EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dlhodobý rozpočet EÚ – efektívne napĺňanie priorít v období po roku 2020

Dlhodobý rozpočet EÚ – efektívne napĺňanie priorít v období po roku 2020

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Článok 312 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ)

Oznámenie [COM(2018) 98 final] o novom viacročnom finančnom rámci EÚ (VFR)

AKÝ JE CIEĽ ČLÁNKU 312 ZFEÚ A OZNÁMENIA?

V článku 312 ZFEÚ sa vyžaduje, aby sa viacročným finančným rámcom (VFR) zabezpečilo, aby sa výdavky Únie čerpali systematickým spôsobom a v medziach jej vlastných zdrojov. Stanovuje sa v ňom tiež postup, akým sa VFR prijíma.

V tomto oznámení Európskej komisie, prezentovanom na neformálnom stretnutí lídrov EÚ vo februári 2018, sa stanovujú rôzne možnosti nového dlhodobého rozpočtu, ktorých zámerom je efektívne napĺňanie priorít Únie v období po roku 2020, a skúmajú sa finančné dôsledky týchto možností.

HLAVNÉ BODY

Rozpočet EÚ sa veľmi líši od vnútroštátnych rozpočtov krajín EÚ – je v prvom rade rozpočtom investičným, poskytuje dlhý horizont plánovania a musí byť vždy vyvážený.

Návrhy Komisie pre VFR, ktoré sa majú predložiť do mája 2018, ovplyvňuje zásada európskej pridanej hodnoty, t. j. hodnoty plynúcej z výdavkov EÚ, ktorá sa pridáva k hodnote, aká by sa inak bola vytvorila, keby štáty EÚ postupovali samostatne.

V oznámení sa poukazuje na to, že neformálne stretnutie lídrov je dobre načasované a nevyhnutné. Prvým krokom je definovať, čo chce Európa robiť spoločne, a dohodnúť sa na prioritách. Druhým je vybaviť Úniu príslušnými finančnými prostriedkami, ktoré jej umožnia tieto priority naplniť.

V oznámení sa uvádza séria politických rozhodnutí a vyčísľuje sa ich finančný dosah.

Dva príklady:

  • Ak sa krajiny EÚ zaviažu splniť sľub, ktorý už často dali, že zlepšia ochranu vonkajších hraníc EÚ, za obdobie 7 rokov by to stálo 20 až 25 miliárd eur a úplný systém riadenia hraníc EÚ by stál až 150 miliárd eur.
  • Keď sa pozrieme na podporu mobility mladých ľudí, existuje silná podpora, pokiaľ ide o potrebu zintenzívniť mobilitu a výmeny, a to aj prostredníctvom podstatne rozšíreného programu Erasmus+. V závislosti od úrovne ambícií si môžeme predstaviť niekoľko scenárov. Zdvojnásobenie počtu mladých ľudí v EÚ, ktorí sa zapoja do programu Erasmus+, by si vyžadovalo investíciu vo výške 30 miliárd eur počas obdobia siedmich rokov. Ak by sme chceli poskytnúť každému tretiemu mladému človeku príležitosť zúčastniť sa programu Erasmus+, potrebovali by sme na obdobie rokov 2021 – 2027 rozpočet rádovo vo výške 90 miliárd EUR.

V oznámení sa tiež uvádzajú nasledujúce možnosti:

  • dosiahnuť viac s menšími prostriedkami vďaka efektívnejším finančným nástrojom a význam záruk;
  • zvýšiť flexibilitu s cieľom prispôsobiť dlhodobý rozpočet novým potrebám a pohotovo reagovať na nepredvídané udalosti, napríklad tým, že sa čo najlepšie využijú uvoľnené finančné prostriedky* a možnosť vytvorenia rezervy;
  • modernizácia rozpočtu EÚ, a to aj tým, že sa posilní spojitosti medzi cieľmi rozpočtu EÚ a spôsobom jeho financovania, pričom sa využijú možné nové vlastné zdroje;
  • možnosti posilnenia prepojenia – často označované ako „podmienenosť“ – medzi financovaním EÚ a dodržiavaním základných hodnôt EÚ.

V oznámení sa pripomína, že konečné rozhodnutia o VFR prijme Európska rada so súhlasom Európskeho parlamentu.

V oznámení sa zdôrazňuje aj dôležitosť správneho načasovania: dosiahnutie dohody o budúcom VFR v roku 2019 by bolo signálom silnej a jednotnej Európy s 27 členmi, ktorá je schopná presvedčivo dosahovať výsledky, a zabezpečilo by aj predvídateľnosť a kontinuitu financovania v prospech všetkých.

KONTEXT

Oznámenie Komisie vychádza z:

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Uvoľnené finančné prostriedky: v rozpočte EÚ pokrývajú viazané rozpočtové prostriedky celkové náklady na právne záväzky, ktoré by mohli rozpočtové orgány (Európsky parlament a Rada Európskej únie) v danom finančnom roku schváliť. Týmito právnymi záväzkami môžu byť zmluvy, dohody o grantoch a rozhodnutia. Komisia má právomoc zrušiť viazanosť na akúkoľvek časť sumy v operačnom programe, ktorá sa nepoužila na platbu počiatočných a ročných zálohových platieb a priebežných platieb do 31. decembra tretieho rozpočtového roku nasledujúceho po roku prijatia rozpočtového záväzku.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Šiesta časť – Inštitucionálne a finančné ustanovenia – Hlava II – Finančné ustanovenia – Kapitola 2 – Viacročný finančný rámec – Článok 312 (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 182 – 183)

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade a Rade – Nový, moderný viacročný finančný rámec, ktorý Európskej únii umožní efektívne napĺňať priority po roku 2020 – Príspevok Európskej komisie k neformálnemu stretnutiu lídrov 23. februára 2018 [COM(2018) 98 final, z 14.2.2018]

SÚVISIACE DOKUMENTY

Diskusný dokument o budúcnosti financií EÚ [COM(2017) 358 final z 28. júna 2017]

Biela kniha o budúcnosti Európy – úvahy a scenáre pre štáty EÚ-27 k vývoju do roku 2025 [COM(2017) 2025 final, z 1.3.2017]

Posledná aktualizácia 09.04.2018

Top