Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Akčný plán digitálneho vzdelávania (2021 – 2027)

Akčný plán digitálneho vzdelávania (2021 – 2027)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Oznámenie Komisie – Akčný plán digitálneho vzdelávania (2021 – 2027) – Prispôsobenie vzdelávania a odbornej prípravy digitálnemu veku

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

Akčný plán digitálneho vzdelávania (2021 – 2027) je obnovená politická iniciatíva Európskej únie (EÚ), v ktorej sa vymedzuje spoločná vízia vysokokvalitného, inkluzívneho a dostupného digitálneho vzdelávania v Európe a ktorej cieľom je podporiť prispôsobenie systémov vzdelávania a odbornej prípravy členských štátov EÚ digitálnemu veku.

Stanovujú sa v ňom dve strategické priority:

  • rozvoj vysokovýkonného ekosystému digitálneho vzdelávania,
  • posilnenie digitálnych zručností a kompetencií relevantných pre digitálnu transformáciu.

Ďalej sa v ňom stanovuje 14 opatrení, ktorými sa majú tieto strategické ciele dosiahnuť.

HLAVNÉ BODY

Akčný plán, prijatý 30. septembra 2020, vyzýva na väčšiu spoluprácu na európskej úrovni v oblasti digitálneho vzdelávania s cieľom riešiť výzvy a príležitosti vyplývajúce z pandémie ochorenia COVID-19 a ponúknuť príležitosti komunite v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy (učiteľom, študentom), tvorcom politík, akademickej obci a výskumným pracovníkom na úrovni EÚ, vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni.

Európska komisia vykoná toto.

  • 1.

    Začne štruktúrovaný dialóg s členskými štátmi o faktoroch umožňujúcich úspešné digitálne vzdelávanie a zručnosti vrátane:

    • nedostatkov v pripojiteľnosti a vybavení,
    • pomoci inštitúciám vzdelávania a odbornej prípravy poskytnutím know-how,
    • podporných technológií,
    • hlbších diskusií o digitálnom vzdelávaní medzi zainteresovanými stranami v hospodárstve a vzdelávacími inštitúciami,
    • vypracovania usmernení pre digitálnu pedagogiku,
    • zvyšovania úrovne zručností učiteľov.
  • 2.

    Navrhne odporúčanie Rady týkajúce sa zmiešaného vzdelávania na dosiahnutie kvalitného a inkluzívneho primárneho a sekundárneho vzdelávania, pričom bude vychádzať zo skúseností získaných počas pandémie ochorenia COVID-19.

  • 3.

    Vypracuje európsky rámec pre digitálny obsah vzdelávania, ktorý bude vychádzať z kultúrnej a kreatívnej rozmanitosti a zahŕňať hlavné zásady pre konkrétne sektory, vrátane štúdie uskutočniteľnosti týkajúcej sa online platformy na zdieľanie osvedčených zdrojov (napríklad hromadných online kurzov).

  • 4.

    Podporí pripojiteľnosť a digitálnu vybavenosť v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, a to podporou gigabitového a 5G pripojenia, zvyšovaním informovanosti o možnostiach financovania vrátane širokopásmového pripojenia v rámci projektov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a vytváraním aplikácií a platforiem elektronického vzdelávania pre školy, najmä pre študentov zo znevýhodnených skupín a študentov a pedagógov so zdravotným postihnutím.

  • 5.

    Podporí plány digitálnej transformácie pre inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy s využitím projektov spolupráce v programe Erasmus+, podporí učiteľov pri využívaní digitálnych nástrojov prostredníctvom akadémií pre učiteľov v rámci programu Erasmus a zavedie online nástroj sebahodnotenia pre učiteľov „SELFIE pre učiteľov“.

  • 6.

    Vypracuje etické usmernenia o využívaní umelej inteligencie (AI) a údajov pri výučbe a vzdelávaní pre pedagógov a podporí rozšírenie zručností a vedomostí medzi vysokoškolskými študentmi a výskumnými pracovníkmi, a to s cieľom 45 % účasti žien.

  • 7.

    Vypracuje spoločné usmernenia pre učiteľov a pedagógov s cieľom podporiť digitálnu gramotnosť a bojovať proti dezinformáciám prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy, a to s podporou špecializovanej skupiny združujúcej príslušné orgány vrátane organizácií občianskej spoločnosti, technologických spoločností, médií, vnútroštátnych orgánov, vzdelávacích inštitúcií, rodičov a mladých ľudí.

  • 8.

    Aktualizuje európsky rámec digitálnych kompetencií s cieľom zahrnúť doň zručnosti súvisiace s AI a údajmi. Aktualizácia zahŕňa zručnosti, vedomosti a postoje spojené s AI a využívaním údajov, ktoré môžu občanom pomôcť lepšie porozumieť tomu, kde a v akých situáciách v bežnom živote môžu očakávať, že sa stretnú so systémami AI.

  • 9.

    Vytvorí európske osvedčenie o digitálnych zručnostiach, ktoré Európanom umožní uvádzať svoju úroveň digitálnych kompetencií.

  • 10.

    Navrhne odporúčanie Rady týkajúce sa zlepšenia digitálnych zručností vo vzdelávaní a odbornej príprave, ktoré bude zahŕňať investovanie do profesijného rozvoja, výmenu najlepších postupov, zameranie na kvalitné inkluzívne vzdelávanie v oblasti výpočtovej techniky a určenie a aktualizáciu nových a vznikajúcich potrieb v oblasti zručností.

  • 11.

    Podporí nadnárodný zber údajov o digitálnych zručnostiach mladých ľudí v celej EÚ s cieľom pochopiť nedostatky a posilniť opodstatnenie opatrení na ich riešenie a stanoví cieľ na úrovni EÚ pre digitálne zručnosti študentov.

  • 12.

    Ponúkne stáže v rámci iniciatívy Digitálna príležitosť s cieľom poskytnúť študentom vysokoškolského vzdelávania a nedávnym absolventom vo všetkých disciplínach príležitosť získať praktické odborné skúsenosti v digitálnych oblastiach, ktoré sú žiadané na trhu práce. Systém stáží v rámci iniciatívy Digitálna príležitosť bol v roku 2021 rozšírený tak, aby zahŕňal vysokoškolských pedagogických pracovníkov a študentov a nedávnych absolventov odborného vzdelávania a prípravy.

  • 13.

    Podporí účasť žien na štúdiu a kariére v oblasti vedy, technológie, inžinierstva a matematiky (STEM) a zabezpečí väčšie začlenenie žien do digitálnej ekonomiky, pričom im pomôže rozvíjať ich digitálne a podnikateľské kompetencie.

  • 14.

    Zriadi európske centrum digitálneho vzdelávania s cieľom:

    • podporovať členské štáty vytvorením siete poradenských služieb v oblasti digitálneho vzdelávania na výmenu skúseností, prepojenie vnútroštátnych a regionálnych iniciatív a spojenie zainteresovaných strán,
    • monitorovať vykonávanie akčného plánu a rozvoja digitálneho vzdelávania v Európe, vymieňať si osvedčené postupy prispievaním k experimentovaniu vo výskume a systematickým zhromažďovaním dôkazov,
    • podporovať medziodvetvovú spoluprácu a nové modely pre výmenu digitálneho obsahu vzdelávania, a to pri riešení otázok, ako sú interoperabilita, zabezpečenie kvality, udržateľnosť, prístupnosť a začlenenie a spoločné normy,
    • rozvíjať politiku a prax tak, že bude kompetenčným a výskumným centrom pre digitálne vzdelávanie a bude zapájať zainteresované strany do inovácií orientovaných na používateľa.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Akčný plán digitálneho vzdelávania 2021 – 2027 – Prispôsobenie vzdelávania a odbornej prípravy digitálnemu veku [COM(2020) 624 final z 30. septembra 2020]

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/817 z 20. mája 2021, ktorým sa zriaďuje Erasmus+: program Únie pre vzdelávanie a odbornú prípravu, mládež a šport a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1288/2013 (Ú. v. EÚ L 189, 28.5.2021, s. 1 – 33)

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Digitálny kompas do roku 2030: digitálne desaťročie na európsky spôsob [COM(2021) 118 final z 9. marca 2021]

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/241 z 12. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (Ú. v. EÚ L 57, 18.2.2021, s. 17 – 75)

Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2021/241 boli zapracované do pôvodného znenia. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Európsky program v oblasti zručností pre udržateľnú konkurencieschopnosť, sociálnu spravodlivosť a odolnosť [COM(2020) 274 final z 1. júla 2020]

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Formovanie digitálnej budúcnosti Európy [COM(2020) 67 final z 19. februára 2020]

Posledná aktualizácia 06.10.2022

Top