Dohovor na posilnenie Medziamerickej komisie pre tropické tuniaky
ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:
Dohovor na posilnenie Medziamerickej komisie pre tropické tuniaky založenej dohovorom z roku 1949 medzi Spojenými štátmi americkými a Kostarickou republikou
Rozhodnutie 2006/539/ES, ktorým sa v mene Európskeho spoločenstva uzatvára Dohovor o posilnení Medziamerickej komisie pre tropické tuniaky ustanovenej Antigujským dohovorom
AKÝ JE CIEĽ DOHOVORU A ROZHODNUTIA?
Cieľom dohovoru je zabezpečiť dlhodobú ochranu a udržateľné riadenie tuniakov a tuniakom príbuzných druhov a ostatných druhov rýb a ich ekosystémov vo východnej časti Tichého oceánu ohraničenej pobrežím Severnej, Strednej a Južnej Ameriky v rámci geografických ohraničení vymedzených v článku 3.
Rozhodnutím sa dohoda ratifikuje v mene Európskej únie (EÚ).
HLAVNÉ BODY
Dohovor Organizácie Spojených národov o morskom práve
- Dohovorom o morskom práve (pozri súhrn) sa od signatárskych štátov vyžaduje spolupráca v záujme zachovania tuniakov a tuniakom príbuzných druhov v kategórii „ďaleko migrujúcich druhov“.
- V rámci východnej časti Tichého oceánu túto úlohu vykonáva Medziamerická komisia pre tropické tuniaky (IATTC).
Posilnenie komisie
- Pôvodná komisia IATTC, ktorá bola zriadená Antigujským dohovorom z roku 1949 medzi Spojenými štátmi a Kostarikou, sa zaoberala len vedeckým výskumom a mala jediný cieľ – zhromažďovať a vykladať fakty.
- Týmto dohovorom sa výrazne rozširuje úloha IATTC, keďže sa stáva regionálnou organizáciou pre riadenie rybárstva.
- Stranami dohovoru je 21 krajín.
Rozsah pôsobnosti
Dohovor sa vzťahuje na oblasť Tichého oceánu ohraničenú pobrežím Severnej, Strednej a Južnej Ameriky v rámci geografických ohraničení vymedzených v článku 3.
Komisia
- Komisia sa skladá z jedného až štyroch komisárov z každého členského štátu.
- Zasadnutia sa konajú najmenej raz ročne, ale pokiaľ sa uzná za potrebné, môžu sa zvolať mimoriadne zasadnutia. Rozhodnutia sa prijímajú konsenzom.
- Ústredie komisie zostáva v San Diegu, štáte Kalifornia, Spojených štátoch amerických.
- Vykonáva niekoľko úloh, pričom prioritu priznáva tuniakom a tuniakom príbuzným druhom. Patria medzi ne úlohy:
- podporovať, uskutočňovať a koordinovať vedecký výskum zásob príslušných druhov,
- prijímať normy zberu, overovania, včasnej výmeny a oznamovania údajov o love zásob rýb,
- prijímať opatrenia, ktoré sa zakladajú na najlepších dostupných vedeckých dôkazoch s cieľom zabezpečiť dlhodobú ochranu a udržateľné využívanie zásob rýb, na ktoré sa vzťahuje tento dohovor, a zachovať alebo obnoviť populácie ulovených druhov na úrovni prebytku, ktoré môžu prinášať maximálny udržateľný výnos,
- prijímať vhodné opatrenia na zabránenie, zníženie a minimalizovanie odpadu, počtu rýb vrátených späť do mora, výlovu prostredníctvom strateného alebo vyradeného zariadenia, výlovu necieľových druhov (druhov rýb aj druhov iných ako rýb),
- prijímať vhodné opatrenia s cieľom zabrániť nadmernému výlovu,
- podporovať využívanie selektívnych, rentabilných rybárskych zariadení bezpečných pre životné prostredie.
- Pri vykonávaní tejto činnosti je komisia podporovaná kvalifikovanými pracovníkmi, a to aj v administratívnej, vedeckej aj technickej oblasti, pod dohľadom riaditeľa.
- Zriaďuje sa osobitný Vedecký poradný výbor s cieľom poskytovať poradenstvo, odporúčania a predkladať správy komisii a jeho vedeckým pracovníkom.
Pri výkone svojich úloh musí komisia dodržiavať zásadu predbežnej opatrnosti, to znamená, že:
- musí byť obozretnejšia v prípade neistých, nespoľahlivých alebo nedostatočných informácií,
- nedostupnosť primeraných vedeckých informácií nie je dôvodom na odloženie alebo neprijatie opatrení týkajúcich sa ochrany a využívania,
- v prípade, že je stav cieľových zásob alebo necieľových, príbuzných alebo závislých druhov znepokojujúci, tieto zásoby a druhy sa podrobia intenzívnejšiemu monitorovaniu, aby sa preskúmal ich stav a účinnosť opatrení týkajúcich sa ochrany a využívania.
Zabezpečovanie zhody
- Každá zmluvná strana dohovoru:
- prijme opatrenia potrebné na zabezpečenie vykonávania tohto dohovoru a akýchkoľvek prijatých opatrení týkajúcich sa ochrany a využívania, ako aj na zabezpečenie súladu s nimi,
- zabezpečí, aby plavidlá plávajúce pod jej vlajkou dodržiavali tento dohovor a uznesenia prijaté komisiou,
- zabezpečí, aby plavidlá, ktoré pôsobia vo vodách pod jej národnou jurisdikciou, dodržiavali tento dohovor a opatrenia prijaté na základe tohto dohovoru,
- povolí používanie plavidla pri love rýb v rámci vymedzenej oblasti len v prípade, ak je schopná efektívne si plniť v súvislosti s týmto plavidlom svoje povinnosti v rámci tohto dohovoru.
- Ak komisia zistí, že plavidlá loviace ryby v oblasti dohovoru vykonávajú alebo vykonávali činnosti, ktoré znižujú efektivitu opatrení týkajúcich sa ochrany a využívania prijatých komisiou alebo ich iným spôsobom narúšajú, môžu zmluvné strany podniknúť opatrenia s cieľom zabrániť týmto plavidlám vo vykonávaní takýchto činností, pokým vlajkový štát* nepodnikne vhodné opatrenia s cieľom zabezpečiť, aby dané plavidlá nepokračovali v týchto činnostiach.
DÁTUM NADOBUDNUTIA PLATNOSTI
Dohovor nadobudol platnosť 27. augusta 2010.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Vlajkový štát. a) štát, ktorého plavidlá sú oprávnené plávať pod jeho vlajkou, alebo
HLAVNÉ DOKUMENTY
Dohovor na posilnenie Medziamerickej komisie pre tropické tuniaky založenej dohovorom z roku 1949 medzi Spojenými štátmi americkými a Kostarickou republikou („Antiguanský dohovor“) (Ú. v. EÚ L 224, 16.8.2006, s. 24 – 42).
Rozhodnutie Rady 2006/539/ES z 22. mája 2006 o uzavretí Dohovoru v mene Európskeho spoločenstva o posilnení Medziamerickej komisie pre tropické tuniaky ustanovenej dohovorom medzi Spojenými štátmi americkými a Kostarickou republikou v roku 1949 (Ú. v. EÚ L 224, 16.8.2006, s. 22 – 23).
SÚVISIACE DOKUMENTY
Dohovor Organizácie Spojených národov o morskom práve a Dohoda o vykonávaní jeho časti XI – Dohovor Organizácie Spojených národov o morskom práve (Ú. v. ES L 179, 23.6.1998, s. 3 – 134).
Rozhodnutie Rady 98/392/ES z 23. marca 1998 o uzatvorení dohovoru Organizácie Spojených národov z 10. decembra 1982 o morskom práve a Dohody z 28. júla 1994 o vykonávaní jeho časti XI Európskym spoločenstvom (Ú. v. ES L 179, 23.6.1998, s. 1 – 2).
Posledná aktualizácia 13.07.2022