Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0187

    Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o skúsenostiach získaných pri uplatňovaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003 z 27. februára 2003 o štatistických výkazoch týkajúcich sa prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave

    /* KOM/2007/0187 v konečnom znení */

    52007DC0187

    Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o skúsenostiach získaných pri uplatňovaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003 z 27. februára 2003 o štatistických výkazoch týkajúcich sa prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave /* KOM/2007/0187 v konečnom znení */


    Brusel, 17.4.2007

    KOM(2007) 187 v konečnom znení

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o skúsenostiach získaných pri uplatňovaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003 z 27. februára 2003 o štatistických výkazoch týkajúcich sa prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave

    OBSAH

    ZHRNUTIE 3

    1 ÚVOD 3

    1.1 VÝCHODISKOVÁ SITUÁCIA A CIELE 3

    1.2 POLITICKÝ KONTEXT 4

    1.3 VYKONÁVACIE PREDPISY 5

    1.4 POKRYTIE ČLENSKÝCH ŠTÁTOV A INÝCH KRAJÍN 5

    2 IMPLEMENTÁCIA NARIADENIA 6

    2.1 ZISTENÉ PROBLÉMY 6

    2.1.1 Dodržiavanie právnych záväzkov 6

    2.1.2 Zaťaženie členských krajín vyplývajúce z implementácie a pravidelného zasielania údajov 8

    2.1.3 Zber, spracovanie a overovanie správnosti údajov 9

    2.1.4 Metodické problémy 9

    2.2 VÝSLEDKY 9

    2.2.1 Zasielanie a overovanie správnosti údajov 9

    2.2.2 Metodické usmernenia 10

    2.2.3 Zverejňovanie údajov 10

    3 ZÁVERY 12

    3.1 KRÁTKODOBÝ VÝVOJ 12

    3.2 DLHODOBÝ VÝVOJ 12

    ZOZNAM TABULIEK

    Tabuľka 1: Dodržiavanie požiadaviek nariadenia: poskytovanie súborov údajov podľa rokov 7

    Tabuľka 2: Dodržiavanie požiadaviek nariadenia: počet vykazujúcich letísk podľa súborov údajov a rokov 8

    Tabuľka 3: Preprava cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave podľa krajín: Údaje za rok 2005 a rast za obdobie 2003 – 2005 11

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o skúsenostiach získaných pri uplatňovaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003 z 27. februára 2003 o štatistických výkazoch týkajúcich sa prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave

    ZHRNUTIE

    V článku 9 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003 z 27. februára 2003 o štatistických výkazoch týkajúcich sa prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave[1] sa stanovuje, že Komisia po uplynutí trojročného obdobia zberu údajov predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o skúsenostiach získaných pri uplatňovaní tohto nariadenia. Cieľom tejto správy je splniť túto požiadavku po ukončení prvého trojročného obdobia zberu údajov (2003-2005).

    Po všeobecnom opise východiskovej situácie sa diskutuje o cieľoch a politickom kontexte právneho aktu a o niektorých problémoch spojených s implementáciou. Správa obsahuje aj informácie o hlavných dosiahnutých výsledkoch. V záverečnej časti sú uvedené závery a možný budúci vývoj.

    Implementácia tohto nariadenia viedla k zlepšeniu dostupnosti podrobných údajov o európskej leteckej osobnej a nákladnej doprave a k zlepšeniu kvality údajov a včasnosti ich poskytovania. Členské štáty sa usilovali splniť požiadavky nariadenia a väčšina z nich poskytuje požadované údaje v rámci stanovených lehôt.

    1 ÚVOD

    1.1 VÝCHODISKOVÁ SITUÁCIA A CIELE

    Zber nepovinných štatistických údajov o leteckej doprave sa začal od referenčného roka 1993 na základe metodiky dohodnutej členskými štátmi. Nariadením 437/2003 sa oficiálne zaviedla už existujúca metodika a rozšíril sa rozsah poskytovania údajov o niektoré ďalšie prvky. Toto nariadenie malo preto poskytovať Komisii, inštitúciám EÚ, národným vládam a širokej verejnosti porovnateľné, spoľahlivé, harmonizované, pravidelné a úplné štatistické údaje o vývoji v oblasti prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave v Európskej únii.

    Hlavné body nariadenia 437/2003 je možné zhrnúť takto:

    - Povinnosť poskytovať údaje je stanovená na úrovni letísk. Skupiny letísk sú stanovené tak, aby umožnili modulárnu distribúciu zaťaženia respondentov tým, že sa bude požadovať viac údajov od stredných a veľkých letísk a že sa zníži alebo zruší povinnosť poskytovať údaje za malé letiská.

    - Údaje sa poskytujú na dvoch úrovniach: úsek letu a lety podľa východiskového/cieľového letiska. Je to dôležité na monitorovanie tokov leteckej dopravy v rámci EÚ a mimo nej podľa pohybu lietadiel (úseku letu) alebo podľa pohybu cestujúcich/nákladu (východiskového/cieľového letiska) a na identifikovanie cestujúcich v priamom tranzite.

    - Údaje sa musia poskytovať zvlášť za prílety a odlety, ako aj za pravidelné a nepravidelné lety. Umožňuje to podrobnú analýzu prichádzajúcich a odchádzajúcich letov, ako aj rôznych vplyvov pravidelných a nepravidelných letov, najmä pri letoch mimo EÚ.

    - Predpokladá sa aj poskytovanie údajov o leteckej spoločnosti, hoci v tomto nariadení sa podrobne nestanovuje, ktoré údaje sa majú zasielať. Je to potrebné na monitorovanie liberalizácie trhov a najmä úrovne konkurencie na jednotlivých trasách a vzniku nízkonákladových leteckých spoločností.

    - Spolu s údajmi o úsekoch letu sa požadujú ešte tri ďalšie ukazovatele: počet letov, typ lietadla a počet sedadiel. Tieto informácie majú význam pre podrobnú analýzu pohybov medzi letiskami z hľadiska zaťaženia, kapacity a využitia leteckého parku.

    1.2 POLITICKÝ KONTEXT

    Rozvoj spoločnej dopravnej politiky vyžaduje čo najlepšie znalosti o rozsahu a vývoji osobnej a nákladnej leteckej dopravy. V bielej knihe Európska dopravná politika do roku 2010 : čas rozhodnúť sa[2] bola ako cieľ spoločnej dopravnej politiky stanovená pomoc Európanom pri poskytovaní účinných a efektívnych dopravných systémov. Tento cieľ sa nezmenil ani v strednodobom preskúmaní bielej knihy[3], hoci sa orientoval viac na zabezpečenie trvalo udržateľnej mobility v Európe. Štatistika Spoločenstva sa teda používa na plánovanie, monitorovanie a hodnotenie dopravnej politiky EÚ a iných politických oblastí, ako napr. fungovanie vnútorného trhu.

    Význam týchto údajov pre rozhodovanie EÚ stále narastá. Tieto údaje sa napríklad na základe právomocí prenesených na Komisiu stále viac využívajú pri príprave rokovaní o dohodách v oblasti leteckej dopravy s tretími krajinami. Tieto údaje sa využívajú aj na riešenie otázok riadenia leteckej prevádzky, zisťovanie pohybu cestujúcich a nákladu a odhad ukazovateľov v členení podľa jednotlivých druhov dopravy v EÚ. Ďalším príkladom je využívanie týchto údajov na zisťovanie počtu cestujúcich, ktorí vstúpili na územie EÚ cez letiská.

    Význam údajov o cestujúcich narastá, keďže údaje o rezerváciách leteniek v počítačovom rezervačnom systéme v dôsledku zvyšujúceho sa počtu rezervácií cez internet strácajú výpovednú hodnotu o celkovom objeme trhu. Okrem toho je veľmi ťažké získavať údaje o tomto type letov (pravidelné/nepravidelné) z iných zdrojov, tieto údaje sú však relevantné v prípade niektorých trás mimo EÚ, na ktorých prevládajú nepravidelné lety na prepravu osôb.

    V prípade nákladnej leteckej dopravy umožňuje lepšie pokrytie a vyššia kvalita údajov častejšie využívanie týchto údajov, ktoré sa nedajú zistiť z iných zdrojov.

    Príkladmi využívania týchto údajov v iných politických oblastiach sú:

    - Možnosť mať k dispozícii kódy leteckých spoločností nahlasované v súlade s nariadením sa môže využiť na monitorovanie konkurencie a štátnej podpory.

    - Údaje zozbierané za stredné a malé letiská sú vhodné na účely regionálnej politiky.

    - O využitie týchto údajov na bezpečnostné účely má záujem aj Európska agentúra pre bezpečnosť letectva.

    - Existuje možnosť využívať tieto údaje aj na účely environmentálnej politiky (napr. ochrana pred emisiami a hlukom).

    1.3 VYKONÁVACIE PREDPISY

    Nariadením 437/2003 sa na Komisiu prenášajú vykonávacie právomoci, ktoré má podľa článkov 10 a 11 uplatňovať prostredníctvom komitologického postupu. Eurostat použil tento postup na prijatie súboru predpisov upravujúcich jednotlivé aspekty vykonávania nariadenia. Tieto predpisy sa prijímajú formou nariadení Komisie po poskytnutí stanoviska Výboru pre štatistický program.

    Doteraz boli prijaté dve vykonávacie nariadenia a ďalšie bude predložené na prijatie v roku 2007.

    Nariadenie Komisie 1358/2003[4] obsahuje veľmi komplexný súbor vykonávacích opatrení, najmä zoznam letísk Spoločenstva a povolené výnimky pre jednotlivé členské štáty, technické aspekty zasielania údajov, ako aj zrevidované definície, klasifikáciu, kodifikáciu a súbory údajov, ktoré sa majú poskytnúť.

    Cieľom nariadenia Komisie 546/2005[5] je najmä zohľadniť rozšírenie EÚ o desať nových členských štátov v roku 2004; obsahuje zoznam ich letísk a požadovaných výnimiek.

    Návrh nariadenia Komisie má byť prijatý v roku 2007. Toto nariadenie bude obsahovať úplný zrevidovaný zoznam letísk Spoločenstva platný od januára 2007. Zoznam nezahŕňa výnimky, pretože platnosť všetkých uplynula v roku 2006.

    1.4 POKRYTIE ČLENSKÝCH ŠTÁTOV A INÝCH KRAJÍN

    Nariadenie 437/2003 sa uplatňuje priamo a v celom rozsahu vo všetkých členských štátoch. Nemusí byť transponované do vnútroštátnych právnych predpisov. Toto nariadenie však umožňovalo udelenie výnimiek pre určité letiská, súbory údajov a ukazovatele podľa určitých pravidiel a maximálne na obdobie troch rokov (do roku 2005 vrátane).

    Pokiaľ ide o Rumunsko a Bulharsko, obidve krajiny vyjadrili ochotu úplne dodržiavať právne predpisy EÚ v tejto oblasti od momentu pristúpenia bez požadovania výnimky. Zoznam letísk týchto dvoch nových členských štátov sa zapracoval do Zmluvy o pristúpení Bulharska a Rumunska v bode Technické úpravy aquis v oblasti štatistiky .

    Pokiaľ ide o kandidátske krajiny, Chorvátsko a Turecko poskytujú agregované údaje na úrovni letísk, zatiaľ čo Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko neposkytuje žiadne informácie.

    V roku 2003 bolo nariadenie 437/2003 rozhodnutím Spoločného výboru EHP[6] formálne zahrnuté do Prílohy XXI (Štatistika) k Dohode o EHP. Podľa tohto rozhodnutia sú Island a Nórsko povinné zasielať údaje požadované v súlade s nariadením, zatiaľ čo Lichtenštajnsko má udelenú výnimku.

    Údaje na základe nariadenia zasiela aj Švajčiarsko v súlade s dohodou medzi Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o spolupráci v oblasti štatistiky[7].

    2 IMPLEMENTÁCIA NARIADENIA

    2.1 ZISTENÉ PROBLÉMY

    2.1.1 Dodržiavanie právnych záväzkov

    Dodržiavanie povinnosti poskytovať údaje stanovené v nariadení zaznamenalo v posudzovanom období pozitívny vývoj. Vo všeobecnosti boli síce za rok 2003 poskytnuté úplné údaje, niektoré vykazujúce krajiny však mali osobitné problémy týkajúce sa periodicity súborov údajov alebo neúplnosti údajov týkajúcich sa niektorých ukazovateľov (pohyb lietadiel, tranzitní cestujúci alebo počet sedadiel). V dvoch nasledujúcich rokoch sa situácia v oblasti poskytovania údajov zlepšila, najmä pokiaľ ide o periodicitu poskytovania súborov údajov, ktorá sa teraz plne dodržiava.

    V tabuľke 1 sa uvádza stav poskytovania údajov za obdobie 2003 – 2005 podľa súborov údajov a periodicity. Podľa nariadenia 1358/2003 sú súbory údajov A1 a B1 poskytované mesačne (štvrťročná periodicita bola povolená len v roku 2003) a súbory údajov C1 sú poskytované minimálne s ročnou periodicitou.

    Tabuľka 1: Dodržiavanie požiadaviek nariadenia: Poskytovanie súborov údajov podľa rokov

    2003 | 2004 | 2005 |

    A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 |

    Belgicko | M | M | Q | M | M | A/M | M | M | A/M |

    Česká republika | Q | Q | Q | M/Q | M/Q | M/Q | M | M | M |

    Dánsko | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Nemecko | M | M | A | M | M | A | M | M | - |

    Estónsko | Q | - | Q | Q | Q | Q/A | M | M | Q |

    Grécko | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Španielsko | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Francúzsko | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Írsko | M | - | - | M | M | A/M | M | M | A/M |

    Taliansko | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Cyprus | Q | Q | Q | M/Q | M/Q | M/Q | M | M | M |

    Lotyšsko | M | - | Q | M | M | M/Q | M | M | M |

    Litva | - | A | Q | - | Q | Q | M | M | M |

    Luxembursko | A | - | A | A | - | - | M | - | - |

    Maďarsko | M | M | M | M | M | M | M | M | A/M |

    Malta | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Holandsko | M | M | A | M | M | - | M | M | - |

    Rakúsko | M | M | A | M | M | A | M | M | A |

    Poľsko | - | - | A | M | M | A/M | M | M | A/M |

    Portugalsko | Q | Q | Q | M | M | M | M | M | M |

    Slovinsko | - | - | M | M | M | M | M | M | M |

    Slovensko | Q | Q | Q | M/Q | M/Q | M/Q | M | M | M |

    Fínsko | M | M | A/M | M | M | A/M | M | M | A/M |

    Švédsko | M | - | M | M | M | M | M | M | M |

    Spojené kráľovstvo | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Bulharsko | - | - | M | - | - | M | - | - | M |

    Rumunsko | - | Q | Q | Q | Q | Q | M | M | M |

    Chorvátsko | - | - | - | - | - | A | - | - | A |

    Turecko | - | - | M | - | - | M | - | - | M |

    Island | M | M | A/M | M | M | A/M | M | M | A/M |

    Nórsko | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Švajčiarsko | Q | Q | A | M | M | A | M | M | A |

    LEGENDA: M: mesačne; Q: štvrťročne; A: ročne; -: Údaje chýbajú |

    V prípade niektorých členských štátov pretrvávajú problémy. Hlavnými otázkami, ktoré je potrebné riešiť, je poskytovanie príslušných údajov o preprave nákladu a predkladanie súboru údajov C1 a problémy s kvalitou údajov o počte sedadiel. Vo väčšine prípadov však príslušné krajiny vykonávajú nápravné opatrenia alebo majú plány na zlepšenie svojich systémov s cieľom zabezpečiť úplný súlad s právnymi požiadavkami.

    Pri uplatňovaní udelených výnimiek sa nevyskytol žiadny osobitný problém. Tie krajiny, ktoré o ne požiadali, začali po uplynutí ich platnosti poskytovať potrebné údaje. Niektoré krajiny sa dokonca rozhodli nevyužiť celé obdobie platnosti týchto výnimiek a poskytli údaje ešte pred vznikom povinnosti. Počet vykazujúcich letísk podľa jednotlivých krajín je uvedený v tabuľke 2.

    Tabuľka 2: Dodržiavanie požiadaviek nariadenia: počet vykazujúcich letísk podľa súborov údajov a rokov.

    2003 | 2004 | 2005 |

    A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 |

    Belgicko | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 5 | 2 | 2 | 5 |

    Česká republika | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |

    Dánsko | 8 | 3 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |

    Nemecko | 70 | 69 | 40 | 68 | 68 | 40 | 71 | 71 | : |

    Estónsko | 1 | : | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |

    Grécko | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |

    Španielsko | 33 | 33 | 38 | 33 | 33 | 39 | 33 | 33 | 39 |

    Francúzsko | 80 | 80 | 80 | 64 | 64 | 64 | 66 | 66 | 66 |

    Írsko | 3 | : | : | 3 | 3 | 11 | 6 | 6 | 11 |

    Taliansko | 30 | 30 | 42 | 34 | 34 | 42 | 34 | 34 | 43 |

    Cyprus | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |

    Lotyšsko | 1 | : | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |

    Litva | : | 1 | 3 | : | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 |

    Luxembursko | 1 | : | 1 | 1 | : | : | 1 | : | : |

    Maďarsko | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 |

    Malta | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

    Holandsko | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | : | 5 | 5 | : |

    Rakúsko | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |

    Poľsko | : | : | 12 | 1 | 1 | 12 | 1 | 1 | 10 |

    Portugalsko | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 |

    Slovinsko | : | : | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

    Slovensko | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 6 | 2 | 2 | 6 |

    Fínsko | 31 | 28 | 26 | 31 | 30 | 26 | 30 | 30 | 26 |

    Švédsko | 18 | : | 42 | 18 | 3 | 42 | 18 | 3 | 32 |

    Spojené kráľovstvo | 47 | 47 | 60 | 47 | 47 | 61 | 48 | 48 | 61 |

    Bulharsko | : | : | 4 | : | : | 4 | : | : | 4 |

    Rumunsko | : | 17 | 17 | 16 | 16 | 16 | 3 | 3 | 9 |

    Chorvátsko | : | : | : | : | : | 8 | : | : | 9 |

    Turecko | : | : | 14 | : | : | 15 | : | : | 14 |

    Island | 1 | 1 | 24 | 1 | 1 | 24 | 1 | 1 | 24 |

    Nórsko | 81 | 54 | 133 | 81 | 55 | 137 | 82 | 52 | 166 |

    Švajčiarsko | 7 | 7 | 62 | 7 | 7 | 62 | 7 | 7 | 7 |

    2.1.2 Zaťaženie členských krajín vyplývajúce z implementácie a pravidelného zasielania údajov

    Vo väčšine vykazujúcich krajín bolo v záujme dodržiavania nariadenia potrebné realizovať nový zber a nové spracovanie údajov. V ďalších krajinách bolo potrebné rozšíriť alebo upraviť existujúce postupy. Vo veľmi malom počte prípadov neboli prijaté žiadne osobitné opatrenia, keďže súčasné postupy stačili na splnenie požiadaviek. Treba poznamenať, že v nariadení nebola stanovená žiadna finančná podpora na pokrytie nákladov na jeho implementáciu.

    Pracovné zaťaženie spojené s pravidelným poskytovaním údajov považuje väčšina vykazujúcich krajín za prijateľné. Pre niektoré krajiny je však zaťaženie veľké, najmä v prípade letísk ako poskytovateľov originálnych údajov.

    Pokiaľ ide o náklady, štúdia realizovaná v roku 2006 Pracovnou skupinou pre programovanie a koordináciu európskeho štatistického systému poukázala na veľmi heterogénnu situáciu s veľkými rozdielmi medzi krajinami v priemerných ročných nákladoch na vykazujúce letisko. To do určitej miery vyjadruje rozdielny vzťah medzi príslušným národným orgánom zodpovedným za zasielanie národných údajov do Eurostatu a poskytovateľmi národných údajov, obyčajne letiskami. Príslušným národným orgánom môže byť národný štatistický úrad, úrad civilného letectva, ministerstvo dopravy alebo dokonca správa letiska v tých krajinách, ktoré majú len jedno letisko.

    2.1.3 Zber, spracovanie a overovanie správnosti údajov

    Proces zberu a spracovania údajov vo vykazujúcich krajinách prebieha na základe klasického toku informácií zdola nahor. Vo všeobecnosti sa tento tok začína pri leteckých spoločnostiach a (alebo) manipulačných agentoch, poskytujúcich údaje letiskovým organizáciám zvyčajne formou elektronických štandardných správ o pohybe. Letiská potom tieto informácie poskytnú príslušnému národnému orgánu, ktorý národné údaje spracuje, overí ich správnosť a zašle ich do Eurostatu.

    Okrem tohto všeobecného postupu existujú iné varianty. V niektorých prípadoch používajú letiská pri poskytovaní týchto informácií svoje vlastné databázy alebo zdroje, najmä ak ide o ukazovatele požadované za súbor C1, ako napr. pohyb lietadiel. V iných prípadoch letecké spoločnosti a manipulační agenti tieto informácie poskytujú priamo príslušnému národnému orgánu.

    Všetky príslušné národné orgány pred zaslaním údajov do Eurostatu overia ich správnosť prostredníctvom interne vyvinutých kontrolných postupov a (alebo) predvalidačného softvérového nástroja poskytnutého Eurostatom. Pravidlá overovania správnosti upravujú mnohé aspekty tohto procesu vrátane formátu údajov, ich kodifikácie, zhody medzi súbormi údajov a premennými atď.

    2.1.4 Metodické problémy

    Metodické ustanovenia vykonávacieho nariadenia 1358/2003 zabezpečili spoločný rámec na zabezpečenie harmonizovaného zberu údajov a tvorby porovnateľných výsledkov. V priebehu posudzovaného obdobia nevznikli žiadne významné problémy v oblasti metodiky.

    2.2 VÝSLEDKY

    2.2.1 Zasielanie a overovanie správnosti údajov.

    Podľa článku 7 nariadenia 437/2003 sa vyžaduje, aby boli údaje zaslané najneskôr do šiestich mesiacov od skončenia sledovaného obdobia. Počas posudzovaného obdobia sa dodržiavanie tejto lehoty výrazne zlepšilo. V súčasnom období sa táto lehota vo všeobecnosti dodržuje a v mnohých prípadoch sa čas poskytovania údajov výrazne skrátil.

    V oblasti technických opatrení súvisiacich so zasielaním údajov sa dosiahla vysoká úroveň štandardizácie. Údaje sa Eurostatu zasielajú elektronicky v požadovanej štruktúre súborov údajov a v požadovanom formáte záznamu. Tento prístup umožňuje rýchlu integráciu údajov do produkčnej databázy Eurostatu a včasné odhalenie základných chýb a neznámych kódov.

    Po načítaní údajov do databázy Eurostatu sa použijú podrobné postupy na overovanie správnosti, ktoré majú zabezpečiť kvalitu zasielaných údajov. Kontroluje sa vnútorný súlad súborov údajov, časový súlad, súvislosť medzi súbormi údajov a porovnanie výsledkov, pokiaľ ide o trasy, ktoré vedú dvomi vykazujúcimi krajinami.

    Celkovú úroveň kvality údajov je možné hodnotiť ako vysokú. Toto hodnotenie vychádza z použitia pevného spoločného metodického rámca, z úsilia vynaloženého na postupy spracovania a overovania správnosti údajov na národnej úrovni, ako aj z nadväzných kontrol kvality vykonaných v Eurostate pred zverejnením údajov.

    2.2.2 Metodické usmernenia

    Eurostat vypracoval Referenčnú príručku o štatistike leteckej dopravy , ktorá má členským štátom a iným vykazujúcim krajinám poskytnúť usmernenia pri implementácii tohto nariadenia. Referenčná príručka sa každoročne aktualizuje o najnovšie informácie, dokumentáciu alebo usmernenia týkajúce sa zberu týchto štatistických údajov.

    2.2.3 Zverejňovanie údajov

    Podľa článku 3 nariadenia 1358/2003 môže Komisia zverejniť všetky údaje, ktoré členské štáty neoznačili za dôverné. V praxi túto doložku využilo len málo krajín, takže prevažná väčšina údajov poskytnutých Eurostatu sa môže zverejniť.

    Zverejňovanie údajov o leteckých spoločnostiach je však obmedzené na agregované hodnoty za dopravcov s licenciou z EÚ a mimo EÚ. Poskytovanie podrobných údajov o leteckých spoločnostiach je nepovinné a v praxi mnohé krajiny na základe svojich národných obmedzení spojených s ochranou údajov takéto údaje neposkytujú, alebo poskytujú len agregované hodnoty.

    Eurostat zverejňuje zozbierané údaje prostredníctvom svojej verejnej databázy, ktorá je bezplatne prístupná na internetovej stránke Eurostatu. Vzhľadom na veľkostné obmedzenie sa pri zverejňovaní údajov o pohyboch medzi letiskami (letecké trasy) používajú prahové hodnoty. Eurostat zverejňuje tieto údaje aj v osobitných publikáciách, ako napr. v sérii Štatistika v kocke (Statistics in Focus) alebo v tlačových správach, prostredníctvom ktorých sa na tieto údaje upozornia média a široká verejnosť.

    Tabuľka 3 obsahuje niektoré základné údaje o leteckej doprave v Európe zozbierané na základe tohto nariadenia.

    Tabuľka 3: Preprava cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave podľa krajín: údaje za rok 2005 a rast za obdobie 2003 – 2005.

    Cestujúci | Náklad a pošta |

    Údaje za rok 2005 | Rast za obdobie 2003 – 2005 | Údaje za rok 2005 (v tonách) | Rast za obdobie 2003 – 2005 |

    Belgicko | 17 813 943 | 18,0 % | 694 523 | 14,5 % |

    Česká republika | 11 265 764 | 45,2 % | 56 259 | 5,7 % |

    Dánsko2 | 22 172 778 | 14,1 % | 7 465 | -17,0 % |

    Nemecko | 145 977 422 | 20,5 % | 3 005 967 | 23,0 % |

    Estónsko | 1 393 105 | 96,2 % | 9 739 | 92,8 % |

    Grécko | 30 798 527 | 9,3 % | 105 502 | -23,0 % |

    Španielsko | 143 679 871 | 19,5 % | 526 125 | 19,6 % |

    Francúzsko | 107 955 149 | 12,1 % | 1 476 721 | 4,3 % |

    Írsko | 24 254 298 | 24,4 % | 89 356 | 114,6 % |

    Taliansko | 87 906 423 | 18,9 % | 754 302 | 10,3 % |

    Cyprus | 6 782 277 | 11,6 % | 39 220 | 23,3 % |

    Lotyšsko | 1 872 040 | 165,5 % | 15 428 | 14,0 % |

    Litva | 1 434 241 | 98,7 % | 9 580 | 83,6 % |

    Luxembursko | 1 538 152 | 6,1 % | 624 803 | 3,7 % |

    Maďarsko | 8 048 760 | 60,6 % | 55 472 | 9,8 % |

    Malta | 2 757 240 | 4,1 % | 16 891 | 2,2 % |

    Holandsko | 46 433 037 | 12,8 % | 1 550 736 | 11,7 % |

    Rakúsko | 19 684 822 | 24,6 % | 181 533 | 41,0 % |

    Poľsko1 | 7 080 325 | 16,2 % | 31 130 | -48,3 % |

    Portugalsko | 20 272 160 | 14,3 % | 129 516 | 4,8 % |

    Slovinsko1 | 1 217 167 | 16,3 % | 4 549 | -27,1 % |

    Slovensko | 1 582 978 | 152,9 % | 4 069 | -68,3 % |

    Fínsko | 12 348 113 | 17,4 % | 119 569 | 33,3 % |

    Švédsko | 22 899 135 | 12,0 % | : | - |

    Spojené kráľovstvo | 204 013 386 | 14,7 % | 2 450 838 | 7,2 % |

    Európska únia 251 | 705 820 750 | 8,5 % | 10 953 661 | 3,5 % |

    Bulharsko | 5 022 584 | 40,5 % | 16 845 | 8,5 % |

    Rumunsko | 3 493 783 | 28,6 % | 17 980 | 13,5 % |

    Chorvátsko1 | 3 915 666 | 18,7 % | 18 109 | 82,3 % |

    Turecko | 53 515 594 | 58,9 % | 333 511 | 19,5 % |

    Island | 2 111 100 | 35,2 % | 62 969 | 38,7 % |

    Nórsko | : | - | : | - |

    Švajčiarsko | 28 876 072 | 12,5 % | 334 024 | 3,8 % |

    Agregáty za EÚ sa počítajú bez duplicity medzi partnerskými letiskami EÚ |

    1 Vzhľadom na dostupnosť údajov sa rast vypočítal za obdobie rokov 2004 až 2005 |

    2 Údaje o preprave nákladu za Dánsko neobsahujú letisko Kodaň/Kastrup, pretože nie sú k dispozícii |

    3 ZÁVERY

    Získané skúsenosti a výsledky v súvislosti s implementáciou nariadenia 437/2003 sa môžu celkovo hodnotiť ako veľmi pozitívne. Aj keď pred prijatím tohto nariadenia sa používal podobný systém, úsilie a prostriedky vynaložené na vypracovanie právnych požiadaviek na národnej úrovni aj zo strany Eurostatu umožnili rýchlu tvorbu porovnateľných a spoľahlivých výsledkov.. Platí to najmä v prípade desiatich členských štátov, ktoré pristúpili k EÚ v roku 2004 a ktoré mali dovtedy len obmedzené skúsenosti so zberom údajov o leteckej doprave.

    Väčšina problémov súvisiacich s výkladom nariadenia, zberom, spracovaním, zasielaním a overovaním správnosti údajov sa vyriešila. Implementácia tohto nariadenia viedla k zvýšeniu dostupnosti údajov o odvetví a k zlepšeniu kvality údajov a včasnosti ich poskytovania. Pokiaľ ide o využitie údajov, získané výsledky sa môžu uplatniť priamo pri tvorbe politiky, najmä pri rozvoji, implementácii a monitorovaní politiky v odvetví leteckej dopravy na národnej úrovni a na úrovni EÚ. Zverejňovanie údajov prostredníctvom jednotlivých verejných médií prispelo k zviditeľneniu celého procesu a k návratnosti investovaných prostriedkov v prospech občanov.

    3.1 KRÁTKODOBÝ VÝVOJ

    V krátkodobom horizonte by sa malo úsilie zamerať na tieto problémy:

    - Ďalšie zlepšenie kvality údajov v prípade určitých prvkov. Niektoré vykazujúce krajiny musia vynaložiť väčšie úsilie pri pravidelnom poskytovaní spoľahlivých a porovnateľných údajov o ukazovateľoch týkajúcich sa nákladu, údajov o počte sedadiel alebo niektorých prvkov, ktoré obsahuje súbor údajov C1.

    - Poskytovanie údajov o leteckej spoločnosti. Poskytovanie údajov o leteckej spoločnosti minimálne v členení na dopravcov z EÚ a z krajín mimo EÚ by malo byť dosiahnuteľným cieľom pre všetky členské štáty bez porušenia ochrany dôverných údajov. Okrem toho za osobitných okolností ako napr. pri rokovaní o dohodách týkajúcich sa leteckej dopravy s tretími krajinami môže byť potrebné stanoviť postup, podľa ktorého by Komisia mohla požiadať členské štáty o poskytnutie podrobných údajov o leteckých spoločnostiach, ktoré sa v rámci pravidelného poskytovania údajov nezasielajú.

    - Rozšírenie EÚ o Bulharsko a Rumunsko. Eurostat bude venovať osobitnú pozornosť zabezpečeniu súladu týchto dvoch nových členských štátov s právnymi predpismi EÚ o štatistike leteckej dopravy.

    3.2 DLHODOBÝ VÝVOJ

    Dlhodobý vývoj bude pravdepodobne zahŕňať rozšírenie zberu údajov o nové ukazovatele ako napr.: skutočné východiskové/cieľové letisko cestujúcich, ak cesta zahŕňa viac letov (minimálne u cestujúcich s jednou letenkou na celú cestu); štátna príslušnosť prichádzajúcich cestujúcich z krajín mimo EÚ; ceny leteniek; počet cestujúcich v nepriamom tranzite (t. j. transferoví cestujúci) podľa letiska; alebo členenie počtu pohybov podľa denného času a podľa technológie v súlade s normami povolenej úrovne hluku.

    Tieto ukazovatele zodpovedajú novým politickým potrebám a prekračujú rámec súčasného rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia. Vykazujúce krajiny však jasne uviedli, že v súčasnosti nie je možné zbierať takéto údaje, a zdôraznili, že každé ďalšie zaťaženie vyplývajúce zo zberu údajov o leteckej doprave je potrebné riadne zdôvodniť.

    Je však možné očakávať najmenej dve budúce zmeny, ktoré nesúvisia s novými požiadavkami na údaje:

    - Mierne skrátenie lehoty na poskytovanie údajov na päť mesiacov od konca sledovaného obdobia, v súlade so zberom štatistických údajov o iných druhoch dopravy.

    - Rozšírenie zemepisného pokrytia buď v súvislosti s budúcim rozšírením EÚ alebo s dobrovoľným zapojením tretích krajín prostredníctvom dohôd o spolupráci.

    [1] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003 z 27. februára 2003 o štatistických výkazoch týkajúcich sa prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave, Ú. v. EÚ L 66, 11.3.2003, s.1.

    [2] KOM(2001) 370 z 12. septembra 2001

    [3] KOM(2006) 314 z 22. júna 2006: „Udržujte Európu v pohybe – Trvalo udržateľná pohyblivosť pre náš kontinent. Strednodobé preskúmanie bielej knihy Európskej komisie o doprave z roku 2001“.

    [4] Nariadenie Komisie (ES) č. 1358/2003 z 31. júla, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003 o štatistických výkazoch týkajúcich sa prepravy cestujúcich, nákladu a pošty v leteckej doprave, a ktorým sa menia dopĺňajú prílohy I a II tohto nariadenia, Ú. v. EÚ L 194, 1.8.2003, s. 9.

    [5] Nariadenie Komisie (ES) č. 546/2005 z 8. apríla 2005, ktorým sa upravuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 437/2003, pokiaľ ide o prideľovanie kódov vykazujúceho štátu, a ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Komisie (ES) č. 1358/2003, pokiaľ ide o aktualizáciu zoznamu letísk Spoločenstva, Ú. v. EÚ L91, 9.4.2005, s. 5.

    [6] Rozhodnutie Spoločného výboru EHS č. 132/2003 z 26. septembra 2003, ktorým sa mení a dopĺňa príloha XXI (Štatistika) k Dohode o EHP,Ú. v. EÚ L 331, 18.12.2003,s. 68.

    [7] Podpísaná 26. októbra 2004 a schválená rozhodnutím Rady z 27. februára 2006 o uzavretí Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o spolupráci v oblasti štatistiky, Ú. v. EÚ L 90, 28.marca 2006, s. 1-21.

    Top