EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62005CJ0077

Abstrakt rozsudku

Vec C-77/05

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

proti

Rade Európskej únie

„Nariadenie Rady (ES) č. 2007/2004 — Zriadenie Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie — Platnosť“

Návrhy prednesené 10. júla 2007 — generálna advokátka V. Trstenjak   I - 11462

Rozsudok Súdneho dvora (veľká komora) z 18. decembra 2007   I - 11501

Abstrakt rozsudku

  1. Európska únia – Policajná a súdna spolupráca v trestných veciach – Protokol, ktorým sa začleňuje Schengenské acquis – Článok 5 ods. 1 druhý pododsek – Pôsobnosť

    (Protokol, ktorým sa začleňuje Schengenské acquis do rámca Európskej únie, článok 4 a článok 5 ods. 1 druhý pododsek)

  2. Víza, azyl, prisťahovalectvo – Prekročenie vonkajších hraníc členských štátov – Spoločné pravidlá týkajúce sa noriem a postupov kontrol

    (Protokol, ktorým sa začleňuje Schengenské acquis do rámca Európskej únie, článok 5 ods. 1 prvý pododsek; nariadenie Rady č. 2007/2004, odôvodnenia č. 1, 2 a 3 a článok 1 ods. 1 a 2 a článok 2)

  1.  Článok 5 ods. 1 druhý pododsek protokolu, ktorým sa začleňuje Schengenské acquis do rámca Európskej únie, je potrebné chápať tak, že sa má uplatňovať len na návrhy a podnety zo základom v schengenskom acquis, ku ktorému bolo Spojenému kráľovstvu a /alebo Írsku umožnené pristúpiť na základe článku 4 toho istého protokolu.

    (pozri bod 68)

  2.  Kontroly osôb na vonkajších hraniciach členských štátov a takisto účinné vykonávanie spoločných pravidiel týkajúcich sa noriem a postupov týchto kontrol je potrebné považovať za súčasť schengenského acquis v zmysle článku 5 ods. 1 druhého pododseku protokolu, ktorým sa začleňuje Schengenské acquis do rámca Európskej únie.

    Vzhľadom na to je nariadenie č. 2007/2004 o zriadení Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie, ktoré tak svojím účelom, ako aj obsahom smeruje k zlepšeniu týchto kontrol, potrebné považovať za opatrenie zo základom v uvedenom acquis. Na jednej strane totiž z prvých troch odôvodnení uvedeného nariadenia, ako aj z jeho článku 1 ods. 1 a 2 vyplýva, že má za cieľ zlepšiť integrované riadenie vonkajších hraníc, ako aj uľahčiť a zabezpečiť účinnejšie uplatňovanie spoločných pravidiel týkajúcich sa kontrolných noriem a postupov na týchto hraniciach. Na druhej strane, ako vyplýva z odôvodnenia č. 3 a článku 2 tohto nariadenia, úlohou agentúry, ktorá bola týmto nariadením zriadená, je najmä koordinácia operačnej spolupráce medzi členskými štátmi v oblasti riadenia vonkajších hraníc, pomoc členským štátom pri vzdelávaní a odbornej príprave vnútroštátnej pohraničnej stráže a pomoc týmto štátom v situáciách, ktoré si vyžadujú zvýšenú technickú a operačnú pomoc na vonkajších hraniciach.

    Spoločné pravidlá, na ktoré odkazuje nariadenie č. 2007/2004 a ktoré sa majú uplatňovať v rámci integrovaného riadenia vonkajších hraníc, sú vymedzené v spoločnej príručke, ktorú prijal výkonný výbor zriadený CAAS, ktorá bola ustanovená s cieľom vykonať ustanovenia kapitoly 2 s názvom „Prekročenie vonkajších hraníc“ hlavy II CAAS a ktorá je súčasťou schengenského acquis, ako je vymedzené v článku 1 Schengenského protokolu.

    (pozri body 79 — 82, 84, 85)

Top