Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

WTO – dohoda o obchode so službami

WTO – dohoda o obchode so službami

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Rozhodnutie 94/800/ES týkajúce sa uzavretia dohôd, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986 – 1994)

Uruguajské kolo multilaterálnych obchodných rokovaní (1986 – 1994) – Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie (WTO)

AKÝ JE CIEĽ ROZHODNUTIA A DOHODY?

Rozhodnutím sa v mene Európskeho spoločenstva (dnešná Európska únia – EÚ) schvaľuje dohoda, ktorou sa založila WTO, vrátane Všeobecnej dohody o obchode so službami.

HLAVNÉ BODY

Všeobecná dohoda o obchode so službami (GATS) je prvý súbor pravidiel schválených na mnohostrannej úrovni, ktorým sa má riadiť medzinárodný obchod so službami. Pozostáva z troch súčastí:

  • všeobecný súbor pravidiel, ktorý obsahuje základné požiadavky pre všetkých členov Svetovej obchodnej organizácie (WTO),
  • listiny špecifických záväzkov týkajúcich sa prístupu na trh pre každého člena WTO a
  • prílohy, v ktorých sa stanovujú osobitné podmienky, ktoré sa majú uplatňovať v rôznych odvetviach.

VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ

Dohoda GATS sa vzťahuje na všetky služby vo všetkých odvetviach okrem služieb verejných orgánov. Zároveň sa vzťahuje na všetky opatrenia týkajúce sa služieb a prijaté na všetkých úrovniach vlády (národná, regionálna, miestna atď.). V dohode sa vymedzujú štyri metódy poskytovania služby:

  • poskytovanie služby z územia jedného člena na územie akéhokoľvek iného člena (napr. medzinárodné telefonické hovory),
  • poskytovanie služby na území jedného člena spotrebiteľovi akéhokoľvek iného člena (napr. cestovný ruch),
  • poskytovanie služby prostredníctvom komerčnej prítomnosti člena na území akéhokoľvek iného člena (napr. bankové služby),
  • poskytovanie služby prostredníctvom jednotlivcov z jednej členskej krajiny, ktorí dočasne žijú a pracujú na území akéhokoľvek iného člena (napr. stavebné projekty, modelky, poradcovia).

Dohoda vychádza zo zásady prístupu podľa doložky najvyšších výhod (DNV), podľa ktorej každá členská krajina pristupuje k podniku z inej členskej krajiny najmenej tak priaznivo ako k vlastným podnikom alebo k podnikom z akýchkoľvek iných krajín. Existujú však výnimky pre osobitné činnosti poskytovania služieb, ktoré sú zahrnuté do zoznamu výnimiek z požiadavky DNV. Každá vláda môže vymedziť obmedzenia prístupu zahraničných firiem na svoj trh.

Členovia, ktorí uzavreli dohodu o voľnom obchode alebo o colnej únii, môžu navyše medzi sebou liberalizovať obchod so službami, pričom nemusia rozšíriť túto dohodu na ostatných členov GATS. Ich dvojstranná alebo regionálna dohoda však musí mať podstatné odvetvové pokrytie a musí sa zameriavať na znižovanie diskriminácie alebo jej predchádzanie.

V záujme čo najväčšej transparentnosti sa v dohode od vlád vyžaduje, aby zverejnili všetky príslušné zákony a predpisy. Tieto opatrenia sa musia spravovať primeraným, objektívnym a nestranným spôsobom.

Dvojstranné dohody o uznávaní kvalifikácií uzatvorené medzi vládami musia byť otvorené pre ostatných členov, ktorí sa chcú pripojiť k týmto dohodám. Každý člen musí navyše zabezpečiť, aby monopoly a výhradní poskytovatelia služieb nezneužívali svoje postavenie. Členovia sa podobne musia radiť o tom, ako odstraňovať postupy, ktoré môžu obmedziť hospodársku súťaž.

Medzinárodné prevody a platby za bežné transakcie súvisiace s osobitnými záväzkami, ktoré boli uzatvorené podľa GATS, nesmú byť obmedzené, okrem prípadov ťažkostí s platobnou bilanciou a za určitých okolností.

Osobitné záväzky

Pravidlá prístupu na trh a vnútroštátneho prístupu nie sú všeobecné požiadavky, ale osobitné záväzky zahrnuté do listín pripojených k dohode GATS a sú neoddeliteľnou súčasťou dohody. V listinách sú uvedené služby a činnosti poskytovania služieb, pre ktoré je zaručený prístup na trh, a stanovené podmienky prístupu. Po konsolidácii sa tieto záväzky môžu zmeniť alebo stiahnuť len na základe rokovaní o kompenzácii s dotknutou krajinou.

Každý člen teda musí pristupovať k službám a poskytovateľom služieb akéhokoľvek iného člena najmenej tak priaznivo, ako sa vyžaduje v podmienkach uvedených v jeho listine.

Dohoda sa taktiež riadi zásadou vnútroštátneho prístupu. V odvetviach uvedených v listine každého člena, a s prihliadnutím na jej podmienky, každá členská krajina pristupuje k výrobkom inej členskej krajiny najmenej tak priaznivo ako k vlastným vnútroštátnym výrobkom.

Postupná liberalizácia

V GATS sa ustanovujú rokovania, ktoré sa majú začať v nasledujúcich piatich rokoch, s cieľom dosiahnuť vyššiu úroveň liberalizácie obchodu so službami. Táto liberalizácia bude zameraná na posilnenie záväzkov v listinách a na zníženie nepriaznivých účinkov opatrení prijatých vládami.

Odvetvové otázky

GATS zahŕňa niekoľko príloh týkajúcich sa rôznych odvetví služieb. Tieto prílohy slúžia na zohľadnenie určitých osobitných vlastností dotknutých odvetví.

  • V prílohe o pohybe fyzických osôb sa vládam povoľuje rokovať o osobitných záväzkoch, ktoré sa vzťahujú na dočasný pobyt osôb na ich území na účely poskytovania služieb. Dohoda sa nevzťahuje na stálych zamestnancov ani na opatrenia týkajúce sa občianstva alebo pobytu.
  • V prílohe o leteckých dopravných službách sa z rozsahu pôsobnosti GATS vylučujú dopravné práva a služby súvisiace s týmito právami (hlavne dvojstranné dohody o leteckých službách, ktorými sa udeľujú pristávacie práva). GATS sa však vzťahuje na služby opravy a údržby lietadiel, predaj a reklamu leteckých dopravných služieb a na služby počítačových rezervačných systémov.
  • V prílohe o finančných službách (najmä bankové služby a poisťovacie služby) sa uznáva, že vláda má právo prijať opatrenia na ochranu investorov, vkladateľov a poistencov. Z rozsahu pôsobnosti dohody sú vylúčené služby poskytované centrálnymi bankami. Treba poznamenať, že v čase uzavretia uruguajského kola v roku 1994 bolo možné zahrnúť odvetvie finančných služieb do GATS len dočasne. Preto bolo v roku 1998 prijaté Rozhodnutie Rady 1999/61/ES, ktorým sa schvaľuje trvalé zaradenie tohto odvetvia do GATS.
  • A napokon, v prílohe o telekomunikáciách sa uvádza, že vlády musia udeliť prístup k verejným telekomunikačným sieťam poskytovateľovi služieb z akejkoľvek inej členskej krajiny za primeraných a nediskriminačných podmienok.

VYKONÁVANIE DOHODY

Inštitucionálne pravidlá

Tieto pravidlá sa týkajú najmä konzultácií a urovnávania sporov a zriadenia Rady pre obchod so službami.

Pokračovanie rokovaní

Na konci uruguajského kola sa vlády dohodli, že rokovania budú pokračovať v štyroch oblastiach:

  • základné telekomunikácie,
  • námorná doprava,
  • pohyb jednotlivcov a
  • finančné služby.

Ďalšie rokovania majú byť venované subvenciám, vládnemu obstarávaniu a ochranným opatreniam.

ODKEDY SA ROZHODNUTIE A DOHODA UPLATŇUJÚ?

Rozhodnutie sa uplatňuje od 22. decembra 1994.

Dohoda sa uplatňuje od 1. januára 1995.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady 94/800/ES z 22. decembra 1994 týkajúce sa uzavretia dohôd v mene Európskeho spoločenstva, pokiaľ ide o záležitosti v rámci jeho kompetencie, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986-1994) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 1 – 2)

Uruguajské kolo multilaterálnych obchodných rokovaní (1986 – 1994) – Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie (WTO) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 3 – 10)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady 1999/61/ES zo 14. decembra 1998 o výsledkoch rokovaní Rady v mene Európskeho spoločenstva so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) o finančných službách (Ú. v. ES L 20, 27.1.1999, s. 38 – 39)

Rozhodnutie Rady 97/838/ES z 28. novembra 1997 o záveroch rokovaní WTO o základných telekomunikačných službách týkajúcich sa Európskeho spoločenstva, pokiaľ ide o záležitosti jeho príslušnosti (Ú. v. ES L 347, 18.12.1997, s. 45 – 58)

Posledná aktualizácia 23.11.2017

Top