EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014A1003(02)

Stanovisko Komisie z 2. októbra 2014 týkajúce sa plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu zo zariadenia na skladovanie IRAO-ZRAM umiestneného v blízkosti republikového úložiska rádioaktívnych odpadov na Slovensku

Ú. v. EÚ C 347, 3.10.2014, p. 3–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

3.10.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 347/3


STANOVISKO KOMISIE

z 2. októbra 2014

týkajúce sa plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu zo zariadenia na skladovanie IRAO-ZRAM umiestneného v blízkosti republikového úložiska rádioaktívnych odpadov na Slovensku

(Iba slovenské znenie je autentické)

(2014/C 347/02)

Posúdenie, uvedené nižšie, sa vykonáva podľa ustanovení Zmluvy o Euratome bez toho, aby boli dotknuté akékoľvek ďalšie posúdenia uskutočňované podľa Zmluvy o fungovaní Európskej únie a povinnosti vyplývajúce z nej a zo sekundárnych právnych predpisov (1).

Európska komisia dostala 24. marca 2014 od slovenskej vlády v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome všeobecné údaje, ktoré sa týkajú plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu zo zariadenia na skladovanie IRAO-ZRAM v Mochovciach.

Na základe týchto údajov a ďalších informácií, o ktoré Komisia požiadala 29. apríla 2014 a ktoré slovenské orgány poskytli 5. júna 2014, a následnej konzultácie so skupinou expertov Komisia vypracovala toto stanovisko:

1.

Vzdialenosť medzi zariadením na skladovanie IRAO-ZRAM a najbližším bodom v ďalšom členskom štáte, v tomto prípade v Maďarsku, je približne 40 km.

2.

Zariadenie nebude podliehať povoleniu na vypúšťanie kvapalných a plynných rádioaktívnych látok. Za bežných prevádzkových podmienok nebudú vypúšťané kvapalné a plynné rádioaktívne látky a je preto nepravdepodobné, že toto zariadenie spôsobí expozíciu obyvateľstva v inom členskom štáte, ktorá by bolo významná zo zdravotného hľadiska.

3.

Sekundárny pevný rádioaktívny odpad sa presunie do zariadení oprávnených na úpravu alebo likvidáciu odpadu na Slovensku.

4.

V prípade neplánovaného uvoľnenia rádioaktívnych látok, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku havárie takého typu a rozsahu, ako sa uvádza vo všeobecných údajoch, by dávka, ktorej by pravdepodobne bolo vystavené obyvateľstvo v inom členskom štáte, nebola zo zdravotného hľadiska významná.

Záverečné stanovisko Komisie teda znie, že vykonávanie plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu v akejkoľvek podobe pochádzajúceho zo zariadenia na skladovanie IRAO-ZRAM, ktoré sa nachádza v blízkosti republikového úložiska rádioaktívnych odpadov v Mochovciach na Slovensku, a to počas bežnej prevádzky, ako aj v prípade havárie takého typu a rozsahu, ako sa uvádza vo všeobecných údajoch, by nemalo spôsobiť rádioaktívnu kontamináciu vody, pôdy ani ovzdušia iného členského štátu, ktorá by bola zo zdravotného hľadiska významná.

V Bruseli 2. októbra 2014

Za Komisiu

Günther OETTINGER

podpredseda


(1)  Napríklad podľa Zmluvy o fungovaní Európskej únie je potrebné podrobnejšie posúdiť environmentálne aspekty. Komisia by chcela orientačne poukázať na ustanovenia smernice 2011/92/EÚ o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie, smernice 2001/42/ES o posudzovaní účinkov určitých plánov a programov na životné prostredie, ako aj na smernicu 92/43/EHS o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín a smernicu 2000/60/ES, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva.


Top