EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vystavenie umelému optickému žiareniu

Vystavenie umelému optickému žiareniu

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2006/25/ES o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách týkajúcich sa vystavenia pracovníkov rizikám vyplývajúcim z fyzikálnych faktorov (umelé optické žiarenie)

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Vystavenie pracovníkov umelému optickému žiareniu, napríklad ultrafialovému žiareniu, laserovému žiareniu alebo nekoherentnému žiareniu*, počas práce môže mať chronické nepriaznivé účinky na ich oči a kožu. Cieľom smernice je vylúčiť vystavenie pracovníkov tomuto žiareniu alebo ho obmedziť na minimálnu úroveň, a to zavedením preventívnych opatrení.
  • Zároveň sa ňou stanovujú limitné hodnoty pre pracovníkov, ktorí sú vystavení nekoherentnému žiareniu a laserovému žiareniu (prílohy I a II).

HLAVNÉ BODY

Povinnosti zamestnávateľov

  • Posúdenie úrovne žiarenia. Zamestnávatelia musia najprv posúdiť alebo zmerať úrovne optického žiarenia, ktorému sú zamestnanci vystavení, aby sa mohli znížiť, ak prekročia platné limitné hodnoty. Ak je to potrebné, úrovne expozície budú merať na základe noriem Medzinárodnej elektrotechnickej komisie (IEC), Medzinárodnej komisie pre osvetlenie (CIE) a Európskeho výboru pre normalizáciu (CEN) a v prípade, že to nie je možné, na základe vnútroštátnych alebo medzinárodných vedecky podložených usmernení.
  • Zníženie rizík. Po druhé, ak z posúdenia vyplýva akákoľvek možnosť, že boli limitné hodnoty expozície prekročené, zamestnávatelia musia znížiť úroveň žiarenia, napríklad výberom iného zariadenia alebo obmedzením dĺžky expozície.
  • Informovanie a školenie pracovníkov. Zamestnávatelia musia svojim pracovníkom alebo ich zástupcom poskytovať potrebné informácie a školenie, napríklad o opatreniach prijatých na vykonávanie smernice alebo o používaní ochranných prostriedkov.
  • Porady a účasť pracovníkov. Zamestnávatelia musia vopred konzultovať s pracovníkmi alebo ich zástupcami bezpečnosť a ochranu zdravia pracovníkov. Zástupcovia pracovníkov môžu navrhovať opatrenia na zlepšenie tejto ochrany a pracovníci a/alebo ich zástupcovia sa dokonca môžu obrátiť na príslušné orgány, ak sa domnievajú, že ochrana zdravia zabezpečená zamestnávateľom nie je primeraná (v súlade s rámcovou smernicou 89/391/EHS – pozri súhrn a časť o kontexte nižšie).

Zdravotné prehliadky

  • V prípade vystavenia umelému optickému žiareniu sa pracovník podrobí vhodnej zdravotnej prehliadke, ktorú vykoná lekár, v súlade s príslušnými vnútroštátnymi právnymi predpismi.
  • Pre každého pracovníka sa vyhotovujú zdravotné záznamy, ktoré sa po každej zdravotnej prehliadke aktualizujú. Jednotliví pracovníci môžu získať prístup k svojim osobným zdravotným záznamom na požiadanie.

Prekročenie limitných hodnôt a/alebo škodlivé účinky

Ak dôjde k vystaveniu, ktoré prekračuje limitné hodnoty, pracovníkom sa poskytne lekárska prehliadka. Ak boli prekročené limitné hodnoty a/alebo zdravie pracovníkov bolo poškodené:

  • lekár alebo kvalifikovaná osoba osobne informuje pracovníka o výsledku a o všetkých zdravotných prehliadkach, ktoré má absolvovať po skončení expozície,
  • zamestnávateľ preskúma posúdenie rizika a prijaté opatrenia, vykoná opatrenia odporúčané príslušnými osobami a zabezpečí systém priebežných zdravotných prehliadok.

Sankcie

Členské štáty Európskej únie (EÚ) musia ustanoviť vhodné sankcie za porušenie vnútroštátnych pravidiel prijatých podľa tejto smernice.

Delegované akty

  • Nariadením (EÚ) 2019/1243 sa smernica 2006/25/ES (článok 10) mení tak, že sa Európskej komisii udeľuje od 26. júla 2019 právomoc prijímať delegované akty.
  • Tieto delegované akty by sa týkali čisto technických zmien príloh k smernici s cieľom zohľadniť technickú harmonizáciu a normalizáciu, pokiaľ ide o návrh, stavbu, výrobu alebo konštrukciu pracovného zariadenia alebo pracovísk, technický pokrok, zmeny v harmonizovaných normách EÚ alebo medzinárodných špecifikáciách a nové vedecké poznatky o vystavení optickému žiareniu pri práci. Výsledkom týchto zmien však nesmie byť zmena limitných hodnôt expozície stanovených v prílohách.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 27. apríla 2006 a do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov mala byť transponovaná do 27. apríla 2010.

KONTEXT

HLAVNÉ POJMY

Nekoherentné žiarenie. Akékoľvek iné optické žiarenie ako laserové žiarenie.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/25/ES z 5. apríla 2006 o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách týkajúcich sa vystavenia pracovníkov rizikám vyplývajúcim z fyzikálnych faktorov (umelé optické žiarenie)(19. samostatná smernica v zmysle článku 16 ods. 1 smernice 89/391/EHS) (Ú. v. EÚ L 114, 27.4.2006, s. 38 – 59)

Následné zmeny smernice 2006/25/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2002/44/ES z 25. júna 2002 o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách vyplývajúcich z vystavenia pracovníkov rizikám vzniknutým pôsobením fyzikálnych faktorov (vibrácie) (šestnásta samostatná smernica v zmysle článku 16 ods. 1 smernice 89/391/EHS) – spoločné vyhlásenie Európskeho parlamentu a Rady (Ú. v. ES L 177, 6.7.2002, s. 13 – 20)

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Rady 89/391/EHS z 12. júna 1989 o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov pri práci (Ú. v. ES L 183, 29.6.1989, s. 1 – 8)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 15.11.2021

Top