EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0067

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2023/67 z 20. októbra 2022, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1060 stanovením štandardizovaných metodík a modalít výberu vzoriek na pokrytie jedného alebo viacerých programových období

C/2022/7357

Ú. v. EÚ L 7, 10.1.2023, p. 1–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/67/oj

10.1.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 7/1


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/67

z 20. októbra 2022,

ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1060 stanovením štandardizovaných metodík a modalít výberu vzoriek na pokrytie jedného alebo viacerých programových období

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1060 z 24. júna 2021, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde, Fonde na spravodlivú transformáciu a Európskom námornom, rybolovnom a akvakultúrnom fonde a rozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl, migráciu a integráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a vízovú politiku (1), a najmä na jeho článok 79 ods. 4,

keďže:

(1)

Útvary Komisie pomáhali členským štátom prostredníctvom Usmernenia pre orgány auditu k metódam výberu vzorky (2) pri vytváraní spoľahlivých metodík výberu vzoriek na účely vykonávania auditov operácií s cieľom podporiť ich výročné audítorské stanoviská k vykonávaniu regulačného rámca na programové obdobia 2007 – 2013 a 2014 – 2020. Na základe skúseností a poznatkov získaných v tejto súvislosti sa v článku 79 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2021/1060 plánuje v programovom období 2021 – 2027 ako novinka používanie štandardizovaných metodík výberu vzoriek zakotvených v delegovanom akte.

(2)

Týmto delegovaným nariadením, ktorým sa stanovujú štandardizované metodiky výberu vzoriek, sa dopĺňa článok 79 nariadenia (EÚ) 2021/1060, a preto by sa malo uplatňovať na audity operácií podporovaných zo všetkých fondov, na ktoré sa vzťahuje nariadenie (EÚ) 2021/1060, v programovom období 2021 – 2027.

(3)

Vzhľadom na to, že jedna štatistická vzorka sa môže vzťahovať na jeden alebo viacero programov, ktoré dostávajú podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ďalej len „EFRR“), Európskeho sociálneho fondu plus (ďalej len „ESF+“), Kohézneho fondu a Fondu na spravodlivú transformáciu (ďalej len „FST“), v tomto delegovanom nariadení by sa mali stanoviť modality na pokrytie skupiny programov použitím spoločnej vzorky za tieto fondy. Okrem toho sa v prípade týchto fondov môže spoločná vzorka vzťahovať na jedno alebo viac programových období.

(4)

V súlade s článkom 98 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2021/1060 sa balík uisťujúcich dokumentov netýka celkovej sumy oprávnených výdavkov, ktoré prijímatelia vynaložili a zaplatili pri vykonávaní operácií, ani zodpovedajúceho verejného príspevku, ktorý sa poskytol alebo sa má poskytnúť, súvisiacich so špecifickými cieľmi, v prípade ktorých nie sú splnené základné podmienky, s výnimkou operácií, ktoré prispievajú k splneniu základných podmienok. Preto je vhodné takéto výdavky vylúčiť zo základného súboru, z ktorého sa vyberá vzorka, až do účtovného roka, v ktorom sa zahrnú do žiadostí o platbu na refundáciu.

(5)

Jednotky vzorky so zápornými alebo nulovými hodnotami by mali byť súčasťou samostatného záporného základného súboru, pre ktorý by sa nemala vypočítavať miera chybovosti. Orgány auditu by mali mať možnosť zahrnúť audit záporných jednotiek do auditu účtov alebo vykonať samostatné postupy výberu vzorky za záporný základný súbor. Preto by sa malo objasniť, že súčasťou auditovaného základného súboru, za ktorý sa vypočítava celková miera chybovosti, by mali byť len jednotky vzorky s kladnými hodnotami.

(6)

V súlade s článkom 36 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2021/1060 sa príspevok Únie na technickú pomoc môže refundovať formou paušálneho financovania. Mali by sa stanoviť modality zaobchádzania s takýmito výdavkami v metodikách výberu vzorky.

(7)

V článku 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060 sa stanovujú dojednania týkajúce sa jedného auditu, ktoré môžu ovplyvniť postupy výberu vzorky. Mali by sa objasniť možnosti, ktoré majú orgány auditu k dispozícii na uplatňovanie týchto dojednaní týkajúcich sa jedného auditu, pokiaľ ide o operácie, ktoré nemôžu byť auditované v súlade s odsekom 3 uvedeného článku. Najmä rozhodnutie, či sa použije vylúčenie alebo nahradenie jednotiek vzorky, by mali orgány auditu prijať na základe svojho odborného úsudku. Rovnaký prístup možno použiť aj vtedy, ak nie sú dispozícii doklady k operáciám vo vzorke.

(8)

V súlade s usmerneniami a zaužívanou praxou v programových obdobiach 2007 – 2013 a 2014 – 2020 boli orgánom auditu ponúknuté a nimi uplatňované rôzne metodické možnosti využívajúce výber na základe rovnakej pravdepodobnosti a výber na základe pravdepodobnosti úmernej veľkosti. Na základe týchto skúseností by sa mali stanoviť pravidlá výberu vzoriek, aby sa zabezpečila kontinuita známych metodických možností. Orgány auditu by mali mať možnosť použiť na výber hlavnej vzorky ktorúkoľvek z koncepcií výberu vzoriek vrátane možností stratifikácie navrhnutých podľa tohto delegovaného nariadenia.

(9)

Štandardizované metodiky výberu vzoriek by mali zahŕňať výber vzoriek za viacero období, aby sa uľahčila organizácia audítorskej práce za daný účtovný rok. Orgánom auditu by sa mali ponúknuť dva rôzne prístupy k prepočítaniu veľkosti vzorky po prvom období výberu vzorky, ktoré by odzrkadľovali zavedenú prax a umožnili flexibilne využiť najvýhodnejšiu štatistickú možnosť.

(10)

S cieľom zjednodušiť postupy výberu vzorky, ako aj znížiť administratívne zaťaženie prijímateľov a administratívne náklady by orgány auditu pri používaní štandardizovaných metodík výberu vzorky mali mať možnosť obmedziť veľkosť štatistickej vzorky na 50 jednotiek vzorky. Takáto možnosť by mala byť k dispozícii pre všetky programy posúdené ako spadajúce do kategórií 1 a 2 v súlade s klasifikáciou systémov riadenia a kontroly, pokiaľ ide o ich účinné fungovanie, stanovenou v prílohe XI k nariadeniu (EÚ) 2021/1060, v prípade ktorých sa v rámci posilnených primeraných opatrení podľa článku 83 uvedeného nariadenia neuplatňuje veľkosť vzorky 30 jednotiek.

(11)

Ak sa nepoužijú obmedzené veľkosti vzoriek alebo ak sa uplatňujú v rámci postupov výberu vzoriek za viacero období a orgány auditu by chceli zachovať obmedzenú veľkosť vzorky napriek podhodnoteným odhadom veľkosti základného súboru alebo výdavkov, mali by sa poskytnúť informácie o tom, ako určiť technické parametre výberu vzoriek. Najmä v súlade so zavedenou praxou a regulačným rámcom v programových obdobiach 2007 – 2013 a 2014 – 2020 sa očakáva, že v prípade systémov posúdených ako systémy s vysokou spoľahlivosťou by stupeň spoľahlivosti nemal byť nižší ako 60 %, zatiaľ čo v prípade systémov hodnotených ako systémy s nízkou spoľahlivosťou by stupeň spoľahlivosti nemal byť nižší ako 90 %. Na základe skúseností s jednostranným testovaním v programovom období 2014 – 2020 by orgány auditu mali mať možnosť použiť vo svojich postupoch výberu vzorky dvojstranné alebo jednostranné testovanie. Keďže očakávaná štandardná odchýlka a očakávaná chyba odzrkadľujú očakávané hodnoty auditovaného základného súboru, je vhodné objasniť, že takéto parametre možno stanoviť pomocou pilotnej vzorky, historických údajov odvodených z predchádzajúcich postupov výberu vzorky a odborného úsudku.

(12)

V súlade s článkom 79 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/1060 je možné pre základné súbory do 300 jednotiek vzorky použiť neštatistické metódy výberu vzorky. V tomto delegovanom nariadení by sa mali stanoviť aj štandardizované neštatistické metodiky výberu vzorky. V tejto súvislosti je takisto vhodné objasniť, že jednotky vzorky z vyčerpávajúcich vrstiev možno zahrnúť do minimálneho pokrytia 10 % jednotiek vzorky v základnom súbore, z ktorého sa vyberá vzorka.

(13)

V zásade by sa mali auditovať všetky výdavky vo vybranej vzorke operácií. Aby však bolo možné počas auditov operácií vykonávať účinné audítorské postupy, orgány auditu by mali mať možnosť vykonávať audit jednotiek vybranej vzorky pomocou metodiky výberu podvzorky, a to za predpokladu, že to umožní zodpovedajúcu extrapoláciu chýb.

(14)

Toto delegované nariadenie by sa nemalo uplatňovať na osobitné pravidlá týkajúce sa spoločných vzoriek operácií pre programy Interreg, ktoré má Komisia vybrať podľa článku 49 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1059 (3). Štatistické a neštatistické štandardizované metodiky by sa však mohli použiť, keď orgány auditu vykonávajú výber vzorky v súlade s článkom 49 ods. 10 uvedeného nariadenia a článkom 79 nariadenia (EÚ) 2021/1060.

(15)

Štandardizovanými metodikami výberu vzoriek stanovenými v tomto delegovanom nariadení sa dopĺňa nariadenie (EÚ) 2021/1060 a neobmedzuje sa nimi uplatňovanie iných metodík výberu vzoriek orgánmi auditu podľa článku 79 nariadenia (EÚ) 2021/1060,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

1.   Toto delegované nariadenie obsahuje ustanovenia, ktorými sa dopĺňa článok 79 nariadenia (EÚ) 2021/1060 tým, že sa na účely auditov operácií stanovujú štandardizované metodiky a modality výberu vzoriek na pokrytie jedného alebo viacerých programových období.

2.   Stanovujú sa v ňom štatistické a neštatistické štandardizované metodiky výberu vzoriek, ktoré majú orgány auditu používať na audit operácií EFRR, ESF+, Kohézneho fondu, FST, Európskeho námorného, rybolovného a akvakultúrneho fondu (ENRAF), Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF), Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF) a Nástroja finančnej podpory na riadenie hraníc a vízovú politiku (BMVI).

3.   Toto delegované nariadenie sa neuplatňuje na:

a)

zložku „Zamestnanosť a sociálna inovácia“ fondu ESF+;

b)

zložky priameho alebo nepriameho riadenia fondov ENRAF, AMIF, ISF a BMVI;

c)

programy Interreg, na ktoré sa vzťahujú spoločné vzorky podľa článku 49 nariadenia (EÚ) 2021/1059.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto delegovaného nariadenia sa uplatňuje vymedzenie pojmov v článku 2 nariadenia (EÚ) 2021/1060 a toto vymedzenie pojmov:

1.

„metóda výberu vzorky“ je technický nástroj na výber vzorky a extrapoláciu výsledkov v rámci metodiky výberu vzorky, ktorá môže byť buď štatistická, alebo neštatistická;

2.

„štatistická metóda výberu vzorky“ je metóda výberu vzorky, ktorá zabezpečuje náhodný výber jednotiek vzorky a použitie teórie pravdepodobnosti na vyhodnotenie rizika a presnosti výberu vzorky;

3.

„neštatistická metóda výberu vzorky“ je metóda výberu vzorky, ktorá nezahŕňa hodnotenie rizika spojeného s výberom vzorky ani hodnotenie presnosti výberu vzorky a je založená na náhodnom výbere;

4.

„metodika výberu vzorky“ je metodika opisujúca hlavné prvky a kroky postupu výberu vzorky, ktorá zahŕňa fázu výberu vzorky vrátane podvzorky a proces extrapolácie výsledkov;

5.

„štandardný prístup k výberu vzorky podľa hodnoty peňažnej jednotky“ alebo „štandardný prístup MUS“ (Monetary Unit Sampling) je štandardizovaná štatistická metóda výberu vzorky založená na výbere vzorky s „pravdepodobnosťou úmernou veľkosti“, ktorá je zlučiteľná s rôznymi koncepciami výberu vzorky vrátane stratifikácie a výberu vzoriek za viacero období;

6.

„jednoduchý náhodný výber vzorky“ alebo „SRS“ (Simple Random Sampling) je štandardizovaná štatistická metóda výberu vzorky založená na rovnakej pravdepodobnosti, ktorá je zlučiteľná s rôznymi koncepciami výberu vzorky vrátane stratifikácie a „výberu vzorky za viacero období“;

7.

„náhodný výber“ je pravdepodobnostný výber, ktorý je založený buď na pravdepodobnosti úmernej veľkosti, alebo na rovnakej pravdepodobnosti, a ktorý je zabezpečený použitím špecializovaného alebo nešpecializovaného softvéru na generovanie náhodných čísel vrátane MS Excel;

8.

„rovnaká pravdepodobnosť“ je jedna z metód náhodného výberu, pri ktorej sa používajú náhodné čísla na náhodný výber jednotiek tvoriacich vzorku s rovnakými pravdepodobnosťami;

9.

„pravdepodobnosť úmerná veľkosti“ alebo „PPS“ (Probability Proportional to Size) je jedna z metód náhodného výberu, ktorá používa ako pomocnú premennú na výber vzorky peňažnú jednotku, pričom výber jednotiek tvoriacich vzorku je založený na pravdepodobnosti úmernej peňažnej hodnote jednotky vzorky (jednotky s vyššou hodnotou majú vyššiu pravdepodobnosť výberu) a výber je zvyčajne založený na systematickom výbere s náhodným východiskovým bodom a na uplatnení systematického pravidla na výber ďalších jednotiek;

10.

„náhodná vrstva“, označovaná aj ako vrstva s výberom vzorky, je časť základného súboru jednotiek s kladnou hodnotou týkajúcich sa účtovného roka alebo obdobia výberu vzoriek, v prípade ktorej sa používa náhodný výber;

11.

„vyčerpávajúca vrstva“ je časť základného súboru jednotiek s kladnou hodnotou týkajúcich sa účtovného roka alebo obdobia výberu vzoriek, v prípade ktorej sú auditované všetky jednotky. Zvyčajne sa skladá z jednotiek s vysokou hodnotou, môže zahŕňať aj ďalšie jednotky na základe odborného úsudku orgánu auditu a audit vyčerpávajúcej vrstvy sa môže kombinovať s výberom podvzoriek;

12.

„výber podvzorky“ je dvojstupňový alebo viacstupňový výber vzorky, pri ktorom sa chyba jednotky vzorky stanovuje na základe extrapolácie z podvzorky faktúr alebo iných jednotiek podvzorky;

13.

„jednotka podvzorky“ je jednotka, ktorou môže byť faktúra alebo iná jednotka, na ktorú je jednotka vzorky rozdelená na účely výberu podvzoriek a ktorá je auditovaná vyčerpávajúcim spôsobom, pokiaľ sa v prípade jednotky podvzorky nepoužíva iná úroveň výberu podvzorky;

14.

„výber vzorky za viacero období“ je postup výberu vzorky, pri ktorom je auditovaný základný súbor za účtovný rok rozdelený na dve alebo viac období výberu vzorky, ktoré môžu mať rovnakú alebo rôznu dĺžku;

15.

„záporný základný súbor“ je základný súbor, z ktorého sa vyberá vzorka, zložený z jednotiek so zápornými hodnotami alebo nulovými hodnotami, pri ktorých sú výdavky nižšie ako 0 alebo sa rovnajú 0;

16.

„kladný základný súbor“ alebo „auditovaný základný súbor“ je základný súbor, z ktorého sa vyberá vzorka, zložený z jednotiek s kladnými hodnotami, pri ktorých sú výdavky vyššie ako 0;

17.

„dvojstranné testovanie“ je prístup k štatistickému výberu vzorky, ktorý umožňuje výpočet hornej aj dolnej hranice chybovosti;

18.

„jednostranné testovanie“ je prístup k štatistickému výberu vzorky, ktorý umožňuje výpočet iba jednej hranice chybovosti, typicky hornej hranice chybovosti;

19.

„extrapolovaná chyba“ („EE“) (extrapolated error) alebo „projektovaná chyba“ je výsledok extrapolácie náhodných chýb zistených vo vzorke na celkový základný súbor, pričom postup extrapolácie/projekcie závisí od použitej metódy výberu vzorky;

20.

„horná hranica chybovosti“ je súčet „presnosti výberu vzorky“ a „extrapolovanej chyby“ a prípadne vymedzených systémových chýb a neopravených neobvyklých chýb;

21.

„dolná hranica chybovosti“ je hranica chybovosti vypočítaná odpočítaním „presnosti výberu vzorky“ od „extrapolovanej chyby“ upravená prípadne pripočítaním vymedzených systémových chýb a neopravených neobvyklých chýb;

22.

„presnosť výberu vzorky“ je parameter výberu vzorky, ktorým sa meria neistota pri extrapolácii výsledkov výberu vzorky na základný súbor a ktorý zodpovedá maximálnej očakávanej odchýlke medzi extrapolovanou chybou a skutočnou chybovosťou základného súboru, ktorá sa dosiahne s pravdepodobnosťou rovnou stupňu spoľahlivosti;

23.

„stupeň spoľahlivosti“ je pravdepodobnosť, že interval spoľahlivosti zahŕňa skutočnú hodnotu odhadovaného parametra; používa sa na účely vymedzenia veľkosti vzorky a na výpočet presnosti výberu vzorky;

24.

„interval spoľahlivosti“ je interval, v ktorom sa s určitou pravdepodobnosťou (nazývanou „stupeň spoľahlivosti“) nachádza skutočná hodnota chybovosti základného súboru; pri dvojstrannom testovaní sa vymedzuje medzi dolnou hranicou chybovosti a hornou hranicou chybovosti a pri jednostrannom testovaní sa vymedzuje smerom nahor alebo nadol až do určitej hranice chybovosti, pričom ide zvyčajne o hornú hranicu chybovosti.

Článok 3

Auditovaný základný súbor

1.   Orgán auditu zostaví auditovaný základný súbor na základe výdavkov zahrnutých v žiadostiach o platbu predložených Komisii za daný účtovný rok. Tento základný súbor musí zahŕňať výdavky programu alebo skupiny programov v súlade s modalitami stanovenými v tomto článku a v článku 4.

2.   Štatistická vzorka môže pokrývať jeden alebo viacero programov, ktoré získavajú podporu z EFRR, ESF+, Kohézneho fondu a FST v jednom alebo viacerých programových obdobiach.

3.   Z auditovaného základného súboru sa vylúčia výdavky súvisiace so špecifickými cieľmi, v prípade ktorých nie sú splnené základné podmienky uvedené v článku 15 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2021/1060.

4.   Do auditovaného základného súboru musia byť zaradené len jednotky vzorky s kladnými hodnotami.

5.   Na výpočet celkovej miery chybovosti sa použije auditovaný základný súbor zostavený v súlade s odsekmi 1 až 4.

6.   Ak je to relevantné, orgán auditu zostaví na účely výberu vzorky aj upravený auditovaný základný súbor, a to:

a)

vylúčením paušálneho financovania technickej pomoci v súlade s článkom 36 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2021/1060;

b)

odstránením jednotiek vzorky, ktoré v súlade s článkom 80 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/1060 v rámci dojednaní týkajúcich sa jedného auditu nemožno auditovať, a to v prípade, že orgán auditu prijme prístup založený na vylúčení takýchto jednotiek vzorky.

Na výber vzorky sa použijú všetky výdavky upraveného auditovaného základného súboru zostaveného v súlade s písmenami a) a b) s výnimkou prípadov, keď k operáciám vybraným do vzorky nie sú k dispozícii podporné dokumenty.

Vo výnimočných prípadoch, keď nie sú k dispozícii podporné dokumenty za niektoré jednotky vzorky, orgán auditu môže rozhodnúť buď o nahradení jednotiek vzorky, alebo o vylúčení takýchto jednotiek, ako sa stanovuje pre dojednania týkajúce sa jedného auditu uvedené v písmene b).

Článok 4

Výber vzoriek za viacero období a stratifikácia

1.   Orgán auditu môže rozdeliť auditovaný základný súbor za účtovný rok do dvoch alebo viacerých období výberu vzorky.

2.   Orgán auditu môže stratifikovať základný súbor programu alebo skupiny programov tak, že ho rozdelí na podsúbory. Orgán auditu môže použiť kritériá stratifikácie, ako sú programy, fondy, regióny, sprostredkovateľské orgány, programové obdobia, hodnoty operácií, hodnoty jednotiek vzorky, typy operácií a riziká operácií.

3.   Každé obdobie výberu vzoriek a každá vrstva základného súboru alebo prípadne obdobia výberu vzorky podliehajú vyčerpávajúcemu overeniu alebo overeniam na základe náhodného výberu. Ak sa použije štandardný prístup PPS alebo MUS, auditujú sa jednotky vzorky s vysokou hodnotou nad intervalom výberu s výnimkou prípadov uvedených v článku 3 ods. 6 prvom pododseku písm. a) a b) a v článku 3 ods. 6 treťom pododseku.

Článok 5

Výber náhodnej štatistickej vzorky

1.   Orgán auditu vyberie náhodnú štatistickú vzorku zo základného súboru zostaveného v súlade s článkami 3 a 4, pričom použije jednu z týchto metód:

a)

štandardný prístup k výberu vzorky podľa hodnoty peňažnej jednotky (MUS);

b)

jednoduchý náhodný výber vzorky (SRS).

2.   Ak orgán auditu použije štandardný prístup MUS, vyberie vzorku pomocou PPS.

Jednotky s nízkou hodnotou sa vyberajú na základe intervalu výberu vypočítaného s použitím výdavkov vrstvy s nízkou hodnotou po určení vyčerpávajúcej vrstvy s vysokou hodnotou. Auditovať sa musia všetky jednotky s vysokou hodnotou nad intervalom výberu, okrem výnimiek stanovených v článku 3 ods. 6 prvom pododseku písm. a) a b) a v článku 3 ods. 6 treťom pododseku.

3.   Ak orgán auditu používa SRS, musí vybrať vzorku na základe rovnakej pravdepodobnosti, pričom môže alebo nemusí použiť vyčerpávajúcu vrstvu.

4.   V prílohách I a II sa stanovujú parametre výberu vzoriek a vzorce na výpočet veľkosti vzorky pre metódy uvedené v odseku 1 písm. a) a b) s výnimkou prípadov, keď sa uplatňuje obmedzená veľkosť vzorky uvedená v odseku 7. Tieto vzorce sa môžu použiť pri rôznych koncepciách výberu vzoriek, ktoré zahŕňajú stratifikáciu alebo výber vzoriek za viacero období, alebo kombináciu oboch.

5.   Vzorka musí mať najmenej 30 jednotiek a v každej náhodnej vrstve obdobia výberu vzorky najmenej 3 jednotky.

6.   V prípade výberu vzorky za viacero období orgán auditu použije na prepočítanie veľkosti vzorky jeden z týchto prístupov s cieľom prispôsobiť ju aktualizovaným parametrom výberu vzorky:

a)

štandardný prepočet veľkosti vzorky;

b)

celkový prepočet veľkosti vzorky;

Ak orgán auditu používa prístup štandardného prepočtu veľkosti vzorky, ako sa uvádza v písmene a), veľkosť vzorky v nasledujúcom období alebo obdobiach výberu vzorky sa musí prepočítať, pričom sa zachovajú veľkosti vzoriek z predchádzajúcich období výberu vzoriek v danom účtovnom roku.

Ak orgán auditu používa prístup celkového prepočtu veľkosti vzorky, ako sa uvádza v písmene b), musí sa prepočítať celková veľkosť vzorky aj veľkosť vzorky za každé obdobie výberu vzorky.

7.   Pokiaľ ide o programy posúdené ako spadajúce do kategórie 1 alebo 2 podľa tabuľky 2 prílohy XI k nariadeniu (EÚ) 2021/1060, na ktoré sa nevzťahujú posilnené proporčné opatrenia podľa článku 83 uvedeného nariadenia, orgán auditu môže obmedziť veľkosť vzorky na 50 jednotiek.

Ak sa použije obmedzená veľkosť vzorky uvedená v prvom pododseku, uplatní sa na vzorku za celý základný súbor, ktorý v relevantnom prípade zahŕňa viac ako jeden program a jedno programové obdobie.

Do obmedzenej veľkosti vzorky sa započítajú všetky jednotky v náhodných vrstvách a len jednotky s vysokou hodnotou vo vyčerpávajúcich vrstvách.

Pri obmedzenej veľkosti vzorky sa môžu používať postupy výberu vzoriek za viacero období. V prípade podhodnotenia odhadov veľkosti základného súboru alebo výdavkov za druhé alebo nasledujúce obdobia výberu vzorky orgán auditu prijme jedno z týchto opatrení:

a)

zväčšiť veľkosť vzorky, aby sa zohľadnili podhodnotené hodnoty odhadov;

b)

vypočítať veľkosť vzorky podľa vzorcov uvedených v prílohe II.

Článok 6

Výber náhodnej neštatistickej vzorky

1.   Ak základný súbor pozostáva z menej ako 300 jednotiek vzorky a orgán auditu uplatňuje náhodný neštatistický výber vzorky, takáto náhodná neštatistická vzorka sa vyberie zo základného súboru zostaveného v súlade s článkami 3 a 4 pomocou jednej z týchto metód:

a)

PPS, pri ktorej sa použije výber stanovený v článku 5 ods. 2;

b)

rovnaká pravdepodobnosť, pri ktorej sa použije výber stanovený v článku 5 ods. 3

Obe metódy sa môžu kombinovať so stratifikáciou a výberom vzoriek za viacero období. Ak sa použije stratifikácia, vzorka musí zahŕňať jednotky vzorky z každej vrstvy základného súboru.

Jednotky v jednotlivých vrstvách sa vyberajú buď náhodne, alebo podliehajú vyčerpávajúcemu overeniu vrstvy.

2.   Pri oboch metódach sa jednotky vyčerpávajúcej vrstvy musia zahrnúť do výpočtu 10 % minimálneho pokrytia jednotiek vzorky v základnom súbore za daný účtovný rok.

3.   Ak pri výbere vzorky za viacero období orgán auditu vyberie vzorku za prvé obdobie výberu vzorky pomocou štatistickej metódy, ktorá odhaduje základný súbor na 300 alebo viac jednotiek vzorky, môže po druhom období výberu vzorky zmeniť metódu výberu vzorky na neštatistickú, keď konečná veľkosť základného súboru klesne pod 300.

V prípadoch uvedených v prvom pododseku sa minimálne pokrytie jednotiek vzorky stanoví na základe počtu jednotiek vzorky vybraných z auditovaného základného súboru za celý účtovný rok.

Článok 7

Výber podvzoriek

Všetky jednotky vzorky vybrané v súlade s článkami 5 a 6 sa auditujú buď vyčerpávajúcim spôsobom, alebo použitím metodiky výberu podvzoriek, ktorá umožňuje extrapoláciu chýb na úrovni jednotky vzorky.

Metodika výberu podvzoriek musí byť založená na náhodnom výbere a môže sa kombinovať so stratifikáciou. V prípade stratifikácie orgán auditu náhodne vyberie jednotky výberu podvzoriek z každej vrstvy, ktorá nie je overená vyčerpávajúcim spôsobom. V prípade štandardných prístupov PPS a MUS sa auditujú podvzorky s vysokou hodnotou nad intervalom výberu.

Metóda výberu podvzorky sa môže líšiť od metódy použitej na výber hlavnej vzorky.

Článok 8

Výpočet celkovej miery chybovosti

1.   Na základe výsledkov auditov operácií na účely prípravy audítorského stanoviska a kontrolnej správy uvedených v článku 77 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/1060 orgán auditu vypočíta celkovú mieru chybovosti, ktorá musí byť súčtom extrapolovaných náhodných chýb vrátane chýb zistených vo vyčerpávajúcich vrstvách a v náležitých prípadoch vymedzených systémových chýb a neopravených neobvyklých chýb vydeleným výdavkami auditovaného základného súboru.

2.   V rámci štandardizovaných metodík stanovených v tomto delegovanom nariadení extrapolácia závisí od metód výberu stanovených v článkoch 5 a 6 a vykonáva sa v súlade so vzorcami stanovenými v prílohe II. V prípade neštatistického výberu vzoriek sa nevypočítava presnosť výberu vzorky a horná hranica chybovosti.

3.   V prípade výberu podvzoriek je chybou jednotky vzorky použitou na výpočet celkovej miery chybovosti chyba extrapolovaná z jednotiek podvzoriek na jednotku hlavnej vzorky. Ak sa podvzorka vyberie v súlade s metódami stanovenými v článkoch 5 a 6, orgán auditu použije príslušné vzorce na extrapoláciu stanovené v prílohe II.

4.   Ak nie je možné operácie auditovať, či už v súlade s článkom 80 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/1060 alebo výnimočne, ak nie sú k dispozícii podporné dokumenty za jednotky vzorky, extrapolácia sa upraví a vykoná v súlade s prílohou III k tomuto delegovanému nariadeniu.

5.   V prípade paušálneho financovania technickej pomoci sa extrapolácia vykoná na základe výdavkov základného súboru po odčítaní technickej pomoci. Celková miera chybovosti získaná za takýto základný súbor sa považuje aj za celkovú mieru chybovosti základného súboru vrátane sumy založenej na paušálnej sadzbe pre technickú pomoc.

Článok 9

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 20. októbra 2022

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 231, 30.6.2021, s. 159.

(2)  Usmernenie pre orgány auditu k metódam výberu vzorky, programové obdobia 2007 – 2013 a 2014 – 2020 (EGESIF_16-0014-01, 20.1.2017).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1059 z 24. júna 2021 o osobitných ustanoveniach týkajúcich sa cieľa Európska územná spolupráca (Interreg) podporovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vonkajších finančných nástrojov (Ú. v. EÚ L 231, 30.6.2021, s. 94).


PRÍLOHA I

PARAMETRE VÝBERU VZORKY

V tejto prílohe sa stanovuje metodika na stanovenie parametrov výberu vzoriek, ktoré sa uplatňujú v týchto prípadoch:

a)

orgán auditu neuplatňuje obmedzenú veľkosť vzorky, a to 50 jednotiek vzorky na základe článku 5 ods. 7 tohto delegovaného nariadenia alebo 30 jednotiek vzorky na základe článku 83 nariadenia (EÚ) 2021/1060;

b)

obmedzená veľkosť vzorky sa uplatňuje v rámci postupov výberu vzoriek za dve alebo viaceré obdobia a orgán auditu používa vzorce na prepočet veľkosti vzorky stanovené v prílohe II na overenie možnosti zachovania obmedzenej veľkosti napriek podhodnotenej veľkosti základného súboru alebo podhodnoteným výdavkom v druhom alebo nasledujúcich obdobiach výberu vzorky.

1.   Hladina významnosti

Maximálna hladina významnosti sa musí stanoviť na úrovni 2 % v súlade s bodom 5.9 prílohy XX k nariadeniu (EÚ) 2021/1060.

2.   Stupeň spoľahlivosti

Orgán auditu musí vyhodnotiť spoľahlivosť systému ako vysokú, priemernú alebo nízku, s prihliadnutím na výsledky systémových auditov, aby určil technické parametre výberu vzoriek tak, aby celkový stupeň uistenia získaného zo systémových auditov a auditov operácií bol vysoký. Stupeň spoľahlivosti používaný v prípade výberu vzorky operácií systému, ktorý je posúdený ako systém s vysokou spoľahlivosťou, nesmie byť nižší ako 60 %. Stupeň spoľahlivosti používaný v prípade výberu vzorky operácií systému, ktorý je posúdený ako systém s nízkou spoľahlivosťou, nesmie byť nižší ako 90 %.

3.   Parameter z

Na určenie parametra z na základe stupňa spoľahlivosti môže orgán auditu použiť dvojstranné alebo jednostranné testovanie.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hodnoty z s použitím dvojstranného a jednostranného testovania:

Stupeň spoľahlivosti

90 %

80 %

70 %

60 %

hodnota z (dvojstranné)

1,645

1,282

1,036

0,842

hodnota z' (jednostranné)

1,282

0,842

0,524

0,253

4.   Očakávaná štandardná odchýlka chýb alebo mier chybovosti a očakávaná chyba

Očakávaná štandardná odchýlka chýb alebo mier chybovosti a očakávaná chyba sú parametre, pri ktorých sa očakáva, že budú charakterizovať auditovaný základný súbor. Môžu sa stanoviť na základe pilotnej vzorky, historických údajov odvodených z predchádzajúcich postupov výberu vzoriek a odborného úsudku.


PRÍLOHA II

VZORCE NA VÝPOČET VEĽKOSTI VZORKY A EXTRAPOLÁCIU CHÝB

1.   ŠTANDARDNÝ PRÍSTUP MUS

1.1.   Štandardný prístup MUS – jedno obdobie

NESTRATIFIKOVANÝ

STRATIFIKOVANÝ

Výpočet veľkosti vzorky

Formula

Formula

Formula

kde:

Formula
je vážený priemer rozptylov mier chybovosti za všetky vrstvy, pričom sa váha každej vrstvy rovná pomeru účtovnej hodnoty danej vrstvy (BV h ) a účtovnej hodnoty celého základného súboru (BV)

Formula

Formula
je rozptyl mier chybovosti v každej vrstve

kde:

BV

-

účtovná hodnota základného súboru (celkové deklarované výdavky) BV

z

-

koeficient z z normálneho rozdelenia

TE

-

maximálna prípustná chybovosť (obvykle 2 % celkových výdavkov)

AE

-

očakávaná chyba

σr

-

štandardná odchýlka mier chybovosti

Extrapolácia chýb

Projektovaná/extrapolovaná chyba (štandardný prístup MUS/PPS):

V prípade vyčerpávajúcej vrstvy je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách danej vrstvy:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcej vrstvy, t. j. v prípade vrstvy obsahujúcej jednotky vzorky s účtovnou hodnotou nižšou ako interval,

Formula
projektovaná chyba je:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Projektovaná/extrapolovaná chyba (štandardný prístup MUS/PPS):

V prípade skupín s vyčerpávajúcim výberom vzorky je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných skupín:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich skupín, t. j. v prípade skupín obsahujúcich jednotky vzorky s účtovnou hodnotou nižšou ako interval,

Formula
, projektovaná chyba je:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je len súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde 

Formula
je štandardná odchýlka mier chybovosti vo vzorke nevyčerpávajúcej vrstvy (vypočítaná z rovnakej vzorky, ktorá sa použila na extrapoláciu chýb na základný súbor):

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde

Formula
je štandardná odchýlka mier chybovosti vo vzorke nevyčerpávajúcej skupiny vrstvy h (vypočítaná z rovnakej vzorky, ktorá sa použila na extrapoláciu chýb na základný súbor):

1.2.   Štandardný prístup MUS – dve obdobia

NESTRATIFIKOVANÝ

STRATIFIKOVANÝ

Výpočet veľkosti vzorky

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Formula

Druhé obdobie

Formula

Druhé obdobie

Formula

kde:

Formula

Poznámky:

Vždy, keď nie je možné získať/neuplatňujú sa rôzne aproximácie štandardných odchýlok každého obdobia, môže sa na všetky obdobia uplatniť rovnaká hodnota štandardnej odchýlky. V takom prípade sa

Formula
jednoducho rovná jednej štandardnej odchýlke mier chybovosti
Formula
.

Parameter σ predstavuje štandardnú odchýlku získanú z doplňujúcich údajov (napr. historických) a s predstavuje štandardnú odchýlku získanú z auditovanej vzorky. Ak nie je hodnota s k dispozícii, vo vzorcoch sa môže nahradiť hodnotou σ..

Vzorce pod nadpisom „Prvé obdobie“ sa používajú na výpočet veľkosti vzorky po prvom období výberu vzorky za účtovný rok v prípade štandardného prepočtu veľkosti vzorky uvedeného v článku 5 ods. 6 písm. a). V prípade celkového prepočtu veľkosti vzorky uvedeného v článku 5 ods. 6 písm. b) sa tieto vzorce používajú po prvom období výberu vzorky a v prípade potreby aj po druhom období výberu vzorky na účely prispôsobenia sa aktualizovaným parametrom výberu vzoriek.

Vzorce pod nadpisom „Druhé obdobie“ sa uplatňujú len v prípade štandardného prepočtu veľkosti vzorky uvedeného v článku 5 ods. 6 písm. a). Používajú sa na prepočítanie veľkosti vzorky za druhé obdobie s cieľom prispôsobiť sa aktualizovaným parametrom výberu vzoriek. Ak je výsledkom vzorca záporné číslo, vzorec a následne aj štandardný prístup k prepočtu veľkosti vzorky nemožno použiť na základe stanovených aktualizovaných parametrov.

Extrapolácia chýb

Projektovaná/extrapolovaná chyba (štandardný prístup MUS/PPS):

V prípade vyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných vrstiev:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev, t. j. v prípade vrstiev obsahujúcich jednotky vzorky s účtovnou hodnotou nižšou ako interval,

Formula
projektovaná chyba je:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Projektovaná/extrapolovaná chyba (štandardný prístup MUS/PPS):

V prípade vyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných vrstiev:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev, t. j. v prípade vrstiev obsahujúcich jednotky vzorky s účtovnou hodnotou nižšou ako interval,

Formula
projektovaná chyba je:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde

Formula
je štandardná odchýlka mier chybovosti vo vzorke nevyčerpávajúcich vrstiev za obdobie t (vypočítaná z rovnakej vzorky, ktorá sa použila na extrapoláciu chýb na základný súbor):

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde 

Formula
je štandardná odchýlka miery chybovosti vo vzorke nevyčerpávajúcej skupiny vrstvy h za obdobie t (vypočítaná z rovnakej vzorky, ktorá sa použila na extrapoláciu chýb na základný súbor)

1.3.   Štandardný prístup MUS – tri obdobia (1)

NESTRATIFIKOVANÝ

STRATIFIKOVANÝ

Výpočet veľkosti vzorky

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Formula

Druhé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Druhé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Tretie obdobie

Formula

Tretie obdobie

Formula

Formula

Poznámky:

Vždy, keď nie je možné získať/neuplatňujú sa rôzne aproximácie štandardných odchýlok každého obdobia, môže sa na všetky obdobia uplatniť rovnaká hodnota štandardnej odchýlky. V takom prípade sa

Formula
jednoducho rovná jednej štandardnej odchýlke mier chybovosti
Formula
.

Parameter σ predstavuje štandardnú odchýlku získanú z doplňujúcich údajov (napr. historických) a s predstavuje štandardnú odchýlku získanú z auditovanej vzorky. Ak nie je hodnota s k dispozícii, vo vzorcoch sa môže nahradiť hodnotou σ..

Pozri aj poznámky hore k štandardnému prístupu MUS za dva obdobia, pokiaľ ide o používanie štandardného prístupu k prepočtu veľkosti vzorky a celkového prístupu uvedeného v článku 5 ods. 6.

Extrapolácia chýb

Projektovaná/extrapolovaná chyba (štandardný prístup MUS/PPS):

V prípade vyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných vrstiev:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev, t. j. v prípade vrstiev obsahujúcich jednotky vzorky s účtovnou hodnotou nižšou ako interval,

Formula
projektovaná chyba je:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Projektovaná/extrapolovaná chyba (štandardný prístup MUS/PPS):

V prípade vyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných vrstiev:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev, t. j. v prípade vrstiev obsahujúcich jednotky vzorky s účtovnou hodnotou nižšou ako interval,

Formula
projektovaná chyba je:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde

Formula
je štandardná odchýlka mier chybovosti vo vzorke nevyčerpávajúcich vrstiev za obdobie t (vypočítaná z rovnakej vzorky, ktorá sa použila na extrapoláciu chýb na základný súbor):

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde 

Formula
je štandardná odchýlka miery chybovosti vo vzorke nevyčerpávajúcej skupiny vrstvy h za obdobie t (vypočítaná z rovnakej vzorky, ktorá sa použila na extrapoláciu chýb na základný súbor)

2.   JEDNODUCHÝ NÁHODNÝ VÝBER VZORKY

2.1.   Jednoduchý náhodný výber vzorky – jedno obdobie

NESTRATIFIKOVANÝ

STRATIFIKOVANÝ

Výpočet veľkosti vzorky

Formula

kde

Formula
je štandardná odchýlka chýb v základnom súbore.

Formula

Formula

kde:

Formula
je vážený priemer rozptylu chýb za všetky vrstvy:

Formula

Formula
je rozptyl chýb v každej vrstve.

kde:

N

-

veľkosť základného súboru

z

-

koeficient z z normálneho rozdelenia

TE

-

maximálna prípustná chybovosť (obvykle 2 % celkových výdavkov)

AE

-

očakávaná chyba

σe

-

štandardná odchýlka chýb

Extrapolácia chýb

V záujme zjednodušenia a právnej istoty sa pri používaní štandardizovaných metodík stanovených v tomto delegovanom nariadení uplatňuje na jednoduchý náhodný výber vzorky uvedený v článku 5 ods. 1 písm. b), ako aj na výber vzorky na základe rovnakej pravdepodobnosti uvedený v článku 6 ods. 1 písm. b) jednotná metóda extrapolácie, odhad podielu. Tým sa neobmedzuje uplatňovanie iných metód extrapolácie orgánmi auditu podľa článku 79 nariadenia (EÚ) 2021/1060.

Projektovaná/extrapolovaná chyba (SRS/výber na základe rovnakej pravdepodobnosti):

Ak sa používa vyčerpávajúca vrstva, je projektovaná chyba v tejto skupine súčtom chýb zistených v jednotkách danej vrstvy:

Formula

V prípade náhodnej vrstvy je projektovaná chyba:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Projektovaná/extrapolovaná chyba (SRS/výber na základe rovnakej pravdepodobnosti):

Ak sa používa vyčerpávajúca vrstva, je projektovaná chyba v tejto skupine súčtom chýb zistených v jednotkách uvedených skupín:

Formula

V prípade náhodných vrstiev je projektovaná chyba:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je len súčtom uvedených dvoch zložiek:

Formula

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde s q je štandardná odchýlka premennej q vo vzorke:

Formula

Presnosť sa vypočíta výlučne na základe údajov týkajúcich sa nevyčerpávajúcich vrstiev.

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

kde:

Formula

je vážený priemer rozptylov vzoriek v prípade premennej q h , pričom

Formula

Presnosť sa vypočíta výlučne na základe údajov týkajúcich sa nevyčerpávajúcich vrstiev.

2.2.   Jednoduchý náhodný výber vzorky – dve obdobia

NESTRATIFIKOVANÝ

STRATIFIKOVANÝ

Výpočet veľkosti vzorky

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Druhé obdobie

Formula

Druhé obdobie

Formula

Poznámky:

Vždy, keď nie je možné získať/neuplatňujú sa rôzne aproximácie štandardných odchýlok každého obdobia, môže sa na všetky obdobia uplatniť rovnaká hodnota štandardnej odchýlky. V takom prípade sa

Formula
jednoducho rovná jednej štandardnej odchýlke chýb
Formula
.

Parameter σ predstavuje štandardnú odchýlku získanú z doplňujúcich údajov (napr. historických) a s predstavuje štandardnú odchýlku získanú z auditovanej vzorky. Ak nie je hodnota s k dispozícii, vo vzorcoch sa môže nahradiť hodnotou σ..

Vzorce pod nadpisom „Prvé obdobie“ sa používajú na výpočet veľkosti vzorky po prvom období výberu vzorky za účtovný rok v prípade štandardného prepočtu veľkosti vzorky uvedeného v článku 5 ods. 6 písm. a). V prípade celkového prepočtu veľkosti vzorky uvedeného v článku 5 ods. 6 písm. b) sa tieto vzorce používajú po prvom období výberu vzorky a v prípade potreby aj po druhom období výberu vzorky na účely prispôsobenia sa aktualizovaným parametrom výberu vzoriek.

Vzorce pod nadpisom „Druhé obdobie“ sa uplatňujú len v prípade štandardného prepočtu veľkosti vzorky uvedeného v článku 5 ods. 6 písm. a). Používajú sa na prepočítanie veľkosti vzorky za druhé obdobie s cieľom prispôsobiť sa aktualizovaným parametrom výberu vzoriek. Ak je výsledkom vzorca záporné číslo, vzorec a následne aj štandardný prístup k prepočtu veľkosti vzorky nemožno použiť na základe stanoveného balíka aktualizovaných parametrov.

Extrapolácia chýb

V záujme zjednodušenia a právnej istoty sa pri používaní štandardizovaných metodík stanovených v tomto delegovanom nariadení uplatňuje na jednoduchý náhodný výber vzorky uvedený v článku 5 ods. 1 písm. b), ako aj na výber vzorky na základe rovnakej pravdepodobnosti uvedený v článku 6 ods. 1 písm. b) jednotná metóda extrapolácie, odhad podielu. Tým sa neobmedzuje uplatňovanie iných metód extrapolácie orgánmi auditu podľa článku 79 nariadenia (EÚ) 2021/1060.

Projektovaná/extrapolovaná chyba (SRS/výber na základe rovnakej pravdepodobnosti):

Ak sa používa vyčerpávajúca vrstva, je projektovaná chyba v tejto skupine súčtom chýb zistených v jednotkách danej vrstvy:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek.

Projektovaná/extrapolovaná chyba (SRS/výber na základe rovnakej pravdepodobnosti):

Ak sa používa vyčerpávajúca vrstva, je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných vrstiev:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek.

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

Formula

Presnosť sa vypočíta výlučne na základe údajov týkajúcich sa nevyčerpávajúcich vrstiev.

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

Formula

Presnosť sa vypočíta výlučne na základe údajov týkajúcich sa nevyčerpávajúcich vrstiev.

2.3.   Jednoduchý náhodný výber vzorky – tri obdobia (2)

NESTRATIFIKOVANÝ

STRATIFIKOVANÝ

Výpočet veľkosti vzorky

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Prvé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Druhé obdobie

Formula

kde:

Formula

Formula

Formula

Druhé obdobie

Formula

Formula

Tretie obdobie

Formula

Tretie obdobie

Formula

Formula

Poznámky:

Vždy, keď nie je možné získať/neuplatňujú sa rôzne aproximácie štandardných odchýlok každého obdobia, môže sa na všetky obdobia uplatniť rovnaká hodnota štandardnej odchýlky. V takom prípade sa

Formula
jednoducho rovná jednej štandardnej odchýlke chýb
Formula
.

Parameter σ predstavuje štandardnú odchýlku získanú z doplňujúcich údajov (napr. historických) a s predstavuje štandardnú odchýlku získanú z auditovanej vzorky. Ak nie je hodnota s k dispozícii, vo vzorcoch sa môže nahradiť hodnotou σ..

Pozri aj poznámky hore k jednoduchému náhodnému výberu vzorky za dve obdobia, pokiaľ ide o používanie štandardného prístupu k prepočtu veľkosti vzorky a celkového prístupu uvedených v článku 5 ods. 6.

Extrapolácia chýb

V záujme zjednodušenia a právnej istoty sa pri používaní štandardizovaných metodík stanovených v tomto nariadení sa uplatňuje na jednoduchý náhodný výber vzorky uvedený v článku 5 ods. 1 písm. b), ako aj na výber vzorky na základe rovnakej pravdepodobnosti uvedený v článku 6 ods. 1 písm. b) jednotná metóda extrapolácie, odhad podielu. Tým sa neobmedzuje uplatňovanie iných metód extrapolácie orgánmi auditu podľa článku 79 nariadenia (EÚ) 2021/1060.

Projektovaná/extrapolovaná chyba (SRS/výber na základe rovnakej pravdepodobnosti):

V prípade vyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných vrstiev:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek.

Projektovaná/extrapolovaná chyba (SRS/výber na základe rovnakej pravdepodobnosti):

V prípade vyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba súčtom chýb zistených v jednotkách daných vrstiev:

Formula

V prípade nevyčerpávajúcich vrstiev je projektovaná chyba:

Formula

Projektovaná chyba na úrovni základného súboru je súčtom uvedených dvoch zložiek.

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

Formula

Presnosť sa vypočíta výlučne na základe údajov týkajúcich sa nevyčerpávajúcich vrstiev.

Presnosť výberu vzoriek:

Formula

Formula

Presnosť sa vypočíta výlučne na základe údajov týkajúcich sa nevyčerpávajúcich vrstiev.


(1)  Štandardný prístup MUS možno uplatniť pri viac ako troch obdobiach výberu vzoriek príslušnými úpravami vzorcov.

(2)  Jednoduchý náhodný výber vzorky možno uplatniť pri viac ako troch obdobiach výberu vzoriek príslušnými úpravami vzorcov.


PRÍLOHA III

ÚPRAVY SÚVISIACE S DOJEDNANIAMI TÝKAJÚCIMI SA JEDNÉHO AUDITU

Nasledujúce tabuľky 1 a 2 obsahujú informácie o prístupoch k výberu vzorky, extrapolácii chýb a výpočtu presnosti podľa zásad dojednaní týkajúcich sa jedného auditu, najmä ak operácie v súlade s článkom 80 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/1060 nemôžu byť auditované. V prípade neštatistických metód výberu vzorky sa prístup stanovený v týchto tabuľkách môže použiť na určenie extrapolácie chýb pomocou PPS a výberu na základe rovnakej pravdepodobnosti.

Takéto prístupy sa uplatňujú aj vo výnimočných prípadoch, keď nie sú k dispozícii podporné dokumenty k operáciám vo vzorke.

Tabuľka 1

Štandardný prístup MUS – výber PPS

Koncepcia výberu vzorky

Štandardný prístup MUS/PPS:

vylúčenie jednotiek vzorky

Štandardný prístup MUS/PPS:

nahradenie jednotiek vzorky

základný súbor použitý na výber vzorky

zmenšený (upravený) základný súbor [t. j. základný súbor bez operácií/iných jednotiek vzorky, na ktoré sa vzťahuje článok 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060]

pôvodný základný súbor (1)

Parametre použité na výpočet veľkosti vzorky

zodpovedajú pôvodnému základného súboru

Odporúčaný prístup k projekcii/extrapolácii chýb a výpočtu presnosti

Projekcia chyby a výpočet presnosti sa v prvej fáze vykonávajú za zmenšený základný súbor.

V ďalšej fáze sa upravia tak, aby odzrkadľovali pôvodný základný súbor. Takúto úpravu možno vykonať vynásobením projektovanej chyby a presnosti podielom výdavkov BV (h) pôv. pôvodného základného súboru a výdavkov BV (h) zmenš. zmenšeného základného súboru.

V prípade jednotiek vrstvy s vysokou hodnotou, na ktoré sa vzťahuje článok 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060 (alebo inej vyčerpávajúcej vrstvy), môže byť potrebné vypočítať chybu pre vrstvu s vysokou hodnotou a projektovať túto chybu na jednotky, ktoré v tejto vrstve neboli auditované, a to pomocou vzorca

Formula
(kde EE e reduced predstavuje veľkosť chyby v jednotkách vzorky vrstvy s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované, BV eoriginal sa vzťahuje na účtovnú hodnotu pôvodnej vrstvy s vysokou hodnotou a BV e reduced sa vzťahuje na účtovnú hodnotu jednotiek vo vrstve s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované).

Projekcia chyby a výpočet presnosti sa vykonáva za pôvodný základný súbor.

Jednotky vrstvy s vysokou hodnotou (alebo jednotky akejkoľvek inej vyčerpávajúcej vrstvy), ktoré boli z audítorských postupov vylúčené v dôsledku ustanovení článku 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060, by sa mali nahradiť jednotkami vzorky vrstvy s nízkou hodnotou. V takom prípade môže byť potrebné vypočítať chybu pre vrstvu s vysokou hodnotou a projektovať túto chybu na jednotky, ktoré v tejto vrstve neboli auditované, a to pomocou vzorca

Formula
(kde EE e reduced predstavuje veľkosť chyby v jednotkách vzorky vrstvy s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované, BV eoriginal sa vzťahuje na účtovnú hodnotu pôvodnej vrstvy s vysokou hodnotou a BV e reduced sa vzťahuje na účtovnú hodnotu položiek vo vrstve s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované).


Tabuľka 2

Jednoduchý náhodný výber vzorky/výber vzorky na základe rovnakej pravdepodobnosti (odhad podielu)

Koncepcia výberu vzorky

Jednoduchý náhodný výber vzorky/výber vzorky na základe rovnakej pravdepodobnosti:

vylúčenie jednotiek vzorky

Jednoduchý náhodný výber vzorky/výber vzorky na základe rovnakej pravdepodobnosti:

nahradenie jednotiek vzorky

Základný súbor použitý na výber vzorky

zmenšený (upravený) základný súbor [t. j. základný súbor bez operácií/iných jednotiek vzorky, na ktoré sa vzťahuje článok 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060]

pôvodný základný súbor (2)

Parametre použité na výpočet veľkosti vzorky

zodpovedajú pôvodnému základného súboru

Odporúčaný prístup k projekcii/extrapolácii chýb a výpočtu presnosti

Projekcia chyby a výpočet presnosti sa vykonáva za zmenšený základný súbor.

V ďalšej fáze je upravený tak, aby odzrkadľoval pôvodný základný súbor na základe týchto prístupov:

Úpravu možno vykonať vynásobením projektovanej chyby a presnosti podielom výdavkov BV (h) pôv. pôvodného základného súboru a výdavkov BV (h) zmenš. zmenšeného základného súboru.

Projekcia chyby sa môže vykonať aj priamo za pôvodný základný súbor.

Presnosť by sa nemala vypočítať priamo za pôvodný základný súbor. Presnosť vypočítaná za zmenšený základný súbor by sa mala upraviť za pôvodný základný súbor vynásobením presnosti zmenšeného základného súboru podielom

Formula
.

V prípade jednotiek vrstvy s vysokou hodnotou (alebo inej vyčerpávajúcej vrstvy), na ktoré sa vzťahuje článok 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060, môže byť potrebné vypočítať chybu za vrstvu s vysokou hodnotou a projektovať túto chybu na jednotky, ktoré v tejto vrstve neboli auditované. To sa uskutoční na základe vzorca

Formula
, kde EE e reduced predstavuje veľkosť chyby v jednotkách vzorky vrstvy s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované, BV eoriginal sa vzťahuje na účtovnú hodnotu pôvodnej vrstvy s vysokou hodnotou a BV e reduced sa vzťahuje na účtovnú hodnotu jednotiek vo vrstve s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované.

Projekcia chyby sa vykonáva za pôvodný základný súbor.

Presnosť sa musí vypočítať za zmenšený základný súbor [základný súbor, od ktorého sa odpočítali všetky jednotky vzorky, na ktoré sa vzťahuje článok 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060]. Následne by sa mala v ďalšej fáze upraviť tak, aby odzrkadľovala pôvodný základný súbor. Úpravu možno vykonať vynásobením presnosti zmenšeného základného súboru podielom výdavkov BV (h) pôv. pôvodného základného súboru a výdavkov BV (h) zmenš. zmenšeného základného súboru. Treba poznamenať aj to, že aj keď orgán auditu nevybral do svojej vzorky žiadne jednotky, na ktoré sa vzťahuje článok 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060, presnosť sa bude musieť vypočítať aj za zmenšený základný súbor a potom upraviť pomocou uvedeného vzorca.

V prípade jednotiek vrstvy s vysokou hodnotou (alebo inej vyčerpávajúcej vrstvy), na ktoré sa vzťahuje článok 80 nariadenia (EÚ) 2021/1060, môže byť potrebné vypočítať chybu za vrstvu s vysokou hodnotou a projektovať túto chybu na jednotky, ktoré v tejto vrstve neboli auditované. To sa uskutoční na základe vzorca

Formula
, kde EE e reduced predstavuje veľkosť chyby v jednotkách vzorky vrstvy s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované, BV eoriginal sa vzťahuje na účtovnú hodnotu pôvodnej vrstvy s vysokou hodnotou a BV e reduced sa vzťahuje na účtovnú hodnotu jednotiek vo vrstve s vysokou hodnotou, ktoré boli auditované.


(1)  V prípade, že vybraná vzorka obsahuje akékoľvek jednotky vzorky, ktoré treba nahradiť, náhradné jednotky sa vyberú zo základného súboru bez jednotiek pôvodnej vzorky.

(2)  V prípade, že vybraná vzorka obsahuje akékoľvek jednotky vzorky, ktoré treba nahradiť, náhradné jednotky sa vyberú zo základného súboru bez jednotiek pôvodnej vzorky.


Top