Opatrenia proti africkému moru koní
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Smernica 92/35/EHS – pravidlá kontroly a opatrenia na boj s africkým morom koní
AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?
Africký mor koní je vírusové ochorenie postihujúce všetky zvieratá čeľade koňovitých*, ktoré je obvykle smrteľné u koní a ktoré by mohlo mať vážne sociálno-hospodárske dôsledky. V smernici sa vymedzujú pravidlá kontroly a opatrenia na boj s ochorením.
HLAVNÉ BODY
-
Ak sa u jedného alebo viacerých koní v poľnohospodárskom podniku vyskytne podozrenie na africký mor koní, príslušné orgány by mali byť bezodkladne informované. Orgány by mali umiestniť poľnohospodársky podnik pod úradný dozor a zaviesť tieto opatrenia:
-
úradné sčítanie všetkých zvierat čeľade koňovitých vrátane uhynutých zvierat, nakazených alebo pravdepodobne nakazených zvierat;
-
sčítanie miest, ktoré uľahčujú prežitie prenášačov;
-
úplný prieskum a klinické vyšetrenie zvierat čeľade koňovitých;
-
zvieratá čeľade koňovitých musia byť chránené pred prenášačmi;
-
pohyb zvierat čeľade koňovitých do poľnohospodárskeho podniku alebo z neho je zakázaný;
-
úsilie o elimináciu prenášačov v mieste ustajnenia zvierat čeľade koňovitých;
-
mŕtve telá zvierat čeľade koňovitých sa musia zlikvidovať.
-
Ak sa ochorenie potvrdí, súčasťou zavedených opatrení bude:
-
všetky infikované zvieratá čeľade koňovitých alebo tie, ktoré vykazujú symptómy, sa musia bezodkladne zabiť a mŕtve telá sa musia zlikvidovať;
-
preventívne opatrenia týkajúce sa poľnohospodárskych podnikov s podozrením na ochorenie sa rozšíria na poľnohospodárske podniky vo vzdialenosti minimálne 20 km od tých, v ktorých sa potvrdila infekcia;
-
zvieratá čeľade koňovitých v tomto 20 km pásme sa musia okrem výnimočných prípadov zaočkovať.
-
V okruhu minimálne 100 km od infikovaných poľnohospodárskych podnikov sa musí zriadiť ochranné pásmo, kde sa všetky zvieratá čeľade koňovitých klinicky vyšetria a pohyb v tomto ochrannom pásme alebo v pásme dohľadu sa okrem bitúnku zakáže. Pásmo dohľadu sa obvykle rozprestiera 50 km za ochranným pásmom v oblastiach, v ktorých sa v predchádzajúcich 12 mesiacoch nevykonalo žiadne systematické očkovanie.
-
Ľudia, ktorí žijú v týchto pásmach, musia byť informovaní o všetkých platných obmedzeniach. Systematické očkovanie zvierat možno vykonať len v ochrannom pásme.
-
Krajiny EÚ musia určiť národné laboratórium s cieľom koordinovať reakciu na ochorenie, a to v spolupráci s ostatnými krajinami EÚ a s referenčným laboratóriom v Španielsku.
-
Každá krajina musí vypracovať vlastný pohotovostný plán na reakciu na ochorenie a tiež musí zriadiť krízové centrum a miestne centrá pre kontrolu chorôb. Experti Európskej komisie môžu vykonať kontroly na mieste s cieľom uistiť sa, že tieto zariadenia vykonávajú svoje zodpovednosti v celom rozsahu.
-
Stály výbor pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá pomáha Komisii pri riadení afrického moru koní.
Zrušenie
Smernica 92/35/EHS bude zrušená a nahradená nariadením (EÚ) 2016/429 od 21. apríla 2021.
ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 18. mája 1992. Krajiny EÚ mali povinnosť ju zapracovať do vnútroštátnych právnych predpisov do 31. decembra 1992.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
* HLAVNÉ POJMY
Zvieratá čeľade koňovitých: koňovité zvieratá, napríklad kone, somáre a zebry a krížené potomstvo.
HLAVNÝ DOKUMENT
Smernica Rady 92/35/EHS z 29. apríla 1992, ktorou sa stanovujú pravidlá kontroly a opatrenia na boj s africkým morom koní (Ú. v. ES L 157, 10.6.1992, s. 19 – 27)
Následné zmeny smernice 92/35/EHS boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentáciu.
SÚVISIACE DOKUMENTY
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 z 9. marca 2016 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení určitých aktov v oblasti zdravia zvierat („právna úprava v oblasti zdravia zvierat“) (Ú. v. EÚ L 84, 31.3.2016, s. 1 – 208)
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1 – 24)
Pozri konsolidovanú verziu.
Posledná aktualizácia 20.10.2016