This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Maritime safety: Committee on Safe Seas
Bezpečnosť námornej dopravy - Výbor pre bezpečnosť na mori
Bezpečnosť námornej dopravy - Výbor pre bezpečnosť na mori
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Bezpečnosť námornej dopravy - Výbor pre bezpečnosť na mori
V nariadení sa zriaďuje Výbor pre bezpečnosť na mori a pre zabránenie znečisťovaniu z lodí (COSS). Pomáha a radí Európskej komisii pri vykonávaní práva EÚ v oblasti námornej bezpečnosti, zabraňovania znečisťovaniu a v oblasti životných a pracovných podmienok posádky na palube lodí.
AKT
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2099/2002 z 5. novembra 2002, ktorým sa ustanovuje Výbor pre bezpečnosť na mori a pre zabránenie znečisťovaniu z lodí (COSS) a menia a dopĺňajú sa nariadenia o námornej bezpečnosti a zabránení znečisťovaniu z lodí
SÚHRN
AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?
Zriaďuje sa v ňom výbor COSS, ktorý pozostáva zo zástupcov krajín EÚ a ktorému predsedá Komisia. Jeho úlohou je pomáhať pri včasnej aktualizácii a pozmeňovaní právnych predpisov EÚ v oblasti námornej dopravy. Centralizuje sa v ňom práca, ktorú v minulosti vykonávalo niekoľko rôznych výborov zriadených podľa rôznych právnych predpisov EÚ v tejto oblasti.
HLAVNÉ BODY
Rozsah pôsobnosti
COSS sa vo svojej práci venuje širokej škále otázok, na ktoré sa zameriavajú právne predpisy EÚ v oblasti námornej dopravy, ako sú:
Medzinárodné pravidlá
Veľká časť vývoja námorného práva EÚ sa odvíja od zmien schválených medzinárodnými organizáciami, ako je Medzinárodná námorná organizácia alebo Medzinárodná organizácia práce.
Postup kontroly zhody
S cieľom zabezpečiť, aby neexistoval konflikt medzi námorným právom EÚ a dohodami dosiahnutými na medzinárodnej úrovni, krajiny EÚ a Komisia rozvíjajú spoluprácu a koordináciu v záujme vymedzenia spoločného stanoviska EÚ.
Zaviedol sa postup kontroly zhody, ktorý výboru COSS umožňuje preskúmať akékoľvek pozmenenia dohovoru alebo rezolúcie prijatých na medzinárodnej úrovni, v dôsledku ktorých by sa znížili normy EÚ. Z iniciatívy Komisie alebo na žiadosť krajiny EÚ môže byť zvolané núdzové zasadnutie výboru COSS s cieľom preskúmať dotknuté pozmenenia a vydať stanovisko o vhodných opatreniach EÚ.
V rámci predbežnej opatrnosti môže tiež Komisia v prípade potreby požiadať krajiny EÚ, aby pozastavili alebo odložili akékoľvek plány na prijatie alebo uplatnenie príslušného medzinárodného pozmenenia.
Právomoci výboru COSS
Práca výboru COSS zrýchľuje a zjednodušuje zapracovanie medzinárodných pravidiel do právnych predpisov EÚ, keďže po vykonaní postupu kontroly zhody umožňuje priame uplatnenie pozmenení v daných pravidlách.
V nariadení (EÚ) č. 182/2011 sa zavádzajú pravidlá a zásady týkajúce sa vykonávacích právomocí Komisie (komitológia). Prostredníctvom výboru COSS krajiny EÚ kontrolujú, ako si Komisia uplatňuje vykonávacie právomoci, ktoré jej boli zverené rôznymi smernicami a nariadeniami prijatými v oblasti námorného práva EÚ.
ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?
Od 19. decembra 2002.
Ďalšie informácie nájdete na webovej lokalite Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre mobilitu a dopravu.
REFERENCIE
Akt |
Nadobudnutie účinnosti |
Termín transpozície v členských štátoch |
Úradný vestník Európskej únie |
Nariadenie (ES) č. 2099/2002 |
25. novembra 2002 |
25. novembra 2002 |
Posledná aktualizácia 15.03.2015