Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Trhové infraštruktúry založené na technológii distribuovanej databázy transakcií

Trhové infraštruktúry založené na technológii distribuovanej databázy transakcií

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2022/858 o pilotnom režime pre trhové infraštruktúry založené na technológii distribuovanej databázy transakcií

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Cieľom nariadenia je ustanoviť dočasný spoločný pilotný režim Európskej únie (EÚ) pre finančné služby založené na technológii distribuovanej databázy transakcií (DLT)*.
  • Jeho cieľom je odstrániť regulačné prekážky pre emisie kryptoaktív*, obchodovanie s kryptoaktívami a vyrovnanie kryptoaktív, ktoré sú finančnými nástrojmi, a pomôcť regulátorom pri získavaní skúseností s použitím technológie DLT.

HLAVNÉ BODY

Nariadenie sa vzťahuje na:

  • udeľovanie, odňatie a úpravu povolenia, vrátane výnimiek a kompenzačných alebo nápravných opatrení, na prevádzku trhovej infraštruktúry DLT*,
  • prevádzkovanie trhovej infraštruktúry DLT a dohľad nad ňou,
  • spoluprácu medzi prevádzkovateľmi trhových infraštruktúr DLT, vnútroštátnymi orgánmi a Európskym orgánom pre cenné papiere a trhy.

V rámci pilotného režimu sa na obchodovanie alebo zaznamenanie v trhovej infraštruktúre DLT prijímajú len:

  • akcie, ktoré musia mať trhovú kapitalizáciu nižšiu ako 500 miliónov eur,
  • dlhopisy a iné formy sekuritizovaného dlhu vrátane vkladových potvrdeniek alebo nástroje peňažného trhu s hodnotou menšou ako 1 miliarda eur,
  • jednotky podnikov kolektívneho investovania – trhová hodnota spravovaných aktív musí byť nižšia ako 500 miliónov eur.

Celková hodnota všetkých finančných nástrojov DLT nesmie presiahnuť 6 miliárd eur.

Prevádzkovatelia trhovej infraštruktúry DLT musia splniť jasné podmienky. Patria k nim tieto:

  • stanoviť pravidlá používania svojich technológií, jasné a podrobné podnikateľské plány a verejne sprístupniť aktualizovanú a podrobnú písomnú dokumentáciu,
  • poskytovať členom, účastníkom, emitentom a klientom jasné a jednoznačné informácie,
  • zaistiť bezpečné IT a kybernetické mechanizmy,
  • zaviesť osobitné postupy pre riadenie prevádzkových rizík,
  • oddeľovať finančné prostriedky, zábezpeku a finančné nástroje DLT, ktoré majú v držbe, a prevziať zodpovednosť za všetky straty,
  • vypočítať mesačnú priemernú hodnotu svojich prostriedkov a údaje predložiť príslušnému vnútroštátnemu orgánu, ktorý má právomoc stanoviť nižšie limity, ako sú limity stanovené v nariadení,
  • vykonávať jasnú a včasnú stratégiu prechodu, ak celková hodnota ich finančných nástrojov DLT dosiahne 9 miliárd eur,
  • úzko spolupracovať s príslušnými orgánmi určenými členskými štátmi a predkladať im každých šesť mesiacov správu.

V nariadení sa stanovujú pravidlá, ktoré musia prevádzkovatelia trhovej infraštruktúry DLT dodržiavať podľa existujúcich finančných právnych predpisov EÚ, a zároveň sa v ňom spresňujú výnimky a flexibilita, ktoré môžu príslušné úrady povoliť výmenou za určité záruky. Tieto pravidlá sa vzťahujú na:

  • multilaterálny obchodný systém DLT (MTF) – nariadenie (EÚ) č. 600/2014 (pozri súhrn) a smernica 2014/65/EÚ (pozri súhrn),
  • systém vyrovnania transakcií s cennými papiermi DLT (SS) – nariadenie (EÚ) č. 909/2014 (pozri súhrn),
  • prevoditeľné cenné papiere DLT (TSS) – nariadenie (EÚ) č. 600/2014 smernica 2014/65/EÚ a nariadenie (EÚ) č. 909/2014.

Pravidlá týkajúce sa žiadostí o prevádzkovanie infraštruktúry DLT, či už MTF, SS alebo TSS, umožňujú všetkým právnickým osobám, ktoré majú ako investičné spoločnosti povolenie prevádzkovať regulovaný trh (MTF), pôsobiť ako centrálne depozitáre cenných papierov (CSD) alebo všetky tri (TSS), aby požiadali o prevádzkovanie obchodného systému DLT. Vymedzuje sa v nich tiež postup pre nových účastníkov, ktorí žiadajú o prevádzkovanie infraštruktúry DLT.

Žiadatelia musia okrem iného preukázať:

  • dostatočné prudenciálne záruky na splnenie záväzkov a odškodnenie klientov,
  • mechanizmy úschovy DLT aktív klientov,
  • opatrenia na zabezpečenie ochrany investorov a riešenie sťažností klientov a nápravu.

Úspešné žiadosti sú platné v celej EÚ po dobu šiestich rokov, avšak príslušné orgány ich tiež môžu zamietnuť alebo odňať, rovnako ako všetky súvisiace výnimky.

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy

  • Orgán vypracúva a pravidelne aktualizuje tieto usmernenia:
    • usmernenia na vytvorenie štandardných formulárov a vzorov pre žiadosti o prevádzkovanie trhových infraštruktúr DLT, ktoré musia byť pripravené do 23. marca 2023,
    • usmernenia na podporu konzistentnosti a primeranosti výnimiek z existujúcich právnych predpisov, ktoré musia byť pripravené do 24. marca 2025.
  • Na svojom webovom sídle uverejňuje zoznamy systémov DLT MTF, SS a TSS a ich trvanie, výnimky a prípadné nižšie hraničné hodnoty.
  • V koordinácii s vnútroštátnymi orgánmi pracuje na jednotnom chápaní technológie DLT a trhov s cieľom vytvoriť jednotnú kultúru dohľadu.
  • Do 24. marca 2026 predloží Európskej komisii komplexnú správu, v ktorej bude analyzovať vykonávanie nariadenia. Ide o doplňujúcu správu k ročným priebežným správam.

Nariadením sa tiež menia nariadenia (EÚ) č. 600/2014 a č. 909/2014 a smernica 2014/65/EÚ.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 23. marca 2023.

KONTEXT

HLAVNÉ POJMY

Technológia distribuovanej databázy transakcií. Kombinácia databázových technológií a kryptografie, ktorá poskytuje bezpečné a presné decentralizované uchovávanie údajov.
Kryptoaktívum. Digitálne vyjadrenie hodnôt alebo práv, ktoré možno prevádzať a uchovávať v digitálnej podobe pomocou technológie DLT alebo podobnej technológie.
Trhová infraštruktúra DLT. Multilaterálny obchodný systém, systém vyrovnania alebo systém obchodovania a vyrovnania DLT.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/858 z 30. mája 2022 o pilotnom režime pre trhové infraštruktúry založené na technológii distribuovanej databázy transakcií a o zmene nariadení (EÚ) č. 600/2014 a (EÚ) č. 909/2014 a smernice 2014/65/EÚ (Ú. v. EÚ L 151, 2.6.2022, s. 1 – 33).

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 909/2014 z 23. júla 2014 o zlepšení vyrovnania transakcií s cennými papiermi v Európskej únii, centrálnych depozitároch cenných papierov a o zmene smerníc 98/26/ES a 2014/65/EÚ a nariadenia (EÚ) č. 236/2012 (Ú. v. EÚ L 257, 28.8.2014, s. 1 – 72).

Následné zmeny nariadenia (EÚ) č. 909/2014 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 600/2014 z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 648/2012 (Ú. v. EÚ L 173, 12.6.2014, s. 84 – 148).

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/65/EÚ z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa mení smernica 2002/92/ES a smernica 2011/61/EÚ (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 173, 12.6.2014, s. 349 – 496)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 05.10.2022

Top