EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009H0531

Odporúčanie Rady z  25. júna 2009 o aktualizácii všeobecných usmernení pre hospodárske politiky členských štátov a Spoločenstva na rok 2009 a o vykonávaní politík zamestnanosti členských štátov

Ú. v. EÚ L 183, 15.7.2009, p. 1–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2009/531/oj

15.7.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 183/1


ODPORÚČANIE RADY

z 25. júna 2009

o aktualizácii všeobecných usmernení pre hospodárske politiky členských štátov a Spoločenstva na rok 2009 a o vykonávaní politík zamestnanosti členských štátov

(2009/531/ES)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 99 ods. 2 a článok 128 ods. 4,

so zreteľom na odporúčanie Komisie,

so zreteľom na závery Európskej rady z 13. a 14. marca 2009,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre zamestnanosť,

keďže:

(1)

Rada prijala 12. júla 2005 odporúčanie 2005/601/ES o všeobecných usmerneniach pre hospodárske politiky členských štátov a Spoločenstva (2005 – 2008) (1) a rozhodnutie 2005/600/ES o usmerneniach politík zamestnanosti členských štátov (2), ktoré spoločne tvoria Integrované usmernenia pre rast a zamestnanosť. Členské štáty boli vyzvané, aby tieto Integrované usmernenia pre rast a zamestnanosť zohľadňovali vo svojich národných programoch reforiem (ďalej len „NPR“).

(2)

V rokoch 2006, 2007 a 2008 sa na jarnom zasadnutí Európskej rady určili a potvrdili štyri prioritné oblasti (výskum, vývoj a inovácie, podnikateľské prostredie, pracovné príležitosti a integrovaná politika v oblasti energetiky a infraštruktúry), ktoré sú základnými piliermi obnovenej lisabonskej stratégie. V rámci týchto oblastí sa Európska rada dohodla na obmedzenom počte konkrétnych krokov a dôrazne vyzvala členské štáty, aby ich vykonali v stanovených termínoch.

(3)

V súlade so závermi jarného zasadnutia Európskej rady v roku 2006 členské štáty každoročne predkladajú správy o vykonávaní svojich národných programov reforiem (ďalej len „vykonávacie správy“).

(4)

Vychádzajúc z analýzy Komisie sa v rokoch 2007 a 2008 pre jednotlivé členské štáty vydalo viacero osobitných odporúčaní.

(5)

S cieľom plniť Lisabonskú stratégiu pre rast a zamestnanosť koherentným a integrovaným spôsobom sa tieto odporúčania prijímajú v jednom nástroji. Tento prístup odráža integrovanú štruktúru NPR a vykonávacích správ, ako aj potrebu konzistentnosti medzi usmerneniami pre zamestnanosť a všeobecnými usmerneniami pre hospodárske politiky článku 99 ods. 2 zmluvy, ako sa zdôrazňuje v článku 128 ods. 2 zmluvy.

(6)

Na jarnom zasadnutí Európskej rady v roku 2008 sa začal druhý cyklus obnovenej lisabonskej stratégie, ktorý sa ukončí v roku 2010. Rada 14. mája 2008 prijala odporúčanie 2008/390/ES o všeobecných usmerneniach pre hospodárske politiky členských štátov a Spoločenstva (2008 – 2010) (3) a 15. júla 2008 rozhodnutie 2008/618/ES o usmerneniach politík zamestnanosti členských štátov (4), ktoré spoločne tvoria súčasné Integrované usmernenia pre rast a zamestnanosť.

(7)

Následne členské štáty potvrdili, aktualizovali alebo vypracovali nové NPR a do októbra 2008 ich predložili Komisii spolu s vykonávacími správami. V záujme posilnenia koordinácie reforiem a zlepšenia procesu multilaterálneho dohľadu v Rade Európska rada na jarnom zasadnutí v roku 2008 požiadala členské štáty, aby stanovili podrobné a konkrétne činnosti na riešenie ich osobitnej politickej reakcie na integrované usmernenia, osobitné odporúčania pre jednotlivé krajiny a „sledované body“ v ich NPR a následných výročných vykonávacích správach.

(8)

Vzhľadom na súčasný hospodársky pokles Komisia predložila návrh európskeho plánu na oživenie hospodárstva (ďalej len „plán na oživenie hospodárstva“), ktorý Európska rada v roku 2008 odsúhlasila. V tomto pláne sa ustanovuje možnosť koordinovaných rozpočtových stimulov v rámci Paktu stability a rastu, ktorá má podporiť dopyt a obnoviť dôveru, berúc do úvahy východiskové pozície členských štátov a úsilie, ktoré už vynaložili pri riešení hospodárskych problémov. V tomto pláne sa predpokladá, že rozpočtové stimuly bude sprevádzať zrýchlenie štrukturálnych reforiem zavedených lisabonskou stratégiou, ktorých cieľom bude stimulovať hospodárstvo a posilniť potenciál Únie na dlhodobý rast hlavne presadzovaním prechodu na ekonomiku s nízkymi emisiami CO2 a vyššími požiadavkami na vedomosti. Tiež sa v ňom uvádzajú návrhy na stimuláciu trhov práce EÚ najmä prostredníctvom vykonávania integrovaných politík flexiistoty zameraných na aktivačné opatrenia a stimuláciu zručností. Sú potrebné na podporu zamestnanosti a zabezpečenie rýchleho opätovného začlenenia na trh práce.

(9)

Komisia a Rada posúdia opatrenia, ktoré sa prijali na riešenie hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ako sa dohodlo na zasadnutí Európskej rady, a to okrem iného náležitým zohľadnením potreby zabezpečiť nápravu zhoršovania sa fiškálnej situácie, zlepšením navrhovania rozpočtových politík a zabezpečením dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

(10)

Osobitné odporúčania adresované pre jednotlivé krajiny v odporúčaní Rady 2008/399/ES zo 14. mája 2008 o aktualizácii všeobecných usmernení pre hospodárske politiky členských štátov a Spoločenstva na rok 2008 a o vykonávaní politík zamestnanosti členských štátov (5) by sa mali aktualizovať a mali by zohľadňovať pokrok dosiahnutý vo vykonávaní NPR a zásady plánu na oživenie hospodárstva. Tieto odporúčania by sa mali vykonať rýchlo. Komisia v rámci lisabonského partnerstva poskytne krajinám pomoc, bude monitorovať dosiahnutý pokrok a pravidelne o ňom bude podávať správy.

(11)

V záujme úplného vykonávania Lisabonskej stratégie pre rast a zamestnanosť by tieto odporúčania mali obsahovať aj osobitné odporúčania pre členské štáty patriace do eurozóny.

(12)

Európsky parlament prijal uznesenie týkajúce sa tohto odporúčania (6),

TÝMTO ODPORÚČA členským štátom, aby prijali opatrenia v súlade so zásadami uvedenými v prílohe.

V Luxemburgu 25. júna 2009

Za Radu

predseda

L. MIKO


(1)  Ú. v. EÚ L 205, 6.8.2005, s. 28.

(2)  Ú. v. EÚ L 205, 6.8.2005, s. 21.

(3)  Ú. v. EÚ L 137, 27.5.2008, s. 13.

(4)  Ú. v. EÚ L 198, 26.7.2008, s. 47.

(5)  Ú. v. EÚ L 139, 29.5.2008, s. 57.

(6)  Stanovisko z 11. marca 2009 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).


PRÍLOHA

BELGICKO

1.

V roku 2008 sa výrazne spomalil rast HDP, a to na 1,3 %. Bol to dôsledok nižšieho vonkajšieho a domáceho dopytu predovšetkým v súvislosti s vysokou infláciou a vplyvom finančnej krízy. V roku 2009 sa predpokladá ďalšie výrazné zhoršenie hospodárskej situácie. Miera inflácie v roku 2008 sa odhaduje na 4,5 %, čo je takmer dvojnásobok oproti roku 2007, spôsobený vo veľkej miere vyššími domácimi cenami energií. Globálne zníženie cien energií by malo viesť k zníženiu inflácie v roku 2009. Komisia očakáva deficit verejných financií za rok 2008 s úrovňou približne 0,9 % HDP. Výška hrubého verejného dlhu v roku 2008 by mala dosiahnuť približne 88 % HDP. Tradičný prebytok bežného účtu v roku 2008 sa zmenil na deficit a v roku 2009 sa očakáva ďalší pokles.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 vzrástla a miera nezamestnanosti klesla na 6,9 %. Vyhliadky na rok 2009 sú však menej optimistické – očakáva sa, že nezamestnanosť stúpne. Medzi sektory najviac postihnuté krízou patria automobilový a oceliarsky priemysel, ako aj finančný sektor.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Belgicko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám a tak podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Belgicko okrem toho v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce finančnú podporu pre MSP.

4.

Komisia posúdi opatrenia, ktoré Belgicko prijalo s cieľom riešiť hospodársky pokles v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva schválenom Európskou radou. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdia zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať aj prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Belgicko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Oznámilo opatrenia na ďalšie zníženie zdanenia práce prostredníctvom zvýšenia výšky príjmu oslobodeného od dane pre pracovníkov s nízkymi a priemernými príjmami, je však možné, že budú potrebné aj ďalšie kroky. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na zlepšenie výsledkov na trhu práce, najmä pokiaľ ide o starších pracovníkov a znevýhodnené skupiny, na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií, zvýšenie hospodárskej súťaže na trhu so zemným plynom a elektrickou energiou a na zlepšenie výsledkov výskumu a vývoja.

6.

Belgicko má hospodárstvo orientované na vývoz, takže je preň zvlášť dôležité zachovať si konkurencieschopnosť. V tejto súvislosti je rozhodujúci vývoj jednotkových nákladov práce tak, aby boli v súlade s najdôležitejšími obchodnými partnermi. Konkurencieschopnosť v oblasti nákladov sa však v roku 2008 zhoršila. Prínosom by bolo zlepšenie hospodárskej súťaže na trhu so zemným plynom a elektrickou energiou. V záujme urýchlenia rastu produktivity a posilnenia konkurencieschopnosti sú dôležité trvalé investície do výskumu a vývoja a do získavania zručností. Nízka účasť na trhu práce, zvýšenie výdavkov v súvislosti so starnutím obyvateľstva a vysoký verejný dlh ohrozujú dlhodobú udržateľnosť verejných financií a zdôrazňujú potrebu zvýšiť primárne prebytky a vykonávať politiku podporujúcu rast a zamestnanosť. Integrovaný prístup k vykonávaniu štrukturálnych reforiem by mohol Belgicku pomôcť rýchlejšie dosahovať výsledky. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý odsúhlasila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia Komisie týkajúceho sa dosiahnutého pokroku Rada Belgicku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Belgicku sa odporúča najmä, aby:

ešte viac znížilo daňové zaťaženie práce, najmä znížením daňovo-odvodového zaťaženia pracovníkov s nízkym príjmom, a v strednodobom horizonte zaviedlo ďalšie obmedzenia výdavkov v záujme posilnenia fiškálnej konsolidácie,

zlepšilo hospodársku súťaž na trhu so zemným plynom a elektrickou energiou prijatím regulačného rámca podporujúceho viac hospodársku súťaž s plne nezávislými a účinnými regulačnými orgánmi a pokračovalo v úsilí týkajúcom sa prenosových a distribučných prevádzkovateľov,

v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote urýchlilo vykonávanie koordinovaných politických opatrení, ktoré zlepšujú efektívnosť trhu práce, preskúmalo dávky v nezamestnanosti v záujme uľahčenia rýchleho návratu nezamestnaných na trh práce, posilnilo účasť na trhu práce (najmä pokiaľ ide o starších pracovníkov a ľudí z prisťahovaleckého prostredia), znížilo pretrvávajúce regionálne rozdiely a zvýšilo účasť na celoživotnom vzdelávaní vo všetkých regiónoch.

BULHARSKO

1.

V dôsledku silného domáceho dopytu sa rast HDP v Bulharsku urýchlil a za prvých deväť mesiacov roku 2008 zaznamenal 7 %, čím vyniesol HDP na obyvateľa na úroveň 40 % priemeru v EÚ. Očakáva sa, že v dôsledku rýchleho zhoršovania sa vonkajšieho prostredia a prísnejších úverových podmienok sa v roku 2009 rast značne umierni. Priemerná ročná inflácia dosiahla v roku 2008 rekordnú výšku 12 % a bola vyvolaná vonkajším kolísaním cien komodít a posilnená domácim dopytom a veľkým zvyšovaním miezd, ktoré vo významnej miere presiahli rast produktivity. Inflácia síce klesá, no pravdepodobne zostane nad priemerom EÚ. Situácia v rozpočtovej oblasti zostáva v roku 2008 pozitívna s rozpočtovým prebytkom prevyšujúcim 3 % HDP, a to v dôsledku priaznivého zloženia oblasti rastu a zlepšenia vo výbere daní. Silný domáci dopyt a najmä investície, ktoré vyvolali vysoký dovoz investičného tovaru, však prispeli k zhoršeniu deficitu bežného účtu. Deficit bežného účtu má vysokú úroveň, takmer 25 % DPH.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 stúpla o viac ako o 3 %, ale táto miera rastu sa v nasledujúcich dvoch rokoch spomalí. Nezamestnanosť v roku 2008 klesla na 6 %, v roku 2009 sa však očakáva jej mierny nárast. Nedávne zhoršenie podnikateľského prostredia a zníženie dopytu vo viacerých sektoroch, najmä vo výrobe a výstavbe, prispejú v týchto a súvisiacich hospodárskych sektoroch pravdepodobne k zníženiu zamestnanosti.

3.

Bulharsko presadzovalo makroekonomické a fiškálne politiky zamerané na stabilitu a nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce zlepšenie hospodárskej súťaže v energetike a maloobchode.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Bulharskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý odsúhlasila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. V tomto kontexte by si Bulharsko malo zachovať prísnu fiškálnu politiku a urgentne by malo riešiť svoju makroekonomickú nerovnováhu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a dlhodobý potenciál rastu.

5.

Bulharsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Dosiahol sa mierny pokrok, hoci v druhom polroku sa následkom cielených rozhodnutí vlády opatrenia zrýchlili. Bulharsko naďalej vykonávalo prísnu fiškálnu politiku, aj keď v oblasti efektívnosti verejných výdavkov je stále čo zlepšovať. Prijali sa aj podporné opatrenia na posilnenie organizácie a kvality vzdelávania, na zlepšenie riadenia a výsledkov je však potrebná ďalšia modernizácia. Potrebné je vyvinúť viac úsilia na zlepšenie efektívnosti a účinnosti verejnej správy a v záujme významného zlepšenia vo vykonávaní reforiem je rovnako potrebné aj včasné predloženie ohláseného nezávislého preskúmania fungovania. Široký priestor na pokrok zostáva aj v oblastiach znižovania byrokracie, oveľa výraznejšieho investovania do zručností a reformy verejného systému výskumu a vývoja.

6.

Vzhľadom na globálnu finančnú a hospodársku krízu je ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým, aby Bulharsko riešilo slabé miesta svojej makroekonomiky (vysoká inflácia a veľký deficit bežného účtu) zachovaním prísnej fiškálnej politiky a urýchlením štrukturálnych reforiem s cieľom posilniť svoju konkurencieschopnosť. Bulharsko bude musieť urýchliť tempo ich vykonávania, aby tak svoje hospodárstvo zmenilo zo súčasného, ktoré žije predovšetkým z výhod v oblasti nákladov, na produktívnejšie a založené na znalostiach. V súčasnej hospodárskej a menovej situácii sú tieto reformy dôležité aj preto, aby pomohli udržať konkurencieschopnosť bulharského hospodárstva. Účinné vykonávanie požadovaných reforiem podstatným spôsobom závisí od schopnosti Bulharska promptne zlepšiť efektívnosť a účinnosť svojej verejnej správy. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia Komisie týkajúceho sa dosiahnutého pokroku Rada odporúča Bulharsku, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Bulharsku sa odporúča najmä, aby:

urýchlene ešte viac posilnilo efektívnosť a účinnosť svojej verejnej správy, najmä zameraním sa na kľúčové funkcie vlády vrátane orgánov hospodárskej súťaže, dozorných a regulačných orgánov a justície, a pokračovalo v prijímaní všetkých opatrení potrebných na zabezpečenie účinných finančných kontrol a riadneho hospodárenia so štrukturálnymi fondmi,

zachovalo prísnu fiškálnu politiku, zlepšilo kvalitu a efektívnosť verejných výdavkov, udržalo vývoj miezd v súlade s nárastom produktivity a posilnilo účinnú hospodársku súťaž v záujme posilnenia konkurencieschopnosti a zníženia vonkajšej nerovnováhy,

urýchlene prijalo a vykonávalo nové opatrenia na výrazné zníženie byrokracie na centrálnej a miestnej úrovni a obmedzilo procedurálne prieťahy v záujme skvalitnenia podnikateľského prostredia, čo pomôže aj v boji proti korupcii,

v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote zameralo svoje úsilie na zvýšenie kvality ponuky pracovnej sily a miery zamestnanosti zlepšením efektívnosti, účinnosti a cielenia aktívnej politiky trhu práce a ďalšou modernizáciou a adaptáciou riadenia svojho vzdelávacieho systému s cieľom posunúť zručnosti na úroveň, ktorá lepšie zodpovedá potrebám trhu práce, a znížením počtu prípadov predčasného ukončenia školskej dochádzky.

ČESKÁ REPUBLIKA

1.

Predpokladá sa, že v roku 2008 sa rast HDP zmiernil na približne 4 % a v roku 2009 Komisia očakáva ďalšie spomalenie. Priemerná miera inflácie počas celého roka dosahovala úroveň 6,3 % a momentálne by mala začať klesať v dôsledku vytrácajúceho sa účinku predchádzajúceho zvýšenia daní a nižších cien energií. Rozpočtový deficit sa v priebehu posledných rokov znižoval a v roku 2008 sa znížil na 1,2 % HDP. Deficit bežného účtu sa v roku 2008 pohyboval na úrovni približne 1 % HDP a krajina zaznamenáva výrazný prebytok obchodnej bilancie.

2.

Miera zamestnanosti rástla od roku 2005 o 1,8 percentuálneho bodu ročne a v roku 2008 sa vyšplhala na 66,6 %. Miera nezamestnanosti klesla v treťom štvrťroku roku 2008 na 4,3 % a dosiahla najnižšiu úroveň za posledných 12 rokov. Súčasné predpovede naznačujú mierny pokles rastu zamestnanosti a nárast nezamestnanosti. Vzhľadom na klesajúci dopyt po vývoze sa očakáva, že nezamestnanosť zasiahne najmä pracovníkov v automobilovom priemysle a v iných sektoroch orientovaných na vývoz.

3.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Českou republikou na riešenie hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 6 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

4.

Česká republika pokračovala vo vykonávaní svojho NPR. Prijalo sa viacero reforiem v záujme zlepšenia dlhodobej udržateľnosti verejných financií, zníženia administratívneho zaťaženia, zvýšenia investícií do vývoja a výskumu, reformy vzdelávacieho systému, zabezpečenia aktívneho starnutia a vypracovania prístupu k reforme trhu práce založeného na flexiistote. Ďalšie úsilie je potrebné vyvinúť na zlepšenie dostupnosti financií, ďalšie zvýšenie investícií do výskumu a vývoja, posilnenie presadzovania práv duševného vlastníctva a začleňovanie znevýhodnených skupín do trhu práce.

5.

Česká republika má v porovnaní s inými krajinami EÚ rýchlo starnúce obyvateľstvo, čo bude mať závažný vplyv na dôchodkový systém a systém zdravotnej starostlivosti. Medzi hlavné štrukturálne výzvy preto patrí zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií a stimulácia prechodu na znalostnú ekonomiku. Riešenie uvedených štrukturálnych výziev zlepší rastový potenciál, vytvorí pracovné miesta a zvýši odolnosť hospodárstva voči vonkajším šokom. Vyžaduje si to ďalšie reformy v oblasti výskumu a vývoja, inovácií, vzdelávania a odbornej prípravy, integrovanejší prístup k reforme trhu práce založený na flexiistote a ďalšie zlepšenie podmienok pre podnikateľskú činnosť. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

6.

Na základe posúdenia Komisie týkajúceho sa dosiahnutého pokroku Rada Českej republike odporúča, aby pokračovala vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa jej najmä, aby:

zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií a pokračovala v reforme dôchodkového systému a systému zdravotnej starostlivosti,

posilnila úsilie o zlepšenie spolupráce medzi podnikateľskými, univerzitnými a štátnymi strediskami výskumu a vývoja, presadzovala zvýšený prísun ľudských zdrojov do výskumu a vývoja a zvýšila účinnosť a výšku verejných investícií do výskumu a vývoja s cieľom splniť národný výdavkový ciel v tejto oblasti,

v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote pokračovala v modernizácii ochrany zamestnanosti, zlepšovala efektívnosť a rovnosť, pokiaľ ide o vzdelávanie a odbornú prípravu, a to najmä v súvislosti s ich schopnosťou reagovať na potreby trhu práce, a poskytovala stimuly na investície do odbornej prípravy, najmä pre starších pracovníkov a pracovníkov s nízkou kvalifikáciou.

DÁNSKO

1.

Rast HDP sa v roku 2008 výrazne spomalil. Pokles cien bytov stlmil domáci dopyt, čím sa oslabila súkromná spotreba a výstavba. Prísnejšie podmienky financovania pravdepodobne ešte urýchlia znižovanie cien bytov, čo len podporí nepriaznivý vplyv globálneho poklesu na hospodárstvo. Inflácia podporená vyššími cenami energií a potravín v roku 2008 dosiahla priemernú hodnotu 3,6 %, začala sa však už spomaľovať. Prebytok štátneho rozpočtu by mohol v roku 2008 presiahnuť 3 % HDP, no očakáva sa, že v roku 2009 sa výrazne oslabí a dosiahne vyrovnaný stav. V roku 2008 aj 2009 by malo Dánsko zaznamenať malý prebytok bežného účtu.

2.

Zamestnanosť v priebehu roku 2008 stúpala, v roku 2009 sa však očakáva jej pokles. Podobne aj miera nezamestnanosti v posledných mesiacoch roku 2008 stúpla a v roku 2009 sa očakáva jej ďalší nárast. Hoci uvedené by malo zmierniť tlak na trh práce v krátkodobom horizonte, do budúcnosti je dôležité riešiť pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily a naďalej uľahčovať presuny na trhu práce. Strednodobou výzvou v oblasti zamestnanosti je aj naďalej zvýšiť celkové množstvo pracovných síl a zlepšiť prepojenie ponuky zručností s potrebami trhu práce, a v krátkodobom horizonte naďalej vyvíjať úsilie v oblasti daňovej reformy.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Dánsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tak podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Celková fiškálna politika okrem toho od roku 2009 narástla o približne 1 HDP vrátane zníženia daní a zvýšenia výdavkov.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Dánskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu.

5.

Dánsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Dosiahlo ďalší pokrok v rámci už skôr spustených plánov reforiem, najmä pokiaľ ide o stimuláciu ponuky pracovnej sily a vrátane zníženia okrajových daní od roku 2009. Vzhľadom na starnutie obyvateľstva sa vypracúvajú ďalšie plány reforiem v oblasti daní a trhu práce.

6.

Rastový potenciál Dánska rozhodujúcim spôsobom závisí od posilnenia ponuky pracovnej sily a produktivity práce a od zvyšovania návratnosti investícií do ľudského kapitálu, výskumu a inovácií. Demografické starnutie začalo ovplyvňovať ponuku pracovnej sily, zdôrazňujúc potrebu reforiem stimulujúcich účasť na trhu práce a odpracované hodiny. Medzi ďalšie výzvy patrí posilnenie hospodárskej súťaže s cieľom znížiť pomerne vysoké spotrebiteľské ceny v Dánsku. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

NEMECKO

1.

Rast HDP v Nemecku sa spomalil a klesol z 2,5 % v roku 2007 na 1,3 % v roku 2008, keďže globálny pokles spôsobil prudký pokles v raste vývozu. Okrem toho prísnejšie podmienky financovania a zhoršené hospodárske vyhliadky pravdepodobne spôsobia zníženie investícií. Preto sa očakáva, že hospodárska aktivita sa v roku 2009 bude značne oslabovať. V súvislosti s rastom cien komodít v prvej polovici roku 2008 vrcholila inflácia na úrovni 3,2 % a v roku 2009 sa očakáva jej pokles. Štátny rozpočet bol v roku 2008 takmer vyrovnaný a v roku 2009 Komisia očakáva posun deficitu na hodnotu blížiacu sa 3 %. Výrazný pokrok v cenovej konkurencieschopnosti za posledné roky prispel k prebytku bežného účtu v roku 2008 vo výške viac ako 7 % HDP.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 vzrástla o 1,3 %, ale v roku 2009 hospodársky pokles pravdepodobne zasiahne trh práce a nezamestnanosť stúpne. Vzhľadom na pokračujúci úbytok pracovných síl a v dôsledku demografických zmien sa podniky pravdepodobne budú snažiť udržať si kvalifikovaných pracovníkov a prepúšťanie preto zasiahne zväčša pracovníkov s nízkou kvalifikáciou a dočasných pracovníkov.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Nemecko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tak podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. V reakcii na hospodárky pokles Nemecko okrem toho nedávno prijalo niekoľko opatrení vrátane investícií do vzdelávania a iných infraštruktúr, zameraných na zabezpečenie poskytovania úverov podnikom, zníženie daní a príspevkov do systémov sociálneho zabezpečenia a prijalo tiež opatrenia na zamedzenie prepúšťaniu a aktualizáciu kvalifikácií.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Nemeckom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Nemecko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Prijalo viacero pozitívnych opatrení na ceste k znalostnej spoločnosti, ako aj opatrení na presadzovanie ekoinovácií a na reformu trhu práce. Zaznamenalo uspokojivý pokrok v plnení strednodobého rozpočtového cieľa a v zvyšovaní kvality verejných financií. Ďalšie opatrenia sú potrebné na podporu hospodárskej súťaže v službách, zlepšenie podnikateľského prostredia a na zníženie štrukturálnej nezamestnanosti.

6.

Zlepšenie v raste produktivity a riešenie vysokej nezamestnanosti pracovnej sily s nízkou kvalifikáciou najmä na východe krajiny by malo Nemecku pomôcť udržať si vysokú výkonnosť hospodárstva aj v budúcnosti. V tejto súvislosti sú veľmi nápomocné zlepšenia v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. K ďalšiemu zvyšovaniu rastového potenciálu nemeckého hospodárstva by však prispelo zlepšenie fungovania trhov so službami, najmä pokiaľ ide o odborné služby a služby energetického a železničného sektora, ako aj zlepšenie v podnikateľskom prostredí. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia Komisie týkajúceho sa dosiahnutého pokroku Rada Nemecku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

skvalitnilo rámec pre hospodársku súťaž v službách zlepšením postupov verejného obstarávania, ďalším uvoľnením obmedzujúcich pravidiel vo viazaných živnostiach a regulovaných službách a ďalším zlepšením prístupu k železničnej sieti,

pokračovalo vo vykonávaní plánovaných opatrení, ktoré posilňujú efektívnosť a účinnosť služieb sprostredkovania práce a podporujú začlenenie pracovníkov s nízkou kvalifikáciou a dlhodobo nezamestnaných do trhu práce prostredníctvom prístupu založeného na flexiistote, ktorý spája lepší prístup ku kvalifikáciám so zlepšením v oblasti motivácie pracovať.

ESTÓNSKO

1.

Po 6,3 % raste HDP v roku 2007 sa hospodársky rast v roku 2008 znížil. V roku 2009 sa očakáva ďalší pokles. Tento vývoj je spôsobený znížením súkromnej spotreby a investícií na pozadí nedávnej vysokej inflácie a prísnejších úverových podmienok. V dôsledku pomalšieho rastu miezd a nižších cien medzinárodných komodít inflácia pomaly klesá. Stav verejných financií sa značne zhoršil a aj napriek významným obmedzeniam vo výdavkoch bol po 2,7 % prebytku HDP v roku 2007 zaznamenaný v roku 2008 rozpočtový deficit. Deficit bežného účtu v roku 2008 značne klesol, a to na úroveň 10 % HDP, a Komisia predpokladá, že bude klesať ďalej.

2.

Spomalenie hospodárskej činnosti zasahuje najmä trh práce, na ktorom prudko stúpa nezamestnanosť. V porovnaní s 5 % mierou nezamestnanosti v roku 2008 súčasné predpovede Komisie naznačujú, že miera nezamestnanosti v roku 2009 bude narastať. Najviac bude pravdepodobne zasiahnutá oblasť výstavby, sektor bývania a maloobchodný sektor. Očakáva sa výrazné spomalenie rastu miezd a dokonca aj ich prípadné zníženie, a to aj v súkromnom aj vo verejnom sektore. Podmienky na trhu práce sú obzvlášť zložité pre starších pracovníkov a mladých ľudí.

3.

Estónsko v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo zavedenie opatrení zahŕňajúcich investície do infraštruktúry a zručností.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Estónskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. V tejto súvislosti by sa Estónsko malo zamerať na fiškálnu konsolidáciu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Estónsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Prijalo viacero opatrení na zlepšenie výsledkov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií, na posilnenie hospodárskej súťaže a na stimuláciu celoživotného vzdelávania. Reakcia v podobe politík bola zmiešanejšieho charakteru, pokiaľ ide o fiškálnu politiku a štrukturálne reformy zamerané na uľahčenie prispôsobovania trhu práce (najmä v súvislosti s aktívnymi politikami trhu práce), čo by mohlo zmierniť infláciu a infláciu miezd. Vzhľadom na rozhodujúcu úlohu štrukturálnych fondov pri financovaní opatrení v NPR je dôležité posilniť administratívne kapacity na vykonávanie programov.

6.

Vývoz tovarov a služieb tvorí podstatnú zložku celkovej hospodárskej výkonnosti krajiny. Štrukturálne reformy sú naliehavo potrebné na podporu vyžadovaného prerozdelenia zdrojov v prospech sektorov orientovaných na vonkajší dopyt a sektorov s vyššou pridanou hodnotou. Potrebné je tiež pokračovať v investíciách do výskumu, vývoja, inovácií a vzdelávania s cieľom vyrovnať stratu nákladovej konkurencieschopnosti v sektoroch náročných na pracovnú silu a zabezpečiť stredno- až dlhodobý rast produktivity a výstupov. Zhoršujúce sa podmienky na trhu práce si budú vyžadovať dôslednejšie zameranie sa na aktívne politiky trhu práce a celoživotné vzdelávanie, aby tak Estónsko bolo schopné reagovať na vyvíjajúce sa potreby trhu práce. Ďalším dôležitým aspektom obnovenia konkurencieschopnosti je potreba zabezpečiť, aby bol vývoj miezd lepšie zosúladený s vývojom produktivity. Vykonávanie balíka reforiem trhu práce sa musí v záujme odstránenia nepružností trhu práce podrobne monitorovať. Na zlepšenie makroekonomickej stability je nevyhnutná rozhodná fiškálna politika orientovaná na stabilitu, správne presadzovaná politika hospodárskej súťaže, ako aj zvýšenie energetickej účinnosti. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia Komisie týkajúceho sa dosiahnutého pokroku Rada Estónsku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

urýchlilo vykonávanie nového súboru právnych predpisov v oblasti pracovného práva a zvýšilo efektívnosť verejných služieb zamestnanosti, najmä prostredníctvom správne cielených aktívnych politík trhu práce zameraných na uľahčenie presunov na trhu práce.

ÍRSKO

1.

Odhaduje sa, že v dôsledku zhoršenia situácie na trhu s bývaním podporenému finančnou krízou HDP v roku 2008 klesol o 2 % (v porovnaní so 6 % rastom v roku 2007). Írsko okrem toho čelí zvlášť nepriaznivým vyhliadkam rastu u svojich hlavných obchodných partnerov a v roku 2009 sa očakáva ďalšie zníženie reálneho HDP krajiny. Inflácia vyvrcholila v polovici roka 2008 na úrovni približujúcej sa 4 %, no ku koncu roku 2008 sa výrazne spomalila a Komisia očakáva, že v roku 2009 bude klesať ďalej. Stav verejných financií sa zhoršil v dôsledku výrazne znížených príjmov z daní v súvislosti so zmenami na trhu s nehnuteľnosťami a s celkovou recesiou. Rozpočtový deficit dosiahol v roku 2008 úroveň 6 % HDP, čo znamená obrat oproti nedávnym miernym prebytkom a hrozí jeho ďalší významný nárast. Saldo zahraničného obchodu bolo v posledných rokoch oslabené v dôsledku strát v oblasti nákladovej konkurencieschopnosti a Komisia odhaduje, že v roku 2008 bol deficit bežného účtu na úrovni približne 6 % HDP a v roku 2009 bude o niečo menší.

2.

Súčasné odhady údajov z trhu práce naznačujú pokles zamestnanosti v roku 2008, ako aj ďalší pokles v 2009. Odhaduje sa, že miera nezamestnanosti v roku 2008 stúpla na hodnotu 6,5 % a v roku 2009 sa očakáva jej ďalšie zvýšenie. Priemerný počet poberateľov dávok v nezamestnanosti v roku 2008 stúpol v porovnaní s rokom 2007 o 40 %. Rastúca nezamestnanosť zasahuje najmä pracovníkov v sektore výstavby, a to najmä mladých mužov.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Írsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tak podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho Írsko v reakcii na hospodársky pokles nedávno prijalo opatrenia zahŕňajúce podporu sektora bývania a finančnú podporu pre najohrozenejšie skupiny.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Írskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Írsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Prijalo opatrenia na zvýšenie dostupnosti zariadení starostlivosti o deti a na skvalitnenie zručností. Hoci je potrené vynakladať ďalšie úsilie, v súčasnosti sa pracuje na predložení rámca pre dlhodobejšiu dôchodkovú politiku. Vývoj situácie na trhu s bývaním mal na verejné financie a rast HDP nepriaznivejší účinok, ako sa očakávalo.

6.

Hlavné výzvy, ktorým dnes Írsko čelí, súvisia s dôsledkami rozmachu v sektore bývania a s finančnou krízou. Keďže sa však postupne oslabovala konkurencieschopnosť Írska, jeho hospodárstvo sa stalo zraniteľnejším. V súčasnosti je nutné, aby krajina vyrovnala svoj rast a obnovila konkurencieschopnosť prostredníctvom opatrení na zlepšenie rastu produktivity a vhodných mzdových politík. V strednodobom horizonte je na zabezpečenie udržateľnosti potrebná ďalšia dôchodková reforma. Keďže sa značne zhoršila aj rozpočtová situácia, medzi prvoradé úlohy by malo patriť obnovenie fiškálnej udržateľnosti. Ak sa uvedené spojí s opatrnosťou pri určovaní priorít vo verejných výdavkoch a s presadzovaním reforiem podporujúcich rast produktivity pomocou rozširovania a zvyšovania kvality fyzického i ľudského kapitálu, zväčší sa tým schopnosť írskeho hospodárstva prispôsobiť sa a postupne opäť prejsť k strednodobému udržateľnému rastu. V tejto súvislosti je potrebné posilniť hospodársku súťaž vrátane sektora maloobchodu. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia Komisie týkajúceho sa dosiahnutého pokroku Rada Írsku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

postupne obnovilo fiškálnu udržateľnosť,

podporovalo urýchlený prechod k udržateľnému strednodobému rastu pomocou opatrení podporujúcich produktivitu, ktoré pomôžu obnoviť konkurencieschopnosť, a vhodnými mzdovými politikami.

GRÉCKO

1.

Rast HDP sa v roku 2008 mierne spomalil a dosiahol úroveň tesne pod 3 %, čo bolo spôsobené najmä oslabením vonkajšieho dopytu. V roku 2009 Komisia očakáva ďalšie spomalenie dopytu vzhľadom na recesiu v sektore bývania a menšie investície. Inflácia zvyšovaná cenami energií a potravín dosiahla v roku 2008 úroveň nad 4 %, ale očakáva sa, že sa v roku 2009 jej rast zmierni. Rozpočtový deficit dosiahol v roku 2008 úroveň 3,4 % HDP v dôsledku zníženia príjmov a v menšej miere aj v dôsledku prekročenia výdavkov. Výška hrubého verejného dlhu sa v roku 2008 očakáva na úrovni približne 94 % HDP. Bežný účet v roku 2008 zaznamená deficit vo výške 13,4 % HDP. V roku 2009 Komisia predpokladá jeho pokles.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 stúpla, hoci rástla pomalšie ako v predchádzajúcom roku. V roku 2009 sa očakáva, že rast zamestnanosti prejde do záporných hodnôt. Prognózy naznačujú, že nezamestnanosť sa v roku 2009 zvýši na úroveň 9 %. Predpokladá sa, že finančná kríza zasiahne najmä MSP v dôsledku sprísnenia úverových podmienok. Jej vplyv pociťuje sektor výstavby a námornej dopravy už teraz.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Grécko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Grécko okrem toho v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo cielené opatrenia zahŕňajúce podporu MSP a ekonomicky ohrozených sociálnych skupín.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Gréckom na riešenie hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaných programov stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Grécko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Prijalo sa viacero opatrení na reformovanie dôchodkového systému. Fiškálne sklzy v roku 2007 poukázali na potrebu pokračovať vo fiškálnej konsolidácii, ktorá začala v roku 2004. Vítaná je skutočnosť, že Grécko zameralo svoju politiku na reformu verejnej správy, ktorej úspech bude teraz závisieť od jej účinného vykonávania. Je potrebné, aby Grécko vynaložilo viac úsilia pri riešení svojich problémov na trhu práce, najmä pokiaľ ide o aktívnu politiku trhu práce a opatrenia na vyriešenie problému neevidovanej práce. Malo by sa urýchliť vykonávanie reforiem v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy.

6.

Nepriaznivé medzinárodné prostredie znamená, že je nevyhnutné zintenzívniť úsilie pri riešení makroekonomickej nerovnováhy a štrukturálnych slabín gréckeho hospodárstva. V záujme posilnenia konkurencieschopnosti a potenciálu rastu je absolútne nevyhnutné pokračovať v štrukturálnych reformách. Grécko sa musí zamerať najmä na vykonávanie politík súvisiacich s investíciami do ľudského kapitálu, výskumu, vývoja a do inovácií, so zlepšovaním podnikateľského prostredia vrátane zriaďovania jediných kontaktných miest, zvyšovaním efektívnosti verejnej správy a uskutočňovaním krokov vedúcich k udržateľnému makroekonomickému prostrediu. Ďalším dôležitým aspektom obnovenia konkurencieschopnosti je potreba zabezpečiť, aby bol vývoj miezd lepšie zodpovedal vývoju produktivity. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Grécku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Grécku sa odporúča najmä, aby:

v strednodobom horizonte pokračovalo vo fiškálnej konsolidácii a zlepšilo efektívnosť primárnych výdavkov, urýchlilo prebiehajúce reformy daňovej správy a rozpočtového procesu, znížilo pomer verejného dlhu k HDP a ďalej napredovalo v urýchlenom vykonávaní dôchodkovej reformy,

v záujme zlepšenia konkurencieschopnosti a zabezpečenia primeraného vývoja jednotkových nákladov práce prijalo opatrenia na posilnenie hospodárskej súťaže v odborných službách, vykonalo reformy na zvýšenie investícií do výskumu a vývoja a účinnejšie využívalo štrukturálne fondy v záujme urýchlenia investičných projektov zameraných na rast,

vykonalo reformu verejnej správy budovaním účinných regulačných a kontrolných kapacít, ako aj kapacít na presadzovanie práva kladúc dôraz na zjednodušenie regulačného prostredia pre podniky a občanov, a znižovaním byrokracie,

v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote modernizovalo právne predpisy na ochranu zamestnanosti, znížilo nemzdové náklady práce pre nízkopríjmových pracovníkov, ďalej posilnilo aktívnu politiku trhu práce a premenilo neevidovanú prácu na oficiálne zamestnanie a aby urýchlilo vykonávanie reforiem v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, zvýšilo účasť na celoživotnom vzdelávaní a uľahčilo prechod do práce, a to najmä mládeži.

ŠPANIELSKO

1.

Rast reálneho HDP sa v Španielsku výrazne spomalil a v roku 2008 dosiahol úroveň 1,2 %. V roku 2009 je pravdepodobné ďalšie spomalenie. Tento vývoj je vyvolaný súčasnou recesiou vo výstavbe bytov a k jeho zhoršeniu prispela globálna finančná kríza a sprísnenie úverových podmienok, čo spôsobilo prudký pokles domáceho dopytu. Inflácia v roku 2008 prudko vystúpila na 4,1 %, ale očakáva sa jej značné zmiernenie. Deficit rozpočtu verejných financií v roku 2008 zaznamenal hodnotu 3,4 % HDP, čo je v porovnaní s rokom 2007 zhoršenie o 5 percentuálnych bodov. Deficit bežného účtu dosiahol v roku 2008 takmer 9,5 % HDP, hoci aj v tomto prípade Komisia očakáva, že v roku 2009 dôjde k jeho zníženiu.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 klesla a tento trend bude pokračovať aj v roku 2009, hoci účasť na trhu práce, najmä účasť žien, zostala vysoká. V dôsledku tohto poklesu vzrástla miera nezamestnanosti v roku 2008 na úroveň presahujúcu 11 %, pričom v roku 2009 sa očakáva jej ďalšie výrazné zvýšenie až nad 16 %. Najviac sú ňou postihnutí prisťahovalci, mládež a pracovníci s nízkou kvalifikáciou, predovšetkým muži vo veku 25 až 54 rokov, a medzi najviac ohrozené sektory patrí sektor výstavby bytov a automobilový priemysel.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Španielsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Španielsko okrem toho v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce investície do verejných prác, uľahčenie financovania pre MSP a podporu nezamestnaným.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Španielskom na riešenie hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať aj prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Španielsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Pokrok dosiahlo v rámci programu lepšej právnej regulácie, pokiaľ ide o zlepšovanie dostupnosti starostlivosti o deti, o riešenie výzvy, ktorú predstavuje zlepšovanie fungovania energetického sektora, a to najmä pokiaľ ide o prepojenie so susednými krajinami.

6.

Kľúčovou výzvou v strednodobom horizonte je pokračovať v štrukturálnych reformách na udržanie potenciálu rastu, odstrániť veľký deficit bežného účtu a uľahčiť reštrukturalizáciu sektora bývania. V tomto smere má rozhodujúci význam zlepšenie konkurencieschopnosti. V tomto ohľade medzi dôležité priority patrí posilnenie inovácií, podpora hospodárskej súťaže, najmä v službách, zlepšenie regulácie na trhu prenajímania a zvýšenie kvality ľudského kapitálu prostredníctvom celoživotného vzdelávania a vykonávania reformy vzdelávania. Ďalším dôležitým aspektom zvýšenia konkurencieschopnosti je potreba zabezpečiť, aby vývoj miezd stabilne lepšie zodpovedal vývoju produktivity v kontexte sociálneho dialógu. Pokračovanie v reštrukturalizácii verejných výdavkov v prospech položiek podporujúcich produktivitu, ako sú napr. výskum, vývoj a inovácie, by pomohla udržať zamestnanosť a hospodársku činnosť. Posilnená hospodárska súťaž v sektore služieb by pomohla udržať nízku infláciu a zvýšiť nákladovú konkurencieschopnosť vývozu. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Španielsku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Španielsku sa odporúča, aby najmä:

podporilo hladký prechod k zamestnanosti ďalšou stimuláciou mobility, zvyšovaním zručností a riešením segmentácie na trhu práce,

zabezpečilo účinné vykonávanie reforiem v oblasti vzdelávania, a to aj na regionálnej úrovni, pričom hlavným cieľom má byť zníženie počtu prípadov predčasného ukončenia školskej dochádzky a zvýšenie počtu osôb s ukončeným vyšším stredoškolským vzdelaním a zabezpečenie toho, aby sa univerzity pohotovo prispôsobili bolonskému procesu,

zlepšilo konkurencieschopnosť posilnením hospodárskej súťaže v službách vrátane odborných služieb a v sieťových odvetviach (prístavy, železnice, nákladná doprava, telekomunikácie a elektrická energia) a pokračovalo vo zvyšovaní efektívnosti výskumu a vývoja. V sektore energetiky by Španielsko malo pokračovať v odstraňovaní taríf, aby sa tak zamedzilo cenovej deformácii.

FRANCÚZSKO

1.

V roku 2008 sa vo Francúzsku výrazne spomalil rast HDP na 0,7 %, a to najmä v dôsledku slabého domáceho dopytu. Kapitál a rast v oblasti investícií do bývania stagnujú v dôsledku zhoršujúcich sa hospodárskych vyhliadok a prísnejších úverových podmienok. V roku 2009 sa predpokladá, že bude pokračovať slabý hospodársky rast. Miera inflácie v roku 2008 stúpla na úroveň 3,2 %, ale v roku 2009 sa spomalí. Deficit verejných financií dosiahol v roku 2008 výšku 3,2 % HDP. Globálny pokles negatívne ovplyvňuje vývoz, čo v roku 2008 prispelo k očakávanému zvýšeniu deficitu bežného účtu na úroveň približne 3,8 % HDP, ktorý by podľa prognóz Komisie mal naďalej pretrvávať.

2.

Rast zamestnanosti v roku 2008 takmer stagnoval a v roku 2009 sa očakáva jej pokles. Nezamestnanosť zostala v roku 2008 na úrovni približne 8 %, v roku 2009 by sa však mala zvýšiť. Súčasný hospodársky pokles začal výrazne ovplyvňovať trh práce v priemyselnom sektore; najmä v automobilovom priemysle dochádza k znižovaniu počtu pracovných miest.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Francúzsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Francúzsko okrem toho v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce investície do infraštruktúry, zvyšovania efektívnosti energetiky a do výroby energie a na podporu MSP a sektoru výstavby.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Francúzskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Francúzsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. V rámci komplexného reformného programu bolo prijatých viacero opatrení, konkrétne v oblasti podpory MSP, využívania IKT, zlepšenia výsledkov v oblasti výskumu a vývoja, environmentálnej politiky, v oblasti reformy maloobchodu a trhu práce, zlepšenia sociálneho dialógu a plánovania strednodobej fiškálnej politiky. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na zlepšenie rozpočtovej konsolidácie v strednodobom horizonte, posilnenie hospodárskej súťaže v energetike, nákladnej železničnej doprave a v regulovaných profesiách, na ďalšiu modernizáciu zákonníka práce a rozšírenie príležitostí na odbornú prípravu.

6.

Kľúčovými výzvami v strednodobom horizonte budú pre Francúzsko napredovanie v modernizácii trhu práce v záujme zlepšenia jeho fungovania a riešenia jeho segmentácie a napredovanie v skvalitňovaní celkového rámca pre hospodársku súťaž v sektore služieb a v monitorovaní sektora maloobchodu. Pri riešení týchto výziev je nevyhnutné prísne dodržiavať vládou oznámený cieľ: nulové zvýšenie štátnych výdavkov. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Francúzsku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Francúzsku sa odporúča, aby najmä:

posilnilo tempo rozpočtovej konsolidácie a znižovania dlhu v strednodobom horizonte dodržiavaním svojich výdavkových cieľov a konkrétne, aby dodržalo nulové zvýšenie štátnych výdavkov. Zároveň by sa mal ďalej skvalitňovať dôchodkový systém v záujme zabezpečenia dlhodobej udržateľnosti verejných financií,

ďalej skvalitnilo celkový rámec pre hospodársku súťaž s osobitným dôrazom na sieťové odvetvia (plyn, elektrina a nákladná železničná doprava) uvoľnením obmedzujúcich právnych predpisov vo viazaných živnostiach a regulovaných profesiách, najmä v službách, a posilnením právomocí úradu pre hospodársku súťaž a orgánu pre reguláciu železníc,

v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote ďalej modernizovalo trh práce s cieľom znížiť segmentáciu trhu na rôzne typy pracovných zmlúv a podporilo vstup na trh práce a presuny na ňom a rozšírilo príležitosti na celoživotné vzdelávanie s cieľom lepšie ich zosúladiť s potrebami trhu práce.

TALIANSKO

1.

Talianske hospodárstvo zaznamenalo v roku 2008 spomalenie podľa odhadov o 0,6 %. Vysoká inflácia, negatívny vplyv bohatstva a zvýšenie neistoty brzdili súkromnú spotrebu, pričom klesal dopyt a prísnejšie podmienky financovania viedli k nižším investíciám. Zhoršenie nákladovej konkurencieschopnosti a slabší globálny dopyt negatívne ovplyvnili aj vývoz. HDP by podľa odhadu Komisie mal v roku 2009 klesnúť o ďalšie 2 %. Inflácia dosiahla vrchol v treťom štvrťroku 2008 a podľa prognóz sa má zmierniť. Rozpočtový deficit, ktorý v roku 2007 klesol na 1,6 % HDP, má opäť stúpajúcu tendenciu. Výška hrubého verejného dlhu v roku 2008 podľa predpokladov dosiahla viac ako 105 % HDP a očakáva sa jej ďalší nárast v rokoch 2009 a 2010. Pokiaľ ide o deficit bežného účtu v roku 2008, Komisia očakáva, že presiahne 2 % HDP, no udrží sa na rovnakej úrovni aj v roku 2009 a 2010.

2.

Kým rast zamestnanosti za rok 2008 zostane podľa odhadov mierne pozitívny, v roku 2009 sa predpokladá jeho prechod do záporných hodnôt. Keďže nárast počtu pracovných síl prevýšil rast zamestnanosti, v roku 2008 prvýkrát za posledných 10 rokov stúpla miera nezamestnanosti a tento negatívny trend sa očakáva aj v roku 2009. Kríza najviac postihne pravdepodobne pracovníkov s nízkou kvalifikáciou a pracovníkov s atypickými pracovnými zmluvami.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Taliansko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho Taliansko v reakcii na hospodársky pokles prijalo opatrenia zamerané na investície a udržanie súkromnej spotreby, najmä podporou domácností s nízkymi príjmami.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Talianskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Taliansko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Najviditeľnejší pokrok dosiahlo v oblasti fiškálnych úprav. Boli prijaté niektoré opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia; predovšetkým sa zrušilo viacero nadbytočných zákonov a zvýšila sa efektívnosť verejnej správy. Stanovil sa cieľ pre zníženie administratívneho zaťaženia podnikov o 25 % do roku 2012 a ukončil sa projekt merania zaťaženia. Krajina podnikla prvé kroky k prístupu založenému na flexiistote a výsledky nových opatrení v oblasti vzdelávania a výskumu sa ešte len očakávajú. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie v záujme posilnenia hospodárskej súťaže.

6.

Talianske hospodárstvo niekoľko rokov zaostávalo v napredovaní vzhľadom na slabý rast produktivity a úroveň verejného dlhu, ktorá dlhodobo prekračovala HDP, hoci dlh podnikateľského sektora a domácností je pomerne nízky. Verejný dlh zaťažuje fiškálnu udržateľnosť. Medzi kľúčové politiky nevyhnutné na riešenie slabej produktivity patria rozsiahle štrukturálne reformy vrátane posilnenia rámca pre hospodársku súťaž, ďalšie posilnenie podnikateľského prostredia znižovaním byrokracie na všetkých úrovniach verejnej správy, zlepšenie fungovania trhu práce a podpora výskumu a vývoja. Väčšia pozornosť by sa mala venovať vytváraniu ľudského kapitálu a nevyužitý potenciál pracovnej sily by sa mal lepšie využívať, a to najmä na juhu krajiny. Ďalším dôležitým aspektom obnovenia konkurencieschopnosti je zabezpečenie zosúladenia vývoja miezd s vývojom produktivity prostredníctvom ďalšej decentralizácie mechanizmov stanovovania miezd. V záujme nadviazania na rozpočtové reformy prijaté v júli 2008 je zo strednodobého hľadiska dôležité zachovať trvalo udržateľnú tendenciu verejných financií s cieľom vytvoriť priaznivejšie podmienky pre investície a vytvoriť priestor pre posilnenie výdavkov na oblasť ľudského kapitálu a infraštruktúru. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Taliansku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Taliansku sa odporúča, aby najmä:

pokračovalo vo fiškálnej konsolidácii v strednodobom horizonte v záujme zlepšenia udržateľnosti verejných financií a to najmä tak, že bude obmedzovať rast súčasných primárnych výdavkov, pričom zvýši efektívnosť výdavkov a na podporu tohto cieľa vytvorí rámec pre nadchádzajúci fiškálny federalizmus,

pokračovalo v úsilí, prípadne podľa možností zvýšilo úsilie o zavedenie a presadenie komplexných reforiem na zvýšenie konkurencieschopnosti na trhoch s výrobkami a službami, na zjednodušenie právnych predpisov a zníženie administratívneho zaťaženia na všetkých úrovniach štátnej správy, ako aj úsilie o reformu verejnej správy, a teda zvýšenie jej výkonnosti,

v rámci prístupu založeného na flexiistote a s cieľom znížiť regionálne rozdiely zabezpečilo účinné fungovanie služieb zamestnanosti, podporovalo celoživotné vzdelávanie, ďalej prerozdeľovalo sociálne výdavky v rámci možností verejných financií s cieľom postupne zaviesť komplexný systém dávok v nezamestnanosti a ďalej riešilo problém neevidovanej práce; zvýšilo efektívnosť, zlepšilo výsledky a normy vzdelávacieho systému.

CYPRUS

1.

Rast reálneho HDP sa v roku 2008 spomalil len mierne na úroveň 3,6 %, keďže domáci dopyt a najmä súkromná spotreba naďalej prudko rástli. V prognózach Komisie sa v roku 2009 predpokladá, že rast sa ďalej zmierni na úroveň približne 1 %, hlavne v dôsledku vplyvu, ktorý na cestovný ruch a zahraničný dopyt po nehnuteľnostiach má zníženie hospodárskej činnosti v krajinách, ktoré sú hlavnými obchodnými partnermi Cypru. Stúpajúce zadlžovanie domácností a neisté prostredie pravdepodobne zabrzdia aj súkromnú spotrebu. Miera inflácie sa oproti roku 2007 zdvojnásobila na úroveň 4,4 % v roku 2008, a to najmä v dôsledku vyšších cien dovážanej ropy a potravín. Komisia predpokladá v roku 2009 jej pokles na úroveň 2 %. Očakáva sa, že prebytok štátneho rozpočtu v roku 2008 zaznamená hodnotu 1 % HDP. Menší vonkajší dopyt, nižšie príjmy z cestovného ruchu, podstatne vyššie ceny ropy a komodít, ako aj rast nominálnej mzdy ovplyvnili konkurencieschopnosť cyperského hospodárstva a zväčšili deficit bežného účtu v roku 2008 na vyše 13 % HDP. V roku 2009 sa očakáva jeho pokles na 12 %. Je potrebné, aby Cyprus opäť nadobudol konkurencieschopnosť, a to prostredníctvom opatrení na posilnenie rastu produktivity a zabezpečenie primeraného vývoja jednotkových nákladov práce.

2.

Momentálne odhady na trhu práce ukazujú, že rast zamestnanosti dosiahol v roku 2008 asi 2 % a miera nezamest-nanosti zostala na úrovni približne 4 %. Rast zamestnanosti sa podľa predpokladov v priebehu roka 2009 spomalí a povedie k zvýšeniu nezamestnanosti na úroveň asi 5 %. Zo súčasného vývoja na trhu práce vyplýva, že kríza pravdepodobne najviac zasiahne cestovný ruch a sektor výstavby a hlavne zahraničnú pracovnú silu s nízkou kvalifikáciou zamestnanú v týchto sektoroch.

3.

Cyprus v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámil opatrenia zahŕňajúce podporu nízkopríjmovým domácnostiam a pôžičky na sociálne bývanie. Taktiež oznámil, že poskytne podporu sektorom výstavby a cestovného ruchu, pričom táto podpora bude zahŕňať kroky na urýchlenie postupov uľahčujúcich vykonávanie projektov v oblasti infraštruktúry.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Cyprom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Cyprus pokračoval vo vykonávaní svojho NPR. K vysokej hospodárskej výkonnosti Cypru v roku 2008 prispeli mikroekonomické politiky zamerané na rozvoj informačnej spoločnosti a vytváranie podmienok pre udržateľný rast, ako aj komplexné politiky sociálnej inklúzie. Snemovni reprezentantov boli na schválenie predložené opatrenia, ktoré majú pomôcť zabezpečiť dlhodobú fiškálnu udržateľnosť, najmä v oblasti dôchodkov. Je potrebné doplniť ich ďalšími opatreniami zameranými na reformu systému zdravotnej starostlivosti. Na Cypre sa presadzujú aj ďalšie opatrenia, ktoré majú vzhľadom na orientáciu cyperského hospodárstva na služby a na malú veľkosť väčšiny podnikov podporiť viac inováciu ako výskum a vývoj. Prebieha realizácia stratégie celoživotného vzdelávania a potrebné sú ďalšie kroky na reformu stredoškolského technického a odborného vzdelávania a systému učňovského vzdelávania. V mikroekonomickej oblasti pomohli pri riešení nedostatočnej hospodárskej súťaže v odborných službách niektoré nové opatrenia.

6.

Cyperské hospodárstvo sa vyznačuje vysokým stupňom profesijnej špecializácie obchodu, čo v spojení s otvorenosťou tejto krajiny zvyšuje jeho citlivosť voči vonkajším šokom. Súčasný prechod k diverzifikovanejšiemu hospodárstvu založenému na inováciách je dôležitý pre zvýšenie odolnosti voči konkurencii ekonomík s nižšími nákladmi. Je potrebné vyvinúť úsilie v záujme zvýšenia produktivity práce prostredníctvom investícií do znalostí, nových technológií, zručností, podnikateľského prostredia a do inovácií. Dôležitou politickou výzvou bude zvýšenie konkurencieschopnosti krajiny. Vzhľadom na pomerne vysokú vonkajšiu nerovnováhu bude potrebné zintenzívniť štrukturálne reformy, ktoré podporia rast produktivity a zosúladia mzdy s produktivitou. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Cypru odporúča, aby pokračoval vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Cypru sa odporúča, aby najmä:

pokračoval v úsilí o rozšírenie možností celoživotného vzdelávania, obzvlášť pre pracovníkov s nízkou kvalifikáciou a nezamestnaných pracovníkov a znevýhodnené skupiny, a pristúpil k vykonávaniu opatrení v rámci schválenej národnej stratégie celoživotného vzdelávania vrátane reforiem odborného vzdelávania a prípravy a nového moderného systému učňovského vzdelávania.

LOTYŠSKO

1.

Podľa odhadu Komisie sa rast HDP Lotyšska v roku 2008 prudko spomalil, pričom podľa očakávania klesol z úrovne nad 10 % v roku 2007 na približne 2 %. Nepriaznivá hospodárska situácia a finančná kríza spôsobili zhoršenie dostupnosti úverov a následne pokles súkromnej spotreby a oslabenie trhu s bývaním. Obzvlášť zasiahnutá bola oblasť investícií a predpokladá sa, že v roku 2008 zaznamenali úbytok o približne 9 %. HDP bude pravdepodobne určitý čas výrazne klesať. Inflácia sa v roku 2008 zvýšila na 15,3 %, ale v roku 2009 klesne. Hlboká recesia bude mať negatívny vplyv na vyrovnanosť štátneho rozpočtu, ktorého deficit by sa mal podľa Komisie v roku 2008 priblížiť 3,5 % HDP. Pokles domáceho dopytu prispel k výraznej vonkajšej nerovnováhe. Významný pokles dovozu v roku 2008 pomohol znížiť deficit bežného účtu na úroveň okolo 15 % HDP.

2.

Zamestnanosť v roku 2009 výrazne klesne. Nezamestnanosť momentálne stúpa a očakáva sa, že jej miera oproti úrovni približne 6,5 % v roku 2008 výrazne vzrastie. Strata pracovného miesta zatiaľ zasiahla najmä pracovníkov s nízkou kvalifikáciou v sektore výstavby a maloobchodu, ale čoraz viac zasahuje aj iné skupiny. Pravdepodobne postihne celú škálu znevýhodnených skupín a mládež, čím sa zvrátia výsledky v oblasti zamestnanosti týchto skupín dosiahnuté v nedávnej minulosti.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v spojení s medzinárodnou finančnou pomocou dohodnutou v decembri 2008 Lotyšsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makrofinančnú stabilitu. V roku 2008 sa ukázalo, že Lotyšsko čaká významný a dlhotrvajúci pokles. Lotyšský kapitál, finančné trhy a bankový systém krajiny sa ocitli pod kumulovaným tlakom, čo spôsobilo, že orgány krajiny museli akceptovať naliehavú potrebu medzinárodnej finančnej pomoci. V tomto kontexte parlament 12. decembra 2008 prijal program ekonomickej stabilizácie a oživenia rastu, ktorý by mal krajine pomôcť udržať dôveryhodnosť jej finančného systému doma aj z medzinárodného hľadiska a priamo i nepriamo prispieť k zastaveniu a zvráteniu zhoršovania jej nákladovej konkurencieschopnosti a inflačných tlakov prostredníctvom zníženia nákladov na mzdy vo verejnej správe, čo by malo byť hlavným prvkom oveľa prísnejšej fiškálnej politiky a malo by posilniť potenciál rastu hospodárstva sériou štrukturálnych reforiem.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Lotyšskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. V tejto súvislosti by Lotyšsko malo dodržiavať ciele v oblasti verejných financií stanovené v jeho programe ekonomickej stabilizácie, urýchlene by malo riešiť svoju makroekonomickú nerovnováhu a plne by malo vykonávať memorandum o platobnej bilancii. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a dlhodobý potenciál rastu.

5.

Lotyšsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Vláda obmedzila plánované výdavky a navrhla opatrenia na obmedzenie rastu miezd vo verejnej správe. Boli prijaté opatrenia na zlepšenie výsledkov výskumu a vývoja. Krajina prijala významné opatrenia na zvýšenie ponuky pracovnej sily v strednodobom horizonte, ale viac úsilia je potrebné vyvinúť na vypracovanie stratégie celoživotného vzdelávania. Zlepšilo sa regulačné prostredie. Určitý pokrok nastal aj v zlepšovaní dostupnosti starostlivosti o deti.

6.

Bezprostrednou hospodárskou výzvou je pre Lotyšsko zabezpečenie makrofinančnej stability, keďže krajine hrozí významný a dlhotrvajúci pokles. V strednodobom horizonte posilnenie investícií zvyšujúcich produktivitu v oblasti výskumu, vývoja, inovácií a vzdelávania musí uľahčiť presun zo sektorov orientovaných na domáci dopyt smerom k obchodovateľným tovarom. Je potrebné urýchlene vykonať štrukturálne reformy na zvýšenie pružnosti trhu práce a podporu presunov, najmä pomocou efektívnejšej aktivácie a odbornej prípravy. Politika miezd vo verejnej správe by mala byť správnym signálom pre zmierňovanie mzdových požiadaviek v súkromnom sektore, aby sa tým pomohlo udržať infláciu a zachovať nákladovú konkurencieschopnosť vývozu. Včasné a rozhodné vykonávanie programov štrukturálnych fondov bude mať pozitívny vplyv na posilnenie ponukového potenciálu hospodárstva, podporí zamest-nanosťa zabezpečí dostupnosť financií pre podniky. Je potrebné udržať administratívne kapacity na vykonávanie programov. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Lotyšsku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Lotyšsku sa odporúča, aby najmä:

pokračovalo v reštriktívnej fiškálnej politike, v rámci ktorej sa v oblasti výdavkov opatrne určujú priority a daňové i výdavkové opatrenia sa zameriavajú na posilnenie ponukového potenciálu hospodárstva. Malo by mu v tom pomôcť prijatie pevného strednodobého fiškálneho rámca s prísnymi stropmi pre výdavky,

v záujme zníženia inflácie a zlepšenia konkurencieschopnosti podporilo zmiernenie mzdových požiadaviek vo verejnoprávnom aj súkromnom sektore,

v rámci prístupu založeného na flexiistote zintenzívnilo úsilie v záujme zvýšenia ponuky pracovnej sily a produktivity posilnením aktivačných opatrení a prispôsobením systémov vzdelávania a odbornej prípravy potrebám trhu práce, vrátane vykonávania koherentnej stratégie celoživotného vzdelávania,

lepšie integrovalo politiku v oblasti výskumu, vývoja a inovácií, najmä prostredníctvom partnerstiev medzi kľúčovými súkromnými a verejnoprávnymi subjektmi a prostredníctvom ďalšej stimulácie investícií zo súkromného sektora.

LITVA

1.

HDP podľa odhadu Komisie mal v roku 2008 vzrásť o 3,4 %, čo je oveľa menej ako v roku 2007 (8,9 %). Trh s bývaním sa prispôsobil situácii a investície na ňom klesli. Prísnejšie úverové obmedzenia, oslabovanie reálnych príjmov a pokles dôvery medzi podnikmi a spotrebiteľmi pravdepodobne v roku 2009 znížia domáci dopyt. Inflácia v roku 2008 dosiahla maximum na úrovni 11,1 %, čomu napomohli vysoké ceny komodít a tlaky na domáce mzdy. V dôsledku zhoršujúcej sa celosvetovej hospodárskej situácie a dodatočných výdavkov vzrástol deficit štátneho rozpočtu. Komisia predpokladá, že sa v roku 2008 priblížil úrovni 3 % HDP, ktorú si udrží aj v roku 2009, keďže bolo prijatých viacero úsporných opatrení. Významné zvýšenie miezd podlomilo vonkajšiu konkurencieschopnosť, čo spolu s oslabením vonkajšieho dopytu pravdepodobne povedie k oslabeniu rastu vývozu v roku 2009. V nasledujúcich rokoch sa však očakáva spomalenie rastu nominálnej mzdy. Okrem toho utlmenie domáceho dopytu pravdepodobne oslabí rast dovozu, čo povedie k zníženiu deficitu bežného účtu z predpokladanej výšky 12,6 % HDP v roku 2008. Okrem toho je potrebné pripraviť sa na dôsledky, ktoré bude mať dohodnuté odstavenie jadrovej elektrárne Ignalina v roku 2010 na potenciálny HDP a ceny energií pre domácnosti.

2.

Aktuálne údaje týkajúce sa trhu práce naznačujú, že rast zamestnanosti v roku 2008 prešiel do záporných hodnôt a očakáva sa zvýšenie nezamestnanosti nad 5 %. Rastie počet prípadov masového prepúšťania zamestnancov, čo sa týka najmä mládeže s nízkou kvalifikáciou a nízkou úrovňou zručností, obyvateľov vidieka a starších pracovníkov. Môžu sa prehĺbiť regionálne rozdiely v nezamestnanosti.

3.

Novozvolená vláda 9. decembra 2008 prijala protikrízový vládny program, v rámci ktorého ohlásila viacero fiškálnych opatrení na riešenie makroekonomickej nerovnováhy krajiny a na postupné znižovanie deficitu verejných financií od roku 2009.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Litvou pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. V tejto súvislosti by Litva mala dodržiavať ciele v oblasti verejných financií stanovené v jej protikrízovom programe. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Litva pokračovala vo vykonávaní svojho NPR. Bolo vykonaných viacero opatrení na zlepšenie zamestnanosti mládeže a zabezpečenie odbornej prípravy na podnikanie. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie v kľúčových politických oblastiach v záujme zlepšenia makrofinančnej stability a zníženia inflácie. Okrem toho bude potrebná ďalšia podpora v záujme stimulácie priamych zahraničných investícií, zlepšenia výsledkov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií, skvalitnenia regulačného prostredia, zlepšenia v oblasti starostlivosti o deti a v záujme ochrany zdravia a bezpečnosti.

6.

Vysoký hospodársky rast a vysťahovalectvo prispeli k zúženiu trhu práce a spôsobili zvýšenie nákladov práce, čím negatívne ovplyvnili konkurencieschopnosť Litvy. Súčasný hospodársky pokles však povedie k zvyšovaniu nezamestnanosti, takže aktívna politika trhu práce sa stane mimoriadne dôležitou. Najnaliehavejšou výzvou však pre Litvu zostáva znižovanie značnej makroekonomickej nerovnováhy. Na obmedzenie inflácie a zastavenie znižovania konkurencieschopnosti je potrebné, aby bol vývoj miezd lepšie zosúladený s produktivitou. V súlade so všeobecnou politikou úspor na strane výdavkov sa už zaviedli určité opatrenia na obmedzenie rastu miezd vo verejnom sektore. Malo by sa zlepšiť podnikateľské prostredie a posilniť administratívne kapacity. Okrem toho je potrebné posilniť rast produktivity skvalitnením zručností a zlepšením výsledkov inovácií vrátane pritiahnutia priamych zahraničných investícií. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Litve odporúča, aby pokračovala vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Litve sa odporúča, aby najmä:

na základe rozpočtu na rok 2009 posilňovala makroekonomickú stabilitu vykonávaním reštriktívnej fiškálnej politiky, v rámci ktorej sa venuje zvýšená pozornosť výdavkom,

zachovala vonkajšiu konkurencieschopnosť udržaním vývoja miezd v lepšom súlade s rastom produktivity, a to aj na sektorovej úrovni,

podporovala hospodársku aktivitu pokrokom pri vykonávaní programov EÚ financovaných zo štrukturálnych fondov EÚ, ako aj zabezpečila, že vykonávanie štrukturálnych reforiem v oblasti výskumu, vývoja a inovácií zostane prioritou spojenou s dostatočným finančným záväzkom, a venovala pritom väčšiu pozornosť ľudským zdrojom v oblasti výskumu a vývoja a širšiemu zapojeniu podnikov do inovácií,

zintenzívnila úsilie o reformu systémov vzdelávania a odbornej prípravy na zabezpečenie ich kvality a významu pre potreby trhu práce a podporovala celoživotné vzdelávanie najmä pre starších pracovníkov.

LUXEMBURSKO

1.

Rast HDP sa v roku 2008 spomalil a dosiahol úroveň približne 1 %, čo je oveľa menej ako v roku 2007 (5,2 %), keďže sa začal prejavovať pokles medzinárodného hospodárstva. Takýto trend by mal v roku 2009 pokračovať. Tento vývoj bol spôsobený nízkym vonkajším dopytom a súkromnými investíciami. Inflácia v roku 2008 vzrástla na vyše 4 % v dôsledku zvyšujúcich sa cien energií a potravín, ale v roku 2009 sa očakáva jej zmiernenie. Hospodársky pokles pravdepodobne prispel k zníženiu rozpočtového prebytku v roku 2008 na 3,0 % HDP. Podľa Komisie by malo Luxembursko zaznamenať prebytok bežného účtu na úrovni presahujúcej 8 % HDP, ktorá v roku 2009 pravdepodobne trochu klesne.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 naďalej rástla a miera nezamestnanosti zostala na úrovni 4,1 %. V roku 2009 sa však očakáva menej pozitívna situácia, spomalenie rastu zamestnanosti a zvýšenie nezamestnanosti. Luxembursko bude čeliť problémom spôsobeným súčasnou krízou, ktoré pravdepodobne zasiahnu finančný sektor, dopravu a oceliarsky priemysel, ako aj podniky spojené s automobilovým priemyslom.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Luxembursko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo zlepšiť prístup k financiám a podporiť tým širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho Luxembursko v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce znížené zdaňovanie podnikov a podporu nízkopríjmovým domácnostiam.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Luxemburskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu.

5.

Luxembursko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Krajina dosiahla istý pokrok pri zvyšovaní miery zamestnanosti starších pracovníkov, znižovaní počtu prípadov predčasného ukončenia školskej dochádzky, odstraňovaní umelých prekážok vo vzdelávacom systéme a pri zvýšení atraktívnosti hospodárskeho prostredia. Sú potrebné ďalšie opatrenia na riešenie týchto zásadných výziev.

6.

Keďže finančný sektor tvorí viac ako štvrtinu HDP krajiny, súčasná finančná kríza by ju mohla hlboko zasiahnuť. Okrem toho pomerne prudké zvýšenie jednotkových nákladov práce pravdepodobne negatívne ovplyvní konkurencieschopnosť. Zhoršovanie situácie bude pokračovať pravdepodobne aj v nasledujúcich rokoch, pretože v rokoch 2008 a 2009 sa očakáva zníženie produktivity. Z dlhodobého hľadiska je potrebné zreformovať dôchodkový systém v záujme zabezpečenia jeho dlhodobej udržateľnosti. Miera zamestnanosti obyvateľov krajiny zaostáva za európskym priemerom a zvlášť nízka je u starších vekových kategórií. Luxembursko tiež potrebuje vyvinúť ďalšie úsilie na zvýšenie atraktívnosti podnikateľského prostredia. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

MAĎARSKO

1.

Rast HDP sa po prudkom poklese v roku 2007 na 1,1 % (najmä v dôsledku programu fiškálnych úprav, ktorý sa začal v polovici roku 2006) napriek významnej poľnohospodárskej produkcii spomalil v roku 2008 na 0,9 %. V budúcnosti sa očakáva prudký hospodársky pokles vzhľadom na rýchle sa zhoršujúce vonkajšie prostredie. Finančná kríza mala obzvlášť silné nepriaznivé účinky na maďarské finančné a devízové trhy a viedla k dočasnému zmrazeniu trhu so štátnymi dlhopismi, prudkému poklesu na trhu s cennými papiermi a k silnej devalvácii meny. Inflácia v roku 2008 prekročila 6 %, ale od polovice roku 2007 má klesajúcu tendenciu, ktorá by mala pokračovať aj naďalej. Komisia predpokladá, že rozpočtový deficit sa napriek tomuto útlmu znížil v roku 2008 na 3,3 % HDP, pričom orgány plánujú ďalšie úpravy. Deficit bežného účtu sa v roku 2008 mierne zvýšil na približne 7 % HDP.

2.

Zamestnanosť sa v roku 2008 znížila približne o 1 % a tento trend bude pokračovať aj v roku 2009. Miera nezamestnanosti, ktorá v roku 2008 dosiahla približne 7,7 %, by mala naďalej stúpať. Je možné, že v závislosti od intenzity hospodárskeho poklesu sa nezamestnanosť neobmedzí len na pracovníkov s nízkou kvalifikáciou, znevýhodnené skupiny a regionálne oblasti.

3.

V súvislosti s pôžičkou Spoločenstva na podporu platobnej bilancie Maďarska, aby mohlo reagovať na otrasy finančného trhu, príslušné orgány 19. novembra 2008 podpísali memorandum o porozumení, v ktorom sa stanovujú podmienky hospodárskej politiky spojené s jej čerpaním, najmä pokiaľ ide o fiškálnu konsolidáciu a reformu fiškálneho riadenia.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Maďarskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. V tejto súvislosti by Maďarsko malo v plnom rozsahu vykonávať svoje memorandum o platobnej bilancii. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Maďarsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Fiškálna politika pravdepodobne aj v roku 2008 povedie k vyššej úrovni konsolidácie, ako sa plánovalo. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie v štrukturálnej reforme a v reforme pracovného trhu. Štrukturálne fondy zohrávajú kľúčovú úlohu pri vykonávaní NPR, ktoré už značne pokročilo. Po otrasoch na finančnom trhu maďarské orgány prijali súbor opatrení na posilnenie dôvery v trh vrátane urýchleného znižovania deficitu, zlepšeného fiškálneho riadenia a posilnenej regulácie finančného sektora a dohľadu nad ním.

6.

Politickou výzvou pre Maďarsko je zmiernenie negatívneho dosahu finančnej krízy pri súčasnom zachovaní fiškálnej stability a posilnení dôveryhodnosti hospodárskej politiky. S týmto cieľom by sa malo zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu vonkajšej konkurencieschopnosti tým, že sa zabezpečí, aby zvyšovanie miezd bolo v súlade s produktivitou. V strednodobom horizonte je prvoradé úsilie o zlepšenie makroekonomickej a fiškálnej stability. To si vyžaduje zvýšenie efektívnosti verejného sektora a sektora zdravotnej starostlivosti a zlepšenie fungovania trhu práce a predovšetkým pokračovanie v reforme systému sociálneho zabezpečenia s cieľom dosiahnuť, aby sa oplatilo pracovať. Napriek určitému pokroku, ktorý sa dosiahol od polovice roku 2006, je vo verejnom sektore možné dosiahnuť ďalšie úspory z efektívnosti. Celková miera zamestnanosti v Maďarsku (57,3 %) bola v roku 2007 treťou najnižšou v rámci EÚ, s obzvlášť nízkou účasťou mladých a starších ľudí a iných znevýhodnených skupín. Je potrebné ďalej rozvíjať schopnosť systému vzdelávania a odbornej prípravy prispôsobiť sa potrebám trhu práce, aby sa efektívne odstraňoval nesúlad ponúkaných kvalifikácií a požiadaviek tohto trhu. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Maďarsku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Maďarsku sa odporúča, aby najmä:

využijúc značný pokrok, ktorý sa dosiahol vo fiškálnej konsolidácii, vykonalo potrebné opatrenia na zabezpečenie trvalého znižovania deficitu verejných financií a miery verejného dlhu so zvýšeným zameraním sa na stranu výdavkov,

pokračovalo v reformovaní verejnej správy, systému zdravotnej starostlivosti, dôchodkového systému a školstva s cieľom zabezpečiť dlhodobú fiškálnu udržateľnosť a zlepšiť ekonomickú efektívnosť. Toto by malo zahŕňať opatrenia na ďalšie zvýšenie dôchodkového veku, na dôsledné vykonávanie prijatej reformy systému invalidných dôchodkov a ďalšiu reštrukturalizáciu zdravotnej starostlivosti,

ďalej posilnilo a lepšie nasmerovalo aktívne politiky trhu práce s cieľom zlepšiť situáciu na trhu práce, najmä situáciu znevýhodnených skupín a regionálnych oblastí,

pokračovalo vo zvyšovaní úrovne kvalifikácie, a to aj prostredníctvom zvyšovania účasti dospelých na celoživotnom vzdelávaní; ďalej zlepšovalo schopnosť systému vzdelávania a odbornej prípravy prispôsobiť sa potrebám trhu práce a zabezpečilo prístup k vysokokvalitnému vzdelávaniu a odbornej príprave pre všetkých.

MALTA

1.

Podľa odhadu Komisie sa predpokladá, že v roku 2008 vzrástol HDP o 2,1 % v porovnaní s úrovňou 3,9 % v roku 2007. Očakáva sa, že rast HDP sa v roku 2009 spomalí. Inflácia sa v októbri 2008 zvýšila na 5,7 %, čo bolo spôsobené vyššími medzinárodnými cenami potravín a ropy a pravdepodobne posilnené slabou domácou hospodárskou súťažou a vysokou závislosťou na dovoze energií. Fiškálna pozícia sa v roku 2008 zhoršila a rozpočtový deficit vzrástol na 3,5 % HDP. Slabší globálny dopyt viedol k prehĺbeniu deficitu bežného účtu.

2.

Rast zamestnanosti sa v roku 2008 spomalil a tento trend by mal v roku 2009 pokračovať v dôsledku zníženia tempa hospodárskej aktivity. Zamestnanosť žien sa v roku 2007 mierne zvýšila, ale s úrovňou 36,9 % naďalej zostáva najnižšou v EÚ. Miera zamestnanosti starších pracovníkov sa v roku 2007 v skutočnosti znížila (na 28,3 %). Očakáva sa nárast nezamestnanosti z úrovne 6,5 % z roku 2008, ktorý postihne najmä pracovníkov s nízkou kvalifikáciou v sektore výroby a cestovného ruchu, hoci aj iné sektory môžu byť stále viac ohrozené.

3.

Malta v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámila opatrenia zahŕňajúce veľké investície do infraštruktúry, životného prostredia a cestovného ruchu a znížené zdaňovanie domácností.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Maltou pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a dlhodobý potenciál rastu.

5.

Malta pokračovala vo vykonávaní svojho NPR. Dosiahol sa pokrok v riešení hospodárskej súťaže a v reforme trhu práce. Pozitívne iniciatívy v roku 2008 zahŕňajú dôležité kroky na privatizáciu lodeníc, vytvorenie integrovaného prístupu založeného na flexiistote a stanovenie cieľa pre zníženie administratívneho zaťaženia. Sú potrebné ďalšie opatrenia na zlepšenie udržateľnosti systému zdravotnej starostlivosti, podnikateľského prostredia a diverzifikáciu zdrojov energie. Pokrok v úsilí o konsolidáciu rozpočtu sa v roku 2008 spomalil.

6.

Malta je vo veľkej miere závislá od dovozu energie, prírodných zdrojov, výrobných vstupov a spotrebného tovaru. Oporným pilierom hospodárskeho rozvoja Malty sú ľudské zdroje; v tejto oblasti sú potrebné výrazné zlepšenia, pokiaľ ide o celoživotné vzdelávanie pracovníkov s nižšou kvalifikáciou a ďalšie znižovanie miery predčasného ukončenia školskej dochádzky. Vzhľadom na malé rozmery ekonomiky sú obzvlášť relevantné otázky hospodárskej súťaže a zlepšenia na strane dopytu v podnikateľskom prostredí. Na efektívnejšie využívanie verejných financií je potrebná ďalšia reforma systému zdravotnej starostlivosti. Hoci Malta diverzifikovala svoju hospodársku základňu, je ešte potrebné ďalšie napredovanie v záujme riešenia súčasnej silnej závislosti na cestovnom ruchu a na výrobe elektroniky. Na riešenie výzvy zabezpečenia konkurencieschopnosti sú potrebné ďalšie štrukturálne reformy, ktoré zvýšia produktivitu, a rast miezd zosúladený s rastom produktivity. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie energeticko-klimatického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Malte odporúča, aby pokračovala vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Malte sa odporúča, aby najmä:

posilnila hospodársku súťaž s cieľom znížiť infláciu a udržať konkurencieschopnosť, a to najmä obmedzením štátnej pomoci a jej presmerovaním na horizontálne ciele, ako aj posilnením orgánu pre hospodársku súťaž,

zintenzívnila úsilie s cieľom pritiahnuť viac ľudí, najmä žien a starších pracovníkov, na trh práce, okrem iného uľahčením poskytovania starostlivosti o dieťa; zintenzívnila úsilie o vyriešenie problému neevidovanej práce a o zvýšenie účasti na trhu práce, a to aj prostredníctvom takého systému dávok, ktorý bude výraznejšie podporovať účasť na trhu práce.

HOLANDSKO

1.

Reálny rast HDP v Holandsku sa v roku 2008 spomalil na 1,9 % z úrovne 3,5 % v roku 2007. Zdá sa, že v roku 2009 sa rast spomalí v dôsledku globálneho poklesu, redukcie investícií a výrazného zníženia súkromnej spotreby. Vplyvom predchádzajúceho rastu cien potravín a energií sa inflácia v roku 2008 zvýšila na 2,2 %. Rozpočtový prebytok sa v roku 2008 zvýšil na 1,1 % HDP. Komisia však očakáva, že tento prebytok sa v roku 2009 zmení na schodok vo výške 1,4 % HDP a v roku 2010 na schodok 2,7 % HDP. Napriek globálnemu poklesu sa v Holandsku v roku 2008 očakáva prebytok bežného účtu prevyšujúci 8 % HDP, ktorý sa v roku 2009 pravdepodobne zníži na 6,5 % HDP.

2.

V roku 2008 pokračoval rast zamestnanosti v blízkosti úrovne 2 %; v roku 2009 sa však očakáva, že sa dostane do záporných čísel. V dôsledku toho sa v roku 2008 znížila nezamestnanosť, ale v roku 2009 sa očakáva jej nárast. Zamestnávatelia zatiaľ neprikročili k prepúšťaniu, keďže majú obavy, že po oživení hospodárstva by nenašli kvalifikovaných zamestnancov. Najviac postihnutý bude pravdepodobne priemyselný a finančný sektor.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Holandsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo pomôcť zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Holandsko okrem toho v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce zníženie zdaňovania príjmu právnických osôb pre MSP, zníženie príspevkov na sociálne zabezpečenie pre pracovníkov a skrátenie pracovného času a prijalo ďalšie opatrenia na zlepšenie prístupu k finančným prostriedkom pre MSP i väčšie spoločnosti.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Holandskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Holandsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Hoci sa prijali opatrenia na zvýšenie ponuky pracovnej sily, na zvýšenie celkového počtu odpracovaných hodín je potrebné urobiť viac. Napriek stagnácii výdavkov na výskum a vývoj sa dosiahol určitý pokrok vo zvyšovaní súdržnosti súboru súvisiacich politík, a to prostredníctvom zavedenia nových štruktúr riadenia a koherentnej stratégie pre výskum, vývoj a inovácie, ako aj v zefektívnení súboru inovačných politík.

6.

Zvýšenie celkového počtu odpracovaných hodín a zlepšenie výsledkov výskumu, vývoja a inovácie pomôže v budúcnosti udržať dobré hospodárske výsledky. Zásadnou výzvou je premietnuť dlhodobú stratégiu výskumu, vývoja a inovácie do súboru koherentných a účinných politických opatrení na stimuláciu najmä súkromných výdavkov na výskum a vývoj. Vzhľadom na starnutie obyvateľstva a súvisiace znižovanie ponuky pracovnej sily bude potrebné zabezpečiť udržateľnosť verejných financií. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia dosiahnutého pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada Holandsku, aby pokračovalo v štrukturálnych reformách. Odporúča sa mu najmä, aby:

vypracovalo ďalšie opatrenia vrátane podpory presunov na trhu práce v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote na zvýšenie účasti žien, starších pracovníkov a znevýhodnených skupín s cieľom zvýšiť celkový počet odpracovaných hodín.

RAKÚSKO

1.

Rast HDP sa v roku 2008 spomalil na 1,7 % z úrovne 3,1 % v roku 2007. Očakáva sa zníženie rastu o viac než 1 % v dôsledku klesajúcich vývozov a prepadu investícií. Celková inflácia dosiahla v polovici roku 2008 takmer 4 %, v súčasnosti sa však rýchlo zmierňuje. Podľa Komisie zaznamenalo Rakúsko v roku 2008 mierny rozpočtový deficit vo výške 0,6 % HDP, ktorý sa však v roku 2009 pravdepodobne výrazne prehĺbi. Pri očakávanom prebytku bežného účtu, ktorý by mal v roku 2008 prekročiť 3 % HDP a udržať sa v priebehu rokov 2009 a 2010 blízko tejto úrovne, sú vonkajšie bilancie zdravé.

2.

Miera rastu zamestnanosti v roku 2008 bola 1,6 %, ale v roku 2009 sa očakáva jej zníženie a po skoro troch rokoch aj opätovný nárast nezamestnanosti. Najviac budú pravdepodobne postihnuté skupiny, ktoré majú na trhu práce tradične obmedzené vyhliadky zamestnanosti, najmä starší pracovníci a osoby s nízkou kvalifikáciou. Ako prvý sa znížil počet pracovných miest pre dočasných pracovníkov v priemyselnom sektore. V súčasnosti je najpostihnutejšou časťou ekonomiky automobilový sektor.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Rakúsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo pomôcť zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho Rakúsko v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce znížené zdaňovanie a dodatočnú finančnú podporu domácnostiam, ľahší prístup k finančným prostriedkom pre SME a ďalšie investície do infraštruktúry, energetickej účinnosti a výskumu a vývoja.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Rakúskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdia zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Rakúsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Podnikli sa opatrenia na zvýšenie miery zamestnanosti starších pracovníkov, zlepšenie výsledkov vzdelávania znevýhodnenej mládeže, riešenie rodovej segregácie v rámci trhu práce a na posilnenie podnikateľského vzdelávania. Potrebné sú dodatočné opatrenia na posilnenie fiškálnej konsolidácie v strednodobom horizonte a na zvýšenie hospodárskej súťaže.

6.

Kľúčovou výzvou pre Rakúsko v strednodobom horizonte je prechod na znalostne intenzívnejšiu ekonomiku. Rakúsko podstatne zvýšilo výdavky na výskum a vývoj. Väčšia pozornosť by sa mala venovať nielen zvyšovaniu výdavkov na výskum, ale aj budovaniu ľudského kapitálu. Vytrvalé zmierňovanie mzdových požiadaviek posilnilo celkové konkurenčné postavenie Rakúska a viedlo k vytváraniu pracovných miest pre početne narastajúcu pracovnú silu. Výzvou pre Rakúsko je zabezpečiť lepšie využitie zdrojov pracovnej sily, najmä starších pracovníkov a zlepšiť integráciu, vzdelávanie a odbornú prípravu znevýhodnených skupín. Zabezpečenie udržateľnosti systému sociálnej starostlivosti závisí od reforiem a trvalej fiškálnej konsolidácie, zosúladenej s posilnením verejných výdavkov v oblastiach, ktoré sú rozhodujúce pre strednodobý rast. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia dosiahnutého pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada Rakúsku, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

naďalej zvyšovalo motiváciu starších pracovníkov, aby zostali pracovať, a to uskutočňovaním komplexnej stratégie vrátane lepšej odbornej prípravy na vykonávanie zamestnania, prispôsobením pracovných podmienok a zvýšením úsilia v oblasti reformy systémov predčasného odchodu do dôchodku (s osobitným zameraním na systém invalidných dôchodkov) a zlepšilo podmienky vzdelávania znevýhodnených mladých ľudí.

POĽSKO

1.

Podľa Komisie sa rast HDP Poľska po náraste na 6,7 % v roku 2007 spomalil v roku 2008 na úroveň 5 %. Dynamický rast poháňala najmä súkromná spotreba a nárast investícií. Rast HDP sa v roku 2009 ďalej spomalí v dôsledku nižšej dynamiky vývozu a investícií. Inflácia vrcholila v roku 2008 na úrovni približne 4,25 %, ale v roku 2009 by sa mala spomaliť. Predpokladá sa, že rozpočtový deficit sa v roku 2008 nepatrne prehĺbil na 2,5 % HDP, a v roku 2009 sa očakáva jeho ďalšie zhoršenie približne o jeden percentuálny bod. Deficit bežného účtu, ktorý v roku 2008 dosiahol 5,6 % HDP, v roku 2009 pravdepodobne zostane na tejto úrovni.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 vzrástla o 3 % a nezamestnanosť sa ďalej znížila na 7,4 %. Rast zamestnanosti sa však v priebehu roka 2009 výrazne spomalí a nezamestnanosť sa pravdepodobne zvýši na 8,4 %. Súčasný vývoj na trhu práce ukazuje, že spomalením hospodárskej činnosti sú najviac postihnuté sektory orientované na vývoz, výroba, stavebníctvo a doprava. Väčší tlak sa bude vyvíjať na zvyšovanie pracovnej činnosti a zlepšovanie pracovnej mobility medzi sektormi a odvetviami, čo pomôže aj pri obnove nákladovej konkurencieschopnosti hospodárstva po období rýchleho rastu zamestnanosti a miezd.

3.

Hoci Poľsko v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce podporu MSP a nízkopríjmových domácností, naďalej sústredí svoje úsilie na znižovanie výdavkov a zabezpečenie trvalej udržateľnosti verejných financií.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Poľskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Poľsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Prijali sa viaceré opatrenia na zlepšenie hospodárskej súťaže v sieťových odvetviach, posilnenie aktívnych politík na trhu práce, zlepšenie právneho prostredia pre podnikateľov a na prepojenie vzdelávania a odbornej prípravy s trhom práce. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na posilnenie kontroly výdavkov, zlepšenie výsledkov výskumu a vývoja, prehodnotenie systému sociálnych dávok a zvýšenie účasti na celoživotnom vzdelávaní.

6.

Hospodárska výkonnosť Poľska je brzdená množstvom navzájom prepojených štrukturálnych problémov, nízkou úrovňou produktivity práce a malým využitím pracovnej sily. Spojenie úsilia o dokončenie reformy systémov sociálneho zabezpečenia so zvýšením počtu starších pracovníkov by mohlo súčasne posilniť ponuku pracovnej sily a zlepšiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Na rast a zamestnanosť by priaznivo vplývalo ďalšie zlepšenie podnikateľského prostredia, rozvoj infraštruktúry a zlepšenie kvality ľudského kapitálu. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada Poľsku, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

udržalo rozpočtovú disciplínu v strednodobom horizonte a zaviedlo ďalšie mechanizmy na posilnenie kontroly výdavkov, najmä reformou systému sociálneho zabezpečenia poľnohospodárov,

uskutočnilo reformu vo verejnom sektore výskumu s cieľom podporiť výskum, vývoj a inováciu a stimulovať výskum a vývoj v súkromnom sektore,

urýchlilo investície do energetickej a dopravnej infraštruktúry prostredníctvom účinného využívania štrukturálnych fondov,

vyvinulo integrovaný prístup založený na flexiistote zavedením stratégie aktívneho starnutia, pokračovaním opatrení na zlepšenie aktívnej politiky trhu práce najmä pre znevýhodnené skupiny, prehodnotením systému sociálnych dávok s cieľom zlepšiť motivačné prvky k práci a zavedením stratégie celoživotného vzdelávania.

PORTUGALSKO

1.

Podľa Komisie klesol rast HDP Portugalska v roku 2008 na 0,2 % z takmer 2 % v roku 2007. Toto spomalenie bolo spôsobené nízkou úrovňou investícií a slabšou výkonnosťou vývozu, ktoré sa spájali so spomalením vonkajšieho dopytu. V roku 2009 sa očakáva, že sa bude naďalej oslabovať domáci dopyt, čo spôsobí ďalšie spomaľovanie rastu. Inflácia sa v roku 2008 zrýchlila na 2,7 %, ale udržala sa pod priemerom eurozóny a má spomaľujúcu tendenciu v dôsledku klesajúceho trendu v nedávnom vývoji svetových cien a nízkeho dopytu. Rozpočtový deficit Portugalska pokračoval v klesajúcej tendencii z posledných rokov a v roku 2008 bol len tesne nad úrovňou 2 % HDP. Deficit bežného účtu sa v roku 2008 prehĺbil na 11,8 % HDP v dôsledku pomalšieho rastu vývozov a vysokých cien komodít. V roku 2009 sa očakáva zlepšenie deficitu bežného účtu.

2.

Zamestnanosť sa v Portugalsku v roku 2007 mierne zvýšila, pričom jej miera sa stabilizovala na úrovni približne 68 %. Nezamestnanosť v roku 2007 vyvrcholila na úrovni 8,1 %, ale v roku 2008 sa mierne znížila. Slabý zahraničný dopyt začína ovplyvňovať zamestnanosť v širokom sektore orientovanom na vývoz. Vzhľadom na pokračujúcu transformáciu hospodárstva bude štrukturálna nezamestnanosť naďalej vzrastať a postihne predovšetkým skupiny s nízkou kvalifikáciou a znevýhodnené skupiny.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Portugalsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo pomôcť zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho v reakcii na hospodársky pokles a v kontexte plánu na oživenie hospodárstva Portugalsko nedávno schválilo nový rozpočtový program na financovanie komplexnej iniciatívy (iniciatíva pre investície a zamestnanosť) na posilnenie adresných verejných investícií a podporu súkromných investícií a zamestnanosti. Táto iniciatíva dopĺňa predchádzajúce rozhodnutia o znížení zdaňovania podnikateľov a zvýšení finančnej podpory rodín s nízkymi príjmami.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Portugalskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Portugalsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Vykonali sa dôležité kroky smerujúce k udržateľnému zníženiu deficitu verejných financií, na reformu verejnej správy a zlepšenie udržateľnosti verejných financií. Prijali sa opatrenia na dosiahnutie cieľa verejného výskumu a vývoja a vykonali sa určité kroky smerujúce k zvýšeniu súkromných investícií a k riešeniu nedostatkov v inovačnom systéme. Zefektívnil sa systém vzdelávania a so sociálnymi partnermi sa dosiahla dohoda o úprave zákonníka práce, ktorú už schválil parlament. Väčšie úsilie je potrebné vyvinúť na pokračovanie presmerovania verejných výdavkov na ciele, ktoré viac podporujú potenciálny rast, na monitorovanie výsledkov a zvýšenie účinnej hospodárskej súťaže na trhoch s energiami.

6.

V dôsledku významného zníženia deficitu rozpočtu a podstatného pokroku vo fiškálnej konsolidácii a reforme verejnej správy došlo k ozdraveniu verejných financií. Zlepšilo sa podnikateľské prostredie, ako aj vzdelávanie a odborná príprava. Napriek tomu však Portugalsko ešte čelí mnohým závažným výzvam, pokiaľ ide o zabezpečenie zvýšeného rastu produktivity a vyrovnanejšej vonkajšej pozície. V tejto súvislosti by bolo preň prínosom pokračovať v realizácii a priebežnej kontrole stratégie integrovanejšej politiky založenej na spoločných aspektoch jednotlivých politík, ktorá by bola zameraná na kvalitu verejných výdavkov, zlepšila by fungovanie trhov, zvýšila efektívnosť systémov vzdelávania a odbornej prípravy a riešila by konkurencieschopnosť. Ďalším dôležitým aspektom obnovenia konkurencieschopnosti je potreba zabezpečiť, aby bol vývoj miezd tesnejšie zosúladený s vývojom produktivity. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada. Uvedené opatrenia realizované v predošlých rokoch a súvisiace s obnoviteľnými zdrojmi energie, ako aj opatrenia, o ktorých sa rozhodlo v kontexte iniciatívy pre investície a zamestnanosť, sú významnými krokmi vpred.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, Rada Portugalsku odporúča, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

v rámci kontextu fiškálnej konsolidácie v strednodobom horizonte a reformy verejnej správy zintenzívnilo úsilie na presmerovanie verejných výdavkov na oblasti, ktoré podporujú zvyšovanie rastového potenciálu a vonkajšej konkurencieschopnosti krajiny, a to pri súčasnom zachovaní pevnej kontroly nad celkovými verejnými výdavkami,

pokračovalo v úsilí trvalo zlepšovať celkovú efektívnosť vzdelávacieho systému, ako aj v rozvíjaní systému odbornej prípravy, ktorý reaguje na potreby trhu práce, a to prostredníctvom celkového plnenia národného rámca kvalifikácií a so zapojením príslušných zainteresovaných strán,

v rámci prístupu založeného na flexiistote vykonávalo právne predpisy, ktorými by sa modernizovala ochrana zamestnanosti, najmä už schválený zákonník práce, s cieľom bojovať proti segmentácii trhu práce.

RUMUNSKO

1.

Odhaduje sa, že rast HDP Rumunska sa v roku 2008 zrýchlil na 7,8 %, čo bolo spôsobené najmä rekordným nárastom súkromnej spotreby a investícií. V roku 2009 sa však pravdepodobne výrazne spomalí, a to následkom omnoho prísnejších úverových podmienok, poklesu dôvery spotrebiteľov a investorov a slabšieho vonkajšieho dopytu. Zatiaľ čo inflácia v roku 2008 vzrástla na takmer 8 %, Komisia v roku 2009 očakáva jej pokles. Deficit verejných financií dosiahol v roku 2008 podľa odhadov 5,2 % HDP, a pokiaľ nedôjde k zmene politiky, predpokladá sa jeho ďalšie zvýšenie aj v roku 2009. Napriek určitému zmierneniu po oslabení domáceho dopytu Komisia očakáva, že deficit bežného účtu bude aj naďalej vysoký, a to na úrovni 13 % HDP v roku 2008, pričom aj v roku 2009 zostane na dvojcifernej úrovni.

2.

Predpokladá sa, že miera zamestnanosti zostane v roku 2009 pod úrovňou 60 % a očakáva sa mierny nárast nezamestnanosti. Nezamestnanosť mládeže, dosahujúca vyše 20 %, patrí k najvyšším v EÚ. V dôsledku globálneho poklesu sa očakáva zvýšenie nezamestnanosti najmä v niektorých hospodárskych sektoroch vrátane tých, ktoré čelili nedostatku pracovných síl (automobilový, textilný a petrochemický priemysel a stavebníctvo). Postihne najmä pracovníkov s nízkou kvalifikáciou a mladých ľudí.

3.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Rumunskom pri zabezpečení fiškálnej konsolidácie a pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdia zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. V tomto kontexte by Rumunsko malo zintenzívniť kroky na dosiahnutie fiškálnej konsolidácie a urgentne by malo riešiť svoju makroekonomickú nerovnováhu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 6 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

4.

Rumunsko pokračovalo vo vykonávaní NPR, hoci napredovalo len skromne. Rumunsko naďalej viedlo uvoľnenú fiškálnu politiku, ktorá prispela k makroekonomickej a fiškálnej nerovnováhe. Uskutočnilo niekoľko opatrení na zvýšenie kvality vzdelávania, musí sa ich však urobiť viac. Pokračovalo aj vo vykonávaní svojej stratégie výskumu a vývoja. Je potrebné vyvinúť viac úsilia na zlepšenie efektívnosti a účinnosti verejnej správy. Široký priestor na pokrok zostáva v oblastiach znižovania byrokracie a oveľa výraznejšieho investovania do získavania zručností.

5.

V súčasnej hospodárskej situácii by prvoradou prioritou Rumunska malo byť riešenie makroekonomickej a fiškálnej nerovnováhy, ktorá predstavuje riziko pre udržateľnosť rastu v strednodobom až dlhodobom horizonte. Zároveň by v súvislosti s postupným oslabovaním výhod v oblasti nákladov malo urýchliť štrukturálne reformy s cieľom premeny svojho hospodárstva založeného na výhodách v oblasti nákladov na produktívnejšiu, inovatívnejšiu a znalostnejšiu ekonomiku, ktorá by čerpala z nových zdrojov rastu. Účinné vykonávanie požadovaných reforiem podstatným spôsobom závisí od schopnosti Rumunska urýchlene skvalitniť efektívnosť a účinnosť verejnej správy. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

6.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada Rumunsku, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

posilnilo efektívnosť, účinnosť a nezávislosť verejnej správy tak na centrálnej, ako aj na miestnej úrovni prostredníctvom vybudovania účinnej kontroly zákonnosti a kapacít na presadzovanie práva,

s cieľom zachovať vonkajšiu konkurencieschopnosť a obmedziť deficit bežného účtu a infláciu významne sprísnilo fiškálnu politiku a urýchlene vykonávalo záväzný strednodobý fiškálny rámec, prehodnotilo zloženie výdavkov tak, aby sa zvýšil podiel výdavkov podporujúcich rast, okrem iného znížením a presmerovaním štátnej pomoci do horizontálnych cieľov, a udržalo vývoj miezd v súlade s rastom produktivity,

v kontexte konzistentnej politiky lepšej právnej regulácie urýchlene vykonalo opatrenia na výrazné obmedzenie administratívnych postupov a prieťahov pri získavaní povolení s cieľom zlepšiť podnikateľské prostredie, čo bude znamenať pomoc aj v boji proti korupcii,

zlepšilo kvalitu vzdelávania a odbornej prípravy vrátane celoživotného vzdelávania a ich význam pre trh práce, znížilo počet prípadov predčasného ukončenia školskej dochádzky a uľahčilo prechod mladých ľudí do pracovného procesu, a to aj prostredníctvom odbornej prípravy na pracovisku.

SLOVINSKO

1.

Podľa Komisie sa rast HDP Slovinska v roku 2008 spomalil na 4 % z úrovne 6,8 % v roku 2007 a mal by sa spomaliť aj v roku 2009. Inflácia v roku 2007 výrazne vzrástla v dôsledku stúpajúcich cien energií a potravín a silných tlakov zo strany dopytu, ale následne klesla zo svojho maxima 6,5 % na 1,8 % na konci roku 2008. Predpokladá sa, že deficit bežného účtu v roku 2008 dosiahol 6 % HDP. Komisia očakáva, že v roku 2009 vzrastie iba mierne. Verejné financie, ktoré v roku 2007 zaznamenali prebytok, v roku 2008 pravdepodobne skĺzli do deficitu.

2.

Tak, ako hospodárska činnosť, aj rast zamestnanosti začal po veľmi dynamickom začiatku strácať v druhej polovici v roku 2008 dych a v roku 2009 sa očakáva jeho ďalšie oslabenie. Predpokladá sa, že miera nezamestnanosti klesla v roku 2008 na 4,5 % a v roku 2009 bude stúpať. Súčasné ukazovatele naznačujú nárast nezamestnanosti v službách orientovaných na vývoz a náročných na pracovnú silu, čo postihne predovšetkým pracovníkov so zmluvou na dobu určitú (najmä mladých a zahraničných pracovníkov) a pracovníkov s nízkou kvalifikáciou.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Slovinsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo pomôcť zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho vláda v reakcii na hospodársky pokles prijala v decembri 2008 rozpočtové stimulačné opatrenia.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Slovinskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdia zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Slovinsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Prijali sa významné opatrenia na posilnenie prepojenia medzi systémom vzdelávania a trhom práce. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na zlepšenie dlhodobej fiškálnej udržateľnosti, ďalej rozvíjať flexiistotu, zlepšiť výsledky výskumu a vývoja a uskutočňovať ďalšie opatrenia v oblasti energetickej účinnosti. Určitý pokrok sa dosiahol aj v uvoľnení podnikateľského potenciálu.

6.

Slovinsko čelí výzvam v oblasti reformy dôchodkového systému a aktívneho starnutia, k čomu je potrebné vyriešiť rozpočtové dôsledky starnutia obyvateľstva. Odstránenie štrukturálnych nepružností trhu práce a trhu s výrobkami by pomohlo zmierniť špecifické otrasy vzťahujúce sa na krajinu a posilniť adaptačnú schopnosť Slovinska v rámci eurozóny. Na zabezpečenie udržateľného rastu a konkurencieschopnosti je tiež nevyhnutné potláčať nadmerný rast miezd presahujúci zvyšovanie produktivity. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada Slovinsku, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

uskutočnilo reformu dôchodkového systému a zaviedlo stratégiu aktívneho starnutia s cieľom zvýšiť mieru zamestnanosti starších pracovníkov a zlepšiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií,

v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote riešilo segmentáciu trhu práce prehodnotením ochrany zamestnanosti, pokiaľ ide o pracovné zmluvy na dobu neurčitú a podmienky, tzv. brigádnickej práce študentov.

SLOVENSKO

1.

Podľa Komisie sa rast HDP Slovenska najmä v dôsledku poklesu vonkajšieho dopytu zmiernil na 7,1 % v roku 2008, a to z úrovne 10,4 % dosiahnutej v roku 2007. Rast bol podporovaný stúpajúcim domácim dopytom vrátane silnej verejnej a súkromnej spotreby a intenzívnymi investíciami do stavebníctva. V roku 2009 bude ekonomika Slovenska rásť pomalšie. Inflácia sa v roku 2008 zvýšila na 4 %, ale v roku 2009 sa zmierni. Komisia predpokladá, že deficit štátneho rozpočtu sa v roku 2008 prehĺbil na 2,2 % HDP. Odhaduje sa, že deficit bežného účtu v roku 2008 dosiahol 6 % HDP a očakáva sa, že sa v roku 2009 udrží na tejto úrovni.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 vzrástla o 2,3 %, ale v roku 2009 sa očakáva spomalenie jej rastu. Nezamestnanosť pravdepodobne zostane vysoká aj v roku 2009, na úrovni vyše 10 %. Pokles pravdepodobne najviac zasiahne podniky orientované na vývoz, najmä v automobilovom sektore a zamestnancov s atypickými pracovnými zmluvami.

3.

Slovensko nedávno prijalo opatrenia na riešenie hospodárskeho poklesu vrátane podpory MSP.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Slovenskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdia zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Slovensko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Uskutočnili sa niektoré kroky na zlepšenie podnikateľského prostredia a na reformu systému vzdelávania a odbornej prípravy. Potrebné sú dodatočné opatrenia na zlepšenie podnikania a hospodárskej súťaže v dodávke energie, vytvorenie stratégie aktívneho starnutia a na riešenie zamestnanosti mládeže.

6.

Medzi hlavné výzvy pre Slovensko v strednodobom horizonte patrí ďalšie znižovanie nezamestnanosti (najmä dlhodobej), zlepšovanie kvality systému vzdelávania a odbornej prípravy, zvyšovanie zamestnanosti určitých skupín a postupné znižovanie regionálnych rozdielov v príjmoch aj v zamestnanosti. V oblasti výskumu, vývoja a inovácie bude dôležité zvýšiť kvalitu výstupov a zapojenie súkromného sektora. Vzhľadom na nedávny vstup do eurozóny je tiež potrebné, aby sa Slovensko viac zameriavalo na fiškálnu disciplínu s cieľom zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a zlepšiť adaptačnú schopnosť ekonomiky. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada Slovensku, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

v strednodobom horizonte zabezpečilo vykonávanie ďalších opatrení na fiškálnu konsolidáciu s cieľom zachovať makroekonomickú stabilitu a súčasne pokračovalo v presmerovaní výdavkov na vzdelávanie, výskum, vývoj a inováciu, vytváraní ďalších stimulov pre súkromný sektor vo výskume a vývoji, v zavádzaní koherentnej výskumno-vývojovo-inovačnej stratégie s osobitným zameraním na inštitucionálnu reformu a na výrazné zlepšenie spolupráce medzi podnikmi a výskumom,

zaviedlo komplexnú stratégiu pre lepšiu právnu reguláciu, vykonávalo posudzovanie vplyvov a neustále zjednodušovalo platné právne predpisy pri súčasnom zintenzívnení znižovania administratívneho zaťaženia podnikov, najmä MSP,

v rámci integrovaného prístupu založeného na flexiistote pokročilo v implementácii stratégie celoživotného vzdelávania a pokračovalo v reformách systémov vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom riešiť nesúlad ponúkaných kvalifikácií a požiadaviek trhu práce, vypracovalo stratégiu aktívneho starnutia a zlepšilo prístup k zamestnaniu pre dlhodobo nezamestnaných a znevýhodnené skupiny.

FÍNSKO

1.

Rast HDP Fínska sa v roku 2008 znížil na 1,5 % v dôsledku slabšieho vonkajšieho dopytu a investícií. Očakáva sa, že hospodárska aktivita sa v roku 2009 bude ďalej oslabovať. Inflácia v roku 2008 prudko stúpla na 3,9 %, v čom sa odzrkadľovalo celkové zvýšenie cien potravín a pohonných hmôt a pomerne vysoký nárast miezd. Pokles globálnych cien komodít by však v roku 2009 mal viesť k výraznému spomaleniu. Rozpočtový prebytok Fínska by ale v roku 2008 mal ešte dosiahnuť 4,5 % HDP. Očakáva sa, že súčasný prebytok bežného účtu na úrovni 4,2 % HDP sa o niečo zníži.

2.

Zamestnanosť v roku 2008 rástla, avšak miernejším tempom než v roku 2007. Predpokladá sa, že rast sa v roku 2009 zvráti. Očakáva sa, že nedávno sprísnené podmienky na trhu práce stlmia bezprostredný dosah poklesu na nezamestnanosť, ktorá by mala vzrásť vo vývozných odvetviach a medzi staršími pracovníkmi a mládežou.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Fínsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo pomôcť zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem uvedeného Fínsko v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce finančnú podporu MSP a podporu stavebníctva.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Fínskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného programu stability s Paktom stability a rastu.

5.

Fínsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Bolo vyvinuté úsilie v rámci predtým rozbehnutých reformných plánov, najmä pokiaľ ide o vykonávanie revidovaného zákona o ochrane hospodárskej súťaže a vykonávanie smernice o službách. Je však ešte potrebné zlepšiť presadzovanie pravidiel hospodárskej súťaže. Pokračuje mnoho reforiem zameraných na riešenie ťažkostí na trhu práce, avšak na odstránenie pretrvávajúcich nezrovnalostí na tomto trhu je potrebné zintenzívniť vykonávanie opatrení. Okrem toho sa pripravuje revízia systému sociálnych dávok a začala sa realizovať stratégia týkajúca sa zmeny klímy a energetiky s cieľom zabezpečiť udržateľnejší hospodársky rozvoj.

6.

Hospodárstvo Fínska orientované na vývoz bolo v priebehu posledných rokov veľmi výkonné. Hospodársky rast a konkurencieschopnosť sú však brzdené nedostatkom pracovnej sily, ktorý sa v strednodobom horizonte v dôsledku rýchlo starnúcej populácie zvýši. Vzhľadom na už vysokú úroveň zamestnanosti budú hlavnými výzvami ďalšie zvýšenie miery účasti a zníženie štrukturálnej nezamestnanosti vyplývajúcej z regionálnych a sektorových nezrovnalostí a z nesúladu ponúkaných kvalifikácií a požiadaviek trhu práce. K zabezpečeniu dlhodobo udržateľného rastu by tiež mohlo prispieť prijatie a vykonávanie novej inovačnej stratégie. Vzhľadom na vysokú energetickú náročnosť fínskeho hospodárstva by potenciálu jeho rastu a produktivity prospeli zlepšenia v oblasti energetickej účinnosti. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

ŠVÉDSKO

1.

Rast HDP sa v Švédsku spomalil z úrovne 2,5 % v roku 2007 na približne 0,5 % v roku 2008 v dôsledku stagnujúceho vonkajšieho dopytu, rýchlo sa oslabujúcej dôvery spotrebiteľov a podnikov, poklesu na burzách cenných papierov a útlmu na trhu s bývaním. V roku 2009 sa očakáva ďalšie spomalenie. Inflácia v roku 2008 dosahovala 3,3 %, ale v roku 2009 by sa mala zmierniť. Švédsko malo v roku 2008 rozpočtový prebytok 2,3 % HDP. V roku 2008 mala krajina aj naďalej značné prebytky bežného účtu (6,2 % HDP).

2.

V súvislosti so spomaľovaním hospodárstva sa spomaľuje aj rast zamestnanosti. Nezamestnanosť sa bude zo svojej súčasnej úrovne okolo 6 % zrejme výrazne zvyšovať. Medzi sektory najviac ovplyvnené krízou bude pravdepodobne patriť výroba a stavebníctvo, ako aj súkromné služby a maloobchod.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Švédsko prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo pomôcť zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho Švédsko v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce podporu automobilového sektoru a sektoru stavebníctva, odloženie zdaňovania pre podniky a dotácie na služby pre domácnosť.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Švédskom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu.

5.

Švédsko pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. V reakcii na potrebu zamerať sa na hospodársku súťaž vláda dala vypracovať hĺbkovú analýzu príčin nedostatočnosti konkurencie. V úsilí o zvýšenie ponuky pracovnej sily boli oznámené opatrenia na ďalšie zníženie daní a príspevkov zamestnávateľov a na zvýšenie produktivity a zamestnanosti ľudí.

6.

Hoci je švédske hospodárstvo solídne a ekonomická reforma napreduje, posilnením hospodárskej súťaže a zvyšovaním miery zamestnanosti medzi určitými skupinami by sa mohol dosiahnuť ďalší pokrok. Posilnená hospodárska súťaž by mohla viesť k zvýšeniu produktivity a zníženiu cenových rozdielov medzi Švédskom a ostatnými krajinami EÚ. Zvýšená účasť dlhodobo nezamestnaných, ľudí vracajúcich sa po práceneschopnosti, mladých ľudí a ľudí prisťahovaleckého pôvodu na trhu práce by tiež mohla podporiť rast a ďalej zlepšiť udržateľnosť verejných financií. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO

1.

Hospodárstvo Spojeného kráľovstva sa výrazne spomalilo, pričom došlo k poklesu rastu z 3 % HDP v roku 2007 na 0,7 % v roku 2008 a v roku 2009 sa predpokladá ďalšie zníženie. Toto spomalenie odráža dosah súčasnej finančnej krízy a prudký pokles na trhu s bývaním, ktoré obmedzením súkromnej spotreby a investícií viedli k výraznému oslabeniu domáceho dopytu. Inflácia počas roku 2008 vyvrcholila na takmer 4 %, ale v roku 2009 sa očakáva jej pokles na veľmi nízku úroveň. Stav verejných financií sa rýchlo zhoršuje pod vplyvom poklesu a diskrečného uvoľnenia fiškálnej politiky. Očakáva sa, že deficit štátneho rozpočtu v rozpočtovom roku 2008/2009 vzrastie na 5,7 % HDP a v nasledujúcom rozpočtovom roku sa ďalej prehĺbi. Od polovice roku 2007 došlo k výraznej devalvácii výmenného kurzu. Komisia očakáva, že deficit bežného účtu, ktorý v roku 2008 zaznamenal úroveň približne 2,3 % HDP, sa v roku 2009 výrazne prehĺbi.

2.

Výpočty Komisie naznačujú, že miera zamestnanosti v roku 2008 mierne vzrástla, ale v roku 2009 sa v dôsledku hospodárskeho poklesu očakáva jej zníženie. Nezamestnanosť sa v priebehu roku 2008 zvýšila na približne 6 % a v roku 2009 sa bude zrejme ďalej zvyšovať. Finančné služby a stavebníctvo patria k sektorom, ktoré boli v začiatkoch krízou postihnuté najviac, ale jej dosah na zamestnanosť je širší a prináša so sebou rozsiahle zníženie dopytu po pracovnej sile. Nezamestnanosť doposiaľ najviac postihla mužov a niektoré regióny, zatiaľ čo jej dosah na vekové skupiny je rovnomerný.

3.

V reakcii na finančnú krízu a v rámci koordinovaného prístupu EÚ Spojené kráľovstvo prijalo opatrenia na podporu finančného sektora s cieľom stabilizovať bankový sektor, čo by tiež malo pomôcť zlepšiť prístup k financiám, a tým podporiť širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Okrem toho Spojené kráľovstvo v reakcii na hospodársky pokles nedávno oznámilo opatrenia zahŕňajúce dočasné zníženie DPH, schválenie verejných investícií vo výške 3 miliárd GBP, zvýšenie úľav pri dani z príjmu fyzických osôb, schválenie plánovaného zvýšenia prídavkov na deti a daňových stimulov na deti, podporu pre dôchodcov, finančnú podporu pre MSP, podporné úvery pre automobilový priemysel, lepšie príležitosti na odbornú prípravu, ďalšiu podporu nezamestnaných a vyššie investície.

4.

Komisia posúdi opatrenia prijaté Spojeným kráľovstvom pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Pokiaľ ide o verejné financie, Komisia a Rada posúdili zlučiteľnosť aktualizovaného konvergenčného programu s Paktom stability a rastu. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a potenciál dlhodobého rastu.

5.

Spojené kráľovstvo pokračovalo vo vykonávaní svojho NPR. Prijali sa mnohé opatrenia na zvýšenie úrovne zručností a ďalšie zlepšenie perspektív zamestnanosti pre najviac znevýhodnených. Boli oznámené krátkodobé opatrenia na podporu rozvoja schopností jednotlivcov a zamestnávateľov v období hospodárskeho poklesu. Okrem toho sa dosiahol značný pokrok vo vykonávaní výskumno-vývojovej a inovačnej politiky. Hoci sa prijali určité opatrenia na zvýšenie ponuky na trhu s bývaním v strednodobom horizonte, je ťažké posúdiť, či budú s ohľadom na súčasné podmienky trhu účinné.

6.

Vzhľadom na vysokú zadlženosť domácností v Spojenom kráľovstve, dôležitosť finančného sektora pre ekonomiku a prebiehajúcu rozsiahlu adaptáciu na trhu s bývaním je Spojené kráľovstvo obzvlášť vystavené účinkom prudkého zhoršovania sa podmienok na globálnych finančných trhoch. Rastový potenciál bude pravdepodobne negatívne ovplyvnený finančnou krízou. Štrukturálne reformy umožnili nedávne zlepšenie produktivity, ale Spojené kráľovstvo ešte stále čelí výzve v tomto smere. Pokračujúce reformné úsilie vrátane vykonávania politík na skvalitnenie zručností, výskumu, vývoja a inovácie bude v spojení s nasmerovaním fiškálnej pozície Spojeného kráľovstva na udržateľné zlepšenie v strednodobom horizonte zohrávať kľúčovú úlohu pri zvýšení rastového potenciálu a posilnení odolnosti ekonomiky proti budúcim otrasom. Zvýšenú pozornosť si bude vyžadovať vykonávanie klimaticko-energetického balíka, ktorý schválila Európska rada.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada Spojenému kráľovstvu, aby pokračovalo vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa mu najmä, aby:

zabezpečilo udržateľnú fiškálnu pozíciu v strednodobom horizonte, a to aj prostredníctvom opatrení fiškálnej konsolidácie smerujúcim k zvýšeniu kvality verejných financií,

pokračovalo vo vykonávaní plánov na výrazné zlepšenie úrovne zručností a zaviedlo integrovaný prístup k zamestnanosti a k zvyšovaniu zručností s cieľom zvýšiť produktivitu a rozšíriť pracovné príležitosti pre znevýhodnené osoby.

ČLENSKÉ ŠTÁTY EUROZÓNY

1.

Eurozónu tvrdo zasiahla globálna finančná kríza a v súčasnosti v nej prebieha recesia. Podmienky na finančnom trhu budú pravdepodobne prísnejšie počas dlhšieho obdobia, ako sa očakávalo. Došlo k značnému zhoršeniu dôvery domácností a podnikov a rozširovanie krízy má negatívne účinky na vývozy krajín eurozóny. Inflácia v druhej polovici roku 2008 prudko klesla a očakáva sa, že v priebehu roku 2009 bude pokračovať na úroveň približne 1 %. V priebehu posledných rokov sa dosiahol pokrok pri konsolidácií verejných financií. Rozpočtové deficity a dlh ale v súčasnosti začínajú stúpať v dôsledku hospodárskeho poklesu, stimulačných opatrení v rámci plánu na oživenie hospodárstva a vplyvu opatrení na podporu finančného sektora na verejné financie.

2.

Vývoj na trhu práce aj v dôsledku predchádzajúcich reforiem až donedávna pomerne dobre odolával hospodárskemu poklesu, ale v blízkej budúcnosti sa prejavia negatívne vplyvy s očakávaným značným nárastom nezamestnanosti. Hoci niektoré krajiny sú postihnuté viac než iné, neočakáva sa, že sa pokles niektorého štátu eurozóny vôbec nedotkne.

3.

Pri riešení finančnej krízy a v rámci spoločného a koordinovaného prístupu EÚ prijalo mnoho členských štátov eurozóny podporné opatrenia vo finančnom sektore na stabilizáciu svojich bankových sektorov, ktoré by mali pomôcť zlepšiť prístup k financiám a podporiť tým širšiu ekonomiku, ako aj posilniť makroekonomickú stabilitu. Dôrazné vykonávanie takýchto národných programov by malo pomôcť zabezpečiť finančnú stabilitu, obnoviť normálne fungovanie trhov s úvermi a posilniť dostupnosť úverov pre podniky a domácnosti, a to všetko pri zachovaní rovnakých podmienok na vnútornom trhu. Okrem toho sa vzhľadom na rozsiahlu povahu otrasov, významné riziká spojené s výrazným spomalením hospodárskej aktivity a rýchlo klesajúcu infláciu zmiernili makroekonomické politiky. V kontexte plánu na oživenie hospodárstva mnohé členské štáty eurozóny oznámili alebo prijali opatrenia na podporu dopytu, budovanie dôvery a zmiernenie vplyvu krízy.

4.

Komisia a Rada budú pokračovať v posudzovaní opatrení prijatých členskými štátmi eurozóny pri riešení hospodárskeho poklesu v súlade so zásadami stanovenými v pláne na oživenie hospodárstva, ktorý schválila Európska rada. Okrem urýchleného vykonávania opatrení odporúčaných v bode 7 by sa mal podporovať prechod k hospodárstvu s nízkymi emisiami CO2 a opatrenia na zvýšenie potenciálu dlhodobého rastu.

5.

Členské štáty eurozóny pokračovali vo vykonávaní reforiem, ktoré zodpovedali odporúčaniam pre eurozónu, a rozmer eurozóny sa odzrkadľuje, i keď v rozličnom rozsahu, v celkových reformných stratégiách, tak ako to bolo oznámené v ich NPR. V krehkej hospodárskej situácii je obzvlášť potrebné riešenie zostávajúcich štrukturálnych slabých miest aj na trhoch s výrobkami a trhoch práce, ktoré sú pre adaptáciu v menovej únii podstatné.

6.

Rastový potenciál členských štátov eurozóny v rozhodujúcej miere závisí od zintenzívnenia reforiem uľahčujúcich prispôsobenie trhov práce a od zlepšenia hospodárskej súťaže v sektoroch služieb. Okrem toho by najmä v hospodárstvach so silnou vonkajšou nerovnováhou mal vývoj nákladov na pracovnú silu zohľadňovať pozíciu konkurencieschopnosti krajiny v rámci regiónu.

7.

Na základe posúdenia pokroku, ktoré vykonala Komisia, odporúča Rada členským štátom eurozóny, aby pokračovali vo vykonávaní štrukturálnych reforiem. Odporúča sa im najmä, aby:

zabezpečili včasné a dôsledné vykonávanie všetkých právnych predpisov EÚ týkajúcich sa finančných služieb, a to tak nových, ako aj predpisov v procese prijímania, a prijali opatrenia na prehĺbenie spolupráce medzi národnými orgánmi v EÚ v oblasti prevencie, riadenia a riešenia kríz,

pri zohľadnení fiškálnych stimulov poskytnutých v priebehu súčasnej hospodárskej krízy prijali vhodné opatrenia na zabezpečenie udržateľnosti svojich verejných financií v súlade s Paktom stability a rastu; podľa potreby riešili makroekonomickú nerovnováhu, potláčali pretrvávajúce rozdiely v inflácii alebo trendy nevyváženého rastu,

zlepšovali kvalitu verejných financií kontrolou verejných výdavkov a daní a modernizáciou štátnej správy s cieľom posilniť produktivitu a inovácie a budovať dynamický a konkurencieschopný jednotný trh, a prispieť tak k hospodárskemu rastu, zamestnanosti a fiškálnej udržateľnosti,

dôrazne vykonávali spoločné zásady flexiistoty EÚ v súlade so špecifickými podmienkami každého členského štátu a plne zodpovedajúce zdravým a udržateľným verejným financiám; uzákonili opatrenia na podporu pracovnej mobility cez hranice, medzi regiónmi, sektormi a povolaniami; lepšie zosúladili rast miezd s produktivitou, rastom zamestnanosti a konkurencieschopnosťou na agregovanej, odvetvovej a regionálnej úrovni a na úrovni povolaní,

zintenzívnili reformy na zvýšenie pružnosti a hospodárskej súťaže na trhoch s tovarmi a službami a prispeli k prehĺbeniu vnútorného trhu.

8.

S cieľom maximalizovať synergický efekt politík, ktorý je v menovej únii silnejší, a zvýšiť politickú zodpovednosť za reformy, by členské štáty eurozóny mali naďalej posilňovať koordináciu politík v kontexte euroskupiny. Cieľom je zvyšovať efektívnosť fiškálnych opatrení, vykonávať dohodnuté monitorovanie vývoja konkurencieschopnosti, realizovať potrebné reformy a presadzovať koordinované stanoviská na medzinárodných fórach v záujme rýchleho a účinného napredovania. Na tento účel by sa v plnom rozsahu mali vykonávať platné dohody o vonkajšom zastúpení eurozóny.


Top