnych štúdií vyplýva, že väčšina MSP si len málo uvedomuje svoje vplyvy na životné prostredie a spôsoby ich vyriešenia. Z nedávnej a dostatočne zdokumentovanej štúdie vykonanej v Spojenom kráľovstve iniciatívou NetRegs vyplýva, že iba 7 % podnikov v Spojenom kráľovstve si myslí, že činnosťami, ktoré vykonávajú, môžu poškodiť životné prostredie, keď však tieto podniky boli konfrontované so zoznamom činností, uvedený percentuálny podiel stúpol na 41 %.

Väčšina MSP má „problémy s dodržiavaním právnych predpisov“, pretože nie vždy majú dostatočné vedomosti o právnych predpisoch, aby zabezpečili ich dodržiavanie. V správe z prieskumu, ktorý vykonal Institute of Directors (IoD, Spojené kráľovstvo), sa uvádza, že vedúci podnikov z odvetví ako napríklad stavebníctvo, baníctvo, doprava alebo výroba, ktoré sú v „značnej miere vystavené pôsobeniu“ predpisov z oblasti životného prostredia, preukázali relatívne nízku úroveň poznania týchto predpisov: 59 % z vedúcich podnikov v odvetví výroby ich poznalo „nie veľmi“ alebo len trochu; v prípade stavebníctva, baníctva alebo dopravy bol zodpovedajúci podiel 52 %. Z tej istej štúdie vyplynulo, že iba 26 % podnikov v odvetví výroby vedelo „veľa“ alebo „trochu“ o REACH.

Zo štúdií vyplýva, že príčinou nízkej úrovne dodržiavania právnych predpisov týkajúcich sa životného prostredia malými a strednými podnikmi je, že si neuvedomujú vplyvy svojich vlastných činností na životné prostredie, nepoznajú právne predpisy týkajúce sa životného prostredia, nie sú schopné riešiť problémy súvisiace s ich vplyvom na životné prostredie, a príčinou je niekedy nadmerné administratívne a finančné zaťaženie spojené s dodržiavaním predpisov. Okrem toho dodržiavaniu predpisov bráni aj skutočnosť, že ochrana životného prostredia sa vníma ako nákladná a málo výnosná pre podnik.

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie EÚ pre životné prostredie vypracovalo posúdenie vplyvov ako základ pre rozvoj programu pomoci pre MSP pri dodržiavaní predpisov týkajúcich sa životného prostredia (KOM (2007) 379 v konečnom znení). Hlavné stránky tohto programu boli prediskutované aj so zúčastnenými stranami na konzultačnom stretnutí v roku 2005 a potom ďalej na stretnutí ad hoc v roku 2006.

Z posúdenia vplyvu sa ukazuje, že súčasná situácia je problematická z troch hlavných dôvodov:

1. Tým, že si SME neuvedomujú vplyv svojich vlastných činností na životné prostredie a nepoznajú príslušné právne predpisy týkajúce sa životného prostredia, môžu pre životné prostredie predstavovať významné ohrozenie a narušiť účinnosť mnohých komunitárnych opatrení v oblasti ochrany životného prostredia.

2. Nedodržiavanie predpisov týkajúcich sa životného prostredia by mohlo predstavovať veľké a priame riziká pre všetkých zamestnancov MSP.

3. Kvalitnejšie riadenie so zreteľom na životné prostredie by mohlo MSP priniesť hospodársky a/alebo finančný prospech (z lepšej environmentálnej efektívnosti a environmentálnej inovácie), čo predstavuje možnosť, ktorú si MSP pravdepodobne neuvedomujú.

Treba prijať opatrenie, pretože v opačnom prípade aj naďalej bude pretrvávať nekoherentná politika dotýkajúca sa MSP a životného prostredia a súčasná situácia sa nezlepší.

Počas ostatných niekoľkých rokov Komisia prijala rad iniciatív na pomoc MSP pri riešení problémov týkajúcich sa životného prostredia, najmä prostredníctvom systémov environmentálneho manažérstva, udeľovania environmentálnej značky, čistých technológií a finančnej podpory. Prebieha takisto mnoho iniciatív na národnej úrovni s cieľom pomôcť MSP dodržiavať právne požiadavky a zlepšovať svoje fungovanie so zreteľom na životné prostredie. V jednej štúdii, ktorá bola vykonaná pre Komisiu v súvislosti s posúdením vplyvu, bolo 92 takýchto iniciatív zistených na národnej a regionálnej úrovni v 15 členských štátoch EÚ.

Komisia však stále bude zohrávať komplementárnu úlohu súbežne s miestnymi a národnými iniciatívami, pretože mnohé členské štáty stále nemajú zacielené iniciatívy MSP na regionálnej a národnej úrovni. V mnohých prípadoch podpora, ktorá je k dispozícii pre MSP, nesúvisí s dodržiavaním právnych predpisov týkajúcich sa životného prostredia, ani nie je osobitne zacielená na MSP. Navyše sa zdá, že členské štáty sa nesnažia aktívne poučiť zo skúseností ostatných členských štátov, ani sa nesnažia s nimi spolupracovať, takže iniciatívy sú rozptýlené po celej EÚ, ale bez celistvej štruktúry. Týmto programom – programom pomoci malým a stredným podnikom pri dodržiavaní predpisov týkajúcich sa životného prostredia – sa poskytuje rámec aj finančné prostriedky na splnenie tejto úlohy. Malo by sa tým zlepšiť fungovanie so zreteľom na životné prostredie vo všetkých členských štátoch Spoločenstva a malo by to znamenať väčší prínos z hľadiska životného prostredia, sociálnej oblasti a hospodárstva. Vytvorením rovnakých podmienok pri celistvej a harmonizovanej implementácii noriem v oblasti životného prostredia v celej EÚ sa tak zlepší fungovanie vnútorného trhu. Program by mohol mať priaznivý vplyv aj v oblasti prístupu MSP na trh a väčšej konkurencieschopnosti prostredníctvom výmeny osvedčených postupov, lepšieho porozumenia environmentálnym požiadavkám a zavedenia nákladovo hospodárnych systémov riadenia so zreteľom na životné prostredie.

Skutočnosť, že veľká väčšina národných právnych predpisov je odvodená z právnych predpisov EÚ, je dodatkovým dôvodom pre takúto iniciatívu na európskej úrovni.

Pri posudzovaní vplyvu sa uvažovalo o šestnástich alternatívnych politických možnostiach voľby rozdelených do štyroch hlavných skupín:

- koordinácia iniciatív týkajúcich sa dodržiavania predpisov uskutočňovaná prostredníctvom členských štátov,

- zvýšenie účinnosti existujúcich politických opatrení pre MSP,

- zlepšenie komunikácie a zvýšenie uvedomelosti,

- zlepšenie finančnej podpory pre udržateľnú výrobu v MSP.

Nie všetky z týchto šestnástich možností voľby politiky boli vhodné na ďalšiu úvahu. Pravidelné inšpekcie vykonávané orgánmi aplikácie práva sú nevyhnutným, stále však nie dostatočným nástrojom. Presadzovanie akcií členskými štátmi prostredníctvom stanovenia úloh súvisiacich s dodržiavaním predpisov alebo prostredníctvom nariadenia ďalších inšpekcií v MSP nebude zodpovedať cieľom ani niektorým ďalším možnostiam voľby, o ktorých sa uvažuje pri posudzovaní vplyvu, a preto nie sú obsiahnuté v tomto programe.

Ako vyplýva z odbornej literatúry, najlepším riešením je mnohostranný prístup, a to z dôvodu veľmi rozdielnych charakteristík MSP v porovnaní s veľkými spoločnosťami. Iba súbor vzájomne sa dopĺňajúcich opatrení, ktoré sa týkajú všetkých príčin nedostatočného dodržiavania predpisov, povedie k zlepšeniu. Obsahovali by vzdelávanie a zvyšovanie uvedomelosti, posudzovanie na mieste a vymedzenie problémov, cielené poradenstvo, výmenu informácií a najosvedčenejších postupov a odstránenie administratívnych prekážok.

Program pomoci malým a stredným podnikom pri dodržiavaní predpisov týkajúcich sa životného prostredia má za cieľ povzbudiť dodržiavanie a správnu implementáciu existujúcich právnych predpisov týkajúcich sa životného prostredia a nie udeľovať výnimky alebo výsady MSP. Bude dopĺňať existujúce predpisy a všeobecné politické iniciatívy a nemal by byť ďalšou právnou záťažou. V tom zmysle je zhodný so zásadami lepšej právnej regulácie. V programe sa využíva prístup založený na zásade lepšej právnej regulácie s cieľom minimalizovať administratívnu záťaž MSP pri dodržiavaní predpisov. Komisia sa zaväzuje v spolupráci s členskými štátmi určiť a zmeniť časti právnych predpisov EÚ, ktoré zbytočne sťažujú porozumenie alebo uplatňovanie politiky, a to tak, že uľahčí ich dodržiavanie malými a strednými podnikmi. Je to hospodárny prístup, pretože sa pri ňom používajú najlepšie politické nástroje a prostriedky, pričom ich podľa potreby zlepšuje, podporujú sa ním nové možnosti financovania pre MSP a funguje v spolupráci so sieťami a organizáciami na podporu hospodárskych činností, ktoré sa už zaoberajú týmito problémami.

Na zlepšenie znalostí a dostupnosti údajov o vplyve činností MSP na životné prostredie je nedeliteľnou súčasťou programu výmena informácií a osvedčených postupov medzi členskými štátmi a pravidelné monitorovanie opatrení s cieľom zhromaždiť údaje o ich vplyve. Komisia odhaduje, že program bude mať už prostredníctvom týchto samotných opatrení významný priaznivý vplyv na životné prostredie, hospodárstvo a sociálnu oblasť.

Týmto programom sa takisto v strednodobom horizonte zlepší fungovanie MSP so zreteľom na životné prostredie, a to zvýšením uvedomelosti a porozumenia predpisom, a najmä sa zlepšia hospodárske prínosy a úspory nákladov súvisiace s lepšou environmentálnou efektívnosťou. Medzi očakávané prínosy súvisiace so životným prostredím patria recyklácia vedľajších produktov a odpadu, znížená spotreba energie a zdrojov a minimálne vytváranie odpadu.

Posudzovaním vplyvu sa zistilo, že dodržiavanie právnych predpisov týkajúcich sa životného prostredia a lepšie riadenie environmentálnych rizík a vplyvov vedie k mnohým hospodárskym prínosom. Medzi najvýraznejšie prínosy patrí zníženie nákladov uplatňovaním programov environmentálneho manažérstva (znížená spotreba energie a materiálov), čím sa takisto určia procesy, ktoré treba zlepšiť, a vytvorenie nových podnikateľských príležitostí prostredníctvom tzv. zeleného verejného obstarávania a stimulácie inovačného myslenia. Niekoľko prínosov vyplýva zo zlepšujúceho sa obrazu spoločnosti, ako napríklad lepších vzťahov so zákazníkmi prostredníctvom udeľovania environmentálnej značky a zlepšenia prístupu ku kapitálu od investorov dbajúcich o životné prostredie. Ďalším hospodárskym prínosom je, že firmy, ktoré dokážu demonštrovať správne riadenie rizík týkajúcich sa životného prostredia a vplyvov, dostanú od finančných subjektov lepší rating, čo znamená lepší prístup ku kapitálu.

Všetky opatrenia stanovené v programe poskytujú MSP podporu, a keďže účasť v ňom je dobrovoľná, neexistujú administratívne prekážky v zmysle nových právnych požiadaviek. V záujme uľahčenia dodržiavania predpisov sa program osobitne zameriava na udržanie nákladov na nízkej úrovni.

Navyše, spoločnosti môžu očakávať nejaké sociálne výhody. Lepší prístup k informáciám o životnom prostredí, pochopenie rizík ohrozujúcich životné prostredie a vplyvov naň pomôže zlepšiť organizáciu firmy a jej pracovníci sa budú cítiť viac motivovaní a zaangažovaní pri uskutočňovaní spoločných cieľov, ak sa firma zapojí do systému certifikovaného systému riadenia z hľadiska životného prostredia, ako napríklad systému riadenia a auditu z hľadiska životného prostredia (EMAS) EÚ. Významný pridaný prospech je, že čím vyššia úroveň uvedomelosti a porozumenia vzhľadom na životné prostredie bude u riadiacich pracovníkov a zamestnancov, tým väčšia bude vzájomná dôvera a lepšie porozumenie medzi MSP a ich riadiacimi orgánmi (verejnými orgánmi). To by malo na miestnej úrovni umožniť konštruktívny dialóg o zjednodušení nadmernej administratívnej záťaže MSP z hľadiska životného prostredia.

V programe pomoci malým a stredným podnikom pri dodržiavaní predpisov týkajúcich sa životného prostredia sa navrhnú akcie, ktorými sa posilní účasť MSP na existujúcich politikách a iniciatívach, a vzdelávanie a rozvoj možností sa začlení tak, aby bol tento program zrozumiteľný a celistvý. Aj keď hlavný cieľ programu je zabezpečiť dodržiavanie predpisov týkajúcich sa životného prostredia, má takisto potenciál zlepšiť fungovanie MSP so zreteľom na životné prostredie nad rámec obmedzený len na dodržiavanie predpisov.

Možnosti voľby politiky vybraté v rámci posudzovania vplyvov tvoria základňu pre konkrétne opatrenia navrhované v programe, ktoré sú rozdelené do týchto tematických skupín:

- lepšia právna regulácia v oblasti vypracovania a uskutočňovania politík s cieľom uľahčiť MSP dodržiavať predpisy, minimalizovať administratívnu záťaž a uvoľniť zásoby slúžiace na zlepšenie dodržiavania predpisov;

- dostupnejšie a na mieru vypracované programy environmentálneho manažérstva s cieľom integrovať otázky životného prostredia do kľúčových činností MSP celistvo a hospodárne;

- zacielená finančná pomoc a viacročný finančný program, aby sa presadzovali a podporovali opatrenia na dodržiavanie predpisov týkajúcich sa životného prostredia a udržateľnej výroby v MSP;

- budovanie miestnej odbornosti v oblasti životného prostredia s cieľom prekonať problém s nedostatkom know-how;

- lepšia komunikácia a lepšie zacielené informácie , aby sa riešil problém nedostatku informácií a zvýšila uvedomelosť so zreteľom na otázky životného prostredia.

Top