EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Colný informačný systém (CIS)

Colný informačný systém (CIS)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 515/97 o vzájomnej pomoci medzi správnymi orgánmi členských štátov a o spolupráci medzi správnymi orgánmi členských štátov a Komisiou pri zabezpečovaní riadneho uplatňovania predpisov o colných a poľnohospodárskych záležitostiach

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Jeho cieľom je posilniť administratívnu spoluprácu (vzájomnú pomoc) medzi vnútroštátnymi orgánmi a medzi týmito orgánmi a Európskou komisiou, pokiaľ ide o uplatňovanie colných a poľnohospodárskych právnych predpisov EÚ.
  • Colný informačný systém (CIS) pomáha predchádzať porušeniam a vyšetrovať a stíhať porušenia colných alebo poľnohospodárskych právnych predpisov EÚ.
  • Zvyšuje účinnosť spolupráce a kontrolných postupov vnútroštátnych orgánov prostredníctvom rýchlejšieho šírenia údajov a informácií.
  • Systém tiež umožňuje výmenu informácií o tovare, ktorý sa pohybuje medzi colným územím EÚ a krajinami mimo EÚ.

HLAVNÉ BODY

  • Podmienky, za ktorých sa CIS prevádzkuje, sú vymedzené v samotnom nariadení. Údaje vkladané do CIS sa musia týkať len týchto kategórií:
    • komodity (tovar),
    • dopravné prostriedky,
    • podniky,
    • osoby,
    • trendy v oblasti podvodov,
    • dostupnosť odborných znalostí,
    • zadržaný, zaistený alebo zhabaný tovar,
    • zadržané, zaistené alebo zhabané peňažné prostriedky.
  • Medzinárodné alebo regionálne organizácie môžu získať prístup k CIS na základe rozhodnutia Rady. Za určitých podmienok sa údaje môžu poskytnúť iným vnútroštátnym orgánom, krajinám mimo EÚ a medzinárodným alebo regionálnym organizáciám a/alebo agentúram EÚ.

Ochrana údajov

  • Môže sa stať, že vymieňané informácie obsahujú osobné údaje*. Osobné údaje sa vymieňajú len v prípade, že je to potrebné na dosiahnutie cieľov systému, napríklad na účely pozorovania, osobitnej kontroly alebo operačnej analýzy*.
  • Všetky údaje v CIS majú dôverný charakter a možno ich reprodukovať len z technických dôvodov, napríklad v prípadoch, keď je to odôvodnené vyhľadávaním informácií. S povolením orgánu, ktorý ich vložil, sa osobné údaje môžu preniesť do systémov riadenia rizík používaných pre vnútroštátne colné kontroly alebo do systémov operačnej analýzy používaných na úrovni EÚ.

Identifikačná databáza colných spisov

Identifikačná databáza colných spisov (FIDE) je osobitnou časťou CIS. Centralizuje spisy o osobách a podnikoch podozrivých alebo uznaných vinnými z trestných činov.

Lepšie riadenie rizík a odhaľovanie a prevencia podvodov

  • Nariadením (EÚ) 2015/1525, ktoré sa uplatňuje od 1. septembra 2016, sa mení nariadenie (ES) č. 515/97 s cieľom zlepšiť odhaľovanie, vyšetrovanie a prevenciu colných podvodov zefektívnením výmeny informácií a dostupných dôkazov a zlepšením fungovania zavedeného systému. Rieši nedostatky v systémoch na odhaľovanie colných podvodov a zaoberá sa tiež omeškaniami vo vyšetrovaniach vedených Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).
  • Nariadením (EÚ) 2015/1525 sa:
    • zavádza zoznam predkladaných správ o stave kontajnerov (zoznam CSM). Krajiny EÚ majú rovnakú úroveň prístupu k zoznamu CSM ako Komisia,
    • zriaďuje centralizovaný register údajov o dovoze, vývoze a tranzite,
    • objasňuje možnosť využitia informácií získaných prostredníctvom vzájomnej pomoci ako dôkazov v súdnych a správnych konaniach,
    • stanovuje postup, ktorý umožňuje Komisii získať podkladové dokumenty v držbe podnikov. Krajiny EÚ musia na žiadosť Komisie poskytnúť sprievodné dokumenty k dovozným a vývozným vyhláseniam, pričom žiadosti musia vyhovieť do štyroch týždňov,
    • zjednodušuje postup uchovávania údajov v CIS tak, že sa odstraňuje povinnosť každoročného preskúmania údajov a stanovuje maximálna doba uchovávania na päť rokov, ktorú možno na základe odôvodnenia predĺžiť o ďalšie dva roky,
    • ukladá Komisii povinnosť posúdiť do 9. októbra 2017 potrebu rozšíriť rozsah údajov o vývoze uvádzaných v príslušných zoznamoch a uskutočniteľnosť rozšírenia údajov uvádzaných v zozname dopravy zahrnutím údajov o dovoze, vývoze a tranzite tovaru pozemnou a leteckou dopravou.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 13. marca 1998.

KONTEXT

HLAVNÉ POJMY

Osobné údaje: všetky informácie vzťahujúce sa na fyzickú osobu, identifikovanú alebo identifikovateľnú (to znamená, že túto osobu možno priamo alebo nepriamo identifikovať, najmä pomocou identifikačného čísla alebo prvkov charakteristických pre jej fyzickú, fyziologickú, psychologickú, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu).
Operačná analýza: proces analýzy operácií, ktoré predstavujú alebo sa javia ako porušenia, v mnohých fázach, ako sú napríklad zber informácií, vyhodnotenie spoľahlivosti informácií, prepojenie informácií, a tiež formulácia odporúčaní, ktorých cieľom je identifikovať zapojené osoby alebo podniky a/alebo odhaliť ďalšie trestné činy.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Rady (ES) č. 515/97 z 13. marca 1997 o vzájomnej pomoci medzi správnymi orgánmi členských štátov a o spolupráci medzi správnymi orgánmi členských štátov a Komisiou pri zabezpečovaní riadneho uplatňovania predpisov o colných a poľnohospodárskych záležitostiach (Ú. v. EÚ L 82, 22.3.1997, s. 1 – 16)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 515/97 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2016/757 z 3. februára 2016, ktorým sa stanovujú operácie v súvislosti s uplatňovaním poľnohospodárskych predpisov, ktoré si vyžadujú vloženie informácií do colného informačného systému (Ú. v. EÚ L 126, 14.5.2016, s. 1 – 2)

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/680 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov príslušnými orgánmi na účely predchádzania trestným činom, ich vyšetrovania, odhaľovania alebo stíhania alebo na účely výkonu trestných sankcií a o voľnom pohybe takýchto údajov a o zrušení rámcového rozhodnutia Rady 2008/977/SVV (Ú. v. EÚ L 119, 4.5.2016, s. 89 – 131)

Pozri konsolidované znenie.

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2016/345 z 10. marca 2016, ktorým sa stanovuje častosť predkladania správ o stave kontajnerov, formát údajov a spôsob prenosu (Ú. v. EÚ L 65, 11.3.2016, s. 38 – 39)

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2016/346 z 10. marca 2016, ktorým sa určujú položky, ktoré sa majú zahrnúť do Colného informačného systému (Ú. v. EÚ L 65, 11.3.2016, s. 40 – 48)

Rozhodnutie Rady 2009/917/SVV z 30. novembra 2009 o využívaní informačných technológií na colné účely (Ú. v. EÚ L 323, 10.12.2009, s. 20 – 30)

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 70/2008/ES z 15. januára 2008 o colnom a obchodnom prostredí bez dokladov v papierovej forme (Ú. v. EÚ L 23, 26.1.2008, s. 21 – 26)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 29.10.2019

Top