Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0804(01)

    Stanovisko Rady z 10. júla 2007 k aktualizovanému programu stability Rakúska na roky 2006 – 2010

    Ú. v. EÚ C 182, 4.8.2007, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    4.8.2007   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 182/1


    STANOVISKO RADY

    z 10. júla 2007

    k aktualizovanému programu stability Rakúska na roky 2006 – 2010

    (2007/C 182/01)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii (1), a najmä na jeho článok 5 ods. 3,

    so zreteľom na odporúčanie Komisie,

    po porade s Hospodárskym a finančným výborom,

    ZAUJALA TOTO STANOVISKO:

    (1)

    Rada 10. júla 2007 preskúmala aktualizovaný program stability Rakúska na obdobie 2006 až 2010. Po všeobecných voľbách v októbri 2006 sa v januári 2007 sformovala nová vláda, ktorá parlamentu 29. marca 2007 predložila rozpočet na obdobie dvoch rokov 2007 – 2008. V ten istý deň, tri a pol mesiaca po termíne stanovenom v kódexe pravidiel pre Rakúsko, ktorým bol 15. december, bol predložený aktualizovaný program stability.

    (2)

    V makroekonomickom scenári, z ktorého program vychádza, sa predpokladá pokles rastu reálneho HDP z 3,1 % v roku 2006 na priemernú úroveň 2,5 % počas zostávajúceho programového obdobia. Na základe informácií dostupných v súčasnosti sa zdá, že sa tento scenár opiera skôr o opatrné predpoklady rastu do roka 2008, keďže dostupné údaje poukazujú na mohutnejší rast. Prognóza na posledné roky programového obdobia sa javí ako pravdepodobná, hoci tempo rastu je nepatrne vyššie ako priemerné potenciálne tempo rastu vypočítané útvarmi Komisie. Prognózy inflácie v programe sa javia ako realistické.

    (3)

    Deficit verejných financií na rok 2006 dosiahol 1,1 % HDP oproti cieľovej hodnote 1,7 % HDP stanovenej v predchádzajúcej aktualizácii programu stability. Toto zlepšenie cieľových výsledkov vyplýva z lepšieho cyklického vývoja oproti očakávaniu. Hoci pomer príjmov k HDP v porovnaní s predchádzajúcim rokom mierne klesol, bol oproti cieľovej úrovni o viac ako jeden percentuálny bod vyšší. Rast HDP, ktorý bol vyšší, ako sa očakávalo, prispel k zníženiu pomeru výdavkov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Pomer výdavkov však oproti cieľovej úrovni vzrástol o viac ako 0,5 percentuálneho bodu, čím naznačil, že plnenie rozpočtu bolo voľnejšie, ako sa plánovalo.

    (4)

    Hlavným cieľom rozpočtovej stratégie je dosiahnuť vyvážený rozpočet počas cyklu, pričom sa budú využívať prínosy administratívnej reformy pri posilňovaní výdavkov vo viacerých kategóriách. V porovnaní s predchádzajúcou aktualizáciou sa posilňovanie výdavkov premieta do odkladu rozpočtovej konsolidácie na neskoršie roky programového obdobia. V aktualizácii sa prognózuje zlepšenie pozície verejných financií z deficitu na úrovni 1,1 % HDP v roku 2006 na prebytok vo výške 0,4 % v roku 2010. Plánuje sa, že konsolidácia, ktorá je odložená na posledné dva roky programového obdobia, sa bude opierať o výdavky, pričom hlavnými faktormi budú obmedzenie sociálnych výdavkov a postupné zastavenie niektorých špecifických výdavkov. V porovnaní s predchádzajúcim programom nová aktualizácia ďalej odkladá plánovanú úpravu na koniec programového obdobia pri všeobecne priaznivejšom makroekonomickom scenári.

    (5)

    Odklad rozpočtových úprav sa odráža aj v štrukturálnom salde (t. j. cyklicky upravenom salde bez jednorazových a iných dočasných opatrení) vypočítanom podľa spoločne dohodnutej metodiky, ktoré sa zlepšuje len veľmi postupne z deficitu na úrovni približne 1 % HDP v roku 2006 a mení sa na mierny prebytok až na konci programového obdobia. Podľa programu bol profil úprav ovplyvnený nákupom vojenského vybavenia v rokoch 2007 až 2009 a na rozdiel od predpovede útvarov Komisie z jari sa považuje za jednorazové opatrenie zvyšujúce deficit. Rovnako ako v predchádzajúcej aktualizácii programu stability je strednodobým cieľom uvedeným v programe dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v štrukturálnom vyjadrení. Na rozdiel od predchádzajúcej aktualizácie, v ktorej sa stanovilo dosiahnutie strednodobého cieľa už v roku 2008, sa ale program zameriava na jeho dosiahnutie do roku 2009 a mierne prekročenie v roku 2010. Keďže strednodobý cieľ je náročnejší ako minimálna referenčná hodnota (odhadovaný deficit je približne 1,5 % HDP), jeho dosiahnutie by malo splniť cieľ vytvoriť bezpečnostnú rezervu proti vzniku nadmerného deficitu. Tento strednodobý cieľ sa nachádza v rozpätí stanovenom pre členské štáty eurozóny a ERM II v pakte stability a rastu a v kódexe pravidiel a primerane odráža pomer dlhu k HDP a priemerný dlhodobý rast potenciálneho produktu.

    (6)

    Zdá sa, že riziká rozpočtových prognóz v programe sú na obdobie rokov 2007 a 2008 vo všeobecnosti vyvážené, ale v rokoch 2009 a 2010 by rozpočtové výsledky mohli byť horšie, než sa prognózuje v programe, aj napriek hodnoverným makroekonomickým predpokladom. V skutočnosti sa predpovedá, že v priebehu posledných dvoch rokov pomer výdavkov k HDP značne klesne. Postupné zastavenie špecifických výdavkov, konkrétne výdavkov na vojenské vybavenie, a úspory výdavkov na dávky v nezamestnanosti a dôchodky v dôsledku dôchodkovej reformy v roku 2004, by mali prispieť k poklesu pomeru výdavkov k HDP v priebehu posledných rokov programu. Na druhej strane počas programového obdobia pribudnú ďalšie výdavky na vzdelávanie, výskum a vývoj a infraštruktúru, pričom očakávané zvyšovanie efektívnosti vo verejnej správe zostáva neisté. Nakoniec sa v programe naznačuje možnosť ďalšieho zníženia daní financovaného plánovanými úsporami výdavkov.

    (7)

    Vzhľadom na toto posúdenie rizika nemusí rozpočtová pozícia v programe postačovať na zabezpečenie dosiahnutia strednodobého cieľa do roku 2010, ako sa predpokladá v programe. V jarnej predpovedi útvarov Komisie sa na roky 2007 a 2008 odhaduje zvýšenie štrukturálneho deficitu. Počas programového obdobia sa však udržiava dostatočná bezpečnostná rezerva proti prekročeniu referenčnej hodnoty deficitu na úrovni 3 % HDP pri bežných makroekonomických fluktuáciách. Tempo postupu úpravy smerom k strednodobému cieľu stanovené v programe je nedostatočné a malo by sa posilniť, a to hlavne v rokoch 2007 a 2008, aby sa dostalo do súladu s paktom stability a rastu, v ktorom sa uvádza, že v prípade členských štátov eurozóny a ERM II by malo ročné zlepšenie štrukturálneho salda dosiahnuť referenčnú hodnotu 0,5 % HDP a že úprava by mala byť vyššia v priaznivom hospodárskom období a mohla by byť nižšia v nepriaznivom hospodárskom období. Obzvlášť na obdobie rokov 2007 až 2009, v ktorých sa očakáva priaznivé obdobie pre Rakúsko, sa plánuje len obmedzené zlepšenie štrukturálneho salda. Tento záver sa potvrdzuje, aj keď sa nákup vojenského vybavenia považuje – rovnako ako v programe – za jednorazové opatrenie zvyšujúce deficit.

    (8)

    Odhaduje sa, že hrubý verejný dlh v roku 2006 klesol na 62,2 % HDP, čo je ešte stále nad referenčnou hodnotou 60 % HDP stanovenou v Zmluve. V programe sa prognózuje pokles pomeru dlhu k HDP pod referenčnú hodnotu do roku 2008 a jeho ďalší pokles na hodnotu 56,8 % HDP do konca posledného roku programového obdobia. Vzhľadom na posúdenie rizika sa zdá, že pomer dlhu k HDP sa dostatočne znižuje smerom k referenčnej hodnote v počiatočnej časti programového obdobia a podľa plánu túto hodnotu dosiahne do roku 2007.

    (9)

    Dlhodobý vplyv starnutia obyvateľstva v Rakúsku na rozpočet je hlboko pod priemerom EÚ, pričom sa prognózuje, že výdavky na dôchodky vyjadrené ako podiel na HDP z dlhodobého hľadiska klesnú v dôsledku podstatného obmedzenia výdavkov očakávaného na základe dôchodkovej reformy z roku 2004. Počiatočná rozpočtová pozícia s primárnym štrukturálnym prebytkom prispieva k zmierneniu dlhodobého vplyvu starnutia obyvateľstva na rozpočet. Zvyšovanie primárnych prebytkov počas strednodobého obdobia, ako bolo oznámené v programe, ako aj zvyšovanie miery zamestnanosti starších pracovníkov by prispelo k obmedzeniu rizík pre trvalú udržateľnosť verejných financií. Celkovo sa zdá, že pre Rakúsko platí v súvislosti s udržateľnosťou verejných financií nízke riziko.

    (10)

    Program stability obsahuje kvalitatívne posúdenie celkového vplyvu vykonávacej správy národného programu reforiem zo septembra 2006 v rámci strednodobej fiškálnej stratégie. Okrem toho poskytuje nejaké informácie o priamych rozpočtových nákladoch alebo úsporách súvisiacich s hlavnými reformami predpokladanými v národnom programe reforiem a dôsledky akcií uvedených v národnom programe reforiem na verejné financie sú vo všeobecnosti v súlade s rozpočtovými prognózami. Zdá sa, že opatrenia v oblasti verejných financií predpokladané v programe stability sú v súlade s opatreniami plánovanými v národnom programe reforiem. V oboch programoch sa predkladajú najmä očakávané úspory z administratívnej reformy a posilnenie výdavkov na výskum a vývoj.

    (11)

    Rozpočtová stratégia v programe je čiastočne v súlade so všeobecnými usmerneniami pre hospodársku politiku zahrnutými v integrovaných usmerneniach na obdobie rokov 2005 – 2008.

    (12)

    Pokiaľ ide o požiadavky na údaje stanovené v kódexe pravidiel pre programy stability a konvergenčné programy, program poskytuje všetky povinné a väčšinu nepovinných údajov (2).

    Celkovo sa Rada domnieva, že v kontexte perspektívy veľkého rastu program prognózuje pomalý pokrok smerom k strednodobému cieľu prostredníctvom relatívne oneskorenej úpravy, ktorá sa zakladá hlavne na obmedzení neúplne špecifikovaných výdavkov. Napriek tomu, že Rakúsko prechádza priaznivým hospodárskym obdobím a nedosiahlo svoj strednodobý cieľ, štrukturálny deficit sa podľa prognózy nezlepší pred rokom 2009. Dosiahnutie rozpočtových cieľov po roku 2008 je ohrozené rizikami a strednodobý cieľ sa do konca programového obdobia nemusí podariť dosiahnuť. Dlh verejných financií by sa v roku 2007 približoval k referenčnej hodnote 60 % HDP a v nasledujúcich rokoch by sa ďalej znižoval.

    Vzhľadom na uvedené posúdenie Rada vyzýva Rakúsko, aby využilo dobré hospodárske podmienky a deficit v roku 2006, ktorý je nižší, ako sa plánovalo, na posunutie úpravy na skorší termín a na jej posilnenie v roku 2008 a na následné pokračovanie fiškálnej konsolidácie zameranej na dosiahnutie strednodobého cieľa, obzvlášť prostredníctvom dôsledného vykonávania obmedzenia výdavkov a použitím každého neočakávaného daňového príjmu na konsolidáciu.

    Porovnanie kľúčových makroekonomických a rozpočtových prognóz

     

     

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Reálny HDP

    (zmena v %)

    PS marec 2007

    2,0

    3,1

    2,7

    2,3

    2,5

    2,6

    KOM máj 2007

    2,0

    3,1

    2,9

    2,5

    PS november 2005

    1,7

    1,8

    2,4

    2,5

    Inflácia HISC

    (%)

    PS marec 2007

    2,1

    1,5

    1,6

    1,7

    1,7

    1,8

    KOM máj 2007

    2,1

    1,7

    1,8

    1,7

    PS november 2005

    2,3

    2,1

    1,7

    1,5

    Produkčná medzera

    (% potenciálneho HDP)

    PS marec 2007  (3)

    – 1,1

    – 0,3

    0,1

    – 0,1

    0,1

    0,3

    KOM máj 2007 (7)

    – 1,1

    – 0,2

    0,5

    0,8

    PS november 2005  (3)

    – 0,7

    – 1,1

    – 0,9

    – 0,5

    Saldo verejných financií

    (% HDP)

    PS marec 2007

    – 1,6

    – 1,1

    – 0,9

    – 0,7

    – 0,2

    0,4

    KOM máj 2007

    – 1,6

    – 1,1

    – 0,9

    – 0,8

    PS november 2005

    – 1,9

    – 1,7

    – 0,8

    0,0

    Primárne saldo (8)

    (% HDP)

    PS marec 2007

    1,3

    1,9

    2,0

    2,1

    2,6

    3,1

    KOM máj 2007

    1,3

    1,6

    1,8

    1,7

    PS november 2005

    1,1

    1,2

    2,0

    2,7

    Cyklicky upravené saldo

    (% HDP)

    PS marec 2007  (3)

    – 1,1

    – 1,0

    – 0,9

    – 0,7

    – 0,2

    0,2

    KOM máj 2007

    – 1,1

    – 1,0

    – 1,1

    – 1,2

    PS november 2005

    – 1,6

    – 1,2

    – 0,4

    0,2

    Štrukturálne saldo (4)

    (% HDP)

    PS marec 2007  (5)

    – 1,1

    – 1,0

    – 0,8

    – 0,4

    – 0,2

    0,2

    KOM máj 2007 (6)

    – 1,1

    – 1,0

    – 1,1

    – 1,2

    PS november 2005

    – 1,6

    – 1,2

    – 0,4

    0,2

    Hrubý verejný dlh

    (% HDP)

    PS marec 2007

    63,5

    62,2

    61,2

    59,9

    58,5

    56,8

    KOM máj 2007

    63,5

    62,2

    60,6

    59,2

    PS november 2005

    63,4

    63,1

    61,6

    59,5

    Zdroj:

    Program stability (PS), ekonomické predpovede útvarov Komisie z jari 2007 (KOM), výpočty útvarov Komisie.


    (1)  Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1055/2005 (Ú. v. EÚ L 174, 7.7.2005, s. 1). Dokumenty uvedené v tomto texte možno nájsť na tejto webovej stránke:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm.

    (2)  Neuvádzajú sa však nepovinné údaje o zamestnanosti a počte odpracovaných hodín, ako ani o mzdách vo verejnom sektore.

    (3)  Výpočty útvarov Komisie na základe informácií v programe s potenciálnym rastom odhadovaným na 2,3 %, 2,3 %, 2,4 %, 2,4 % a 2,3 % v tomto poradí v rokoch 2006 – 2010.

    (4)  Cyklicky upravené saldo (ako v predchádzajúcich riadkoch) bez jednorazových a iných dočasných opatrení.

    (5)  Jednorazové a iné dočasné opatrenia, ktoré zvyšujú deficit, ako sa uvádzajú v programe (nákupy vojenských lietadiel vo výške 0,2 % HDP v roku 2007, 0,4 % v roku 2008 a 0,1 % v roku 2009).

    (6)  V predpovedi útvarov Komisie z jari 2007 sa nákup vojenských lietadiel nepovažuje za jednorazové opatrenie.

    (7)  Založené na odhadovanom potenciálnom raste 2,3 %, 2,0 %, 2,2 % a 2,2 % v tomto poradí v rokoch 2005 – 2008.

    (8)  Údaje o primárnom salde v programe a v predpovediach útvarov Komisie nie sú priamo porovnateľné z dôvodu rozdielneho ponímania FISIM-u. Údaje v programe zodpovedajú definíciám požadovaným v kódexe pravidiel. Na to, aby boli údaje Komisie týkajúce sa primárneho salda porovnateľné s údajmi v programe, je potrebné upraviť ich o približne 0,1 – 0,2 % HDP.

    Zdroj:

    Program stability (PS), ekonomické predpovede útvarov Komisie z jari 2007 (KOM), výpočty útvarov Komisie.


    Top