Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0077

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/77 z 18. januára 2016, ktorým sa potvrdzuje pozícia, ktorá sa v mene Európskej únie zaujala v rámci 10. Konferencie ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o hospodársku súťaž v oblasti vývozu a záležitosti týkajúce sa rozvoja

Ú. v. EÚ L 16, 23.1.2016, p. 23–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/77/oj

23.1.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 16/23


ROZHODNUTIE RADY (EÚ) 2016/77

z 18. januára 2016,

ktorým sa potvrdzuje pozícia, ktorá sa v mene Európskej únie zaujala v rámci 10. Konferencie ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o hospodársku súťaž v oblasti vývozu a záležitosti týkajúce sa rozvoja

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej články 91, 100 a článok 207 ods. 4 v spojení s článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)

Únia prikladá mimoriadny význam fungovaniu a postupnému posilňovaniu multilaterálneho obchodného systému. V tejto súvislosti, zatiaľ čo sa Únia zameriavala na dosiahnutie komplexného výsledku dauhaského kola rokovaní na 10. Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Nairobi, členovia WTO dosiahli konsenzus len v obmedzenejšom súbore záležitostí, a to: hospodárska súťaž v oblasti vývozu poľnohospodárskych výrobkov záležitosti týkajúce sa rozvoja, ktoré majú osobitný význam pre členov WTO uznaných ako najmenej rozvinuté krajiny.

(2)

Dodržiavanie stanovených pravidiel týkajúcich sa podporných opatrení v oblasti vývozu poľnohospodárskych výrobkov je dlhodobou požiadavkou mnohých členov WTO, ktorí majú záujem o zabezpečenie rovnakých podmienok pre obchodníkov, ako aj kľúčovým prvkom dauhaského kola rokovaní. Cieľom Únie na 10. Konferencii ministrov WTO bolo dosiahnuť komplexný a vyrovnaný výsledok s ohľadom na všetky formy podpory vývozu v poľnohospodárstve (napr. vývozné subvencie, vývozné úvery, štátne obchodné podniky, ktoré sú aktívne pri vývoze poľnohospodárskych výrobkov a potravinová pomoc), ktoré sa neobmedzujú len na vývozné subvencie v súlade s návrhom poľnohospodárskych opatrení WTO (TN/AG/W/4/Rev.4) aktualizovanom na základe spoločného návrhu Únie a určitého počtu krajín zo 16. novembra 2015 (JOB/AG/48).

(3)

Rozvoj je stredobodom dauhaského kola obchodných rokovaní a viacero záležitostí vrátane uplatňovania preferenčného zaobchádzania v prospech poskytovateľov služieb z najmenej rozvinutých krajín, preferenčných pravidiel pôvodu pre najmenej rozvinuté krajiny a bavlny bolo predmetom aktívnych rokovaní v rámci WTO.

(4)

V rozhodnutí o preferenčných pravidlách pôvodu pre najmenej rozvinuté krajiny prijatom na deviatej Konferencii ministrov WTO na Bali (WT/MIN (13)/42) sa stanovuje, že preferenčné pravidlá pôvodu by mali byť čo najtransparentnejšie, najjednoduchšie a najobjektívnejšie. Návrh predložený skupinou najmenej rozvinutých krajín (JOB/TNC/53) bol zameraný na dosiahnutie záväzných výsledkov vo všetkých oblastiach, na ktoré sa vzťahuje uvedené rozhodnutie. Vzhľadom na existujúci jednostranný systém týkajúci sa preferenčných pravidiel pôvodu Únie, Únia na 10. Konferencii ministrov WTO podporovala uvedené výsledky, ktoré neprekračujú rámec súčasného ambiciózneho súboru preferenčných pravidiel v Únii a sú záväzné pre všetkých členov WTO.

(5)

Je potrebné potvrdiť pozíciu, ktorá sa zaujala v mene Únie v rámci 10. Konferencie ministrov WTO, pokiaľ ide o hospodársku súťaž v oblasti vývozu a záležitosti týkajúce sa rozvoja,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Týmto sa potvrdzuje pozícia, ktorá sa v mene Únie zaujala v rámci 10. Konferencie ministrov WTO, pokiaľ ide o rozhodnutia WTO o hospodárskej súťaži v oblasti vývozu [WT/MIN(15)/45] a o záležitostiach týkajúcich sa rozvoja [WT/MIN(15)/46, WT/MIN(15)/47, WT/MIN(15)/48].

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 18. januára 2016

Za Radu

predseda

A.G. KOENDERS


Top