Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0027

    Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2022/27 z 27. septembra 2021, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 236/2012, pokiaľ ide o úpravu príslušnej prahovej hodnoty na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách (Text s významom pre EHP)

    C/2021/6815

    Ú. v. EÚ L 6, 11.1.2022, p. 9–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/27/oj

    11.1.2022   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 6/9


    DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2022/27

    z 27. septembra 2021,

    ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 236/2012, pokiaľ ide o úpravu príslušnej prahovej hodnoty na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 236/2012 zo 14. marca 2012 o predaji nakrátko a určitých aspektoch swapov na úverové zlyhanie (1), a najmä na jeho článok 5 ods. 4,

    keďže:

    (1)

    Nariadením (EÚ) č. 236/2012 sa stanovuje povinnosť oznamovať príslušným orgánom významné čisté krátke pozície v súvislosti s emitovaným akciovým kapitálom spoločnosti, ktorej akcie boli prijaté na obchodovanie na obchodnom mieste Únie, ak daná pozícia dosiahne príslušnú prahovú hodnotu na oznámenie alebo klesne pod túto prahovú hodnotu. Je potrebné, aby Komisia monitorovala, či je takáto príslušná prahová hodnota na oznamovanie stále primeraná vzhľadom na vývoj na finančných trhoch, a aby posúdila, či treba uvedenú prahovú hodnotu upraviť v súlade s článkom 5 ods. 4 uvedeného nariadenia.

    (2)

    Začiatkom roka 2020 – v dôsledku vypuknutia globálnej pandémie COVID-19 – boli zaznamenané značné tlaky na predaj a nezvyčajná volatilita, čo viedlo k výrazným špirálam poklesu cien, ktoré mali vplyv na emitentov zo všetkých sektorov na všetkých finančných trhoch. Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) využil svoje intervenčné právomoci za výnimočných okolností na dočasné zníženie príslušnej prahovej hodnoty na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách s cieľom zlepšiť monitorovaciu činnosť orgánu ESMA a regulačných orgánov v súvislosti s takýmito pozíciami, určiť, či by mohli byť vhodné prísnejšie opatrenia, a poskytnúť možnosť rýchlej reakcie.

    (3)

    Keďže nižšia príslušná prahová hodnota na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách, ktorá bola v platnosti dvanásť po sebe nasledujúcich mesiacov, sa v dôsledku čiastočne zlepšených trhových podmienok už nemohla ďalej predlžovať vo forme núdzového opatrenia, je vhodné posúdiť vplyv takéhoto opatrenia a určiť, či by sa malo stať trvalým tak, že sa nahradí existujúca prahová hodnota. V tejto súvislosti Komisia zohľadňuje stanovisko (2), ktoré orgán ESMA vydal 13. mája 2021.

    (4)

    Nedávny vývoj na finančných trhoch, ktorý zaznamenala Komisia, ako je nestabilita spôsobená globálnou pandémiou ochorenia COVID-19, čo viedlo k častejšiemu využívaniu núdzových opatrení týkajúcich sa predaja nakrátko regulačnými orgánmi a orgánom ESMA, ako aj k nárastu rizika zapájania sa retailových investorov do vytesňovania krátkych pozícií (short squeeze), zdôraznili význam zhromažďovania dodatočných informácií o významných čistých krátkych pozíciách v akciách na trvalom základe, čo je kritické na účely dohľadu nad trhom. V tejto súvislosti sa v stanovisku orgánu ESMA dospelo k záveru, že po prijatí nižšej príslušnej prahovej hodnoty na oznamovanie sa výrazne zlepšila transparentnosť a monitorovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách na individuálnej, sektorovej a celotrhovej úrovni, čo viedlo k zvýšeniu regulačnej efektívnosti. Orgán ESMA takisto konštatoval, že hraničné náklady na zavedenie zo strany účastníkov trhu by mali byť zanedbateľné, a to vzhľadom na to, že takúto prahovú hodnotu už niekoľko mesiacov uplatňujú. Komisia sa okrem toho domnieva, že by sa malo zabrániť neistote, pokiaľ ide o regulačnú oznamovaciu povinnosť, a pravidlá a povinnosti v tomto ohľade by mali byť stabilné. Na tomto základe a s prihliadnutím na odporúčania uvedené v stanovisku ESMA, s ktorými Komisia súhlasí, je vhodné zmeniť súčasnú príslušnú prahovú hodnotu na oznamovanie a natrvalo ju stanoviť na 0,1 %.

    (5)

    Nariadenie (EÚ) č. 236/2012 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    V článku 5 nariadenia (EÚ) č. 236/2012 sa odsek 2 nahrádza takto:

    „2.   Príslušná prahová hodnota, pri ktorej treba podať oznámenie, je percentuálna hodnota rovnajúca sa 0,1 % emitovaného akciového kapitálu príslušnej spoločnosti a každých 0,1 % nad touto prahovou hodnotou.“

    Článok 2

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 27. septembra 2021

    Za Komisiu

    predsedníčka

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Ú. v. EÚ L 86, 24.3.2012, s. 1.

    (2)  ESMA70-156-4262.


    Top