Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0638

    Návrh smernica európskeho Parlamentu a Rady, ktorou sa po 29. krát mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov týkajúcich sa obmedzenia marketingu a používania niektorých nebezpečných látok a prípravkov (látky klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo látky škodlivé pre reprodukciu – c/m/r)

    /* KOM/2004/0638 v konečnom znení - COD 2004/0225 */

    52004PC0638

    Návrh smernica európskeho Parlamentu a Rady, ktorou sa po 29. krát mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov týkajúcich sa obmedzenia marketingu a používania niektorých nebezpečných látok a prípravkov (látky klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo látky škodlivé pre reprodukciu – c/m/r) /* KOM/2004/0638 v konečnom znení - COD 2004/0225 */


    Brusel 07.10.2004

    KOM(2004) 638 final

    2004/0225 (COD)

    Návrh

    SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorou sa po 29. krát mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov týkajúcich sa obmedzenia marketingu a používania niektorých nebezpečných látok a prípravkov (látky klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo látky škodlivé pre reprodukciu – c/m/r)

    (predložený Komisiou)

    VYSVETĽUJÚCE MEMORANDUM

    1. ÚVOD A OBSAH

    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 94/60/ES upravujúca po štrnásty raz smernicu 76/769/EHS z 27. júla 1976 o aproximácií práva, nariadeniach a administratívnych predpisoch členských štátov týkajúcich sa obmedzenia marketingu a používania určitých nebezpečných látok a prípravkov[1] zaviedla zoznam látok klasifikovaných ako karcinogén kategórie 1 alebo 2, mutagén alebo látka toxická pre reprodukciu (c/m/r) v dodatku k prílohe I k smernici 76/769/EHS. V bodoch 29, 30 a 31 prílohy I smernice 76/769/EHS sa uvádza, že tieto látky sa nesmú používať v látkach alebo prípravkoch umiestnených na trh na predaj širokej verejnosti. Sú to látky, ktoré už boli v minulosti uvedené ako karcinogénne, mutagénne alebo toxické pre reprodukciu (c/m/r) v prílohe I smernice Rady 67/548/EHS z 27. júna 1967 o aproximácii práva, nariadeniach a administratívnych predpisoch týkajúcich sa klasifikácie, balenia a označovania nebezpečných látok[2]. Príloha I smernice 67/548/EHS sa pravidelne aktualizuje úpravami podľa technického pokroku.

    Smernica 94/60/ES tiež stanovuje, že Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade najneskôr šesť mesiacov po zverejnení úpravy podľa technického pokroku prílohy I smernice Rady 67/548/EHS návrh smernice, ktorá bude platiť pre látky novo klasifikované ako karcinogénne, mutagénne a toxické pre reprodukciu v kategóriách 1 a 2, aby sa aktualizoval dodatok prílohy I smernice 76/769/EHS.

    Smernica Komisie 2004/73/ES z 29. apríla 2004, ktorá upravuje podľa technického pokroku dvadsiaty deviaty raz smernicu Rady 67/548/EHS[3] a predovšetkým jej prílohu I, zaradila do prílohy I smernice 67/548/EHS 146 záznamov obsahujúcich látky novo klasifikované ako karcinogénne látky kategórie 1, 21 záznamov obsahujúcich látky novo klasifikované ako karcinogénne látky kategórie 2, 152 záznamov obsahujúcich látky novo klasifikované ako mutagénne látky kategórie2 a 24 záznamov obsahujúcich látky novo klasifikované ako látky toxické pre reprodukciu kategórie 2 v príloheI smernice 67/548/EHS. Navrhuje sa aktualizovať dodatok prílohy I smernice 76/769/EHS, aby sa tieto novo klasifikované látky riadili podľa smernice 67/548/EHS.

    Táto dvadsiata deviata úprava vloží 346 záznamov obsahujúcich látky novo klasifikované alebo preklasifikované podľa smernice Komisie 2004/73/ES do dodatku prílohy I smernice 76/769/EHS. Spomedzi týchto 346 záznamov však 304 obsahuje látky, na ktoré sa už vzťahuje obmedzenie predaja širokej verejnosti v dôsledku skoršej klasifikácie ako látka c/m/r kategórie 1 alebo 2. Preto sa iba 42 z týchto záznamov vzťahuje na látky, ktoré budú prvý raz podliehať obmedzeniu predaja širokej verejnosti uvedenému bodoch 29, 30 a 31 prílohy I smernice 76/769/EHS.

    Medzi 146 záznamami obsahujúcimi látky novo klasifikované ako karcinogénne kategórie 1 sa 145 vzťahuje na látky, ktoré už boli klasifikované ako karcinogénne látky kategórie 2. Preto treba zodpovedajúcim spôsobom upraviť zoznam týkajúci sa karcinogénov kategórie 2.

    Okrem toho treba upraviť množstvo záznamov dodatku prílohy I smernice 76/769/EHS, aby sa aktualizoval obsah stĺpca s názvom “Poznámky”. Táto aktualizácia sa týka štyroch záznamov týkajúcich sa látok klasifikovaných ako karcinogénne látky kategórie 1, 36 záznamov týkajúcich sa látok klasifikovaných ako karcinogénne látky kategórie 2, šiestich záznamov týkajúcich sa látok klasifikovaných ako mutagénne látky kategórie 2, dvoch záznamov týkajúcich sa látok klasifikovaných ako látky toxické pre reprodukciu kategórie 1 a troch záznamov týkajúcich sa látok klasifikovaných ako látky toxické pre reprodukciu kategórie 2.

    2. ZDÔVODNENIE NÁVRHU A HĽADISKÁ PODRIADENOSTI

    Aké sú ciele návrhu vo vzťahu k povinnostiam Spoločenstva?

    V rámci činnosti v oblasti verejného zdravia prijali Európsky parlament a Rada plán činnosti v boji proti rakovine (rozhodnutie č. 646/1996/ES[4] a rozhodnutie č. 1786/2002/ES[5]). V tejto súvislosti je Spoločenstvo povinné podporovať a zlepšovať zdravie, predchádzať chorobám a bojovať proti potenciálnym hrozbám pre zdravie s cieľom zníženia chorobnosti, ktorej sa dá predísť, predčasnej úmrtnosti a invalidite s poškodením pohyblivosti. V dôsledku skutočnosti, že použitie spotrebiteľmi látok klasifikovaných ako karcinogénne, mutagénne alebo toxické pre reprodukciu kategórie 1 alebo 2 nemožno kontrolovať, možno bezpečnosť zaistiť iba pomocou predpisov pre tieto látky, ktoré obmedzujú umiestnenie látok c/m/r a prípravkov obsahujúcich látky c/m/r na trhu.

    Po prijatí smernice 94/60/ES je Komisia vyzvaná, aby navrhla smernice obmedzujúce používanie látok, ktoré sú novo klasifikované ako c/m/r kategórií 1 alebo 2, širokou verejnosťou.

    Zámerom tohto návrhu je zachovať vnútorný trh. Ak členské štáty prijmú národné opatrenia obmedzujúce marketing a používanie nebezpečných látok a prípravkov, vrátane látok a prípravkov c/m/r, budú existovať prekážky obchodu z dôvodu rozdielov medzi legislatívami jednotlivých členských štátov. Tento návrh sa usiluje zlepšiť podmienky fungovania vnútorného trhu v prospech ochrany zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov.

    Vyplývajú tieto iniciatívy z výlučnej kompetencie Spoločenstva alebo zo zdieľanej kompetencie?

    Opatrenia na zachovanie vnútorného trhu s nebezpečnými látkami a prípravkami spadá do výlučnej kompetencie Spoločenstva. Túto kompetenciu stanovila smernica Rady 76/769/EHS.

    Aký je postup činnosti, ktorú môže vykonať Spoločenstvo?

    Jediným dostupným spôsobom činnosti je predložiť návrh úpravy smernice 76/769/EHS, dvadsiatej deviatej úpravy, stanovujúcej harmonizované pravidlá riadiace používanie látok klasifikovaných ako c/m/r kategórií 1 alebo 2 obmedzením umiestňovania látok c/m/r alebo prípravkov obsahujúcich takéto látky na trh na ich predaj širokej verejnosti.

    Sú potrebné jednotné pravidlá? Nie je dostatočné stanoviť ciele, ktoré majú realizovať členské štáty?

    Navrhovaná dvadsiata deviata úprava stanovuje jednotné pravidlá pre používanie látok novo klasifikovaných ako c/m/r kategórie 1 alebo 2 obmedzením umiestňovania na trh na predaj širokej verejnosti látok c/m/r alebo prípravkov obsahujúcich takéto c/m/r látky. Preto zaručuje vysokú úroveň ochrany zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov. Navrhovaná dvadsiata deviata úprava je jediným spôsobom na dosiahnutie týchto zámerov. Stanovenie cieľov by bolo nedostatočné.

    3. ZDÔVODNENIE NÁVRHU

    Navrhovaná dvadsiata deviata úprava by platila pre látky novo klasifikované alebo preklasifikované ako c/m/r kategórie 1 alebo 2 v dvadsiatej deviatej úprave smernice 67/548/EHS podľa technického pokroku ich zaradením do prílohy I smernice 76/769/EHS, aby sa obmedzilo ich používanie v látkach a prípravkoch umiestnených na trh na predaj širokej verejnosti..

    4. NÁKLADY A PRÍNOSY

    4.1. Náklady

    Čo sa týka látok novo klasifikovaných ako karcinogénne látky, mutagénne látky alebo látky toxické pre reprodukciu kategórie 1 alebo 2 v dvadsiatej deviatej úprave smernice 67/548/EHS podľa technického pokroku, odhadované náklady budú nízke v dôsledku obmedzeného používania týchto látok širokou verejnosťou. Podľa dostupných informácií sa veľký počet týchto látok novo klasifikovaných ako látky c/m/r požíva ako surovina, pomocná látky organickej syntézy alebo na špecifické odborné použitie.

    Okrem toho na väčšinu látok uvedených v navrhovanej dvadsiatej deviatej úprave sa už vzťahovalo obmedzenie ich predaja širokej verejnosti v dôsledku ich predchádzajúcej klasifikácie ako látky c/m/r kategórie 1 alebo 2 a vzťahuje sa na ne iba reklasifikácia, resp. boli pripísané nové poznámky. V praxi sa bude iba 42 z 346 záznamov obsahujúcich novo klasifikované látky týkať látok, na ktoré sa budú vzťahovať nové obmedzenia predaja širokej verejnosti.

    Návrh je nákladovo efektívny, pretože zabezpečí efektívnejšiu ochranu zdravia spotrebiteľa bez toho, aby mal akýkoľvek významný dopad v ekonomickom zmysle a v zmysle straty pracovných miest z dôvodu obmedzeného používania týchto nebezpečných látok širokou verejnosťou.

    4.2. Prínosy

    Čo sa týka 42 záznamov obsahujúcich látky novo klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo toxické pre reprodukciu, navrhované obmedzenie predaja širokej verejnosti zabezpečí, že látky klasifikované ako karcinogénne, mutagénne a toxické pre reprodukciu kategórií 1 a 2 sa nebudú používať v látkach a prípravkoch umiestnených na trh na predaj širokej verejnosti. Prínosom návrhu je zvýšená úroveň ochrany spotrebiteľov.

    5. PROPORCIONALITA

    Smernica 94/60/EHS stanovuje, že návrh smernice pre látky, ktoré boli novo klasifikované ako karcinogénne, mutagénne a toxické pre reprodukciu v kategóriách 1 a 2 zo strany Komisie zohľadní riziká a výhody novo klasifikovaných látok, ako aj legislatívne ustanovenia Spoločenstva pre analýzu rizika.

    Pri vypracovávaní tohto návrhu sa Komisia snažila nájsť všetky dostupné informácie týkajúce sa použitia takýchto látok, aby zistila správnu rovnováhu. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že na väčšinu týchto látok sa už vzťahovalo obmedzenie predaja širokej verejnosti v dôsledku predchádzajúcej klasifikácie látkok c/m/r kategórie 1 alebo 2 a vzťahovala sa na ne iba reklasifikácia, resp. boli pripísané nové poznámky. Predložený návrh preto nemá žiadny vplyv.

    Čo sa týka ostatných látok (nachádzajúcich sa v 42 z 346 záznamov), na ktoré sa doposiaľ nevzťahovalo obmedzenie používania v látkach a prípravkoch umiestnených na trh na predaj širokej verejnosti uvedené v bodoch 29, 30 a 31 prílohy I smernice 76/769/EHS, podľa dostupných informácií a výsledku konzultácií zainteresovaných strán, sa zdá, že veľký počet týchto látok sa používa ako surovina, pomocná látka organickej syntézy alebo na špecifické odborné použitie a nie ako látky a prípravky umiestnené na trh na predaj širokej verejnosti, takže v súčasnom návrhu nie je potrebné žiadne špecifické obmedzenie.

    Preto by dvadsiata deviata úprava poskytla výhody v zmysle ochrany ľudského zdravia a prostredia. Dosiahne sa to s nízkymi nákladmi.

    6. KONZULTÁCIE VYKONANÉ POČAS PRÍPRAVY NÁVRHU DVADSIATEJ DEVIATEJ ÚPRAVY

    Konzultovalo sa s mnohými organizáciami, okrem iného s CEFIC (European Chemical Industry Council – Európska rada pre chemický priemysel), CONCAWE (Conservation of Clean Air and Water in Europe – Zachovanie čistého ovzdušia a vôd v Európe), Eurometaux (European association of metals – Európske združenie pre kovy) a BLIC (European association of the rubber industry – Európske združenie gumárenského priemyslu), ako aj s Európskou organizáciou spotrebiteľov (European Consumer’s organisation - BEUC). S odborníkmi z členských štátov sa konzultovalo 15. júla 2004.

    7. SÚLAD SO ZMLUVOU O ZALOŽENÍ EURÓPSKEHO SPOLOČENSTVA

    Tento návrh je určený na zachovanie vnútorného trhu a súčasne zabezpečenie vysokej úrovne ochrany zdravia spotrebiteľov a životného prostredia, a preto je v súlade s článkom 95(3) Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva.

    8. EURÓPSKY PARLAMENT A HOSPODÁRSKY A SOCIÁLNY VÝBOR

    V súlade s článkom 95 Zmluvy je možné uplatniť postup spoločného rozhodnutia s Európskym parlamentom. Treba konzultovať s Hospo Návrh. 2004/0225 (COD)

    Návrh

    SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorou sa po 29. krát mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHSo aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov týkajúcich sa obmedzenia marketingu a používania niektorých nebezpečných látok a prípravkov (látky klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo látky škodlivé pre reprodukciu – c/m/r)

    (Text s platnosťou pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, najmä na jej článok 95,

    so zreteľom na návrh Komisie[6],

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[7],

    konajúc v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy[8],

    keďže:

    Opatrenia ustanovené touto smernicou patria do rámca akčného plánu prijatého rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady č. 1786/2002/ES z 23. septembra 2002, ktorým sa prijíma akčný program Spoločenstva v oblasti verejného zdravia (2003 – 2008)[9]. Podľa tohto rozhodnutia je Spoločenstvo povinné podporovať a skvalitňovať zdravotníctvo, predchádzať chorobám a čeliť potenciálnym hrozbám pre zdravie s cieľom znížiť neopodstatnenú chorobnosť, predčasnú úmrtnosť a invaliditu a pracovnú nespôsobilosť.

    Tie látky, ktoré sa uvádzajú v prílohe I k smernici Rady 67/548/EHS z 27. júna 1967 o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení týkajúcich sa klasifikácie, balenia a označovania nebezpečných látok[10], a ktoré sú klasifikované ako karcinogény 1. alebo 2. kategórie, môžu vyvolať rakovinu. Tie látky, ktoré sa uvádzajú v prílohe I k smernici Rady 67/548/EHS a ktoré sú klasifikované ako mutagénne látky 1. alebo 2. kategórie, môžu spôsobiť dedičné genetické poškodenie. Tie látky, ktoré sa uvádzajú v prílohe I k smernici Rady 67/548/EHS a ktoré sú klasifikované ako látky škodlivé pre reprodukciu 1. alebo 2. kategórie , môžu spôsobiť poruchy pri narodení alebo znížiť schopnosť oplodnenia.

    S cieľom skvalitniť ochranu zdravia ľudí a zvýšiť bezpečnosť spotrebiteľov je potrebné regulovať používanie látok, ktoré boli nedávno klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo látky škodlivé pre reprodukciu 1. alebo 2. kategórie , a uvádzanie látok a prípravkov, ktoré obsahujú takéto látky na trh, by malo podliehať obmedzeniam, čo sa týka voľného predaja verejnosti.

    Smernica Rady 76/769/EHS z 27. júla 1976 o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov týkajúcich sa obmedzenia marketingu a používania určitých nebezpečných látok a prípravkov[11] ustanovuje obmedzenia marketingu a používania určitých nebezpečných látok a prípravkov s cieľom, okrem iného, skvalitniť ochranu zdravia ľudí a zvýšiť bezpečnosť spotrebiteľov.

    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 94/60/ES z 20. decembra 1994, ktorou sa štrnástykrát mení a dopĺňa smernica 76/769/EHS[12], ustanovuje formou dodatku k prílohe I k smernici 76/769/EHS zoznam obsahujúci látky klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo toxické látky 1. alebo 2. kategórie z hľadiska rozmnožovania. Také látky a prípravky, ktoré ich obsahujú, by mali podliehať obmedzeniam, čo sa týka voľného predaja verejnosti.

    Smernica 94/60/ES ustanovuje, že Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade najneskôr do šiestich mesiacov po uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie prispôsobenie prílohy I k smernici Rady 67/548/EHS technickému pokroku, ktoré bude obsahovať látky klasifikované ako karcinogénne, mutagénne alebo látky škodlivé pre reprodukciu 1. alebo 2. kategórie , ako aj návrh smernice, ktorou sa budú regulovať tieto novo klasifikované látky tak, aby sa aktualizoval dodatok k prílohe I k smernici 76/769/EHS. Takýto návrh Komisie bude brať do úvahy riziká a výhody novo klasifikovaných látok, ako aj legislatívne ustanovenia Spoločenstva o analýze rizík.

    Smernica Komisie 2004/73/ES z 29. apríla 2004, ktorou sa po 29. krát prispôsobuje Smernica Rady 67/548/EHS[13] technickému pokroku, a najmä jej príloha I obsahuje 146 položiek obsahujúcich látky novo klasifikované ako karcinogény 1. kategórie, 21 položiek obsahujúcich látky novo klasifikované ako karcinogény 2. kategórie, 152 položiek obsahujúcich látky novo klasifikované ako mutagénne látky 2. kategórie a 24 položiek obsahujúcich látky novo klasifikované ako látky škodlivé pre reprodukciu kategórie.

    Smernica Komisie 2004/73/ES tiež mení a dopĺňa oznámenia týkajúce sa identifikácie, klasifikácie a označovania štyroch látok klasifikovaných ako karcinogény 1. kategórie, 36 položiek obsahujúcich látky klasifikované ako karcinogény 2. kategórie, šesť položiek obsahujúcich látky klasifikované ako mutagénne látky 2. kategórie, dve položky obsahujúce látky klasifikované ako látky škodlivé pre reprodukciu 1. kategórie z hľadiska rozmnožovania a tri položky obsahujúce látky klasifikované ako toxické látky 2. kategórie z hľadiska rozmnožovania. Zoznamy uvedené v dodatku k prílohe I k smernici 76/769/EHS by sa mali podľa toho zmeniť a doplniť.

    Do úvahy sa brali riziká a výhody látok novo klasifikovaných smernicou 2004/73/ES ako karcinogénne, mutagénne a látky škodlivé pre reprodukciu 1. alebo 2. kategórie, a to najmä tie riziká a výhody, ktoré sa týkajú látok, ktoré ešte nepodliehali obmedzeniam týkajúcim sa používania v látkach a prípravkoch uvádzaných na trh z aspektu ich predaja verejnosti (z dôvodu predchádzajúcej klasifikácie). Táto analýza viedla k záveru, že tieto novo klasifikované látky by sa mali začleniť do dodatku k prílohe I k smernici 76/769/EHS.

    Táto smernica by sa mala uplatňovať bez toho, aby boli dotknuté právne predpisy Spoločenstva, ktorými sa ustanovujú minimálne požiadavky na ochranu pracovníkov v smernici Rady 89/391/EHS z 12. júna 1989 o zavádzaní opatrení na stimulovanie zdokonalení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov pri práci[14] a v príslušných smerniciach, najmä v smernici Rady 90/394/EHS z 28. júna 1990 o ochrane pracovníkov pred rizikami z vystavenia účinkom karcinogénov pri práci[15],

    PRIJALI TÚTO SMERNICU:

    Článok 1

    Dodatok k prílohe I k smernici 76/769/EHS sa týmto mení a dopĺňa v súlade s ustanoveniami prílohy k tejto smernici.

    Článok 2

    1. Členské štáty prijmú a uverejnia najneskôr do [[16]] zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia, ktoré sú potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Členské štáty bezodkladne oznámia Komisii znenie týchto ustanovení a tabuľku zhody prijatých ustanovení a tejto smernice.

    Členské štáty budú uplatňovať uvedené ustanovenia od [[17]].

    Členské štáty uvedú priamo v prijatých ustanoveniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

    2. Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

    Článok 3

    Táto smernica nadobúda účinnosť v […] deň po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Článok 4

    Táto smernica je adresovaná členským štátom.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament Za Radu

    predseda predseda

    […] […] PRÍLOHA

    1. Nadpis „Poznámky“ v predhovore sa mení a dopĺňa takto:

    a) Vkladajú sa tieto poznámky:

    „Poznámka A:

    Názov látky sa musí nachádzať na obale vo forme jedného z označení uvedených v prílohe I k smernici 67/548/EHS (pozri článok 23 ods. 2 písm. a)).

    V prílohe I k smernici 67/548/EHS sa použitie niekedy vyznačuje formou všeobecného opisu, ako napr. „…zlúčeniny“ alebo „…soli“. V takomto prípade sa od výrobcu alebo akejkoľvek inej osoby, ktorá obchoduje s takouto látkou, vyžaduje, aby uviedli na obale správny názov, pričom náležitý opis sa preberá z kapitoly „ Názvoslovie“ z predhovoru.

    Smernica 67/548/EHS tiež vyžaduje, aby sa pre každú látku používali tie výstražné symboly, označenia nebezpečenstva, R-vety a S-vety, ktoré sú uvedené v prílohe I (článok 23 ods. 2 písm. c), d) a e)).

    Pre látky patriace do konkrétnej skupiny látok uvedených v prílohe I k smernici 67/548/EHS je potrebné používať tie výstražné symboly, označenia nebezpečenstva, R-vety a S-vety, ktoré sú uvedené v príslušnej položke prílohy I.

    Pre látky patriace do viacerých skupín látok uvedených v prílohe I k smernici 67/548/EHS je potrebné uvádzať tie výstražné symboly, označenia nebezpečenstva, R-vety a S-vety, ktoré sa nachádzajú v každej z príslušných položiek uvedených v prílohe I. V prípadoch, keď sú priradené dve rozdielne klasifikácie v dvoch položkách pre rovnaké nebezpečenstvo, používa sa tá klasifikácia, ktorá odráža väčšie nebezpečenstvo.“

    „Poznámka D:

    Niektoré látky, ktoré môžu podliehať spontánnej polymerizácii alebo rozkladu, sa obvykle dodávajú na trh v stabilizovanej forme. Takéto látky uvádza príloha I k smernici 67/548/EHS v takejto stabilizovanej forme.

    Niekedy sa však uvedené látky dodávajú na trh v nestabilizovanej forme. V takom prípade výrobca alebo akákoľvek osoba, ktorá dodáva takúto látku na trh, musí uviesť na obale názov látky doplnený výrazom „nestabilizovaný“.“

    „Poznámka E:

    Poznámka E sa týka látok so špecifickým účinkom na ľudské zdravie (pozri kapitolu 4 prílohy VI k smernici 67/548/EHS), ktoré sú klasifikované ako karcinogénne, mutagénne a/alebo toxické látky 1. alebo 2. kategórie z hľadiska rozmnožovania, ak sú klasifikované ako veľmi jedovaté (T+), jedovaté (T) alebo škodlivé (Xn). Pre tieto látky musí R-vetám R20, R21, R22, R23, R24, R25, R26, R27, R28, R39, R68 (škodlivý), R48 a R65 a všetkým kombináciám týchto R-viet predchádzať slovo „tiež“.“

    „Poznámka H:

    Klasifikácia a označenie na obale pre túto látku sa vzťahuje na nebezpečnú(-é) vlastnosť(-ti) uvedenú(-é) v R-vete(-ách) v kombinácii s označenou(-ými) kategóriou(-iami) nebezpečenstva. Požiadavky článku 6 smernice 67/548/EHS na výrobcov, distribútorov a dovozcov tejto látky sa vzťahujú na všetky ďalšie aspekty klasifikácie a označovania. Konečné označenie musí vyhovovať požiadavkám ustanoveným v časti 7 prílohy VI k smernici 67/548/EHS.

    Táto poznámka sa vzťahuje na určité látky vyrobené z uhlia a ropy a na určité položky skupín látok uvedených v prílohe I k smernici 67/548/EHS.“

    „Poznámka S:

    Pre túto látku sa nemusí vyžadovať označenie podľa článku 23 smernice 67/548/EHS (pozri oddiel 8 prílohy VI).“

    b) Poznámka K sa nahrádza týmto znením:

    „Poznámka K:

    Klasifikáciu ako karcinogén alebo mutagén nie je potrebné uplatniť, ak môže byť preukázané, že látka obsahuje menej ako 0,1% hmotnostných buta-1,3-diénu (číslo EINECS 203-450-8). Ak látka nie je klasifikovaná ako karcinogén alebo mutagén, potom je potrebné uviesť aspoň S-vety: (2-)9-16. Táto poznámka platí pre určité komplexné ropné deriváty uvedené v Prílohe I k smernici 67/548/EHS.

    .“

    2. Zoznam pod nadpisom „Bod 29 – Karcinogény: 1. kategória“ sa mení a dopĺňa takto:

    a) Vkladajú sa tieto položky:

    +++++ TABLE +++++

    b) Položky s indexovými číslami 024-001-00-0, 601-020-00-8, 612-022-00-3 a 612-042-00-2 sa nahrádzajú takto:

    +++++ TABLE +++++

    3. Zoznam pod nadpisom „Bod 29 - Karcinogény: 2. kategória“ sa mení a dopĺňa takto:

    a) Vkladajú sa tieto položky:

    +++++ TABLE +++++

    b) Položky s indexovým číslom 007-008-00-3, 007-013-00-0, 016-023-00-4, 024-002-00-6, 024-003-00-1, 024-004-00-7, 024-004-01-4, 027-004-00-5, 027-005-00-0, 048-002-00-0, 048-006-00-2, 048-008-00-3, 048-009-00-9, 602-010-00-6, 602-073-00-X, 603-063-00-8, 605-020-00-9, 608-003-00-4, 609-007-00-9, 609-049-00-8, 611-001-00-6, 611-063-00-4, 612-035-00-4, 612-051-00-1, 612-077-00-3, 613-033-00-6, 648-043-00-X, 648-080-00-1, 648-100-00-9, 648-102-00-X, 648-138-00-6, 649-001-00-3, 649-002-00-9, 649-003-00-4, 649-004-00-X, 649-005-00-5 a 649-006-00-0 sa nahrádzajú takto:

    +++++ TABLE +++++

    c) Do položky s indexovým číslom 611-063-00-4 sa do stĺpca označeného „Číslo CAS“ vkladá číslo „164058-22-4“.

    d) Položky s indexovými číslami 649-062-00-6, 649-063-00-1, 649-064-00-7, 649-065-00-2, 649-066-00-8, 649-067-00-3, 649-068-00-9, 649-069-00-4, 649-070-00-X, 649-071-00-5, 649-072-00-0, 649-073-00-6, 649-074-00-1, 649-075-00-7, 649-076-00-2, 649-077-00-8, 649-078-00-3, 649-079-00-9, 649-080-00-4, 649-081-00-X, 649-082-00-5, 649-083-00-0, 649-084-00-6, 649-085-00-1, 649-086-00-7, 649-087-00-2, 649-089-00-3, 649-090-00-9, 649-091-00-4, 649-092-00-X, 649-093-00-5, 649-094-00-0, 649-095-00-6, 649-096-00-1, 649-097-00-7, 649-098-00-2, 649-099-00-8, 649-100-00-1, 649-101-00-7, 649-102-00-2, 649-103-00-8, 649-104-00-3, 649-105-00-9, 649-106-00-4, 649-107-00-X, 649-108-00-5, 649-109-00-0, 649-110-00-6, 649-111-00-1, 649-112-00-7, 649-113-00-2, 649-114-00-8, 649-115-00-3, 649-116-00-9, 649-117-00-4, 649-120-00-0, 649-121-00-6, 649-122-00-1, 649-123-00-7, 649-124-00-2, 649-125-00-8, 649-126-00-3, 649-127-00-9, 649-128-00-4, 649-129-00-X, 649-130-00-5, 649-131-00-0, 649-132-00-6, 649-133-00-1, 649-134-00-7, 649-135-00-2, 649-136-00-8, 649-137-00-3, 649-138-00-9, 649-139-00-4, 649-140-00-X, 649-141-00-5, 649-142-00-0, 649-143-00-6, 649-144-00-1, 649-145-00-7, 649-146-00-2, 649-147-00-8, 649-148-00-3, 649-149-00-9, 649-150-00-4, 649-151-0-X, 649-152-00-5, 649-153-00-0, 649-154-00-6, 649-155-00-1, 649-156-00-7, 649-157-00-2, 649-158-00-8, 649-159-00-3, 649-160-00-9, 649-161-00-4, 649-162-00-X, 649-163-00-5, 649-164-00-0, 649-165-00-6, 649-166-00-1, 649-167-00-7, 649-168-00-2, 649-169-00-8, 649-170-00-3, 649-171-00-9, 649-172-00-4, 649-173-00-X, 649-174-00-5, 649-177-00-1, 649-178-00-7, 649-179-00-2, 649-180-00-8, 649-181-00-3, 649-182-00-9, 649-183-00-4, 649-184-00-X, 649-185-00-5, 649-186-00-0, 649-187-00-6, 649-188-00-1, 649-189-00-7, 649-190-00-2, 649-191-00-8, 649-193-00-9, 649-194-00-4, 649-195-00-X, 649-196-00-5, 649-197-00-0, 649-198-00-6, 649-199-00-1, 649-199 -00-5, 649-200-00-5, 649-201-00-0, 649-202-00-6, 649-203-00-1, 649-204-00-7, 649-205-00-2, 649-206-00-8, 649-207-00-3, 649-208-00-9, 649-209-00-4 and 649-210-00-X sa vypúšťajú. 4. Zoznam pod nadpisom „Bod 30 - Mutagény 2. kategória“ sa mení a dopĺňa takto:

    a) Vkladajú sa tieto položky:

    +++++ TABLE +++++

    b) Položky s indexovými číslami 024-002-00-6, 024-003-00-1, 024-004-00-7, 024-004-01-4, 048-006-00-2 a 048-008-00-3 sa nahrádzajú takto:

    +++++ TABLE +++++

    5. V zozname pod nadpisom „Bod 31 – Látky poškodzujúce reprodukciu : 1. kategória“ sa položky s indexovými číslami 082-001-00-6 a 082-002-00-1 nahrádzajú takto:

    +++++ TABLE +++++

    6. Zoznam pod nadpisom „Bod 31 – Látky poškodzujúce reprodukciu: 2. kategória“ sa mení a dopĺňa takto:

    a) Vkladajú sa tieto položky:

    +++++ TABLE +++++

    b) Položky s indexovými číslami 048-006-00-2, 048-008-00-3 a 603-063-00-8 sa nahrádzajú takto:

    +++++ TABLE +++++

    [1] Ú. v. ES L 365, 31.12.1994, s. 1.

    [2] Ú. v. ES L 196, 16.8.1967, s. 1. smernica naposledy upravená smernicou Komisie 2004/73/ES(Ú. v. EÚ L 152, 30.4.2004, s. 1).

    [3] Ú. v. EÚ L 152, 30.04.2004, s. 1.

    [4] Rozhodnutie č. 646/96/ES Európskeho parlamentu a Rady z 29. marca 1996 zavádzajúce plán činnosti boja proti rakovine v rámci činnosti v oblasti verejného zdravia (1996 až 2000) (Ú. v. L 95, 16.4.1996, s. 9) v zmysle úpravy rozhodnutím č. 521/2001/ES (Ú. v. ES L 79, 17.3.2001, s. 1), ktoré predĺžilo plán činnosti do konca roku 2002.

    [5] Rozhodnutie č. 1786/2002/ES Európskeho parlamentu a Rady z 23. septembra 2002 zavádzajúce program činnosti Spoločenstva v oblasti verejného zdravia (2003 – 2008) (Ú. v. ES L 271, 9.10.2002, s. 1).

    [6] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

    [7] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

    [8] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

    [9] Ú. v. ES L 271, 9.10.2002, s. 1. Rozhodnutie v znení rozhodnutia č. 786/2004/ES (Ú. v. EÚ L 138, 30.4.2004, s. 7).

    [10] Ú. v. ES L 196, 16.8.1967, s. 1. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Komisie 2004/73/ES(Ú. v. EÚ L 152, 30.4.2004, s. 1).

    [11] Ú. v. ES L 262, 27.9.1976, s. 201.

    [12] Ú. v. ES L 365, 31.12.1994, s. 1.

    [13] Ú. v. EÚ L 152, 30.4.2004, s. 1.

    [14] Ú. v. ES L 183, 29.6.1989, s. 1.

    [15] Ú. v. ES L 196, 26.7.1990, s. 1. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Rady 1999/38/ES (Ú. v. ES L 138, 1.6.1999, s. 66).

    [16] [12 mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice]

    [17] [18 mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice]

    Top