Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0764

    2014/764/EÚ: Rozhodnutie Komisie z  27. marca 2014 o schéme štátnej pomoci SA.36139 (13/C) (ex 13/N), ktorú Spojené kráľovstvo zamýšľa zaviesťpre videohry [oznámené pod číslom C(2014) 1786] Text s významom pre EHP

    Ú. v. EÚ L 323, 7.11.2014, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/764/oj

    7.11.2014   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 323/1


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 27. marca 2014

    o schéme štátnej pomoci SA.36139 (13/C) (ex 13/N),

    ktorú Spojené kráľovstvo zamýšľa zaviesťpre videohry

    [oznámené pod číslom C(2014) 1786]

    (Iba anglické znenie je autentické)

    (Text s významom pre EHP)

    (2014/764/EÚ)

    EURÓPSKA KOMISIA

    so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii a na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na článok 108 ods. 2 prvý pododsek ZFEÚ,

    so zreteľom na Dohodu o Európskom hospodárskom priestore, a najmä na jej článok 62 ods. 1 písm. a),

    po vyzvaní zainteresovaných strán, aby predložili pripomienky v súlade s uvedenými ustanoveniami (1), a so zreteľom na tieto pripomienky,

    keďže:

    I.   POSTUP

    (1)

    Spojené kráľovstvo 25. januára 2013 oznámilo Komisii svoj úmysel zaviesť daňovú úľavu na videohry od apríla 1. apríla 2013 do 31.marca 2017. Komisia požiadala o ďalšie informácie listom zo 7. marca 2013, ktoré Spojené kráľovstvo poskytlo listom z 22. marca 2013.

    (2)

    Listom zo 16. apríla 2013 Komisia informovala Spojené kráľovstvo, že sa rozhodla začať v súvislosti s plánovaným opatrením pomoci konanie ustanovené v článku 108 ods. 2 zmluvy.

    (3)

    Rozhodnutie Komisie o začatí konania (ďalej len „rozhodnutie o začatí konania“) bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie  (2) Komisia vyzvala zainteresované strany, aby predložili pripomienky.

    (4)

    Spojené kráľovstvo predložilo svoje pripomienky k rozhodnutiu listom zo 17. mája 2013. Komisia dostala aj pripomienky od zainteresovaných strán. Postúpila ich Spojenému kráľovstvu, ktoré dostalo príležitosť reagovať, jeho pripomienky boli doručené listom z 22. augusta 2013. Listom zo 7. októbra 2013 Komisia požiadala Spojené kráľovstvo o ďalšie informácie. Spojené kráľovstvo odpovedalo listom zo 4. novembra 2013.

    II.   OPIS OPATRENIA A DÔVODY NA ZAČATIE KONANIA

    (5)

    Cieľom daňovej úľavy na videohry v Spojenom kráľovstve je poskytnúť tvorcom videohier stimul na vytváranie videohier vychádzajúcich z britskej alebo európskej kultúry. Opatrenie vychádza zo vzoru daňového stimulu pre film v Spojenom kráľovstve, ktorý Komisia schválila v roku 2006 (3) a v roku 2011 (4) predĺžila do 31. decembra 2015.

    (6)

    Predpokladaný celkový rozpočet na opatrenie, ktoré bude trvať do marca 2017, je 115 mil. GBP. Predpokladané výdavky v rozpočtovom roku 2013/2014 predstavujú 10 mil. GBP a v nasledujúcich troch hospodárskych rokoch 35 mil. GBP. Pomoc je financovaná ministerstvom financií (HM Treasury). Certifikačný úsek Britského filmového ústavu bude zodpovedný za posudzovanie žiadostí na certifikáciu hier vychádzajúcich z britskej kultúry.

    (7)

    Spoločnosti, ktoré podliehajú dani z príjmov právnických osôb v Spojenom kráľovstve, ktoré vyvíjajú kvalifikované videohry by si mohli uplatniť nárok na daňovú úľavu na výdavky na tovary a služby používané alebo spotrebúvané v Spojenom kráľovstve až do výšky 25 % rozpočtu na produkciu. Daňová úľava sa získava dodatočným odpočítaním oprávnených výrobných nákladov od zdaniteľného príjmu z videohier. Dodatočne sa však nemôže odpočítať viac ako 80 % rozpočtu na produkciu. Ak príjemca utrpel v účtovnom období stratu, môže žiadať o platený daňový úver. Podľa oddielu 1217CF ods. 3 návrhu zákona, ktorým sa mení zákon o dani z príjmu právnických osôb z roku 2009, oprávnené výdavky sú obmedzené na základné výdavky na projektovanie, produkciu a testovanie hry.

    (8)

    Daňová úľava na videohry v Spojenom kráľovstve podlieha kultúrnemu testu podobne ako daňový stimul pre film v Spojenom kráľovstve. Obidve skúšky sú rozdelené do štyroch častí (kultúrny obsah, kultúrny príspevok, využitie kultúrnych centier v Spojenom kráľovstve a využívanie pracovníkov v oblasti kultúry, ktorí sú občanmi alebo rezidentmi Veľkej Británie alebo EHP).

    (9)

    Keďže oznámené opatrenie sa financuje zrážkami z daní, ktoré sa zvyčajne platia do štátneho rozpočtu, je financované zo strany štátu. Videohry sa produkujú vo viacerých členských krajinách a existuje vnútorný trh s takýmito videohrami. Ich podpora preto môže ovplyvniť obchod a hospodársku súťaž medzi členskými štátmi. Komisia preto vo svojom rozhodnutí o začatí konania zistila, že toto opatrenie predstavuje štátnu pomoc v zmysle článku 107 ods. 1 zmluvy. Komisia mala tiež pochybnosti o tom, či bolo možné túto pomoc považovať za zlučiteľnú s vnútorným trhom.

    (10)

    Po prvé, Komisia mala pochybnosti, či je potrebné alebo primerané, aby s takouto pomocou boli spojené územné podmienky. Orgány Spojeného kráľovstva vytvorili koncepciu navrhovanej schémy podľa vzoru daňového stimulu pre film vo Veľkej Británii. Preto navrhli, aby bol daňový stimul dostupný iba na tovary a služby používané alebo spotrebúvané v Spojenom kráľovstve. Schéma stimulu pre film však využíva osobitnú výnimku zo zvyčajného zákazu teritoriálnych obmedzení, ktorú povoľuje oznámenie o kinematografii (5) iba na podporu produkcie filmov a televíznych programov, ale nie na videohry.

    (11)

    Po druhé, Komisia mala pochybnosti, či je pomoc pre hry nevyhnutná, pretože predstavujú rýchlo rastúci trh. Orgány Spojeného kráľovstva nepreukázali presvedčivé dôkazy, že bez poskytnutia pomoci by došlo k zlyhaniu trhu, ktoré by viedlo k nedostatočnej výrobe videohier vychádzajúcich z britskej kultúry.

    (12)

    Okrem toho sa Spojené kráľovstvo domnieva, že daňová úľava Spojeného kráľovstva na videohry je zlučiteľná s vnútorným trhom v súlade s článkom 107 ods. 3 písm. d) zmluvy. Komisia však nebola presvedčená, že kultúrny test, ktorý predložilo Spojené kráľovstvo by v praxi viedol k selektívnej identifikácii obmedzeného počtu videohier, ktoré predstavujú kultúrnu kvalitu, ktorú trh bez podpory dostatočne neponúka, a ktoré sú podstatné na zabezpečenie toho, aby boli zastúpené a zohľadnené vo videohrách britské a európske kultúrne témy.

    (13)

    Nakoniec, sa Komisia obáva, že by pomoc mohla podnietiť preteky o dotácie v rámci Únie a pochybuje o tom, že akékoľvek pozitívne účinky by vykompenzovali prípadné narušenia hospodárskej súťaže.

    III.   PRIPOMIENKY ZAINTERESOVANÝCH STRÁN

    (14)

    Komisia dostala pripomienky od jedného členského štátu (Francúzska), národných združení vývojárov hier zo Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka, Fínska, Európskej federácie vývojárov hier („EGDF“), verejných orgánov Spojeného kráľovstva zapojených do podpory filmov, vysielacej spoločnosti a odborových združení z oblasti filmovej produkcie zo Spojeného kráľovstva. Všetci prispievatelia zdôraznili kultúrnu kvalitu a význam, ktoré hry môžu mať. Trhové stimuly na výrobu kultúrne relevantnejších hier nepovažovali za dostatočné. Žiadny z nich nezastával názor, že by medzi členskými štátmi existovalo riziko pretekov v poskytovaní dotácií.

    (15)

    Pokiaľ ide o nevyhnutnosť pomoci, zainteresované strany poukázali na to, že Spojené kráľovstvo stráca svoje vedúce postavenie na trhu s videohrami, že v roku 2012 sa v Spojenom kráľovstve vyvinulo menej ako 10 % hier vydaných v Spojenom kráľovstve, že na tomto trhu prevláda Severná Amerika a Ázia a že prebehol odlev pracovných síl do Kanady. Prispievatelia poukázali takisto na skutočnosť, že hlavnou výzvou pre členské štáty bude riešenie konkurencie z tretích krajín, ktoré výrazne podporujú hry, najmä z Kanady.

    (16)

    Združenie The United Kingdom Independent Game Developers Association („TIGA“) predložilo početné príklady plánov a projektov, v rámci ktorých sa mohla pomocou daňového zvýhodnenia uskutočniť produkcia videohier z prostredia Spojeného kráľovstva/Európy, ku ktorej však fakticky nikdy nedošlo. Organizácia United Kingdom Interactive Entertainment („Ukie“), ktorá zastupuje herný a zábavný priemysel, poznamenala, že na globálnom hernom trhu je na vývojárov hier vyvíjaný tlak, aby výrobky zacieli na čo najširšie možné spektrum trhu. Znamená to predovšetkým sprístupniť ich pre severoamerický trh a čoraz viac pre trhy Ďalekého východu a uspokojovať kultúrne normy a očakávania týchto trhov. Vývojári videohier v Európe sú tak pod konštantným tlakom nezdôrazňovať európske kultúrne prvky v hrách s cieľom predávať ich na celosvetovom trhu. Preto je pre vývojárov hier vychádzajúcich z európskej kultúry ťažšie získať súkromné finančné prostriedky. Ukie preto usudzuje, že podpora môže pomôcť napraviť zlyhanie trhu.

    (17)

    Francúzsko zaznamenalo narastajúcu tendenciu zobrazovať v hrách „medzinárodné stereotypy“.

    (18)

    Na druhej strane združenie TIGA uviedlo, že 54 % obratu nezávislých tvorcov v Spojenom kráľovstve tvorí domáci predaj. To naznačuje, že kupujúci v Spojenom kráľovstve výrazne uprednostňujú vlastnú produkciu. Okrem toho, podľa TIGA, od roku 2008 do roku 2011 v danom sektore viac podnikov vzniklo (216) ako zaniklo (197).

    (19)

    Pokiaľ ide o možné narušenie hospodárskej súťaže medzi členskými štátmi, združenie TIGA pripustilo, že nižšie náklady ovplyvňujú rozhodnutia týkajúce sa umiestnenia produkčných spoločností videohier; zastáva však názor, že hlavné narušenie príde z tretej krajiny, ako je Kanada, kde tento sektor vďaka verejnej podpore rastie. Podľa TIGA, medzi rokmi 2008 a 2010 zamestnanosť v danom odvetví v Kanade narástla o 33 %, zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve klesla o 9 %.

    IV.   PRIPOMIENKY SPOJENÉHO KRÁĽOVSTVA

    1.   Povinnosť územnej viazanosti výdavkov

    (20)

    Po vyjadrení pochybností Komisie o tom, či podmienky územnej viazanosti výdavkov, ktoré vyplývajú z testu „používané alebo spotrebúvané v Spojenom kráľovstve“ sú primerané, orgány Spojeného kráľovstva reagovali na tieto obavy a v navrhovanom právnom predpise výraz „používané alebo spotrebúvané v Spojenom kráľovstve“ nahradili výrazom „výdavky viazané na Európsky hospodársky priestor (EHP)“ a upresnili, že daňová úľava sa môže vzťahovať na akékoľvek výdavky, ktoré vzniknú v EHP. Okrem toho sa snažia obmedziť množstvo subdodávateľských nákladov, ktoré sa môžu financovať. Podporovaný producent môže minúť až 1 milión EUR z hlavných oprávnených výdavkov na projekt na subdodávateľov, v súlade s daňovou úľavu na videohry vo Francúzsku (6). Tým sa zabezpečí, že podstatnú časť vývoja hry vykonáva samotný príjemca úľavy.

    (21)

    Spojené kráľovstvo sa domnieva, že toto obmedzenie oprávnenosti subdodávateľských nákladov má malý vplyv na obchod medzi členskými štátmi. Z diskusií so zástupcami z celého odvetvia videohier vrátane malých a veľkých vývojárov, vyplynulo, že podobne ako ďalšie tvorivé odvetvia, vývoj videohier sa vyznačuje vysokou mierou spolupráce, pričom základné činnosti vývoja (plánovanie, dizajn a umelecká tvorba) sa obvykle vykonávajú na tom istom mieste.

    2.   Nevyhnutnosť pomoci

    (22)

    Pokiaľ ide o nevyhnutnosť pomoci v dôsledku nedostatočnej výroby hier kultúrneho charakteru, Spojené kráľovstvo poskytlo dôkazy preukazujúce, že tieto hry sú na ústupe, v relatívnom aj v absolútnom vyjadrení. Spojené kráľovstvo súhlasí s tým, že sektor videohier je vo všeobecnosti dynamický a rastúci. Avšak v roku 2012 bolo vyvinutých v Spojenom kráľovstve menej než 10 % hier, ktoré tu boli vydané, v porovnaní s 16 % v roku 2008. Spojené kráľovstvo tiež vykonalo ďalšie analýzy hier vydaných v Spojenom kráľovstve v rokoch 2003 až 2012. Údaje ukazujú neustály pokles počtu hier, ktoré vychádzajú z britskej kultúry a prudký pokles ich podielu na trhu z 9 % všetkých hier vydaných v Spojenom kráľovstve (vrátane hier z iných krajín) v roku 2003 na 4 % v roku 2006 a 3 % od roku 2009 do roku 2012. V roku 2003 by prešlo kultúrnym testom 41 % hier vydaných v Spojenom kráľovstve, v roku 2012 len približne 25 %.

    (23)

    Spojené kráľovstvo súhlasí, že nárast hier pre inteligentné telefóny odstránil určité prekážky vstupu pre menších vývojárov, ktorí chcú vstúpiť na trh s videohrami. Z údajov zverejnených v roku 2011 skutočne vyplýva, že počet videohier vyvinutých novovzniknutými spoločnosťami sa v minulom roku zvýšil. Avšak pri pohľade na obsah hier, prieskum realizovaný univerzitou Abertay v rámci programu prototypov videohier ukázal, že z 306 návrhov mobilných a online hier, ktoré predstavili univerzite počas posledných 2 rokov malé a mikropodniky z celého Spojeného kráľovstva, drvivá väčšina (255) neobsahovala prostredie, postavu ani príbeh vychádzajúce zo Spojeného kráľovstva (7).

    (24)

    Toto by sa dalo vysvetliť skutočnosťou, že kultúrne významné hry môžu mať rovnaké výrobné náklady ako „globálne hry“, ale výrazne menší trh. Ich výroba preto predstavuje vyššie ekonomické riziko. Preto sú videohry s obsahom vychádzajúcim z britskej/európskej kultúry menej komerčne životaschopné ako hry s viac globalizovaným obsahom. Je menej pravdepodobné, že medzinárodní alebo domáci vydavatelia budú ochotní niesť riziko spojené s produkciou kultúrne relevantného obsahu, a namiesto toho budú vytvárať všeobecnejší obsah zameraný na medzinárodné trhy.

    (25)

    Prieskum vykonaný orgánmi Spojeného kráľovstva odhalil, že britské kultúrne prvky v hrách sú oslabované v snahe zabezpečiť zmluvu na vydanie hry na globálnom trhu, ktorá umožní financovať vývoj hier a zabezpečí prežitie vývojára. Takmer tri štvrtiny britských tvorcov videohier uviedlo, že vytváranie pôvodného duševného vlastníctva sa v predchádzajúcich piatich rokoch spomalilo alebo zastavilo. Prieskum ukázal, že mnohí vývojári museli zmeniť kultúrny obsah svojich hier, aby uspokojili obchodné požiadavky. Päťdesiattri percent opýtaných odpovedalo, že zmenili postavy a prostredie hier tak, aby neobsahovali britské alebo európske prvky.

    (26)

    Vzhľadom na tieto skutočnosti je stimulačným cieľom financovania, aby sa pravdepodobne neziskové kultúrne produkty stali komerčne realizovateľnými, a tým sa podporila výroba nových kultúrnych produktov, ktoré by sa v prípade, ak by neexistovala daňová úľava nerealizovali, a aby sa podporil rozvoj zručností trvalo udržateľnej produkcie tovaru kultúrneho charakteru (príslušných videohier vychádzajúcich z britskej kultúry/kultúry EHP).

    3.   Rozlišujúci kultúrny test

    (27)

    Pokiaľ ide o kultúrny test, ktorým sa zabezpečí, že systém sa vzťahuje len na jednoznačne kultúrne hry, Spojené kráľovstvo vysvetlilo, že po prvé, daňový úrad, daňový a colný úrad Jej Veličenstva (ďalej len „HMRC“) má osobitné špecializované „oddelenie pre kreatívne odvetvia“, ktoré bude zodpovedné za správu a kontrolu žiadostí o daňovú úľavu na videohry. Oddelenie bude posudzovať žiadosti z hľadiska rizika a tento proces zaručuje správne dodržiavanie stanovených kritérií. Existuje teda jasný postup uplatňovania testu.

    (28)

    Pokiaľ ide o prvky testu, ktoré pomáhajú určiť kultúrne kvality hry, Spojené kráľovstvo objasnilo, že väčšina bodov v rámci navrhovaného kultúrneho testu sa týka obsahu. Kultúrneho obsahu a príspevku hry sa týka až 20 z 31 bodov, a to vrátane prvkov, ako je umiestnenie príbehu, hlavné postavy, tematika, z ktorej hra vychádza, použitie anglického jazyka a zohľadnenie britskej kultúry a dedičstva. Len 3 body sa týkajú umiestnenia vývojových činností a zvyšných 8 bodov možno získať, ak príslušným kultúrnym pracovníkom, ako sú napr. scenáristi, skladatelia, dizajnéri, umelci či programátori, je občan alebo obyvateľ Spojeného kráľovstva alebo EHP. Navrhovaný test kladie preto silný dôraz na obsah a nie na miesto činnosti. Toto zameranie na obsah sa ďalej posilňuje uplatňovaním pravidla minimálneho kultúrneho obsahu („pravidlo zlatých bodov“), ktoré zabezpečia, že skúškou prejdú iba hry s dostatočným počtom bodov za kultúrny obsah.

    (29)

    Toto zameranie na obsah zabraňuje všeobecnému uplatneniu daňovej úľavy. Spojené kráľovstvo vykonalo analýzu hier vydaných v krajine v roku 2006, 2009 a 2012, pričom sa kultúrny test uplatnil spätne na všetky hry vytvorené v Spojenom kráľovstve počas tohto obdobia. Z 822 hier vydaných v Spojenom kráľovstve v roku 2012 len 74 bolo vytvorených vývojármi zo Spojeného kráľovstva a z nich by prešlo kultúrnym testom, ak by v tej dobe existoval, 25,7 % (19 hier). Test ukázal, že aj v rokoch 2006 a 2009 sa podiel týchto hier na hrách, ktoré boli vytvorené v Spojenom kráľovstve, nachádzal na úrovni cca 27 %, zatiaľ čo ich podiel na všetkých hrách vydaných v Spojenom kráľovstve bol v rozmedzí 3 a 4 %.

    (30)

    Spojené kráľovstvo sa domnieva, že 25,7 % miera úspešnosti je v rozpätí, ktoré Komisia prijala v prípade daňového stimulu na francúzske videohry (8). V uvedenom rozhodnutí Komisia usúdila, že skutočnosť, že bolo vybraných približne 30 % hier naznačuje, že Francúzsko vypracovalo kritériá, ktoré zaručujú, že obsah videohier oprávnených na získanie daňovej úľavy je skutočne kultúrny. Podobne, Spojené kráľovstvo sa domnieva, že kultúrny test videohier je dostatočne reštriktívny na to, aby bolo možné zabezpečiť, že pomoc bude zameraná na videohry vychádzajúce z britskej kultúry/kultúry EHP.

    (31)

    Spojené kráľovstvo okrem toho súhlasilo s tým, že schému oznámi ako počiatočný pilotný projekt na štyri roky a tento čas využije na monitorovanie daňovej úľavy a zaistenie toho, aby bola využitá tak, ako bolo zamýšľané.

    4.   Preteky o dotácie

    (32)

    Pokiaľ ide o argument Komisie, že pomoc by mohla podnietiť preteky o dotácie v rámci Únie, ktoré by viedli k neprimeranému narušeniu hospodárskej súťaže, Spojené kráľovstvo uviedlo, že k takýmto pretekom o dotácie by došlo, ak by veľký počet členských štátov využíval operačné schémy na zvýšenie konkurencieschopnosti ich domácich odvetví. Spojené kráľovstvo sa nedomnieva, že to je pravdepodobné. Hoci pre rozhodnutia týkajúce sa lokalizácie môžu byť daňové zvýhodnenia určujúcim faktorom, pomoc je najmä odpoveďou na daňové úľavy v Kanade, USA a Južnej Kórei. Francúzsko je v súčasnosti jediným ďalším členským štátom, ktorý ponúka daňové stimuly na výrobu kultúrne relevantných videohier.

    (33)

    Okrem toho by preteky o dotácie boli zamerané výhradne na hospodársku súťaž bez akýchkoľvek kultúrnych obmedzení. Ak by dve alebo viac krajín malo záujem o ochranu výroby špecifických kultúrnych produktov v súlade s dohodnutým kultúrnym testom, nepredstavovalo by to preteky o dotácie.

    (34)

    Cieľom navrhovanej pomoci je chrániť produkciu videohier vychádzajúcich z britskej/európskej kultúry, a pomoc teda poskytne úľavu iba zlomku videohier vyvinutých v Spojenom kráľovstve a v Európe a pokryje len malé množstvo celkových výdavkov na vývoj videohier. Na základe diskusií so zástupcami odvetvia, Spojené kráľovstvo odhaduje, že iba približne 10 % videohier vychádzajúcich z britskej/európskej kultúry bude mať rozpočet presahujúci 5 mil. GBP. Väčšina výdavkov na vývoj hier bude použitá na značne menšie projekty.

    V.   POSÚDENIE OPATRENIA POMOCI

    1.   Klasifikácia opatrenia ako opatrenia štátnej pomoci

    (35)

    Podľa článku 107 ods. 1 zmluvy, pomoc poskytovaná v akejkoľvek forme členským štátom alebo zo štátnych prostriedkov, ktorá narúša hospodársku súťaž alebo hrozí narušením hospodárskej súťaže tým, že zvýhodňuje určitých podnikateľov alebo výrobu určitých druhov tovaru, je nezlučiteľná s vnútorným trhom, pokiaľ ovplyvňuje obchod medzi členskými štátmi.

    (36)

    Podpora produkcie videohier, na základe schválenia HMRC, priznáva finančnú výhodu vo forme daňových úľav pre podniky v sektore produkcie hier na úkor rozpočtu ministerstva financií. Poskytuje sa preto zo štátnych zdrojov a je pripísateľná štátu. Cieľom tohto opatrenia je znížiť výrobné náklady prijímajúcich podnikov a predstavuje pre nich hospodársku výhodu. Je obmedzená na spoločnosti v sektore videohier, a preto je selektívna. Napokon, má vplyv na obchod a hospodársku súťaž medzi členskými štátmi, keďže hry sa vyrábajú aj v iných členských štátoch a obchoduje sa s nimi na medzinárodnej úrovni. Podľa toho predstavuje štátnu pomoc v zmysle článku 107 ods. 1 zmluvy.

    2.   Zlučiteľnosť pomoci s vnútorným trhom

    (37)

    Pokiaľ ide o všeobecnú oprávnenosť schémy, Komisia konštatuje, že Spojené kráľovstvo stiahlo ustanovenie o územnej viazanosti, ktoré Komisia považovala za problematické z hľadiska slobody pohybu tovaru a poskytovania služieb na vnútornom trhu. Rozhodlo sa obmedziť objem nákladov na subdodávky, ktoré možno kvalifikovať ako oprávnené na pomoc, na 1 milión GBP.

    (38)

    Komisia zastáva názor, že tento limit je v tomto prípade prijateľný, pretože v praxi, vzhľadom na veľkosť rozpočtov na výrobu, sa nezdá, že by strop vo výške 1 milióna GBP na výdavky na subdodávky výrazne obmedzoval ich využívanie. Spojené kráľovstvo očakáva, že väčšina videohier, na ktoré sa vzťahuje kultúrny test, bude mať rozpočet na tvorbu menší ako 1 mil. GBP. Len približne 10 % videohier by malo mať rozpočet presahujúci 5 miliónov GBP. V závislosti od vývoja rozpočtov na výrobu videohier v Spojenom kráľovstve si Komisia vyhradzuje právo prehodnotiť výšku tohto stropu, pokiaľ by toto opatrenie pomoci bolo znova oznámené v lehote štyroch rokov od začiatku jeho uplatňovania, v súlade so záväzkami Spojeného kráľovstva.

    (39)

    Spojené kráľovstvo má v úmysle odôvodniť podporu vývoja hier ako pomoc na podporu kultúry. Preto by sa muselo vykonať posúdenie podľa článku 107 ods. 3 písm. d) zmluvy. Komisia zatiaľ nevypracovala usmernenia na uplatňovanie tohto ustanovenia na pomoc v oblasti videohier. V oznámení o kinematografii sa však hovorí o možnosti poskytovania pomoci v oblasti videohier. V odseku 24 oznámenia sa uvádza, že opatrenia pomoci na podporu videohier sa budú aj naďalej posudzovať prípad od prípadu. Pokiaľ by bolo možné preukázať potrebu schémy pomoci zameranej na videohry, ktoré majú kultúrny alebo vzdelávací účel, Komisia bude analogicky uplatňovať kritéria intenzity pomoci uvedené v oznámení o kinematografii.

    (40)

    Komisia preto musí posúdiť zlučiteľnosť opatrenia priamo na základe článku 107 ods. 3 písm. d) zmluvy. Bude musieť overiť, či slúži na podporu propagácie kultúry a či neovplyvňuje podmienky obchodovania a hospodárskej súťaže v Únii v rozsahu, ktorý je v rozpore so spoločným záujmom. To znamená, že musí byť vhodným prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa, najmä, že bez tejto podpory by účastníci trhu nemali dostatočné stimuly na produkciu požadovaného druhu hier. Pokiaľ ide o primeranosť pomoci, je možné analogicky uplatniť maximálnu intenzitu pomoci stanovenej v oznámení o kinematografii. Komisia posúdila kultúrny cieľ a nevyhnutnosť pomoci určitým videohrám v dvoch rozhodnutiach týkajúcich sa podpory videohier vo Francúzsku uvedených v odôvodneniach 20 a 30.

    a)   Podpora kultúry

    (41)

    Aby pomoc v oblasti videohier, ako ju navrhuje Spojené kráľovstvo, bola zlučiteľná s článkom 107 ods. 3 písm. d) zmluvy, musí slúžiť na podporu kultúry. Na základe zmien v schéme a doplňujúcich dôkazov, ktoré predložilo Spojené kráľovstvo je Komisia presvedčená o tom, že Spojené kráľovstvo bude uplatňovať skutočne selektívny kultúrny test, ktorý zabezpečí, že pomoc sa poskytne len na podporu kultúry v súlade s článkom 107 ods. 3 písm. d) ZFEÚ.

    (42)

    Po prvé, Komisia berie na vedomie vysvetlenie poskytnuté Spojeným kráľovstvom v súvislosti s testom, ktorý slúži na stanovenie kultúrnej kvality hry (pozri odôvodnenia 27 až 29): väčšina bodov, ktoré je možné získať v rámci navrhovaného kultúrneho testu sa týka kultúrneho obsahu a príspevku hry (až 20 bodov z 31). Toto sa ďalej posilňuje uplatňovaním pravidla minimálneho kultúrneho obsahu („pravidlo zlatých bodov“), ktoré zabezpečí, že skúškou prejdú iba hry s dostatočným počtom bodov za kultúrny obsah.

    (43)

    Toto zameranie na obsah zabraňuje všeobecnému uplatneniu daňovej úľavy. Simulácie kultúrneho testu vychádzajúce z hier vydaných v predchádzajúcich rokoch ukázali, že kultúrnym testom by prešlo 26 až 27 % hier vyrobených v Spojenom kráľovstve. Takáto miera úspešnosti ukazuje, že kritériá testu zabezpečia, že obsah videohier oprávnených na získanie daňovej úľavy je skutočne kultúrny, a že test je dostatočne reštriktívny na to, aby bolo možné zamerať pomoc na videohry vychádzajúce z britskej/európskej kultúry. Na porovnanie, Komisia vo svojom rozhodnutí z roku 2007 o daňovom stimule (9) pre francúzske videohry dospela k záveru, že oprávnenosť približne 30 % hier ukazuje, že test je dostatočne selektívny.

    (44)

    Z toho vyplýva, že pochybnosti vznesené v rozhodnutí o začatí konania, boli odstránené. Skutočnosť, že vybraných bolo iba približne 27 % hier naznačuje, že opatrenie nemá iba priemyselný cieľ spočívajúci v podpore špecifického odvetvia, ale skutočne kultúrny cieľ. Opatrenie pomoci teda spĺňa skutočný cieľ podpory kultúry.

    b)   Primeranosť, nevyhnutnosť a proporcionalita opatrenia

    (45)

    Na základe článku 107 ods. 3 písm. d) ZFEÚ by daňová úľava na videohry mala byť vhodným nástrojom na splnenie sledovaného cieľa. Štátna pomoc na iné účely, ktorá by sa nezameriavala výlučne na cieľ kultúrneho charakteru, by s väčšou pravdepodobnosťou podporovala priemyselné ciele súvisiace s daným odvetvím. Komisia uznáva, že daňová úľava, tak, ako je navrhnutá, skutočne umožňuje smerovať štátnu podporu na hry s kultúrnym obsahom, a je preto vhodným nástrojom na dosiahnutie sledovaného kultúrneho cieľa.

    (46)

    Vzhľadom na veľmi dynamický rast a vývoj herného trhu, orgány Spojeného kráľovstva predložili údaje dokazujúce, že pomoc je potrebná na udržanie primeranej produkcie takýchto hier a že bez pomoci na kultúrne hry by sa ich produkcia a podiel na trhu výrazne znížili. Údaje ukazujú neustály pokles hier, ktoré vychádzajú z britskej kultúry a prudký pokles ich podielu na trhu z 9 % všetkých hier vydaných v Spojenom kráľovstve v roku 2003 na 4 % v roku 2006 a 3 % od roku 2009 do roku 2012.

    (47)

    Kultúrne významné hry môžu mať rovnaké výrobné náklady ako „globálne hry“, ale výrazne menší trh. Ich výroba preto predstavuje vyššie ekonomické riziko. Preto sú videohry s obsahom vychádzajúcim z britskej/európskej kultúry menej komerčne životaschopné, ako hry s viac globalizovaným obsahom. Trh preto na vývojárov videohier v Európe vyvíja konštantný tlak minimalizovať európske kultúrne prvky v hrách s cieľom predávať ich na celosvetovom trhu. Pre vývojárov hier vychádzajúcich z európskej kultúry je ťažšie získať súkromné finančné prostriedky.

    (48)

    Navrhovaná daňová úľava by mala podporovať produkciu videohier s kultúrnym obsahom na rozdiel od hier, ktoré sú rýdzo zábavného charakteru, pomocou zníženia produkčných nákladov. Možno teda dospieť k záveru, že je pravdepodobné, že opatrenie bude mať vzhľadom na svoj cieľ dostatočne motivujúci efekt.

    (49)

    Okrem toho je opatrenie pomoci primerané, keďže obmedzuje intenzitu pomoci na 25 % výrobných nákladov skutočne vynaložených na tvorbu oprávnených hier. To je menej ako 50 % intenzita pomoci povolená na audiovizuálnu produkciu podľa odseku 52 bodu 1) oznámenia o kinematografii, ktorá sa uplatňuje analogicky, pokiaľ ide o prípustnú intenzitu pomoci.

    (50)

    Na záver, aby nedošlo k ovplyvneniu podmienok obchodovania a hospodárskej súťaže v Únii v rozpore so spoločným záujmom, narušenie hospodárskej súťaže a účinky na obchod, ktoré opatrenie vyvolá, by sa mali kompenzovať pozitívnymi účinkami.

    (51)

    Podľa údajov, ktoré poskytlo Spojené kráľovstvo, ako aj predstavitelia odvetvia bolo v roku 2012 v Spojenom kráľovstve vytvorených menej ako 10 % hier, ktoré tu boli vydané. Trhový podiel oprávnených hier vydaných v Spojenom kráľovstve je dosť malý (4 – 5 %). Aj podiel oprávnených videohier vyrobených v Spojenom kráľovstve, ktorý je približne 27 %, je relatívne malý.

    (52)

    Okrem toho, žiadna potenciálne dotknutá tretia strana nepoukázala na možné nepriaznivé vplyvy opatrenia. Naopak, združenie výrobcov videohier, ktoré predložilo pripomienky po začatí konania (TIGA a EGDF) zdôraznilo malý vplyv opatrenia na ich národný priemysel a jeho celkový vplyv na konkurenciu hlavne zo Severnej Ameriky a Ďalekého východu. Preteky o dotácie medzi členskými štátmi by boli preto dosť nepravdepodobné.

    (53)

    V každom prípade je užitočné, že Spojené kráľovstvo obmedzuje trvanie tejto schémy na štyri roky s cieľom umožniť hodnotenie jeho uplatňovania a prehodnotenie kritérií vzhľadom na vývoj na trhu.

    (54)

    Komisia preto dospela k názoru, že pochybnosti vznesené v rozhodnutí o začatí konania, boli odstránené. Narušenie hospodárskej súťaže a vplyv na obchod medzi členskými štátmi sú teraz obmedzené, aby neboli v rozpore so spoločným záujmom.

    VI.   ZÁVER

    (55)

    Komisia sa preto domnieva, že pomoc nezvýši neprimerane trhovú silu prijímajúcich podnikov a nebude ani prekážkou dynamických stimulov trhu, ale práve naopak, rozšíri ponuku na trhu. Je teda potrebné dospieť k záveru, že narušenie hospodárskej súťaže a vplyv na obchod sú natoľko obmedzené, aby celkové hodnotenie pomoci bolo kladné. Daňová úľava na tvorbu videohier je teda zlučiteľná so vnútorným trhom podľa článku 107 ods. 3 písm. d) zmluvy,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Opatrenie štátnej pomoci, ktorú Spojené kráľovstvo plánuje poskytnúť na videohry prostredníctvom zmeny zákona o dani z príjmov právnických osôb 2009, je zlučiteľné so spoločným trhom v zmysle článku 107 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

    Implementácia opatrenia štátnej pomoci sa preto povoľuje.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie je určené Spojenému kráľovstvu Veľkej Británie a Severného Írska.

    V Bruseli 27. marca 2014

    Za Komisiu

    Joaquín ALMUNIA

    podpredseda


    (1)  Rozhodnutie Komisie vo veci SA. 36139 – Daňová úľava pre videohry v Spojenom kráľovstve (Ú. v. EÚ C 152, 30.5.2013, s. 24).

    (2)  Pozri poznámku pod čiarou č. 1.

    (3)  Rozhodnutie Komisie z 22. novembra 2006 vo veci N 461/05 – UK Film Tax Incentive (Ú. v. EÚ C 9, 13.1.2007, s. 1).

    (4)  Rozhodnutie Komisie z 27. januára 2011 vo veci SA. 33234 – UK Film Tax Incentive Extension (Ú. v. EÚ C 142, 22.5.2012, s. 1).

    (5)  Oznámenie Komisie týkajúce sa štátnej pomoci na filmy a iné audiovizuálne diela (Ú. v. EÚ C 332, 15.11.2013, s. 1). Je to tak aj v oznámení Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o určitých právnych aspektoch súvisiacich s kinematografickými a inými audiovizuálnymi dielami (Ú. v. ES C 43, 16.2.2002, s. 6), ktoré sa uplatnilo, keď sa začalo konanie podľa článku 108 ods. 2 zmluvy.

    (6)  Rozhodnutie Komisie z 25. apríla 2012 vo veci SA. 33943 – Prolongation du régime d’aide C 47/06 – Crédit d’impôt en faveur de la création de jeux vidéo (Ú. v. EÚ C 230, 1.8.2012, s. 3).

    (7)  Univerzita zozbierala tieto údaje v priebehu svojho programu prototypov videohier, ktorý má pomôcť malým podnikom vytvoriť funkčné prototypy svojich hier.

    (8)  Rozhodnutie Komisie 2008/354/ES z 11. decembra 2007 o štátnej pomoci C 47/06 (ex N 648/05) – daňová úľava na tvorbu videohier (Ú. v. EÚ L 118, 6.5.2008, s. 16).

    (9)  Pozri poznámku pod čiarou č. 8.


    Top