EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0424(03)

Stanovisko Rady z 27. marca 2007 ku konvergenčnému programu Bulharska na roky 2006 – 2009

Ú. v. EÚ C 89, 24.4.2007, p. 11–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

24.4.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 89/11


STANOVISKO RADY

z 27. marca 2007

ku konvergenčnému programu Bulharska na roky 2006 – 2009

(2007/C 89/04)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii (1), a najmä na jeho článok 9 ods. 1,

so zreteľom na odporúčanie Komisie,

po porade s Hospodárskym a finančným výborom,

ZAUJALA TOTO STANOVISKO:

(1)

Rada 27. marca 2007 preskúmala konvergenčný program Bulharska, ktorý sa vzťahuje na obdobie rokov 2006 až 2009.

(2)

Bulharsko dosiahlo vysoký stupeň makroekonomickej stability, ktorú podporili zdravé verejné financie. Hospodársky rast bol silný a stabilný, v posledných rokoch sa zvýšil na približne 5,5 %, ale HDP na obyvateľa (ako PKS) zostáva nízky – v roku 2005 dosahoval úroveň 32,9 % priemernej úrovne EÚ – 25. Priestor približovania sa preto zostáva široký a predstavuje prvoradú úlohu Bulharska v strednodobom a dlhodobom horizonte. Po zavedení režimu „currency board “v roku 1997 sa inflácia do roku 1999 znížila na jednomiestne čísla, tento proces sa však v posledných rokoch zastavil a inflácia na základe indexu spotrebiteľských cien dosiahla v roku 2006 7,3 %.

(3)

Makroekonomický scenár, z ktorého program vychádza, predpokladá, že rast reálneho HDP zostane na vysokej úrovni, pričom sa mierne zvýši z 5,9 % v roku 2006 na priemernú úroveň 6,1 % počas zostávajúceho programového obdobia. Na základe informácií dostupných v súčasnosti sa zdá, že sa tento scenár opiera o pravdepodobné predpoklady rastu. V strednodobom horizonte však naďalej predstavujú rizikový faktor vysoké nerovnováhy platobnej bilancie, najmä keď deficit platobnej bilancie dosiahol v roku 2006 16 % HDP, a to i napriek tomu, že tento deficit sa v plnej výške financoval prílivom priamych zahraničných investícií. Prognózy programu týkajúce sa inflácie sa ukazujú ako realistické.

(4)

Na rozdiel od cieľového vyváženého rozpočtu, ktorý bol stanovený v predvstupovom hospodárskom programe (PHP) z decembra 2005, a plánovaného prebytku 3,2 % HDP v konvergenčnom programe sa v predikciách útvarov Komisie z jesene 2006 prebytok verejných financií v roku 2006 odhaduje na úrovni 3,3 % HDP. Výrazne lepší rozpočtový výsledok je spôsobený najmä vyššími príjmami, než sa plánovalo, čo je spôsobené konzervatívnymi predpoveďami príjmov v PHP, vyšším rastom produktu a lepším výberom daní. Aj výdavky sú v porovnaní s prognózami v PHP nižšie o 1 % HDP, čo odráža najmä nižšie bežné výdavky.

(5)

Strednodobá rozpočtová stratégia stanovená v konvergenčnom programe sa zameriava na udržanie prebytku verejných financií v rozpätí od 0,8 % do 1,5 % HDP s cieľom zaručiť makroekonomickú stabilitu a udržateľnosť verejných financií. V roku 2007 sa plánuje silné fiškálne uvoľnenie, pričom rozpočtový prebytok klesne z úrovne 3,2 % HDP v roku 2006 na úroveň 0,8 % HDP. Prebytok verejných financií by sa mal v rokoch 2008 a 2009 opätovne zvýšiť a ustáliť na úrovni 1,5 % HDP. Predpokladá sa pokles primárneho prebytku zo 4,5 % HDP v roku 2006 na 2,25 % HDP v roku 2007, pričom v rokoch 2008 a 2009 by sa mal vrátiť na úroveň približne 2,75 % HDP s tým, že úrokové výdavky počas celého programového obdobia klesnú približne o 0,25 % HDP. Fiškálne uvoľnenie v roku 2007 by bolo takmer výhradne na strane výdavkov. Prognózuje sa nárast výdavkov o 2,75 % HDP, pričom v roku 2008 sa toto zvýšenie zníži iba čiastočne – približne 0,75 % HDP. Plánovaný nárast výdavkov v roku 2007 by bol spôsobený najmä „ostatnými výdavkami “(+ 2,5 % HDP) a dotáciami (+ 0,5 % HDP). V náraste „ostatných výdavkov “sa odzrkadľuje príspevok Bulharska do EÚ (1,25 % HDP), nárast výdavkov na projekty štrukturálneho fondu EÚ (0,25 % HDP), ktoré by úplne pokrývali vyššie príjmy plynúce z grantov EÚ, a nárast „ostatných bežných výdavkov “(1 % HDP). Predpokladá sa, že plánované zníženie daní z príjmov fyzických a právnických osôb v roku 2007 sa takmer v plnej miere vyrovná lepšími výsledkami, čo sa týka dodržiavania daňových povinností a výberu daní. V dôsledku toho by mali celkové príjmy (vyjadrené ako podiel na HDP) zostať takmer nezmenené počas programového obdobia. V programe sa takisto uvádza, že hoci sa v rozpočte na rok 2007 predpokladá prebytok verejných financií vo výške 0,8 % HDP, plnenie rozpočtu sa v skutočnosti zameria na dosiahnutie vyššieho prebytku na úrovni 2 % HDP. To by sa uskutočnilo na základe ustanovení zákona o štátnom rozpočte, ktoré povoľujú vynaložiť 10 % primárnych výdavkov v súčasnom rozpočte iba v prípade, že sa deficit platobnej bilancie ďalej neprehĺbi. Rozpočtové ciele sa v porovnaní s predvstupovým hospodárskym programom na rok 2005 výrazne zrevidovali smerom nahor, čo odráža podstatne lepšie príjmy v roku 2006, ktorých vplyv sa prenesie aj do nasledujúcich rokov, a o niečo priaznivejší výhľad rastu produktu.

(6)

Štrukturálne saldo (t. j. cyklicky upravené saldo bez jednorazových a iných dočasných opatrení), vypočítané podľa spoločne dohodnutej metodiky, má podľa plánu klesnúť z hodnoty približne 3,25 % HDP v roku 2006 na 1 % v roku 2007 a následne sa opäť zvýšiť na úroveň približne 2 % HDP v rokoch 2008 a 2009. Ak by sa v roku 2007 dosiahol v priebehu plnenia rozpočtu vyšší nominálny prebytok – na úrovni 2 % HDP, čo sa v programe uvádza ako cieľ, postup úpravy by bol plynulejší. Strednodobým cieľom pre rozpočtovú pozíciu uvedeným v programe je vyvážený rozpočet v štrukturálnom vyjadrení, ktorý sa v programe plánuje udržať s veľkou rezervou počas celého programového obdobia. Keďže je strednodobý cieľ náročnejší ako minimálna referenčná hodnota (odhadovaný deficit je približne 1,25 % HDP), jeho dosiahnutie by malo splniť cieľ zabezpečiť bezpečnostnú rezervu proti vzniku nadmerného deficitu. Tento strednodobý cieľ má náročnejší charakter, ako by sa dalo očakávať na základe pomeru dlhu k HDP a dlhodobého priemerného rastu potenciálneho produktu.

(7)

Rozpočtový výsledok v roku 2007 by mohol byť lepší, ako sa predpokladá v programe, pričom v rokoch 2008 a 2009 sa riziká pre rozpočtové prognózy ukazujú vo všeobecnosti ako vyvážené. Vzhľadom na dobré výsledky zaznamenané pri dosahovaní rozpočtových cieľov a ustanovenia zákona o štátnom rozpočte na rok 2007 zamerané na obmedzenie výdavkov v priebehu plnenia rozpočtu sa zdá, že vyšší prebytok v roku 2007 je realistický, aj keď prognózy týkajúce sa príjmov na rok 2007 by mohli znamenať určité negatívne riziká, keďže nedostatok príjmov v dôsledku zníženia daní sa nemusí v plnej miere vyrovnať lepším dodržiavaním daňových povinností a lepším výberom daní. Hoci sa neposkytli nijaké podrobné údaje o stratégii pre úpravu od roku 2008, rozpočtové ciele do konca programového obdobia sa vo všeobecnosti zdajú byť realistické za predpokladu, že sa v roku 2007 dosiahne lepší rozpočtový výsledok, ako sa v súčasnosti plánuje.

(8)

Z tohto posúdenia rizika vyplýva, že rozpočtová pozícia v programe naznačuje, že sa strednodobý cieľ splní počas celého programového obdobia s veľkou rezervou. Okrem toho počas celého programového obdobia poskytuje pri bežných makroekonomických výkyvoch dostatočnú bezpečnostnú rezervu proti prekročeniu referenčnej hodnoty deficitu na úrovni 3 % HDP. Pozícia fiškálnej politiky naznačená v programe je v roku 2007 expanzívna, pričom v priaznivom období by sa mohla ukázať ako procyklická. To by nebolo úplne v súlade s Paktom stability a rastu. Priaznivé obdobie sa očakáva v roku 2007, keď sa v programe plánuje pokles štrukturálneho salda o približne 2,25 % HDP a v predikcii útvarov Komisie z jesene 2006 o 1,5 %.

(9)

Odhaduje sa, že hrubý verejný dlh v roku 2006 dosiahol 25,25 % HDP, čo je výrazne pod referenčnou hodnotou 60 % HDP stanovenou v zmluve. V programe sa predpokladá, že v priebehu programového obdobia klesne pomer dlhu k HDP o 4 percentuálne body.

(10)

Bez dlhodobých prognóz výdavkov súvisiacich s vekom vychádzajúcich zo spoločných makroekonomických predikcií Výboru pre hospodársku politiku/Komisie, nie je možné zhodnotiť vplyv starnutia obyvateľstva v Bulharsku na porovnateľnom a pevnom základe, ako sa to v súčasnosti robí v iných členských štátoch, pre ktoré sú takéto prognózy dostupné. Vzhľadom na súčasnú demografickú štruktúru však nemožno vylúčiť podstatný vplyv starnutia obyvateľstva na výdavky. Počiatočná rozpočtová pozícia s vysokým štrukturálnym prebytkom významne prispieva k stabilizácii dlhu pred začlenením dlhodobého vplyvu starnutia obyvateľstva na rozpočet. Udržanie vysokých primárnych prebytkov v strednodobom horizonte by prispelo k zmierneniu rizík pre udržateľnosť verejných financií.

(11)

Rozpočtová stratégia v programe je čiastočne v súlade so všeobecnými usmerneniami pre hospodársku politiku zahrnutými v integrovaných usmerneniach na obdobie rokov 2005 – 2008. Pozícia fiškálnej politiky v roku 2007 je podľa programu expanzívna, pričom v priaznivom období by sa mohla ukázať ako procyklická a môže zhoršiť už vysoký deficit platobnej bilancie. Navyše, hoci sa prijali opatrenia na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému, predložilo sa veľmi málo konkrétnych opatrení na zlepšenie efektívnosti verejných výdavkov, najmä pokiaľ ide o výdavky na zdravotnú starostlivosť, kde sa opakovane vyskytujú problémy s monitorovaním a kontrolou výdavkov a s kvalitou poskytovaných služieb.

(12)

Pokiaľ ide o požiadavky na údaje podľa kódexu pravidiel pre programy stability a konvergenčné programy, program má niekoľko nedostatkov v povinných i nepovinných údajoch (2).

Rada sa domnieva, že strednodobá rozpočtová pozícia je zdravá a rozpočtová stratégia je príkladom fiškálnej politiky uskutočňovanej v súlade s Paktom stability a rastu. Plánované zníženie rozpočtového prebytku v priaznivom hospodárskom období v roku 2007 by mohlo znamenať procyklickú fiškálnu pozíciu a mohlo by zväčšiť existujúce nerovnováhy platobnej bilancie. Ak by sa v priebehu plnenia rozpočtu dosiahol vyšší prebytok na úrovni 2 % HDP, toto riziko by sa významne znížilo.

Vzhľadom na uvedené posúdenie Rada vyzýva Bulharsko, aby:

i)

v roku 2007 dosiahlo vyšší rozpočtový prebytok, ako sa plánuje v programe, a v ďalších rokoch udržalo silnú pozíciu s cieľom podporiť makroekonomickú stabilitu a zmierniť vysoký deficit platobnej bilancie;

ii)

ďalej posilnilo efektívnosť verejných výdavkov, najmä prostredníctvom reformy systému zdravotnej starostlivosti.

Porovnanie kľúčových makroekonomických a rozpočtových prognóz (3)

 

 

2005

2006

2007

2008

2009

Reálny HDP

(zmena v %)

KP jan. 2007

5,5

5,9

5,9

6,2

6,1

KOM nov. 2006

5,5

6,0

6,0

6,2

PHP dec. 2005

5,7

5,7

5,9

5,9

Inflácia HISC

(%)

KP jan. 2007

5,0

7,4

4,0

3,0

3,0

KOM nov. 2006

5,0

7,0

3,5

3,8

PHP dec. 2005

4,9

6,7

3,1

2,8

Produkčná medzera

(% potenciálneho HDP)

KP jan. 2007  (4)

0,5

0,1

– 0,4

– 0,8

– 1,0

KOM nov. 2006 (8)

0,5

0,3

– 0,1

– 0,5

PHP dec. 2005

Saldo verejných financií

(% HDP)

KP jan. 2007

2,4

3,2

0,8

1,5

1,5

KOM nov. 2006

2,4

3,3

1,8

1,7

PHP dec. 2005

1,8

0,0

– 0,2

– 0,7

Primárne saldo

(% HDP)

KP jan. 2007

3,9

4,6

2,2

2,8

2,7

KOM nov. 2006

3,9

4,7

2,9

2,7

PHP dec. 2005

3,4

1,5

1,2

0,5

Cyklicky upravené saldo

(% HDP)

KP jan. 2007  (4)

2,1

3,2

1,0

1,9

2,0

KOM nov. 2006

2,1

3,2

1,8

1,9

PHP dec. 2005

Štrukturálne saldo (5)

(% HDP)

KP jan. 2007  (6)

2,1

3,2

1,0

1,9

2,0

KOM nov. 2006 (7)

2,1

3,2

1,8

1,9

PHP dec. 2005

Hrubý verejný dlh

(% HDP)

KP jan. 2007

29,8

25,3

22,7

22,3

21,1

KOM nov. 2006

29,8

25,8

21,8

17,9

PHP dec. 2005

31,3

26,3

23,9

22,7

Zdroj:

Konvergenčný program (KP); predvstupový hospodársky program (PHP); ekonomické predikcie útvarov Komisie z jesene 2006 (KOM); výpočty útvarov Komisie.


(1)  Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1055/2005 (Ú. v. EÚ L 174, 7.7.2005, s. 1). Dokumenty uvedené v tomto texte možno nájsť na tejto internetovej stránke:

http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm.

(2)  Neuvádzajú sa najmä údaje o odpracovaných hodinách na trhu práce a niektoré informácie o dlhodobej udržateľnosti.

(3)  Účty verejných financií Bulharska ešte neboli oficiálne predmetom celkového hodnotenia kvality zo strany Eurostatu. Eurostat uverejní a potvrdí saldo verejných financií a údaje o dlhu krátko po dátume oznámenia 1. apríla 2007.

(4)  Výpočty útvarov Komisie na základe informácií v programe.

(5)  Cyklicky upravené saldo (ako v predchádzajúcich riadkoch) bez jednorazových a iných dočasných opatrení.

(6)  V programe nie sú žiadne jednorazové a iné dočasné opatrenia.

(7)  V predikcii útvarov Komisie z jesene 2006 nie sú žiadne jednorazové a iné dočasné opatrenia.

(8)  Založené na odhadovanom potenciálnom raste 5,8 %, 6,3 %, 6,4 %, resp. 6,7 % v období rokov 2005 – 2008.

Zdroj:

Konvergenčný program (KP); predvstupový hospodársky program (PHP); ekonomické predikcie útvarov Komisie z jesene 2006 (KOM); výpočty útvarov Komisie.


Top