EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0393

Návrh rozhodnutia Rady o viacročných technických pokynoch pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele

/* KOM/2007/0393 v konečnom znení - CNS 2007/0135 */

52007PC0393

Návrh rozhodnutia Rady o viacročných technických pokynoch pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele /* KOM/2007/0393 v konečnom znení - CNS 2007/0135 */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 9.7.2007

KOM(2007) 393 v konečnom znení

2007/0135 (CNS)

Návrh

ROZHODNUTIA RADY

o viacročných technických pokynoch pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele

(predložen ý Komisiou)

ODÔVODNENIE

ÚVOD

Protokolom pripojeným k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva (ES) o finančných dôsledkoch ukončenia platnosti Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ (ESUO) a o Výskumnom fonde uhlia a ocele sa všetok majetok ESUO previedol na ES a poveril Európske spoločenstvo výskumom v oblastiach spojených s uhoľným a oceliarskym priemyslom. Zisky z tohto majetku sú určené výhradne na výskum v týchto oblastiach vedený mimo rámcového programu.

V rozhodnutí Rady č. 2003/78/ES z 1. februára 2003 ,ktorým sa stanovujú viacročné technické pokyny pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele[1], sa určujú spôsoby zavedenia tohto výskumného programu.

Program poskytuje finančnú pomoc pre projekty, sprievodné opatrenia a ďalšie súvisiace činnosti tak, ako sú uvedené v bode 1.5 prílohy k rozhodnutiu Rady č. 2003/78/ES z 1. februára 2003, stanovujúceho dôležité usmernenia Fondu, podporujúc spoluprácu medzi podnikmi, výskumnými centrami a univerzitami. Program sa uplatňuje pri výrobných postupoch, na využívanie a uchovanie zdrojov, na zlepšenia úrovne životného prostredia a bezpečnosti na pracoviskách v oblastiach spojených s uhoľným a oceliarskym priemyslom.

Rozpočet výskumného programu Výskumného fondu uhlia a ocele dosiahol v období rokov 2003-2006 priemernú výšku približne 57 miliónov EUR ročne a rozdeľoval sa vo výške 27,2 % a 72,8 % pre výskumy zamerané na uhlie a oceľ. Tento rozpočet pochádza najmä z úrokov z kapitálu (približne 1,6 miliardy EUR), ktorý bol k dispozícii až do doby ukončenia existencie Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ v roku 2002. Finančným i technickým riadením tohto výskumného programu bola poverená jednotka vytvorená roku 2003 s týmto cieľom v rámci generálneho riaditeľstva pre výskum. Po troch rokoch fungovania je riadenie Fondu efektívne a výsledky aktivít Fondu sú porovnateľné s výsledkami z ostatných činností Generálneho riaditeľstva pre výskum. V roku 2006 bolo obdobie medzi predložením výskumného návrhu a podpisom príslušnej zmluvy znížené na 9 mesiacov. Pokiaľ ide o platby, tie boli realizované v priemere v priebehu 10 dní.

Cieľom rozhodovacieho projektu priloženého v prílohe je preskúmať po uplynutí doby 5 rokov a v súlade s článkom 2 rozhodnutia Rady č. 2003/78/ES, ktorým sa ustanovujú viacročné technické pokyny pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele (VFUO).

Toto preskúmanie rovnako zohľadňuje i záväzok Komisie preskúmať vymedzenie pojmu oceľ v súlade s vyhlásením č. 4, ktoré je súčasťou rozhodnutia 2002/234/ESUO z 27. februára 2002 zástupcov vlád členských štátov zhromaždených v rámci Rady[2].

Návrhy na preskúmanie boli prediskutované v rámci poradných skupín pre oceľ a uhlie, ako i v rámci programového výboru pre uhlie a oceľ. Návrhy zohľadňujú závery súhrnnej správy nezávislých odborníkov, ktorí prednedávnom uskutočnili kritickú analýzu fungovania programu tak, ako sa stanovuje v bode 4 prílohy k rozhodnutiu Rady č. 2003/78/ES, ako i komentáre, ktoré táto správa podnietila zo strany poradných skupín pre uhlie a oceľ. Na spôsob praxe pozorovanej pri rámcovom výskumnom programe z oblasti komunikácie s tretími stranami pri realizácii sledovania programov, táto správa a komentáre, ktoré podnietila zo strany poradných skupín pre uhlie a oceľ, boli zverejnené na internetovej stránke Cordis na adrese: http://www.cordis.lu/coal-steel-rtd/home.html.

Základný prístup spočíva v zachovaní postupov, ktoré sa ukázali ako efektívne a dobre zavedené a v pridaní obmedzeného, ale potrebného počtu úprav a zjednodušení administratívnych postupov.

REVIDOVANÉ ROZHODNUTIE

Uplatňovanie pravidiel opísaných v Spoločnej praktickej metodike Európskeho parlamentu, Rady a Komisie pre osoby, ktoré sú zapojené do vypracovania právnych predpisov v rámci európskych inštitúcií, viedlo k novej štruktúre a novému vypracovaniu výskumného programu Výskumného fondu uhlia a ocele. S cieľom uľahčiť preštudovanie textov sú hlavné odôvodnenia pre zachovanie alebo zmenu obsahu rozhodnutia z roku 2003 uvedené nižšie.

1. ROZšÍRENIE EURÓPSKEJ ÚNIE O NOVÉ čLENSKÉ šTÁTY

ROZšÍRENIE EURÓPSKEJ ÚNIE O NOVÉ čLENSKÉ šTÁTY SI VYžADUJE ZMENU PRAVIDIEL, KTORÝMI SA RIADI ZLOžENIE PORADNÝCH VÝBOROV PRE UHLIE A OCEľ. NAVRHUJE SA NEMENIť MAXIMÁLNY POčET ODBORNÍKOV, KTORÍ SÚ čLENMI PORADNÝCH VÝBOROV A POčET, KTORÝ sa stanovuje v rozhodnutí 2003/78/ES, najmä s cieľom nesťažiť priebeh schôdzí a náklady vynaložené na schôdze. Poznámka „minimálne jeden zástupca na jeden členský štát“ musí byť teda vypustená a nahradená pojmom najširšieho možného geografického zastúpenia. Okrem toho, v Zmluve o pristúpení Estónska (Ú. v. EÚ L 236, 23.9.2003, s. 589.) sa vyžaduje rozšíriť vymedzenie pojmu „uhlie“ o živičné bridlice (článok 3 nového rozhodnutia a dodatok A predchádzajúcich hlavných technických usmernení).

2. NADOBUDNUTIE ÚčINNOSTI 7. RÁMCOVÉHO PROGRAMU

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady týkajúce sa 7. rámcového programu Európskeho spoločenstva pre výskum, technický rozvoj a demonštračné aktivity (2007-2013), ako i nariadenie Európskeho parlamentu a Rady určujú pravidlá účasti podnikov, výskumných centier a univerzít pri zavádzaní siedmeho rámcového programu Európskeho spoločenstva a určujú pravidlá šírenia výsledkov výskumu (2007-2013), majú vplyv na revíziu viacročných technických pokynov pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele. Preto sa musia v rámci výskumného programu Výskumného fondu uhlia a ocele skompletizovať aktivity začaté v členských štátoch v rámci existujúcich programov Spoločenstva, ako napríklad rámcový program. Táto komplementarita sa týka viacerých úrovní, ako napríklad témy výskumu, typ nástroja použitého v programoch, rozpočty programov, atď.

Komisia v prvom rade skúmala nevyhnutnosť prehodnotiť vymedzenie pojmu „oceľ“ v súlade s vyhlásením, ktoré je súčasťou rozhodnutia 2002/234/ESUO. Pri preštudovaní tém, ktoré by mohli byť financované 7. rámcovým programom prišla k záveru, že tento pojem by sa nemal meniť (článok 3 ods. 2, predtým dodatok A, odsek 2 viacročných technických pokynov pre výskumný program VFUO).

Okrem toho, niektoré doplnkové opatrenia Fondu (organizovanie konferencie a výskumné štipendiá) sa vypustili, pretože sú už pokryté 7. rámcovým programom (špeciálny program „Pracovníci“).

Ďalej sa navrhuje spresniť úlohu členských štátov voči výboru programu uhlia a ocele, aby bola v súlade s úlohou určenou pre špeciálne programy 7. rámcového programu.

Podobne je to s periodicitou monitoringu programu VFUO, pri ktorom sa navrhuje zvýšiť jeho dobu trvania z 5 na 7 rokov.

Nakoniec sa navrhuje obdobne používať spôsoby menovania odborníkov, tak ako sú uvedené v článku 17 nariadenia Parlamentu a Rady č. 1906/2006, ktorým sa ustanovujú pravidlá pre účasť podnikov, výskumných centier a univerzít na akciách v rámci siedmeho rámcového programu[3].

3. EURÓPSKE POLITIKY V OBLASTI ENERGIE A TRVALÉHO ROZVOJA

Diskusia vedúcich predstaviteľov štátov v Hampton Court, európsky summit v marci 2007, schválenie zelenej knihy o energii Komisiou v priebehu prvej polovice roku 2006 a oznámenie Komisie o energii v januári 2007 jasne určujú politické priority členských štátov: zabezpečenie zásobovania Európy energiou, konkurencieschopnosť európskeho priemyslu a zvládanie dôsledkov jednotlivých európskych politík na životné prostredie.

Z toho dôvodu sa navrhuje ponechať výskumné ciele pre uhlie a oceľ (predtým špecifikované v dodatkoch B a C hlavných technických usmernení pokynov programu Fondu a ktoré tvoria oddiel 3 a 4 nového rozhodnutia (články 4 až 10)). Tieto výskumné ciele si stanovujú ako prioritu:

- zlepšenie konkurencieschopnej pozície uhlia v Európskom spoločenstve;

- účinná ochrana životného prostredia, zlepšenie využívania uhlia ako zdroja čistej energie, zníženie emisií CO2 spojených s využívaním uhlia, ako i sekvestráciou a skladovaním tohto plynu so skleníkovým efektom;

- riadenie vonkajšej závislosti na zásobovaní energiou;

- zníženie emisií, zníženie spotreby energie a dosah výroby ocele na životné prostredie;

- uchovanie zdrojov a ochrana ekosystému v priebehu výroby ocele;

- kontrola a ochrana životného prostredia vo výrobných centrách na výrobu ocele a v ich okolí.

S cieľom posilniť komplementaritu medzi rámcovým programom a Výskumným fondom a/alebo koncentrovať financovanie na zvolené témy sa navrhuje poskytnúť Komisii možnosť zverejniť výzvy na predkladanie ponúk na špeciálne výskumy v rámci týchto výskumných cieľov.

Tieto osobitné výzvy sa vypracujú so zreteľom na pracovné programy, ktoré sa uverejnia pre 7. rámcový program, prípadne i strategické agendy technologických platforiem príslušných pre program (ESTEP (European Steel Technology Platform), ZEP (Zero Emission Fossil Fuel Power Plants Platform), SMR (Sustainable Minerals Resource Platform), atď.).

4. HORIZONTÁLNE PRAVIDLÁ

Zrevidovaný výskumný program zohľadňuje horizontálne pravidlá schválené Komisiou a pravidlá, ktorým sa musia všetky výskumné programy riadené Komisiou prispôsobiť. V rámci týchto pravidiel pravidlo týkajúce sa rovnocennosti pohlaví v rámci jednotlivých skupín odborníkov a výborov (rozhodnutie Komisie z 19. júna 2000 týkajúce sa rovnocennosti medzi mužmi a ženami v rámci výborov a skupín odborníkov, ktoré vytvára[4]) bolo pridané do zrevidovaných hlavných technických usmernení.

5. FINANčNÉ RIADENIE

V dôsledku kladných hodnotení prijímateľov výskumných programov Výskumného fondu uhlia a ocele, ako i hodnotení odborníkov poverených sledovaním programov Fondu (najmä členov poradných výborov pre uhlie a oceľ), sa navrhuje ponechať základné zásady riadiace finančné aspekty príspevkov na výskum.

Navrhuje sa napríklad ponechať štruktúru prípustných nákladov, tak ako je vymedzená v znení 2003/78/ES hlavných technických pokynov, to znamená vymedzenie kategórií prípustných nákladov a používanie financovania paušálnou sadzbou s cieľom pokryť nepriame náklady (financovanie znova zhodnotené na 35 % zvolených osobných nákladov). Simulácie realizované na základe výskumných zmlúv podpísaných od roku 2002 ukázali, že navrhované zvýšenie z 30 na 35 % úroku pokrýva cestovné náklady, ktoré zmiznú zo zoznamu kategórií zvolených nákladov. Tieto simulácie rovnako ukazujú, že nepriame náklady vypočítané na základe 35 % zvolených osobných nákladov sú porovnateľné s tými, ktoré by boli vypočítané pri použití paušálnej sadzby 20 % celkových priamych nákladov okrem zmluvných, také aké boli použité pre výskumné programy financované 6. a 7. rámcovým programom.

Na základe skúsenosti získanej v priebehu prvých päť rokov existencie Fondu je navrhnutá presnejšie vymedzenie jednotlivých kategórií prevádzkových nákladov.

Okrem toho s cieľom podporiť výskumné návrhy týkajúce sa pilotných a demonštračných projektov sa navrhuje zvýšiť maximálne finančné príspevky zo 40 na 50 % povolených nákladov. Pokiaľ ide o ostatné činnosti, maximálne finančné príspevky zostávajú nezmenené.

Všetky ostatné opatrenia zostávajú nezmenené.

2007/0135 (CNS)

Návrh

ROZHODNUTIA RADY

o viacročných technických pokynoch pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na protokol pripojený k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva o finančných dôsledkoch ukončenia platnosti Zmluvy o ESUO a o Výskumnom fonde uhlia a ocele,

so zreteľom na rozhodnutie Rady 2003/76/ES z 1. februára 2003, ktorým sa ustanovujú opatrenia potrebné na vykonávanie protokolu tvoriaceho prílohu k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva o finančných dôsledkoch ukončenia platnosti Zmluvy o ESUO a o Výskumnom fonde uhlia a ocele[5], najmä na jeho článok 4 ods. 3,

so zreteľom na návrh Komisie[6],

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu[7],

keďže:

(1) Príjmy z investícií čistej hodnoty majetku ESUO v likvidácii a v čase ukončenia likvidácie majetku Výskumného fondu uhlia a ocele sa prideľujú Výskumnému fondu uhlia a ocele, ktorý je určený výlučne na financovanie výskumných projektov mimo rámcového výskumného programu v odvetviach spojených s uhoľným a oceliarskym priemyslom.

(2) Výskumný fond uhlia a ocele má spravovať Komisia v súlade so zásadami podobnými tým, ktoré upravujú niekdajšie uhoľné a oceliarske technické výskumné programy ESUO, a na základe viacročných technických pokynov, ktoré by mali predstavovať rozšírenie týchto programov ESUO, pričom má zabezpečiť vysokú koncentráciu výskumných činností a zaistiť, aby dopĺňali činnosti rámcového programu Spoločenstva v oblasti výskumu a technického rozvoja.

(3) Siedmy rámcový program Európskeho spoločenstva v oblasti výskumu, technického rozvoja a demonštračných činností (2007-2013) stanovený v rozhodnutí č. 1982/2006/ES Európskeho parlamentu a Rady z 18. decembra 2006[8] poskytuje podnet na preskúmanie rozhodnutia Rady 2003/78/ES z 1. februára 2003, ktorým sa stanovujú viacročné technické pokyny pre výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele[9] s cieľom uistiť sa, že Výskumný fond uhlia a ocele dopĺňa siedmy rámcový program v odvetviach spojených s uhoľným a oceliarskym priemyslom.

(4) Výskum a technický rozvoj predstavujú veľmi dôležité prostriedky podporovania energetických cieľov Spoločenstva s ohľadom na ponuku uhlia Spoločenstva, jeho konkurencieschopnú konverziu priaznivú pre životné prostredie a jeho využitie. Rastúci medzinárodný rozmer trhu s uhlím a globálny rozsah problémov, ktorým čelí, navyše znamená, že Spoločenstvo musí prevziať vedúcu úlohu pri riešení problémov týkajúcich sa moderných postupov, banskej bezpečnosti a ochrany životného prostredia na celosvetovej úrovni zabezpečením prenosu odborných poznatkov (know-how) potrebných pre ďalší technologický pokrok, zlepšených pracovných podmienok (zdravie a bezpečnosť) a zvýšenej ochrany životného prostredia.

(5) So všeobecným cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť a prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju hlavný dôraz výskumu a technického rozvoja sa kladie na rozvoj nových alebo vylepšených technológií na zabezpečenie hospodárnej, čistej a bezpečnej výroby ocele a výrobkov z ocele charakterizovaných neustálym zvyšovaním výkonnosti, vhodnosťou použitia, uspokojením zákazníka, predĺženou životnosťou, ľahkou obnovou a recykláciou.

(6) Poradie, v ktorom sa ciele výskumu uhlia a ocele v tomto rozhodnutí uvádzajú, nepredstavuje prioritu medzi príslušnými cieľmi.

(7) V rámci riadiacich činností Výskumného fondu uhlia a ocele by Komisii mali pomáhať poradné a technické skupiny reprezentujúce široké spektrum záujmov odvetví a iných zainteresovaných strán.

(8) Nedávne rozšírenie o nové členské štáty si vyžaduje úpravu technických pokynov prijatých 1. februára 2003, najmä pokiaľ ide o zloženie poradných skupín a vymedzenie pojmu uhlie.

(9) Komisia v súlade s vyhlásením č. 4 o rozhodnutí zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa stretli v rámci zasadnutia Rady z 27. februára[10], preskúmala vymedzenie pojmu ocele a prišla k záveru, že toto vymedzenie nie je potrebné meniť. Na oceľové odliatky, výkovky a výrobky práškovej metalurgie sa už totiž vzťahuje siedmy rámcový program.

(10) Všeobecným zámerom preskúmania rozhodnutia Rady 2003/78/ES je zachovať postupy, ktoré pomocné skupiny považovali za účinné, a vykonať obmedzené, ale potrebné množstvo úprav a administratívnych zjednodušení, aby sa zabezpečilo vzájomné dopĺňanie sa so siedmym rámcovým programom.

(11) Tieto úpravy zahŕňajú zrušenie niektorých sprievodných opatrení, ako sa predpokladalo už v siedmom rámcovom programe. Je takisto potrebné zosúladiť periodicitu preskúmania programov a nominácie odborníkov s tými, ktoré sa používajú v siedmom rámcovom programe.

(12) Mali by sa preskúmať pravidlá týkajúce sa zloženia poradných skupín, najmä pokiaľ ide o zastúpenie zainteresovaných členských štátov a rodovú rovnosť[11].

(13) Komisia by mala dostať možnosť zverejniť účelové výzvy v rámci výskumných cieľov stanovených v tomto rozhodnutí.

(14) Maximálna celková výška finančného príspevku z Výskumného fondu na pilotné a demonštračné projekty by sa mala zvýšiť na 50 % oprávnených nákladov.

(15) Systém oprávnených nákladov by sa mal zachovať a zároveň by sa mali lepšie vymedziť kategórie nákladov a upraviť percentuálne vyjadrenie na výpočet režijných nákladov.

(16) Komisia prehodnotila technické pokyny ustanovené v rozhodnutí 2003/78/ES a zistila, že vzhľadom na potrebné zmeny je vhodné príslušné rozhodnutie nahradiť.

(17) Toto rozhodnutie by sa malo uplatňovať od 16. septembra [...], aby sa zaistila potrebná kontinuita s rozhodnutím 2003/78/ES. Žiadatelia, ktorí predložia návrhy medzi 16. septembrom a dňom nadobudnutia účinnosti tohto rozhodnutia, budú vyzvaní, aby svoje návrhy opätovne predložili v súlade s týmto rozhodnutím, čo im umožní využiť výhodnejšie podmienky ustanovené v tomto rozhodnutí, predovšetkým pokiaľ ide o finančný príspevok na pilotné a demonštračné projekty.

(18) Opatrenia potrebné na vykonávanie tohto rozhodnutia by sa mali prijať v súlade s rozhodnutím Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu[12], a mali by sa uplatňovať analogicky.

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Kapitola I Všeobecné ustanovenia

Článok 1 Predmet úpravy

V tomto rozhodnutí sa stanovuje prijatie výskumného programu Výskumného fondu uhlia a ocele a ustanovujú sa viacročné technické pokyny pre vykonávanie tohto programu.

Kapitola II Výskumný program

ODDIEL 1 PRIJATIE VÝSKUMNÉHO PRORGAMU

Článok 2 Prijatie

Týmto sa prijíma výskumný program Výskumného fondu uhlia a ocele (ďalej iba „výskumný program“).

Výskumný program podporuje konkurencieschopnosť odvetví Spoločenstva spojených s uhoľným a oceliarskym priemyslom. Program je v súlade s vedeckými, technickými a politickými cieľmi Spoločenstva a dopĺňa činnosti vykonávané v členských štátoch a v rámci súčasných výskumných programov Spoločenstva, predovšetkým rámcového programu v oblasti výskumu, technického rozvoja a demonštračných činností (ďalej len „výskumný rámcový program“).

Podporuje sa koordinácia, dopĺňanie a vzájomné prepojenie medzi týmito programami, ako aj výmena informácií medzi projektmi financovanými z tohto výskumného programu a tými, ktoré sú financované z rámcového výskumného programu.

Výskumný program podporuje výskumné činnosti zamerané na ciele, ktoré sa pre oblasť uhlia stanovujú v oddiele 3 a pre oblasť ocele v oddiele 4.

ODDIEL 2 VYMEDZENIE POJMOV UHLIA A OCELE

Článok 3 Vymedzenie pojmov

Na účely tohto rozhodnutia sa uplatňujú tieto pojmy:

1. Uhlie predstavuje ktorýkoľvek z týchto pojmov:

2. čierne uhlie (antracit) vrátane vysokej a strednej akostnej triedy „A“ uhlia (sub-bitúmenové uhlie) vymedzeného v Medzinárodnom kodifikačnom systéme uhlia Hospodárskej komisie Organizácie spojených národov pre Európu,

3. brikety z čierneho uhlia,

4. koks a polokoks získaný z antracitu,

5. hnedé uhlie vrátane uhlia nízkej akostnej triedy „C“ (alebo ortolignitov) a uhlia nízkej akostnej triedy „B“ (alebo metalignitov), ako vymedzuje uvedený kodifikačný systém,

6. brikety z hnedého uhlia,

7. koks a polokoks získaný z hnedého uhlia,

8. olejová bridlica.

9. Oceľ predstavuje ktorýkoľvek z týchto pojmov:

10. suroviny na výrobu železa a ocele ako napríklad železná ruda, hubovité železo a železný odpad,

11. surové železo (vrátane roztaveného kovu) a ferozliatiny,

12. surové a poloopracované výrobky zo železa, štandardnej ocele alebo zvláštnej ocele (vrátane výrobkov na opätovné použitie a prevalcovanie) ako napríklad tekutá oceľ vyrábaná nepretržitým liatím alebo inak a polotovary ako napríklad valcované bloky, ingoty, tyče, ploché predvalky a pásová oceľ,

13. hotové výrobky valcované za tepla zo železa, štandardnej ocele alebo zvláštnej ocele (pokovované alebo nepokovované výrobky okrem oceľových odliatkov, výkovkov a výrobkov práškovej metalurgie) ako napríklad koľajnice, štetovnicová stena, konštrukčná profilová oceľ, tyče, valcované drôty, platne a univerzálne platne, pásová oceľ a plechy a okrúhla oceľ a štvorhrany,

14. konečné výrobky zo železa, štandardnej ocele alebo zvláštnej ocele (pokovované alebo nepokovované) ako napríklad pásová oceľ a plechy valcované za studena a elektrické plechy,

15. výrobky z prvej etapy spracovania ocele, ktoré môžu zvýšiť konkurenčnú pozíciu vyššie uvedených výrobkov zo železa a z ocele, ako napríklad rúrkové výrobky, ťahané a leštené výrobky, výrobky valcované za studena a výrobky tvarované za studena.

ODDIEL 3 CIELE VÝSKUMU PRE UHLIE

Článok 4 Zlepšovanie konkurenčného postavenia banského priemyslu Spoločenstva

1. Cieľom je znížiť celkové náklady banskej produkcie, zlepšiť kvalitu výrobkov a znížiť náklady na používanie uhlia. Výskumné projekty zahŕňajú celú reťaz výroby uhlia:

(a) moderné techniky na prieskum ložísk,

(b) integrované banské plánovanie,

(c) vysokoúčinné, prevažne automatizované vykopávacie a banské technológie zodpovedajúce geologickým charakteristikám európskych ložísk antracitu,

(d) primerané podporné technológie,

(e) dopravné systémy,

(f) služby týkajúce sa dodávky energie, komunikácia a informácie, systémy na prenos, monitorovanie a kontrolu spracovania,

(g) techniky prípravy uhlia, zamerané na potreby spotrebiteľských trhov,

(h) premena uhlia,

(i) spaľovanie uhlia.

2. Výskumné projekty sa zameriavajú aj na dosiahnutie vedeckého a technického pokroku s cieľom lepšie pochopiť správanie sa a kontrolu ložísk vo vzťahu k horninovému tlaku, emisiám plynu, riziku explózie, vetraniu a ku všetkým ostatným faktorom, ktoré majú vplyv na banské prevádzky. Výskumné projekty s týmito cieľmi musia mať vyhliadku na výsledky uplatniteľné v krátkodobom alebo strednodobom časovom horizonte pre podstatnú časť produkcie Spoločenstva.

Prednosť sa dáva projektom, ktoré podporujú aspoň jeden z týchto cieľov:

16. integrácia jednotlivých techník do systémov a metód a vývoj integrovaných banských metód,

17. podstatné zníženie výrobných nákladov,

18. prínosy, pokiaľ ide o banskú bezpečnosť a životné prostredie.

Článok 5 Zdravie a bezpečnosť v baniach

Projekty, ktorých súčasťou sú činnosti uvedené v článku 4 pod písmenami a) až f), musí sprevádzať aj primerané úsilie v oblasti banskej bezpečnosti, ako aj kontroly plynu, vetrania a klimatizácie s cieľom zlepšiť pracovné podmienky pod zemou a zdravie a bezpečnosť pri práci.

Článok 6 Účinná ochrana životného prostredia a zlepšovanie používania uhlia ako čistého zdroja energie

Výskumné projekty s týmto cieľom sa snažia minimalizovať vplyv banských činností a používania uhlia v Spoločenstve na ovzdušie, vodu a povrch v rámci zjednotenej stratégie riadenia so zreteľom na znečisťovanie. Keďže uhoľný priemysel Spoločenstva prechádza neustálou reštrukturalizáciou, aj výskum sa musí zameriavať na minimalizovanie vplyvu podzemných baní určených na zavretie na životné prostredie.

Prednosť sa dáva projektom, ktoré predpokladajú jeden alebo viaceré z týchto cieľov:

19. zníženie emisií z používania uhlia vrátane zachytávania a skladovania CO2,

20. zníženie emisií skleníkových plynov, najmä metánu, z uhoľných ložísk,

21. návrat odpadu, popolčeka a produktov odsírenia do baní, tam, kde je to vhodné, aj s ďalšími formami odpadu,

22. obnova odpadových háld a priemyselné využitie zvyškov z produkcie a spotreby uhlia,

23. ochrana hladín podzemnej vody a čistenie banskej odvodňovacej vody,

24. znižovanie vplyvu zariadení, ktoré využívajú hlavne uhlie a lignit Spoločenstva, na životné prostredie,

25. ochrana povrchových zariadení pred účinkami poklesu pôdy v krátkodobom a dlhodobom horizonte.

Článok 7 Riadenie vonkajšej závislosti na energetických dodávkach

Výskumné projekty s týmto cieľom sa týkajú vyhliadok na dlhodobú energetickú dodávku a ide v nich o zmodernizovanie - z hospodárskeho, energetického a ekologického hľadiska - ložísk uhlia, ktoré sa nemôžu ťažiť úsporne tradičnými banskými postupmi. Projekty môžu zahŕňať štúdie, definíciu stratégií, základný a aplikovaný výskum a testovanie inovačných techník, ktoré poskytujú ďalšie vyhliadky na zlepšenie zdrojov uhlia Spoločenstva.

Prednosť sa dáva projektom začleňujúcim doplnkové techniky, ako napríklad adsorpciu metánu alebo oxidu uhličitého, extrakciu metánu z uhoľného sloja a podzemné splyňovanie uhlia.

ODDIEL 4 CIELE VÝSKUMU PRE OCEľ

Článok 8 Nové a vylepšené technológie výroby ocele a jej konečnej úpravy

Výskum a technologický rozvoj (VTR) sa musia zameriavať na zlepšenie postupov výroby ocele s cieľom zlepšiť kvalitu výrobkov a zvýšiť produktivitu. Zníženie emisií, spotreby energie a vplyvu na životné prostredie, ako aj zlepšenie využívania surovín a zachovávanie zdrojov tvoria neoddeliteľnú súčasť hľadaných zlepšení. Výskumné projekty sa musia zameriavať na jednu alebo viaceré z týchto oblastí:

(a) nové a zdokonalené postupy na redukciu železnej rudy,

(b) postupy a činnosti pri výrobe železa,

(c) postupy pri použití elektrickej oblúkovej pece,

(d) postupy pri výrobe ocele,

(e) sekundárne hutnícke techniky,

(f) nepretržité liatie a techniky odlievania podobné čistým tvarom s priamym valcovaním a bez neho,

(g) techniky valcovania, konečnej úpravy a pokovovania,

(h) techniky valcovania za tepla a za studena, morenie a postupy konečnej úpravy,

(i) prístrojové vybavenie pre spracovanie, kontrola a automatizácia,

(j) údržba a spoľahlivosť výrobných liniek.

Článok 9 VRT a využitie ocele

VTR zameraný na využitie ocele je dôležitý pre splnenie budúcich požiadaviek používateľov ocele a vytváranie nových trhových príležitostí. Výskumné projekty sa musia zameriavať na jednu alebo viaceré z týchto oblastí:

(a) nové typy ocele pre náročné použitia,

(b) vlastnosti ocele určujúce mechanické vlastnosti pri nízkych a vysokých teplotách ako napríklad pevnosť a tuhosť, únava materiálu, opotrebovanie, dotvarovanie, korózia a odolnosť voči lámaniu,

(c) predĺženie životnosti, najmä zlepšením odolnosti ocelí a oceľových konštrukcií proti teplu a korózii,

(d) kompozitný materiál a vrstvené konštrukcie obsahujúce oceľ,

(e) predikatívne simulačné modely pre mikroštruktúry a mechanické vlastnosti,

(f) konštrukčná bezpečnosť a metódy projektovania, najmä so zreteľom na odolnosť proti ohňu a zemetraseniu,

(g) technológie týkajúce sa tvarovania, zvárania a spájania ocele a iných materiálov,

(h) normalizácia postupov testovania a hodnotenia.

Článok 10 Zachovanie zdrojov a zlepšovanie pracovných podmienok

Pri výrobe ocele, ako aj pri jej využívaní, tvoria zachovanie zdrojov, ochrana ekosystému a otázky bezpečnosti neoddeliteľnú súčasť práce VTR. Výskumné projekty sa musia zameriavať na jednu alebo viaceré z týchto oblastí:

(a) techniky na recykláciu zastaranej ocele z rôznych zdrojov a triedenie oceľového šrotu,

(b) triedy ocele a návrh montovaných konštrukcií na uľahčenie jednoduchej obnovy oceľového šrotu a jeho opätovnej premeny na použiteľné ocele,

(c) kontrola a ochrana životného prostredia na pracovisku a v jeho okolí,

(d) rekultivácia okolia oceliarní,

(e) zlepšenie pracovných podmienok a kvality života na pracovisku,

(f) ergonomické metódy,

(g) zdravie a bezpečnosť pri práci,

(h) znižovanie miery vystavenia sa emisiám pri výkone povolania.

Kapitola III Viacročné technické pokyny

ODDIEL 1 ÚčASť

Článok 11 Členské štáty

Každý podnik, verejný orgán, výskumný ústav alebo inštitúcia vyššieho a stredného vzdelávania, alebo iná právnická osoba vrátane fyzických osôb so sídlom na území členského štátu sa môže zúčastniť na výskumnom programe a požiadať o finančnú pomoc za predpokladu, že má v úmysle vykonávať činnosť VTR alebo môže významne prispieť k takejto činnosti.

Článok 12 Kandidátske krajiny

Každý podnik, verejný orgán, výskumný ústav alebo inštitúcia vyššieho a stredného vzdelávania, alebo iná právnická osoba vrátane fyzických osôb z kandidátskych krajín je oprávnená zúčastniť sa bez získania akéhokoľvek finančného príspevku z výskumného programu, pokiaľ sa nestanovilo inak na základe príslušných európskych dohôd a ich dodatkových protokolov a v rozhodnutiach rôznych asociačných rád.

Článok 13 Tretie krajiny

Každý podnik, verejný orgán, výskumný ústav alebo inštitúcia vyššieho a stredného vzdelávania, alebo iná právnická osoba vrátane fyzických osôb z tretích krajín je oprávnená zúčastniť sa na základe individuálnych projektov bez získania akéhokoľvek finančného príspevku z výskumného programu za predpokladu, že takáto účasť je v záujme Spoločenstva.

Oddiel 2 OPRÁVNENÉ čINNOSTI

Článok 14 Výskumné projekty

Výskumný projekt je určený na pokrytie výskumnej alebo pokusnej práce s cieľom získať ďalšie vedomosti na uľahčenie dosiahnutia konkrétnych praktických cieľov, akými sú napríklad vytvorenie alebo rozvoj výrobkov, výrobných postupov alebo služieb.

Článok 15 Pilotné projekty

Pilotný projekt je charakterizovaný výrobou, prevádzkou a vývojom zariadenia alebo značnej časti zariadenia v primeranom rozsahu a s použitím primerane veľkých zložiek s cieľom preskúmať možnosť zavedenia teoretických alebo laboratórnych výsledkov do praxe a/alebo zvýšenia spoľahlivosti technických a hospodárskych údajov potrebných na prechod do demonštračnej fázy a v určitých prípadoch do priemyselnej a/alebo obchodnej fázy.

Článok 16 Demonštračné projekty

Demonštračný projekt je charakterizovaný výstavbou a/alebo prevádzkou zariadenia priemyselného rozsahu alebo značnej časti zariadenia priemyselného rozsahu s cieľom zhromaždiť všetky technické a hospodárske údaje s cieľom pokračovať v priemyselnom a/alebo komerčnom využívaní technológie s minimálnym rizikom.

Článok 17 Sprievodné opatrenia

Sprievodné opatrenia sa týkajú podpory využívania získaných poznatkov alebo organizovania účelových vzdelávacích seminárov alebo konferencií v súvislosti s projektmi alebo prioritami programu.

Článok 18 Podporné a prípravné opatrenia

Podporné a prípravné opatrenia sú tie, ktoré sú primerané pre zdravé a efektívne riadenie výskumného programu, ako napríklad hodnotenie a výber návrhov uvádzané v článkoch 27 a 28, pravidelné monitorovanie a hodnotenie uvedené v článku 38, štúdie, zhromažďovanie alebo spájanie príbuzných projektov financovaných na základe programu.

Ak to Komisia považuje za primerané, môže vymenovať nezávislých a vysokokvalifikovaných odborníkov, aby pomáhali s podpornými a prípravnými opatreniami.

ODDIEL 3 RIADENIE PROGRAMU

Článok 19 Riadenie

Program riadi Komisia. Komisii pomáha Výbor pre uhlie a oceľ, poradné skupiny pre uhlie a oceľ a technické skupiny pre uhlie a oceľ.

Článok 20 Zriadenie poradných skupín pre uhlie a oceľ

Poradné skupiny pre uhlie a oceľ (ďalej iba „poradné skupiny“) sú nezávislé technické poradné skupiny.

Článok 21 Úlohy poradných skupín pre uhlie a oceľ

S jednotlivými aspektmi VTR, ktoré sa týkajú uhlia a ocele, pomáha Komisii každá poradná skupina v otázkach:

26. celkového rozvoja výskumného programu, informačného balíka uvedeného v článku 25 a budúcich pokynov,

27. zlučiteľnosti a prípadnej duplikácie s inými programami VTR na úrovni Spoločenstva a na vnútroštátnej úrovni,

28. stanovovania usmerňujúcich zásad na monitorovanie projektov VTR,

29. práce, ktorá sa vykonáva pri konkrétnych projektoch,

30. cieľov výskumu výskumného programu uvádzaných v oddieloch 3 a 4,

31. ročných prioritných cieľov uvádzaných v informačnom balíku a tam, kde je to vhodné, aj v otázkach prioritných cieľov pre účelové výzvy, ako sa uvádza v článku 25,

32. prípravy manuálu na hodnotenie a výber činností VTR, ako sa uvádza v článkoch 27 a 28,

33. hodnotenia návrhov na činnosti VTR a priorít dávaných týmto návrhom so zreteľom na dostupné finančné prostriedky,

34. počtu, kompetencií a zloženia technických skupín uvedených v článku 24,

35. prípravy účelových výziev na predkladanie návrhov, ako sa uvádza v článku 25,

36. iných opatrení, ak ju Komisia požiada, aby tak urobila.

Článok 22 Zloženie poradných skupín pre uhlie a oceľ

Každá poradná skupina musí byť zložená v súlade s tabuľkami uvedenými v prílohe. Jej členov menuje Komisia na výkon osobnej funkcie na obdobie 42 mesiacov. Menovania sa môžu stiahnuť.

Komisia zvažuje návrhy na menovania, ktoré dostala týmito spôsobmi:

(a) od členských štátov,

(b) od subjektov uvedených v tabuľkách v prílohe,

(c) ako reakciu na výzvu na predloženie žiadostí o zaradenie do zoznamu úspešných uchádzačov.

Komisia v rámci každej poradnej skupiny zaistí rovnováhu odborných znalostí a čo najširšie geografické zastúpenie.

Členovia sa musia aktívne zaoberať danou oblasťou a poznať priority priemyslu. Komisia by sa pri menovaní členov poradných skupín mala navyše snažiť o rodovú rovnosť.

Článok 23 Zasadnutia poradných skupín pre uhlie a oceľ

Zasadnutia poradných skupín organizuje Komisia, ktorá im zároveň aj predsedá a zabezpečuje ich sekretariát.

V prípade potreby môže predseda požiadať členov, aby hlasovali. Každý člen má právo na jeden hlas. Ak je to vhodné, môže predseda prizvať odborníkov alebo pozorovateľov, aby sa zúčastnili na zasadnutiach. Hosťujúci odborníci a pozorovatelia nemajú hlasovacie práva.

Ak je to potrebné (napríklad pre poskytnutie rady v záležitostiach relevantných pre uhoľné aj oceliarske odvetvie), obidve poradné skupiny sa zídu na spoločných stretnutiach.

Článok 24 Zriadenie technických skupín pre uhlie a oceľ a ich úlohy

Technické skupiny pre uhlie a oceľ radia Komisii pri monitorovaní výskumu a pilotných alebo demonštračných projektov a ak je to potrebné, pri stanovovaní prioritných cieľov výskumného programu.

Komisia menuje členov, ktorí pochádzajú z odvetví súvisiacich s uhoľným a oceliarskym priemyslom, z výskumných organizácií alebo užívateľských priemyselných odvetví, kde zodpovedajú za stratégiu výskumu, riadenie alebo výrobu.

Pri menovaní členov technických skupín sa Komisia navyše snaží o rodovú rovnosť.

Zasadnutia technických skupín sa vždy, keď je to možné, konajú na miestach vybraných tak, aby sa zaistilo čo najlepšie sledovanie projektov a hodnotenie výsledkov.

ODDIEL 4 VYKONÁVANIE VÝSKUMNÉHO PROGRAMU

Článok 25 Výzva na predkladanie návrhov

1. Týmto sa predkladá verejná a nepretržitá výzva na predkladanie návrhov. Ak nie je stanovené inak, konečným termínom na predloženie návrhov na zhodnotenie je každoročne 15. september.

2. Ak sa Komisia v súlade s článkom 41 písmenami d) a e) rozhodne zmeniť konečný termín na predloženie návrhov uvedený v prvom odseku, alebo sa rozhodne predložiť účelové výzvy na predkladanie návrhov, zverejní tieto informácie v Úradnom vestníku Európskej únie .

Účelové výzvy musia obsahovať dátumy a metódy na predkladanie návrhov vrátane informácie o tom, či sa predkladanie uskutoční v jednej alebo dvoch fázach, a metódy hodnotenia návrhov, priority, typ oprávnených projektov, ako sa uvádza v článkoch 14 až 18, ak je to potrebné, a predpokladané finančné prostriedky.

3. Komisia pripraví informačný balík, v ktorom stanoví podrobné pravidlá pre účasť, metódy riadenia návrhov a projektov, formuláre žiadostí, pravidlá pre predkladanie návrhov, vzorové grantové dohody, oprávnené náklady, maximálny povolený finančný príspevok, spôsoby platby a ročné prioritné ciele výskumného programu.

Komisia sprístupní informačný balík verejnosti v informačnom systéme Spoločenstva pre výskum a vývoj (CORDIS) alebo na odpovedajúcej internetovej stránke.

Žiadosti sa musia predložiť Komisii v súlade s pravidlami stanovenými v informačnom balíku, ktorých papierová verzia sa dá na požiadanie získať od Komisie.

Článok 26 Obsah návrhov

Návrhy sa musia týkať cieľov výskumu ustanovených v oddieloch 3 a 4 v kapitole II a ak je to možné, prioritných cieľov uvedených v informačnom balíku v súlade s článkom 25 ods. 3 alebo prioritných cieľov vymedzených pre účelové výzvy na predkladanie návrhov uvádzané v článku 25 ods. 2.

Každý návrh musí zahŕňať podrobný popis navrhovaného projektu a obsahovať úplné informácie o cieľoch, partnerstvách (vrátane presnej úlohy každého partnera), riadiacej štruktúre, očakávaných výsledkoch, predpokladaných uplatneniach a o hodnotení očakávaných priemyselných, hospodárskych a sociálnych prínosov a prínosov pre životné prostredie.

Navrhované celkové náklady a ich rozpis musia byť realistické a účinné a od projektu sa očakáva, že vytvorí priaznivý pomer medzi nákladmi a výnosmi.

Článok 27 Hodnotenie návrhov

Komisia zabezpečí dôverné, primerané a spravodlivé hodnotenie návrhov.

Komisia pripraví a zverejní manuál na hodnotenie a výber činností VTR.

Článok 28 Výber návrhov a monitorovanie projektov

1. Komisia zaregistruje prijaté návrhy a overí ich oprávnenosť.

2. Komisia návrhy zhodnotí s pomocou nezávislých odborníkov.

3. Komisia zostaví zoznam návrhov prijatých v poradí podľa ich významu. Poradovník môže prediskutovať príslušná poradná skupina.

4. Komisia rozhodne o výbere projektov a pridelení finančných prostriedkov. Ak sa odhadovaná výška príspevku Spoločenstva z výskumného programu rovná 0,6 milióna EUR alebo je vyššia, uplatňuje sa článok 41 písm. a).

5. Komisia s pomocou technických skupín uvedených v článku 24 monitoruje výskumné projekty a činnosti.

Článok 29 Grantové dohody

Projekty založené na vybraných návrhoch a opatrenia a činnosti stanovené podľa článkov 14 až 18 tvoria predmet dohody. Grantové dohody sú založené na príslušných vzorových dohodách vypracovaných Komisiou, s prihliadnutím, ak je to vhodné, na povahu príslušných činností.

Grantové dohody stanovujú finančný príspevok pridelený z programu na základe oprávnených nákladov, ako aj pravidlá týkajúce sa vykazovania nákladov, uzatvárania účtov a osvedčení účtovných uzávierok. Okrem toho obsahujú ustanovenia o šírení a používaní a prístupové práva.

Článok 30 Finančný príspevok

Výskumný program je založený na grantových dohodách o zdieľaní nákladov na VTR. Celkový finančný príspevok vrátane akéhokoľvek dodatočného verejného financovania je v súlade s uplatniteľnými pravidlami pre štátnu pomoc.

Verejné obstarávanie sa použije aj na dodávku hnuteľného alebo nehnuteľného majetku, výkon prác alebo na poskytnutie služieb, ktoré sú potrebné na vykonávanie podporných a prípravných činností.

Bez toho, aby bol dotknutý predchádzajúci odsek, maximálny celkový finančný príspevok, vyjadrený ako percento oprávnených nákladov stanovených v článkoch 31 až 35, je:

pre výskumné projekty | do výšky 60 % |

pre pilotné a demonštračné projekty | do výšky 50 % |

pre sprievodné opatrenia, podporné a prípravné činnosti | do výšky 100 % |

37. Článok 31 Oprávnené náklady

1. Oprávnené náklady zahŕňajú:

38. náklady na zariadenie,

39. personálne náklady,

40. prevádzkové náklady,

41. nepriame náklady.

2. Oprávnené náklady pokrývajú iba skutočné náklady, ktoré vznikli pri výkone projektu na základe podmienok grantovej dohody. Príjemcovia, zmluvní príjemcovia a vedľajší príjemcovia nemajú nárok požadovať žiadne rozpočtované alebo komerčné sadzby.

Článok 32 Náklady na zariadenie

Náklady na nákup alebo prenájom zariadenia priamo spojeného s výkonom projektu sú účtovateľné ako priame náklady. Oprávnené náklady na prenájom zariadenia nemôžu presiahnuť oprávnené náklady na jeho kúpu.

Článok 33 Personálne náklady

Náklady na skutočné hodiny, ktoré vedecký, postgraduálny alebo technický personál venoval výlučne projektu, a personálne náklady na manuálnych pracovníkov priamo zamestnaných príjemcom, možno vyúčtovať. Na akékoľvek dodatočné personálne náklady, napríklad štipendiá, je potrebný predchádzajúci písomný súhlas Komisie. Všetky účtované pracovné hodiny sa musia zaznamenať a overiť.

Článok 34 Prevádzkové náklady

Prevádzkové náklady priamo spojené s výkonom projektu sa obmedzujú výlučne na náklady na:

42. suroviny,

43. spotrebný materiál,

44. energiu,

45. prepravu surovín, spotrebného materiálu, zariadenia, výrobkov, východiskových surovín a paliva,

46. údržbu, opravu, zmenu alebo premenu existujúceho zariadenia,

47. služby v rámci IT a iné osobitné služby,

48. prenájom zariadenia,

49. analýzy a skúšky,

50. organizovanie účelových vzdelávacích seminárov,

51. osvedčenia účtovných uzávierok a bankovú záruku,

52. ochranu poznatkov,

53. pomoc od tretích strán.

Článok 35 Nepriame náklady

Všetky ostatné náklady, ako napríklad režijné náklady alebo réžia, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s projektom a ktoré nie sú osobitne vymedzené v predchádzajúcich kategóriách vrátane cestovných nákladov a nákladov na živobytie sa hradia paušálne až do výšky 35 % oprávnených personálnych nákladov, ako sa uvádza v článku 33.

Oddiel 5 HODNOTENIE A MONITOROVANIE VÝSKUMNÝCH čINNOSTÍ

Článok 36 Technické správy

Pre výskumné, pilotné a demonštračné projekty uvedené v článkoch 14, 15 a 16 vypracúva príjemca (alebo príjemcovia) pravidelné správy. Takéto správy sa používajú na opis dosiahnutého technického pokroku.

Po ukončení práce poskytne príjemca alebo príjemcovia záverečnú správu obsahujúcu hodnotenie využitia a vplyvu. Túto správu uverejní Komisia v úplnom alebo súhrnnom znení v závislosti od strategického významu projektu a v prípade potreby po konzultácii s príslušnou poradnou skupinou.

Komisia môže od príjemcu alebo príjemcov požadovať, aby predložili konečné správy o sprievodných opatreniach uvedených v článku 17, ako aj o podporných a prípravných činnostiach uvedených v článku 18, a môže sa rozhodnúť, že ich zverejní.

Článok 37 Ročná revízia

Komisia vypracuje ročnú revíziu činností podľa výskumného programu a pokroku práce v rámci VTR. Správa obsahujúca túto revíziu sa zašle výboru.

Komisia môže na pomoc s prípravou ročnej revízie vymenovať nezávislých odborníkov a vysokokvalifikovaných znalcov.

Článok 38 Monitorovanie a hodnotenie programu

1. Komisia vykonáva monitorovanie výskumného programu vrátane hodnotenia očakávaných prínosov. Správa o tomto sledovaní sa vydá do konca roka 2013 a potom každých sedem rokov. Tieto správy sa uverejnia v informačnom systéme Spoločenstva pre výskum a vývoj (CORDIS) alebo na odpovedajúcej internetovej stránke.

2. Komisia zhodnotí výskumný program po skončení projektov financovaných počas každého obdobia siedmich rokov. Hodnotí aj prínosy VTR pre spoločnosť a príslušné odvetvia. Hodnotiaca správa sa uverejňuje.

3. Pri monitorovaní a hodnotení, ktoré sa uvádzajú v odsekoch 1 a 2, pomáhajú Komisii skupiny vysokokvalifikovaných odborníkov menovaných Komisiou.

Článok 39 Menovanie nezávislých a vysokokvalifikovaných odborníkov

Pri menovaní nezávislých a vysokokvalifikovaných odborníkov uvádzaných v článkoch 18, 28 ods. 2 a v článku 38 sa analogicky uplatňujú ustanovenia uvedené v článkoch 14 a 17 nariadenia (ES) č. 1906/2006 Európskeho parlamentu a Rady[13].

Kapitola IV Záverečné ustanovenia

Článok 40 Posúdenie viacročných technických pokynov

Viacročné technické pokyny ustanovené v kapitole III sa posudzujú každých sedem rokov a prvé obdobie končí 31. decembra 2014. Z toho dôvodu a najneskôr počas prvých šesť mesiacov posledného roka každého sedemročného obdobia Komisia prehodnotí fungovanie a efektívnosť technických pokynov a v prípade potreby navrhne akékoľvek zmeny a doplnenia.

Ak to Komisia uzná za vhodné, môže vykonať takéto prehodnotenie a predložiť Rade návrhy na akékoľvek vhodné zmeny a doplnenia pred uplynutím sedemročného obdobia.

Článok 41 Vykonávacie opatrenia

V súlade s postupom uvedeným v článku 42 ods. 2 Komisia prijíma tieto vykonávacie opatrenia:

(a) schválenie činností financovania, ak sa odhadovaná výška príspevku Spoločenstva z tohto programu rovná 0,6 milióna EUR alebo je vyššia,

(b) formulovanie kompetencií pre monitorovanie a hodnotenie programu uvedeného v článku 38,

(c) zmeny a doplnenia oddielov 3 a 4 v kapitole II,

(d) zmeny konečného termínu uvedeného v článku 25,

(e) príprava účelových výziev na predkladanie návrhov,

(f) akákoľvek iná otázka týkajúca sa programu.

Článok 42 Výbor

1. Komisii pomáha Výbor pre uhlie a oceľ (ďalej iba „výbor“).

2. Ak sa uvedie odkaz na tento odsek, analogicky sa uplatňujú články 4 a 7 rozhodnutia 1999/468/ES.

Obdobie ustanovené v článku 4 ods. 3 daného rozhodnutia sa stanovuje na dva mesiace.

3. Výbor príjme svoj rokovací poriadok.

Článok 43 Zrušenie a prechodné ustanovenia

[V prípade prijatia pred 15. júnom 2008:]

[„Rozhodnutie 2003/78/ES sa zrušuje. Rozhodnutie 2003/78/ES sa však naďalej uplatňuje do 31. decembra 2008 na financovanie činností vyplývajúcich z návrhov predložených do 15. septembra 2007.“]

[V prípade prijatia po 15. júni 2008:]

[„Rozhodnutie 2003/78/ES sa zrušuje. Rozhodnutie 2003/78/ES sa však naďalej uplatňuje do 31. decembra 2009 na financovanie činností vyplývajúcich z návrhov predložených do 15. septembra 2008.“]

Článok 44

Uplatniteľnosť

[„Toto rozhodnutie sa uplatňuje od 16. septembra 2007.“]

[alebo]

[„Toto rozhodnutie sa uplatňuje od 16. septembra 2008.“]

Článok 45 Adresáti

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli […]

Za Radu

predseda

[…]

PRÍLOHA

Zloženie poradnej skupiny pre uhlie uvedenej v článku 23:

[pic]

Členovia musia mať rozsiahle vedomosti a individuálne skúsenosti v jednej alebo vo viacerých z týchto oblastí: uhoľná ťažba a využitie uhlia, životné prostredie a sociálne otázky vrátane aspektov bezpečnosti.

Zloženie poradnej skupiny pre oceľ uvedenej v článku 23:

[pic]

Členovia musia mať rozsiahle vedomosti a individuálne skúsenosti v jednej alebo vo viacerých z týchto oblastí: suroviny, výroba železa výroba ocele, nepretržité liatie, valcovanie za tepla a/alebo za studena, konečná úprava a/alebo povrchová úprava ocele, vývoj druhov ocele a/alebo výrobkov, oceľové aplikácie a vlastnosti, otázky životného prostredia a sociálne problémy vrátane aspektov bezpečnosti.[pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic][pic]

[1] Ú.v. EÚ L 29, 5.2.2003, s. 28.

[2] Ú.v. ES L 79, 22.3.2002, s. 60.

[3] Ú.v. EÚ L 391, 30.12.2006, s. 7.

[4] Ú.v. ES L 154, 27.6.2000, s. 34.

[5] Ú.v. EÚ L 29, 5.2.2003, s. 22

[6] Ú.v. EÚ C […], […], s. […].

[7] Ú.v. EÚ C […], […], s. […].

[8] Ú.v. EÚ L 412, 30.12.2006, s.1.

[9] Ú.v. EÚ L 29, 5.2.2003, s.28.

[10] Ú.v. EÚ L 79, 22.3.2002, s.42

[11] Ú.v. EÚ L 154, 27.6.2000, s. 34

[12] Ú.v. EÚ L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutie naposledy zmenená a doplnené rozhodnutím 2006/512/ES (Ú.v. EÚ L 200, 22.7.2006, s 11).

[13] Ú.v. EÚ L 391, 30.12.2006, s.6.

Top