Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program Colníctvo – spolupráca v colnej oblasti

Program Colníctvo – spolupráca v colnej oblasti

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2021/444, ktorým sa zriaďuje program EÚ pre spoluprácu v colnej oblasti

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Zriaďuje sa ním program Colníctvo, program Európskej únie (EU) pre spoluprácu v colnej oblasti na obdobie rokov 2021 – 2027.
  • Hlavným cieľom programu je ďalšia modernizácia colnej únie EÚ. Programom sa podporujú colné orgány EÚ pri získavaní potrebných administratívnych kapacít a súvisiaceho IT prostredia pri výkone ich práce:
    • uľahčiť zvládanie stúpajúceho objemu obchodu a zaoberať sa novými typmi obchodovania,
    • lepšie chrániť EÚ pred škodlivými výrobkami a látkami,
    • lepšie chrániť podniky EÚ,
    • zjednodušiť legálne obchodné toky.

HLAVNÉ BODY

Špecifické ciele

Cieľmi programu je podporovať:

  • vypracúvanie a jednotné vykonávanie colných predpisov a colnej politiky,
  • colnú spoluprácu,
  • budovanie administratívnych a IT kapacít vrátane odbornej spôsobilosti a odbornej prípravy personálu, ako aj vývoj a prevádzku elektronických systémov EÚ,
  • inováciu v oblasti colnej politiky.

Rozpočet

Finančné krytie na vykonávanie programu na obdobie rokov 2021 – 2027 predstavuje 950 miliónov EUR.

Účasť krajín mimo EÚ a externých expertov

  • Do programu sa môžu zapojiť pristupujúce krajiny, kandidátske krajiny a potenciálne kandidátske krajiny, ďalej krajiny, na ktoré sa vzťahuje európska susedská politika, a iné krajiny mimo EÚ, pokiaľ spĺňajú podmienky stanovené dohodou o účasti krajín mimo EÚ na programoch EÚ.
  • Zástupcovia štátnych orgánov okrem colných, vrátane zástupcov štátnych orgánov krajín mimo EÚ, ktoré sa nezúčastňujú na programe, ako aj akademických pracovníkov a zástupcov medzinárodných a iných príslušných organizácií, zástupcov z oblasti obchodu alebo organizácií občianskej spoločnosti sa môžu zúčastniť osobitných činností programu ako externí experti pozvaní na ad hoc základe.

Oprávnené iniciatívy

  • Vývoj a prevádzka IT systémov pre colné orgány (len spoločné komponenty, na vnútroštátne systémy sa nevzťahuje).
  • Stretnutia a iné aktivity zamerané na spoluprácu (napr. workshopy, projektové skupiny, študijné návštevy).
  • Spoločné koncepcie odbornej prípravy, produkty a činnosti (napr. moduly elektronického vzdelávania).
  • Ostatné zákazky na poskytnutie služieb (napr. štúdie, komunikačné iniciatívy).

Pracovný program

Program sa vykonáva prostredníctvom viacročných pracovných programov, ktoré vypracúva a schvaľuje Európska komisia prostredníctvom vykonávacích aktov.

Monitorovanie, podávanie správ a hodnotenie

  • V prílohe II k nariadeniu sa uvádzajú ukazovatele používané pri podávaní správ o pokroku programu pri dosahovaní všeobecných a osobitných cieľov. Komisia môže tento zoznam ukazovateľov meniť a alebo doplniť prostredníctvom delegovaných aktov.
  • V prílohe k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2022/2565, ktorým sa dopĺňa nariadenie (EÚ) 2021/444, sa stanovujú dodatočné ukazovatele na meranie výstupov, výsledkov a vplyvov programu. Uplatňuje sa spätne od 1. januára 2022, aby sa zabezpečilo zosúladenie so začiatkom vykazovaného obdobia. Tieto ukazovatele dopĺňajú ukazovatele uvedené v prílohe II k nariadeniu (EÚ) 2021/444, ktoré sú vhodné na účely celkového monitorovania výkonnosti, ale neumožňujú dostatočne komplexné monitorovanie a hodnotenie programu pri dosahovaní jeho všeobecných a špecifických cieľov.
  • Komisia zodpovedá za vykonávanie priebežného hodnotenia programu najneskôr do štyroch rokov od jeho začiatku a za záverečné hodnotenie, ktoré by sa malo vykonať najneskôr do štyroch rokov od jeho ukončenia.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 01. januára 2021.

KONTEXT

Právny základ tohto nariadenia zahŕňa spoluprácu v colnej oblasti, ktorá je ustanovená v článku 33 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), vnútorný trh (článok 114 ZFEÚ) a spoločnú obchodnú politiku (článok 207 ZFEÚ).

Nariadením (EÚ) č. 952/2013 sa ustanovuje colný kódex Únie, ktorým sa vymedzujú všeobecné pravidlá a postupy vzťahujúce sa na tovar, ktorý vstupuje na colné územie EÚ alebo je z neho prepravený (pozri súhrn).

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/444 z 11. marca 2021, ktorým sa zriaďuje program Colníctvo pre spoluprácu v colnej oblasti a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1294/2013 (Ú. v. EÚ L 87, 15.3.2021, s. 1).

SÚVISIACE DOKUMENTY

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2022/2565 z 11. októbra 2022, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/444 o ustanovenia o vytvorení rámca pre monitorovanie a hodnotenie (Ú. v. EÚ L 330, 23.12.2022, s. 130).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Tretia časť – Vnútorné politiky a činnosti Únie – Hlava II – Voľný pohyb tovaru – Kapitola 2 – Colná spolupráca – Článok 33 (pôvodný článok 135 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 61).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Tretia časť – Vnútorné politiky a činnosti Únie – Hlava VII – Spoločné pravidlá pre hospodársku súťaž, zdaňovanie a aproximáciu práva – Kapitola 3 – Aproximácia práva – Článok 114 (pôvodný článok 95 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016 s. 94).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Piata časť – Vonkajšia činnosť Únie – Hlava II – Spoločná obchodná politika – Článok 207 (pôvodný článok 133 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 140).

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1).

Následné zmeny nariadenia (EÚ) č. 952/2013 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 04.04.2023

Top