EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Koordinované opatrenia na zníženie dopytu po plyne

Koordinované opatrenia na zníženie dopytu po plyne

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie Rady (EÚ) 2022/1369 o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Cieľom nariadenia je zabezpečiť dodávky plynuEurópskej únii (EÚ), uplatňovať dobrovoľné zníženie dopytu a zlepšiť koordináciu, monitorovanie a podávanie správ o vnútroštátnych opatreniach na zníženie dopytu po plyne. Zavádza sa ním možnosť vyhlásiť stav pohotovosti EÚ, ktorý aktivuje povinné zníženie dopytu v celej EÚ.
  • Nariadenie bolo pôvodne prijaté v súvislosti s eskaláciou ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine na jar roku 2022, ktorá viedla k výraznému poklesu dodávok plynu ako zámernému pokusu použiť dodávky plynu ako politickú zbraň. Uplatňovalo sa jeden rok od 9. augusta 2022.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2023/706 sa o ďalší rok predĺžil cieľ členských štátov EÚ v rámci dobrovoľného zníženia dopytu po plyne a pre Radu Európskej únie sa zachovala možnosť aktivovať stav pohotovosti EÚ.

HLAVNÉ BODY

Dobrovoľné zníženie dopytu

Podľa pozmeňujúceho nariadenia (EÚ) 2023/706 musia členské štáty vynaložiť maximálne úsilie na zníženie svojej spotreby plynu v období od 1. apríla 2023 do 31. marca 2024 aspoň o 15 % (obdobie zníženia dopytu) v porovnaní s priemernou spotrebou v období od 1. apríla 2017 do 31. marca 2022 (referenčné obdobie).

To nasleduje po účinnom znížení dopytu po plyne o vyše 15 % v období od augusta 2022 do januára 2023 podľa počiatočného obdobia, na ktoré sa vzťahovalo nariadenie (EÚ) 2022/1369.

Povinné zníženie dopytu, keď EÚ vyhlási stav pohotovosti EÚ

V prípade stavu pohotovosti EÚ je každý členský štát povinný znížiť spotrebu plynu najmenej o 15 % v porovnaní s jeho spotrebou plynu počas referenčného obdobia. Akékoľvek zníženie dopytu dosiahnuté členskými štátmi v období pred vyhlásením stavu pohotovosti sa musí zohľadniť na účely povinného zníženia dopytu.

Rada môže vyhlásiť stav pohotovosti EÚ na základe návrhu Európskej komisie. Komisia musí predložiť takýto návrh, ak sa domnieva, že existuje:

  • značné riziko závažného výpadku dodávok plynu alebo
  • výnimočne vysoký dopyt po plyne, ktorý má za následok výrazné zhoršenie situácie s dodávkami plynu.

Komisia je takisto povinná predložiť návrh na vyhlásenie stavu pohotovosti EÚ, ak o to požiada päť alebo viac príslušných orgánov členských štátov, ktoré vyhlásili stav pohotovosti na vnútroštátnej úrovni podľa nariadenia (EÚ) 2017/1938 (pozri súhrn).

Komisia sa takisto poradí s príslušnými rizikovými skupinami uvedenými v prílohe I k nariadeniu (EÚ) 2017/1938 a s Koordinačnou skupinou pre plyn.

Výnimky

K výnimkám z povinného 15 % zníženia patria aj prípady, keď:

  • elektrizačná sústava členského štátu je synchronizovaná len s elektrizačnou sústavou krajiny mimo EÚ a následne je desynchronizovaná, ak je výnimka potrebná na zabezpečenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky systému,
  • členský štát nie je priamo prepojený s prepojenou plynovou sústavou ktoréhokoľvek iného členského štátu.

Členský štát môže obmedziť referenčnú spotrebu plynu na výpočet cieľa povinného zníženia dopytu:

  • o objem plynu rovnajúci sa rozdielu medzi jeho priebežným cieľom pre 1. august 2022 a skutočným objemom uskladneného plynu k 1. augustu 2022, ak ku tomuto dátumu spĺňa priebežný cieľ,
  • o objem plynu spotrebovaného počas referenčného obdobia ako suroviny*.

Čiastočná, dočasná alebo úplná výnimka sa môže uplatňovať vtedy, keď členský štát čelí kríze dodávok elektriny, ak neexistujú žiadne iné ekonomické alternatívy na nahradenie plynu potrebného na výrobu elektriny bez vážneho ohrozenia bezpečnosti dodávok.

Pre členské štáty platia lehoty na to, aby oznámili Komisii, ak si želajú uplatniť výnimky na základe referenčnej spotreby plynu alebo inej výnimky.

Opatrenia na dosiahnutie zníženia dopytu

Za monitorovanie vykonávania opatrení na znižovanie dopytu zodpovedá v každom členskom štáte príslušný orgán.

Členské štáty majú možnosť slobodne si zvoliť vhodné opatrenia na dosiahnutie zníženia dopytu. Mali by byť presne vymedzené, transparentné, primerané, nediskriminačné a overiteľné a zohľadňovať zásady stanovené v nariadení (EÚ) 2017/1938. Opatrenia najmä:

  • nesmú neprimerane narúšať hospodársku súťaž alebo vnútorný trh s plynom,
  • nesmú ohrozovať bezpečnosť dodávok plynu v iných členských štátoch alebo v EÚ,
  • musia spĺňať nariadenie (EÚ) 2017/1938, pokiaľ ide o chránených odberateľov.

Chráneným odberateľom je predovšetkým odberateľ v domácnosti pripojený na dodávku plynu. Členské štáty môžu zahrnúť aj malé a stredné podniky a základné sociálne služby, ako aj zariadenia diaľkového vykurovania, ktoré dodávajú takýmto subjektom, ak nemôžu prejsť na iné palivá ako plyn.

Členské štáty môžu tiež vylúčiť týchto zákazníkov z takýchto opatrení na základe objektívnych a transparentných kritérií, pričom zohľadnia:

  • hospodársky význam,
  • vplyv prerušenia na dodávateľské reťazce, ktoré sú rozhodujúce pre spoločnosť (vrátane nadväzujúcich odvetví v iných členských štátoch),
  • potenciálne dlhodobé poškodenie priemyselných zariadení,
  • možnosti zníženia spotreby a nahradenia výrobkov v EÚ.

Členské štáty tiež musia zvážiť:

  • opatrenia na zníženie spotreby plynu v elektroenergetike,
  • opatrenia na podporu prechodu na iné palivá v priemysle,
  • vnútroštátne kampane na zvyšovanie informovanosti a
  • cielené povinnosti obmedziť vykurovanie a chladenie, na podporu prechodu na iné palivá a na zníženie spotreby v priemysle.

Nové pravidlo pre osobitný prípad zvýšenej spotreby plynu spôsobenej prechodom z uhlia na plyn

Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2023/706 obsahuje nové pravidlo, podľa ktorého môže členský štát upraviť referenčnú spotrebu plynu používanú na výpočet cieľa povinného zníženia dopytu o objem zvýšenej spotreby plynu vyplývajúcej z prechodu z uhlia na plyn používaný na diaľkové vykurovanie, ak toto zvýšenie v období od 1. augusta 2023 do 31. marca 2024 dosahuje aspoň 8 % v porovnaní s priemernou spotrebou plynu počas referenčného obdobia, a v rozsahu, v akom toto zvýšenie možno priamo pripísať tomuto prechodu.

Koordinácia, monitorovanie, presadzovanie a preskúmanie

Členské štáty musia:

  • spolupracovať v rámci každej z príslušných rizikových skupín,
  • aktualizovať svoje národné núdzové plány podľa nariadenia (EÚ) 2017/1938 najneskôr do 31. októbra 2022,
  • poradiť sa pred prijatím revidovaných núdzových plánov s Komisiou a s príslušnými rizikovými skupinami,
  • monitorovať vykonávanie opatrení na zníženie dopytu na svojom území, podať každé dva mesiace správu Komisii.

Ak sa vyhlási stav pohotovosti EÚ, správy sa musia predkladať mesačne.

Členské štáty môžu do svojich správ zahrnúť rozčlenenie spotreby plynu podľa sektorov.

Ak Komisia zistí riziko, že členský štát nebude schopný splniť povinnosť spočívajúcu v povinnom znížení dopytu, požiada členský štát, aby predložil plán stanovujúci stratégiu na splnenie tejto povinnosti.

Komisia mala s ohľadom na všeobecnú situáciu s dodávkami plynu do EÚ vykonať preskúmanie tohto nariadenia a Rade predložiť do 1. marca 2024 správu o hlavných zisteniach tohto preskúmania. Na základe tejto správy mala Komisia rozhodnúť, či navrhne predĺženie obdobia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/1369.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

  • Nariadenie (EÚ) 2022/1369 sa uplatňovalo od 9. augusta 2022 a pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2023/706 sa uplatňovalo od 1. apríla 2023.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2023/706 sa uplatňovalo do 31. marca 2024.

KONTEXT

Napriek zníženiu dopytu dosiahnutému na základe nariadenia (EÚ) 2022/1369 počas zimnej sezóny 2022-23 pretrvávali obavy ohľadom bezpečnosti dodávok energie v zimnej sezóne 2023-24, keďže v lete a na jeseň 2023 boli zaznamenané obdobia výraznej volatility, kedy sa v priebehu niekoľkých týždňov ceny zvýšili o viac než 50 %.

V (spomínanom) preskúmaní Komisie z februára 2024 sa zistilo, že EÚ spoločne znížila dopyt po plyne o 18 % v období od augusta 2022 do decembra 2023, čím sa ušetrilo približne 101 miliárd metrov kubických plynu. Zníženie vlastne prekročilo cieľ stanovený v lete 2022 a bolo zásadné pri zachovaní stabilných dodávok, stabilizácii trhov s energiou v rámci EÚ aj ako dôkaz solidarity s Ukrajinou.

S prihliadnutím na uvedené Komisia namiesto predĺženia platnosti nariadenia (EÚ) 2022/1369 navrhla prijatie odporúčania Rady o pokračovaní opatrení na zníženie dopytu po plyne. Následne Rada 25. marca 2024 prijala svoje odporúčanie o pokračovaní koordinovaných opatrení na zníženie dopytu po plyne. V odporúčaní nabáda členské štáty k tomu, aby pokračovali v prijímaní dobrovoľných opatrení na udržanie zníženia dopytu po plyne na spoločnej úrovni 15 % v porovnaní s priemerným dopytom v období od apríla 2017 do marca 2022.

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Suroviny. „Neenergetické využívanie zemného plynu“, ako sa uvádza vo výpočtoch energetických bilancií Komisie (Eurostatu).

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Rady (EÚ) 2022/1369 z 5. augusta 2022 o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne (Ú. v. EÚ L 206, 8.8.2022, s. 1 – 10).

Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2022/1369 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Odporúčanie Rady z 25. marca 2024 o pokračovaní koordinovaných opatrení na zníženie dopytu po plyne (Ú. v. EÚ C, C/2024/2476, 27.3.2024).

Správa Komisie Rade o preskúmaní fungovania nariadenia (EÚ) 2022/1369 o koordinovanom znížení dopytu po plyne zmeneného nariadením (EÚ) 2023/706 [COM(2024) 88 final, 27.2.2024].

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – „Úspora plynu pre bezpečnú zimu“ [COM(2022) 360 final, 20.7.2022].

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Plán REPowerEU [COM(2022) 230 final, 18.5.2022].

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1938 z 25. októbra 2017 o opatreniach na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu a o zrušení nariadenia (EÚ) č. 994/2010 (Ú. v. EÚ L 280, 28.10.2017, s. 1 – 56).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2009 z 13. júla 2009 o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1775/2005 (Ú. v. EÚ L 211, 14.8.2009, s. 36 – 54).

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 08.02.2024

Top