This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62015TJ0110
Rozsudok Všeobecného súdu (ôsma komora) z 26. mája 2016.
International Management Group proti Európskej komisii.
Prístup k dokumentom – Nariadenie (ES) č. 1049/2001 – Dokumenty týkajúce sa vyšetrovania OLAF‑u – Zamietnutie prístupu – Výnimka vzťahujúca sa na ochranu účelu inšpekcií, vyšetrovania a kontroly – Povinnosť vykonať konkrétne a individuálne preskúmanie – Kategória dokumentov.
Vec T-110/15.
Rozsudok Všeobecného súdu (ôsma komora) z 26. mája 2016.
International Management Group proti Európskej komisii.
Prístup k dokumentom – Nariadenie (ES) č. 1049/2001 – Dokumenty týkajúce sa vyšetrovania OLAF‑u – Zamietnutie prístupu – Výnimka vzťahujúca sa na ochranu účelu inšpekcií, vyšetrovania a kontroly – Povinnosť vykonať konkrétne a individuálne preskúmanie – Kategória dokumentov.
Vec T-110/15.
Court reports – general
Vec T‑110/15
International Management Group
proti
Európskej komisii
„Prístup k dokumentom — Nariadenie (ES) č. 1049/2001 — Dokumenty týkajúce sa vyšetrovania OLAF‑u — Zamietnutie prístupu — Výnimka vzťahujúca sa na ochranu účelu inšpekcií, vyšetrovania a kontroly — Povinnosť vykonať konkrétne a individuálne preskúmanie — Kategória dokumentov“
Abstrakt – Rozsudok Všeobecného súdu (ôsma komora) z 26. mája 2016
Inštitúcie Európskej únie – Právo verejnosti na prístup k dokumentom – Nariadenie č. 1049/2001 – Výnimky z práva na prístup k dokumentom – Povinnosť odôvodnenia – Rozsah
(Článok 296 ZFEÚ; nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1049/2001, článok 4 ods. 2 a článok 3)
Inštitúcie Európskej únie – Právo verejnosti na prístup k dokumentom – Nariadenie č. 1049/2001 – Výnimky z práva na prístup k dokumentom – Zamietnutie prístupu – Možnosť opierať sa o všeobecné domnienky uplatňujúce sa na určité kategórie dokumentov – Predmet veci
(Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1049/2001, článok 4)
Inštitúcie Európskej únie – Právo verejnosti na prístup k dokumentom – Nariadenie č. 1049/2001 – Výnimky z práva na prístup k dokumentom – Ochrana účelu inšpekcií, vyšetrovania a kontroly – Uplatnenie na dokumenty v správnom spise vyšetrovania Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) – Všeobecná domnienka ohrozenia ochrany záujmov, ktoré sú dotknuté takýmto vyšetrovaním, sprístupnením uvedených dokumentov
(Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1049/2001, článok 4 ods. 2 tretia zarážka, a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2013, články 9 a 10)
Inštitúcie Európskej únie – Právo verejnosti na prístup k dokumentom – Nariadenie č. 1049/2001 – Výnimky z práva na prístup k dokumentom – Zamietnutie prístupu – Možnosť opierať sa o všeobecné domnienky uplatňujúce sa na určité kategórie dokumentov – Povinnosť individuálneho preskúmania všetkých dokumentov, na ktoré sa vzťahuje žiadosť o celkový prístup – Neexistencia
(Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1049/2001, článok 4)
Inštitúcie Európskej únie – Právo verejnosti na prístup k dokumentom – Nariadenie č. 1049/2001 – Výnimky z práva na prístup k dokumentom – Ochrana účelu inšpekcií, vyšetrovania a kontroly – Prevažujúci verejný záujem, ktorý odôvodňuje zverejnenie dokumentov – Pojem – Osobitný záujem dotknutej osoby obhajovať sa proti tvrdeniam uvedeným po uverejnení článku v novinách – Vylúčenie
(Článok 15 ZFEÚ; nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1049/2001, odôvodnenie 1 a 2, článok 2 ods. 1 a článok 4 ods. 2 tretia zarážka)
Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) – Nariadenie č. 883/2013 o vyšetrovaniach vykonávaných OLAF‑om – Dôvernosť vyšetrovaní – Nezákonné sprístupnenie vyšetrovacieho spisu – Okolnosť neumožňujúca odchýliť sa od dôvernosti spisu, v prospech osoby dotknutej vyšetrovaním
(Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1049/2001; nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2013, článok 10)
Pozri text rozhodnutia.
(pozri bod 27)
Inštitúcia, ktorej bola predložená žiadosť o prístup k dokumentom, môže v zásade oprieť svoje rozhodnutie o všeobecné domnienky uplatňujúce sa na určité kategórie dokumentov, lebo na žiadosti o sprístupnenie týkajúce sa dokumentov rovnakej povahy je možné uplatniť podobné všeobecné úvahy.
Ratio legis, z ktorého vychádza uplatňovanie takýchto všeobecných domnienok, je spojené s kategorickou nevyhnutnosťou zaistiť riadne fungovanie dotknutých konaní a zaručiť, aby neboli ohrozené ich ciele. Uznanie všeobecnej domnienky teda môže byť založené na nezlučiteľnosti prístupu k dokumentom niektorých konaní s riadnym priebehom týchto konaní, ako aj na nebezpečenstve, ktoré by sa im privodilo, pričom všeobecné domnienky umožňujú zachovanie integrity priebehu konania obmedzením zasahovania tretích osôb. Uplatnenie osobitných pravidiel stanovených právnym aktom týkajúcim sa konania vedeného pred inštitúciou Únie, pre ktorého potreby boli predložené požadované dokumenty, je jedným z kritérií, ktoré môžu opodstatniť uznanie všeobecnej domnienky.
(pozri body 28, 32)
Na účely výkladu výnimky z práva na prístup k dokumentom uvedenej v článku 4 ods. 2 tretej zarážke nariadenia č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie je potrebné uznať existenciu všeobecnej domnienky, podľa ktorej by zverejnenie dokumentov správneho spisu vyšetrovania vedeného Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) v zásade ohrozilo ochranu cieľov vyšetrovania OLAF‑u. Všeobecný prístup na základe uvedeného nariadenia k dokumentom nachádzajúcim sa v spise OLAF‑u, hoci vyšetrovanie OLAF‑u stále prebieha, by v zásade ohrozilo riadny priebeh vyšetrovania. To isté platí, ak má OLAF skončiť vyšetrovanie.
Príslušný právny rámec uplatňujúci sa na OLAF, t. j. nariadenie č. 883/2013 o vyšetrovaniach vykonávaných OLAF‑om, totiž v zásade vylučuje právo na prístup dotknutých osôb k spisu OLAF‑u. Iba v prípade, ak orgány, ktorým bola určená záverečná správa, majú v úmysle prijatie aktov spôsobujúcich ujmu dotknutým osobám, musia tieto orgány v súlade s procesnými pravidlami, ktoré sa na ne vzťahujú, poskytnúť prístup k záverečnej správe OLAF‑u, aby umožnili týmto osobám uplatnenie ich práva na obhajobu. V dôsledku toho by poskytnutie prístupu širokej verejnosti k spisom OLAF‑u alebo záverečným správam OLAF‑u závažne narušilo režim zavedený nariadením č. 883/2013.
(pozri body 33, 36, 37)
V rámci uplatnenia všeobecnej domnienky pri odmietnutí prístupu k dokumentom, ktorých sprístupnenie sa požadovalo na základe nariadenia č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie, požiadavku ukladajúcu overiť, či sa sporná všeobecná podmienka skutočne uplatní, nemožno vykladať v tom zmysle, že dotknutá inštitúcia musí individuálne preskúmať všetky dokumenty požadované v danej veci. Takáto požiadavka by predmetnú všeobecnú domnienku zbavila jej potrebného účinku, ktorým je umožniť dotknutej inštitúcii všeobecne odpovedať na žiadosť o všeobecný prístup.
(pozri bod 39)
V súlade s článkom 4 ods. 2 treťou zarážkou nariadenia č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie sa výnimka, ktorú stanovuje v súvislosti s ochranou vyšetrovania, neuplatní, ak zverejnenie predmetného dokumentu odôvodňuje prevažujúci verejný záujem.
V tejto súvislosti pokiaľ ide o nevyhnutnosť dosiahnuť zverejnenie požadovaných dokumentov na základe prevažujúceho záujmu s cieľom byť schopný lepšie sa brániť proti tvrdeniam vzneseným po uverejnení článku v novinách, takéto tvrdenie ako také nepreukazuje existenciu verejného záujmu odôvodňujúceho zverejnenie dokumentov týkajúcich sa vyšetrovania Európskeho úradu pre boj proti podvodom, ktorý by mohol mať prednosť pred ochranou dôvernosti v zmysle článku 4 nariadenia č. 1049/2001. Vzhľadom na všeobecnú zásadu prístupu k dokumentom upravenú v článku 15 ZFEÚ a odôvodneniach 1 a 2 nariadenia č. 1049/2001 musí mať tento záujem objektívnu a všeobecnú povahu a nemožno si ho zamieňať s osobitnými alebo súkromnými záujmami. V zmysle článku 2 ods. 1 uvedeného nariadenia je totiž adresátom práva na prístup k dokumentom inštitúcií každý občan Únie a každá fyzická alebo právnická osoba s bydliskom alebo sídlom v niektorom členskom štáte. Z toho vyplýva, že účelom tohto nariadenia je zaručiť prístup k verejným dokumentom každému, nie iba prístup žiadateľa k dokumentom, ktoré sa ho týkajú.
Preto osobitný záujem, ktorý môže uvádzať žiadateľ o prístup k dokumentom, ktoré sa ho osobne týkajú, nemôže byť vo všeobecnosti rozhodujúcim pri posudzovaní existencie prevažujúceho verejného záujmu, ako ani pri porovnávaní záujmov v zmysle článku 4 ods. 2 tretej zarážky nariadenia č. 1049/2001.
(pozri body 53 – 56)
Samotná skutočnosť, že časť dôverného spisu Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) mohla byť zverejnená nezákonne, sama osebe neopodstatňuje odchýlenie sa od pravidiel dôvernosti, ktorými sa riadi vyšetrovací spis OLAF‑u, v prospech dotknutej osoby. V tejto súvislosti skutočnosť, že došlo k nepovolenému úniku informácií chránených článkom 10 nariadenia č. 883/2013 o vyšetrovaniach vykonávaných OLAF‑om, neznamená, že záverečná správa OLAF‑u bola zverejnená a stala sa verejne prístupnou v zmysle nariadenia č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie.
(pozri body 59, 67)