EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22011D0325

2011/325/EÚ: Rozhodnutie Asociačnej rady EÚ – Alžírsko č. 1/2011 z  20. mája 2011 o vytvorení podvýboru pre politický dialóg, bezpečnosť a ľudské práva

Ú. v. EÚ L 146, 1.6.2011, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/325/oj

1.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 146/18


ROZHODNUTIE ASOCIAČNEJ RADY EÚ – ALŽÍRSKO č. 1/2011

z 20. mája 2011

o vytvorení podvýboru pre politický dialóg, bezpečnosť a ľudské práva

(2011/325/EÚ)

ASOCIAČNÁ RADA EÚ – ALŽÍRSKO,

so zreteľom na Euro-stredomorskú dohodu o pridružení medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a Alžírskou demokratickou ľudovou republikou na strane druhej (1) (ďalej len „dohoda o pridružení“),

keďže:

(1)

Vzťahy a spolupráca medzi Európskou úniou a partnerskými krajinami južného Stredozemia sa môžu rozvíjať so zreteľom na právomoci Európskej únie, ako aj osobitosti a potreby každej stredozemskej krajiny.

(2)

Vzťahy medzi Európskou úniou a Alžírskom sa v dôsledku vykonávania dohody o pridružení stále viac rozvíjajú a vyžadujú si pravidelné monitorovanie.

(3)

Asociačná rada už rozhodla (2) o vytvorení podvýborov asociačného výboru EÚ – Alžírsko, aby poskytla vhodný inštitucionálny rámec na uplatnenie a posilnenie spolupráce.

(4)

Rešpektovanie demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd je východiskom pre domácu a zahraničnú politiku strán a predstavuje základný prvok dohody o pridružení.

(5)

Politický dialóg a ochrana bezpečnosti sú dôležitým prvkom dohody o pridružení a diskutuje sa o nich v rôznych orgánoch ustanovených touto dohodou.

(6)

V rámci politického dialógu si Alžírsko a Európska únia stanovujú ambiciózne ciele založené na vzájomne uznávaných záväzkoch dodržiavať spoločné hodnoty, ku ktorým okrem iného patria demokracia, právny štát, ochrana a podpora všetkých ľudských, občianskych, politických, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv, vrátane práva na rozvoj, ako aj otázky bezpečnosti vrátane boja proti terorizmu a organizovanej trestnej činnosti vo všetkých jej formách.

(7)

V článku 98 dohody o pridružení sa ustanovuje zriadenie pracovných skupín alebo orgánov potrebných na vykonávanie dohody o pridružení,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

1.   V rámci asociačného výboru EÚ – Alžírsko (ďalej len „asociačný výbor“) sa zriaďuje podvýbor pre politický dialóg, bezpečnosť a ľudské práva. Jeho rokovací poriadok je uvedený v prílohe.

Podvýbor pracuje pod vedením asociačného výboru, ktorému predkladá správu po každom zasadnutí.

2.   Témy, ktoré patria do pôsobnosti podvýboru, možno tiež prerokúvať na vyššej úrovni v rámci politického dialógu medzi Alžírskom a Európskou Úniou.

3.   Asociačný výbor v rámci svojej pôsobnosti navrhuje asociačnej rade všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie riadneho fungovania podvýboru.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 20. mája 2011

Za Asociačnú radu EÚ – Alžírsko

predseda

M. MEDELCI


(1)  Ú. v. EÚ L 265, 10.10.2005, s. 2.

(2)  Rozhodnutie Asociačnej rady EÚ – Alžírsko č. 3/2007 (Ú. v. EÚ L 330, 15.12.2007, s. 31).


PRÍLOHA

ROKOVACÍ PORIADOK PODVÝBORU č. 7 PRE POLITICKÝ DIALÓG, BEZPEČNOSŤ A ĽUDSKÉ PRÁVA

1.   Zloženie a predsedníctvo

Podvýbor pre politický dialóg, bezpečnosť a ľudské práva (ďalej len „podvýbor“) je zložený zo zástupcov strán dohody o pridružení. Predsedá mu striedavo jedna z dvoch strán na úrovni vysokých úradníkov.

2.   Úloha

Podvýbor pracuje pod vedením asociačného výboru EÚ – Alžírsko (ďalej len „asociačný výbor“), ktorému predkladá správu po každom zasadnutí. Podvýbor nemá rozhodovaciu právomoc. Môže však predkladať asociačnému výboru návrhy.

3.   Témy

Podvýbor skúma vykonávanie dohody o pridružení medzi EÚ a Alžírskom v ďalej uvedených oblastiach. Z technického hľadiska je hlavných kontrolným mechanizmom, pokiaľ ide o záležitosti týkajúce sa ľudských práv, demokratizácie, správy vecí verejných a bezpečnosti v súvislosti so spoluprácou v boji proti terorizmu a organizovanej trestnej činnosti. Hodnotí najmä pokrok dosiahnutý v aproximácii, vykonávaní a uplatňovaní právnych predpisov a skúma spoluprácu v oblasti verejnej správy a jej operačné aspekty. Okrem toho, že hodnotí dosiahnutý pokrok, skúma všetky problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť v ďalej uvedených oblastiach, a navrhuje možné opatrenia, ktoré by sa mali prijať:

a)

právny štát, dobrá správa vecí verejných a demokracia, najmä nezávislosť súdnictva, prístup k spravodlivosti a podpora reforiem súdnictva, výmena skúseností a odborné školenia;

b)

pokračovanie ratifikácie a vykonávania medzinárodných dohovorov v oblasti ľudských práv a základných slobôd, vrátane skúmania možného pristúpenia k dobrovoľným protokolom týchto dohovorov a výmeny názorov o možných výhradách k týmto dohovorom. Spolupráca v oblasti medzinárodných postupov a mechanizmov týkajúcich sa ľudských práv;

c)

boj proti trestu smrti a mučeniu a proti všetkým formám diskriminácie;

d)

práva dieťaťa a práva žien;

e)

sloboda prejavu, úloha občianskej spoločnosti a ochrana obhajcov ľudských práv;

f)

spolupráca v oblasti medzinárodného súdnictva, podpora procesu demokratizácie a dobrá správa vecí verejných;

g)

spolupráca vo viacstranných organizáciách pôsobiacich v oblasti ľudských práv;

h)

boj proti terorizmu a organizovanej trestnej činnosti;

i)

dohoda o zahraničnej politike a bezpečnosti, najmä v oblasti predchádzania konfliktom, odzbrojenia a nešírenia zbraní hromadného ničenia;

j)

dohoda o otázkach regionálnej a medzinárodnej bezpečnosti, ktoré sú v spoločnom záujme;

k)

posilnenie administratívnych a prevádzkových kapacít príslušných vnútroštátnych inštitúcií.

Tento zoznam nie je vyčerpávajúci a po dohode oboch strán môže asociačný výbor k nemu pridať ďalšie témy.

Podvýbor môže na zasadnutí skúmať otázky, ktoré sa týkajú jednej, viacerých alebo všetkých vymenovaných oblastí.

4.   Sekretariát

Jeden úradník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť a jeden úradník vlády Alžírskej demokratickej ľudovej republiky vykonávajú spoločne funkciu stálych tajomníkov podvýboru a zodpovedajú za prípravu zasadnutí.

Všetky oznámenia týkajúce sa podvýboru sa predkladajú tajomníkom podvýboru.

5.   Zasadnutia

Podvýbor zasadá vždy, keď si to okolnosti vyžadujú, najmenej raz ročne striedavo v Alžírsku a EÚ. Zasadnutie možno zvolať na základe žiadosti jednej z dvoch strán zaslanej prostredníctvom príslušného stáleho tajomníka, ktorý postúpi žiadosť druhej strane. Tajomník druhej strany odpovie na žiadosť o zvolanie zasadnutia podvýboru do pätnástich pracovných dní odo dňa jej doručenia.

V mimoriadne naliehavých prípadoch môžu byť zasadnutia podvýboru zvolané v kratšom čase, ak s tým obe strany súhlasia. Všetky žiadosti o zvolanie zasadnutia musia byť vyhotovené písomne.

Čas a miesto zasadnutia podvýboru sa stanovia po dohode oboch strán.

Za každú stranu zvoláva zasadnutia príslušný stály tajomník po dohode s predsedom. Pred každým zasadnutím je predseda informovaný o plánovanom zložení delegácie každej strany.

Ak obidve strany súhlasia, podvýbor môže na svoje zasadnutia pozvať expertov, aby poskytli špecifické informácie.

6.   Program zasadnutí

Všetky požiadavky na zaradenie bodov do programu zasadnutia podvýboru sa zasielajú stálym tajomníkom podvýboru. Predseda vypracúva predbežný program každého zasadnutia, a to so súhlasom druhej strany a najneskôr desať dní pred začatím zasadnutia.

Predbežný program obsahuje body, v súvislosti s ktorými bola tajomníkom doručená formálna žiadosť o zaradenie do programu najneskôr pätnásť dní pred začatím zasadnutia. Podklady musia byť obom stranám doručené najneskôr sedem dní pred zasadnutím.

Podvýbor schvaľuje program na začiatku každého zasadnutia.

7.   Zápisnica

Zápisnicu vypracúvajú a schvaľujú obaja stáli tajomníci po každom zasadnutí. Stáli tajomníci podvýboru zasielajú kópiu zápisnice vrátane prípadných návrhov a podnetov podvýboru, tajomníkom a predsedovi asociačného výboru.

8.   Verejnosť zasadnutí

Ak nebolo rozhodnuté inak, zasadnutia podvýboru nie sú verejné a závery týkajúce sa jeho činnosti sa nezverejňujú.


Top