EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AR0159

Stanovisko Výboru regiónov zo 6. decembra 2006 na tému Oznámenie Komisie: Zastavenie poklesu biodiverzity do roku 2010 a v nasledujúcich rokoch

Ú. v. EÚ C 57, 10.3.2007, p. 7–10 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
Ú. v. EÚ C 57, 10.3.2007, p. 2–2 (BG, RO)

10.3.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 57/7


Stanovisko Výboru regiónov zo 6. decembra 2006 na tému „Oznámenie Komisie: Zastavenie poklesu biodiverzity do roku 2010 a v nasledujúcich rokoch“

(2007/C 57/02)

VÝBOR REGIÓNOV,

so zreteľom na oznámenie Komisie „Zastavenie poklesu biodiverzity do roku 2010 a v nasledujúcich rokoch, trvalo udržateľné ekosystémové služby v prospech ľudstva“ a jeho prílohy, najmä akčný plán (KOM(2006) 216, konečné znenie),

so zreteľom na rozhodnutie Európskej komisie z 2. decembra 2005 požiadať výbor o konzultáciu v tejto veci podľa článku 265 ods. 1 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na rozhodnutie grémia výboru z 25. apríla 2006 poveriť vypracovaním stanoviska v tejto veci odbornú sekciu pre trvalo udržateľný rozvoj,

so zreteľom na smernicu Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín a na smernicu Rady 79/409/EHS z 2. apríla 1979 o ochrane voľne žijúceho vtáctva,

so zreteľom na stanovisko výboru z 12. februára 2003 k oznámeniu Európskej komisie „K tematickej stratégii ochrany pôdy“ – CdR 190/2002 fin (1),

so zreteľom na stanovisko výboru zo 17. novembra 2005 na tému „Príspevok miestnych a regionálnych orgánov v boji proti klimatickým zmenám“ – CdR 215/2005 fin,

so zreteľom na stanovisko výboru z 26. apríla 2006 k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o ustanovení rámca opatrení Spoločenstva v oblasti námornej environmentálnej politiky (KOM(2005) 505, konečné znenie – 2005/0211 (COD)) a k oznámeniu Komisie Rade a Európskemu parlamentu na tému Tematická stratégia o ochrane a zachovaní morského prostredia (KOM(2005) 504, konečné znenie) – CdR 46/2006 fin,

so zreteľom na návrh stanoviska výboru (CdR 159/2006 rev. 1), ktorý komisia pre trvalo udržateľný rozvoj schválila 6. októbra 2006 (Spravodajcom bol pán VAN GELDER, komisár kráľovnej v provincii Zeeland (NL/EĽS).

jednomyseľne prijal na svojom 67. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo 6. a 7. decembra 2006 (schôdza zo 6. decembra) nasledujúce stanovisko:

Názory a odporúčania Výboru regiónov

Výbor regiónov:

1.   Všeobecné pripomienky

1.1

Víta toto oznámenie a navrhovaný akčný plán. Poskytujú podrobný opis súčasného stavu a navrhujú opatrenia, ktoré prispejú k realizácii cieľov do roku 2010. Analýzy Komisie sú správne, Výbor regiónov však s poľutovaním konštatuje, že ich zverejnenie prichádza pomerne neskoro.

1.2

Zastáva názor, že biodiverzita do veľkej miery určuje identitu daného regiónu. Zdôrazňuje, že predstavuje významný základ pre kvalitu života a zdravie, rozvoj voľnočasových aktivít, cestovného ruchu a zároveň aj produkcie a poskytovania regionálnych výrobkov a služieb.

1.3

Poukazuje na skutočnosť, že vstup desiatich nových členských krajín do Európskej únie priniesol zvýšenie počtu druhov a ekosystémov s vysokou hodnotou.

1.4

Priaznivo hodnotí závery zo zasadnutia Rady z 23. a 24. marca 2006, v ktorých sa vyzýva na začlenenie cieľov stanovených na obdobie do roku 2010 do politík definovaných v rámci Lisabonskej agendy. Plány rozvoja vidieka, ktoré boli realizované v mnohých regiónoch dokazujú, že napätie medzi ekonomikou a biodiverzitou je možné vyriešiť.

1.5

Zdôrazňuje, že hospodárska hodnota biodiverzity zostáva nedocenená, na rozdiel od jej podstaty, ktorá sa všeobecne hodnotí kladne. V dlhodobom horizonte predstavuje biodiverzita nevyhnutnú podmienku zdravia, vysokej životnej úrovne a zamestnanosti.

1.6

Nástojí na vytvorení partnerstiev medzi všetkými dotknutými stranami, s cieľom zvýšiť povedomie občanov (najmä detí), orgánov verejnej správy a podnikateľskej sféry o význame biodiverzity a dosiahnuť, aby sa spoločne usilovali o zachovanie biodiverzity a trvalo udržateľných ekosystémov.

1.7

Vyjadruje poľutovanie, že napriek politickým snahám všetkých členských krajín sme ešte ďaleko od splnenia cieľov stanovených na obdobie do roku 2010 a zdôrazňuje, že biodiverzita by sa mala stať politickou prioritou na všetkých úrovniach moci.

1.8

Víta početné príklady na miestnej a regionálnej úrovni, ktoré dokazujú, že je možné zastaviť ochudobňovanie biodiverzity a obnoviť biotopy (pozri prílohu – CdR 159/2006 príloha).

2.   Biodiverzita v Európskej únii

2.1

Vyjadruje poľutovanie nad nedostatočnou výškou prostriedkov Spoločenstva vyčlenených vo finančnom výhľade na obdobie 2007-2013 na financovanie cieľov stanovených do roku 2010, najmä na iniciatívu Natura 2000 a rozvoj vidieka. Preto výbor vyzýva členské krajiny, aby svojim regiónom a obciam poskytli prostriedky potrebné na ochranu a obnovu biodiverzity na svojich územiach, najmä na údržbu oblastí zaradených do siete Natura 2000. Okrem toho nástojí na požiadavke, aby sa na projekty, ktoré budú mať pozitívny dosah na biodiverzitu, vyčleňovalo viac prostriedkov zo štrukturálnych a kohéznych fondov.

2.2

Upozorňuje na skutočnosť, že na zaručenie optimálnej realizácie a údržby ekologickej siete Natura 2000 musia regióny dosiahnuť rovnováhu medzi prístupom „zhora“ a flexibilitou potrebnou na vytvorenie tejto siete. Taktiež musia byť prijaté homogénne pravidlá riadenia pre všetky oblasti zahrnuté v tejto sieti.

2.3

Zdôrazňuje, že na dosiahnutie trvalo udržateľných ekosystémov je nevyhnutné túto sieť ešte zhustiť a nezabúdať pri tom ani na morské prostredie a vyjadruje potešenie nad skutočnosťou, že sa na túto hustú sieť zameriava pozornosť aj vo svetle dopadu klimatických zmien na biotopy a biologické druhy. Okrem toho navrhuje, aby sa venovala väčšia pozornosť zavedeniu technických a právnych opatrení pre zachovanie nárazových oblastí a ekologických koridorov, ktoré pomôžu zabezpečiť životaschopnosť oblastí v sieti.

2.4

Podotýka, že politický rámec vytvorený Úniou a legislatívou Spoločenstva síce definuje značný stupeň ochrany biodiverzity, avšak jeho uplatnenie a kontrola sú v praxi zatiaľ v mnohých členských krajinách nedostatočné a pri zriaďovaní nových území na ochranu biodiverzity sa nevenuje dostatočná pozornosť podmienkam na uskutočňovanie harmonického rozvoja..

2.5

Odporúča skoordinovať jestvujúce plány na podporu biodiverzity na európskej, národnej, regionálnej a miestnej úrovni.

2.6

Pripomína, že nakoľko mnohé opatrenia uvedené v akčnom pláne pre členské krajiny nemožno realizovať bez pomoci a spoluúčasti miestnych a regionálnych samospráv, musia byť zástupcovia obcí a regiónov aktívne zapojení do akéhokoľvek nového politického vývoja v oblasti biodiverzity. a musia im byť na to pridelené potrebné prostriedky.

2.7

Uvedomuje si značný vplyv poľnohospodárstva na stav biodiverzity v EÚ. V závislosti od spôsobu využívania pôdy môže poľnohospodárstvo vyplývať na biodiverzitu buď veľmi priaznivo a poskytovať útočisko mnohým biologickým druhom alebo môže naopak spôsobovať vážne škody, ničiť biotopy a znečisťovať životné prostredie. Výbor podotýka, že najväčšia značná časť rozpočtu EÚ stále smeruje do poľnohospodárstva a Únia má teda v rukách významný nástroj, ktorým môže ovplyvniť spôsob využívania pôdy v poľnohospodárskom sektore. Žiada, aby pri revízii finančného výhľadu na obdobie 2007-2013, ktorá by mala prebehnúť v roku 2008, bola vyčlenená veľká časť zdrojov na trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a na zachovanie krajiny.

2.8

Žiada, aby Komisia a členské krajiny vyhodnotili dopad súčasných dotácií na biodiverzitu, zrušili motivačné opatrenia, ktoré poškodzujú biodiverzitu, ekosystémové služby a podporili širšie využívanie ekonomických nástrojov zameraných na ochranu biodiverzity.

2.9

Vyjadruje želanie, aby sa biodiverzite venovala pozornosť nielen v rámci politiky životného prostredia. Touto otázkou by sa mali zaoberať aj ostatné európske a národné politiky, najmä v oblasti dopravy, energetiky, poľnohospodárstva, rybolovu, cestovného ruchu a výskumu a mala by sa prejednávať aj v rámci priemyselnej a regionálnej politiky.

2.10

Plne si uvedomuje význam morí a pobrežných vôd ako prostredia, ktoré je nositeľom vyše polovice európskej biodiverzity a vyzýva k lepšej osvete medzi orgánmi verejnej správy a dotknutými stranami v oblasti politiky podporujúcej biodiverzitu morského prostredia. Na dosiahnutie tohto cieľa výbor považuje za nevyhnutné urýchliť uplatňovanie smernice o biotopoch v morskom prostredí, skoncovať s nadmerným lovom rýb v európskych vodách aj mimo nich a plne začleniť biodiverzitu do budúcej námornej politiky EÚ.

2.11

Pripomína, že možnosť prijímať opatrenia v oblasti územného plánovania na európskej úrovni je obmedzená, keďže táto oblasť, ktorá je nevyhnutná na zachovanie a obnovenie biodiverzity, patrí do kompetencie členských krajín. Výbor požaduje, aby sa na hľadisko biodiverzity kládol význam pri prijímaní rozhodnutí na národnej, regionálnej a miestnej úrovni v oblasti územného plánovania, a to najmä prostredníctvom strategického hodnotenia dopadu na životné prostredie.

2.12

Je presvedčený, že súčasné predpisy by bolo možné lepšie využiť a uplatniť pri vypracovaní a realizácii politiky zameranej na boj proti invazívnym cudzím druhom. Výbor vyzýva na užšie zapojenie regiónov do tohto procesu.

2.13

Priaznivo hodnotí projekty súvisiace s rozvojom globálnej stratégie Spoločenstva v oblasti invazívnych cudzích druhov, vrátane zavedenia systému včasného varovania. Avšak upozorňuje na to, že vzhľadom na obmedzené finančné a ľudské zdroje, nesmú byť vytvorené nové administratívne prekážky.

2.14

Odporúča vypracovať základné predpisy a zoznamy exotických druhov, ktoré by upravovali ich dovoz, obchodovanie a držanie s cieľom zabezpečiť spoločný a koordinovaný európsky postup. Taktiež vyzýva Komisiu, aby zrevidovala legislatívu Spoločenstva o hodnotení vplyvu na životné prostredie, s cieľom začleniť tie projekty, ktorých súčasťou je zavedenie a zaobchádzanie s exotickými, potenciálne invazívnymi druhmi.

2.15

Pripomína, že ochrana biodiverzity, osobitne ochrana flóry a fauny, nie je v rozpore s ich využívaním, pokiaľ toto využitie bude riadne regulované, kontrolované a trvalo udržateľné.

2.16

Odporúča prísne uplatňovať zásadu obozretnosti pri udeľovaní povolení a zavádzaní geneticky modifikovaných organizmov.

3.   EÚ a globálna biodiverzita

3.1

Zdôrazňuje, že rozhodnutia prijaté počas ôsmej konferencie strán Dohovoru o biologickej diverzite, ktorá sa konala v marci 2006 v brazílskom meste Curitiba, predstavujú významný pokrok. Majúc na pamäti, že deviata konferencia sa uskutoční začiatkom roka 2008 v Bonne, počas nemeckého predsedníctva Rady EÚ, Výbor regiónov pripomína, že EÚ a členské krajiny môžu využiť túto príležitosť na prezentáciu hodnotenia oznámenia Komisie o biodiverzite a pripraviť schôdzu, do ktorej by boli väčšmi zapojené aj územné samosprávy, a to aj prostredníctvom národných združení.

3.2

Víta príklad niektorých regiónov, ktoré v rámci rozvojovej pomoci odovzdávajú získané skúsenosti v oblasti biodiverzity svojim partnerským regiónom a podporujú opatrenia na zachovanie biodiverzity, ktoré tieto regióny prijali (pozri prílohu).

3.3

Podotýka, že EÚ nesie zároveň zodpovednosť za zachovanie biodiverzity na celosvetovej úrovni. Výbor si uvedenú skutočnosť uvedomuje a odporúča, aby sa na túto zodpovednosť prihliadalo pri obchodnej a rozvojovej politike.

4.   Biodiverzita a klimatické zmeny

4.1

Uvedomuje si, že politika na podporu biodiverzity prinesie výsledky len vtedy, ak sa na celosvetovej úrovni prijmú náročné politické opatrenia na zabránenie klimatickým zmenám. Výbor považuje za nevyhnutné, aby členské krajiny, ktoré zatiaľ nesplnili záväzky Kjótskeho protokolu, toto omeškanie napravili. Okrem toho sa nazdáva, že by bolo vhodné uzatvoriť ambiciózny celosvetový dohovor o boji proti klimatickým zmenám, ktorý by sa vzťahoval na všetky producentské krajiny a výrobné sektory.

4.2

Odporúča začať sa vo výskume na regionálnej úrovni zaoberať účinkami klimatických zmien.

4.3

Dodáva, že napriek tomu, že koncepcia politiky biopalív sa môže javiť ako významný prvok v boji proti klimatickým zmenám, tieto snahy môžu byť úspešné len vtedy, keď sa s nimi budú spájať aj opatrenia na značné zníženie celkovej spotreby pohonných látok, ak sa na národnej a medzinárodnej úrovni budú používať výlučne suroviny, techniky a rastliny, ktoré nenarúšajú biodiverzitu a ak tento postup nepovedie k rozširovaniu poľnohospodársky využívaných plôch v ekosystémoch s vysokou biologickou hodnotou.

5.   Vedomostná základňa

5.1

Pripomína, nakoľko je dôležitá dostupnosť a lepšia kvalita poznatkov v oblasti zachovania a trvalo udržateľného využívania biodiverzity v Európe a v ostatných častiach sveta. To isté platí aj o výmene skúseností medzi členskými krajinami a regiónmi (pozri prílohu), interoperabilite údajov o biodiverzite na rôznych úrovniach, pričom treba mať osobitne na pamäti údaje z miestnej a regionálnej úrovne, pracovať s nástrojmi SIG a infraštruktúrou priestorových údajov (SDI).

5.2

Poukazuje na skutočnosť, že znalosti o biodiverzite sú nedostatočné, najmä čo sa týka biodiverzity morského prostredia a odporúča túto situáciu napraviť.

5.3

Dodáva, že okrem Komisiou spomínaných vedeckých poznatkov treba venovať väčšiu pozornosť vedomostiam a zručnostiam obyvateľov dotknutých oblastí a odporúča využívať poznatky dobrovoľníkov zároveň s vedeckými poznatkami. Výbor nástojí na tom, aby do tohto postupu boli zapojené aj deti.

5.4

Odporúča stanoviť komunikačné stratégie s cieľom posilniť povedomie a zodpovednosť na všetkých úrovniach a oblastiach, ktoré by občania mali mať pri ochrane a zachovaní biodiverzity a vytvoriť podmienky pre výmenu informácií medzi vedeckou obcou a správnymi orgánmi.

6.   Štyri kľúčové podporné opatrenia

Zabezpečenie primeraného financovania

6.1

Konštatuje, že z programu LIFE+ a z rozpočtu na výskum bude možné vyčleniť na biodiverzitu len nízky objem zdrojov. Okrem toho tu existuje riziko, že členské krajiny budú nedostatočne zohľadňovať význam biodiverzity v rámci súčasných štrukturálnych fondov.

6.2

Poukazuje na nesúlad medzi značnými ambíciami oznámenia na jednej strane a prostriedkami na ich realizáciu na strane druhej.

Posilňovanie rozhodovania EÚ

6.3

Stotožňuje sa s návrhmi vedúcimi k posilneniu rozhodovacieho procesu Spoločenstva a odporúča, aby bola biodiverzita začlenená aj do politík v ostatných oblastiach a aby sa v tomto smere požadovali konkrétne záväzky. Podporuje myšlienku akčného plánu, podľa ktorého by sa do tohto procesu zapojili nie len členské krajiny, ale aj regióny.

Budovanie partnerských vzťahov

6.4

Verí, že budovanie kontaktov a rozvoj spolupráce v rámci EÚ sa bude podporovať. Regióny majú výborné podmienky na to, aby pomohli zabezpečiť úspešný priebeh tohto procesu. Výbor poukazuje na plodnú spoluprácu, ktorá sa rozbehla v rámci programov Spoločenstva ako aj na jej výsledky (pozri prílohu).

6.5

Vyzdvihuje potrebu zapojiť súkromných vlastníkov pozemkov na zabezpečenie ochrany biodiverzity prostredníctvom nástrojov, akými sú napríklad dohody o spolupráci.

Zvyšovanie povedomia a zlepšenie účasti verejnosti

6.6

Zdôrazňuje význam väčšej účasti verejnosti. Ak si občania nebudú uvedomovať, nakoľko sú ekosystémové služby a biodiverzita dôležité, je nižšia možnosť, že projekty budú úspešné. Výbor preto odporúča, aby sa na iniciatívy občanov poskytlo viac prostriedkov zo zdrojov Spoločenstva a jednotlivých krajín.

6.7

Odporúča vytvoriť v úzkom spojení s iniciatívami Countdown 2010 a Beautiful Europe komunikačnú stratégiu pre členské krajiny, mimovládne organizácie a územné samosprávy a spropagovať tak ciele stanovené do roku 2010.

7.   Monitorovanie, hodnotenie a kontrola

7.1

Podporuje spoluprácu medzi členskými krajinami a súkromným sektorom a zdôrazňuje, že občania a dobrovoľníci zo všetkých kútov Európy sa zapájajú do monitorovania biodiverzity.

7.2

Vyzýva na motivovanie členských krajín k tomu, aby občanom predstavili plody svojich politík prístupným a pútavým spôsobom, v ktorom by sa odrazil aj prínos regiónov.

7.3

Poukazuje na to, že regionálne monitorovanie by malo tvoriť základ pre monitorovanie a hodnotenie na národnej a medzinárodnej úrovni. Taktiež by bolo potrebné vytvoriť účinné monitorovacie systémy založené na ukazovateľoch a periodických správach v tejto oblasti.

8.   Vízia budúcnosti

8.1

Priaznivo prijíma návrh vypracovať širšiu víziu EÚ v oblasti európskej biodiverzity a zdôrazňuje, nakoľko je potrebné do tohto procesu zapojiť aj regióny.

8.2

Zasadzuje sa za novátorskú víziu prístupu k biodiverzite, ktorá by sa týkala aj obdobia po roku 2010 a zamerala by sa na pozitívny príspevok ekosystémových služieb spojených so životným prostredím (krajina).

V Bruseli 6. decembra 2006

Predseda

Výboru regiónov

Michel DELEBARRE


(1)  Ú. v. EÚ C 128, 29.5.2003, s. 43.


Top