Ochrana zdravia a životného prostredia pred perzistentnými organickými znečisťujúcimi látkami
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Nariadenie (EÚ) 2019/1021 o perzistentných organických látkach
AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?
HLAVNÉ BODY
POP sú nebezpečné chemické látky, ktoré môžu prechádzať cez medzinárodné hranice, často sa nachádzajú ďaleko od zdrojov emisií, zostávajú v životnom prostredí, biologicky sa akumulujú* a následne predstavujú riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie.
Kontrola výroby, uvádzania na trh* a použitia
- Výroba POP uvedených na zozname v prílohe I a ich uvádzanie na trh, či už samotných, v zmesiach alebo vo výrobku*, sú zakázané, pokiaľ sa neuplatňujú určité výnimky uvedené v prílohe. Príloha I bola pri viacerých príležitostiach zmenená prostredníctvom delegovaných aktov, ktoré prijala Európska komisia. Výroba, uvádzanie na trh a používanie POP uvedených na zozname v prílohe II sa obmedzuje na prípady, keď pre príslušný členský štát EÚ nie sú k dispozícii žiadne miestne bezpečné, účinné a cenovo dostupné alternatívy.
- Členské štáty a Komisia musia uplatňovať náležité kontroly na existujúce látky (napríklad prostredníctvom záznamov) a zabrániť výrobe, uvádzaniu na trh a použitiu akýchkoľvek nových látok, ktoré vykazujú vlastnosti POP.
- Členské štáty môžu Komisii predkladať podnety na zaradenie na zoznam Komisii, táto s podporou Európskej chemickej agentúry (ECHA) rozhoduje o tom, či navrhnú zaradenie ďalších látok na zoznam. ECHA poskytuje technickú a vedeckú pomoc a informácie týkajúce sa procesov, ktoré sú opísané v nariadení.
Výnimky
- Výnimky z kontrolných opatrení sú povolené pre látky používané na laboratórny výskum alebo ako referenčný štandard, alebo pre látky prítomné ako neúmyselné stopové množstvo kontaminantu v zmesiach alebo výrobkoch.
- Ďalšie výnimky sa uplatňujú na výrobky obsahujúce POP vyrobené pred nadobudnutím účinnosti nariadenia, na ktoré sa vzťahujú osobitné záruky a podmienky vrátane požiadaviek týkajúcich sa oznamovania Komisii a Sekretariátu Štokholmského dohovoru.
Zníženie, minimalizovanie a zastavenie uvoľňovania
Členské štáty musia:
- viesť súpisy látok uvedených na zozname v prílohe III, ktoré boli uvoľnené do ovzdušia, vody a pôdy,
- oznámiť svoje akčné plány týkajúce sa opatrení na identifikovanie, charakterizovanie a minimalizovanie uvoľňovania látok vrátane použitia náhradných alebo modifikovaných látok,
- uprednostniť pri výstavbe alebo úprave zariadení alternatívne postupy, ktorými sa zabráni tvorbe a uvoľňovaniu POP.
Odpad
- Pôvodcovia a držitelia odpadu musia zabrániť, pokiaľ je to možné, kontaminácii opadu látkami uvedenými na zozname v prílohe IV.
- Kontaminovaný odpad musí byť vo väčšine prípadov zneškodnený alebo zhodnotený*, aby sa zabezpečilo, že obsah POP sa zničí alebo transformuje.
- Členské štáty musia zabezpečiť, aby tvorba, zber a preprava kontaminovaného odpadu a jeho skladovanie a spracovanie boli vysledovateľné a vykonávali sa v podmienkach, ktoré zabezpečujú ochranu životného prostredia a ľudského zdravia.
- Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2022/2400 sa aktualizujú prílohy IV a V, v ktorých sa určuje spôsob nakladania s odpadom obsahujúcim PPO, a najmä to, či sa môže recyklovať alebo by sa mal zničiť alebo nezvratne transformovať. V znení zmien zahŕňajú prílohy IV a V pentachlórfenol, ktorý bol neúmyselne vynechaný, keď bolo zrušené a prepracované nariadenie (ES) č. 850/2004.
- Pozmeňujúcim nariadením sa dopĺňajú aj ďalšie látky do prílohy IV a v prílohách IV a V sa aktualizujú hodnoty koncentračných limitov niektorých látok:
- kyselina perfluóroktánová, jej soli a príbuzné zlúčeniny – používané vo vodovzdorných textíliách a hasiacich penách,
- polybrómované difenylétery – spomaľovače horenia nachádzajúce sa v plastoch a textíliách používaných v elektrickom a elektronickom vybavení, vozidlách a v nábytku,
- hexabrómcyklododekán – spomaľovač horenia nachádzajúci sa v istom plastovom a textilnom odpade, najmä v polystyrénovej izolácii,
- chlórované parafíny s krátkym reťazcom – spomaľovače horenia nachádzajúce sa v istom gumovom a plastovom odpade,
- polychlórované dibenzo-p-dioxíny a dibenzofurány – látky prítomné ako nečistoty v istých typoch popolov a inom priemyselnom odpade,
- polychlórované bifenoly podobné dioxínom – tieto môžu byť prítomné ako nečistoty v niektorých typoch popolov a priemyselných olejov,
- kyselina perfluórhexánsulfónová a jej soli a príbuzné zlúčeniny – nachádzajú sa v textíliách, nepriľnavom kuchynskom riade a hasiacich penách,
- dikofol – pesticíd, ktorý sa kedysi využíval v poľnohospodárstve.
Plánovanie, monitorovanie a podávanie správ
- Členské štáty musia poskytnúť verejnosti príležitosť zúčastniť sa na príprave ich realizačných plánov, ktoré musia byť sprístupnené verejnosti a poskytnuté Komisii a ECHA vrátane príslušných informácií o opatreniach prijatých na vnútroštátnej úrovni na identifikáciu a posúdenie lokalít kontaminovaných POP. Aj Komisia musí viesť realizačný plán pre EÚ, ktorý sa podľa potreby preskúmava a aktualizuje.
- Musí byť ustanovený monitorovací mechanizmus na zber porovnateľných údajov monitorovania výskytu látok uvedených na zozname v časti A prílohy III k nariadeniu v životnom prostredí. Členské štáty budú tiež podávať správy o vykonávaní nariadenia.
- Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty s cieľom zmeniť zoznam látok v prílohách I, II a III k nariadeniu, aby ho prispôsobila zmenám na zozname látok uvedenom v prílohách k Štokholmskému dohovoru alebo protokolu z roku 1979.
ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?
- Nariadenie (EÚ) 2019/1021 sa uplatňuje od 15. júla 2019.
- Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2022/2400 sa uplatňuje od 10. júna 2023.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Biologicky sa akumulovať. Zvyšovať svoju koncentráciu v telách živých organizmov.
Uvádzanie na trh. Dodávanie alebo sprístupnenie tretej osobe, či už za úhradu alebo bezplatne. Za uvádzanie na trh sa považuje aj dovoz.
Výrobok. Predmet, ktorému je počas výroby daný osobitný tvar, povrch alebo dizajn, čím sa jeho funkcia stanoví výraznejšie než jeho chemickým zložením.
Zhodnocovanie odpadu. V
rámcovej smernici o odpade je vymedzené ako akákoľvek činnosť, ktorej hlavným výsledkom je prospešné využitie odpadu, ktorý nahradí iné materiály, ktoré by sa inak použili na splnenie určitej funkcie, alebo príprava odpadu na plnenie tejto funkcie v závode alebo v širšom hospodárstve.
HLAVNÝ DOKUMENT
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1021 z 20. júna 2019 o perzistentných organických látkach (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 169, 25.6.2019, s. 45).
Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2019/1021 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
SÚVISIACE DOKUMENTY
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2400 z 23. novembra 2022, ktorým sa menia prílohy IV a V k nariadeniu (EÚ) 2019/1021 o perzistentných organických látkach (Ú. v. EÚ L 317, 9.12.2022, s. 24).
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpade a o zrušení určitých smerníc (Ú. v. EÚ L 312, 22.11.2008, s. 3).
Pozri konsolidované znenie.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 z 18. decembra 2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemických látok (REACH) a o zriadení Európskej chemickej agentúry, o zmene a doplnení smernice 1999/45/ES a o zrušení nariadenia Rady (EHS) č. 793/93 a nariadenia Komisie (ES) č. 1488/94, smernice Rady 76/769/EHS a smerníc Komisie 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (Ú. v. EÚ L 396, 30.12.2006, s. 1). Text znovu uverejnený v korigende (Ú. v. EÚ L 136, 29.5.2007, s. 3).
Pozri konsolidované znenie.
Oznámenie Komisie o zásade predbežnej opatrnosti [KOM(2000) 1 v konečnom znení, 2.2.2000].
Protokol o perzistentných organických látkach k dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov (Ú. v. EÚ L 81, 19.3.2004 s. 37).
Posledná aktualizácia 24.04.2023