EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31963Q0688

Stanovy poradného výboru pre odborné vzdelávanie

Ú. v. ES 190, 30.12.1963, p. 3090–3092 (DE, FR, IT, NL)
Anglické mimoriadne vydanie: Série I Zväzok 1963-1964 S. 86 - 87

Iné osobitné vydanie(-a) (DA, ES, PT, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 05/03/2004

31963Q0688



Úradný vestník 190 , 30/12/1963 S. 3090 - 3092
Dánske špeciálne vydanie: Série I Kapitola 1963-1964 S. 0078
Anglické špeciálne vydanie: Série I Kapitola 1963-1964 S. 0086
Španielske špeciálne vydanie: Kapitola 05 Zväzok 1 S. 0034
Portugalské špeciálne vydanie Kapitola 05 Zväzok 1 S. 0034


Stanovy poradného výboru pre odborné vzdelávanie

(63/688/EHS)

RADA EURÓPSKEHO HOSPODÁRSKEHO SPOLOČENSTVA,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva, najmä na jej článok 128,

so zreteľom na rozhodnutie Rady z 2. apríla 1963 [1], ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady pre zavedenie spoločnej politiky v oblasti odborného vzdelávania, najmä na posledný pododsek jeho štvrtej zásady;

so zreteľom na stanovisko Komisie,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

1. Poradný výbor pre odborné vzdelávanie, vytvorený v súlade s podmienkami štvrtej zásady rozhodnutia Rady z 2. apríla 1963, ktorým sa určujú všeobecné zásady pre zavedenie spoločnej politiky v oblasti odborného vzdelávania, je zložený z tridsiatich šiestich členov, medzi ktorými sú dvaja zástupcovia vlády, dvaja zástupcovia odborových zväzov a dvaja zástupcovia zamestnávateľských organizácií z každého členského štátu.

Ak je v niektorom členskom štáte potrebné zastúpenie reprezentatívnych inštitúcií právne zodpovedných za odborné vzdelávanie, potom budú zastúpené prostredníctvom tej z kategórií uvedených vyššie, ku ktorej patria.

2. Zástupca Vysokého úradu Európskeho spoločenstva uhlia a ocele a zástupca Komisie Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu sa zúčastňujú na práci výboru bez hlasovacieho práva.

Článok 2

Každý členský štát vymenuje náhradníka pre každú z kategórií uvedených v článku 1 ods. 1.

V neprítomnosti jedného alebo oboch členov niektorej z kategórií ich náhradník má automaticky právo zúčastniť sa na rokovaniach výboru.

Ak budú prítomní obaja členovia, ich náhradník sa môže zúčastňovať na schôdzach výboru. Na diskusii sa môže zúčastniť, ak ho o to požiada predseda, so súhlasom členov výboru, ktorých zastupuje. V takom prípade nemá hlasovacie právo.

Článok 3

1. Za členov výboru alebo náhradníkov môžu byť vymenovaní iba občania členských štátov.

2. Povinnosti člena alebo náhradníka sú nezlučiteľné s povinnosťami člena orgánu Európskeho hospodárskeho spoločenstva a s povinnosťami zamestnancov Európskych spoločenstiev.

Článok 4

1. Členov a náhradníkov vymenuje Rada na základe návrhov od vlád členských štátov do dvoch mesiacov od nadobudnutia účinnosti týchto pravidiel. Výbor musí byť zložený z rovnakého počtu zástupcov z jednotlivých zúčastnených sektorov.

2. Zoznam členov výboru a ich náhradníkov uverejní Rada pre informáciu v Úradnom vestníku Európskych spoločenstiev.

Článok 5

Funkčné obdobie členov a náhradníkov je dva roky. Ich vymenovanie môže byť obnovené.

Článok 6

V prípade úmrtia alebo odstúpenia člena alebo náhradníka, alebo ak prestane spĺňať podmienky nevyhnutné pre plnenie svojich povinností, Rada v súlade s postupom uvedeným v článku 4 nahradí tohto člena alebo náhradníka až do konca jeho funkčného obdobia.

Článok 7

Predsedom výboru je člen Komisie alebo jeho zástupca, ktorý nemá hlasovacie právo.

Článok 8

Výbor zasadá aspoň dva razy do roka.

Schôdze výboru zvoláva jeho predseda buď z vlastného podnetu, alebo na žiadosť aspoň jednej tretiny členov.

Schôdze výboru sú neverejné.

Článok 9

V čase zvolania schôdze predseda určí jej program. Ďalšie body spadajúce do príslušnosti výboru a navrhnuté spôsobom uvedeným v jeho rokovacom poriadku sa doplnia do programu, ak s tým súhlasí väčšina prítomných členov.

Článok 10

Výbor predloží Komisii na jej žiadosť alebo z vlastného podnetu stanoviská vychádzajúce z otázok všeobecného významu alebo zo zásadných otázok týkajúcich sa odborného vzdelávania. Komisia postúpi všetky potrebné dokumenty výboru a informuje o svojich návrhoch.

Článok 11

Stanovisko vydané výborom je neplatné, ak nebolo prijaté dvojtretinovou väčšinou hlasov prítomných alebo zastúpených členov.

Stanoviská musia byť odôvodnené; na ich prijatie je potrebná väčšina platne odovzdaných hlasov, pričom zdržanie sa považuje za platne odovzdané hlasy. Stanoviská budú v prípade potreby zahŕňať názory vyjadrené jednotlivými členmi výboru, ak o to požiadajú.

Článok 12

Predseda môže z vlastnej iniciatívy alebo na žiadosť jedného alebo viacerých členov požiadať akékoľvek osoby alebo zástupcov agentúr, ktorí majú bohaté skúsenosti v oblasti odborného vzdelávania, aby sa zúčastnili na schôdzach ako experti.

Ktorémukoľvek členovi výboru môže kedykoľvek pomáhať technický poradca pod podmienkou, že výdavky spojené s touto pomocou sa nezaúčtujú Komisii.

Experti a technickí poradcovia nemajú hlasovacie právo.

Článok 13

Výbor konajúci spôsobom určeným v jeho rokovacom poriadku môže sformulovať a určiť úlohy interných pracovných skupín. Pre pracovné skupiny platia ustanovenia predchádzajúceho článku.

Článok 14

Výbor vypracuje svoj rokovací poriadok, ktorý bude špecifikovať jeho pracovné metódy.

Rokovací poriadok schváli Rada po doručení stanoviska Komisie.

Článok 15

Služby sekretariátu zabezpečí pre výbor Komisia.

Komisia poskytne výboru priestory a zariadenia potrebné pre výkon jeho funkcií.

Článok 16

Administratívne výdavky výboru sa zahrnú do kapitoly rozpočtu Európskeho hospodárskeho spoločenstva týkajúcej sa Komisie.

V Bruseli 18. decembra 1963

Za Radu

predseda

L. de Block

[1] Ú. v. ES 63, 20.4.1963, s. 1338/63.

--------------------------------------------------

Top