Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008A0320(08)

    Stanovisko Rady zo  4. marca 2008 k aktualizovanému programu stability Grécka na roky 2007 – 2010

    Ú. v. EÚ C 74, 20.3.2008, p. 33–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.3.2008   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 74/33


    STANOVISKO RADY

    zo 4. marca 2008

    k aktualizovanému programu stability Grécka na roky 2007 – 2010

    (2008/C 74/08)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii (1), a najmä na jeho článok 5 ods. 3,

    so zreteľom na odporúčanie Komisie,

    po porade s Hospodárskym a finančným výborom,

    ZAUJALA TOTO STANOVISKO:

    (1)

    Rada 4. marca 2008 preskúmala aktualizovaný program stability Grécka, ktorý sa vzťahuje na obdobie rokov 2007 až 2010 (2).

    (2)

    V posledných rokoch Grécko zaznamenalo vysokú mieru rastu, ktorej hnacou silou bola vysoká súkromná spotreba a dynamická investičná činnosť, pričom sa výrazne zrýchlil rast zamestnanosti. Vysoké inflačné rozdiely oproti eurozóne však pretrvávajú a napriek významnému rastu produktivity vedú k strate konkurencieschopnosti.

    Vysoká a zvyšujúca sa nerovnováha zahraničnej platobnej bilancie, ktorú sčasti vysvetľuje jeden z najvyšších podielov investícií v EÚ by mohla, ak by pokračovala v strednodobom horizonte, ovplyvniť výkonnosť hospodárstva. V tejto súvislosti má fiškálna politika zohrávať kľúčovú úlohu pri stabilizácii hospodárstva, zvyšovaní jeho efektívnosti a zmierňovaní rizík súvisiacich s prehriatím a zvyšovaním nerovnováhy zahraničnej platobnej bilancie. Výrazný pokrok sa dosiahol od roku 2004 v konsolidácii verejných financií udržateľným spôsobom. Na základe toho je na ďalšie zabezpečenie fiškálnej disciplíny a na zlepšenie kvality verejných financií najdôležitejšia kontrola bežných primárnych výdavkov, zamedzenie procyklického stavu fiškálnej politiky a zvýšenie efektívnosti verejných výdavkov. Vzhľadom na stále vysokú úroveň verejného dlhu dlhodobá udržateľnosť verejných financií vo veľkej miere závisí od dosiahnutia a udržania zdravých rozpočtových pozícií, pokračovania súčasných reforiem systému zdravotnej starostlivosti a od realizácie komplexnej reformy dôchodkového systému (3).

    (3)

    V makroekonomickom scenári, z ktorého program vychádza, sa predpokladá, že počas programového obdobia sa reálny rast HDP udrží v priemere na úrovni okolo 4 %. Pri posúdení na základe v súčasnosti dostupných informácií (4) sa zdá, že tento scenár vychádza z priaznivých predpokladov rastu, a to najmä v v posledných rokoch programového obdobia. V programe stability sa plánuje, že najmä súkromná spotreba a rast investícií zostanú priaznivé na základe dosť vysokého rastu zamestnanosti a optimistického hodnotenia vplyvu niektorých realizovaných opatrení, ako je druhá etapa daňovej reformy vrátane ďalšieho znižovania daní fyzických osôb, uzákoneného v roku 2006, zákon o stimulovaní investícií a zrýchlenie projektov verejno-súkromných partnerstiev.

    Okrem toho vývoj mzdových nákladov môže vyvolať inflačné tlaky napriek zníženiu platov vo verejnom sektore, pričom konkurencieschopnosť by sa mohla zhoršiť viac, ako sa v programe predpokladá. Podľa nedávnych informácií existuje riziko, že inflácia môže byť vyššia ako jej prognózovaný vývoj.

    (4)

    Podľa programu sa deficit verejných financií na rok 2007 vráti na úroveň 2,7 % HDP (z 2,5 % HDP v roku 2006) v porovnaní s cieľovým deficitom 2,2 % HDP stanoveným v prechádzajúcej aktualizácii (5). Táto odchýlka o 0,5 percentuálneho bodu HDP okrem malého záporného účinku základu odráža aj prekročenie výdavkov asi o 0,25 percentuálneho bodu HDP a vplyv čistého zvýšenia deficitu pri jednorazových opatrenia vo výške 0,3 percentuálneho bodu HDP (6). Plánovaný výsledný deficit v prognóze útvarov Komisie z jesene 2007 je 2,9 % HDP, teda o 0,25 percentuálneho bodu vyšší ako v programe na základe obozretnejšieho stanovenia daňových príjmov. Odhad zníženia štrukturálneho deficitu verejných financií (t. j. cyklicky upraveného deficitu bez jednorazových a iných dočasných opatrení) v roku 2007 asi o 0,5 percentuálneho bodu HDP je sčasti v súlade s výzvou „posilniť úpravu smerom k strednodobému cieľu“ uvedenou v stanovisku Rady z 27. februára 2007 k predchádzajúcej aktualizácii programu stability (7). Rada poznamenáva, že plnenie rozpočtu na rok 2007 nie je úplne v súlade so smerovaním rozpočtových politík podľa euroskupiny z apríla 2007.

    (5)

    Rozpočtová stratégia uvedená v programe je zameraná na urýchlenie fiškálnej konsolidácie smerom k strednodobému cieľu vyrovnanej pozície v štrukturálnom vyjadrení znížením štrukturálneho deficitu o viac ako 0,5 percentuálneho bodu HDP ročne v súlade s výzvou „posilniť úpravu smerom k strednodobému cieľu“ uvedenou v stanovisku Rady z 27. februára 2007 k predchádzajúcej aktualizácii programu stability. Konkrétne sa plánuje, že strednodobý cieľ sa dosiahne skôr ako v cieľovom roku stanovenom v prechádzajúcej aktualizácii (2012), i keď je to stále termín za horizontom programu (2010). Program je zameraný na dosiahnutie vyrovnanej pozície v nominálnom vyjadrení do roku 2010 z deficitu na úrovni 2,75 % HDP v roku 2007. Primárny prebytok sa má podľa plánu zvýšiť na 3,75 % HDP v roku 2010 oproti 1,25 % v roku 2007. Plánovaná úprava sa má opierať najmä o príjmy, ktoré vyplýva sčasti z realizácie diskrečných opatrení v oblasti nepriamych daní a zdaňovania nehnuteľností, a sčasti zo zlepšenia daňového systému a intenzívnejšieho boja proti daňovým únikom a podvodom. Zatiaľ čo celkové výdavky sa, pokiaľ ide o HDP, znížia len okrajovo, ich zloženie sa má podľa plánu zmeniť, pričom sociálne dávky stúpnu o 1 percentuálny bod HDP a budú vo všeobecnosti kompenzované znížením medzispotreby. Vzhľadom na automatický vplyv poslednej revízie HDP je rozpočtový cieľ, ktorý sa predkladá v programe, vo všeobecnosti podobný cieľu v predchádzajúcej aktualizácii na rok 2008 a na rok 2009 je lepší oproti všeobecne porovnateľnému makroekonomickému scenáru. Predpokladá sa, že hrubý verejný dlh, ktorý sa v roku 2007 odhadoval na úrovni 93,4 % HDP, t. j. vysoko nad referenčnou hodnotou 60 % HDP stanovenou v zmluve, počas programového obdobia klesne o viac ako 10 percentuálnych bodov.

    (6)

    Rozpočtový výsledok by mohol byť horší, než sa v programe plánuje. Zvýšenie daňových príjmov, ktoré sa plánuje na rok 2008, vychádza z mierne priaznivých predpokladov a odráža prípadné optimistické hodnotenie úsilia na zabránenie daňovým únikom a podvodom. Účinná realizácia diskrečných opatrení na zvýšenie príjmov v roku 2008 a plánované reformy na zlepšenie inštitucionálneho prostredia a transparentnosti rozpočtového procesu na základe plnenia /programového rozpočtovania na viacročnom základe, by mali vytvárať pozitívne účinky na rozpočtový výsledok zo strednodobého hľadiska, i keď presný vplyv na rozpočet zostáva neistý. Program neobsahuje na roky 2009 a 2010 žiadne zodpovedajúce opatrenia na podporu rozpočtových cieľov, pričom sa v ňom predpokladá priaznivý makroekonomický scenár. Vzhľadom na tieto riziká pre rozpočtové ciele, ku ktorým sa pridružuje neistota o značných úpravách stavov a tokov v budúcnosti, vývoj pomeru dlhu k HDP by mohol byť menej priaznivý, ako sa predpokladá v programe, najmä po roku 2008.

    (7)

    V zmysle tohto hodnotenia rizík nemusí rozpočtová pozícia v aktualizácii stačiť na zabezpečenie dosiahnutia strednodobého cieľa hneď po ukončení programového obdobia, ako vyplýva z programu. Okrem toho sa do roku 2010 nemusí zabezpečiť dostatočná rezerva proti porušeniu prahového deficitu na úrovni 3 % HDP pri normálnych makroekonomických výkyvoch. V aktualizácii sa plánuje úprava smerom k strednodobému cieľu nad 0,5 percentuálneho bodu HDP ročne v súlade s paktom stability a rastu, čo bolo vyššie porovnané s predchádzajúcou aktualizáciou. Od roku 2009 by sa však táto úprava mala podporiť opatreniami vzhľadom na uvedené riziká. Rada poznamenáva, že keďže štrukturálna úprava plánovaná na rok 2008 je vyššia, ako sa predpokladalo v predchádzajúcej aktualizácii, plány na rok 2008 sú v súlade so smerovaniami pre rozpočtové politiky podľa euroskupiny z apríla 2007. Uvedené riziká by sa však mali riešiť. Napokon, ak sa zohľadnia uvedené riziká, zdá sa, že počas programového obdobia sa pomer dlhu k HDP dostatočne zmenšuje smerom k referenčnej hodnote. V celom horizonte aktualizácie však naďalej zostáva oveľa vyšší, ako je referenčná hodnota 60 %. Okrem toho sa postup úpravy spomalil a je podmienený ambicióznymi cieľmi deficitu.

    (8)

    Grécko sa javí ako vysoko rizikové z hľadiska udržateľnosti verejných financií. Dlhodobý vplyv starnutia obyvateľstva na rozpočet sa nedá riadne posúdiť, pokiaľ nie sú k dispozícii spoločne prijaté dlhodobé prognózy výdavkov na dôchodky. Predpokladá sa však, že vysoko presahuje priemer v EÚ. Podľa posledných dostupných informácií pochádzajúcich z aktualizácie programu stability z roku 2002 sa v dlhodobom horizonte plánuje podstatné zvýšenie výdavkov na dôchodky ako podielu z HDP. Rozpočtová pozícia v roku 2007, ako sa odhaduje v programe, ktorá je podobná ako východisková pozícia v predchádzajúcom programe, predstavuje riziko pre udržateľné verejné financie ešte predtým, ako sa zohľadní dlhodobý vplyv starnutia obyvateľstva na rozpočet. Okrem toho, súčasná úroveň hrubého dlhu je oveľa vyššia ako referenčná hodnota stanovená v zmluve. Na jeho zníženie je potrebné dosahovať vysoké primárne prebytky v dlhom časovom období. Konsolidácia verejných financií podľa plánu, spolu s pokračovaním prebiehajúcej reformy systému zdravotnej starostlivosti a reformou dôchodkového systému zameranou na potlačenie pravdepodobne významného nárastu výdavkov súvisiacich so starnutím obyvateľstva, by prispela k zníženiu rizík pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

    (9)

    Program stability je do určitej miery zosúladený s vykonávacou správou národného programu reforiem (NPR) z októbra 2007. Zatiaľ čo opatrenia v oblasti verejných financií, ktoré sa predpokladajú v programe stability, sú v súlade s opatreniami uvedenými v NPR, program stability obsahuje len čiastočné kvalitatívne hodnotenie celkového vplyvu NPR v rámci strednodobej fiškálnej stratégie. Podľa programu väčšina opatrení a krokov plánovaných na rok 2008, ktoré sú uvedené vo vykonávacej správe NPR, a príslušné rozpočtové ustanovenia boli zahrnuté do zákona o rozpočte na rok 2008. Neposkytujú sa však žiadne systematické informácie o priamych rozpočtových nákladoch alebo úsporách hlavných reforiem zahrnutých do národného programu reforiem a s výnimkou roku 2008 sa v rozpočtových prognózach explicitne nezohľadňujú dôsledky krokov uvedených vo vykonávacej správe NPR pre verejné financie.

    (10)

    Rozpočtová stratégia v programe je vo všeobecnosti v súlade so všeobecnými usmerneniami hospodárskej politiky pre jednotlivé krajiny a s usmerneniami pre členské štáty eurozóny v oblasti rozpočtovej politiky vydanými v rámci lisabonskej stratégie.

    (11)

    Pokiaľ ide o požiadavky na údaje stanovené v kódexe pravidiel pre programy stability a konvergenčné programy, program má určité medzery v povinných i nepovinných údajoch (8). V niektorých podstatných bodoch sa však odchyľuje od vzorovej štruktúry stanovenej v kódexe pravidiel (9).

    Na záver je možné konštatovať, že v programe sa predpokladá urýchlenie zníženia rozpočtového deficitu v kontexte silného rastu s cieľom dosiahnuť vyvážený nominálny rozpočet v roku 2010, i keď sa nepredpokladá, že sa v programovom období dosiahne strednodobý cieľ v štrukturálnom vyjadrení. Táto konsolidácia, ktorá sa opiera o rýchle plnenie rozpočtu v roku 2008 a významný nárast daňových príjmov v horizonte programu, je však vystavená rizikám, keďže základný makroekonomický scenár je priaznivý a opatrenia na zvýšenie príjmov po roku 2008 nie sú vyjadrené v plnej miere. Existuje aj neistota o značných predpokladaných úpravách stavov a tokov. Spoliehanie sa na výsledky boja proti daňovým únikom je značné, no podopreté len čiastočne reformami vo výbere daní. Okrem toho plánované škrty v niektorých položkách výdavkov (vyjadrených ako podiel z HDP) nie sú sformulované v konkrétnych opatreniach a sú vyvážené plánmi na zvýšenie sociálnych dávok len čiastočne. Zabezpečenie dôsledného postupu fiškálnej konsolidácie by pomohlo riešiť nerovnováhy v gréckom hospodárstve, konkrétne pretrvávajúcu infláciu, stratu konkurencieschopnosti a veľký deficit voči zahraničiu. Úroveň dlhu, ktorý zostáva jedným z najvyšších v eurozóne, spolu s plánovaným zvýšením výdavkov v dôsledku starnutia obyvateľstva, bude mať záporný vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií, ktorá je naďalej vystavená vysokému riziku.

    V zmysle uvedeného posúdenia sa Grécko vyzýva, aby:

    i)

    vykonalo predpokladanú úpravu smerom k strednodobému cieľu, zodpovedajúcim spôsobom znížilo pomer dlhu k HDP a použilo každý prekročenie rozpočtových príjmov na urýchlenie postupu konsolidácie s cieľom splniť strednodobý cieľ v rámci programového obdobia;

    ii)

    pokračovalo v prebiehajúcich reformách daňovej správy a naďalej zlepšovalo rozpočtový proces ďalším zvyšovaním jeho transparentnosti, formulovaním strednodobého rozpočtového rámca a účinným vykonávaním mechanizmov na monitorovanie, kontrolu a zlepšovanie efektívnosti primárnych výdavkov;

    iii)

    vzhľadom na úroveň dlhu a plánované zvýšenie výdavkov súvisiacich so starnutím obyvateľstva zlepšovalo dlhodobú udržateľnosť verejných financií dosiahnutím strednodobého cieľa, pokračovaním v prebiehajúcej reforme systému zdravotnej starostlivosti a reformovaním dôchodkového systému; čo najskôr by sa mali vypracovať aktualizované dlhodobé prognózy pre výdavky súvisiace so starnutím obyvateľstva.

    Rada tiež poznamenáva, že takéto opatrenia v oblasti politiky by boli v súlade so smerovaním rozpočtových politík podľa euroskupiny z apríla 2007.

    Grécko sa tiež vyzýva, aby zlepšilo dodržiavanie termínov na predkladanie programu stability a konvergenčného programu, ktoré sú stanovené v kódexe pravidiel.

    Porovnanie kľúčových makroekonomických a rozpočtových prognóz (10)

     

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Reálny HDP

    (zmena v %)

    PS dec. 2007

    4,2

    4,1

    4,0

    4,0

    4,0

    KOM nov. 2007

    4,3

    4,1

    3,8

    3,7

    PS dec. 2006

    4,0

    3,9

    4,0

    4,1

    Inflácia HISC

    (v %)

    PS dec. 2007

    3,3

    2,9

    2,8

    2,7

    2,6

    KOM nov. 2007

    3,3

    2,8

    3,1

    3,1

    PS dec. 2006

    3,3

    3,3

    2,8

    2,6

    Produkčná medzera (11)

    (ako % potenciálneho HDP)

    PS dec. 2007

    0,8

    0,8

    0,8

    0,9

    1,1

    KOM nov. 2007 (12)

    1,1

    1,3

    1,2

    1,2

    PS dec. 2006

    1,0

    0,9

    1,1

    1,5

    Čisté prijaté/poskytnuté pôžičky voči zahraničiu

    (ako % HDP)

    PS dec. 2007

    – 12,3

    – 12,8

    – 12,7

    – 12,5

    – 12,2

    KOM nov. 2007

    – 9,6

    – 9,4

    – 9,5

    – 9,4

    PS dec. 2006

    – 8,9

    – 7,9

    – 7,6

    – 7,3

    Saldo verejných financií

    (ako % HDP)

    PS dec. 2007

    – 2,5

    – 2,7

    – 1,6

    – 0,8

    0,0

    KOM nov. 2007

    – 2,5

    – 2,9

    – 1,8

    – 1,8

    PS dec. 2006

    – 2,6

    – 2,4

    – 1,8

    – 1,2

    PS dec. 2006 úpr.

    – 2,4

    – 2,2

    – 1,6

    – 1,1

    Primárne saldo

    (ako % HDP)

    PS dec. 2007

    1,6

    1,2

    2,4

    3,1

    3,8

    KOM nov. 2007

    1,6

    1,0

    2,1

    2,0

    PS dec. 2006

    2,0

    2,0

    2,4

    2,9

    Cyklicky upravené saldo (11)

    (ako % HDP)

    PS dec. 2007

    – 2,8

    – 3,1

    – 1,9

    – 1,2

    – 0,5

    KOM nov. 2007

    – 3,0

    – 3,4

    – 2,4

    – 2,3

    PS dec. 2006

    – 3,0

    – 2,8

    – 2,3

    – 1,8

    Štrukturálne saldo (13)

    (ako % HDP)

    PS dec. 2007

    – 3,2

    – 2,8

    – 2,0

    – 1,2

    – 0,5

    KOM nov. 2007

    – 3,5

    – 3,1

    – 2,4

    – 2,3

    PS dec. 2006

    – 3,4

    – 2,8

    – 2,3

    – 1,8

    Hrubý verejný dlh

    (ako % HDP)

    PS dec. 2007

    95,3

    93,4

    91,0

    87,3

    82,9

    KOM nov. 2007

    95,3

    93,7

    91,1

    88,8

    PS dec. 2006

    104,1

    100,1

    95,9

    91,3

    PS dec. 2006 úpr.

    95,0

    91,3

    87,5

    83,3

    Program stability (PS); hospodárske predpovede útvarov Komisie z jesene 2007 (KOM); výpočty útvarov Komisie.


    (1)  Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1055/2005 (Ú. v. EÚ L 174, 7.7.2005, s. 1). Dokumenty, na ktoré sa odkazuje v tomto texte, možno nájsť na tejto webovej stránke:

    http://ec.europa.eu/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm.

    (2)  Aktualizácia bola predložená tri týždne po termíne stanovenom v kódexe pravidiel na 1. december.

    (3)  Grécky ministerský predseda predstavil 15. februára 2008 na plenárnom zasadnutí Parlamentu hlavné piliere predpokladanej dôchodkovej reformy.

    (4)  V hodnotení sa zohľadňuje najmä predpoveď útvarov Komisie z jesene 2007 a hodnotenie vykonávacej správy národného programu reforiem z októbra 2007 Komisiou.

    (5)  V dôsledku nedávnej revízie vývoja gréckeho HDP smerom nahor o 9,6 % od roku 2000, ciele aktualizácie nie sú priamo porovnateľné s cieľmi v predchádzajúcej aktualizácii. S cieľom umožniť zmysluplné porovnávanie sa citované číselné údaje z prechádzajúcej aktualizácie prepočítali tak, aby sa zohľadnil vplyv menovateľa zavedeného pri revízii HDP.

    (6)  Tento čistý jednorazový vplyv je kombináciou jednorazových opatrení zvyšujúcich deficit o 0,7 percentuálneho bodu (najmä v súvislosti s nedoplatkami v rozpočte EÚ po revízii HDP, ale aj s výdavkami súvisiacimi s letnými lesnými požiarmi) a opatrení znižujúcich deficit o 0,4 percentuálneho bodu HDP (odložené platby bánk do dôchodkových fondov).

    (7)  Ú. v. EÚ C 70, 27.3.2007, s. 11.

    (8)  Konkrétne sa neposkytujú informácie o výdavkoch verejných financií podľa funkcie, o dlhodobej udržateľnosti verejných financií ani informácie o dlhových trendoch (rozdiely medzi hotovosťou a prírastkami, čistá akumulácia finančných aktív, účinky oceňovania a iné účinky, likvidné finančné aktíva, čistý finančný dlh).

    (9)  Konkrétne oddiel 6 („Dlhodobá udržateľnosť verejných financií“) poskytuje obmedzené informácie o dôchodkoch a odkazuje na prognózy zahrnuté v aktualizácii programu stability z decembra 2002.

    (10)  V aktualizácii z decembra 2007 sa používa oficiálne revidovaný HDP (revízia nahor o 9,6 %) podľa tlačovej správy Eurostatu z 22. októbra 2007, a preto údaje nie sú priamo porovnateľné s číslami z aktualizácie z decembra 2006. Na to, aby sa umožnilo zmysluplné porovnanie, riadky „PS dec. 2006 úpr.“ obsahujú ciele aktualizácie z decembra 2006 tak, ako boli prepočítané, aby sa zohľadnil vplyv revidovaného HDP v menovateli. Predpoveď útvarov Komisie z jesene 2007 vychádza z odhadu revidovaných zložiek HDP z dôvodu chýbajúcich oficiálnych štatistických údajov o štátnych účtoch k termínu uzávierky prognózy.

    (11)  Produkčné medzery a cyklicky upravené saldá podľa programov prepočítané útvarmi Komisie na základe údajov v programoch.

    (12)  Na základe odhadovaného potenciálneho rastu 3,9 %, 3,8 % a 3,7 % v rokoch 2007 – 2009.

    (13)  Cyklicky upravené saldo bez jednorazových a iných dočasných opatrení. Jednorazové a iné dočasné opatrenia podľa najnovšieho programu predstavujú 0,4 % HDP v roku 2006, 0,3 % v roku 2007 a 0,1 % v roku 2008, pričom znižujú deficit v roku 2006 a 2008, a zvyšujú deficit v roku 2007, a podľa jesennej predpovede útvarov Komisie predstavujú 0,4 % HDP v roku 2006 a 0,3 % v roku 2007, pričom znižujú deficit v roku 2006 a zvyšujú deficit v roku 2007.

    Zdroj:

    Program stability (PS); hospodárske predpovede útvarov Komisie z jesene 2007 (KOM); výpočty útvarov Komisie.


    Top