EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004XC0914(01)

Uverejnenie žiadosti o registráciu v zmysle článku 6 odseku 2 nariadenia (EHS) č. 2081/92 o ochrane označení pôvodu a zemepisných označení

Ú. v. EÚ C 229, 14.9.2004, p. 2–4 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

14.9.2004   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 229/2


Uverejnenie žiadosti o registráciu v zmysle článku 6 odseku 2 nariadenia (EHS) č. 2081/92 o ochrane označení pôvodu a zemepisných označení

(2004/C 229/02)

Toto uverejnenie udeľuje právo námietky v zmysle článku 7 a 12 d uvedeného nariadenia. Každá námietka proti tejto žiadosti musí byť postúpená v lehote šiestich mesiacov od tohto uverejnenia prostredníctvom príslušného orgánu členského štátu, členského štátu Svetovej obchodnej organizácie, alebo tretej krajiny uznanej podľa článku 12 odseku 3. Uverejnenie je odôvodnené nasledujúcimi náležitosťami, najmä bodom 4.6, podľa ktorého sa žiadosť považuje za odôvodnenú v zmysle nariadenia (EHS) č. 2081/92.

NARIADENIE RADY (EHS) č. 2081/92

„TUSCIA“

č. ES: IT/00210/8.10.2001

CHOP ( X ) CHZO ( )

Tento stručný výkaz je vytvorený za informačným účelom. Úplnú informáciu najmä pre výrobcov produktov chránených CHOP, alebo CHZO, môžete získať prostredníctvom konzultácie úplnej verzie špecifikácie výrobku buď na národnej úrovni, alebo na oddeleniach Európskej komisie (1).

1.   Zodpovedné ústavy v členskom štáte:

Názov

:

Ministero delle Politiche Agricole e Forestali (Ministerstvo pre poľnohospodársku a lesnícku politiku)

Adresa

:

Via XX Settembre, 20 – 00187 Roma

Telefón

:

(39-06) 4819968

Fax

:

(39-06) 42013126

e-mail

:

qualita@politicheagricole.it

2.   Žiadateľská skupina:

2.1.

:

Názov

:

Consorzio per la tutela e la valorizzazione della produzione olivicola della provincia di Viterbo

2.2.

:

Adresa

:

Via Matteotti, 73, I–01100 Viterbo

2.3.

:

Zloženie

:

Výrobcovia/spracovatelia ( x ) ostatné ( )

3.   Druh výrobku:

Trieda 1.5 – tuky – extra panenský olivový olej.

4.   Popis špecifikácie výrobku:

(zhrnutie podmienok podľa článku 4, odseku 2)

4.1.

Názov: „Tuscia“

4.2.

Popis: extra panenský olivový olej s nasledujúcimi charakteristickými vlastnosťami:

farba: smaragdovozelená so zlatistým odleskom,

vôňa: ovocná, pripomínajúca zdravé čerstvé plody oberané v čase optimálnej zrelosti,

chuť: mierne ovocná v pozadí s vyrovnanou kyslasto-pikantnou chuťou,

celková maximálna kyslosť, vyjadrená v hmotnostných jednotkách kyselinou olejovou, maximálne 0,5 g na 100 g oleja,

množstvo peroxidov: < 12 Meq O2/kg.

4.3.

Zemepisná oblasť: Oblasť, v ktorej sa pestujú a spracúvajú olivy určené na výrobu extra panenského olivového oleja Tuscia, vytvárajú územia nasledujúcich územných celkov provincie Viterbo, región Latium: Acquapendente, Bagnoregio, Barbarano Romano, Bassano in Teverina, Bassano Romano, Blera, Bolsena, Bomarzo, Calcata, Canepina, Capodimonte, Capranica, Caprarola, Carbognano, Castel S. Elia, Castiglione in Teverina, Celleno, Civita Castellana, Civitella d'Agliano, Corchiano, Fabrica di Roma, Faleria, Gallese, Gradoli, Graffignano, Grotte di Castro, Latera, Lubriano, Marta, Montalto di Castro (čiastočne), Montefiascone, Monteromano, Nepi, Oriolo Romano, Orte, Piansano, Proceno, Ronciglione, S. Lorenzo Nuovo, Soriano nel Cimino, Sutri, Tarquinia, Tuscania (čiastočne), Valentano, Vallerano, Vasanello, Vejano, Vetralla, Vignanello, Villa S. Giovanni in Tuscia, Viterbo, Vitorchiano. Vymedzenie územných celkov čiastočne zahrnutých do výrobnej oblasti je uvedené v zadaných podmienkach.

4.4.

Dôkaz o pôvode: Olivovník sa v tomto regióne začal rozširovať v 6. storočí pred n. l. v dôsledku obchodných výmen medzi Etruskami na jednej strane a Feničanmi a Grékmi z Veľkého Grécka na druhej strane. Jadrá olív sa našli v archeologických vykopávkach v južnej časti Etrúrie v provincii Viterbo.

Pôvodne bolo územie Tuscia, ktoré zodpovedá súčasnej provincii Viterbo, súčasťou Etrúrie, ktorá sa nazývala Hetruria alebo Aetruria. Toto pomenovanie jej dali jej obyvatelia nazývaní Etruskovia alebo Etrúriovia. Od 2. storočia nášho letopočtu začali Rimania na označenie tohto územia používať tiež názov Tusci alebo Tuscia. Časom sa pomenovanie Tuscia stalo úradným názvom na označenie Etrúrie a ustálilo sa v rámci administratívnej reorganizácie starovekého Talianska, ktorú uskutočnil cisár Dioklecián (284-305). Obyvatelia Tuscie sa okrem iného venovali pestovaniu olivovníkov a výrobe olivového oleja, ako to dokazujú maľby objavené v etruských hroboch. Neskôr aj Rimania začali pripisovať veľkú dôležitosť pestovaniu olív, vďaka čomu sa v tzv. Villae, roztrúsených po celom území Tuscie, začali pestovať olivy, ktoré sa spracovávali v miestnych lisovniach. Konkrétny príklad môžeme nájsť v Civita di Bagnoregio. V niektorých miestnych strediskách (napr. Fabrica di Roma, Civita Castellana) sa po celé stáročia vyrábali keramické nádoby, ktoré slúžili na prepravu a skladovanie olív.

4.5.

Spôsob výroby: Extra panenský olivový olej Tuscia sa získava z olív z odrôd Frantoio, Caninese a Leccino, pričom najmenej 90 % každého olivového hája pozostáva z jednej alebo viacerých z týchto odrôd. V olivových hájoch sa pripúšťa aj pestovanie iných odrôd, ktoré však spolu predstavujú maximálne 10 %.

V tejto oblasti predstavuje olivovník jednu z najrozšírenejších kultúr. Plochy určené špeciálne na pestovanie olivovníkov majú 150 – 300 stromov na jednom hektári, na plochách s intenzívnym pestovaním sa nachádza viac ako 300 stromov na jednom hektári a v zmiešaných olivových hájoch do 100 stromov na jednom hektári.

Najrozšírenejším spôsobom udržiavania olivovníkov v špecializovaných olivových hájoch je kríkovitý tvar, tvar vo forme písmena Y, tvar vo forme ihlanu a obráteného ihlanu, zatiaľ čo v zmiešaných olivových hájoch sa väčšinou udržiavajú tvary pozostávajúce z viacerých ihlanov a tvary voľne rastúcich konárov. Orezávanie stromov sa vo všeobecnosti uskutočňuje raz za rok. Menej často sa uskutočňuje orezávanie stromov za účelom regenerácie.

Ochrana zdravia rastlín sa zabezpečuje v súlade s inštrukciami servisov na riadený a integrovaný boj proti škodcom, ktoré pôsobia v tomto regióne. Ošetrovanie pomocou herbicídov alebo produktov na odstránenie listov je zakázané.

Zber olív priamo zo stromu sa uskutočňuje počas fenologickej fázy pri neskoršom dozrievaní epidermy a za žiadnych okolností nemôže trvať dlhšie ako do 20. decembra v prípade skorých kultivarov (Leccino, Frantoio, Maurino, Pendolino) a dlhšie ako do 15. januára v prípade neskorých kultivarov (Caninese, Moraiolo).

Používanie prípravkov na urýchlenie opadávania plodov pred dozretím je zakázané. Maximálna produkcia olív na jednom hektári nepresahuje 9 000 kg v špecializovaných olivových hájoch a v zmiešaných olivových hájoch nepresahuje 90 kg na jeden strom. Olivy sa prepravujú do lisovne najneskôr deň po zbere a musia sa spracovať v priebehu jedného dňa po ich dovezení. Olivy sa prepravujú v nádobách určených špeciálne na ich prepravu.

Používané techniky na výrobu oleja sú nasledovné:

umývanie pitnou vodou pri teplote okolitého prostredia, extrakcia jadier a odstránenie listov,

drvenie pomocou adekvátnych drvičov,

rozomieľanie pri teplote, ktorá nepresiahne 30 °C, po dobu najviac 60 minút,

fyzická extrakcia pomocou lisovacích zariadení, priebežné odstreďovanie, perkolácia pod tlakom, perkolácia a odstreďovanie,

odstreďovanie muštu: vyextrahovaný olej a mušt sa musia ihneď oddeliť od zvyškov vody a vegetácie pomocou súvislých separátorov z nehrdzavejúcej ocele. Pri výstupe z extrakčného zariadenia nesmie teplota oleja prekročiť 28 °C. Maximálny výťažok olív v oleji nepresahuje 20 %,

je zakázané používať dvojité odstreďovanie olivovej zmesi bez prerušenia, to znamená využívať spôsob spracovania známy ako „ripasso“.

Postupy pri výrobe, spracovaní a plnení do fliaš sa uskutočňujú na vymedzenom území. Dôvody, pre ktoré sa plnenie do fliaš tiež uskutočňuje vo vymedzenej zóne, sú založené na potrebe ochraňovať charakteristické črty a kvalitu oleja Tuscia a zabezpečiť, aby inšpekcia, ktorú vykonáva tretí orgán, prebiehala pod dohľadom zúčastnených výrobcov. Pre výrobcov je chránené označenie pôvodu rozhodujúce a ponúka, v súlade s cieľmi a koncepciou samotného nariadenia, možnosť zvýšenia príjmov. Táto operácia okrem toho prebieha tradične v geograficky ohraničenej zóne. Aby sa zabezpečila možnosť spätne sledovať produkt, výrobcovia, ktorí chcú obchodovať s extra panenským olivovým olejom pod týmto názvom, musia zaregistrovať svoje olivové háje, výrobné zariadenia a zariadenia, v ktorých sa napĺňajú fľaše, do špeciálnych registrov, ktoré patria pod inšpekčný orgán, ktorý ich zároveň spravuje.

4.6.

Prepojenie: Územie Tuscie sa vyznačuje výnimočnými geomorfologickými črtami, ako aj prírodnými aspektmi. Pohoria Volcini, Cimini a Sabatini obklopujú veľké jazerá sopečného pôvodu Bolsena, Vico a Bracciano a tiež menšie jazerá Mezzano, Monterosi a Martignano. Táto orografická rôznorodosť je úzko spojená s pôdou sopečného pôvodu, ktorá sa vyznačuje rovnakými charakteristikami. Tieto aspekty ponúkajú priaznivé klimatické podmienky na rozvoj fauny a bohatej vegetácie. Optimálne agropedologické vlastnosti a prítomnosť priaznivých mikroklím, predovšetkým vďaka faktorom geomorfologického pôvodu (kopce a jazerá), vytvárajú na tomto území priaznivé podmienky na pestovanie olivovníka, ktorým extra panenský olivový olej Tuscia vďačí za svoje typické a jedinečné vlastnosti.

V miestnej gastronómii predstavuje olivový olej výberovú ingredienciu, ktorá je neodlučiteľne spojená s miestnou výrobou.

Podnebie je mierne, so zrážkami v priemere 900 mm ročne. Zrážky sú najčastejšie na jar a v jeseni, s výnimkou oblasti Colli Cimini, ktorá sa vyznačuje vysokými teplotami a výdatnejšími zrážkami.

4.7.

Orgán inšpekčný:

Názov

:

Camera di Commercio, Industria, Artigianato ed Agricoltura di Viterbo

Adresa

:

Via F.lli Rosselli, 4, I–01100 Viterbo.

4.8.

Označovanie etiketami: Extra panenský olivový olej sa na konzumáciu dodáva v sklenených alebo oceľových nádobách s objemom maximálne 5 litrov.

Okrem označení, ktoré sa uvádzajú v podmienkach záväzných pre predajné označenie, etiketa musí obsahovať chránené označenie pôvodu „Tuscia“ zreteľne napísané viditeľnými a nezmazateľnými písmenami.

Na etikete musí okrem toho figurovať grafický symbol súvisiaci so špecifickým symbolom rovnakého druhu, ktorý sa musí používať v kombinácii s označením. Grafický symbol bol vytvorený na základe obrázku etruskej antefixy z terakoty, objavenej počas vykopávok v oblasti Acquarossa (Viterbo).

Antefixa má výraznú tmavú farbu, ktorú zdôrazňuje tmavočervený nápis Tuscia. Tento symbol je súčasťou zadaných podmienok, kde je presne popísaný aj s príslušnými farbami.

4.9.

Národné požiadavky:


(1)  Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo, Oddelenie pre politiku kvality poľnohospodárskych výrobkov, B – 1049 Brusel.


Top